Справа № 296/10126/21
2/296/1030/22
УХВАЛА
"22" червня 2022 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі: головуючого судді Маслак В.П.,
за участі секретаря судового засідання Рабчинської Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Житомира цивільну справу №296/10126/21 за позовом ОСОБА_1 до Державної організації (установи) «Національний антидопінговий центр», Громадської організації «Федерація з веслування на байдарках і каное Житомирської області» про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову Дисциплінарна антидопінгова комісія Національного Антидопінгового Центру,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Корольовського районного суду м. Житомира перебуває цивільна справа №296/10126/21 за вказаним позовом, де ОСОБА_1 просить:
- визнати протиправними дії Державної організації (установи) «Національний антидопінговий центр», які полягають у неналежному проведенні перевірки після одержання несприятливого результату аналізу з метою з`ясування чи мали місце явні відхилення від Міжнародного стандарту тестування та розслідувань або міжнародного стандарту для лабораторії, які спричини несприятливий результат аналізу щодо спортсмена ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними дії Державної організації (установи) «Національний антидопінговий центр», які полягають у обвинувачені ОСОБА_1 у порушенні Антидопінгових правил Національного антидопінгового центру та у тимчасовому відстороненні ОСОБА_1 від участі у спортивних змаганнях під егідою Міжнародної Федерації Каное та Федерації Каное України з 02.03.2021;
- визнати протиправним та скасувати рішення Державної організації (установи) «Національний антидопінговий центр» у справі №20-4503900, які полягають у тимчасовому відстороненні ОСОБА_1 від участі у спортивних змаганнях, у тому числі під егідою Міжнародної Федерації Каное та Федерації Каное України з 02.03.2021;
- визнати протиправною бездіяльність Громадської організації «Федерація з веслування на байдарках і каное Житомирської області», яка полягає у невжитті заходів щодо захисту та представництва інтересів ОСОБА_1 під час провадження у справі №20-4503900 щодо порушення Антидопінгових правил (т.1 а.с.1-19, 209-227).
18 січня 2022 року в судовому засіданні представник Державної організації (установи) «Національний антидопінговий центр» надав суду заяву про закриття провадження у даній справі, в зв`язку з тим, що позов ОСОБА_1 не підлягає розгляду в судах загальної юрисдикції і за клопотанням представника позивача судом оголошено перерву.
22 червня 2022 року сторони у підготовче судове засідання не з`явились.
20 січня 2022 року від представника ДАК НАДЦ до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника третьої особи, в якій просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
02 червня 2022 року до суду надійшло клопотання представника Державної організації (установи) «Національний антидопінговий центр» про розгляд справи за відсутності представника відповідача, який просить відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
Представник позивача 03 червня 2022 року та 22 червня 2022 року надав суду заяви про розгляд справи за його відсутності та відсутності його довірителя, де адвокат Рудик В.Р., який діє на підставі ордеру №1024156 від 11 травня 2022 року (т.2 а.с.174), заперечує проти закриття провадження у справі.
Дійшовши до висновку про те, що неявка сторін не перешкоджає вирішенню клопотання про закриття провадження у справі, оскільки позиція позивача і відповідача з даного питання викладена в клопотанні та заяві, що містяться в матеріалах справи, суд вирішив дане клопотання за відсутності сторін.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
При зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який міг би відновити його становище та захистити порушене право. Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з`ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підставу позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
Відповідно до абзаців 14, 16, 22 ч.1ст.1 ЗУ від 24 грудня 1993 року №3808-XII «Про фізичну культуру і спорт», спорт - діяльність суб`єктів сфери фізичної культури і спорту, спрямована на виявлення та уніфіковане порівняння досягнень людей у фізичній, інтелектуальній та іншій підготовленостях шляхом проведення спортивних змагань та відповідної підготовки до них. Спорт має такі напрями: дитячий спорт, дитячо-юнацький спорт, резервний спорт, спорт вищих досягнень, професійний спорт, спорт ветеранів, олімпійський спорт, неолімпійський спорт, службово-прикладний та військово-прикладний спорт, спорт осіб з інвалідністю тощо;
спортивна діяльність - заходи, що здійснюються суб`єктами сфери фізичної культури і спорту для розвитку спорту;
суб`єкти сфери фізичної культури і спорту - фізичні або юридичні особи, які здійснюють свою діяльність з метою розвитку фізичної культури і спорту. Суб`єктами сфери фізичної культури і спорту є: фізичні особи, які займаються фізичною культурою і спортом, у тому числі спортсмени; фахівці сфери фізичної культури і спорту; заклади фізичної культури і спорту; відповідні органи влади.
Національний антидопінговий центр (далі - Центр), відповідно до п.1 Положення про Національний антидопінговий центр, затвердженогопостановою КМУ від 25.07.2002 №1063(даліПоложення), є спеціалізованою державною установою, що належить до сфери управління Мінмолодьспорту. Центр утворюється з метою профілактики, запобігання застосуванню і розповсюдженню допінгу в спорті.
Відповідно до п.4 Положення основними завданнями Центру є:
1) організація та здійснення на території України допінг-контролю у спорті, що включає планування,проведення тестувань, відбір, зберігання і транспортування допінг-проб, проведення лабораторного аналізу, дослідження, роботу з результатами, слухання та апеляції;
2) сплата щорічного внеску України до Всесвітньої антидопінгової агенції, оплата послуг, пов`язаних з відбором, транспортуванням та проведенням аналізу допінг-проб в акредитованих лабораторіях допінг-контролю Всесвітньою антидопінговою агенцією;
3) затвердження антидопінгових правил;
4) забезпечення дотримання міжнародних стандартів антидопінгової діяльності;
5) забезпечення організації впровадження антидопінгових правил;
6) забезпечення проведення досліджень, пов`язаних з визначенням заборонених речовин;
7) видача дозволів на терапевтичне використання заборонених речовин;
8) складеннящорічногоплану тестувань та проведення таких тестувань;
9) проведення навчання допінг-офіцерів та уповноваження їх на проведення тестувань;
10) забезпечення моніторингу результатів тестувань та розслідування порушень антидопінгових правил;
11) провадження інформаційної та просвітницької діяльності серед суб`єктів спорту;
12) сприяння міжнародному співробітництву між державами-учасницями та провідними організаціями у сфері боротьби з допінгом у спорті, зокрема співробітництву ізВсесвітнім антидопінговим агентством;
13) здійснення інших повноважень, визначенихЗУ «Про антидопінговий контроль у спорті».
Пунктом 10 Положення визначено, що Центр є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Крім того, відповідно до п.5, 6, 7, 13 ч.1ст.1ЗУ від07.02.2017№1835-VIII «Про антидопінговий контроль у спорті» (даліЗакон №1835-VIII), допінг-контроль - процес, що включає планування, проведення тестів, відбору, зберігання і транспортування допінг-проб, лабораторний аналіз, дослідження, роботу з результатами, слухання та апеляції; допінг-офіцер - особа, яка пройшла відповідне навчання та уповноважена антидопінговою організацією на відбір допінг-проб; допінг-проба - будь-який біологічний матеріал, відібраний для цілей допінг-контролю; тестування - частина процесу допінг-контролю, включаючи складання плану відбору допінг-проб, відбір допінг-проб, поводження з допінг-пробами, у тому числі їх зберігання, а також доставку проб до лабораторії.
Відповідно до ч.2, 3ст.3 Закону №1835-VIII, організація та здійснення допінг-контролю у спорті покладаються на національну антидопінгову організацію України - Національний антидопінговий центр, що є спеціалізованою державною установою. Особливості діяльності Національного антидопінгового центру визначаються положенням, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Національний антидопінговий центр:
1) затверджує антидопінгові правила;
2) забезпечує дотримання міжнародних стандартів антидопінгової діяльності;
3) забезпечує організацію впровадження антидопінгових правил;
4) забезпечує проведення досліджень, пов`язаних з визначенням заборонених речовин;
5) видає дозволи на терапевтичне використання заборонених речовин;
6) складає щорічний план тестувань та проводить такі тестування;
7) проводить навчання допінг-офіцерів та уповноважує їх на проведення тестувань;
8) забезпечує моніторинг результатів тестувань та розслідування порушень антидопінгових правил;
9) здійснює інформаційну та просвітницьку діяльність серед суб`єктів спорту;
10) здійснює інші повноваження, визначені цим Законом та Положенням про Національний антидопінговий центр.
Згідно з ч.3ст.8 Закону №1835-VIII, особи, які беруть участь в організації та здійсненні допінг-контролю, зокрема допінг-офіцери, зобов`язані діяти відповідно до антидопінгових правил та Міжнародного стандарту для тестування, зокрема, не розголошувати інформації, яка стала їм відомою в ході здійснення допінг-контролю, до прийняття остаточного рішення відповідною антидопінговою організацією.
Факти порушення антидопінгових правил, виявлені у результаті тестування, ініційованого та проведеного Національним антидопінговим центром або іншою антидопінговою організацією, розглядаються Національним антидопінговим центром або зазначеною антидопінговою організацією відповідно до антидопінгових правил (ч.1ст.9 Закону №1835-VIII).
З аналізу наведених норм вбачається, що Національний антидопінговий центр є спеціалізованою державною установою у сфері спорту, яка серед інших завдань здійснює відібрання проб для подальшого аналізу на наявність заборонених речовин (допінг-контроль).
Так, відповідно до положень ст.3 Всесвітнього антидопінгового кодексу визначено, що на Антидопінговій Організації лежить тягар доказування вчинення порушення антидопінгового правила.
Наказом Національного антидопінгового центру від 15.12.2020 №30 затверджено Антидопінгові правила Національного антидопінгового центру (даліАнтидопінгові правила НАДЦ).
Відповідно до ст.1 Антидопінгових правил НАДЦ, допінгом є випадок порушення одного або більше з антидопінгових правил, наведених у ст.2.12.11 цих Антидопінгових правил. Статтею 3 Правил встановлено порядок доказування застосування допінгу, а ст.5 порядок тестування та розслідування. Санкції, що застосовуються до фізичних осіб за порушення антидопінгових правил встановлюються ст.10 Антидопінгових правил НАДЦ.
Відповідно до п.13.1 Антидопінгових правил НАДЦ, на рішення, ухвалені відповідно до Кодексу або цих Антидопінгових правил можуть подаватися апеляції у порядку, передбаченому ст.13.2, 13.7 або іншим чином, передбаченим Антидопінговими правилами, Кодексом або Міжнародними Стандартами. Під час розгляду апеляції оскаржувані рішення залишаються в силі, якщо інакше не вирішить орган, який розглядає апеляцію.
Таким чином, звернення позивача до суду із цим позовом до Національного антидопінгового центру про оскарження дій та скасування рішення, зумовлене необхідністю захисту порушеного права позивача, як спортсмена, який оскаржує можливі відхилення від Міжнародного стандарту для лабораторій та Міжнародного стандарту з тестувань та розслідувань під час відібрання у нього допінг-проб.
Відповідно до ч.2ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір.
Згідно з ч.1ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною 1ст.19 ЦПК Українипередбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Отже, за своєю природою правовідносини, що виникли між сторонами у даній справі, стосуються захисту порушених прав позивача у спорті, тобто цивільних правовідносин з суб`єктом сфери фізичної культури і спорту - спеціалізованою державною установою, що здійснює допінг-контроль у спорті - Національним антидопінговим центром.
Обраний позивачем спосіб захисту не є підставою для зміни предметної юрисдикції, оскільки конкретний спосіб захисту обирається позивачем відповідно до ст.13 ЦПК України, тоді як суд може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону, відповідно до ст.5 ЦПК України.
Враховуючи викладені обставини та керуючись ст.19, 255, 260, 353 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні заяви Державної організації (установи) «Національний антидопінговий центр» про закриттяпровадження уцивільній справі №296/10126/21 за позовом ОСОБА_1 до Державної організації (установи) «Національний антидопінговий центр», Громадської організації «Федерація з веслування на байдарках і каное Житомирської області» про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В. П. Маслак
Суд | Корольовський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 21.06.2022 |
Оприлюднено | 18.08.2022 |
Номер документу | 105764798 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Корольовський районний суд м. Житомира
Маслак В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні