Ухвала
від 10.05.2022 по справі 274/2754/21
БЕРДИЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №274/2754/21 Провадження №1-кс/0274/596/22

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

УХВАЛА

10.05.22р.м.Бердичів

Слідчий суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні у кримінальному провадженні №42021062340000001 від 22.03.2021р. за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною четвертою статті 190, частиною другою статті 367 Кримінального кодексу України , клопотання старшого слідчого СВ Бердичівського РВП ГУНП в Житомирській області майора поліції ОСОБА_3 (далі Слідчий), погоджене з заступником керівника Бердичівської окружної прокуратури Житомирської області ОСОБА_4 , про арешт майна,

В С Т А Н О В И В:

Слідчий звернувся з клопотанням, у якому просить накласти арешт, із забороною розпорядження, на нерухоме майно підозрюваного ОСОБА_5 , а саме: житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 ; земельні ділянки з кадастровими номерами 1810400000:01:023:0406 (площею 0,08га, за адресою: АДРЕСА_2 ), 1820882400:03:000:0661 (площею 2га, за адресою: Житомирська область, Бердичівський район, Семенівська сільська рада), 1822084700:01:000:0339 (площею 0,08га, за адресою: Житомирська область, Житомирський район, Луківська сільська рада), 1810400000:01:015:0061 (площею 0,1га, за адресою: АДРЕСА_1 ).

Клопотання обґрунтовано тим, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 190 Кримінального кодексу України, остання передбачає конфіскацію майна. Крім того, до ОСОБА_5 може бути пред`явлено цивільний позов. Арешт необхідно накласти з метою забезпечення конфіскації майна та відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов).

Слідчим суддею з`ясовано, відповідно до витягу від 06.05.2022р. з ЄРДР щодо кримінального провадження №42021062340000001від 22.03.2021р. за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною четвертою статті 190, частиною другою статті 367 Кримінального кодексу України:

службовими особами Виконавчого комітету Бердичівської міської ради при прийнятті рішень про взяття на квартирний облік громадян в серпні та грудні 2015р. та їх подальшого перебування на ньому не дотримано вимог Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених постановою Ради міністрів УРСР та Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984р. №470. Внаслідок неналежного виконання службових обов`язків службовими особами Виконавчого комітету громадянам, які не належали до тих, що потребують поліпшення житлових умов, призначено грошову компенсацію, чим (завдано) державі істотних збитків;

16.07.2015р. невстановленою на даний час особою подано заяву до Виконавчого комітету Бердичівської міської ради від імені ОСОБА_7 про взяття останнього на квартирний облік, при цьому приховано факт наявності у нього на праві приватної власності частки квартири у розмірі 1/4, ввівши таким чином службових осіб Виконавчого комітету даного органу місцевого самоврядування в оману. На підставі даної заяви у подальшому ОСОБА_7 було взято на квартирний облік та 22.12.2018р. виплачено грошову компенсацію у розмірі 619321,82грн., чим заподіяно Державному бюджету майнову шкоду в особливо великих розмірах на вказану суму.

За письмовим повідомленням від 02.05.2022р. про підозру підозрюваний ОСОБА_7 підозрюється у заволодінні чужим майном, вчиненому в особливо великих розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 190 Кримінального кодексу України, а саме у наступному.

В період часу з 30.11.2017р. по 27.12.2018р. ОСОБА_7 , діючи згідно єдиного злочинного умислу щодо заволодіння чужим майном шляхом неправомірного отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, вчинив шахрайські дії в особливо великих розмірах за наступних обставин.

На підставі Указу Президента України від 17.03.2014р. №303/2014 "Про часткову мобілізацію" в період часу з 19.03.2014р. по 09.03.2015р. ОСОБА_7 був призваний у Збройні Сили України у складі військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ). В період часу з 30.06.2014р. по 23.10.2014р., з 30.11.2014р. по 11.12.2014р., з 11.01.2015р. по 10.02.2015р. ОСОБА_7 приймав участь у бойових діях в зоні проведення антитерористичної операції.

16.07.2015р. ОСОБА_7 , проживаючи разом із своєю сім`єю у складі ОСОБА_8 та ОСОБА_9 в однокімнатній квартирі, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 , що належала на праві приватної власності його матері ОСОБА_10 , звернувся із заявою на адресу голови житлової комісії Бердичівської міської ради про взяття його на квартирний облік у зв`язку з проживанням різнополих осіб та відсутністю мінімальної норми житлової площі. При цьому, при подачі документів ОСОБА_7 приховав факт наявності у нього на праві приватної власності частки квартири у розмірі 1/4, розташованої за адресою: АДРЕСА_4 , співвласником якої ще являвся його батько ОСОБА_11

23.07.2015р. з метою приховання даного факту наявності на праві приватної власності частки квартири, ОСОБА_7 уклав удаваний договір дарування, відповідно до якого належну йому на праві приватної власності 1/4 частку вищевказаної квартири безоплатно передав у власність своєму батьку ОСОБА_11 та таким чином штучно погіршив свої житлові умови придатного і достатнього за розміром для проживання житла.

Внаслідок цього, рішенням виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області від 21.08.2015р. №333 ОСОБА_7 взято на квартирний облік у складі сім`ї з 1-ї особи в пільгову чергу учасників бойових дій (АТО) у зв`язку з відсутністю мінімальної норми житлової площі.

В подальшому, 19.10.2016р. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №719 "Про затвердження Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей". Відповідно до п.3 даного Порядку, серед інших, право на отримання грошової компенсації мають особи з інвалідністю I-II групи, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які перебувають на квартирному обліку.

Дізнавшись про набрання чинності вказаної Постанови КМУ від 19.10.2016р. №719, у невстановлений слідством день та час, але до 30.11.2017р., ОСОБА_7 , з метою неправомірного отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, достовірно знаючи про умови її отримання, які визначені п. 3 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, зокрема те, що потрібно перебувати на квартирному обліку, мати статус інваліда I чи II групи, при чому інвалідність повинна настати внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, а також достовірно знаючи про відсутність у нього перелічених поранень, контузій, каліцтв або захворювань, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, але маючи побутові травми, одержані до 2014р. (зокрема травму хребта у 2009р., перенесену черепно-мозкову травму в дитинстві, звернення в поліклініку за місцем проживання в період з 2009р. по 2015р. з приводу остеохондрозу грудо-поперекового відділу хребта в стадії загострення з вираженим больовим синдромом), які можуть призвести до захворювань, на підставі яких можна отримати статус інваліда 3-ї, а в послідуючому 2-ї групи, вирішив їх використати на власну користь шляхом штучного встановлення причино-наслідкового зв`язку отримання черепно-мозкової травми під час безпосередньої участі в зоні проведення антитерористичній операції.

Для цього, ОСОБА_7 в період з 19.10.2016р. по 29.11.2017р. почав звертатись до лікарняних закладів України зі скаргами на погіршення стану свого здоров`я через закриту черепно-мозкову травму (контузію), отриману нібито під час безпосередньої участі в антитерористичній операції України під час чого йому було встановлено діагноз "Дисциркуляторна енцефалопатія зі стійким цефалічним івестибуло-атактичним синдромом, емоційно-вольовою нестійкістю, лікворо-венозною недостатністю. Гіпертонічна хвороба ІІ ст. Остеохондроз шийного відділу хребта, стаціонарний тип перебігу, стадія загострення".

Після чого 30.11.2017р., ОСОБА_7 , усвідомлюючи про відсутність у нього поранень, контузій, каліцтв або захворювань, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, з метою реалізації свого злочинного наміру щодо встановлення причинно-наслідкового зв`язку вищевказаного діагностованого побутового захворювання із захворюванням, що пов`язане із захистом Батьківщини, звернувся із заявою до Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України, до якої долучив документи щодо наявності у нього зазначеного захворювання та виконання бойового завдання в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, на підставі чого 04.12.2017р. комісією прийнято рішення, відповідно до якого захворювання ОСОБА_7 пов`язане із захистом Батьківщини, оформлене протоколом №3069, чим умисно ввів в оману членів Центральної військово-лікарської комісії.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного наміру щодо набуття підстав для отримання грошової компенсації за належні для отримання йому жилі приміщення, 03.01.2018р. ОСОБА_7 звернувся із направленням до Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради у зв`язку з наявністю ознак інвалідності надавши пакет медичних документів, у тому числі копію витягу з протоколу Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України №3069 від 04.12.2017р. щодо неправомірно встановленого йому причинного зв`язку діагностованого захворювання з безпосередньою участю в антитерористичній операції, внаслідок чого 09.01.2018р. йому було визначено ІІІ групу інвалідності, пов`язаної із захистом Батьківщини.

Після чого, 19.03.2018р. з метою пришвидшення можливості отримання грошової компенсації за належні для отримання йому жилі приміщення шляхом переведення в іншу житлову чергу, ОСОБА_7 звернувся до міського голови Бердичівської міської ради із заявою про переведення його з пільгової черги учасників бойових дій (АТО) у пільгову чергу інвалідів війни в зв`язку з набуттям пільги інваліда ІІІ групи.

В подальшому, переслідуючи мету набуття статусу інваліда ІІ групи, що наддасть право на отримання вищевказаної грошової компенсації, 08.08.2018р. ОСОБА_7 повторно звернувся із направленням до Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради для перегляду групи інвалідності, надавши пакет медичних документів, у тому числі копію витягу з протоколу Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України №3069 від 04.12.2017р. щодо неправомірно встановленого йому причинного зв`язку діагностованого захворювання з безпосередньою участю в антитерористичній операції, внаслідок чого 13.08.2018р. йому було визначено ІІ групу інвалідності, пов`язаної із захистом Батьківщини.

07.09.2018р. з метою пришвидшення можливості отримання грошової компенсації за належні для отримання йому жилі приміщення шляхом переведення в іншу житлову чергу, ОСОБА_7 звернувся до міського голови Бердичівської міської ради із заявою про переміщення у списках у пільговій черзі інвалідів війни в зв`язку з набуттям пільги інваліда ІІ групи.

Після чого, 13.12.2018р. ОСОБА_7 , реалізуючи свій злочинний намір на незаконне заволодіння бюджетними коштами, не маючи правових підстав на отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення у зв`язку з відсутністю поранень, контузій, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, умисно звернувся до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердичівської міської ради (правонаступник Управління сім`ї та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердичівської міської ради) із заявою на призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення як особи з інвалідністю ІІ групи, яка настала внаслідок травм отриманих під час безпосередньої участі в антитерористичній операції та особи, яка перебуває на квартирному обліку, на підставі чого 14.12.2018р. Комісією щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації виконавчого комітету Бердичівської міської ради прийнято рішення про виплату ОСОБА_7 грошової компенсації на придбання житла у розмірі 613189,92грн.

22.12.2018р. Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердичівської міської ради на виконання рішення Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації виконавчого комітету Бердичівської міської ради виплачено ОСОБА_7 гроші в сумі 613189,92грн., шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок № НОМЕР_3 , відкритий на його ім`я в АТ "Ощадбанк" для придбання житла.

Реалізуючи свій злочинний намір щодо незаконного заволодіння бюджетними коштами, 07.02.2019р. ОСОБА_7 за виділені бюджетні кошти на придбання житла, придбав квартиру за адресою: АДРЕСА_5 , яку 25.03.2019р. відчужив шляхом продажу, а отриманими коштами від реалізації нерухомого майна розпорядився на власний розсуд.

Таким чином, ОСОБА_7 шляхом неправомірного отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, умисно ввівши в оману уповноважених осіб управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердичівської міської ради (правонаступник Управління сім`ї та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердичівської міської ради), заволодів бюджетними коштами в сумі 613189,92грн., чим заподіяв Державі в особі Управління сім`ї та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердичівської міської ради майнову шкоду в особливо великих розмірах.

Обґрунтованість зазначеної підозри підтверджується заявою від 13.12.2018р. ОСОБА_7 , листом від 07.02.2019р. №234 Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області та актом від 13.03.2020р. №30-37/18-10о Територіального управління Рахункової палати по Вінницькій, Житомирській, Кіровоградській та Хмельницькій областях.

Таким чином підозрюваний ОСОБА_7 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яким було завдано шкоду у розмір 613189,92грн., та за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження (абзац другий частини першої статті 170 Кримінального процесуального кодексу України).

Згідно з пунктами 3 та 4 частини другої статті 170 Кримінального процесуального кодексу України арешт майна допускається з метою забезпечення:

конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;

відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Частиною п`ятоюстатті 170Кримінального процесуальногокодексу Українипередбачено,що у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.

Абзацом першимчастини шостоїстатті 170Кримінального процесуальногокодексу Українивстановлено,що у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.

Враховуючи викладене, слідчий суддя вважає, що на майно підозрюваного ОСОБА_7 може та має бути накладено арешт з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання та відшкодування шкоди у розмірі 613189,92грн., завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), для запобігання можливості його відчуження.

Вирішуючи питання щодо переліку майна підозрюваного ОСОБА_7 , на яке має бути накладено арешт, слідчий суддя виходить з такого.

Підозрюваний ОСОБА_7 має у власності земельні ділянки з кадастровими номерами 1810400000:01:023:0406 (площею 0,08га, за адресою: АДРЕСА_2 ), 1820882400:03:000:0661 (площею 2га, за адресою: Житомирська область, Бердичівський район, Семенівська сільська рада), 1822084700:01:000:0339 (площею 0,08га, за адресою: Житомирська область, Житомирський район, Луківська сільська рада), 1810400000:01:015:0061 (площею 0,1га, за адресою: АДРЕСА_1 ), а також житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується інформацією від 06.05.2022р. з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта.

Нормативно-грошова оцінка ріллі по Житомирській області з розрахунку на 1га станом на 01.01.222р. становить 21411,00грн., що підтверджується роздруківкою від 06.05.2022р. з сайту Головного управління Держгеокадастру у Житомирської області.

Тобто орієнтована вартість зазначених земельних ділянок може становити 48388,86грн.

Орієнтовна варіть вказаного житлового будинку може становити 400075,00грн., що зазначено у договорі від 12.04.2019р. дарування цього будинку.

Таким чином орієнтовна загальна вартість наведеного майна може становити 448463,86грн., що є співрозмірним з розміром шкоди (613189,92грн.), яка була завдана кримінальним правопорушенням, у вчиненні якого підозрюється підозрюваний ОСОБА_7 .

Приймаючи до уваги зазначене, слідчий суддя приходить до висновку про накладення арешту на зазначене майно, що буде відповідати завданням кримінального провадження та не матиме значних негативних наслідків для підозрюваного ОСОБА_7 , тобто клопотання Слідчого підлягає задоволенню.

Керуючись статями 98, 170 173, 175, 369 372 Кримінально-процесуального кодексу України,

П О С Т А Н О В И В:

1.Клопотання старшого слідчого СВ Бердичівського РВП ГУНП в Житомирській області майора поліції ОСОБА_3 задовольнити.

2.Накласти арешт, а саме тимчасово позбавити ОСОБА_7 права на відчуження та розпорядження земельними ділянками з кадастровими номерами 1810400000:01:023:0406 (площею 0,08га, за адресою: АДРЕСА_2 ), 1820882400:03:000:0661 (площею 2га, за адресою: Житомирська область, Бердичівський район, Семенівська сільська рада), 1822084700:01:000:0339 (площею 0,08га, за адресою: Житомирська область, Житомирський район, Луківська сільська рада), 1810400000:01:015:0061 (площею 0,1га, за адресою: АДРЕСА_1 ), та житловим будинком за адресою:

АДРЕСА_6 .Виконання ухвали покласти на старшого слідчого СВ Бердичівського РВП ГУНП в Житомирській області майора поліції ОСОБА_3 , зобов`язати останнього письмово проінформувати про її виконання заінтересованих осіб.

Ухвала виконується негайно.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Ухвала може бути оскаржена прокурором протягом п`яти днів з дня її оголошення, іншими особами, яки мають право її оскаржити, протягом п`яти днів з дня отримання її копії, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Житомирського апеляційного суду.

Підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудБердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення10.05.2022
Оприлюднено17.05.2024
Номер документу104226958
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна