ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2022 рокуЛьвівСправа № 826/9174/18 пров. № П/857/15/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіЗаверухи О.Б.,
суддівГінди О.М., Ніколіна В.В.,
секретаря судового засідання Юрченко М.М.,
представника позивача Ган Х.П.,
представника третьої особи
Офісу Генерального прокурора Цинайко Н.І.,
представника третьої особи
Служби безпеки України Борківського О.Р.,
представника третьої особи Клименка О.В. Захарченка Ю.О.,
розглянувши у судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Міністерства юстиції України до Політичної партії «ЩАСЛИВА УКРАЇНА», треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Служба безпеки України, Офіс Генерального прокурора, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про заборону політичної партії,-
В С Т А Н О В И В:
14 червня 2018 року Міністерство юстиції України звернулось в Окружний адміністративний суд м. Києва з позовом до Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА», в якому просило заборонити та примусово розпустити (ліквідувати) Політичну партію «УСПІШНА КРАЇНА».
На обгрунтування позовних вимог зазначає, що 07 червня 2018 року Генеральна прокуратура України звернулась до Міністерства юстиції України з листом № 10/3/3-23005-18, в якому просила вирішити питання про ініціювання судової процедури заборони Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА». Необхідність такої заборони мотивувала, зокрема, встановленими обставинами в рамках кримінального провадження від 29 березня 2018 року № 42018000000000769 за підозрою Голови політичної ради партії Голови партії «УСПІШНА КРАЇНА» ОСОБА_2 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 28, ч. 3 ст. 15, ч. 2 ст. 109, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 15, ч. 2 ст. 110 КК України. До вищевказаного листа Генеральною прокуратурою України додано копії процесуальних документів на підтвердження зазначеної в ньому інформації. Вважає, що Політична партія «УСПІШНА КРАЇНА» вчиняє дії, спрямовані на зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної ворожнечі, посягання на права і свободи людини. Вказує, що з отриманої від Генеральної прокуратури України інформації та документів слідує, що в рамках проведення Головною військовою прокуратурою Генеральної прокуратури України досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42016000000003536 від 18 листопада 2016 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 256, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 368 та ч. 1 ст. 111 КК України від Служби безпеки України отримано інформацію про можливе фінансування ОСОБА_1 (почесний голова Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА») та спеціальними службами РФ осіб та організацій на території України, діяльність яких спрямована на дестабілізацію суспільно-політичної ситуації в нашій державі та створення передумов до повалення конституційного ладу. Звертає увагу на те, що партією, зокрема, в особі фактичного Голови Політичної партії ОСОБА_2 (обраної на посаду згідно протоколу № 9 від 12 грудня 2016 року IX позачергового з`їзду Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА»), вчинялись дії, спрямовані на дестабілізацію суспільно-політичної ситуації в Україні та створення передумов до повалення конституційного ладу. Зазначає, що з повідомлення Служби безпеки України про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру від 11 квітня 2018 року ОСОБА_2 слідує, що вона підозрюється в участі в організованій ОСОБА_1 злочинній організації, вчиненні у її складі протягом 2011-2017 років, зокрема: розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення дій з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади, вчиненими злочинною організацією, однак незакінченими, з причин, що не залежали від її волі, внаслідок невчинення усіх дій, які вона вважала необхідними для доведення злочину до кінця тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 15, ч. 2 ст. 109 КК України. Крім цього, у розповсюдженні матеріалів із закликами до вчинення умисних дій з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, поєднанні з розпалюванням національної ворожнечі, вчиненими злочинною організацією однак незакінченими з причин, що не залежали від її волі, внаслідок невчинення усіх дій, які вона вважала необхідними для доведення злочину до кінця, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 15, ч. 2 ст. 110 КК України. Вказує, що задум ОСОБА_1 знайшов своє відображення в «Плане влияния на общественно-политическую ситуацию в Украине, а также наращивание рейтинга политической партии «Успішна країна», в якому чітко регламентовані дії, які було необхідно вчиняти для досягнення мети, відповідальні особи, порядок погодження таких дій, строки та статус виконання. Звертає увагу на те, що Головою партії ОСОБА_2 забезпечувалось виготовлення друкованої агітаційної продукції з символікою Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» та «Успішної варти» (проектом, започаткованим на базі Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА») із закликами до вчинення дій з метою захоплення державної влади, зміни меж території України тощо, що підтверджується вилученими статтями та брошурами, на яких розміщена символіка Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» та організації «Успішна варта». Зазначає, що вищевказане підтверджується протоколами допиту свідків в кримінальному провадженні, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 42016000000003536. Вказує, що безперечним доказом того, що партією в особі її фактичного голови вчиняються дії, спрямовані на порушення суверенітету та територіальної цілісності держави, підрив її безпеки є висновки за результатами проведення комплексної судової психолого-лінгвістичної експертизи вищезазначених брошур та статей, проведеної судовими експертами Київського науково-дослідного інституту судових експертиз у рамках кримінального провадження № 42016000000003536. Стверджує, що аналіз доданих до позову документів підтверджує намір представників Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» формувати механізми впливу на громадську думку з метою дестабілізації ситуації в Україні для вчинення умисних дій з метою зміни меж території або державного кордону України, на порушення порядку, встановленого Конституцією України, спрямованих на дискредитацію діючої влади, правоохоронної та судової системи в Україні та дестабілізацію суспільно-політичної ситуації, містять заклики до створення «русской автономии».
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 червня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Залучено до участі у справі у якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору Генеральну прокуратуру України та Службу безпеки України.
04 липня 2018 року представником відповідача адвокатом Захарченком Ю.О. подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що у позивача відсутні належні, допустимі, достатні та достовірні докази, у розумінні статей 73-76 КАС України, які б підтверджували фактичні обставини та вказували на наявність правових підстав для заборони та примусового розпуску Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА». Вказує, що подання позивачем адміністративного позову про заборону політичної партії було здійснено виключно за ініціативою Генеральної прокуратури України в особі заступника Генерального прокурора Головного військового прокурора Матіоса А.В., що, на думку відповідача, є надмірним втручанням органів державної влади в діяльність відповідача. При цьому вказані фактичні обставини та правові підстави, які нібито вказують на порушення відповідачем вимог Конституції України та законів України були вказані Генеральною прокуратурою, а не встановлені позивачем у ході здійснення заходів контролю та грунтуються виключно на підставі копій матеріалів наданих Генеральною прокуратурою України. Звертає увагу на те, що у суду відсутні будь-які підстави щодо заборони політичної діяльності відповідача з підстав наявності в програмних цілях політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» будь-яких вимог щодо утворення і діяльності політичних партій, вичерпний перелік яких передбачений ст. 5 Закону України «Про політичні партії в Україні». Зазначає, що на момент звернення позивача до суду з цим позовом досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні триває та жодного обвинувального вироку відносно ОСОБА_2 в законному порядку прийнято не було.
10 липня 2018 року представником відповідача адвокатом Захарченком Ю.О. подано доповнення до відзиву на позовну заяву, в якому зазначено, зокрема, що програмні цілі відповідача та його дії ніколи не були спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, посягання на права і свободи людини. Вважає, що виготовлення друкованої агітаційної продукції із символікою відповідача та «Успішної варти» із закликами до вчинення дій з метою захоплення державної влади, зміни меж території України, на яку позивач посилається в позові, було здійснено невстановленими особами з метою дискредитації відповідача як політичної партії та створення штучних правових підстав для заборони партії.
11 липня 2018 року третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Службою безпеки України подано пояснення щодо позовної заяви, в яких вказано, що позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 серпня 2018 року задоволено частково клопотання Міністерства юстиції України про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Прийнято здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відповідно до статей 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України. Призначено судовий розгляд справи по суті в судовому засіданні на 20 вересня 2018 року.
19 вересня 2018 року представником відповідача адвокатом Пархетою А.А. подано клопотання про залучення до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .
20 вересня 2018 року оголошено перерву в судовому засіданні до 07 листопада 2018 року у зв`язку з наданням додаткового часу представникам Генеральної прокуратури України для подання належно завірених копій довіреності.
08 жовтня 2018 року представником відповідача адвокатом Пархетою А.А. подано відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що строк для подання відзиву на позовну заяву пропущено із поважних причин, оскільки представникам відповідача, а саме адвокатам Адвокатського об`єднання «Войченко і Дульський», стало відомо про ухвалу про відкриття провадження лише 21 вересня 2018 року під час ознайомлення з матеріалами справи, тому останнім днем подачі відзиву слід вважати 06 жовтня 2018 року, а оскільки цей день припадає на вихідний, то останнім днем є 08 жовтня 2018 року. Вказує, що позовна заява не обгрунтована жодним належним, допустимим та достовірним доказом, позовні вимоги грунтуються виключно на матеріалах досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42018000000000769 за начебто підозрою Голови політичної ради партії Голови партії «УСПІШНА КРАЇНА» ОСОБА_2 . Звертає увагу на те, що позовні вимоги позивача побудовані на показаннях осіб, які начебто допитувались в рамках кримінального провадження № 42018000000003536, проте жодним належним, допустимим і достовірним доказом їх слова не підтверджуються. Усі ці матеріали долучені до справи з порушенням кримінального процесуального законодавства, тобто є незаконними та такими, що порушують таємницю досудового розслідування. Звертає увагу на те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не є підозрюваними у вчиненні кримінальних правопорушень, про вчинення яких стверджує позивач у позовній заяві.
05 листопада 2018 року представником Міністерства юстиції України подано заперечення на відзив відповідача від 08 жовтня 2018 року, в якому вказано, що представником відповідача пропущено строк для подання відзиву на позовну заяву, оскільки копія ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 червня 2018 року отримана представником відповідача 21 червня 2018 року, а не 21 вересня 2018 року, як це зазначено у відзиві, підписаному адвокатом Пархетою А.А.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 листопада 2018 року залучено ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача. У зв`язку із залученням третіх осіб оголошено перерву в судовому засіданні до 12 грудня 2018 року.
26 листопада 2018 року третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 подано письмові пояснення, в яких вказано, що доводи позивача не грунтуються на нормах чинного законодавства та не підлягають задоволенню за їх недоведеністю та безпідставністю. Вказує, що матеріали, долучені до позовної заяви, не можуть мати жодного доказового значення у цій справі з огляду на те, що позивачем до позовної заяви надано ксерокопії/фотокопії документів, не засвідчені у встановленому порядку. Звертає увагу на те, що не є підозрюваною, оскільки їй не вручено повідомлення про підозру у спосіб, передбачений КПК України.
12 грудня 2018 року третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 подано клопотання про зупинення провадження у справі № 826/9174/18 до розгляду по суті справи у кримінальному провадженні № 42018000000000769, а також до розгляду по суті справи у цивільному провадженні за позовом ОСОБА_2 про спростування недостовірної інформації, захист честі, гідності, ділової репутації та відшкодування моральної шкоди та набрання рішенням законної сили за результатами розгляду справи.
12 грудня 2018 року оголошено перерву в судовому засіданні до 06 лютого 2019 року у зв`язку із задоволенням клопотання представника третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 та наданням часу представникам третіх осіб для ознайомленням з матеріалами справи.
27 грудня 2018 року третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 подано пояснення щодо позовної заяви, в яких зазначено, що справа про ліквідацію Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» є політичною, оскільки грунтується виключно на приватному листі заступника Генерального прокурора Головного військового прокурора А. Матіоса № 10/3/3-23005 від 07 червня 2018 року. Вказує, що Міністерством юстиції України не було встановлено будь-яких порушень законодавства України в програмних та статутних документах Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА».
06 лютого 2019 року судове засідання відкладено у зв`язку із перебуванням судді у відпустці.
Протокольною ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 лютого 2019 року задоволено клопотання про відкладення розгляду справи до 13 березня 2019 року у зв`язку із заміною представника третіх осіб та наданням додаткового часу на ознайомлення із матеріалами справи.
13 березня 2019 року представником відповідача адвокатом Захарченком Ю.О. подано клопотання про зупинення провадження у справі до винесення рішення по суті та набрання ним законної сили у справі № 761/4675/19, яка розглядається Шевченківським районним судом м. Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 березня 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 травня 2022 року адміністративну справу № 826/9174/18 за позовом Міністерства юстиції України до Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА», треті особи: Служба безпеки України, Офіс Генерального прокурора України, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про заборону, примусовий розпуск політичної партії передано за підсудністю до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Згідно з пунктом 2 частини 2 статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) апеляційному адміністративному суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ, як суду першої інстанції підсудні адміністративні справи про заборону політичної партії, передбачені статтею 289-3 цього Кодексу.
Водночас, пунктом 4 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України встановлено,
що в умовах воєнного стану адміністративні справи про заборону політичної партії
відповідно до статті 289-3 цього Кодексу як суду першої інстанції підсудні апеляційному
адміністративному суду в апеляційному окрузі, що включає місто Львів.
Таким чином, дана адміністративна справа в умовах воєнного стану підсудна Восьмому апеляційному адміністративному суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30 травня 2022 року визначено склад суду: головуючий суддя Заверуха О.Б., судді Гінда О.М., Ніколін В.В.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2022 року справу № 826/9174/18 за позовом Міністерства юстиції України до Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА», треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Служба безпеки України, Офіс Генерального прокурора України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про заборону, примусовий розпуск політичної партії прийнято до провадження суду. Призначено судове засідання на 28 червня 2022 року о 09:30. Повідомлено позивача про призначення судового засідання в адміністративній справі та зобов`язано позивача опублікувати оголошення про призначення судового засідання в адміністративній справі в порядку, передбаченому частиною п`ятою статті 289-3 КАС України.
13 червня 2022 року на адресу Восьмого апеляційного адміністративного суду надійшла заява від представника Служби безпеки України Осипова Дениса Олеговича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів за допомогою системи відеоконференцзв`язку.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2022 року заяву представника Служби безпеки України Осипова Дениса Олеговича про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду задоволено.
22 червня 2022 року на адресу Восьмого апеляційного адміністративного суду надійшла заява Міністерства юстиції України про збільшення позовних вимог, у якій просило збільшити позовні вимоги у справі, виклавши їх у наступній редакції: «Заборонити діяльність політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» (код ЄДРПОУ: 37882413, вул. Жилянська, 110, м. Київ, 01032). Передати у власність держави майно, кошти та інші активи політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА», її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків.» Вказує, що відповідно до п. 8-1 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про заборону політичної партії та передачу майна, коштів та інших активів політичної партії, її обласних, міських, районних осередків та інших структурних утворень у власність держави. Крім того, згідно з ч. 4 ст. 21 Закону України «Про політичні партії» у разі заборони судом політичної партії майно, кошти та інші активи політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень переходять у власність держави, про що зазначається у рішенні суду. Тому вважає за необхідне збільшити позовні вимоги в частині передачі майна, коштів та інших активів політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень, які мають статус юридичної особи у власність держави. Разом з тим інформує, що підстави позову є незмінними. До вказаної заяви долучено підтвердження надіслання копій заяви про збільшення позовних вимог іншим учасникам справи (т.5, а.с.32-37).
24 червня на адресу Восьмого апеляційного адміністративного суду надійшли додаткові пояснення у справі від представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_1 ОСОБА_3 , у яких зазначено, що відповідно до рішення засідання чергового З`їзду політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» від 24 лютого 2020 року, протокол №1, серед іншого: змінено місцезнаходження центральних статутних органів Партії; змінено повне та скорочене найменування Партії; внесено зміни до Статуту Партії та затверджено у новій редакції; внесено зміни до Програми Партії та затверджено у новій редакції. Зокрема, вирішено змінити повне та скорочене найменування Партії з ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ «УСПІШНА КРАЇНА» на ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ «ЩАСЛИВА УКРАЇНА» (скорочено ПП «ЩАСЛИВА УКРАЇНА»). Вказує, що рішенням Міністерства юстиції України про державну реєстрацію змін до відомостей про Політичну Партію «Успішна Країна», що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до статуту та програми від 29 травня 2020 року № 197/194 вирішено провести державну реєстрацію змін найменування, місцезнаходження, у складі керівних органів, інформації для здійснення зв`язку з Політичною Партією «Успішна Країна», відомостей про фізичних осіб, які мають право вчиняти дії від імені Політичної Партії «Успішна Країна», до статуту та програми Політичної Партії «Успішна Країна», які прийняті на підставі рішень Чергового З`їзду Політичної Партії «Успішна Країна» від 28 квітня 2020 року. Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій від 23 червня 2022 року за пошуковим критерієм ідентифікаційного коду: 37882413, міститься інформація про Політичну Партію «ЩАСЛИВА УКРАЇНА», адреса: 84206, Донецька обл., м. Дружківка, вул. Гребенюка, буд. 67, Керівник: ОСОБА_4 . Зазначає, що з моменту створення відповідача та до цього часу, у ході здійснення позивачем контролю за додержанням відповідачем вимог Конституції України та законів України, позивачем не було встановлено будь-яких порушень зі сторони відповідача вимог Конституції України та законів України, а відтак у позивача відсутні належні, допустимі, достатні та достовірні докази, у розумінні ст. 73-76 КАС України, які б підтверджували фактичні обставини та вказували на наявність правових підстав для заборони та примусового розпуску (ліквідації) Політичної партії. Звертає увагу на те, що у переліку політичних партій, визначених у Рішенні Ради національної безпеки і оборони України від 18 березня 2022 року Політична партія «ЩАСЛИВА КРАЇНА» (ПП «УСПІШНА КРАЇНА») відсутня. Зазначає, що будь-які претензії від правоохоронних органів до ОСОБА_1 відсутні, що підтверджується листами-відповідями Служби безпеки України та Національного антикорупційного бюро України на адвокатські запити.
27 червня 2022 року на адресу Восьмого апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання від представника Міністерства юстиції України Росохи С.В. про відмову від позову в частині позовних вимог, в якому просила прийняти клопотання про відмову від частини позовних вимог та закрити провадження в адміністративній справі № 826/9174/18 в частині позовних вимог про примусовий розпуск партії «УСПІШНА КРАЇНА».
27 червня 2022 року на адресу суду надійшло клопотання Міністерства юстиції України про долучення до матеріалів справи № 826/9174/18 копії постанови Генеральної прокуратури України від 07 червня 2018 року про надання дозволу на розголошення відомостей досудового розслідування.
Протокольною ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 червня 2022 року, суд приєднав подані представником Міністерства юстиції України докази опублікування на офіційному сайті Міністерства юстиції України та Верховної Ради України повідомлення про розгляд даної справи.
У судовому засіданні представником третьої особи ОСОБА_1 Захарченком Ю.О. заявлено клопотання про процесуальне правонаступництво відповідача у справі.
Протокольною ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 червня 2022 року оголошено перерву в судовому засіданні до 05 липня 2022 року о 12:00 у зв`язку із наданням представнику позивача часу для ознайомлення із додатковими поясненнями представника третьої особи Клименка О.В. та додатками до них.
Листом від 28 червня 2022 року повідомлено позивача про призначення судового засідання в адміністративній справі та зобов`язано позивача опублікувати оголошення про призначення судового засідання в адміністративній справі в порядку, передбаченому частиною п`ятою статті 289-3 КАС України.
28 червня 2022 року на електронну адресу Восьмого апеляційного адміністративного суду надійшла заява від представника Служби безпеки України Осипова Дениса Олеговича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів за допомогою системи відеоконференцзв`язку.
30 червня 2022 року на адресу Восьмого апеляційного адміністративного суду надійшла заява від представника ОСОБА_1 - Захарченка Юрія Олександровича, подана через «Електронний суд», про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів за допомогою системи відеоконференцзв`язку.
30 червня 2022 року на адресу Восьмого апеляційного адміністративного суду надійшла заява від представника Міністерства юстиції України Ган Х.П. з процесуальних питань щодо зміни назви відповідача, у якій просила: провадження у справі № 826/9174/18 здійснювати з уточненням змін до відомостей щодо найменування та місцезнаходження відповідача Політична партія «ЩАСЛИВА УКРАЇНА», 84206, Донецька обл., м. Дружківка, вул. Гребенюка, 67, код ЄДРПОУ 37882413; змінити назву відповідача з Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» (01032, м. Київ, вул. Жилянська, 110, код ЄДРПОУ 37882413) на Політичну партію «ЩАСЛИВА УКРАЇНА» (84206, Донецька обл., м. Дружківка, вул. Гребенюка, 67, код ЄДРПОУ 37882413).
30 червня 2022 року Восьмим апеляційним адміністративним судом надіслано на адресу електронної пошти Політичної партії «ЩАСЛИВА УКРАЇНА», зазначену у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повістку про виклик до суду від 30 червня 2022 року, заяву Міністерства юстиції України від 22 червня 2022 року про збільшення позовних вимог, клопотання Міністерства юстиції України від 27 червня 2022 року про відмову від позову в частині позовних вимог (т.5., а.с.184-185).
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2022 року у задоволенні заяви представника Служби безпеки України Осипова Дениса Олеговича та клопотання представника ОСОБА_1 Захарченка Юрія Олександровича про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду відмовлено, у зв`язку з ненаданням суду доказів надсилання копій заяви і клопотання іншим учасникам справи.
04 липня 2022 року на електронну адресу Восьмого апеляційного адміністративного суду надійшла заява від представника Служби безпеки України Осипова Дениса Олеговича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів за допомогою системи відеоконференцзв`язку.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2022 року у задоволенні заяви представника Служби безпеки України Осипова Дениса Олеговича про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду відмовлено, у зв`язку з тим, що заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду подана з пропуском п`ятиденного строку, передбаченого частиною 2 статті 195 КАС України.
Протокольною ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2022 року, суд приєднав подані представником Міністерства юстиції України докази опублікування на офіційному сайті Міністерства юстиції України повідомлення про розгляд даної справи.
Протокольною ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2022 року клопотання представника третьої особи ОСОБА_1 Захарченка Ю.О. про процесуальне правонаступництво залишено без розгляду у зв`язку з його відкликанням.
Протокольною ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2022 року долучено до матеріалів справи заяву Міністерства юстиції України з процесуальних питань щодо зміни назви відповідача. Вирішено: провадження у справі № 826/9174/18 здійснювати з уточненням змін до відомостей щодо найменування та місцезнаходження відповідача Політична партія «ЩАСЛИВА УКРАЇНА», 84206, Донецька обл., м. Дружківка, вул. Гребенюка, 67, код ЄДРПОУ 37882413; змінити назву відповідача з Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» (01032, м. Київ, вул. Жилянська, 110, код ЄДРПОУ 37882413) на Політичну партію «ЩАСЛИВА УКРАЇНА» (84206, Донецька обл., м. Дружківка, вул. Гребенюка, 67, код ЄДРПОУ 37882413).
Протокольною ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2022 року долучено до матеріалів справи заяву Міністерства юстиції України про збільшення позовних вимог.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2022 року про закриття провадження в частині позовних вимог клопотання представника Міністерства юстиції України про відмову від позову в частині позовних вимог задоволено. Прийнято відмову Міністерства юстиції України від позову в частині позовних вимог щодо примусового розпуску Політичної партії «ЩАСЛИВА УКРАЇНА» та закрито провадження у справі № 826/9174/18 в цій частині.
Протокольною ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2022 року задоволено клопотання Міністерства юстиції України про долучення до матеріалів справи № 826/9174/18 копії постанови Генеральної прокуратури України від 07 червня 2018 року про надання дозволу на розголошення відомостей досудового розслідування.
В судовому засіданні представник позивача та представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Служби безпеки України та Офісу Генерального прокурора позовні вимоги, з врахуванням поданої заяви про збільшення позовних вимог підтримали, в своїх поясненнях покликались на доводи, викладені в позовній заяві та заяві про збільшення позовних вимог.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 щодо позовних вимог заперечив, в своїх поясненнях покликався на доводи, викладені у додаткових поясненнях від 24 червня 2022 року.
Відповідач та третя особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 явку повноважних представників в судове засідання не забезпечили, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, що відповідно до абзацу 3 частини 5 статті 289-3 КАС України не перешкоджає розгляду справи.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2022 року у задоволенні клопотання представника третьої особи ОСОБА_1 Захарченка Юрія Олександровича про зупинення провадження у справі відмовлено.
Суд, розглядаючи справу за наявними у ній доказами, в межах доводів і вимог позовної заяви та заяви про збільшення позовних вимог, відзиву на позовну заяву, пояснень представника позивача, представників третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Служби безпеки України, Офісу Генерального прокурора, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які посилаються учасники справи, приходить до висновку про те, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що 19 вересня 2011 року зареєстрована Політична партія «НАШ ЧАС» (свідоцтво про реєстрацію політичної партії № 197-п.п. від 26 липня 2011 року, дата та номер запису: 19.09.2011 № 1 070 102 0000 044596, ідентифікаційний код 37882413) (т.2, а.с.119-120).
Відповідно до рішення позачергового З`їзду політичної партії «НАШ ЧАС» від 28 листопада 2014 року, протокол № 5, змінено назву Політичної партії «НАШ ЧАС» на Політична партія «УСПІШНА КРАЇНА» (т.2, а.с.149-154).
Свідоцтво про реєстрацію Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» № 197-п.п. від 26 липня 2011 року видане Державною реєстраційною службою України 13 січня 2015 року (т.3, а.с.122).
Статут Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» (нова редакція) затверджений Установчим З`їздом Політичної партії «Наш Час», протокол № 1 від 12 травня 2010 року; із змінами, внесеними З`їздом Політичної партії «Наш Час», протокол № 2 від 26 травня 2011 року; із змінами, внесеними позачерговим З`їздом Політичної партії «Наш Час», протокол № 5 від 28 листопада 2014 року зареєстрований Міністерством юстиції України, наказ від 26 липня 2011 року № 36, зміни взяті до відома Державною реєстраційною службою України, наказ від 13 січня 2015 року № 8 (т.3, а.с.53-74).
Статут Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» (нова редакція) затверджений Установчим З`їздом Політичної партії «Наш Час», протокол № 1 від 12 травня 2010 року; із змінами, внесеними З`їздом Політичної партії «Наш Час», протокол № 2 від 26 травня 2011 року; із змінами, внесеними позачерговим З`їздом Політичної партії «Наш Час», протокол № 7 від 13 листопада 2015 року зареєстрований Міністерством юстиції України, наказ від 26 липня 2011 року № 36, зміни взяті до відома Міністерством юстиції України, наказ від 21 грудня 2015 року № 2667/5 (т.3, а.с.75-97).
Програма Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» (нова редакція) затверджена Установчим З`їздом політичної партії «Наш час», протокол № 1 від 12 травня 2010 року, із змінами, внесеними З`їздом Політичної партії «Наш Час», протокол № 2 від 26 травня 2011 року; із змінами, внесеними позачерговим З`їздом Політичної партії «Наш час», протокол № 5 від 28 листопада 2014 року, із змінами, внесеними позачерговим З`їздом Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА», протокол № 8 від 12 грудня 2015 року (т.3, а.с.122-127).
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, керівником юридичної особи з 28 листопада 2014 року є ОСОБА_5 (т.2, а.с.123-125), який, як встановлено під час досудового розслідування, фактично з грудня 2015 року до діяльності вказаної політичної сили жодного відношення не має.
Зазначені обставини підтверджуються, зокрема, протоколами допитів свідка ОСОБА_5 - Голови партії за Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, від 14 травня 2017 року та від 30 січня 2018 року в рамках кримінального провадження від 18 листопада 2016 року № 420160000000003536. Під час допитів ОСОБА_5 зазначив, що наприкінці жовтня 2015 року з ним зв`язався представник ОСОБА_6 , який повідомив його, що буде готувати документи для проведення з`їзду, на якому ОСОБА_5 зможе скласти повноваження Голови партії. ОСОБА_5 стверджував, що саме з цього часу приміщення партії не відвідував, та ні з ким з питань діяльності партії не спілкувався. Також зазначив, що у листопаді 2015 року йому стало відомо, що ОСОБА_7 , яку він знав ще з давніх часів по роботі у місті Донецьку, погодилась висунути свою кандидатуру на посаду голови партії. Підтвердив, що з`явився 12 грудня 2015 року на з`їзді партії, на якому виступив з промовою, де подякував за плідну працю всім осередкам за їх активну політичну позицію та зазначив, що складає повноваження голови партії з ряду таких причин, як стан здоров`я та прийняття рішення про припинення власної політичної кар`єри. Також підкреслив, що на тому ж з`їзді партії Головою партії було обрано ОСОБА_8 , а почесним головою партії ОСОБА_9 (т.1., а.с.93-100, 101-104).
Крім, того, вказане підтверджується заявою ОСОБА_5 від 02 жовтня 2017 року Міністру юстиції України, у якій просив виключити посилання на його анкетні дані: ОСОБА_5 в якості Голови політичної партії «Успішна країна» у Єдиному державному реєстрі громадських формувань у зв`язку із складанням повноважень Голови вказаної політичної партії (т.2., а.с.168-170).
Фактично Головою Політичної Ради Партії головою Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» з 12 грудня 2016 року є ОСОБА_2 , обрана на посаду згідно з протоколом № 9 від 12 грудня 2016 року ІХ позачергового з`їзду Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА». Згідно з даним протоколом по четвертому питанню денного слухали Голову Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» ОСОБА_8 , яка запропонувала обрати на посаду Голови Політичної Ради Партії (Голови Партії) кандидатуру ОСОБА_10 . За результатами голосування одноголосним рішенням (за 49 осіб) вирішено обрати на посаду Голови Політичної Ради Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» ОСОБА_2 (т.2, а.с.141-148).
Відповідно до рішення засідання чергового З`їзду політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» від 24 лютого 2020 року, протокол № 1, серед іншого: змінено місцезнаходження центральних статутних органів Партії; змінено повне та скорочене найменування Партії; внесено зміни до Статуту Партії та затверджено у новій редакції; внесено зміни до Програми Партії та затверджено у новій редакції. Новим місцезнаходженням (юридичною адресою) центральних статутних органів Партії визначено наступну адресу: 84206, Донецька обл., м. Дружківка, вул. Гребенюка, буд. 67.
Також рішенням чергового З`їзду політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» від 24 лютого 2020 року вирішено змінити повне та скорочене найменування Партії з ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ «УСПІШНА КРАЇНА» на ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ «ЩАСЛИВА УКРАЇНА» (скорочене ПП «ЩАСЛИВА УКРАЇНА») (т.5., а.с.84-98, 105-108).
Рішенням Міністерства юстиції України про державну реєстрацію змін до відомостей про Політичну Партію «УСПІШНА КРАЇНА», що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до статуту та програми від 29 травня 2020 року № 197/194 вирішено провести державну реєстрацію змін найменування, місцезнаходження, у складі керівних органів, інформації для здійснення зв`язку з Політичною Партією «УСПІШНА КРАЇНА», відомостей про фізичних осіб, які мають право вчиняти дії від імені Політичної Партії «УСПІШНА КРАЇНА», до статуту та програми Політичної Партії «УСПІШНА КРАЇНА», які прийняті на підставі рішень Чергового З`їзду Політичної Партії «УСПІШНА КРАЇНА» від 28 квітня 2020 року (т.5., а.с.100-102).
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій від 29 червня 2022 року за пошуковим критерієм ідентифікаційного коду: 37882413, міститься інформація про Політичну Партію «ЩАСЛИВА КРАЇНА», адреса: 84206, Донецька обл., м. Дружківка, вул. Гребенюка, буд. 67, Керівник ОСОБА_4 (т.5, а.с.180-183).
Судом також встановлено, що 07 червня 2018 року Генеральна прокуратура України звернулась до Міністерства юстиції України з листом № 10/3/3-23005-18, в якому просила вирішити питання про ініціювання судової процедури заборони Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА». У листі зазначено, що у провадженні слідчого відділу Головного управління СБ України в м. Києві та Київській області перебувало кримінальне провадження № 42018000000000769 від 29 березня 2018 року за підозрою ОСОБА_2 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255; ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209; ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 15, ч. 2 ст. 109; ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 15, ч. 2 ст. 110 КК України. Вказує, що повідомлення про підозру ОСОБА_2 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України здійснювалось у кримінальному провадженні № 41016000000003536 від 18 листопада 2016 року, з якого 13 березня 2018 року матеріали досудового розслідування, у тому числі, за підозрою ОСОБА_2 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України, виділені в окреме кримінальне провадження за № 42018000000000563 від 13 березня 2018 року. Повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та повідомлення про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255; ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209; ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 15, ч. 2 ст. 109; ч. 4 ст. 28 ч. З ст. 15, ч. 2 ст. 110 КК України ОСОБА_2 здійснювалось у межах досудового розслідування кримінального проваження № 42016000000000769, відомості про яке до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 29 березня 2018 року (з вказаним кримінальним провадженням 02 квітня 2018 року об`єднано кримінальне провадження № 42016000000000770 від 29 березня 2018 року за ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 15, ч. 2 ст. 110 КК України та 10 квітня 2018 року об`єднано кримінальне провадження № 42018000000000846, виділене 10 квітня 2018 року стосовно ОСОБА_2 з кримінального провадження № 42018000000000563. 18 травня 2018 року досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42018000000000769 від 29 березня 2018 року завершено та стороні захисту надано для ознайомлення матеріали кримінального провадження.
У листі від 07 червня 2018 року також зазначено, що під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_2 , будучи одним з учасників організованої та очолюваної ОСОБА_1 злочинної організації, підозрюється в розповсюдженні матеріалів із закликами до вчинення дій з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади, вчиненими злочинною організацією, однак незакінченими, з причин, що не залежали від її волі, внаслідок невчинення усіх дій, які вона вважала необхідними для доведення злочину до кінця тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст.15, ч. 2 ст. 109 КК України; розповсюдженні матеріалів із закликами до вчинення умисних дій з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, поєднані з розпалюванням національної ворожнечі, вчиненими злочинною організацією однак незакінченими з причин, що не залежали від її волі, внаслідок невчинення усіх дій, які вона вважала необхідними для доведення злочину до кінця, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 15, ч. 2 ст. 110 КК України. Вказано, що згідно злочинного задуму ОСОБА_1 , за допомогою Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА», почесним головою якої він є, останній планував формувати механізми впливу на громадську думку, з метою дестабілізації ситуації в Україні, здійснювати постійні заходи з підготовки до формування регіональних партійних осередків на території України, з метою їх використання в подальшому для популяризації ідей насильницької зміни чи повалення конституційного ладу та на захоплення державної влади, а також вчиненні умисних дій, з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, в тому числі: використанням силових методів політичної боротьби, організації спеціальних інформаційних проектів, які будуть містити публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу та на захоплення державної влади, і також вчинення умисних дій, з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а також викривлені, тенденційні відео та друковані матеріали направлені на дискредитацію діючої влади, правоохоронної та судової системи в Україні та дестабілізацію суспільно-політичної ситуації. Зазначено, що злочинний задум ОСОБА_1 знайшов своє відображення в «Плане влияния на общественно-политическую ситуацию в Украине, а также наращивание рейтинга политической партии «Успішна країна», в якому чітко регламентовані дії, які необхідно вчиняти для досягнення мети, відповідальні особи, порядок погодження таких дій, строки та статус виконання. Вказано на те, що Головою Партії ОСОБА_2 забезпечувалось виготовлення друкованої агітаційної продукції з символікою Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» та «Успішної варти» із закликами до вчинення дій з метою захоплення державної влади, зміни меж території України тощо, що підтверджується вилученими відповідними статтями та брошурами, на яких розміщена символіка Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» та організації «Успішна варта» (проектом, започаткованим на базі Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА»). Звернуто увагу на висновок експерта за результатами проведення комплексної судової психолого-лінгвістичної експертизи від 24 січня 2018 року, який підтверджує антиукраїнську позицію та проросійську налаштованість керівництва Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА». Зазначено, що вказані агітаційні матеріали провокативної спрямованості в час збройної агресії Російської Федерації проти України носять виключно деструктивний характер, підсилюють інформаційний простір спрямований проти інтересів України, носять підгрунтя для вчинення радикальних дій щодо порушення суверенітету і територіальної цілісності України, підрив її безпеки. До вищевказаного листа Генеральною прокуратурою України додано постанову прокурора про дозвіл на розголошення відомостей досудового розслідування на 2 аркушах та копії процесуальних документів, якими обгрунтовується інформація, на 240 аркушах (т.1., а.с.37-48).
Постановою прокурора відділу Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України від 07 червня 2018 року надано дозвіл уповноваженим особам Міністерства юстиції України на розголошення відомостей досудового розслідування кримінального провадження № 42018000000000769 від 29 березня 2018 року для вирішення питання про ініціювання судової процедури заборони Політичної партії «Успішна країна» та за необхідності у подальшому під час судового розгляду в частині відомостей досудового розслідування, в обсязі, що міститься у додатках до листа Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури від 07 червня 2018 року № 10/3/3-23005-18, шляхом використання інформації з копіями відповідних процесуальних документів (т.5, а.с.214-219).
Вищевказаний лист став підставою для звернення Міністерства юстиції України з позовом до суду про заборону Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА».
З`ясовуючи обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог, та досліджуючи докази, якими вони обґрунтовуються, Восьмий апеляційний адміністративний суд враховує таке.
Відповідно до частини 4 статті 15 Конституції України, держава гарантує свободу політичної діяльності, не забороненої Конституцією і законами України.
Згідно із частиною 1 статті 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об`єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров`я населення або захисту прав і свобод інших людей. Політичні партії в Україні сприяють формуванню і вираженню політичної волі громадян, беруть участь у виборах.
Відповідно до статті 37 Конституції України утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров`я населення, забороняються.
Політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань.
Не допускається створення і діяльність організаційних структур політичних партій в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях.
Заборона діяльності об`єднань громадян здійснюється лише в судовому порядку.
Реалізація права громадян на об`єднання в політичні партії здійснюється відповідно до положень Закону України «Про політичні партії в Україні» від 05 квітня 2001 року № 2365-III (далі Закон № 2365-III).
Відповідно до статті 2 Закону № 2365-III (в редакції від 26 листопада 2016 року, чинній на час подання позову) політична партія це зареєстроване згідно з законом добровільне об`єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Згідно зі статтею 3 Закону № 2365-ІІІ (в редакції від 26 листопада 2016 року) політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Обмеження щодо утворення і діяльності політичних партій визначені статтею 5 Закону № 2365-ІІІ (в редакції від 26 листопада 2016 року), згідно з якою утворення і діяльність політичних партій забороняється, якщо їх програмні цілі або дії спрямовані на:
1) ліквідацію незалежності України;
2) зміну конституційного ладу насильницьким шляхом;
3) порушення суверенітету і територіальної цілісності України;
4) підрив безпеки держави;
5) незаконне захоплення державної влади;
6) пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової чи релігійної ворожнечі;
7) посягання на права і свободи людини;
8) посягання на здоров`я населення;
9) пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їх символіки.
Політичні партії не можуть мати воєнізованих формувань.
Діяльність політичної партії може бути заборонена лише за рішенням суду.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону № 2365-III (в редакції від 26 листопада 2016 року) у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи:
1) попередження про недопущення незаконної діяльності;
2) заборона політичної партії.
Згідно зі статтею 21 Закону № 2365-ІІІ (в редакції від 26 листопада 2016 року) політична партія може бути за адміністративним позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, інших громадських формувань заборонена в судовому порядку у випадку порушення вимог щодо створення і діяльності політичних партій, встановлених Конституцією України, цим та іншими законами України.
Заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно.
У разі якщо в рішенні суду про заборону діяльності політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, в рішенні про припинення політичної партії, її структурних утворень визначається як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) політичної партії, її структурних утворень керівник органу управління або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, якщо інше не встановлено рішенням суду.
Згідно з пунктом 1 статті 18 Закону № 2365-ІІІ (в редакції від 26 листопада 2016 року) державний контроль за діяльністю політичних партій здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, інших громадських формувань, - за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, крім випадків, коли здійснення такого контролю законом віднесено до повноважень інших органів державної влади.
Відповідно до абзацу 2 частини першої статті 289-3 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції від 18 травня 2022 року) право звернутися з адміністративним позовом про заборону політичної партії має центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, інших громадських формувань.
Підпунктом 83-15 пункту 4 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228 (в редакції від 09 вересня 2017 року, чинній на час подання позову), встановлено, що Міністерство юстиції України, зокрема, здійснює контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, вживає визначених законом заходів у разі порушення політичними партіями Конституції та законів України, звертається до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії або про заборону політичної партії.
Отже, позивач Міністерство юстиції України вправі за наявності відповідних підстав звертатися з адміністративним позовом до суду про заборону діяльності політичної партії.
Відповідно до частини 4 статті 21 Закону № 2365-ІІІ (в редакції від 18 травня 2022 року) у разі заборони судом політичної партії, майно, кошти та інші активи політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень переходять у власність держави, про що зазначається у рішенні суду. Перехід такого майна, коштів та інших активів у власність держави забезпечує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, інших громадських формувань, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Аналогічні норми передбачено пунктом 8-1 частини другої статті 245 КАС України (в редакції від 18 травня 2022 року) яким встановлено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про заборону політичної партії та передачу майна, коштів та інших активів політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень у власність держави.
Проаналізувавши вищевказані законодавчі положення, суд зазначає, що підставою для застосування до політичних партій заходів адміністративного впливу є в установленому порядку задокументовані факти діяльності політичної партії, що направлені на зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров`я населення, пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їх символіки.
Виявлення порушень Конституції та законів України у діяльності політичних партій здійснюється відповідними правоохоронними органами.
Згідно з повідомлення Служби безпеки України про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру від 11 квітня 2018 року ОСОБА_2 , слідує, що вона підозрюється в участі в організованій ОСОБА_1 злочинній організації, вчиненні у її складі протягом 2011-2017 років, зокрема: розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення дій з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади, вчиненими злочинною організацією, однак незакінченими, з причин, що не залежали від її волі, внаслідок невчинення усіх дій, які вона вважала необхідними для доведення злочину до кінця тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 15, ч. 2 ст. 109 КК України; розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення умисних метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, поєднані з розпалюванням національної ворожнечі, вчиненими злочинною організацією, однак незакінченими з причин, що не залежали від її волі, у наслідок не вчинення усіх дій, які вона вважала необхідними для доведення злочину до кінця, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 15, ч. 2 ст. 110 КК України. (т.1., а.с.176-246).
У документах, наданих Генеральною прокуратурою України вказано, що інкриміновані ОСОБА_10 злочини проти основ національної безпеки України вчинялися нею під час перебування на посаді Голови політичної Ради Партії Голови партії «УСПІШНА КРАЇНА».
У матеріалах досудового розслідування № 42018000000000769 міститься «План влияния на общественно-политическую ситуацию в Украине, а также наращивание рейтинга политической партии «Успішна країна», в якому чітко регламентовані дії, які необхідно вчиняти, відповідальні особи, порядок погодження таких дій, строки та статус виконання.
Згідно з «Планом влияния на общественно-политическую ситуацию в Украине, а также наращивание рейтинга политической партии «Успішна країна» передбачено фінансування, координація та організація таких завдань: 1) організація і розвиток центрального штабу та регіональних осередків партії, строк виконання 2017-2018 роки, статус виконання: налагоджена робота 12 обласних партійних осередків з метою максимальної впізнаваності партії серед населення України; 2) політична і соціально-економічна ситуація. Дискредитація П. Порошенка, органів прокуратури, Національної поліції, СБ України, нарощування оборотів для створення платформи передвиборчої кампанії 2018 року, захист своїх активістів від репресій, строк виконання 2017-2018 роки, статус виконання: проводиться постійна робота щодо збору, узагальнення та подання інформації проти П. Порошенка, правоохоронних органів, праворадикальних організацій. Зазначено, що Україна фашистська держава, росіяни тут люди другого сорту, їм необхідно об`єднатись і боротись з режимом, підключати АТО-шників (у них є зброя та досвід бойових дій), виділяти їм кошти та привертати на свою сторону. Проводиться активна робота в напрямку об`єднання з політичними силами з метою нарощування протестного потенціалу, який можна буде використовувати для повалення режиму ОСОБА_11 ; 3) розвиток медіа-платформи партії з метою дискредитації діяльності Президента України, Кабінету Міністрів України, органів судової влади, силових структур (прокуратура, СБ України, Національна поліція), строк виконання 2017-2018 роки. Статус виконання: створена і запущена медіа-платформа «Успішне ТВ» і «Klimenko Time», яка функціонує на базі «Он медіа консалтинг» і транслюється на Інтернет-каналі «Ютуб». Частина матеріалів реалізується МХВ, Інтернет-порталом «Страна ЮА» та партнером «RT». Критика соціально-політичної політики діючого уряду і президента, місцевої влади з урахуванням регіональних економічних і соціальних проблем; 4) протестний потенціал, строк виконання: 2017-2018 роки. Статус виконання: силами волонтерів і членів партії «Успішна країна» організована робота по розповсюдженню в рамках плану, узгодженого з Офісом в МСК і створеному за участю «RT», інформації в соціальних мережах щодо корупційної діяльності ОСОБА_12 і його команди. Систематично організовувати інформаційні вкиди щодо неспроможності ОСОБА_11 вести зовнішньополітичну діяльність на світовій арені, виконувати «Мінські» домовленості щодо питання Донбасу. Планується також організовувати роботу по розповсюдженню листівок про ущемлення прав російськомовного населення в Україні, а також національних меншин із закликом штаба лідера «Успішної країни» в МСК до створення російської автономії; 5) розвиток юридичного департаменту партії, строк виконання протягом всього періоду. Статус виконання: створено юридичний департамент, а також запущено проект «Успішна варта». Просування ідеї зміни системи влади через соціальні мережі, підконтрольні ЗМІ (МХВ, Інтернет-портал «Страна ЮА», а також через «RT») (т.1., а.с.105-109).
Згідно з документом «План влияния на общественно-политическую ситуацию в Украине, а также наращивание рейтинга политической партии «Успішна країна», на ОСОБА_2 (у тексті документу зазначено « ОСОБА_10 ») покладено функцію координації усіх вищевказаних завдань, на ОСОБА_13 (у тексті документу ОСОБА_13 ) функцію фінансування, на ОСОБА_14 (в тексті документу ОСОБА_15 ) - функцію організації, на ОСОБА_16 (в тексті документу ОСОБА_17 ) функцію координації, на ОСОБА_18 (в тексті документу ОСОБА_19 ) функцію координації, на Маргариту Симонян (RT, в тексті документу М. Сим, координатор от МСК) функцію координації з офісу RT у Москві.
Щодо застосування таких скорочень прізвищ та ініціалів, свідком ОСОБА_20 на допиті під час досудового розслідування № 42018000000000769 у судовому засіданні (із застосуванням правил ст. 232 КПК України, з обов`язковою зміною зовнішності та голосу, за яких свідка неможливо впізнати) зазначено, що нею оглядались блокноти та аркуші паперу А4 під назвою «Учет рабочего времени», вилучені під час проведення обшуку за місцем знаходження офісу Політичної партії «УСПІШНА УКРАЇНА», який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , на яких зустрічаються буквенні позначення: ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_10 , Чум. ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 та ін. Вказано, що всі ці тлумачення є російськомовними скороченнями від прізвища, імені та по батькові, наприклад: ОСОБА_21 ОСОБА_27 , ОСОБА_10 ОСОБА_2 , ОСОБА_28 ОСОБА_28 , ОСОБА_13 ОСОБА_13 , ОСОБА_29 ОСОБА_15 , ОСОБА_30 ОСОБА_17 , ОСОБА_31 ОСОБА_19 . Звертає увагу на те, що вказані аркуші паперу мають таблицю, в якій кульковою ручкою від руки внесені відомості про час прибуття на роботу, час залишення місця роботи, а також вищевказані буквенні позначення. Зазначено, що умовні позначення, на зразок ОСОБА_10 , ОСОБА_32 та інші використовуються у всіх внутрішніх документах партії постійно, бо це було обов`язковим правилом, яке використовувалось як захід конспірації, вони використовувались і в наказах, розпорядженнях, внутрішніх записках, табелях обліку робочого часу та інших документах. Окремо наголошено, що безпосередньо за рішенням та вказівкою ОСОБА_2 заборонялось зберігати будь-яку агітаційну продукцію в приміщеннях партії (т. 1, а.с. 131-175).
Із вищенаведеного слідує, що, зокрема, на ОСОБА_2 , серед іншого покладалося наступне: виконання «Плану влияния на общественно-политическую ситуацию в Украине, а также наращивание рейтинга политической партии «Успішна країна»; організація та контроль за виготовленням, тиражуванням, зберіганням та розповсюдженням агітаційних та тенденційних матеріалів із закликами до вчинення дій, направлених на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу та на захоплення державної влади, а також матеріалів із закликами до зміни меж території або державного кордону України; забезпечення створення видимої легальності діяльності Політичної партії «Успішна країна», недопущення розкриття справжніх намірів створення та функціонування політичної сили; у разі необхідності залучення для участі в злочинній організації інших осіб (для сприяння вчинення злочинною організацією окремих злочинів); у разі виклику до правоохоронних органів з приводу діяльності зареєстрованих підприємств, безумовно дотримуватись вказівок ОСОБА_1 та інших членів злочинної організації щодо поведінки та відповідей на питання, з метою недопущення розкриття злочинної діяльності.
Таким чином, всі вищевказані члени організації діяли відповідно до єдиного плану («План влияния на общественно-политическую ситуацию в Украине, а также наращивание рейтинга политической партии « ІНФОРМАЦІЯ_1 »), з метою уникнення викриття діяльності, таємно координували між собою свої дії, які охоплювалися єдиною метою розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення дій, з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу та на захоплення державної влади, а також матеріалів із закликами до вчинення умисних дій, з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, поєднані з розпалюванням національної ворожнечі.
Судом також встановлено, що наприкінці 2017 року Політичною партією «УСПІШНА КРАЇНА» відповідно до «Плану влияния на общественно-политическую ситуацию в Украине, а также наращивание рейтинга политической партии « ІНФОРМАЦІЯ_1 » забезпечувалось виготовлення друкованої агітаційної продукції з метою її подальшого розповсюдження на території м. Києва та Київської області, із закликами до вчинення дій, з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу та на захоплення державної влади, а також матеріалів із закликами до вчинення умисних дій з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, поєднані з розпалюванням національної ворожнечі, а саме:
стаття з символікою «Успішна Варта» з заголовком: «Ситуация со свободой слова в Украине» на 2 арк. (т.1., а.с.111-112);
стаття з символікою: «Успішна Варта» з заголовком «Люди, которые блокируют свободу слова в Украине, Главный военный прокурор Украины Анатолий Васильевич Матиос» на 2 арк., в 2 примірниках (т.1., а.с.113-114);
стаття з символікою: «Успішна Варта» з заголовком: «Люди, которые блокируют свободу слова в Украине, Служба безопасности Украины ОСОБА_33 » на 2 арк., в 2 примірниках;
брошура з символікою: «Успішна Варта» з заголовком « ІНФОРМАЦІЯ_2 », з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на 15 арк. (т.1., а.с.115-128);
брошура з написом «Мониторинг некоторых аспектов нарушения прав человека в Украине за 2017 год» на 23 арк.;
брошура виготовлена у формі таблиці з написом «План влияния на общественно-политическую ситуацию в Украине, а также наращивание рейтинга политической партии « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на 5 арк. (т.1., а.с.105-109);
брошури «Успішна країна» з однієї сторони із заголовком «Как разоблачить обман вокруг понятий «коренной народ» и «Диаспора», а з іншої сторони із заголовком « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в 470 екземплярах (т.1., а.с.110, а.с.110 - зворот).
Суд звертає увагу на те, що у статтях та брошурах із символікою та назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 » зазначено, що «Успішна варта» правозахисна група, створена у квітні 2017 року партією «УСПІШНА КРАЇНА». Вказано, що ключова ціль «Успішної варти» - відстоювання прав українців перед діючим режимом, волонтери «Успішної варти» відвідують найбільш резонансні судові засідання, пов`язані із порушенням прав людини.
Вказані обставини створення проекту «Успішна варта» підтверджуються і показаннями свідка ОСОБА_20 : проект «Успішна варта» розпочатий приблизно в серпні-вересні 2017 року на базі політичної партії «Успішна країна», він виходить під символікою і гаслами партії «Успішна країна». (т.1, а.с.170-171).
Взаємозв`язок Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» та правозахисної групи «Успішна варта» підтверджується протоколом огляду від 29 січня 2018 року, під час якого предметом огляду була інтернет-сторінка політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» у мережі інтернет. Встановлено, що на цій сторінці розміщено статтю із заголовком «В КИЕВЕ СОСТОЯЛСЯ КРУГЛИЙ СТОЛ «УСПІШНА ВАРТА» ПО СВОБОДЕ СЛОВА» (т.1., а.с.88-90).
Крім того, протоколом огляду від 29 січня 2018 року, під час якого предметом огляду була інтернет-сторінка політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» у мережі інтернет, встановлено, що на цій сторінці розміщено статтю із заголовком «УСПІШНА КРАЇНА» ПОДАЛА В ЕВРОПЕЙСКИЙ СУД ИСК НА МИНЮСТ» (т.1, а.с.91-92).
З доданих Генеральною прокуратурою України до листа від 07 червня 2018 року № 10/3/3-23005-18 документів слідує, що вищевказані статті та брошури було виявлено та вилучено органом досудового розслідування в ході розслідування кримінального провадження № 42016000000003536 від 18 листопада 2016 року під час проведення обшуку у приміщенні ТОВ «Он Медіа Консалтинг» за адресою: м. Київ, вул. Рейтарська, 35-Б, у присутності ОСОБА_34 , який при собі мав членський квиток молодіжного руху Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» на своє ім`я, номер посвідчення 000-02.
Із журналу судового засідання Печерського районного суду м. Києва від 06 квітня 2018 року у справі № 757/15889/18-к слідує, що свідком ОСОБА_20 на допиті зазначено, що ТОВ «Он Медіа Колсалтинг» займається медійним супроводженням Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА», здійснює підготовку відеосюжетів для ютуб-каналу та забезпечує видання агітаційної продукції. Вказано, що частина агітаційної продукції періодично могла зберігатись в напівпідвальному приміщенні ТОВ «Он Медіа консалтинг», де знімались відеоролики та передачі для ютуб-каналу «Клименко-тайм» та виконується агітаційна продукція партії (т. 1, а.с.131-175).
В ході досудового розслідування встановлено, що ТОВ «Он Медіа Консалтинг» на базі якого на виконання п. 3 «Плана влияния на общественно-политическую ситуацию в Украине, а также наращивание рейтинга политической партии «Успішна країна» створена та функціонує медіа-платформа «Успішне ТВ та «Klimenko Time», яка транслюється на Інтернет-каналі «YouTube», здійснювало фінансування діяльності ПП «Успішна країна». Керівник вказаного товариства ОСОБА_30 (в тексті « ОСОБА_35 ) безпосередньо має відношення до координації діяльності та розподілення грошових коштів ПП «Успішна країна», тобто фактично приймає участь у фінансуванні вказаної політичної сили.
Протоколом огляду документів від 05 лютого 2018 року встановлено, що під час огляду інтернет-сторінки Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» наявне посилання «смотреть видео на Klymenko time». Встановлено, що на даному ютуб-каналі наявні, зокрема, посилання на відео з такими назвами: «Геть президента! Марш против ОСОБА_12 », « ІНФОРМАЦІЯ_6 ». Під час огляду вказаної сторінки ІНФОРМАЦІЯ_7 в розділі «Команда» містяться фотографії та інформація та наступних осіб: ОСОБА_36 почетний глава партии «Успішна країна»; ОСОБА_10 глава Политсовета политической партии «Успішна країна», с мая 2016 года активно участвовала в агитационной деятельности; ОСОБА_37 член политического совета, директор департамента информации и коммуникаций партии «Успішна країна»; ОСОБА_38 член Политсовета и глава молодежного движения политической партии «Успішна країна»; ОСОБА_39 член политического совета, глава областной организации партии «Успішна країна» (т. 2, а.с.91-97).
Колегія суддів звертає увагу на те, що вищевказані документи на момент виявлення та вилучення були запаковані в поліпропіленовий пакет з символікою політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА».
Символіка політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» закріплена у Положенні про символіку Політичної партії «Успішна Країна», затвердженого Рішенням Ради Політичної партії «Успішна Країна» (протокол № 35 від 27 лютого 2015 року) та зареєстрованого відповідно до наказу Державної реєстраційної служби України від 24 березня 2015 року № 220 «Про державну реєстрацію символіки політичної партії» (т.2, а.с.126-134).
Так, згідно з пунктом 1 Свідоцтва про державну реєстрацію символіки політичної партії «Успішна країна» від 24 березня 2015 року № 907 емблема Політичної партії «Успішна Країна» являє собою зображення голуба. Голуб зображений в польоті, його крила здійняті вверх. Зображення голуба символізує прагнення до миру та співпорозуміння, його підняті вверх символізують надання захисту. Поряд з зображенням голуба, у правій нижній частині, міститься напис виконаний заголовними літерами: В українському варіанті емблеми УСПІШНА КРАЇНА ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ; в російському варіанті емблеми УСПЕШНАЯ СТРАНА ПОЛИТИЧЕСКАЯ ПАРТИЯ. Фактура емблеми може бути зображена як у монохромній (чорно-білій з використанням сірих відтінків), так і в кольоровій гамі. У разі використання для зображення емблеми кольорової гами, голуб зображується з використанням темно-синього, блакитного та жовтого кольорів, напис УСПІШНА КРАЇНА ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ емблеми виконується темно-синім кольором.
Крім того, що відповідно до пункту 2.1 Положення про символіку Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» виключне право виготовлення і використання символіки Партії, визначеної у цьому Положенні, належить Раді Партії та Голові Партії «УСПІШНА КРАЇНА».
Згідно з пунктом 2.2. зазначеного Положення символіка партії використовується, зокрема, для зображення на печатках, бланках, свідоцтвах та інших документах Партії, на друкованій та рекламній продукції (буклетах, календарях, листівках і т.п.), значках, членських картках, що підтверджують членство в організації, для оформлення канцелярського приладдя (папок, ручок, блокнотів, ділових щоденників тощо).
Суд звертає увагу на те, що емблема правозахисної групи «Успішна варта» також являє собою зображення голуба з використанням темно-синього, блакитного та жовтого кольорів.
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення комплексної судової психолого-лінгвістичної експертизи № 25351/17-61/25352/17-39 від 24 січня 2018 року зроблені наступні висновки судової лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи:
стаття з символікою «Успішна Варта» з заголовком: «Ситуация со свободой слова в Украине», стаття з символікою: «Успішна Варта» з заголовком «Люди, которые блокируют свободу слова в Украине, Главный военный прокурор Украины Анатолии Васильевич Матиос», стаття з символікою: «Успішна Варта» з заголовком: «Люди, которые блокируют свободу слова в Украине, Служба безопасности Украины Василий Сергеевич Грицак», брошура з символікою: «Успішна Варта» з заголовком «Декабрь 2017», з назвою «Что происходит со свободой слова в Украине», брошура з написом «Мониторинг некоторых аспектов нарушение прав человека в Украине за 2017 год» містять висловлювання, зміст яких спрямований на формування в української та світової спільноти негативного ставлення до органів діючої на період складання та поширення текстових матеріалів української влади, правоохоронної та судової систем, суспільно-політичних та економічних процесів, які відбуваються в Україні, та підрив довіри до них;
у тексті під назвою «План влияния на общественно-политическую ситуацию в Украине, а также наращивание рейтинга политической партии «Успішна країна» викладено програму заходів політичної партії «Успішна країна» основний зміст якої, серед іншого, містить у собі певні положенні впливу на суспільно-політичну ситуацію в Україні, а саме: через дискредитацію органів державної влади України, зокрема Президента України Петра Порошенка, правоохоронної та судової систем в очах української та світової спільноти; шляхом повалення української влади, діючої на момент складання досліджуваного текстового матеріалу; шляхом зміни діючої в Україні системи влади; шляхом створення в Україні «русской» автономії;
брошури «Успішна країна» з однієї сторони із заголовком «Как разоблачить обман вокруг понятий «коренной народ» и «Диаспора», а з іншої сторони із заголовком «Русские в Украине - граждане второго сорта?» містять висловлювання, зміст яких спрямований на формування в російськомовних представників українського суспільства, росіян представників інших національних меншин негативного ставлення до органів, діючої на період складання та поширення текстових матеріалів, української влади та правоохоронної системи, суспільно-економічних політичних процесів, які відбуваються в Україні, та підрив довіри них, а також висловлювання, у яких містяться: заклик до адресатів вступати до лав партії «Успішна країна» з метою поширення в Україні ідей національних автономій; вимога звільнити російськомовних представників українського суспільства, росіян та інших національних меншин від політичного економічного впливу центральної української влади; вимога щодо надання (за контекстом) росіянам та іншим національним меншинам, які проживають на території України, автономії «по принципу національних меньшинств» (т.1, а.с.86).
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення комплексної судової психолого-лінгвістичної експертизи № 25351/17-61/25352/17-39 від 24 січня 2018 року зроблені наступні висновки судової психологічної експертизи:
брошура з написом «Мониторинг некоторых аспектов нарушения прав человека в Украине за 2017 год» на 23 арк., брошура виготовлена у формі таблиці з написом «План влияния на общественно-политическую ситуацию в Украине, а также наращивание рейтинга политической партии «Успішна країна» на 5 арк.; брошура «Успішна країна» з однієї сторони із заголовком «Как разоблачить обман вокруг понятий «коренной народ» и «Диаспора», а з іншої сторони із заголовком «Русские в Украине - граждане второго сорта?» на 1 арк.: містять висловлювання автора, які можуть сприйматися цільовою аудиторією як заклики до певних дій, виражених у формі насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади; зміни меж території або державного кордону України, порушення порядку, встановленого Конституцією України, поєднані розпалюванням національної ворожнечі; на шкоду суверенітету: територіальній цілісності та недоторканності України; терористичного акту; розпалювання національної ворожнечі та ненависті, і приниження національної честі гідності громадян. Зазначені заклики носять публічний характер, виражені письмовій формі, у формі стверджень та закликів (т.1, а.с.87).
Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Колегія суддів вказує, що наявні у матеріалах справи докази окремо та у сукупності є належними, допустимими, достовірними та достатніми, дають підстави стверджувати про існування реальної загрози зі сторони Політичної партії «ЩАСЛИВА УКРАЇНА» (на час подання позову Політична партія «УСПІШНА КРАЇНА») конституційному ладу та основним правам і свободам громадян України, спрямовані на завдання шкоди державній безпеці, суверенітету та територіальній цілісності України, а діяльність Партії, спрямована на дискредитацію діючої на той час влади, фактичну антиукраїнську політику та свідчить про діяльність, яка заборонена згідно зі статтею 5 Закону України «Про політичні партії в Україні».
Можливість заборони партій і їх діяльності була предметом розгляду Конституційним Судом України в рішенні від 16 липня 2019 року № 9-р/2019 (щодо конституційності т.зв. «закону про декомунізацію»). Опираючись на практику ЄСПЛ, Конституційний Суд України в цьому рішенні наголосив на прийнятності концепції «демократії, здатної захистити себе» (§ 51, § 59 рішення ЄСПЛ у справі «Фоґт проти Німеччини» (Vogt v. Germany) від 26 вересня 1995 року) та зазначив, що плюралізм і демократія ґрунтуються на компромісі, що вимагає певних поступок з боку осіб, які мають у деяких випадках сприймати обмеження певних наявних у них свобод для того, щоб забезпечити більшу стабільність країни в цілому (§ 99 рішення у справі «Партія добробуту та інші проти Туреччини» (Refah Partisi (the Welfare Party) and Others v. Turkey) від 13 лютого 2003 року). Потрібна певна рівновага між вимогами захисту демократичного суспільства і вимогами охорони прав особи (§ 32 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Об`єднана комуністична партія Туреччини та інші проти Туреччини» (United Communist Party of Turkey and Others v. Turkey) від 30 січня 1998 року). Саме тому кожного разу, коли держава вважає за потрібне посилатися на принцип «демократії, здатної захистити себе», щоб виправдати втручання в права особи, вона має зважено оцінювати межі й наслідки передбачених заходів задля дотримання зазначеної рівноваги.
Отже, як зазначив Конституційний Суд України, з огляду на історію становлення української незалежної держави, історичний контекст та загрози, що постали перед нею у зв`язку з тимчасовою окупацією частини її території, Україна має право обстоювати конституційні принципи, у тому числі й шляхом заборони політичних партій, якщо вони розпалюють ненависть та дискримінацію, заохочують до насильства або тому, що вони сприймаються як загроза ідентичності держави.
Крім того, Конституційний Суд України у рішеннях від 14 липня 2021 року № 1-р/2021 (щодо конституційності Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної») і від 21 грудня 2021 року № 3-р/2021 (щодо конституційності положень Закону України «Про телебачення і радіомовлення» і Закону України «Про кінематографію») також зазначав, що Російська Федерація протягом тривалого часу проводила щодо України недружню державну політику, а у 2014 році грубо порушила державний суверенітет і територіальну цілісність України, норми міжнародного права та свої міжнародні зобов`язання.
Конституційний Суд України, зокрема, зазначив, що до національних інтересів України в інформаційній сфері належать життєво важливі інтереси суспільства і держави, зокрема: захист українського суспільства від агресивного впливу деструктивної пропаганди, передусім з боку Російської Федерації; захист українського суспільства від агресивного інформаційного впливу Російської Федерації, спрямованого на пропаганду війни, розпалювання національної і релігійної ворожнечі, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом або порушення суверенітету і територіальної цілісності України.
Крім того, відповідно до пунктів 3-5 Керівних принципів заборон і розпуску політичних партій, прийнятих Венеціанською комісією 10-11 грудня 1999 року, заборона або насильницький розпуск політичних партій може бути виправданий тільки в тому випадку, якщо ці партії проповідують насильство чи повалення демократичного конституційного ладу, тим самим підриваючи права і свободи, які гарантуються Конституцією.
Згідно з пунктом 10 Пояснювального меморандуму до Керівних принципів заборони політичних партій і аналогічних заходів, заборона або розпуск політичних партій можуть здійснюватися тоді, коли є конкретні докази, що партія займається діяльністю, яка несе загрозу демократії та основоположним свободам.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 70 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч. 1 ст. 10, п. 3 ч. 2, ч. 5, 6 ст. 11, ст. 15, ч. 1 ст. 17, ст. 24, п.3 розділу VI «Заключні положення» Закону України «Про політичні партії в Україні» (справа про утворення політичних партій в Україні) від 12 червня 2007 року № 2-рп/2007: «ч. 2 ст. 64 Конституції України не відносить право на свободу утворення політичних партій до переліку тих свобод, які ніким і в жодний спосіб не можуть бути обмежені. Це свідчить, що Конституція України допускає додаткове унормування законом загальних засад утворення і діяльності політичних партій за умови дотримання загальнодемократичних принципів».
Україна є стороною як Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція), яка була ратифікована у 1997 році, та інших основних міжнародних договорів з прав людини.
Відповідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Стаття 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі КЗПЛ) передбачає, що кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об`єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Відповідно до ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини (далі ЄСПЛ) зазначені обмеження та заборони щодо партій мають бути передбачені відповідним законом, переслідувати законні цілі, перелічені у ст. 10 і 11 КЗПЛ, та бути необхідними у демократичному суспільстві, тобто реагувати на нагальну суспільну необхідність і бути пропорційними законним цілям, що переслідуються.
Розглядаючи справи, пов`язані із забороною та розпуском політичних партій, ЄСПЛ застосовує трискладовий тест, закріплений у пункті 2 статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, тобто він перевіряє, чи втручання (1) було передбачене законом; (2) переслідувало законну мету (інакше кажучи, встановлено для захисту правомірного інтересу); і (3) було необхідним у демократичному суспільстві. Це загальний тест, притаманний статтям 8-11 Конвенції.
Основним питанням у справах про заборону партій є те, чи було таке втручання необхідним у демократичному суспільстві, тобто тест на пропорційність.
У цьому контексті ЄСПЛ встановив дві умови, за яких політична партія може законним чином сприяти зміні законодавства чи правових та конституційних структур держави (а держава, відповідно, не може втручатися в її діяльність): по-перше, засоби, що використовуються для цього, мають бути законними та демократичними; по-друге, запропонована зміна сама по собі повинна бути сумісна з фундаментальними демократичними принципами. Отже, політична партія, лідери якої підбурюють до насильства або висувають політику, яка не поважає демократію або яка спрямована на руйнування демократії та порушення прав і свобод, визнаних в демократії, не може претендувати на захист від санкцій, запроваджених щодо неї через такі дії (Yazar and Others v. Turkey, 2002, § 49).
Крім того, ЄСПЛ застосовує власний тест «очевидної і неминучої загрози». Відповідно до практики ЄСПЛ держави мають право вживати превентивні заходи для захисту демократії щодо політичних партій. Від них неможливо вимагати очікувати, доки політична партія захопить владу і робитиме конкретні кроки щодо реалізації політики, несумісної зі стандартами Конвенції. Якщо небезпека такої політики була достатньо встановлена і неминуча, держава може обґрунтовано перешкоджати здійсненню такої політики до того, як буде здійснена спроба її впровадження шляхом конкретних кроків, які можуть завдати шкоди громадському порядку та демократичному режиму країни (Партія добробуту, Ербакан, Казан та Текдаль проти Туреччини, § 102; Еррі Батасуна проти Іспанії § 81).
Європейський суд з прав людини, інтерпретуючи положення статті 11 Конвенції, в ряді своїх рішень зазначав, що права і свободи громадян на створення і діяльність політичних партій, як форму об`єднань з іншими особами, може зазнавати обмежень задля забезпечення захисту демократії і державного ладу країни.
Важливим фактором, який необхідно враховувати, є те, чи містить програма партії заклик до застосування насильства, повстання або будь-яку іншу форму відмови від демократичних принципів (Partidul Comunistilor (Nepeceristi) та Ungureanu проти Румунії, § 54; Freedom and Democracy Party (OZDEP) проти Туреччини, § 40).
Однак, колегія суддів зазначає, що програма політичної партії не є єдиним критерієм визначення її цілей та намірів; зміст програми повинен порівнюватися з діями лідерів партії, її членів, цілої партії загалом, та позиціями, які вони відстоюють. Комплексний аналіз та оцінка цих дій та позицій є доречними в провадженні про заборону політичної партії, оскільки вони можуть розкрити її дійсні цілі та наміри.
З врахуванням наведеного вище, суд вважає, що заперечення відповідача та третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача про те, що діяльність (дії) Політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» ніколи не була спрямована на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров`я населення, не знайшли свого доказового підтвердження під час розгляду справи та спростовуються доказами у справі.
На думку колегії суддів, в матеріалах справи є достатні докази, аналіз яких проведено вище, якими підтверджено існування реальної загрози з боку Політичної партії Політичної партії «ЩАСЛИВА УКРАЇНА» (станом на час подання позову Політична партія «УСПІШНА КРАЇНА») конституційному ладу, основним правам і свободам громадян України, державній безпеці, суверенітету та територіальній цілісності України.
Суд приходить до висновку, що встановлені судом обставини та докази відносяться до Партії в цілому і формують цілісну картину розбудови політики, несумісної з концепцією демократичного суспільства. Аналіз доказів у справі дозволяє зробити висновок про те, що Політичною партією «ЩАСЛИВА УКРАЇНА» формувались механізми впливу на громадську думку з метою дестабілізації ситуації в Україні, здійснювались постійні заходи з підготовки до формування регіональних партійних осередків на території України, з метою їх використання у подальшому для популяризації ідей насильницької зміни чи повалення конституційного ладу та на захоплення державної влади, організації спеціальних інформаційних проектів, а також викривлені, тенденційні відео та друковані матеріали, направлені на дискредитацію діючої на момент виготовленнях вказаних матеріалів влади, правоохоронної та судової системи України, дестабілізацію суспільно-політичної ситуації та підрив безпеки держави.
Також суд акцентує увагу на тому, що при вирішенні спірних відносин береться до уваги дія військового стану в Україні та пряма військова агресія з боку Росії. Заборона діяльності вказаної Партії є об`єктивно необхідною з метою захисту демократичного суспільства та прав і свобод громадян. Вказане обмеження наявних у Партії свобод, спрямоване на забезпечення стабільності держави в цілому, тому, на думку суду, застосований крайній захід впливу щодо Партії є виправданим.
Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що відповідно до статусу виконання п. 2 «Плана влияния на общественно- политическую ситуацию в Украине, а также наращивание рейтинга политической партии «Успішна країна», членами вказаної політичної сили заплановано підключення до діяльності партії осіб, які мають зброю та досвід бойових дій, надійних осіб, які можуть створити приховані бойові осередки та їх схоронність до умовної команди до дії, що також становить загрозу безпеці України.
З огляду на викладене, враховуючи положення статті 289-3 КАС України, прецедентну практику ЄСПЛ, зважаючи на антиукраїнську політичну та організаційну діяльність Політичної партії «ЩАСЛИВА УКРАЇНА» та позиції, які вона відстоює, суд констатує порушення Політичною партією «ЩАСЛИВА УКРАЇНА» Конституції України та Закону України «Про політичні партії в Україні», та, як наслідок, наявність правових та фактичних підстав для заборони діяльності Політичної партії «ЩАСЛИВА УКРАЇНА» в судовому порядку.
При цьому слід зазначити, що за змістом статті 21 Закону № 2365-ІІІ, заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно.
Поряд із зазначеним слід вказати, що згідно пункту 8-1 частини другої статті 245 КАС України (в редакції від 18 травня 2022 року), у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про заборону політичної партії та передачу майна, коштів на інших активів політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень у власність держави. При цьому, відповідно до частини четвертої статті 21 Закону 2365-ІІІ у разі заборони судом політичної партії майно, кошти та інші активи політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень переходять у власність держави, про що зазначається у рішенні суду. Перехід такого майна, коштів та інших активів у власність держави забезпечує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, інших громадських формувань, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, суд вважає, що вимогу позивача передати майно, кошти на інші активи політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень у власність держави також слід задовольнити.
Колегія суддів також враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Також згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до частини першої статті 132 КАС України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Пунктом 19 частини 2 статті 3 Закону України «Про судовий збір» (в редакції від 18 травня 2022 року) передбачено, що судовий збір не справляється, зокрема, за подання позовної заяви у справах про заборону політичної партії.
Однак, станом на час подання позову, Закон України «Про судовий збір» не містив такого положення, тому при поданні позову судовий збір підлягав сплаті.
Із матеріалів справи слідує, що відповідно до платіжного доручення № 974 від 11 червня 2018 року Міністерством юстиції України при поданні позову сплачено судовий збір в розмірі 1762,00 грн (т.1., а.с.4).
Згідно з частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Колегія суддів зазначає, що з огляду на те, що Міністерство юстиції України є суб`єктом владних повноважень, процесуальним законодавством передбачено відшкодування документально підтверджених витрат, пов`язаних лише із залученням свідків та проведенням судових експертиз та не передбачено відшкодування інших судових витрат, зокрема, витрат на сплату судового збору.
Враховуючи вищенаведене, розподілу в порядку ч. 2 ст. 139 КАС України підлягають лише документально підтверджені витрати, пов`язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки в даній справі відсутні документально підтвердженні докази таких витрат, тому відсутні підстави для розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС України.
Керуючись ст. 139, ст. 241, ст. 243, ст. 245, ст. 246, ст. 255, 289-3 Кодексу адміністративного судочинства України, пунктом 4 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Міністерства юстиції України задовольнити повністю.
Заборонити діяльність Політичної партії «ЩАСЛИВА УКРАЇНА» (37882413, вул. Гребенюка, 67, м. Дружківка, Донецька область, 84206).
Передати майно, кошти та інші активи Політичної партії «ЩАСЛИВА УКРАЇНА», її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень у власність держави.
Рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду може бути подана до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня його оприлюднення на офіційних веб-сайтах Міністерства юстиції України і Верховної Ради України.
Головуючий суддя О. Б. Заверуха судді О. М. Гінда В. В. Ніколін Повний текст рішення складено 12 липня 2022 року.
Суд | Восьмий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2022 |
Оприлюднено | 14.07.2022 |
Номер документу | 105203127 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо забезпечення прав на свободу об’єднання у політичні партії та громадські організації |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Заверуха Олег Богданович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Заверуха Олег Богданович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Заверуха Олег Богданович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Заверуха Олег Богданович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Заверуха Олег Богданович