ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,
тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
05 квітня 2022 рокуСправа № 912/316/22
Суддя Господарського суду Кіровоградської області Поліщук Г.Б., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
до відповідачів: ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ,
та до: ОСОБА_3 , АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 ,
про визнання недійсним договору,
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , яка містить вимоги до ОСОБА_2 та до ОСОБА_3 про визнання недійсним договору купівлі-продажу частки статутного капіталу Фермерського господарства "Стегарь" від 30.03.2012 року, укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в 2021 році їй стало відомо про існування договору купівлі-продажу корпоративних прав, який нібито було укладено її чоловіком - ОСОБА_2 , за яким, без її згоди, корпоративні права на 100% Фермерського господарства "Стегарь" було відчужено на користь громадянина ОСОБА_3 .
Позивач вважає такий договір недійсним з моменту його укладання у зв`язку із тим, що своєї згоди на продаж спільного сумісного майна подружжя вона не надавала.
З огляду на положення ст. 176 Господарського процесуального кодексу України, а також ст. 16 Закону України "Про захист персональних даних", господарський суд ухвалою від 16.02.2022 постановив звернутися до Управління ДМС у Кіровоградській області та Маловисківської міської ради з запитами про надання відомостей про реєстрацію місця проживання (перебування), що містяться в реєстрі територіальної громади/Єдиному державному демографічному реєстрі, громадян ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 ) та ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ).
11.03.2022 та 25.03.2022 до суду надійшли відповіді Маловисківської міської ради та Управління ДМС у Кіровоградській області відповідно, щодо реєстрації місця проживання (перебування), що містяться в реєстрі територіальної громади/Єдиному державному демографічному реєстрі, громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Розглянувши зазначену позовну заяву, суддя дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців); відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
Позивач у позовній заяві зазначає місцезнаходження відповідача 2 ОСОБА_3 - АДРЕСА_3 .
Разом з тим, відповідно до відповідей Маловисківської міської ради та Управління Державної міграційної служби у Кіровоградській області відповідач 2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 .
Отже, позивачем неправильно зазначено місцезнаходження відповідача 2, чим порушено приписи п. 2 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України.
Частиною ч. 2 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Водночас, згідно з вимогами ст. 91 ГПК України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасники справи мають право подавати письмові докази в електронних копіях, посвідчених електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до закону. Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Порядок засвідчення копій документів визначений пунктом 5.26 Національного стандарту України "ДСТУ 4163:2020", який прийнято з наданням чинності з 01 вересня 2021 року наказом від 01.07.2020 №144 Державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" "Про прийняття та скасування національних стандартів", відповідно до якого відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів "Згідно з оригіналом" (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії.
За п. 5.10 зазначеного стандарту, дата документа - це, відповідно, дата його підписання, затвердження, прийняття, реєстрації або складення. Крім того, датують усі службові відмітки, проставлені на документі, а саме: візу, резолюцію, відмітку про засвідчення копії документа, відмітку про надходження документа до юридичної особи, відмітку про виконання документа, відмітку про ознайомлення з документом.
Дату оформлюють цифровим або словесно-цифровим способом.
У разі оформлення дати цифровим способом її елементи зазначають арабськими цифрами в один рядок у такій послідовності: день місяця, місяць, рік. У цьому разі день місяця і місяць проставляють двома парами цифр, розділеними крапкою; рік чотирма цифрами, крапку наприкінці не ставлять.
Допустимо оформлювати дату у зворотній послідовності: рік, місяць, день місяця. Такий спосіб найчастіше використовують під час службового листування з іноземними партнерами, оскільки він відповідає міжнародній системі датування документів.
Поруч з цим, додана до позову копія свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_4 засвідчена не належним чином, а саме: відмітка - " ОСОБА_4 " не є найменуванням власного імені особи, яка засвідчує копію, а відмітка засвідчення копій - "14 FEB 2022" не є датою засвідчення такої копії.
З огляду на викладене, така копія документа не є доказом у розумінні ч. 2 ст. 91 ГПК України, оскільки не засвідчена належним чином.
Незасвідчені або неправильно засвідчені копії документів можуть бути належними, проте недопустимими доказами у справі і є підставою для скасування судового рішення. Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.07.2018 у справі №904/8549/17.
Згідно ч. 4 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до заяви про визнання акта чи договору недійсним додається також копія (або оригінал) оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Разом з тим, до позовної заяви ОСОБА_1 не додано копію (або оригінал) договору купівлі-продажу частки статутного капіталу Фермерського господарства "Стегарь" від 30.03.2012 року, укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , визнання недійсним якого є предметом даного спору, або клопотання в порядку ст. 81 Господарського процесуального кодексу України про витребування копії (або оригіналу) оспорюваного договору.
Позивачем в позовній заяві викладено клопотання про витребування та долучення до справи доказів:
- витребувати у Маловисківської районної державної адміністрації Кіровоградської області належним чином завірену у паперовій формі копію реєстраційної справи Селянського Фермерського господарства "СТЕГАРЬ" код (23092938) з усіма документами, що були сформовані у справі в електронній та в паперовій формах для долучення до матеріалів справи;
- витребувати у Маловисківської міської ради належним чином завірену у паперовій формі копію реєстраційної справи Селянського Фермерського господарства "СТЕГАРЬ" код (23092938) з усіма документами, що були сформовані у справі в електронній та в паперовій формах для долучення до матеріалів справи;
- витребувати у Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області (вул. Соборна, 59, м. Новоукраїнка, Кіровоградська область, 27101) оригінальний примірник реєстраційної справи Селянського Фермерського господарства "СТЕГАРЬ" код (23092938) з усіма документами, що були сформовані у справі в електронній та в паперовій формах для долучення до матеріалів справи.
Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами, зокрема, письмовими, речовими і електронними доказами.
Частиною 1 ст. 81 ГПК України встановлено, що учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
У клопотанні про витребування судом доказів повинно бути зазначено: заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу; причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання (п. 4, 5 ч. 2 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України).
Проте, у своєму клопотанні позивачем не було зазначено про заходи, які ОСОБА_1 самостійно вжила для отримання відповідних доказів та не надано суду відповідних доказів вжиття таких заходів.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що клопотання про витребування та долучення до справи доказів є недоведеним та необґрунтованим, а відтак задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно ч. 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
З огляду на вищенаведене, наявні підстави для залишення позовної заяви без руху, з наданням позивачу строку на усунення вказаних недоліків.
Керуючись ст. 80, 81, 162, 164, 174, 176, 234 Господарського процесуального кодексу України, суддя
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні клопотання позивача про витребування та долучення до справи доказів відмовити.
2. Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та до ОСОБА_3 про визнання недійсним договору залишити без руху.
3. Встановити ОСОБА_1 строк усунення виявлених при поданні позовної заяви недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
4. Встановити спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом надання: належним чином засвідченої копії письмового доказу, який додано до позовної заяви; копії (або оригіналу) договору купівлі-продажу частки статутного капіталу Фермерського господарства "Стегарь" від 30.03.2012 року, укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , визнання недійсним якого є предметом даного спору, або клопотання в порядку ст. 81 Господарського процесуального кодексу України про витребування копії (або оригіналу) оспорюваного договору; уточнену позовну заяву із правильним зазначенням місцезнаходження відповідача 2, разом з доказами направлення іншим учасникам справи.
5. Роз`яснити ОСОБА_1 , що у відповідності до ч. 3, 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Ознайомитись з електронною копією судового рішення можливо в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Копію ухвали надіслати представнику ОСОБА_1 , адвокату Назаренку Ю.В. (25006, м. Кропивницький, вул. Пашутінська, буд. 57а, та на електронну пошту: ІНФОРМАЦІЯ_3 ).
Ухвалу підписано 05.04.2022.
Суддя Г.Б. Поліщук
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 103851434 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про визнання недійсними господарських договорів, пов’язаних з реалізацією корпоративних прав |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні