Ухвала
від 04.05.2022 по справі 2-4945/10
КАСАЦІЙНИЙ ЦИВІЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

Ухвала

05 травня 2022 року

м. Київ

справа № 2-4945/10

провадження № 61-3890 ск22

Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

Білоконь О. В. (суддя-доповідач), Осіяна О. М., Сакари Н. Ю.,

розглянув касаційну скаргу Дніпровської міської ради на ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 22 лютого 2022 року про відмову у відкритті апеляційного провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , товариства з обмеженою відповідальністю підприємства «Піко» про стягнення грошових коштів за договором про надання послуг та за зустрічним позовом товариства з обмеженою відповідальністю підприємства «Піко» до ОСОБА_1 , третя особа - ОСОБА_2 , про визнання права власності,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 22 жовтня 2010 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено, зустрічний позов ТОВП «Піко» задоволено.

Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 22 лютого 2022 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Дніпровської міської ради на рішення Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 22 жовтня 2010 року.

Ухвала суду апеляційної інстанції мотивована тим, що Дніпровська міська рада звернулася до суду з апеляційною скаргою після спливу присічного річного строку для поновлення пропущеного строку на рішення суду першої інстанції, а тому, керуючись абзацом третім частини третьої статті 297 ЦПК України (у редакції, чинній до 15 грудня 2017 року), суд дійшов висновку про відмову у відкритті апеляційного провадження.

28 квітня 2022 року до Верховного Суду Дніпровська міська рада подала касаційну скаргу на вказане судове рішення з пропуском строку, установленого частиною першою статті 390 ЦПК України, у якій просила поновити строк посилаючись на те, що повний текст оскаржуваної ухвали отримала поштою лише 06 квітня 2022 року. Зважаючи на те, що строк на касаційне оскарження пропущено з поважних причин, заявник у розумний інтервал часу після отримання копії ухвали суду апеляційної інстанції звернулася з касаційною скаргою, вважаємо за можливе його поновити.

Разом з тим, просила скасувати оскаржувану ухвалу та направити справу для подальшого розгляду до суду апеляційної інстанції.

Підставою касаційного оскарження вказаного судового рішення заявник зазначає порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення про відмову у відкритті апеляційного провадження, оскільки Дніпровську міську раду не було залучено до участі у справі, а рішенням суду першої інстанції було вирішено питання про права, інтереси та обов`язки міської ради як власника земельної ділянки.

Вивчивши касаційну скаргу та додані до неї матеріали, колегія суддів дійшла висновку про відмову у відкритті касаційного провадження, з урахуванням такого.

Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до частини четвертої статті 394 ЦПК України у разі оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи) суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосовування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.

Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що вирішення питання щодо поновлення строку на оскарження перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак такі повноваження не є необмеженими. Від судів вимагається вказувати підстави. Однією із таких підстав може бути, наприклад, неповідомлення сторін органами влади про прийняті рішення у їхній справі. Проте навіть тоді можливість поновлення не буде необмеженою, оскільки сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (PONOMARYOV v. UKRAINE, № 3236/03, § 41, ЄСПЛ, від 03 квітня 2008 року); одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, яка передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов`язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише тоді, коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами (USTIMENKO v. UKRAINE, № 32053/13, § 46, ЄСПЛ, від 29 жовтня 2015 року).

Встановлено, що рішення суду першої інстанції ухвалено 22 жовтня 2010 року, апеляційна скарга на це рішення подана Дніпровською міською радою 12 січня 2022 року, тобто більш ніж 11 років з моменту його ухвалення.

Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 червня 2019 року у справі № 2-1678/05 (провадження № 14-262цс19) зазначено, що: «враховуючи імперативний характер положень абзацу третього частини третьої статті 297 ЦПК України та те, що річний строк, визначений для органу місцевого самоврядування, є присічним і поновленню не підлягає, то суд позбавлений у цьому випадку можливості оцінювати поважність причин пропуску строку на апеляційне оскарження».

У постанові Верховного Суду від 13 травня 2020 року у справі № 2-2761/09 вказано, що: «сплив на час подання апеляційної скарги передбаченого абзацом третім частини третьої статті 297 ЦПК України (у редакції, чинній до 15 грудня 2017 року) строку на апеляційне оскарження судового рішення унеможливлює його поновлення».

Це стала судова практика, аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 11 червня 2020 року справа № 2-о-192/2008, від 09 вересня 2020 року справа № 2-о-72/08, від 11 листопада 2020 року справа № 2-2761/09.

Колегія суддів погоджується із висновками суду апеляційної інстанції, що на Дніпровську міську раду як на орган місцевого самоврядування поширюється присічний річний строк для поновлення пропущеного строку подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, визначений абзацом третім статті 297 ЦПК України (у редакції, чинній до 15 грудня 2017 року), що, у свою чергу, передбачає відмову у відкритті апеляційного провадження.

Аналіз змісту касаційної скарги та оскарженого судового рішення свідчить, що правильне застосовування судом апеляційної інстанції норм процесуального права є очевидним, а касаційна скарга - необґрунтованою.

Європейський суд з прав людини зауважує, що спосіб, у який стаття 6 Конвенції застосовується до апеляційних та касаційних судів, має залежати від особливостей процесуального характеру, а також до уваги мають бути взяті норми внутрішнього законодавства та роль касаційних судів у них. Вимоги до прийнятності апеляції з питань права мають бути більш жорсткими ніж для звичайної апеляційної скарги. З урахуванням особливого характеру ролі Верховного Суду, як касаційного суду, процедура, яка застосовується у Верховному Суді може бути більш формальною (LEVAGES PRESTATIONS SERVICES v. FRANCE, № 21920/93, § 45, ЄСПЛ, від 23 жовтня 1996 року; BRUALLA GOMEZ DE LA TORRE v. SPAIN, № 26737/95, § 37, 38, ЄСПЛ, від19 грудня 1997 року).

Одночасно роз`яснюємо вимоги пункту 3 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» згідно з яким, сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.

Керуючись статтею 390, частинами четвертою та шостою статті 394 ЦПК України, Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

УХВАЛИВ :

Поновити Дніпровській міській раді строк на касаційне оскарження ухвали Дніпровського апеляційного суду від 22 лютого 2022 року.

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Дніпровської міської ради на ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 22 лютого 2022 року про відмову у відкритті апеляційного провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , товариства з обмеженою відповідальністю підприємства «Піко» про стягнення грошових коштів за договором про надання послуг та за зустрічним позовом товариства з обмеженою відповідальністю підприємства «Піко» до ОСОБА_1 , третя особа - ОСОБА_2 , про визнання права власності.

Додані до скарги матеріали повернути заявнику.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді О. В. Білоконь

О. М. Осіян

Н. Ю. Сакара

СудКасаційний цивільний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення04.05.2022
Оприлюднено23.06.2022
Номер документу104232560
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них:

Судовий реєстр по справі —2-4945/10

Ухвала від 04.05.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Білоконь Олена Валеріївна

Ухвала від 21.02.2022

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Красвітна Т. П.

Ухвала від 13.01.2022

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Красвітна Т. П.

Рішення від 04.08.2010

Цивільне

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Токар Н. В.

Рішення від 11.06.2010

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Рогозін С. В.

Ухвала від 02.09.2010

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Стригуненко В. М.

Рішення від 10.08.2010

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Сеньков О. Г.

Рішення від 30.11.2010

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Букіна О. М.

Ухвала від 05.10.2010

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Богдан М. В.

Рішення від 03.08.2010

Цивільне

Приморський районний суд м.Маріуполя

Митрофанова Є. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні