Справа № 305/1402/21
Провадження по справі 2/305/123/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" лютого 2022 р. Рахівський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючого судді Ємчук В. Е.
секретаря судового засідання Орос С.Ю.
за участю: позивачки ОСОБА_1
представника позивачки ОСОБА_2
відповідача ОСОБА_3
представника відповідача ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Рахів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про розподіл майна подружжя,
ВСТАНОВИВ :
У провадженні Рахівського районного суду Закарпатської області знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про розподіл майна подружжя.
Ухвалою Рахівського районного суду від 17.02.2022 було відкрито провадження у даній справі, визначено розгляд проводити в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Представник позивачки, ОСОБА_2 , в судовому засіданні заявила клопотання про призначення у даній справі судової земельно-технічної та будівельно-технічної експертизи. Клопотання мотивувала тим, що ОСОБА_5 перебуваючи 20 років у шлюбі з Відповідачем ОСОБА_3 разом збудували житловий будинок на земельній ділянці, яка належить Відповідачу на праві власності відповідно до Державного акту від 23.06.2009 року. Подарований бабусею Відповідача житловий будинок був знесений і на цьому місці збудований новий житловий будинок, будівництво якого закінчено, але Відповідач уникає державної реєстрації цього майна. Для можливості проживання у цьому будинку та його розподілу, необхідним є проведення експертизи, під час якої необхідно з`ясувати обставини, що стосуються вартості будинку, можливі варіанти розподілу на дві рівні частини та розподіл земельної ділянки.У зв`язку з наведеним просить призначити судову земельно-технічну та будівельно-технічну експертизу, яку просила доручити експерту Колчару Вячеславу Дмитровичу, з питаннями:
- яка дійсна ринкова вартість однієї цілої житлового будинку та земельної ділянки, що розташований у АДРЕСА_1 .
- встановити процент добудови недобудованого спірного житлового будинку, що розташований в АДРЕСА_1 .
- чи можливо із технічної точки зору та у відповідності до будівельних норм поділити недобудований житловий будинок та земельну ділянку в АДРЕСА_1 на дві рівні частини із визначенням порядку користування домоволодінням, вказати варіанти розподілу житлового недобудованого будинку.
- чи залишились будівельно-технічні конструкції від житлового будинку, який був подарований 16 червня 2004 року відповідачу ОСОБА_3 його бабусею ОСОБА_6 . Якщо залишилися просить визначити вартість цих конструкцій, а також встановити чи впливають вони на розподіл долей.
Наполягає на задоволенні експертизи та гарантує оплату за її проведення позивачкою.
Відповідач ОСОБА_3 та його представник ОСОБА_4 не заперечували щодо призначення експертизи.
Заслухавши сторін та дослідивши матеріали справи суд приходить до такого висновку.
Згідно з положенням частини 1 статті 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Як вбачається з матеріалів справи між сторонами існує спір щодо розподілу майна, що набуте ними спільно, у період перебування у шлюбі, яким зокрема є житловий будинок АДРЕСА_1 , що розташований на земельній ділянці пл. 0,0156 га, яка була передана ОСОБА_3 на підставі рішення №655 40 сесії 3 скликання Рахівської міської ради від 12.03.2009 року.
Жодна зі сторін не надавала суду висновків експерта з цього приводу.
Будівельно-технічна експертиза - це різновид експертизи, що передбачає проведення спеціального дослідження фахівцем, для з`ясування технічного стану будівлі після проведення робіт. Така експертиза проводиться згідно із законодавством з метою отримання інформації про якість виконаних робіт та безпечність експлуатації об`єкта, а також чи відповідає проведення будівництва об`єкта технічним нормам, проектній документації та кошторису проекту.
Судова будівельно-технічна експертиза - це процесуальна дія, яка полягає в проведенні досліджень та наданні експертом висновку з питань, які підлягають доказуванню у конкретній справі (цивільній, господарській, адміністративній) або у кримінальному провадженні.
На даний час суд не може самостійно визначити чи можливо поділити майно між сторонами, зокрема чи є така технічна можливість, а також можливості виділення кожному з подружжя в натурі частку майна, яка їм належить, оскільки для цього необхідні спеціальні знання у галузі будівництва.
Згідно зі статтею 102 Цивільного процесуального кодексу України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути підготовлений на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.
Для вирішення спору, визначення варіантів поділу будинку та земельної ділянки потрібні спеціальні знання і висновки спеціаліста з огляду на те, що позивачка бажає поділити нерухоме майно в натурі, тому суд вважає за необхідне призначити в справі судову будівельно-технічну експертизу, оскільки в такий спосіб можливим є вирішення спору по суті.
Експертизу слід доручити експерту Колчару Вячеславу Дмитровичу ( АДРЕСА_2 ).
Висновки експертизи необхідно оцінювати з урахуванням положень року, ст. 212 ЦПК, згідно з якою жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.
У пункті 20 Постанови Пленуму ВСУ Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах N 8 від 30.05.97 року роз`яснено про те, що оплата експертизи в цивільній справі провадиться за рахунок сторони, яка порушила відповідне клопотання. У зв`язку із наведеним, оплату за проведення експертизи в цьому випадку слід покласти на позивачку, якою було ініційовано призначення експертизи.
У зв`язку з тим, що для проведення експертизи потрібний значний проміжок часу, тому на час проведення експертизи слід зупинити провадження у даній справі, а матеріали справи слід надіслати експертам вказаним вище.
Виходячи з наведеного та керуючись ст. ст. 104, п. 5 ч. 1 ст. 252, 260, 261 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання про призначення експертизи задовольнити.
1. Призначити у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про розподіл майна подружжя судову земельно-технічну та будівельно-технічну експертизу, доручивши її експерту Колчару Вячеславу Дмитровичу ( АДРЕСА_2 ).
На вирішення експерта поставити такі питання:
- яка дійсна ринкова вартість однієї цілої житлового будинку та земельної ділянки, що розташований у АДРЕСА_1 .
- встановити процент добудови недобудованого спірного житлового будинку, що розташований в АДРЕСА_1 .
- чи можливо із технічної точки зору та відповідноі до будівельних норм поділити недобудований житловий будинок та земельну ділянку в АДРЕСА_1 на дві рівні частини з визначенням порядку користування домоволодінням, вказати варіанти розподілу житлового недобудованого будинку.
- чи залишились будівельно-технічні конструкції від житлового будинку, який був подарований 16 червня 2004 року відповідачу ОСОБА_3 його бабусею ОСОБА_6 . Якщо залишилися, то визначити вартість цих конструкцій, а також встановити чи впливають вони на розподіл часток.
Експерта попередити про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України.
Оплату за проведення експертизи покласти на позивачку, ОСОБА_1 .
Роз`яснити сторонам положення ст. 109 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі.
На час призначення судом експертизи, провадження у справі зупинити.
Матеріали цивільної справи №305/1402/21 провадження номер 2/305/663/21 надіслати експертам для проведення експертизи.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Суддя: В.Е.Ємчук
Суд | Рахівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 17.02.2022 |
Оприлюднено | 21.02.2022 |
Номер документу | 103376114 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рахівський районний суд Закарпатської області
Ємчук В. Е.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні