Ухвала
від 02.05.2022 по справі 518/164/20
КАСАЦІЙНИЙ ЦИВІЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

Ухвала

03 травня 2022 року

м. Київ

справа № 518/164/20

провадження № 61-3612ск22

Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду

Шиповича В. В., вирішуючи питання про відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Ширяївського районного суду Одеської області від 19 березня 2021 року та постанову Одеського апеляційного суду від 27 січня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності,

ВСТАНОВИВ:

13 квітня 2022 року засобами поштового зв`язку ОСОБА_1 подала касаційну скаргу на рішення Ширяївського районного суду Одеської області від 19 березня 2021 року та постанову Одеського апеляційного суду від 27 січня 2022 року у цивільній справі № 518/164/20.

За змістом частини першої статті 394 ЦПК України питання про відкриття касаційного провадження (про відмову у відкритті касаційного провадження)вирішує колегія у складі трьох суддів після одержання касаційної скарги оформленої відповідно до вимог статті 392 ЦПК України.

Відповідно до статті 390 ЦПК України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення. Строк на касаційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині третій статті 394 цього Кодексу.

Безпосередньо в касаційній скарзі заявником викладено клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження, яке підлягає задоволенню, оскільки копію оскаржуваної постанови Одеського апеляційного суду від 27 січня 2022 року представник позивача отримав 16 березня 2022 року, що підтверджено доданими до касаційної скарги документами, а отже касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення заявнику оскарженого судового рішення.

Втім, касаційна скарга підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.

В порушення вимог пункту 3 частини четвертої статті 392 ЦПК України заявником до касаційної скарги не додано оригінал документа, що підтверджує сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Предметом спору у справі № 518/164/20 є визнання за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 права власності на земельні ділянки кадастровий номер 5125482500:02:001:0014 та кадастровий номер 5125482500:02:001:0016 у с. Мар`янівка Ширяївського району Одеської області.

Рішенням Ширяївського районного суду Одеської області від 19 березня 2021 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Постановою Одеського апеляційного суду від 27 січня 2022 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, рішення Ширяївського районного суду Одеської області від 19 березня 2021 року залишено без змін.

В касаційній скарзі ОСОБА_1 просить оскаржувані судові рішення скасувати та ухвалити нове про задоволення позовних вимог.

Ціна позову за вимогами про визнання права власності на майно визначається вартістю майна (пункт 2 частини першої статті 176 ЦПК України).

Позов подано до суду у лютому 2020 року.

Відповідно до підпунктів 1 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції на час подання позову) за подання до суду фізичною особою позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до підпункту 7 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» розмір ставки судового збору за подання касаційної скарги на рішення суду становить 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги в межах оспорюваної суми.

Отже розмір судового збору за подану касаційну скаргу має визначатися за формулою: 1% вартості спірних земельних ділянок х 200%, але не менше 1 681,60 грн (2 102 грн х 0,4) х 200 %) та не більше 21 020грн (2 102 грн х 5) х 200%).

Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України «Про доступ до судових рішень» суд при здійсненні судочинства може використовувати лише текст судового рішення, який опубліковано офіційно або внесено до Єдиного державного реєстру судових рішень (далі - ЄДРСР).

В ухвалі Ширяївського районного суду Одеської області від 11 лютого 2020 року зазначено, що при зверненні до суду позивач вказала вартість спірних земельних ділянок у розмірі 110 200 грн.

Інших відомостей про вартість спірного майна (земельних ділянок) оскаржувані судові рішення не містять та в касаційній скарзі такі відомості не зазначені.

На час вирішення питання про відкриття касаційного провадження матеріали цивільної справи № 518/164/20 в розпорядженні Верховного Суду відсутні.

Безпосередньо в касаційній скарзі викладено клопотання про звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору з посиланням на скрутний майновий стан.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір» суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі, зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є:

а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

З цих же підстав суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати (частина друга статті 8 Закону України «Про судовий збір»).

У разі подання клопотань про відстрочення, розстрочення, звільнення від сплати судового збору заявник повинен одночасно надати докази на підтвердження обставин, які свідчать про наявність передбачених законом підстав для таких дій.

На підтвердження майнового стану ОСОБА_1 надала копію довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 8939 1254 3999 6917 про розмір виплаченої пенсії за період із листопада 2020 по квітень 2021 року.

Однак вказана довідка ГУПФУ сама по собі не підтверджує наявність обставин передбачених статтею 8 Закону України «Про судовий збір», зокрема розмір доходу за попередній - 2021 рік.

Для встановлення розміру доходів за попередній календарний рік заявнику необхідно надати суду відомості (довідку) із Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми нарахованих та/або отриманих доходів ОСОБА_1 за 2021 рік, яку можливо отримати, зокрема і онлайн через Єдиний веб-портал органів виконавчої влади України (https://www.kmu.gov.ua/service/dovidka-pro-sumi-viplachenih-dohodiv-ta-utrimanih-podatkiv).

Питання про наявність підстав для звільнення від сплати судового збору, зменшення його розміру або відстрочення сплати буде вирішено судом після надання документів про розмір доходу заявника за попередній (2021) рік.

Особі, яка подала скаргу необхідно усунути вказані недоліки шляхом надання суду оригіналу документу, що підтверджує сплату судового збору із обґрунтуванням розміру сплаченого судового збору виходячи із вимог статті 4 Закону України «Про судовий збір» або документів, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, зокрема документів про розмір доходу заявника за попередній рік.

Судовий збір за подання касаційної скарги до Верховного Суду має бути перераховано до ГУК у м. Києві/Печерс. р-н/22030102, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача (стандарт IBAN): UA288999980313151207000026007, ККДБ: 22030102, найменування податку, збору, платежу: «Судовий збір (Верховний Суд, 055)».

Порядок сплати судового збору визначено статтею 6 Закону України

«Про судовий збір».

Крім того у разі, якщо вартість спірних земельних ділянок не перевищує 250 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (620 250 грн)заявнику необхідно врахувати, що відповідно до пункту 2 частини третьої статті 389 ЦПК України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах з ціною позову, що не перевищує двохсот п`ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії малозначних помилково.

Відповідно до вимог частини другої статті 393 ЦПК України у разі, якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, визначених статтею 392 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу, про що суддею постановляється відповідна ухвала.

Питання про відкриття касаційного провадження (про відмову у відкритті касаційного провадження) буде вирішено колегією суддів після усунення недоліків касаційної скарги та її оформлення відповідно до вимог статті 392 ЦПК України.

Керуючись статтями 185, 390, 392, 393 ЦПК України, Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду

УХВАЛИВ:

Поновити ОСОБА_1 строк на касаційне оскарження рішення Ширяївського районного суду Одеської області від 19 березня 2021 року та постанови Одеського апеляційного суду від 27 січня 2022 року в справі № 518/164/20.

Касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Ширяївського районного суду Одеської області від 19 березня 2021 року та постанову Одеського апеляційного суду від 27 січня 2022 року в справі № 518/164/20 залишити без руху.

Визначити для усунення недоліків касаційної скарги строк - десять днів з дня вручення ОСОБА_1 копії цієї ухвали.

У разі невиконання у встановлений строк цієї ухвали касаційна скарга вважатиметься неподаною та буде повернута особі, яка її подала.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя В. В. Шипович

СудКасаційний цивільний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення02.05.2022
Оприлюднено21.06.2022
Номер документу104165339
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —518/164/20

Постанова від 08.12.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Шипович Владислав Володимирович

Ухвала від 16.06.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Шипович Владислав Володимирович

Ухвала від 02.05.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Шипович Владислав Володимирович

Постанова від 26.01.2022

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Цюра Т. В.

Ухвала від 05.11.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Цюра Т. В.

Ухвала від 01.07.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Цюра Т. В.

Ухвала від 08.06.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Цюра Т. В.

Рішення від 19.03.2021

Цивільне

Ширяївський районний суд Одеської області

Алексєєва О. В.

Ухвала від 19.03.2021

Цивільне

Ширяївський районний суд Одеської області

Алексєєва О. В.

Рішення від 19.03.2021

Цивільне

Ширяївський районний суд Одеської області

Алексєєва О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні