Справа № 346/918/19
Провадження № 2/346/36/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2022 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
у складі: головуючого судді Беркещук Б.Б.
секретаря Копильців І.М.,
з участю позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Коломия справу за позовом ОСОБА_1 до Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку"Наша оселя 83" про визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наша оселя 83" , -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до відповідача об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наша оселя 83» , в якій просить суд визнати недійсним рішення загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наша оселя 83» № 7 від 15 вересня 2018 р.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що він проживає в м. Коломия по вул. Моцарта в будинку № 83 , зареєстрований у квартирі АДРЕСА_4 , а фактично проживає у квартирі АДРЕСА_3 у матері.
Для обслуговування даного житлового будинку було створено ОСББ «Наша оселя 83».
15 вересня 2018 року проведено загальні збори співвласників багатоквартирного будинку на слухання яких було винесено наступні питання : вибори голови та секретаря зборів, узгодження тарифу, вирішення питання по даху, переобрання правління ОСББ «Наша оселя 83», переобрання голови ОСББ «Наша оселя 83», переобрання ревізійної комісії ОСББ «Наша оселя », різне .
Вказує, що відповідно до п.5.2 Статуту ОСББ «Наша оселя 83» повідомлення про проведення загальних зборів членів обєднання надсилаються в письмовій формі і вручається кожному члену обєднання під розписку або шляхом поштового відправлення на зазначену власником адресу, якщо він не проживає за місцем знаходження будинку. Повідомлення надсилається не пізніше ніж за 14 днів до дати проведення загальних зборів. У повідомленні про проведення загальних зборів зазначається порядок денний, дата та місце їх проведення. Відповідно до п.5.3 ініціатор проведення загальних зборів зобов язаний надати членам об єднання можливість до початку зборів ознайомитися з документами, до розгляду на зборах. Відповідно до п. 5.4 кожен член об» єднання має право внести пропозиції щодо питань, включених до порядку денного загальних зборів, а також щодо нових кандидатів до складу правління, ревізійної комісії та представників зборів
Вказує, що його, позивача ОСОБА_1 як члена ОСББ «Наша оселя 83» не було повідомлено в належний спосіб про проведення зборів, не ознайомлено про порядок денний та не взято до уваги його пропозиції. Зазначає, що був присутній на загальних зборах про проведення яких дізнався від сусідів, та вносив усно свої пропозиції щодо діяльності ОСББ, переобрання голови ОСББ, членів правління та ревізійної комісії , відповідно до порядку денного зборів , але вони були залишені поза увагою та не відображені в протоколі зборів.
Вважає, що загальні збори були проведені в порушення вимог п.п.5.2,5.3,5.4 Статуту, а тому мають бути визнані недісними, а рішення прийняті на цихзборах -скасовані.
Представник об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наша оселя 83» підтримала в судовому засіданні поданий до суду відзив, згідно якого категорично заперечила проти позову, виходячи з наступного. На підставі рішення № 6 від 28.01.2018 її, ОСОБА_4 було обрано головою зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наша оселя 83», яке відповідає за обслуговування будинку за адресою вул. Моцарта 83 м. Коломия . 15 вересня 2018 року проведено загальні збори співвласників зазначеного багатоквартирного будинку. Саме прийняті на зазначених зборах рішення позивач ОСОБА_1 оскаржує у своєму позові.
Позивач посилається на те, що згідно із статутом ОСББ «Наша оселя 83» повідомлення про проведення зборів членів об`єднання надсилаються в письмовій формі і вручається кожному члену обєднання під розписку, або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом) .
Доводить до відома, що коштів на відправлення рекомендованих листів у кожну із 36 квартир, що приблизно становитиме оплату послуг Укрпошти в розмірі 936 грн, на балансі ОСББ не має. Через що вона особисто здійснила поквартирний обхід із повідомленням про дату і час проведення загальних зборів, на підтвердження чого надає таблицю з підписами 27 власників квартир , яких вона повідомила про проведення зборів особисто. Ще 5 власників квартир повідомила в телефонному режимі , оскільки вони були відсутні під час обходу . Крім того, оголошення про проведення зборів було закріплено на видному місці у ліфті та на вхідних дверях будинку. Вважає, що відправляти повідомлення про проведення загальних зборів рекомендованими листами було недоцільно оскільки мала можливість повідомити всіх особисто .
Вказує, що на загальних зборах ОСББ «Наша оселя 83» ,котрі відбулися 15.09.2018р., були особисто присутні 22 члени обєднання , а ще 6 попередньо повідомили про неможливість участі на зборах та надали відповідні заяви із проханням врахувати їхні голоси і доручили підписати додатки своїм довіренм особам. Позивач ОСОБА_1 особисто був присутній на зборах. За таких умов на голосуванні нараховувалось 28 голосів членів ОСББ.
Під час загальних зборів було вирішено наступні питання: вибори голови та секретаря зборів, узгодження тарифу , вирішення питання по даху, переобрання правління ОСББ «Наша оселя 83», переобрання голови ОСББ «Наша оселя 83», переобрання ревізійної комісії ОСББ «Наша оселя83 », різне (питання заборгованості).
При розгляді питання заборгованості, вона, представник ОСББ звернулась до присутніх із проханням вжити заходи до боржників, які не сплачуть кошти на утримання будинку та прибудинкової території, зокрема це питання стосувалось і позивача ОСОБА_1 в якого ще станом на дату проведення загальних зборів була заборгованість по квартплаті в сумі 5643,55 грн., однак останній принципово не вживав жодних заходів для вирішення даного питання.
Зауважує, що позивач ОСОБА_1 і надалі ухиляється від оплати квартплати через що його заборгованість таном на березень 2019 становила 7421,31 грн., що підтверджується відповідною довідкою. Вважає що саме це є однією з основних причин подачі позову ОСОБА_1 оскільки він є злісним неплатником коштів на утримання будинку та прибудинкової території ОСББ, і шляхом подачі даного позову останній намагається на неї вплинути та випередити подання нею позовної заяви про стягнення із нього численних заборгованостей. Вважає, що обгрунтування позовних вимог, а саме, що ОСББ не було направлено на адресу позивача ОСОБА_1 рекомендований лист із повідомленням про проведення зборів є одним із способів останнього самоствердитись за рахунок інших оскільки з її сторони жодних порушень не було.
Зазначає, що рішення, які оскаржуються позивачем, прийняті на підставі більшості голосів (при вирішенні кожного з питань, що були на порядку денному, «ЗА» голосували більш ніж 70% членів ОСББ), тому вони є абсолютно законними та такими, що не підлягають до безпідставного скасування, а те, що позивач Найдух не погоджувався із деякими рішеннями , його голос «Проти» на прийняття рішень,не впливав.
Крім того, стверджує, що від позивача ОСОБА_1 жодних пропозицій та звернень на загальних зборах не поступало .Просить в позові відмовити.
Крім того голова ОСББ «Наша оселя 83» звернулась до суду з клопотанням про закриття провадження у справі мотивоване тим, що даний спір слід розглядати в порядку господарського судочинства , а не цивільного .
Посилається на вимоги ст.ст. 85, 385 ЦК України та ст. 1, 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" та вказує, що загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства у тому числі і з тих, що належать до компетенції інших органів товариства. Загальні збори товариства своїм рішенням створюють виконавчий орган та встановлюють його компетенцію і склад (ч.1 ст98, ч.1 ст. 99 ЦК України)
Отже, вищевказаний Закон №2866-ІІІ визначає ОСББ як юридичну особу, створену власниками для сприяння використання їх власного майна, управління, утримання і використання неподільного та загального майна. Враховуючи, що позивач є власником квартири у багатоквартирному будинку, а спір стосується захисту його прав як співвласника майна багатоквартирного будинку, порушених на його думку, діяльністю юрдичної особи , тому цей спір є найбільш наближеним до спорів, пов`язаних з діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи , відтак повинен розглядатися за правилами господарськог судочинства.
Представник ОСББ «Наша оселя 83» в судове засідання не з`явилась, подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги не визнає.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, беручи до уваги її заяву, дослідивши наявні у справі докази, давши оцінку належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємного зв`язку доказів у їх сукупності, застосовуючи до визначених правовідносин норми матеріального та процесуального права, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення, виходячи із такого.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 на праві спільної сумісної власності належить квартира АДРЕСА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про право власності на житло (а.с.98).
Власниками квартир в будинку № 83 по вул. Моцарта створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наша оселя 83» 07.03.2013, яке діє на підставі Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" та на підставі Статуту ОСББ «Наша оселя 83» , затвердженого установчими зборами ОСББ «Наша оселя 83» (протокол №1 від 06 березня 2013) , зареєстрованому 07.03.2013 (а.с.4-10).
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об"єднань власників житлових та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, захист їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначає Закон України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" та Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" .
Статтею 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Статтею 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлено, що органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є Загальні Збори.
Частиною 1 статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" передбачено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах.
Статтею 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що до виключної компетенції загальних зборів співвласників належить, в тому числі - затвердження статуту об`єднання та внесення до нього змін; обрання членів правління; об`єднання; затвердження річного звіту, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
15 вересня 2018 року відбулися загальні збори ОСББ «Наша оселя 83» з визначеним порядком денним : вибори голови та секретаря зборів, узгодження тарифу , вирішення питання по даху , переобрання правління ОСББ «Наша оселя 83», переобрання голови ОСББ «Наша оселя 83», переобрання ревізійної комісії ОСББ «Наша оселя83 », різне .
Встановлено, що оскаржуваним рішенням № 7 від 15 вересня 2018 року "на підставі Статуту об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наша оселя 83», протоколу №9 загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наша оселя 83» вирішили: 1. головою зборів обрати ОСОБА_4 секретарем ОСОБА_7 (за -28 голосів, проти - 0, утримався -0)2. Встановити з01 жовтян 2018 року тариф на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 4,70 грн за 1м2 загальної площі квартири(.(за -25 голосів, проти - 1, утримався -1, не прийняв участь у голосуванні-1)3. Створити комісію для обстеження даху у складі : ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_7 , ОСОБА_11 ; голові ОСББ доручити забезпечення матеріалами; правлінню - організувати роботи з усунення протікання .(за -26 голосів, проти - 0, утримався -0, не прийняли участі -2); 4. Правління ОСББ«Наша оселя 83» обрати у наступному складі ОСОБА_12 , ОСОБА_7 , ОСОБА_11 , ОСОБА_13 , ОСОБА_4 терміном на 1 рік .(за -26 голосів, проти - 0, не прийняли участь -2) 5. Головою ОСББ «Наша оселя 83» обрати ОСОБА_4 ще на один термін з виплатою зарплати у розмірі 0,75 % від мінімальної за виконаня оовязків голови ОСББ та часткове виконання обовязків бухгалтера ( за -26 голосів, проти - 0, не прийняли участь -2)6. Ревізійну комісію у складі ОСОБА_14 , ОСОБА_15 ОСОБА_16 обрати ще на один термін (за -26 голосів, проти - 0, не прийняли участь -2)7. Не видавати довідок , якщо за квартирою заявника існує борг два і більше місяці несплати внесків , до повного погашення заборгованості (за -25 голосів, проти - 0, не прийняли участь -3)(а.с.11)
Як вбачається з долученої представником відповідача таблиці «Повідомлення про проведення загальних зборів» про проведення зборів 15 вересня 2018 року 27 мешканців будинку № 83 по вул. Моцарта були ознайомлені під розписку, 5 - в телефонному режимі. (а.с.24).
В даному повідомленні у графі напроти прізвища ОСОБА_1 наявним є прочерк. Однак, як видно з копії протоколу № 9 загальних зборів ОСББ «Наша оселя 83» від 15 вересня 2018 року позивач ОСОБА_1 був присутнім на зборах 15 вересня 2018 року, чого не заперечив позивач у судовому засіданні, тому суд вважає недоцільним досліджувати належність способу повідомлення останнього про проведення зборів. Більше того, позивачем не вказано, яке саме порушено його право як він стверджує, неналежним повідомленням його про збори, оскільки будучи співвласником, він має право брати участь в управлінні будинком, а також на здійснення права спільної сумісної власності
Позивач посилається на проведення зборів без відповідного кворуму в порушення вимог п.п.5.2,5.3,5.4 Статуту ОСББ «Наша оселя 83»
Як видно зі Статуту ОСББ «Наша оселя 83» пункти 5.2, 5.3, 5.4 викладено в наступній редакції: «Повідомлення про проведення загальних зборів членів об`єднання надсилається в письмовій формі і вручається кожному члену об`єднання під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом) на зазначену власником адресу, якщо він не проживає за місцем знаходження будинку. Повідомлення надсилається не пізніше ніж за 14 днів до дати проведення загальних зборів. У повідомленні про проведення загальних зборів зазначається порядок денний, дата та місцеїх проведення.
Ініціатор проведення загальних зборів зобов`язаний надати членам об`єднання можливість до початку зборів ознайомитися з документами, що пропонуються до розгляду на зборах . Такі документи можуть надаватися в електронній формі. Зміни до проектів документів можуть вноситися не пізніше 1 дня до початку зборів
Кожний член об» єднання має право внести пропозиції щодо питань, включених до порядку денного загальних зборів, а також щодо нових кандидатів до складу правління, ревізійної комісії та представників зборів . Такі пропозиції подаються в письмовій формі до початку зборів - правлінню, після початку зборів - відповідальній особі , призначеній зборами.
Враховуючи наведене, суд вважає недоведеними посилання позивача на те, що на зборах не взято до уваги його пропозиції щодо діяльності ОСББ, переобрання голови ОСББ, членів правління та ревізійної комісії та не відображено в протоколі зборів, оскільки як зазначено в п. 5.4 Статуту такі пропозиції подаються в письмовій формі до початку зборів - правлінню, після початку зборів - відповідальній особі, призначеній зборами, а суду таких доказів позивачем не представлено.
Встановлено, що рішення на зборах прийняті шляхом голосування присутніх на зборах співвласників (22) та шляхом письмових заяв з проханням врахувати їх голоси з дорученням підписати довіреним особам (6), виходячи з того, що кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.(а.с.25-27,28-34)
Згідно довідки № 2 від 18.05.2021 голови правління ОСББ Наша оселя 83 фактична кількість співвласників станом на 15.08.2018 становила 63 співвласники (а.с.104).
У довідці голови правління ОСББ Наша оселя 83 № 4 від 20.08.2021 зазначено, що загальна площа квартир (яких є 36) у будинку № 83 на вул. Моцарта становить 2137 кв.м. (а.с.125,126)
Відповідно до ст.382 ЦК України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (в тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Статтею 385 ЦК України визначено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Відповідно до п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", статути об`єднань співвласників багатоквартирного будинку, затверджені до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Отже, ОСББ наша Оселя 83 при проведенні 15.09.2018 року загальних зборів та прийнятті ними рішень повинно було керуватись нормами Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та Статутом ОСББ, в тій частині, яка не суперечить цьому Закону.
Статтею 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" передбачено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Відповідно до ст.10 цього Закону, органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання.
Відповідно до ст.10 Закону України Про об`єднання співвласників багато- квартирного будинку, норму якої слід застосовувати відповідно до вимог ч.1 ст.10 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, якщо у багатоквартирному будинку утворено об`єднання співвласників, рішення про обрання членів правління об`єднання вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.
Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" (ст.10), і Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинк" (ст.10) визначено новий порядок голосування для прийняття рішення загальних зборів співвласників, а саме: якщо у результаті проведення загальних зборів для прийняття рішення не обрано достатньої для прийняття рішення кількості голосів, визначеної законом, проводиться письмове опитування серед співвласників квартир, які не голосували на зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення загальних зборів. Якщо протягом цього строку необхідну кількість голосів не набрано, рішення вважається неприйнятим.
Письмове опитування співвласників проводиться шляхом власноручного заповнення ними листків опитування, в яких має бути, зокрема, особистий підпис співвласника та особи, яка проводила опитування.
Таким чином, судом встановлено, що більшість співвласників будинку, у т.ч. і позивач, були присутні на загальних зборах 15.09.2018, де висловили свою думку щодо викладених питань в порядку денному. Тому на думку суду, факт присутності на зборах більше ніж 70% співвласників будинку, вказує на те, що співвласники будинку були у повній мірі обізнані, а відповідно і було дотримано права співвласників на їх волевиявлення та вираження думки.
Також стороною позивача не надано жодних обґрунтувань та доказів того, чим саме рішення, прийняті на загальних зборах співвласників Об`єднаного співвласника багатоквартирного будинку Наша Оселя 83, порушують його права, охоронювані законом інтереси, тощо.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Таким чином, приймаючи до уваги те, що позивачем не доведено суттєві обставини, на які він посилається у своєму позові як на підстави своїх позовних вимог, суд не встановив, що організаторами проведення зборів було допущено порушення прав співвласників, дослідивши у повній мірі матеріали справи, суд вважає, що відповідачем спірне рішення зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Наша оселя 83 було прийнято із дотриманням вимог діючого законодавства та у спосіб передбачений законом, тому позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають.
Що стосується дослідженого у судовому засіданні відеозапису подій 15.09.2018р. зафіксованих позивачем щодо проведення вищезгаданих зборів, то суд такий доказ оцінює критично поскільки із відеозапису не представляється можливим встановити кількість присутніх співвласників будинку на таких зборах.
Крім того суд вважає, що клопотання відповідача про закриття провадження у справі не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
За п. 1 ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно зі статтею 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників житлових та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" (далі - Закон № 2866-III).
Статтею 1 цього Закону встановлено, що ОСББ - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до ч. ч. 2, 6 ст. 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання створюють як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Об`єднання є юридичною особою, яку створюють відповідно до закону.
Згідно з частиною першою статті 85 ЦК України непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.
Загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що належать до компетенції інших органів товариства. Загальні збори товариства своїм рішенням створюють виконавчий орган та встановлюють його компетенцію і склад (частина перша статті 98, частина перша статті 99 ЦК України).
Частиною 7 ст. 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що об`єднання є неприбутковою організацією та не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками.
Отже, вищезазначений Закон № 2866-III визначає ОСББ як юридичну особу, створену власниками для сприяння використання їх власного майна, управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 20 ГПКУ господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, зокрема й у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Під час визначення підвідомчості (підсудності) справ цієї категорії потрібно керуватися поняттям корпоративних прав, визначеним ч. 1 ст. 167 ГКУ.
Згідно з ч. 3 ст. 167 ГКУ під корпоративними відносинами потрібно розуміти відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Частиною 1 ст. 167 ГКУ визначено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) цієї організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Відповідно до ст. 55 ГКУ господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до ЦКУ, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до ГКУ, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Дослідивши зазначені положення законодавства, суд дійшов висновку, що співвласники багатоквартирного будинку не є носіями корпоративних прав, а відносини між співвласниками багатоквартирного будинку та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку не є корпоративними.
Відповідно спір між фізичними особами - співвласниками багатоквартирного будинку й Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку про визнання недійсним рішення установчих і загальних зборів об`єднання, установчих документів об`єднання, скасування державної реєстрації об`єднання не є корпоративним та, зважаючи на положення ст. 20 ГПКУ, не належить до юрисдикції господарських судів.
З огляду на викладене, суд вважає, що підстави для закриття провадження в справі відсутні.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати залишити за позивачем .На підставі наведеного та ст..385 ЦК України, Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» , керуючись ст. ст. 268, 273, 354 ЦПК України,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні клопотання голови Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наша оселя 83" ОСОБА_4 про закриття провадження у справі, відмовити.
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наша оселя 83" про визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів № 7 від 15 вересня 2018 року, відмовити
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Найменування та ім`я сторін, їх місцезнаходження та проживання:
ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 ;
Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наша оселя 83 « місцезнаходження м. Коломия вул.. Моцарта 83/24, код ЄДРПОУ 38521377.
Повний текст рішення складено 24 березня 2022 року.
Суддя Беркещук Б. Б.
Суд | Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2022 |
Оприлюднено | 22.06.2022 |
Номер документу | 103771329 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні