Справа № 454/1449/20 Головуючий у 1 інстанції Адамович М.Я.
Провадження № 22-з/811/180/22 Доповідач в 2-й інстанції Мельничук О. Я.
УХВАЛА
29 серпня 2022 року Львівський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого- судді Мельничук О.Я.,
суддів Ванівського О.М., Крайник Н.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про повернення судового збору у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , з участю третьої особи ОСОБА_4 про розподіл майна подружжя,
В С Т А Н О В И В :
В травні 2020 року ОСОБА_5 звернулася в суд та просить встановити факт постійного її проживання зі спадкодавцем ОСОБА_6 на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 по АДРЕСА_1 та визнати за нею право власності на спадкове майно після смерті останнього.
ОСОБА_7 звернулася із зустрічним позовом, в якому просить визнати ОСОБА_6 таким, що втратив право на частку в майні колишнього колгоспного двору по АДРЕСА_1 та визнати за нею право власності на майно зазначеного колгоспного двору.
Рішенням Сокальського районного суду Львівської області від 07 лютого 2022 року в задоволенні первісного позову ОСОБА_5 до Белзької міської ради Львівської області, ОСОБА_7 про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини, визнання права власності на спадкове майно відмовлено.
Зустрічний позов ОСОБА_7 до ОСОБА_5 , Белзької міської ради Львівської області про визнання особи такою, що втратила право на частку в майні колгоспного двору та визнання права власності на спадкове майно задоволено.
Визнано ОСОБА_6 таким, що втратив право на частку в майні колишнього колгоспного двору, розташованого по АДРЕСА_1 .
Визнано за ОСОБА_7 право власності на майно колишнього колгоспного двору, розташованого по АДРЕСА_1 .
Визнано за ОСОБА_7 право власності на 1/2 частину земельних ділянок загальною площею 2,3597га (кадастровий №4624882100:11:000:0049 та кадастровий №4624882100:12:000:0011), відповідно до державного акта серія ЛВ №096535.
Стягнуто з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_7 1680 (одну тисячу шістсот вісімдесят) грн. судового збору.
Рішення суду в апеляційному порядку оскаржили ОСОБА_5 та ОСОБА_1 .
За результатами розгляду апеляційної скарги, постановою Львівського апеляційного суду від 11 серпня 2022 року апеляційну скаргу ОСОБА_5 - залишено без задоволення, а рішення Сокальського районного суду Львівської області від 07 лютого 2022 року - залишено без змін.
Окрім цього, ухвалою Львівського апеляційного суду від 11 серпня 2022 року апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сокальського районного суду Львівської області від 07 лютого 2022 року у справі за позовом ОСОБА_5 доБелзької міськоїради Львівськоїобласті, ОСОБА_7 провстановлення фактупостійного проживанняіз спадкодавцемна часвідкриття спадщини,визнання прававласності наспадкове майнота зазустрічним позовом ОСОБА_7 до ОСОБА_5 ,Белзької міськоїради Львівськоїобласті провизнання особитакою,що втратилаправо начастку вмайні колгоспногодвору тавизнання прававласності наспадкове майно- закрито.
23 серпня 2022 року від ОСОБА_1 надійшло клопотання про повернення судового сплаченого нею за подання апеляційної скарги. Покликаючись на п.5 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір», просить повернути їй сплачений судовий збір в розмірі 2520 гривні.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що заява про повернення судового збору не підлягає до задоволення з таких мотивів.
Частиною 2 статті 133 ЦПК України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір».
Статтею 7 зазначеного Закону встановлені виключні підстави для повернення судового збору (за наявності клопотання особи, яка сплатила судовий збір), а саме:
1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;
2) повернення заяви або скарги;
3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;
4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв`язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);
5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Як на підставу для повернення судового збору ОСОБА_1 посилається на положення п.5 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір».
Аналіз процесуального законодавства свідчить про неможливість ототожнення понять «закриття провадження у справі» та «закриття апеляційного провадження».
До зазначених висновків можна дійти виходячи з підстав та наслідків закриття провадження у справі та закриття апеляційного провадження.
Суд наділений повноваженнями закрити провадження у справі судового процесу (в суді першої інстанції, на стадії апеляційного чи касаційного перегляду), при цьому підстави для закриття провадження у справі передбаченні саме статтею 255 ЦПК України, а саме суд закриває провадження у справі у випадках, якщо:
1) справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства;
2) відсутній предмет спору;
3) набрали законної сили рішення суду або ухвала суду про закриття провадження у справі, ухвалені або постановлені з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, або є судовий наказ, що набрав законної сили за тими самими вимогами;
4) позивач відмовився від позову і відмова прийнята судом;
5) сторони уклали мирову угоду і вона затверджена судом;
6) суд встановить обставини, які є підставою для відмови у відкритті провадження у справі відповідно до пунктів 4, 5 частини першої статті 186 цього Кодексу;
7) настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва;
8) після відкриття провадження у справі між сторонами укладено угоду про передачу спору на вирішення до третейського суду, якщо тільки суд не визнає, що така угода є недійсною, втратила чинність або не може бути виконана.
Тоді як, підстави для закриття апеляційного провадження (як окремої стадії судового процесу) передбачені ст.362 ЦПК України, а саме суд закриває апеляційне провадження у справі у випадках:
1) після відкриття апеляційного провадження особа, яка подала апеляційну скаргу, заявила клопотання про відмову від скарги, за винятком випадків, коли є заперечення інших осіб, які приєдналися до апеляційної скарги;
2) після відкриття апеляційного провадження виявилося, що апеляційну скаргу не підписано, подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, або підписано особою, яка не має права її підписувати;
3) після відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою, поданою особою з підстав вирішення судом питання про її права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, встановлено, що судовим рішенням питання про права, свободи, інтереси та (або) обов`язки такої особи не вирішувалося.
Наслідком закриття провадження у справі є відсутність (скасування) рішення, яким закінчено розгляд справи по суті, тоді як закриття апеляційного провадження призведе до залишення в силі рішення суду першої інстанції.
Зазначене підтверджує різне значення понять «закриття провадження у справі» та «закриття касаційного провадження» та неможливість їх ототожнення.
Пункт 5 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» передбачає можливість повернення судового збору лише у випадку закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Повернення судового збору у випадку закриття апеляційного провадження пункт 5 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» не передбачає, що унеможливлює задоволення клопотання ОСОБА_1 про повернення судового збору за подання апеляційної скарги.
Зазначений висновок узгоджується з позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеній в ухвалі від 29 травня 2019 року у справі №820/4918/16 (провадження №11-42апп19).
Керуючись ст. 133 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 про повернення судового збору залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: О.Я. Мельничук
Судді: О.М. Ванівський
Н.П. Крайник
Суд | Львівський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2022 |
Оприлюднено | 30.08.2022 |
Номер документу | 105937017 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Львівський апеляційний суд
Мельничук О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні