Рішення
від 25.04.2022 по справі 914/1123/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.04.2022р. Справа № 914/1123/21

Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В., секретар судового засідання Колодій У.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом: Керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова, м.Львів

до відповідача 1: Львівської міської ради, м.Львів

до відповідача 2: Товариства з обмеженою відповідальністю Актив-Комплект, м.Львів

про визнання незаконними та скасування ухвал, визнання недійсним договору оренди землі, скасування державної реєстрації.

За участю представників:

від прокуратури: Сенів Остап Павлович прокурор;

від відповідача 1: Коржевич Уляна Федорівна представник;

від відповідача 2: не з`явився.

Заяв про відвід не поступало.

Розгляд справи судом.

На розгляд Господарського суду Львівської області поступив позов Керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова в інтересах держави до Львівської міської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю Актив-Комплект про визнання незаконною та скасування ухвали Львівської міської ради від 14.02.2019р. № 4662 Про затвердження ТзОВ Актив-Комплект проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання ділянки на вул.Липова Алея, 5; визнання незаконною та скасування ухвали Львівської міської ради від 19.09.2019р. №5521 Про надання ТзОВ Актив-Комплект дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок на вул. Липова Алея, 5; визнання незаконною та скасування ухвали Львівської міської ради від 26.12.2019р. №6133 Про погодження ТзОВ Актив-Комплект технічної документації із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок на вул.Липова Алея, 5 та затвердження технічної документації із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок на вул. Липова Алея, 5; визнання недійсним договору оренди землі від 28.02.2020р., укладеного між Львівською міською радою та ТзОВ Актив-Комлект, зареєстрованого у Львівській міській раді 28.02.2020р. за №5-1643, про що у книзі записів реєстрації Договорів оренди землі Г-2 вчинено запис; скасування державної реєстрації від 24.03.2020р. у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно речового права - права оренди Товариства з обмеженою відповідальністю Актив-Комплект код ЄДРПОУ -38558370 на земельну ділянку площею 2,8058 га кадастровий номер 4610136600:07:007:0175 за адресою: м. Львів, вул. Липова алея, 5 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2060509446101, номер запису про інше речове право: 36101623, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 51798585 від 27.03.2020р.).

Ухвалою суду від 24.05.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та підготовче засідання призначено на 15.06.2021р. З метою забезпечення реалізації учасниками справи своїх процесуальних прав та обов`язків, враховуючи клопотання учасників справи, розумні строки, ухвалами суду від 15.06.2021р., від 06.07.2021р., від 20.07.2021р. строк підготовчого провадження у справі продовжувався та розгляд справи відкладено на 14.09.2021р. Ухвалою Господарського суду Львівської області від 14.09.2021р. зупинено провадження у справі №914/1123/21 до закінчення перегляду справи Західним апеляційним господарським судом з розгляду апеляційної скарги Галицької окружної прокуратури міста Львова у справі №914/1123/21. Ухвалою суду від 29.11.2021р. провадження у справі №914/1123/21 поновлено, призначено судове засідання на 21.12.2021 року. Ухвалою суду від 21.12.2021р. закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні на 18.01.2022р. Ухвалою суду від 18.01.2021р. відкладено розгляд справи на 15.02.2022р. та в судовому засіданні 15.02.2022р. оголошувалась перерва. Ухвалами суду від 14.03.2022р., від 12.04.2022р. відкладено розгляд справи на 26.04.2022р.

В судове засідання 26.04.2022р. прокурор явку забезпечив, який надав пояснення по справі та позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві. Прокурором подано відповіді на відзиви за вх.№13808/21 від 11.06.2021р., за вх.№14670/21 від 24.06.2021р., пояснення за вх.№15366/21 від 02.07.2021р. пояснення щодо висновку експерта за вх.№22995/21 від 30.09.2021р.

В судове засідання 26.04.2022р. відповідач 1 явку повноважного представника забезпечив, який надав пояснення по справі та позовні вимоги заперечив з підстав викладених у відзиві за вх.№13291/21 від 07.06.2021р. на позовну заяву. Відповідачем 1 подано заперечення на відповідь на відзив за вх.№14443/21 від 22.06.2021р.

В судове засідання 26.04.2022р. відповідач 2 явки повноважного представника не забезпечив. Причини неявки не повідомлено, хоча судом належно виконано обов`язок щодо повідомлення усіх учасників справи про дату, час та місце розгляду справи, зокрема відповідача 2, що підтверджується реєстром вихідної кореспонденції, внесенням ухвал суду до Єдиного державного реєстру судових рішень, поштовою рекомендованою кореспонденцією №7901414501969 надісланою за адресою зазначеною у ЄДР ЮО, ФОП та ГФ та у позовній заяві, яка вручена адресату (відповідачу 2). Відповідачем 2 подано відзив за вх.№13972/21 від 15.06.2021р. на позовну заяву та пояснення за вх.№15545/21 від 05.07.2021р.

Позиції учасників справи:

Прокурор обґрунтовує позовні вимоги наступним. Прокурор зазначає, що 06.06.2017р. ТзОВ «Клуб професійного футболу «Карпати» (продавець) та ТзОВ «Актив-Комплект» (покупець) укладено договір купівлі-продажу, за яким покупець набув у власність торговий комплекс загальною площею 7 977,7 кв.м. Придбаний об`єкт розташований на земельній ділянці площею 2,0020 га, кадастровий номер 4610136600:07:007:0040. Реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності 1268229046101.

07.06.2018р.р. Львівська міська рада прийняла ухвалу № 3555 «Про надання ТзОВ «Актив-Комплект» земельної ділянки та дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Липова Алея, 5», п. 1 якої передбачено: вилучити за згодою з користування ТзОВ «Клуб професійного футболу «Карпати» земельну ділянку площею 2,002 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0040) на вул. Липова Алея, 5; надати ТзОВ «Актив-Комплект» дану земельну ділянку в оренду терміном на 10 років для обслуговування торгового комплексу (код КВЦПЗ 03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови) за рахунок земель житлової та громадської забудови (п. 2.1 ухвали). Згідно пояснювальної записки до проекту ухвали №3555 від 07.06.2018р., на земельній ділянці кадастровий номер 4610136600:07:007:0040 розташовані нежитлові будівлі площею 7977,7 кв.м., що знаходяться у власності ТзОВ «Актив-Комплект». Відповідно до пунктів 2.2 та 3.3 ухвали №3555 від 07.06.2018р., Львівською міською радою відповідачу-2 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,8 га на вул. Липова Алея, 5 для будівництва та обслуговування багаторівневого паркінгу (код КВЦПЗ 03.15 - для будівнитва та обслуговування інших будівель громадської забудови) за рахунок земель, що не надані у власність або користування, з подальшою подачею такого проекту на затвердження міській раді.

26.07.2018р.р. Львівською міською радою та ТзОВ «Актив-комплект» укладено договір оренди землі, за яким відповідач-2 набув у користування земельну ділянку (кадастровий номер 4610136600:07:007:0040) площею 2,002 га у тому числі: під капітальною забудовою - 0,8963 га, під тимчасовою забудовою - 0,0097 га, прибудинкова територія - 1,0960 га. Пунктами 3, 4 договору передбачено, що на земельній ділянці розташовані об`єкти інфраструктури - кам`яні нежитлові будівлі. Договір зареєстрований у Львівській міській раді 26.07.2018р. за №Г-1611, про що у книзі записів реєстрації договорів землі Г-2 вчинено запис. 30.07.2018р. в Державному реєстрі речових прав внесено запис (№27288935) про реєстрацію речового права - права оренди ТзОВ «Актив-комплект» земельної ділянки - площею 2,002 га. Підстава для державної реєстрації: договір оренди землі, серія та номер: Г-16-11, виданий 26.07.2018р..

14.02.2019р. Львівська міська рада прийняла ухвалу №4662, якою затвердила ТзОВ «Актив-Комплект» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надала в оренду земельну ділянку площею 0,8038 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) на вул. Липова Алея, 5 в оренду терміном на 10 років для обслуговування торгового комплексу, будівництва та обслуговування багаторівневого паркінгу (код КВЦПЗ 03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови) за рахунок земель житлової та громадської забудови. У пояснювальній записці до проекту ухвали №4662 від 14.02.2019р. зазначено, що на земельній ділянці (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) площею 0,8038 га на вул. Липова Алея, 5 розташована нежитлова будівля площею 7977,7 кв.м., що знаходиться у власності ТзОВ «Актив-Комплект». Однак, як зазначає прокурор, такі будівлі розташовані на земельній ділянці площею 2,0020 га, кадастровий номер 4610136600:07:007:0040, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (індексний номер 88989041) від 07.06.2017р., договором купівлі-продажу торгового комплексу, планом земельної ділянки. У пояснювальній записці до проекту ухвали №4662 від 14.02.2019р. відсутні відомості щодо характеристики стану речей у ділянці, яку врегульовує ця ухвала, інформація щодо підстав набуття прав власності на майно заявником, потреба і мета прийняття ухвали, прогнозовані суспільні, економічні, фінансові та юридичні наслідки прийняття ухвали. Документи, які підтверджують наявність нерухомого майна на земельній ділянці (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) площею 0,8038 га на вул. Липова Алея, 5 до проекту ухвали не додано, на інформаційному порталі депутатів Ради такі документи відсутні. Вищенаведене, на думку прокурора свідчить про відсутність об`єктів нерухомого майна на земельній ділянці площею 0,8038 га.

01.04.2019р. Львівською міською радою (орендодавець) та ТзОВ «Актив-Комплект» (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, за яким відповідач-2 отримав у користування земельну ділянку площею 0,8038 га кадастровий номер 4610136600:07:007:0166 на вул. Липова Алея, 5. Згідно п. 3 укладеного договору на земельній ділянці відсутні об`єкти нерухомого майна, розміщені інші об`єкти інфраструктури - кам`яні нежитлові будівлі. Договір оренди зареєстрований у Львівській міській раді 01.04.2019р. за №Г-1624, про що у книзі записів реєстрації договорів оренди землі Г-2 вчинено запис. 09.04.2019р. в Державному реєстрі речових прав внесено запис про реєстрацію речового права (№ 31160515) - права оренди ТзОВ «Актив-комплект» земельною ділянкою площею 0,8038 га кадастровий номер 4610136600:07:007:0166 на вул. Липова Алея, 5. Підстава для державної реєстрації: договір оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 01.04.2019р., видавник: Львівська міська рада.

Прокурор зазначає, що 12.03.2021 під час досудового розслідування кримінального провадження №42021141040000001 від 12.01.2021, проведено огляд земельної ділянки площею 0.8038 га кадастровий номер 4610136600:07:007:0166 на вул. Липова Алея, 5, за результатами якого встановлено, що на вказаній ділянці відсутні об`єкти нерухомого майна. Оскільки, як зазначає прокурор, земельна ділянка площею 0,8038 га кадастровий номер 4610136600:07:007:0166 на вул. Липова Алея, 5 є вільною від об`єктів нерухомого майна, на ділянці знаходяться об`єкти благоустрою майданчики для паркування автомобілів, проїзди, пішохідні доріжки, зелені насадження тощо, відтак, з вищенаведеного вбачається відсутність підстав, визначених ч. 2 ст. 134 ЗК України для передачі земельної ділянки в оренду без проведення аукціону. Таким чином, на думку прокурора, Львівською міською радою в порушення вимог ч. 2 ст. 124, ч. 1, ч. 2 ст.134 ЗК України прийнято ухвалу №4662 від 14.02.2019р. та укладено договір оренди земельної ділянки без проведення земельних торгів (аукціону).

19.09.2019р. Львівська міська рада прийняла ухвалу №5521, якою надала дозвіл на об`єднання земельних ділянок площею 0,8038 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) та площею 2,0020 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0040) у земельну ділянку площею 2,8058 га на вул. Липова Алея, 5. 26.12.2019р. ухвалою №6133 Львівська міська рада: 1. погодила ТзОВ «Актив-Комплект» (код ЄДРПОУ 38558370) технічну документацію із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок на вул. Липова Алея, 5; 2. затвердила ТзОВ «Актив-Комплект» технічну документацію із землеустрою щодо об`єднання цих земельних ділянок; 3. припинила дію договорів оренди землі: 3.1. Зареєстрованого у Львівській міській раді 26.07.2018р. за№ Г-16-11 ; 3.2. зареєстрованого у Львівській міській раді 01.04.2019р. № Г-1624; 4. Надала ТзОВ «Актив-Комплект» земельну ділянку площею 2,8058 га, у тому числі площею 0,0262 га у межах червоних ліній, на вул. Липова Алея, 5 (кадастровий номер 4610136600:07:007:0175) в оренду терміном на 10 років для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови і багаторівневого паркінгу (код КВІДПЗ 03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови) за рахунок земель житлової та громадської забудови. Прокурор зазначає, що у інформаційних записках до проектів ухвали №5521 від 19.09.2019р. та ухвали №6133 від 26.12.2019р. зазначено про розташування на земельних ділянках площею 0,8038 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) та площею 2,0020 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0040) нерухомого майна (торгового комплексу), що перебуває у власності ТзОВ «Актив-Комплект». Проте, всупереч вимогам частин 4, 15 ст. 33 регламенту міської ради на інформаційному порталі депутатів Ради відсутні документи, зокрема план земельної ділянки масштабу М 1:500, технічний паспорт об`єкта, правовстановлюючі документи на нерухоме майно, які б підтверджували належність відповідачу-2 нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці площею 0,8038 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166), що підтверджується відомостями, опублікованими на веб сайті Інформаційний портал депутатів Львівської міської ради .

Прокурор стверджує, що 28.02.2020р. на підставі ухвали Львівської міської ради від 26.12.2019р. «Про погодження ТзОВ «Актив-Комплект» технічної документації із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок на вул. Липова Алея, 5 та затвердження технічної документації із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок на вул. Липова Алея, 5» між відповідачами укладено договір оренди землі, відповідно до якого міська рада передала ТзОВ «Актив-Комплект» в строкове платне користування земельну ділянку площею 2,8058 га кадастровий номер 4610136600:07:007:0175 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови і багаторівневого паркінгу (код КВІДПЗ 03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови). Згідно пункту 3 договору, на земельній ділянці відсутні об`єкти нерухомого майна, розміщені інші об`єкти інфраструктури: кам`яні нежитлові будівлі. Договір укладено на 10 (десять) років до 26.12.2029р. та зареєстровано у Львівській міській раді 28.02.2020р. №5-1643. 20.03.2020р. внаслідок прийняття ухвали №6133 від 26.12.2019р. до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесені відомості про закриття об`єктів нерухомого майна: земельної ділянки площею 0,8038 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1809860146101 та земельної ділянки площею 2,002 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0040) реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1565940146101. 20.03.2020р. у Державний реєстр речових прав на нерухоме майно внесено запис про інше речове право: №36101623 - право оренди ТзОВ «Актив- Комплект» земельною ділянкою площею 2.8058 га кадастровий номер 4610136600:07:007:0175 на вул. Липова Алея, 5 у м. Львові.

Прокурор стверджує, що оскаржувані ухвали Львівської міської ради, та укладений договір оренди земельної ділянки не відповідають вимогам ст. 2, ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оренду землі», ст. 116, 124, 134 ЗК України та ефективним способом захисту буде скасування в Державному реєстрі речових прав державної реєстрації права оренди земельної ділянки площею 2,8058 га кадастровий номер 4610136600:07:007:0175 за орендарем: Товариством з обмеженою відповідальністю «Актив-Комплект» (запис про інше речове право: 36101623, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2060509446101, яка на даний час, включає земельну ділянку площею 0,8038 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166). З огляду на вищевикладене прокурор просить визнати незаконними та скасувати ухвали Львівської міської ради від 14.02.2019р. № 4662 Про затвердження ТзОВ Актив-Комплект проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання ділянки на вул.Липова Алея, 5, від 19.09.2019р. №5521 Про надання ТзОВ Актив-Комплект дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок на вул. Липова Алея, 5; від 26.12.2019р. №6133 Про погодження ТзОВ Актив-Комплект технічної документації із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок на вул.Липова Алея, 5 та затвердження технічної документації із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок на вул. Липова Алея, 5; а також визнати недійсним договір оренди землі від 28.02.2020р., укладений Львівською міською радою та ТзОВ Актив-Комлект, зареєстрований у Львівській міській раді 28.02.2020р. за №5-1643 про що у книзі записів реєстрації Договорів оренди землі Г-2 вчинено запис та скасувати державну реєстрацію від 24.03.2020р. у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно речового права - права оренди Товариства з обмеженою відповідальністю Актив-Комплект код ЄДРПОУ -38558370 на земельну ділянку площею 2,8058 га кадастровий номер 4610136600:07:007:0175 за адресою: м. Львів, вул. Липова Алея, 5 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2060509446101, номер запису про інше речове право: 36101623, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 51798585 від 27.03.2020р.).

Відповідач 1 та відповідач 2 у відзивах на позовну заяву за вх.№13291/21 від 07.06.2021р., за вх.№13972/21 від 15.06.2021р.заперечують позовні вимоги повністю, обгрунтовують свої заперечення, наступним. Відповідачі зазначають, що кадастровий план земельної ділянки, який є невід`ємною частиною проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки (ст. 50 Закону України «Про землеустрій») по вул. Липова Алея, 5 чітко вказує на існування - ЗКЖ та КН - об`єктів нерухомого майна. Позивач покликається на кримінальне провадження №42021141040000001 від 12.01.2021р., яким встановлено факти відсутності об`єктів нерухомого майна, однак, в протоколі огляду місця події від 12.03.2021р. також зазначено, що на земельній ділянці, орієнтовною площею 0,8 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) знаходиться будівля з фундаментом, що є ознакою об`єкту нерухомого майна, який нерозривно пов`язаний із землею.

Відповідачі стверджують, що на земельній ділянці, орієнтовною площею 0,8 га на вул. Липова Алея, 5 (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) розміщена охоронна зона навколо об`єкта енергетичної системи та зона санітарної охорони джерел та об`єктів централізованого питного водопостачання, що підтверджується планом земельної ділянки. Розташування вищезазначених охоронних зон на земельній ділянці, площею 0,8038 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) на вул. Липова Алея, 5 унеможливлює виділення її для продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах). На підставі вищевказаного, на думку відповідачів ухвала Львівської міської ради від 14.02.2019р. №4662 «Про затвердження ТзОВ «Актив-Комплект» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання ділянки на вул. Липова Алея, 5» прийнята з дотриманням усіх норм чинного законодавства. Щодо визнання незаконною та скасування ухвали Львівської міської ради від 19.09.2019р. № 5521 «Про надання ТзОВ «Актив-Комплект» дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок на вул. Липова Алея, 5» відповідачі зазначають, що формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок. ТзОВ «Актив-Комплект» у відповідності до норм чинного законодавства звернулося з метою об`єднання земельних ділянок на вул. Липова Алея, 5.

Відповідач 1 стверджує, що жодних підстав для відмови згідно з ч. 3 ст. 123 ЗК України не було та ухвала прийнята на пленарному засіданні 21-ї сесії ЛМР 7-ого скликання. Також відповідачі вказують на те, що у позовній заяві відсутній вирок, що набрав законної сили, яким було б встановлено ознаки кримінального правопорушення, як і відсутній обвинувальний вирок, що набрав законної сили, яким було б притягнуто до кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення. Відтак, наявність досудового розслідування кримінального провадження №42021141040000001 від 12.01.2021р. в рамках якого не ухвалено жодного обвинувального вироку, що набрав законної сили, не підтверджує доводів позивача щодо вчинення кримінального правопорушення. Відповідач 1 зазначає, що усі інші позовні вимоги, є похідними від попередніх, тому на підставі вищенаведеного, просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Відповідач 2 стверджує, що визнання незаконними та скасування спірних ухвал Львівської міської ради є неналежним способом захисту, оскільки не призведе до реального відновлення порушених прав. Щодо вимоги про скасування державної реєстрації від 24.03.2020р. у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно речового права - права оренди Товариства з обмеженою відповідальністю «Актив-Комплект» відповідач 2 зазначає, що ані Львівська міська рада ані ТзОВ «Актив-Комплект» є неналежними відповідачами, оскільки вони не здійснювали державної реєстрації речових прав на нерухоме майно речового права - права оренди Товариства з обмеженою відповідальністю «Актив-Комплект». З огляду на вищенаведене відповідач 2 просить в задоволенні позову відмовити.

Відповідач 1 в запереченнях на відповідь на відзив за вх.№14443/21 від 22.06.2021р. вказує на те, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності торговий комплекс, заг. площею 7977,7 кв.м знаходиться у власності ТзОВ «Актив-Комплект». Витяг містить пояснення про складові частини об`єкта нерухомого майна, який складається з ринкових павільйонів, заг. площею 7977,7кв.м., міжпавільйонної галереї та адміністративно-торгового комплексу. Вищезазначені об`єкти нерухомого майна розташовані також і на земельній ділянці по вул. Липова Алея, 5, площею 0,8 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166). Доказами цього є кадастровий план земельної ділянки, як невід`ємна складова технічної документації так і протокол огляду місця події від 12.03.2021р, де вказано, що на земельній ділянці, орієнтовною площею 0,8 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:016) знаходиться будівля з фундаментом. Відповідач 1 зазначає, що чинне земельне та цивільне законодавство імперативно передбачає перехід права на земельну ділянку в разі набуття права власності на об`єкт нерухомості, що відображає принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, що встановлено у положеннях статті 377 Цивільного кодексу України та статті 120 Земельного кодексу України. Перехід майнових прав до іншої особи зумовлює перехід до неї і прав на ту частину земельної ділянки, на якій безпосередньо розташований відповідний об`єкт нерухомості, та частини земельної ділянки, яка необхідна для його обслуговування.

Відповідач 1 в запереченнях на відповідь на відзив за вх.№14443/21 від 22.06.2021р. стверджує, що підставою надання земельної ділянки по вул. Липова Алея, 5, площею 0,8 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) є розміщення охоронної зони навколо об`єкта енергетичної системи та зони санітарної охорони джерел та об`єктів централізованого питного водопостачання, що підтверджується планом земельної ділянки та листом управління архітектури та урбаністики від 06.12.2018р.р. № 2401-7043 (знаходиться в технічній документації щодо відведення в оренду земельної ділянки, кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) та листом управління архітектури та урбаністики від 13.11.2019р. № 2401-7586 (копії вказаних документів долучено до матеріалів справи). Відповідно розташування об`єктів інженерної та енергетичної інфраструктури на земельній ділянці по вул. Липова Алея, 5, площею 0,8 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) унеможливлює продаж цієї земельної ділянки на конкурентних засадах (земельних торгах). Також відповідач 1 зазначає, що ухвалою Львівської міської ради від 25.02.2021р. «Про затвердження детального плану території у районі вул. Липова Алея» затверджено детальний план території у районі вул. Липова Алея у складі з розробленою планувальною структурою забудови території, планом червоних ліній вулично-дорожньої мережі, схемою функціонального зонування території (планом зонування території) з визначенням містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок, пропозиціями з інженерного забезпечення та захисту території, заходами щодо дотримання санітарно-гігієнічних, протипожежних нормативів, вимог з ліквідації аварійних ситуацій та реалізації детального плану території (копію вказаної ухвали та детального плану території у районі вул.Липової Алеї долучено до матеріалів справи).Враховуючи наведені обставини відповідачі просять у задоволенні позову відмовити повністю.

Обставини, встановлені судом.

Відповідно до ст.131-1 Конституції України, в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про прокуратуру, прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.

За приписами ст. 24 Закону України Про прокуратуру право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору України, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.

За ч. ч. 3, 4 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

У постанові Верховного Суду у справі № 910/11919/17 від 17.10.2018р. зазначено, що існує категорія справ, де підтримка прокурора не порушує справедливого балансу. Так, у справі Менчинська проти Російської Федерації (рішення від 15.01.2009, заява № 42454/02, пункт 35) Європейський суд з прав людини висловив таку позицію (у неофіційному перекладі): Сторонами цивільного провадження виступають позивач і відповідач, яким надаються рівні права, в тому числі право на юридичну допомогу. Підтримка, що надається прокуратурою одній зі сторін, може бути виправдана за певних обставин, наприклад, при захисті інтересів незахищених категорій громадян (дітей, осіб з обмеженими можливостями та інших категорій), які, ймовірно, не в змозі самостійно захищати свої інтереси, або в тих випадках, коли відповідним правопорушенням зачіпаються інтереси великого числа громадян, або у випадках, коли потрібно захистити інтереси держави.

Захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб`єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює у судовому провадженні відповідного суб`єкта владних повноважень, який всупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно. У кожному такому випадку прокурор повинен навести причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб`єктом, і які є підставами для звернення прокурора до суду.

Прокурор не може вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати належного суб`єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави.

Крім цього, виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. Ключовим для застосування цієї норми є поняття інтерес держави.

У Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень ст. 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) від 08.04.1999 № 3-рп/99 Конституційний Суд України, з`ясовуючи поняття інтереси держави висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо (п. 3 мотивувальної частини). Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.

З урахуванням того, що інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Таким чином, інтереси держави охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація інтересів держави, особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно.

Саме до таких висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 25.04.2018р. у справі № 806/1000/17, від 20.09.2018р. у справі № 924/1237/17, від 23.10.2018р. у справі № 906/240/18, від 08.02.2019р. у справі №915/20/18.

У зв`язку з тим, що Львівська міська рада, як орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, виступає у даній справі відповідачем-1, прокурор звертається до суду за захистом державних інтересів самостійно і набуває статусу позивача.

Законом України Про державний контроль за використанням та охороною земель (ст.ст. 6, 9, 10), Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 (далі - Положення), повноваження з реалізації державної політики у сфері земельних відносин, землеустрою, державного нагляду (контролю) в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності покладено на Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.

Посадові особи Держгеокадастру та його територіальних органів, які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, в межах своїх повноважень мають право: звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно зайнятих чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився (п. 5-1 Положення).

Водночас, предметом позовних вимог у даній справі є визнання незаконними ухвал Львівської міської ради, щодо надання земельних ділянок в оренду, визнання недійсним договору оренди землі, на звернення з якими до суду в органів Держгеокадастру повноваження відсутні. Тому, прокурор правомірно набув статусу позивача та самостійно звертається до суду з даною позовною заявою без визначення органу, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження щодо захисту інтересів держави.

Таку ж правову позицію виклав Верховний суд у постановах від 30.05.2018р. (справа № 910/9373/17), від 23.04.2019р. (справа № 910/5217/18), від 26.06.2019р. (справа №587/430/16-ц).

Зокрема, у постанові від 23.04.2019р. (справа № 910/5217/18) Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду з вищезазначених підстав не погодився з висновком апеляційного суду щодо відсутності у прокурора права на самостійне звернення із позовом без визначення позивача територіального органу Держгеокадастру (п.п. 8.14.-8.17 Постанови). Оцінка предмету заявленого позову, а відтак наявності підстав для захисту порушеного права позивача, про яке ним зазначається в позовній заяві, здійснюється судом, на розгляд якого передано спір, крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обґрунтовує заявлені вимоги (аналогічні висновки викладено у постановах Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду від 19.09.2019р. у справі №924/831/17, від 28.11.2019р. у справі №910/8357/18).

06.06.2017р. ТзОВ «Клуб професійного футболу «Карпати» (продавець) та ТзОВ «Актив-Комплект» (покупець) укладено договір купівлі-продажу торгового комплексу, за умовами п.п. 1, 2 якого, покупець купив торговий комплекс загальною площею 7977,7 кв.м., який складається з: ринкових павільйонів А-1 - шлакоблоки, загальною площею 7 977,7 кв.м.; міжпавільйонної галереї І - мет. колони; адміністративно-торгового корпусу (готовність - 60%) Б-цегла, що розташований за адресою: м.Львів, вул.Липова алея, буд. 5. Торговий комплекс розташований на земельній ділянці площею 2,0020 га, кадастровий номер 4610136600:07:007:0040, призначена для будівництва та обслуговування торгівельного комплексу.

Згідно акту приймання-передачі до договору купівлі-продажу торгового комплексу від 06.06.17р. ТзОВ «Клуб професійного футболу «Карпати» (продавець) передано, а ТзОВ «Актив-Комплект» (покупець) прийнято торговий комплекс загальною площею 7977,7 кв.м

Відповідно до витягу з державного реєстру речових прав №88989041 до державного реєстру речових прав 06.06.17р. внесено запис про державну реєстрацію права власності за ТзОВ «Актив-Комплект» на торговий компекс загальною площею 7977,7 кв.м, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1268229046101.

07.06.2018р. за зверненням ТзОВ «Актив-Комплект» від 24.05.2018р., Львівською міською радою прийнято ухвалу № 3555 «Про надання ТзОВ «Актив-Комплект» земельної ділянки та дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Липова Алея, 5», п. 1 якої ухвалено: вилучити за згодою з користування ТзОВ «Клуб професійного футболу «Карпати» земельну ділянку площею 2,002 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0040) на вул. Липова Алея, 5. Надати ТзОВ «Актив-Комплект»: земельну ділянку площею 2,002 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0040) на вул. Липова Алея, 5 в оренду терміном на 10 років для обслуговування торгового комплексу (код КВЦПЗ 03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови) за рахунок земель житлової та громадської забудови; дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,8 га на вул. Липова Алея, 5 для будівництва та обслуговування багаторівневого паркінгу (код КВЦПЗ 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови) за рахунок земель, що не надані у власність або користування (п.п. 2.1, 2.2 ухвали).

У пояснювальній записці до проекту ухвали «Про надання ТзОВ «Актив-Комплект» земельної ділянки та дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Липова Алея», на земельній ділянці кадастровий номер 4610136600:07:007:0040, зазначено про розташування на даній земельній ділянці нежитлових будівель площею 7977,7 кв.м., що знаходяться у власності ТзОВ «Актив-Комплект».

26.07.2018р. зокрема на підставі ухвали №3555 від 26.07.2018р. Львівською міською радою (орендодавець) та ТзОВ «Актив-Комплект» (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, згідно до умов якого орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, для обслуговування торгового комплексу, кадастровий номер 4610136600:07:007:0040, що розташована у м. Львові на вул. Липова Алея. 5 .

У пункті 3 договору від 26.07.18р. зазначено, що на земельній ділянці об`єктів нерухомого майна немає та розміщені кам`яні нежитлові будівлі.

Пунктом 8 договору від 26.07.18р. передбачено, що договір укладено на 10 (десять) років до 07.06.2028р. Відповідно до пунктів 15-17 договору, земельна ділянка передається в оренду для обслуговування торгового комплексу. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, (код КВЦПЗ-03.15-) категорія земельної ділянки згідно ст. 19 Земельного кодексу України: землі житлової та громадської забудови. Умови збереження стану об`єкта оренди; забороняється самовільна забудова земельної ділянки.

Договір оренди зареєстрований у Львівській міській раді 26.07.2018р. за №Г-1611, про що у книзі записів реєстрації договорів оренди землі Г-2 вчинено запис.

Відповідно до інформаційної довідки з реєстру речових прав №231751940 30.07.2018р. в Державному реєстрі речових прав внесено запис про реєстрацію речового права (№ 272888935) - права оренди ТзОВ «Актив-комплект» земельної ділянки площею 2,002 га на вул. Липова Алея, 5. Підстава для державної реєстрації: договір оренди землі, серія та номер: Г-1611, виданий 26.07.2018р., видавник: Львівська міська рада.

14.02.2019р. за зверненням ТзОВ «Актив-Комплект» від 06.12.2018р., Львівською міською радою прийнято ухвалу № 4662 Про затвердження ТзОВ Актив-Комплект проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання ділянки на вул.Липова Алея, 5, якою затверджено ТзОВ «Актив-Комплект» проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки та надано в оренду земельну ділянку площею 0,8038 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) на вул. Липова Алея, 5 в оренду терміном на 10 років для обслуговування торгового комплексу, будівництва та обслуговування багаторівневого паркінгу (код КВЦПЗ 03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови) за рахунок земель житлової та громадської забудови. Підпунктом 2.1.1 ухвали №4662 від 14.02.2019 ТзОВ «Актив-Комплект» зобов`язано у тримісячний термін укласти з міською радою договір оренди землі та зареєструвати його відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

У пояснювальній записці до проекту ухвали Про надання ТзОВ Актив-Комплект земельної ділянки на вул.Липова Алея, 5 зазначено, що на земельній ділянці (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) площею 0,8038 га на вул. Липова Алея, 5 розташована нежитлова будівля площею 7977,7 кв.м., що знаходиться у власності ТзОВ «Актив-Комплект».

01.04.2019р. зокрема на підставі ухвали №4662 від 14.02.2019 Львівською міською радою (орендодавець) та ТзОВ «Актив-Комплект» (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, згідно до умов якого, орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування торгового комплексу кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) площею 0,8038 га на вул. Липова Алея, 5.

3гідно із п.3 укладеного договору від 01.04.2019р. на земельній ділянці розміщені об`єкти інфраструктури: кам`яні пежитлові будівлі . В графі п.4 договору, земельна ділянка передається в оренду разом, зазначено - «немає» . Пунктом 8 договору від 01.04.2019р. передбачено, що договір укладено на 10 (десять) років до 14.02.2029. Відповідно до пунктів 15, 16 договору, земельна ділянка передається в оренду для обслуговування торгового комплексу, будівництва та обслуговування багаторівневого паркінгу. Цільове призначення земельної ділянки: код КВЦПЗ-03.15-для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, категорія земельної ділянки згідно ст. 19 Земельного кодексу України: землі житлової та громадської забудови. Умови збереження стану об`єкта оренди, забороняється самовільна забудова земельної ділянки.

Договір оренди зареєстрований у Львівській міській раді 01.04.2019 за №Г-1624, про що у книзі записів реєстрації договорів оренди землі Г-2 вчинено запис.

Відповідно до інформаційної довідки з реєстру речових прав № 231751845, 09.04.2019 в Державному реєстрі речових прав внесено запис про реєстрацію речового права (№ 31160515) - права оренди ТзОВ «Актив-комплект» земельної ділянки площею 0,8038 га кадастровий номер 4610136600:07:007:0166 на вул. Липова Алея, 5. Підстава для державної реєстрації: договір оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 01.04.2019, видавник: Львівська міська рада.

19.09.2019р. за зверненням ТзОВ «Актив-Комплект», Львівською міською радою прийнято ухвалу №5521, п.1 якої, надано ТзОВ «Актив-Комплект» дозвіл на об`єднання земельних ділянок площею 0,8038 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) та площею 2,0020 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0040) у земельну ділянку площею 2,8058 га на вул. Липова Алея, 5. У пояснювальній записці до проекту ухвали зазначено, що на земельних ділянках розташований об`єкт нерухомого майна (торговий комплекс), який знаходиться у власності ТзОВ «Актив-Комплект».

26.12.2019р. за зверненням ТзОВ «Актив-Комплект» від 25.11.2019р. №01/25/11 Львівською міською радою прийнято ухвалу №6133 Про погодження ТзОВ Актив-Комплект технічної документації із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок на вул. Липова Алея, 5 та затвердження технічної документації із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок на вул. Липова Алея,5, якою: 1. погоджено ТзОВ «Актив-Комплект» (код ЄДРПОУ 38558370) технічну документацію із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок на вул. Липова Алея, 5; 2. затверджено ТзОВ «Актив-Комплект» технічну документацію із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок площею 0,8038 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) та площею 2,0020 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0040) у земельну ділянку площею 2,8058 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0175) на вул. Липова Алея, 5; 3. Вирішено припинити дію договорів оренди землі, зареєстрованих у Львівській міській раді 26.07.2018р. за№ Г-1611 та від 01.04.2019 за № Г-1624 . 4. Вирішено надати ТзОВ «Актив-Комплект» земельну ділянку площею 2,8058 га, у тому числі площею 0,0262 га у межах червоних ліній, на вул. Липова Алея, 5 (кадастровий номер 4610136600:07:007:0175) в оренду терміном на 10 років для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови і багаторівневого паркінгу (код КВІДПЗ 03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови) за рахунок земель житлової та громадської забудови. У пояснювальній записці до проекту ухвали зазначено, що на земельних ділянках розташований об`єкт нерухомого майна (торговий комплекс), який знаходиться у власності ТзОВ «Актив-Комплект».

28.02.2020р. зокрема на підставі ухвали №6133 від 26.12.2019 Львівською міською радою (орендодавець) та ТзОВ «Актив-Комплект» (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, згідно із п.1 якого орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування торгового комплексу кадастровий номер 4610136600:07:007:0175) площею 2,8058 га на вул. Липова Алея, 5, у тому числі 0,0262га у межах червоних ліній, кадастровий номер 4610136600:07:007:0175 у м.Львові на вул. Липова Алея, 5.

Згідно із п. 3 договору від 28.02.20р., на земельній ділянці розміщені об`єкти інфраструктури - кам`яні нежитлові будівлі. В графі п.4 договору, земельна ділянка передається в оренду разом, зазначено «немає». Пунктом 8 договору від 28.02.20р. передбачено, що договір укладено на 10 (десять) років до 26.12.2029. Відповідно до пунктів 15, 16 договору, земельна ділянка передається в оренду для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови і багаторівневого паркінгу. Цільове призначення земельної ділянки: код КВЦПЗ-03.15-для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, категорія земельної ділянки згідно ст. 19 Земельного кодексу України: землі житлової та громадської забудови. Договір оренди зареєстрований у Львівській міській раді 28.02.2020р. за №Г-1643, про що у книзі записів реєстрації договорів оренди землі Г-2 вчинено запис.

Відповідно до інформаційної довідки №231752076, 24.03.2020р. в Державному реєстрі речових прав внесено запис про реєстрацію речового права (№ 36101623) - права оренди за ТзОВ «Актив-комплект» на земельну ділянку площею 2,8058 га кадастровий номер 4610136600:07:007:0175 на АДРЕСА_1 . Підстава для державної реєстрації: договір оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 28.02.2020р., видавник: Львівська міська рада/ТОВ «Актив-Комплект».

Прокурор зазначає, що 12.03.2021 під час досудового розсідування кримінального провадження №42021141040000001 від 12.01.2021, проведено огляд земельної ділянки площею 0.8038 га кадастровий номер 4610136600:07:007:0166 на АДРЕСА_1 , за результатами, якого встановлено, що на вказаній ділянці відсутні об`єкти нерухомого майна, в підтвердження чого долучено копію протоколу огляду місця події від 12.03.2021р.

Так, відповідно до змісту даного протоколу, 12.03.2021р. слідчим ЛРУП ГУКП у Львівській області Семенюк І. Р. на підставі ухвали Личаківського районного суду м.Львова від 25.02.2021р. в присутності понятих та за участю спеціалістів Акімова Т.І., Гакта О.В., проведено огляд земельної ділянки площею 0,8038га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , яка на даний час об`єднана із іншою земельною ділянкою за вказаною адресою, а саме ділянкою площею 2,0020га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0040) та вказані земельні ділянки об`єднані та мають кадастровий номер 4610136600:07:007:0175 із площею 2,8058га. В даному протоколі вказано, що ОСОБА_1 показав межі земельної ділянки площею 0,8038га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166), а саме що межі земельної ділянки від кута виступу стіни будівлі, яка знаходиться на сусідній земельній ділянці площею 2,0020га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0040) розпочинаються та проходять від кута виступу стіни будівлі, яка знаходиться на сусідній земельній ділянці повздовш наявної огорожі, яка йде від даної будівлі та в подальшому межі йдуть через асфальтовану дорогу та по АДРЕСА_1 до низу та від дороги, яка проходить знизу пагорба межі земельної ділянки проходять до гори до будівлі, яка знаходиться на сусідній земельній ділянці. На запитання іншого спеціаліста ОСОБА_2 , чи є на земельній ділянці площею 0,8038га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) межі якої визначив попередній спеціаліст об`єкти нерухомого майна, була надана відповідь, що ознаками об`єкту нерухомого майна є те, що цей об`єкт повинен бути нерозривно пов`язаний із землею і знесення якого без знецінення цього об`єкту є неможливим, а також, що на земельній ділянці площею 0,8038га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) є уламки бетонної споруди, які не зв`язані фундаментом із земелею, заасфальтована дорога. Так дані уламки бетонної споруди не є об`єктами нерухомого майна. Окрім цього, зазначено, що із сусідньої земельної ділянки площею 2,0020га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0040) на земельну ділянку площею 0,8038га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) виступає маленька частина недобудованої будівлі, без покрівлі, без даху (на фундаменті).

Доказів проведення експертних досліджень в межах зазначеного кримінального провадження №42021141040000001, суду не представлено.

Як вбачається із письмових пояснень прокурора за вх.№6082/22 від 14.03.2022р., за результатами досудового розслідування кримінального провадження №42021141040000001 слідчим СВ Львівського РУП №1 ГУ НП у Львівській області прийнято 29.09.2021р. рішення про закриття вищевказаного кримінального провадження на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України.

Відповідно до вимог ч.ч. 6, 8 ст. 75 ГПК України обвинувальний вирок суду в кримінальному провадженні або постанова суду, якою особу притягнуто до адміністративної відповідальності у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для господарського суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою. Обставини, встановлені рішенням третейського суду або міжнародного комерційного арбітражу, виправдувальним вироком суду у кримінальному провадженні, ухвалою про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності, підлягають доказуванню в загальному порядку при розгляді справи господарським судом.

Відтак, за змістом наведеної норми, неодмінною умовою застосування преюдиції є наявність вироку суду в кримінальному провадженні, що набрав законної сили, і в якому встановлено певні факти, що мають значення для розглядуваної справи. Преюдиційні факти є обов`язковими при вирішенні інших справ та не підлягають доказуванню, оскільки їх істинність встановлено у рішенні, у зв`язку з чим немає необхідності встановлювати їх знову, піддаючи сумніву істинність та стабільність судового акту, який набрав законної сили.

В матеріалах господарської справи відсутній вирок суду в кримінальному провадженні № 42021141040000001, який набрав законної сили щодо вчинення кримінального правопорушення, як вбачається із наданих пояснень, кримінальне проведження закрито, на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України. При цьому, докази, отримані на стадії кримінального провадження не є доказами в розумінні ч. 6 статті 75 ГПК України та, відповідно, не є допустимими доказами в розумінні ст. 77 ГПК України.

Європейський суд з прав людини у справі Мантованеллі проти Франції звернув увагу суду на те, що одним із складників справедливого судового розгляду у розумінні ст.6 Конвенції Про захист прав людини і основоположних свобод є право на змагальне провадження.

Ст.13 ГПК України зазначає, що судочинство у господарських судах України здійснюється на засадах змагальності сторін. Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

До матеріалів справи долучено висновок експерта Науково-дослідного інститутуту судових екпертиз та права за результаттами проведення земельно-технічної експертизи №481/21 від 06.09.2021р. згідно до якого, експертом надано висновки про те, що земельна ділянка з кадастровим номером 4610136600:07:007:0175, (площа 2.8058 га), що утворилася при об`єднанні земельної ділянки кадастровий №4610136600:07:007:0040 та земельної ділянки кадастровий № 4610136600:07:007:0166, АДРЕСА_1 , не є вільною від об`єктів нерухомого майна. На земельній ділянці з кадастровим номером 4610136600:07:007:0175, (площа 2.8058 га), що утворилася при об`єднанні земельної ділянки кадастровий №4610136600:07:007:0040 та земельної ділянки кадастровий №4610136600:07:007:0166, АДРЕСА_1 , знаходяться об`єкти нерухомого майна, що належать ТОВ «Актив-Комплект» відповідно до даних технічного паспорта на торговий комплекс, від 29 січня 2010 року (виготовлений ОКП Львівської міської ради «БТІ та ЕО», інвентарний номер 681, реєстровий номер 24852980) та переліку об`єктів що зазначені у договорі купівлі-продажу) торгового комплексу, від 06 червня 2017р. року. На земельній ділянці з кадастровим номером 4610136600:07:007:0175, (площа 2.8058 га), що утворилася при об`єднанні земельної ділянки кадастровий №4610136600:07:007:0040 та земельної ділянки кадастровий №4610136600:07:007:0166, вул. Липова Алея, 5 м. Львів, будь-які інші об`єкти нерухомого майна, окрім тих, що належать ТОВ «Актив-Комплект» - не розташовуються. Земельна ділянка з кадастровим номером 4610136600:07:007:0166, (площа 0.8038 га), вул. Липова Алея,5 м. Львів, не є вільною від об`єктів нерухомого майна. На земельній ділянці з кадастровим номером 4610136600:07:007:0166, (площа 0.8038 га), вул. Липова Алея,5 м. Львів розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать ТОВ «Актив-Комплект». На земельній ділянці з кадастровим номером 4610136600:07:007:0166, площею 0,8038 га, вул. Липова Алея,5 м. Львів, будь-які інші об`єкти нерухомого майна, окрім тих, що належать ТОВ «Актив-Комплект» - не знаходяться. Земельна ділянка з кадастровим номером 4610136600:07:007:0040 (площа 2.0020 га), вул. Липова Алея,5 м. Львів - не є вільною від об`єктів нерухомого майна. На земельній ділянці з кадастровим номером 4610136600:07:007:0040, (площа 2.0020 га), вул. Липова Алея,5 м. Львів розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать ТОВ «Актив-Комплект». На земельній ділянці з кадастровим номером 4610136600:07:007:0040 (площа 2.0020 га), вул. Липова Алея,5 м. Львів, будь-які інші об`єкти нерухомого майна, окрім тих, що належать ТОВ «Актив-Комплект» - не знаходяться.

Із встановленого у висновку земельно-технічної експертизи №481/21 від 06.09.2021р. вбачається наявність нерухомого майна в тому числі і на земельній ділянці кадастровий номер 4610136600:07:007:0166. Дані обставини, також не спростовані і у долученому протоколі огляду місця події від 12.03.2021р., у якому зокрема зазначено, що на земельній ділянці кадастровий номер 4610136600:07:007:0166 виступає частина недобудованої будівлі, без покрівлі, без даху (на фундаменті).

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків (стаття 73 ГПК України).

Статтею 101 ГПК України визначено, що учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення.

У постанові від 27.05.2021 у справі № 910/702/17 Верховний Суд (у складі колегії суддів КГС) зазначає: «згідно з наведеними положеннями ГПК України та Закону України «Про судову експертизу» висновок експерта у господарській справі може бути наданий державною спеціалізовано установою, судовим експертом, який не є працівником такої установи та іншим фахівцем (експертом) з відповідної галузі знань у порядку та на умовах, визначених Законом України «Про судову експертизу». Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 21.04.2021 у справі № 910/701/17.

За умовами положень укладених договорів оренди, зокрема п.3 договору від 01.04.2019р. на земельній ділянці (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) розміщені об`єкти інфраструктури: кам`яні нежитлові будівлі.

Як вбачається із матеріалів справи, зокрема кадастрового плану земельної ділянки (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166), який є невід`ємною частиною проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Липова Алея, 5 вказано на існування - ЗКЖ та КН - об`єктів нерухомого майна. Вищезазначені об`єкти нерухомого майна розташовані на земельній ділянці площею 2,002 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0040) на вул. Липова Алея, 5 і на земельній ділянці по вул. Липова Алея, 5, площею 0,8 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166), що підтверджується долученими до матеріалів справи кадастровими планами даних земельних ділянок.

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 07.06.2017р. торговий комплекс у м.Львові на вул. Липова Алея, 5, заг. площею 7977,7 кв.м знаходиться у власності ТзОВ «Актив-Комплект» та складається з ринкових павільйонів, заг. площею 7977,7кв.м., міжпавільйонної галереї та адміністративно-торгового комплексу.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із преамбулою Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» цей Закон відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Частиною 3 статті 24 цього Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що виключною компетенцією міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно із ч.1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно до ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Таким чином, підставою для скасування рішення органу місцевого самоврядування є його невідповідність вимогам закону, зокрема у зв`язку з його постановленням не в межах повноважень та не у спосіб, які передбачені Конституцією і законами України та встановлене судами порушення судами цивільних прав або інтересів позивача.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

За умовами ч.ч. 2, 3 ст. 134 ЗК України не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі: розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб; використання земельних ділянок для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів; використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями; будівництва об`єктів, що в повному обсязі здійснюється за кошти державного та місцевих бюджетів; надання земельних ділянок підприємствам, установам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам) під творчі майстерні; надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено; розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України; надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності для забезпечення таких потреб; надання земельних ділянок державної або комунальної власності для потреб приватного партнера в рамках державно-приватного партнерства відповідно до закону; надання земельної ділянки замість викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику чи його спадкоємцю (правонаступнику), у разі якщо така потреба відпала; будівництва, обслуговування об`єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, мультимодальних терміналів, об`єктів зв`язку та дорожнього господарства (крім об`єктів дорожнього сервісу); будівництва об`єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об`єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд); передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва; надання земельних ділянок суб`єктам господарювання, що реалізують відповідно до Закону України "Про особливості провадження інвестиційної діяльності на території Автономної Республіки Крим" зареєстровані в установленому порядку інвестиційні проекти. Надання такої земельної ділянки у власність здійснюється згідно із законодавством після завершення строку реалізації інвестиційного проекту за умови виконання суб`єктом господарювання договору про умови реалізації цього інвестиційного проекту на території Автономної Республіки Крим; поновлення договорів оренди землі, укладення договорів оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря; передачі в оренду, концесію майнових комплексів або нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках державної, комунальної власності; надання в оренду земельних ділянок індустріальних парків керуючим компаніям цих індустріальних парків; надання земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; надання в оренду земельних ділянок під польовими дорогами, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення (крім доріг, що обмежують масив), відповідно до статті 37-1 цього Кодексу; надання в оренду земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами, що обслуговують масив земель сільськогосподарського призначення; надання земельної ділянки державної або комунальної власності в користування (оренду) інвестору із значними інвестиціями для реалізації інвестиційного проекту із значними інвестиціями.

Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Як вбачається із матеріалів справи, спірні земельні ділянки у тому числі земельна ділянка площею 0,8038 га кадастровий номер 4610136600:07:007:0166 на вул. Липова Алея, 5 не є вільними від об`єктів нерухомого майна, відтак, з вищенаведеного вбачається наявність підстав, визначених ч. 2 ст. 134 ЗК України для передачі земельної ділянки в оренду без проведення аукціону (земельних торгів). Таким чином, за даних обставин, відсутні порушення вимог ч. 2 ст. 124, ч. 1, ч. 2 ст.134 ЗК України при прийнятті спірних ухвал Львівською міською радою, зокрема ухвали Львівської міської ради від 14.02.2019 №4662 «Про затвердження ТзОВ`Актив Комплект» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання ділянки на АДРЕСА_1 » та спірних договорів оренди земельних ділянок укладених між відповідачами 1 та 2.

Відповідно до абзацу 11 частини 2 статті 134 ЗК України не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі, зокрема будівництва, обслуговування об`єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, мультимодальних терміналів, об`єктів зв`язку та дорожнього господарства (крім об`єктів дорожнього сервісу).

Згідно інформації із технічної документації щодо відведення та надання в оренду земельної ділянки (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) та листа управління архітектури та урбаністики від 13.11.19р. №2401-7586, на територї земельної ділянки розміщені охоронна зона навколо об`єкта енергетичної системи та зони санітарної охорони джерел та об`єктів централізованого питного водопостачання, що підтверджується планом земельної ділянки. Відповідно розташування об`єктів інженерної та енергетичної інфраструктури на спірній земельній ділянці унеможливлює продаж цієї земельної ділянки а конкурентних засадах(земельних торгах).

Ухвалою Львівської міської ради від 25.02.21р. №125 «Про затвердження детального плану території вул.Липова Алея» затверджено детальний план території у районі вул.Липова Алея, в якому зокрема передбачені планувальні обмеження : охоронні зони інженерних мереж, червоні лінії існуючих вулиць та доріг; санітарно-захисна зона від АЗС; санітарно-захисна зона від стадіону Україна».

Відтак, розташування вищезазначених охоронних зон на земельній ділянці, площею 0,8038 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) на вул.Липова Алея, 5 унеможливлює виділення її для продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах). За даних обставин, спірні земельні ділянки кадастровий №4610136600:07:007:0040 та кадастровий №4610136600:07:007:0166 не підлягали передачі у користування на конкурсних засадах.

Щодо визнання незаконною та скасування ухвали Львівської міської ради від 19.09.2019 №5521 Про надання ТзОВ Актив-Комплект дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок на вул. Липова Алея, 5 суд зазначає, що повноваження відповідних органів виконавчої влади щодо передачі земельних ділянок у користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 123, 124 ЗК України.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави зробити висновок, що ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 123 Земельного кодексу України. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 27.02.2018р. року в справі № 545/808/17, від 30.08.2018р. року у справі № 802/928/17а.

Як вбачається із матеріалів справи ТзОВ «Актив-Комплект» звернулось до Львівської міської ради на виготовлення технічної документації щодо об`єднання земельних ділянок на вул. Липова Алея, 5, м.Львів, які вже сформовані та їм присвоєно кадастрові номери - площею 0,8038 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) та площею 2,0020 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0040). 19.09.2019 розглянувши звернення ТзОВ «Актив-Комплект», Львівською міською радою прийнято ухвалу №5521, п.1 якої, надано ТзОВ «Актив-Комплект» дозвіл на об`єднання земельних ділянок площею 0,8038 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) та площею 2,0020 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0040) у земельну ділянку площею 2,8058 га на вул. Липова Алея, 5.

Згідно частин першої та другої статті 79-1 ЗК України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки, як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Виходячи з аналізу положень частин п`ятої-десятої статті 79-1 ЗК України можна дійти висновку, що підставою для формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення, є технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.

Згідно із частиною першою статті 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.

Отже, формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.

З огляду на вищенаведене у Львівської міської ради підстав для відмови у наданні дозволу на виготовлення технічної документації щодо об`єднання земельних ділянок на АДРЕСА_1 , які вже сформовані та їм присвоєно кадастрові номери - площею 0,8038 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0166) та площею 2,0020 га (кадастровий номер 4610136600:07:007:0040) згідно із ч.3 ст.123 ЗК України не було. Відтак, відсутні правові підстави для визнання незаконною та скасування ухвали Львівської міської ради від 19.09.2019 №5521 Про надання ТзОВ Актив-Комплект дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок на АДРЕСА_1 .

Щодо визнання незаконною та скасування ухвали Львівської міської ради від 26.12.2019 №6133 Про погодження ТзОВ Актив-Комплект технічної документації із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок на АДРЕСА_1 та затвердження технічної документації із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок на АДРЕСА_1 , належить зазначити .

Згідно із ч.12 ст.186 ЗК України (чинного станом на момент прийняття спірної ухвали) технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок погоджується: у разі якщо поділ, об`єднання земельних ділянок здійснюється її користувачем - власником земельних ділянок, а щодо земельних ділянок державної або комунальної власності - органом виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом місцевого самоврядування, уповноваженими розпоряджатися земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу; у разі поділу, об`єднання земельної ділянки, що перебуває у заставі, - заставодержателем; у разі поділу, об`єднання власником земельної ділянки, що перебуває у користуванні, - землекористувачем. Технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок затверджується замовником.

Відповідно до ч.17 ст.186 ЗК України (чинної станом на момент прийняття спірної ухвали) підставою для відмови у погодженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Статтею 26 Закону України «Про землеустрій» встановлено, що замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, землевласники та землекористувачі. Технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок включає: а) пояснювальну записку; б) технічне завдання на складання документації, затверджене замовником документації; в) кадастрові плани земельних ділянок, які об`єднуються в одну земельну ділянку, або частини земельної ділянки, яка виділяється в окрему земельну ділянку; г) матеріали польових геодезичних робіт; ґ) відомості про встановлені межові знаки на межі поділу.

Позивачем порушенням, зокрема при прийняті ухвали Львівської міської ради від 26.12.2019 №6133 Про погодження ТзОВ Актив-Комплект технічної документації із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок на АДРЕСА_1 та затвердження технічної документації із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок на АДРЕСА_1 зазначено відсутність об`єктів нерухомого майна, що спростовано матеріалами справи. Жодних інших порушень, невідповідностей положень документації із землеустрою вимогам законів не наведено та доказів в підтвердження даних обставин не представлено.

Щодо вимог прокурора про визнання недійсними договору оренди землі від 28.02.2020р., укладеного між Львівською міською радою та ТзОВ Актив-Комлект, зареєстрованого у Львівській міській раді 28.02.2020р. за №5-1643, про що у книзі записів реєстрації Договорів оренди землі Г-2 вчинено запис, та скасування державної реєстрації від 24.03.2020р. у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно речового права - права оренди Товариства з обмеженою відповідальністю Актив-Комплект код ЄДРПОУ -38558370 на земельну ділянку площею 2,8058 га кадастровий номер 4610136600:07:007:0175 за адресою: м. Львів, вул. Липова алея, 5 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2060509446101, номер запису про інше речове право: 36101623, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 51798585 від 27.03.2020р.), суд зазначає наступне.

Згідно ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1 - 3, 5 та 6 ст. 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин) (ч. 3 ст. 215 ЦК України).

Враховуючи те, що договір оренди землі від 28.02.2020р., укладений та державна реєстрація речового права проведена на підставі та на виконання ухвали Львівської міської ради №6133 від 26.12.2019, яка судом не визнана незаконною та не скасована, то у суду відсутні правові підстави визнання для недійсним спірного договору оренди землі від 28.02.2020р. та для скасування державної реєстрації від 24.03.2020р., які є похідними вимогами.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 частини третьої статті 26 Закону України № 1952 (у редакції, чинній із 16 січня 2020 року) відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.

Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).

Відповідно до частини першої статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина перша статті 76 ГПК України).

Згідно із положеннями ч.3 ст.13 та ч.1ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За своєю природою змагальність судочинства засновується на диференціації процесуальних функцій і відповідно - правомочностей головних суб`єктів процесуальної діяльності господарського судочинства - суду та сторін (позивача та відповідача). Диференціація процесуальних функцій об`єктивно призводить до того, що принцип змагальності відбиває властивості цивільного судочинства у площині лише прав та обов`язків сторін. Це дає можливість констатувати, що принцип змагальності у такому розумінні урівноважується з принципом диспозитивності та, що необхідно особливо підкреслити, - із принципом незалежності суду. Він знівельовує можливість суду втручатися у взаємовідносини сторін завдяки збору доказів самим судом. У процесі, побудованому за принципом змагальності, збір і підготовка усього фактичного матеріалу для вирішення спору між сторонами покладається законом на сторони. Суд тільки оцінює надані сторонами матеріали, але сам жодних фактичних матеріалів і доказів не збирає.

Стандарт доказування - це та ступінь достовірності наданих стороною доказів, за яких суд має визнати тягар доведення знятим, а фактичну обставину - доведеною. Мова йде про достатній рівень допустимих сумнівів, при якому тягар доведення вважається виконаним.

Відповідно до ст.79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Стандарт доказування "вірогідності доказів", на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду від 02.10.2018р. у справі №910/18036/17, від 23.10.2019 у справі №917/1307/18, від 18.11.2019 у справі №902/761/18, від 04.12.2019 у справі №917/2101/17). Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020р. у справі №129/1033/13-ц.

Усталеною є практика ЄСПЛ, в якій суд посилається на balance of probabilities (баланс ймовірностей) для оцінки обставин справи. Наприклад, у рішенні BENDERSKIY v. Ukraine 15.11.2007 суд застосовує баланс ймовірностей. У рішенні J.K. AND OTHERS v. Sweden 23.08.2016 суд вказує, що цей стандарт притаманний саме цивільним справам.

У частині другій статті 86 ГПК України (в редакції Закону №132-IX від 20.09.2019) встановлено, що жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, надані пояснення, заперечення, подані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, спростованими, не підтверджені належними доказами, тому задоволенню не підлягають.

Судовий збір покладається на позивача, відповідно до вимог ст.129 ГПК України.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 86, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили у строки передбачені ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.

Повне рішення складено 04.05.2022р.

Суддя Іванчук С.В.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення25.04.2022
Оприлюднено24.06.2022
Номер документу104166891
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин