Справа № 301/1446/22
У Х В А Л А
про продовження запобіжного заходу
"04" серпня 2022 р. м. Іршава
Слідча суддя Іршавського районного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , з участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Іршава клопотання прокурора Іршавського відділу Хустської окружної прокуратури ОСОБА_5 по кримінальному провадженню, що внесене 04 травня 2022 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022072030000046, про продовження застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відносно
ОСОБА_4 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Махачкала, Російської Федерації, мешканки АДРЕСА_1 , керівника громадської організації «Рух підтримки Закарпатських військових - Ужгород», громадянки України, з вищою освітою, одруженої, раніше не судимої,
підозрюваної у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України,
в с т а н о в и л а :
02 серпня 2022 року до слідчої судді Іршавського районного суду звернувся прокурор Іршавського відділу Хустської окружної прокуратури ОСОБА_5 з клопотанням про продовження застосування відносно підозрюваної ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання.
Клопотання мотивовано тим, що керівник громадської організації «Рух підтримки Закарпатських військових - Ужгород» ОСОБА_4 , за попередньою змовою з невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами, незаконно розпорядилися, а саме: продали, з метою отримання прибутку, гуманітарну допомогу за наступних обставин.
Так, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 17.05.2022 року проведено державну реєстрацію громадської організації «Рух підтримки Закарпатських військових - Ужгород», одним із засновників якої є ОСОБА_4 .
Відповідно до статуту зазначеного громадського об`єднання, голова організації здійснює: оперативне управління справами, майном та коштами Громадської організації; діє від імені Громадської організації без довіреності та представляє її у стосунках з іншими особами; видає накази, розпорядження, інші внутрішні нормативні акти та документи Громадської організації; організовує документообіг, діловодство, ведення бухгалтерського обліку та звітності Громадської організації; виступає розпорядником коштів та майна Громадської організації, укладає та підписує від її імені господарські та інші договори, контракти, видає довіреності на право вчинення дій та представництва від її імені.
Відповідно до ч.5 ст.1 Закону України «Про громадські об`єднання» Громадська організація, тобто громадське об`єднання зі статусом юридичної особи, є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.
Серед принципів діяльності громадської організації є відсутність майнового інтересу її членів (учасників), який передбачає, що члени (учасники) громадської організації не мають права на частку майна громадської організації та не відповідають за її зобов`язаннями. Доходи або майно (активи) громадської організації не підлягають розподілу між її членами (учасниками) і не можуть використовуватися для вигоди будь-якого окремого члена (учасника) громадської організації, її посадових осіб (крім оплати їх праці та відрахувань на соціальні заходи).
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації, в Україні введено воєнний стан, строк дії якого відповідними Указами Президента продовжено до 24.08.2022 року.
Гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв`язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров`я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об`єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».
У період з 02.03.2022 року по 18.05.2022 року на митну територію України надійшло військове спорядження, яке було задеклароване для розмитнення як гуманітарна допомога, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 року №202 «Деякі питання отримання, використання, обліку та звітності благодійної допомоги», якою встановлено, що в умовах воєнного стану не поширюються встановлені законодавством вимоги щодо отримання, використання, обліку та звітності благодійної допомоги від юридичних та фізичних осіб - резидентів і нерезидентів, отримувачем якого зазначено «Рух підтримки Закарпатських військових» в особі координатора ОСОБА_4 . Вказані товари гуманітарної допомоги обліковані « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на персональному ПК ОСОБА_4 за допомогою спеціального програмного забезпечення «Lех.Торгівля».
У подальшому, зберігаючи гуманітарну допомогу - військове спорядження, за місцем здійснення діяльності громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою АДРЕСА_2 , достовірно знаючи про походження військового спорядження та його цільове призначення, а також встановлену Законом України «Про гуманітарну допомогу» заборону на продаж гуманітарної допомоги, вирішили незаконно нею розпорядитися з метою отримання прибутку для себе та розробили злочинний план щодо продажу гуманітарної допомоги.
В першій половині травня 2022 року (точна дата та час органом досудового розслідування не встановлені) до представників «Руху підтримки Закарпатських військових» звернувся громадянин ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з метою передачі речей першої необхідності для потреб військових Збройних Сил України. В ході розмови із представниками вищевказаного руху, останні повідомили ОСОБА_6 про можливість придбання за грошові кошти військового спорядження, зокрема бронежилетів, шоломів та іншої військової амуніції для потреб Збройних Сил України, шляхом перерахування грошових коштів на особисті банківські рахунки представників вказаної організації та в подальшому підписання відповідного акту приймання-передачі.
Усвідомлюючи те, що продаж товарів гуманітарної допомоги, в тому числі, бронежилетів, шоломів та іншої військової амуніції для потреб Збройних Сил України є незаконним, ОСОБА_6 вирішив звернутися з відповідною заявою до правоохоронних органів та почав діяти під їхнім контролем, з метою викриття злочинної діяльності представників громадської організації «Рух підтримки Закарпатських військових - Ужгород».
24.05.2022 року о 13 годині 38 хвилин на перехресті вулиць Тихої та Собранецької в м. Ужгород відбулася зустріч між головою Громадської організації «Рух підтримки Закарпатських військових - Ужгород» ОСОБА_4 та ОСОБА_6 , який діяв під контролем правоохоронних органів, в ході якої ОСОБА_4 підтвердила факт можливості продажу йому за грошові кошти військового спорядження, зокрема бронежилетів, шоломів та іншої військової амуніції для потреб Збройних Сил України.
Цього ж дня, 24.05.2022 року о 16 годині 07 хвилин відбулась чергова зустріч між ОСОБА_4 та ОСОБА_6 у офісі громадської організації «Рух підтримки Закарпатських військових - Ужгород», яка розташована у АДРЕСА_2 . В ході зустрічі, ОСОБА_4 проінформовано ОСОБА_6 щодо наявності окремих елементів військової екіпіровки, її вартості, часу її доставки та можливості придбання за грошові кошти, зокрема кевларових шоломів, тактичного взуття, а також запропоновано ОСОБА_6 сформувати заявку для інших речей, які відсутні у громадській організації з подальшим їх придбанням.
В подальшому, 25.05.2022 року о 11 годині 15 хвилин ОСОБА_6 прибув до приміщення громадської організації «Рух підтримки Закарпатських військових - Ужгород», під час зустрічі з ОСОБА_4 , яка надала вказівку члену громадської організації ОСОБА_7 отримати від ОСОБА_6 грошові кошти у розмірі 22 500 гривень від продажу ОСОБА_6 товарів гуманітарної допомоги, а саме: 4 пар взуття 42 розміру, 5 пар взуття 41 розміру та одної пари взуття 44 розміру марки «balance», які розміщувались в брендових картонних коробках та 5 кевларових касок зеленого кольору з одягнутими на них чохлами болотяного кольору.
За вказівкою ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , який діяв під контролем правоохоронних органів, отримав військове спорядження та передав грошові кошти ОСОБА_7 .
Одразу після вчинення всіх дій, які ОСОБА_4 вважала необхідними для реалізації свого злочинного плану щодо продажу гуманітарної допомоги, з метою отримання прибутку, остання була викрита працівниками правоохоронних органів, а грошові кошти в сумі 22 500 гривень, отримані за продаж військового спорядження, вилучені співробітниками поліції під час проведення обшуку приміщення Громадської організації.
Крім цього, ОСОБА_4 позиціонуючи себе як член волонтерського руху «Рух підтримки Закарпатських військових», діючи за попередньою змовою з невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами вказаного руху, у період часу з 24.02.2022 року, тобто з початку військової агресії Російської Федерації проти України, організувала як волонтер збір благодійних пожертв для сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни в умовах воєнного стану, для отримання яких використовувала розрахунковий рахунок відкритий у АТ «Приватбанк» № НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_8 , вчинено нею за наступних обставин.
ОСОБА_4 у періодчасу з24.02.2022року по16.05.2022року використовуючирозрахунковий рахуноквідкритий уАТ «Приватбанк»№ НОМЕР_1 ,отримала відблагодійників зчисла громадянУкраїни,які вирішили підтримати Збройні Сили України, благодійними пожертвами на загальну суму 1 953 845 гривень з метою спрямування цих коштів на закупівлю необхідного спорядження для захисників та захисниць Збройних Сил України. Однак, ОСОБА_4 , маючи на меті використання благодійних пожертв не за цільовим призначенням, використала їх з метою отримання прибутку, а саме: закупівлі різнокольорових футболок із подальшим нанесенням на них принту з патріотичними гаслами та їх реалізації на благодійних ярмарках.
Таким чином, ОСОБА_4 продовжуючи своїзлочинні намірищодо отриманняприбутку відвикористання благодійнихкоштів,12.04.2022року 12год.31хв.,13.04.2022року о22год.13хв.,14.04.2022року о13год.28хв.,15.04.2022року о20год.29хв.,17.04.2022року о16год.57хв.,19.04.2022року о14 год.19хв.,20.04.2022року о22год.38хв.,21.04.2022 рокуо 15год.36 хв.,24.04.2022року о 11год.45хв.,26.04.2022року о15год.25хв.,28.04.2022року о11 год. 32 хв., 04.05.2022 року о 14 год. 06 хв., 05.05.2022 року о 18 год. 22 хв., 09.05.2022 року о 13 год. 21 хв., 12.05.2022 року о 19 год. 05 хв. використала грошові кошти з розрахункового рахунку № НОМЕР_1 , реквізити якого зазначені на веб-сайті ГО «Рух підтримки закарпатських військових -Ужгород», які отримано від громадян як благодійні внески для підтримання Збройних Сил України, на загальну суму 517 550 гривень за придбання футболок для їх подальшої реалізації.
Крім цього, 18.04.2022 року о 21 год. 00 хв., 22.04.2022 року о 16 год. 19 хв., 26.04.2022 року о 14 год. 32 хв. використала грошові кошти з розрахункового рахунку № НОМЕР_1 , реквізити якого зазначені на веб-сайті ГО «Рух підтримки закарпатських військових - Ужгород» та отримано від громадян як благодійні внески для підтримання Збройних Сил України, на загальну суму 67 359 гривень за нанесення принту з патріотичними гаслами на вищевказані футболки.
Таким чином, ОСОБА_4 у період з 12.04.2022 року по 12.05.2022 року незаконно використала благодійні кошти з розрахункового рахунку грошові кошти, які перераховані ФОП ОСОБА_9 та ТОВ «ПРІНТЛАЙН» у сумі 584 909 гривень.
В ході проведення обшуку за адресою АДРЕСА_2 , по місцю здійснення діяльності громадської організації «Рух підтримки Закарпатських військових - Ужгород», головою якої являється ОСОБА_4 , 25.05.2022 року виявлено та вилучено футболки з принтами патріотичних гасел.
03.06.2022 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.201-2 КК України, а саме - продаж товарів (предметів) гуманітарної допомоги, незаконному використанні благодійних пожертв, вчинених за попередньою змовою групою осіб з метою отримання прибутку, під час воєнного стану.
Строк досудового розслідування вказаного кримінального провадження постановою керівника Хустської окружної прокуратури ОСОБА_10 від 01.08.2022 року продовжено до 03.09.2022 року. При цьому, строк дії ухвали про особисте зобов`язання встановлено до 05.08.2022 року.
З об`єктивних причин досудове розслідування неможливо закінчити у визначений строк, оскільки є необхідність у проведенні ряду слідчих (розшукових) та процесуальних дій.
На думкупрокурора,наявна обґрунтованапідозра увчиненні ОСОБА_4 тяжких злочинів,передбачених ч.3ст.201-2КК України,за вчиненняяких передбаченопокарання увигляді позбавлення волі на строк від п`яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна. Прокурор вважав, що і надалі наявний ризик, передбачений ст.177 КПК України, зокрема, з огляду на покарання, яке може бути призначено ОСОБА_4 у разі визнання її винною, підозрювана може переховуватися від органів досудового розслідування, тому застосування відносно ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді особисто зобов`язання виправдовує такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваної.
Враховуючи наведене прокурор ОСОБА_5 просив продовжити строк застосування відносно підозрюваної ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання та продовжити строк дії покладених на неї обов`язків в межах строку досудового розслідування до 03.09.2022 року включно, а саме: прибувати за першою вимогою до слідчого, прокурора та суду; не відлучатися за межі Закарпатської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд залежно від стадії кримінального провадження про зміну свого місця проживання; утримуватися від спілкування з свідками, спеціалістами по даному кримінальному провадженню.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримала та просила таке задовольнити.
Підозрювана ОСОБА_4 наголосила, що всі покладені на неї процесуальні обов`язки нею виконуються належний чином, раніше до кримінальної відповідальності вона не притягувалася, тому вважала, що підстав для застосування відносно неї запобіжного заходу не має. Не заперечувала проти розгляду даного клопотання у відсутності захисника.
Захисник ОСОБА_11 у судове засідання не з`явився, про розгляд справи був належним чином повідомлений шляхом направлення повістки про виклик до суду на його електронну адресу (а.с.77). Подав до суду клопотання, в якому зазначив, що перебуватиме у відпустці до 16.08.2022 року. Вважав клопотання безпідставним, оскільки нормами КПК України не передбачено продовження строку запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання, тільки продовження строку обов`язків. Просив або повернути дане клопотання на дооформлення, або відмовити в його задоволенні, оскільки клопотання не відповідає вимогам КПК України.
Заслухавши думку прокурора та підозрюваної з приводу продовження запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання та продовження строку покладених на підозрювану обов`язків, перевіривши матеріали клопотання, вважаю, що таке є обґрунтованим і підлягає до задоволення, виходячи з таких підстав.
Відповідно до ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконанняпідозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;
3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому жкримінальному провадженні;
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ч.3 ст.201-2 КК України - продаж товарів (предметів) гуманітарної допомоги, незаконному використанні благодійних пожертв, вчинених за попередньою змовою групою осіб з метою отримання прибутку, під час воєнного стану, за вчинення яких передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Підозру ОСОБА_4 пред`явлено 03 червня 2022 року (а.с.14-20).
Отже,існує обґрунтованапідозра увчиненні ОСОБА_4 злочину усфері господарськоїдіяльності,що відносятьсядо категоріїтяжких злочинів,за якийпередбачено покаранняу вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Постановою керівника Хустської окружної прокуратури Закарпатської області ОСОБА_10 від 01.08.2022 року продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42022072030000046 від 04.05.2022 року до 03 вересня 2022 року (а.с.21-26).
Ухвалою слідчої судді Іршавського районного суду від 08.06.2022 року обрано відносно підозрюваної ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання на строк два місяці до 05 серпня 2022 року включно та покладено на неї наступні обов`язки: прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою; не відлучатися за межі Закарпатської області без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого прокурора чи суд залежно від стадії кримінального провадження про зміну свого місця проживання; утримуватися від спілкування з свідками, спеціалістами по даному кримінальному провадженню (а.с.66-72).
Згідно ст. 179 ч.1 КПК України, особисте зобов`язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов`язання виконувати покладені на ньогослідчим суддею, судом обов`язки, передбаченістаттею 194 цього Кодексу.
Відповідно до положень ст. 194 ч.7 КПК України, обов`язки,передбачені частинами п`ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені напідозрюваного,обвинуваченогона строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченомустаттею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.
Отже, запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання полягає у покладенні на підозрювану обов`язків, визначених ст. 194 КПК України на строк не більше 2 місяці.
Оскільки ухвалою слідчого судді від 05.06.2022 року строк запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання та зобов`язання виконувати покладені ухвалою обов`язки визначено на строк два місяці до 05 серпня 2022 року, такий може бути продовжено ще на два місяці.
Прокурором подано клопотання про продовження запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання, який полягає у покладенні на підозрювану зобов`язання виконувати покладені обов`язки, тільки до 03.09.2022 року, тобто до кінця строку досудового розслідування по справі.
Вирішуючи питання про продовження застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відносно підозрюваної, слідча суддя враховує вимоги ч.1 ст.194 КПК України, а також те, що і надалі існує ризики, передбачені ст. 177 ч.1 п.п. 1, 3, 5 КПК України, зокрема підозрювана може незаконно впливати на свідків, спеціалістів у цьому ж кримінальному провадженні, намагатися ухилитися від органів досудового розслідування і суду, чим перешкоджати швидкому та об`єктивному розслідуванню.
Враховуючи, що є обґрунтована підозра у вчиненні ОСОБА_4 злочину, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, який є тяжким злочином, вагомість наявних доказів вчинення нею злочину, а також особу підозрюваної, яка раніше не судима, тому вважаю, що відносно підозрюваної ОСОБА_4 слід продовжити застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання, продовживши строк покладених на неї обов`язків, передбачених п.п.1-4 ч.5 ст. 194 КПК України, до 03.09.2022 року.
Керуючись ст. 176-178, 179, 193-194, 309 КПК України,
у х в а л и л а :
Клопотання прокурора задовольнити.
Продовжити застосування відносно підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Махачкала, Російської Федерації, мешканки АДРЕСА_1 , запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання та строк дії покладених на неї обов`язків на 30 діб, тобто до 03 вересня 2022 року включно, а саме:
- прибувати за першою вимогою до слідчого, прокурора та суду (залежно від стадії кримінального провадження);
- не відлучатися за межі Закарпатської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду (залежно від стадії кримінального провадження);
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд (залежно від стадії кримінального провадження) про зміну свого місця проживання;
- утримуватися від спілкування зі свідками та спеціалістами по даному кримінальному провадженню.
Попередити підозрювану ОСОБА_4 , що в разі невиконання покладених на неї обов`язків, до неї може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на неї може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Контроль за виконанням особистого зобов`язання під час досудового розслідування покласти на слідчого, у провадженні якого перебуває кримінальне провадження, а під час судового провадження на прокурора.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідча суддя : ОСОБА_1
Суд | Іршавський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 04.08.2022 |
Оприлюднено | 23.01.2023 |
Номер документу | 105585744 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері господарської діяльності Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги |
Кримінальне
Іршавський районний суд Закарпатської області
Пітерських М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні