ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2022 року
м. Київ
справа № 638/4564/18
адміністративне провадження № К/9901/46668/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Тацій Л.В.,
суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.,
розглянувши в письмовому провадженні в касаційному порядку адміністративну справу №638/4564/18
за позовом ОСОБА_1 до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області про визнання незаконною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на ухвалу Другого апеляційного адміністративного суду від 22.11.2021 (колегія у складі: головуючого судді Присяжнюк О.В., суддів: Спаскіна О.А., Любчич Л.В.),
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Дзержинського районного суду міста Харкова з позовом до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області (далі Департамент ДАБІ, відповідач), в якому позивач просив визнати незаконною та скасувати постанову №381-П по справі про адміністративне правопорушення від 01.12.2017, винесену головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу №1 Департаменту ДАБІ Заікою В.Ю.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Дзержинського районного суду м. Харкова від 25.06.2020 позов ОСОБА_1 задоволено.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просили скасувати рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 25.06.2020 та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 11.11.2021 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 25.06.2020.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 22.11.2021 апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 25.06.2020 закрито.
Суд апеляційної інстанції, закриваючи провадження у справі, виходив з того, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не є учасниками (суб`єктами) правовідносин щодо притягнення відповідачем позивача до адміністративної відповідальності, не були учасниками справи, предметом спору, якого є оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення, якою відповідачем ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності, а оскаржуване рішення суду першої інстанції не містить прямого висновку про їхні права (та/або обов`язки), то ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не мають права на апеляційне оскарження зазначеного рішення, так як не є суб`єктами оскарження в розумінні частини 1 статті 293 КАС України.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
Не погоджуючись з ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 22.11.2021, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулись до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій просять скасувати зазначене судове рішення, а справу направити до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
Обґрунтовуючи касаційну скаргу, заявники зазначили, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у жовтні 2017 року звернулись із заявами до ДАБІ з приводу здійснення самовільного будівництва та порушення ДБН користувачами будинку АДРЕСА_1 .
27.11.2017 на адресу заявників надані відповіді ДАБІ, в яких повідомлено про розгляд звернень по суті та вжиття відповідних заходів, які полягають у притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за експлуатацію житлового будинку без введення його в експлуатацію. Таким чином, на переконання ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , вони мають законний інтерес в розгляді цієї справи, який полягає в обґрунтованому очікуванні, що особу притягнуто до адміністративної відповідальності за результатами розгляду їх звернень.
Від позивача надійшов відзив на касаційну скаргу, відповідно до якого ОСОБА_1 заперечує проти доводів касаційної скарги, просить у її задоволенні відмовити.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Ухвалою Верховного суду від 22.12.2021 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_2 та ОСОБА_3
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 на праві власності належить 9/25 частки житлового будинку літ. «А-1» з господарським спорудами за адресою: АДРЕСА_2 з 11.04.2016 на підставі договору купівлі-продажу від 11.04.2016.
ОСОБА_2 згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на праві власності належить земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_3 .
ОСОБА_3 на підставі договору купівлі-продажу від 15.02.2017 на праві власності належить житловий будинок з надвірними будівлями, розташований за адресою: АДРЕСА_3 .
Заявники, як користувачі суміжних земельних ділянок звернулись в 2017 році до ДАБІ щодо експлуатації ОСОБА_1 житлового будинку без введення його в експлуатацію.
Згідно постанови №381-П від 01.12.2017 ОСОБА_1 експлуатується житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 , який не прийнятий в експлуатацію відповідно до норм чинного законодавства, чим порушено частину 8 статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», пункту 12 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою КМУ №461 від 13.04.2011; накладено штраф у розмірі 5950 грн. Згідно протоколу адміністративне правопорушення від 17.11.2017 виявлено порушення, а саме: об`єкт, який не прийнятий в експлуатацію відповідно до норм чинного законодавства, експлуатується, чим порушено частину 8 статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
ОСОБА_1 оскаржив постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності до суду.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, а також надаючи оцінку правильності застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права, виходить з такого.
Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи. Цим конституційним положенням кореспондують норми статті 14 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII і статті 13 КАС України.
За приписами частини першої статті 293 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Отже, особи, які не брали участі у справі, можуть оскаржити рішення суду лише за умови, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки. Тому передумовою їх права на оскарження є матеріально-правова заінтересованість цих осіб. Йдеться саме про їх власну, особисту заінтересованість.
У судовій практиці сформовано загальні принципи та підходи щодо прийнятності та обґрунтованості апеляційних та касаційних скарг осіб, які вважають, що рішення суду прийнято про їх права, обов`язки чи інтереси.
За правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 23.11.2020 у справі № 826/3508/17, судове рішення, оскаржуване не залученою особою, повинно безпосередньо стосуватися прав та обов`язків цієї особи, тобто судом має бути розглянуто й вирішено спір про право у правовідносинах, учасником яких на момент розгляду справи та прийняття рішення судом першої інстанції є скаржник, або міститься судження про права та обов`язки цієї особи у відповідних правовідносинах. Рішення є таким, що прийняте про права та обов`язки особи, яка не була залучена до участі у справі, якщо в мотивувальній частині рішення містяться висновки суду про права та обов`язки цієї особи, або у резолютивній частині рішення суд прямо вказав про права та обов`язки таких осіб. У такому випадку рішення порушує не лише матеріальні права осіб, не залучених до участі у справі, а й їх процесуальні права, що витікають із сформульованого в пункті 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод положення про право кожного на справедливий судовий розгляд при визначенні його цивільних прав і обов`язків. Будь-який інший правовий зв`язок між скаржником і сторонами спору не може братися до уваги.
Отже, для вирішення питання про порушення прав чи інтересів особи, яка не брала участі у справі, суд має з`ясувати, чи виникли у зв`язку з прийняттям судового рішення у цієї особи нові права чи покладено на неї нові обов`язки, або змінено її наявні права та/або обов`язки, або позбавлено певних прав та/або обов`язків у майбутньому.
При цьому, перевірка права особи на звернення до суду з апеляційною скаргою передує розгляду питання щодо правомірності рішення, котре оскаржується (розгляду по суті). Встановлення обставин, що свідчать про відсутність підстав для апеляційного оскарження, а отже і права на звернення до суду з апеляційною скаргою, є перешкодою для розгляду скарги по суті. Законність судового рішення може бути перевірено за скаргою належної особи.
Такий підхід повністю узгоджується з принципом верховенства права та такою його складовою як правова визначеність. Безпідставний перегляд призводить до порушення принципу правової визначеності (res judicata).
Застосування принципу юридичної визначеності докладно розроблено у практиці Європейського суду з прав людини. Міркування ЄСПЛ щодо принципу юридичної визначеності сформульовані у багатьох справах, але ґрунтуються на однакових підходах, зокрема, у справі «Христов проти України» (Khristov v. Ukraine, заява № 24465/04, рішення від 19.02.2009).
Так, ЄСПЛ допускає відхід від принципу юридичної визначеності як виняток, якщо для цього є певні обставини. Переліку цих обставин у практиці ЄСПЛ не сформовано - це питання національного законодавства. Кожна держава самостійно визначає які саме обставини можуть бути підставою для перегляду судового рішення. Проте ЄСПЛ дає їх якісну характеристику.
У справі «Христов проти України», рішення в якій перекладено на українську мову офіційно - Міністерством юстиції України, з посиланням на п. 52 рішення у справі «Рябих проти Росії» ці обставини зазначені як «вагомі й непереборні». Обставини, за яких допускається перегляд судового рішення, у практиці ЄСПЛ не мають чітко окреслених меж, однак повинні бути істотними та переконливими.
Застосовуючи ці підходи до справи, що розглядається, Суд виходить з того, що публічно-правовий спір виник між сторонами: ОСОБА_1 і ДАБІ щодо правомірності постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 8 статті 96 КУпАП (експлуатація житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , який не прийнятий в експлуатацію).
Указане свідчить, що ці відносини є двосторонніми, стосуються прав та інтересів позивача, як особи, яка притягується до відповідальності та відповідача, як уповноваженого органу, що розглянув справу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Інші особи не є учасниками цих правовідносин.
Відповідно до положень КАС України постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень є актом індивідуальної дії та впливає лише на права та інтереси позивача.
Завдання адміністративного судочинства полягають у захисті особи, яка вважає, що під час здійснення управлінської діяльності порушені її права та інтереси. Відповідно, суд перевіряє правомірність рішень, дій (бездіяльності) суб`єкта владних повноважень щодо конкретної особи та у конкретних публічних правовідносинах.
Фактична заінтересованість у справі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зумовлена тим, що вони є користувачами суміжних земельних ділянок з домоволодінням ОСОБА_1 , вважають, позивач користється будинком, який не введений в експлуатацію та з порушенням ДБН.
Захист таких прав та інтересів можливий шляхом подання зацікавленою особою відповідного позову до особи, що порушила її права. Оскарження судового рішення у справі щодо публічно-правового спору, у якому заявники не є учасниками, не може вважатися належним способом захисту їх порушених прав.
Крім того, беручи до уваги зміст спірних правовідносин у цій справі, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про скасування постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 8 статті 96 КУпАП (експлуатація житлового будинку, який не прийнятий в експлуатацію).
Рішенням Дзержинського районного суду міста Харкова від 25.06.2020 у цій справі визнана незаконною та скасована постанова №381-П по справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 8 статті 96 КУпАП.
Задовольняючи позов у цій справі, суд першої інстанції виходив з того, що ДАБІ порушення процедура розгляду справи та притягнення позивача до адміністративної відповідальності. Будь-яких висновків про права, інтереси та обов`язки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 це судове рішення не містить.
Так само, спір безпосередньо не пов`язаний із захистом прав, свобод чи інтересів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , оскільки пов`язаний виключно із вирішенням публічно-правового спору, що виник між ОСОБА_1 і ДАБІ.
Пунктом 3 частини 1 статті 305 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції закриває апеляційне провадження, якщо після відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою, поданою особою з підстав вирішення судом питання про її права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, встановлено, що судовим рішенням питання про права, свободи, інтереси та (або) обов`язки такої особи не вирішувалося.
Таким чином, суд апеляційної інстанції установивши, що рішенням Дзержинського районного суду міста Харкова від 25.06.2020 у цій справі суд не вирішував питання про права, свободи, інтереси та (або) обов`язки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для закриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою цих заявників.
Такий висновок ґрунтується на правильному застосуванні норм процесуального права і не спростований доводами касаційної скарги.
Суд зауважує, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 не обмежені у праві звернутися до суду загальної юрисдикції для вирішення спору з ОСОБА_1 у разі, якщо вважають, що останнім порушуються їх права та інтереси.
Відповідно до частини першої статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Ураховуючи викладене, Верховний Суд вважає за необхідне залишити касаційну скаргу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 без задоволення, а ухвалу Другого апеляційного адміністративного суду від 22.11.2021 - без змін.
З огляду на результат касаційного розгляду судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись 341, 345, 349, 350, 356, 359 КАС України, Верховний Суд
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 залишити без задоволення, а ухвалу Другого апеляційного адміністративного суду від 22.11.2021 -без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя- доповідач: Л.В. Тацій
Судді: А.Ю. Бучик
А.І. Рибачук
Суд | Касаційний адміністративний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 103521366 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері містобудування; архітектурної діяльності |
Адміністративне
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Тацій Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні