Ухвала
від 28.06.2022 по справі 947/10716/22
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ОДЕСИ

Справа № 947/10716/22

Провадження № 1-кс/947/5618/22

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.06.2022 року

слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 ,захисника підозрюваного адвоката ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 ,розглянувши увідкритому судовомузасіданні в м. Одесі клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про відсторонення від посади в рамках кримінального провадження № 42022160000000090 від 04.04.2022 року відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з клопотання, досудовим розслідуванням встановлено, що у період з 31.05.2022 року до 02.06.2022 року ОСОБА_5 , діючи з прямим умислом, переслідуючи корисливі мотиви з метою отримання прибутку для власного збагачення, перебуваючи на території м. Одеси, здійснив продаж товарів гуманітарної допомоги у вигляді шоломів (касок), бронежилетів, аптечок, тактичних окулярів, рацій, розгрузок, медичних турнікетів. У результаті вказаних кримінально протиправних дій ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою з особою дані щодо якої встановлюються, під час воєнного стану фактично отримали прибуток на загальну суму 499 900гривень, що перевищує в триста п`ятдесят і більше разів неоподаткований мінімуму громадян та становить значний розмір за наступних обставин.

Указом Президента України ОСОБА_7 від 18.04.2022 № 259/2022 та Законом України Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 17.05.2022 № 342/2022 було продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 25.05.2022 строком на 90 діб.

Встановлено, що ОСОБА_5 у період з 31.05.2022 року до 02.06.2022 року (на час дії на території України режиму воєнного стану, тобто у період вчинення кримінального правопорушення, займав посаду директора Благодійної організації «Фонд допомоги морякам та трудовим мігрантам «Асоль» (ЄДРПОУ 36920274), та був усвідомлений про те, що відповідно до ст. 11 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» визначено, що метою благодійних організацій не може бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов`язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій. Окрім цього, останній був усвідомлений про те, що благодійні організації мають право створювати відокремлені підрозділи, бути засновником та учасником інших благодійних організацій, а також спілок, асоціацій, інших добровільних об`єднань, здійснювати спільну благодійну діяльність, а також мати інші права згідно із законом.

У зв`язку з чим, починаючи з лютого березня 2022 року, більш точна дата встановлюється в ході проведення досудового розслідування, у зв`язку з повномасштабним вторгненням збройних сил російської федерації на територію України, ОСОБА_5 створив Центр гуманітарної допомоги (на базі Благодійної організації «Фонд допомоги морякам та трудовим мігрантам «Асоль» (ЄДРПОУ 36920274) з метою надання гуманітарної допомоги та залучив до його діяльності особу дані щодо якої встановлюються.

Однак, ОСОБА_5 , в порушення норм законодавства, у період з 31.05.2022 року до 02.06.2022 року діючи з прямим умислом, переслідуючи корисливі мотиви з метою отримання прибутку для власного збагачення, перебуваючи на території м.Одеса, здійснив продаж товарів гуманітарної допомоги та благодійних пожертв у вигляді медичних товарів, військової амуніції та військових приладів, фактично отримав прибуток на загальну суму 499 900 гривень, що становить значний розмір, під час дії воєнного стану.

Так, 31.05.2022 року приблизно об 12:30 год, знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 до ОСОБА_5 звернувся гр. ОСОБА_8 , який з моменту повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України всіляко допомагав силам оборони регіону, та який діяв під контролем правоохоронних органів. До ОСОБА_8 звернувся за допомогою його товариш, який являється військовослужбовцем Національної гвардії України, щодо надання гуманітарної допомоги у вигляді медичних товарів, військової амуніції та військових приладів.

У ході розмови ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_8 про те, що Благодійна організація «Фонд допомоги морякам та трудовим мігрантам «Асоль» станом на теперішній час досить великими темпами «завозить» на територію України тактичну амуніцію, та продемонстрував відповідні приклади захисних шоломів, бронежилетів, тощо. На питання ОСОБА_8 , яким чином він зможе отримати для військових вказаний товар, ОСОБА_5 , не зважаючи на обов`язок безоплатної передачі таких товарів військовим формуванням створеним у відповідності до законодавства України або волонтерам для їх подальшого перенаправлення до будь якої військової частини за потреби, у тому числі волонтеру, повідомив, що ОСОБА_8 може придбати всю необхідну амуніцію у нього.

У подальшому, а саме 01.06.2022 року у період часу з 15:00-16:00 ОСОБА_8 разом зі своїм товаришем військовослужбовцем, анкетні данні якого не розголошуються в інтересах досудового розслідування, прибули у офіс за адресою: АДРЕСА_1 , де останні зустрілися з ОСОБА_5 та з особою дані щодо якої встановлюються, яка була присутня під час зустрічі. В ході розмови ОСОБА_5 продемонстрував весь асортимент наявного у нього товару, та повідомив про відповідні ціни за кожну одиницю амуніції, які складали від 35 до 750 доларів США. Окрім цього, на питання військовослужбовця, чи можливо буде отримати документ, на підставі якого у подальшому можливо буде поставити вказану амуніцію на облік у військовій частині, ОСОБА_5 повідомив, що підготує відповідний акт приймання передачі.

02.06.2022 року у період часу з 14:00 по 15:00, в ході зустрічі ОСОБА_8 з ОСОБА_5 , останній повідомив, що необхідно зачекати декілька годин, з метою відвантаження необхідного товару та одночасно, з метою приховування своїх злочинних дій, надав ОСОБА_8 акт приймання передачі, виконаний нібито від імені ФОП ОСОБА_9 , в якому були зазначені позиції раніше обумовлених між ОСОБА_8 та ОСОБА_5 товарів, з позначками відповідних цін щодо кожної одиниці. На що ОСОБА_8 повідомив, що вказаний акт не відповідає вимогам необхідних для військової частини документів, після чого ОСОБА_5 пообіцяв надати акт приймання передачі від імені Центру гуманітарної допомоги (на базі Благодійної організації «Фонд допомоги морякам та трудовим мігрантам «Асоль». Далі, ОСОБА_5 надав вказівку особі дані щодо якої встановлюються, зустрітися з ОСОБА_8 для здійснення передачі вказаного товару.

Далі, 02.06.2022 року приблизно об 15:45, знаходячись за адресою:

АДРЕСА_2 , ОСОБА_5 реалізуючи умисел на отримання прибутку шляхом продажу товарів гуманітарної допомоги та благодійної пожертви, діючи з корисливих мотивів для власного збагачення, в межах міста Одеса надав вказівку особі дані щодо якої встановлюються реалізувати ОСОБА_8 отриману гуманітарну допомогу, а саме 1 бронежилет з наявними у ньому керамічними плитами, 30 шоломів марки «Croshield», 12 тактичних окулярів марки «Desert Storm Google», 4 рації «Baofeng», 12 аптечок, 11 розгрузок зеленого кольору, 33 турнікети, 24 футболки зеленого кольору, що ним і було зроблено. Отримавши медичні товари, військову амуніцію та військові прилади, ОСОБА_8 передав, а особа дані щодо якої встановлюються діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 прийняла, як було обумовлено попередньо, грошові кошти в сумі 499 900 гривень. У результаті вказаних кримінально протиправних дій ОСОБА_5 фактично отримав та міг розпоряджатися незаконним прибутком у розмірі 499 900 гривень, що згідно з п. 2 примітки до ст. 201-2 КК України у триста п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та становить значний розмір.

За результатами проведення слідчих дій, 02.06.2022 року о 23:25 год. старшим слідчим СУ ГУНП в Одеській області було затримано в порядку ст. 208 КПК України ОСОБА_5 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.

03.06.2022 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.

Сторона обвинувачення обґрунтовує свої клопотання тим, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, перебуваючи на посаді голови правління Благодійної організації «Фонд допомоги морякам та трудовим мігрантам «Асоль» (ЄДРПОУ 36920274), а також враховуючи його авторитет серед працівників благодійної організації, він може негативно впливати на хід досудового розслідування та судового розгляду шляхом знищення або підроблення документів і речей, які мають значення для досудового розслідування, а також впливу на співробітників зазначеної установи та інших осіб, які є свідками у цьому провадженні.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав у повному обсязі та просив задовольнити. Окрім того, долучив документи, які підтверджуються факт перебування підозрюваного на посаді голови правління Благодійної організації «Фонд допомоги морякам та трудовим мігрантам «Асоль»

Захисник підозрюваного в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання, зазначивши, що ОСОБА_5 на теперішній час не займає посаду голови правління Благодійної організації «Фонд допомоги морякам та трудовим мігрантам «Асоль», а такі обов`язки покладені на іншу особу, яка виконує тимчасово обов`язки голови правління, за таких обставин вважав клопотання сторони обвинувачення необґрунтованим та просив відмовити в його задоволенні.

Підозрюваний в судовому засіданні підтримав захисника.

Дослідивши клопотання та долучені в його обґрунтування матеріали, заслухавши думку учасників судового засідання, слідчий суддя приходить до наступного переконання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 157 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

03.06.2022 року ОСОБА_5 , повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України за кваліфікуючими ознаками: продаж товарів (предметів) гуманітарної допомоги, з метою отримання прибутку, вчиненому у значному розмірі, за попередньою змовою групою осіб під час воєнного стану.

Обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України підтверджується: рапортом про виявлене кримінальне правопорушення з УСБУ в Одеській області від 01.04.2022 року, показами ОСОБА_8 від 22.04.2022 року, відповіддю Одеської митниці Державної митної служби України від 05.04.2022, показами свідка ОСОБА_8 від 31.05.2022, протоколом огляду інтернет додатку від 01.06.2022, показами свідка ОСОБА_8 від 01.06.2022, протоколом огляду предмету від 01.06.2022, показами ОСОБА_10 від 02.06.2022, показами ОСОБА_11 від 02.06.2022, протоколом огляду місця події від 02.06.2022, протоколом обшуку транспортного засобу «Рено» від 02.06.2022, протоколом обшуку за адресою: АДРЕСА_1 від 02.06.2022, оригіналами актів приймання передачі від імені ФОП ОСОБА_9 , показами ОСОБА_9 від 02.06.2022, статутом Благодійної організації «Фонд допомоги морякам та трудовим мігрантам «Асоль», показами ОСОБА_8 від 02.06.2022, іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

Зважаючи на дані, які містяться в наданих слідчому судді матеріалах, а також приймаючи до уваги п. 175 рішення ЄСПЛ у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.07.2011 року, згідно якого термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення, слідчий суддя вважає доведеним у судовому засіданні наявність обґрунтованої підозри за фактом можливого вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.

Як вбачається з доучених в судовому засіданні прокурором виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 214725124836 від 25.05.2022 року, протококу №2022/2 загальних зборів учасників БО «ФДМ та ТМ «АСОЛЬ», наказу БО «ФДМ та ТМ «АСОЛЬ» від 01.03.2022 року №12 «Про створення центру гуманітарної допомоги» ОСОБА_5 займає посаду голови правління Благодійної організації «Фонд допомоги морякам та трудовим мігрантам «Асоль» та керівником структурного підрозділу створеного на базі організації - Центру гуманітарної допомоги.

Разом з тим, доводи сторони захисту про те, що ОСОБА_5 на теперішній час не займає відповідну посаду слідчий суддя вважає необґрунтованими, оскільки жодних доказів на підтвердження викладених обставин надано не було.

Таким чином, беручи до уваги те, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, слідчий суддя приходить до переконання про наявність правових підстав для застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади.

Так, слідчий суддя враховує обґрунтованість підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, кваліфікуючі ознаки даного діяння.

При встановленні наявності ризику впливу на свідків слід враховувати встановлену Кримінальним процесуальним кодексом України процедуру отримання показань від осіб, які є свідками у кримінальному провадженні, а саме: спочатку на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (ч. 1, 2 ст. 23, ст. 224 КПК України).

Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 КПК України, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (ч. 4 ст. 95 КПК України).

За таких обставин ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й продовжує існувати на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом.

Крім того, слідчий суддя враховує, що використовуючи своє службове положення та авторитет, перебуваючи на зазначеній посаді ОСОБА_5 може здійснювати вплив на учасників та працівників благодійного фонду, яким може бути що-небудь відомо про обставини вчинення кримінального правопорушення, що, в свою чергу, негативно відобразиться на показаннях свідків у цьому провадженні, з метою уникнення від кримінальної відповідальності.

Слідчий суддя вважає також доведеним в судовому засіданні, з огляду на обставини вчинення кримінального правопорушення та обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_5 інкримінованого йому кримінального правопорушення, що саме займана ним посада сприяла можливому вчиненню останнім кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.

Оскільки застосування вказаного заходу забезпечення кримінального провадження є необхідним для запобігання ймовірній протиправній поведінці підозрюваного, оскільки позбавить його можливості незаконними засобами впливати на свідків та можливості знищення, приховання або спотворення речей та документів, які мають значення для досудового розслідування та можуть бути використані як докази в рамках даного кримінального провадження, то потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права ОСОБА_5 , про який ідеться у клопотанні сторони обвинувачення.

Слідчим суддею оцінено негативні наслідки для підозрюваного та інших осіб, які в даному конкретному випадку не перевищують необхідності забезпечення досягнення завдань у даному кримінальному провадженні, заперечення підозрюваного, його захисника не спростовують висновків слідчого судді щодо наявності підстав для відсторонення підозрюваного від посади.

З урахуванням викладеного, вбачається наявність достатніх підстав вважати, що для запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може спотворити, знищити або приховати докази, які мають значення для досудового розслідування, впливати на свідків, існує необхідність в застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення ОСОБА_5 від займаної посади, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання сторони обвинувачення є обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 131, 132, 154-157, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про відсторонення від посади в рамках кримінального провадження № 42022160000000090 від 04.04.2022 року відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України задовольнити.

Тимчасово відсторонитипідозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади голови правління Благодійної організації «Фонд допомоги морякам та трудовим мігрантам «Асоль» (ЄДРПОУ 36920274) до 03.08.2022, в межах строків досудового розслідування.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її проголошення.

Копію ухвали вручити прокурору відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 для виконання, та направити до Благодійної організації «Фонд допомоги морякам та трудовим мігрантам «Асоль» (ЄДРПОУ 36920274).

Апеляційна скарга, на ухвалу слідчого судді може бути подана протягом п`яти днів з дня її проголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудКиївський районний суд м. Одеси
Дата ухвалення рішення28.06.2022
Оприлюднено23.01.2023
Номер документу105042790
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про відсторонення від посади

Судовий реєстр по справі —947/10716/22

Ухвала від 29.09.2022

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Федулеєва Ю. О.

Ухвала від 19.08.2022

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Федулеєва Ю. О.

Ухвала від 19.08.2022

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Федулеєва Ю. О.

Ухвала від 05.08.2022

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Федулеєва Ю. О.

Ухвала від 26.07.2022

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Федулеєва Ю. О.

Ухвала від 28.06.2022

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Федулеєва Ю. О.

Ухвала від 28.06.2022

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Федулеєва Ю. О.

Ухвала від 28.06.2022

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Федулеєва Ю. О.

Ухвала від 22.06.2022

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Федулеєва Ю. О.

Ухвала від 21.06.2022

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Артеменко І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні