ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"31" серпня 2022 р.м. Одеса Справа № 916/2103/22
Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М., розглянувши матеріали вх.№2183/22
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрдорстрой" (01004, місто Київ, вул.Терещенківська, будинок 4Б)
до відповідача 1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Зеніт Склад" (01014, місто Київ, вул. Звіринецька, буд. 63)
до відповідача 2: Товариства з обмеженою відповідальністю "Чорноморськ Транссервіс" (65023, Одеська обл., місто Одеса, вул. Новосельського, буд.78)
про стягнення 265 142,05 грн
ВСТАНОВИВ:
26.08.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрдорстрой" звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Зеніт Склад" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Чорноморськ Транссервіс", в якій просить суд стягнути солідарно з відповідачів на користь позивача грошову суму у розмірі 265 142,05 грн, з яких: 218 070,80 грн основна заборгованість, 9 013,07 грн три проценти річних, 38 058,18 грн інфляційні втрати, а також судовий збір.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про невиконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Зеніт Склад" зобов`язання з поставки оплаченого товару. Вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю "Чорноморськ Транссервіс" ґрунтуються на положеннях договору поруки від 19.06.2021.
Обґрунтовуючи звернення з позовом до Господарського суду Одеської області, позивач посилається на норми ч.2 ст.29 ГПК України щодо права пред`явлення позову за місцем проживання одного з відповідачів (Товариства з обмеженою відповідальністю "Чорноморськ Транссервіс").
Розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрдорстрой", дослідивши наявні в матеріалах справи документи, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 125 Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом. Аналогічні положення закріплені в ч. 1 ст. 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Територіальна підсудність - це компетенція із розгляду справ однорідними судами залежно від території, на яку поширюється їх юрисдикція.
Основними видами територіальної підсудності є, зокрема загальна, альтернативна та виключна.
Види підсудності передбачають в одних випадках пільги сторонам при виборі суду, в інших - створення найсприятливіших умов для вирішення справи, забезпечення незалежності та неупередженості суду, захист прав заінтересованих осіб.
Загальна територіальна підсудність встановлюється як загальне правило і застосовується у тому випадку, коли вона не змінена або доповнена іншим видом територіальної підсудності.
Суд відзначає, що право особи на звернення до суду може бути реалізоване у визначеному процесуальним законом порядку, оскільки воно зумовлене дотриманням процесуальної форми, передбаченої для цього чинним законодавством, а також встановленими ним передумовами для звернення до суду, в тому числі додержання правил юрисдикції у господарських судах.
Виключна підсудність - це правило, відповідно до якого справа має бути розглянута тільки певним господарським судом. Виключна підсудність означає, що певні категорії справ не можуть розглядатися за загальними правилами підсудності, а також за правилами альтернативної підсудності. Правило про виключну підсудність застосовується судом у будь-якому випадку за наявності визначених законом умов, не залежить від волі сторін, а також наявності чи відсутності обґрунтувань учасників справи щодо її застосування.
За змістом ст.27 Господарського процесуального кодексу України, позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно до ч.2 ст.29 Господарського процесуального кодексу України позови у спорах за участю кількох відповідачів можуть пред`являтися до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання одного з відповідачів.
Разом з тим, відповідно до ч. 15 ст. 30 Господарського процесуального кодексу України у випадку об`єднання позовних вимог щодо укладання, зміни, розірвання і виконання правочину з вимогами щодо іншого правочину, укладеного для забезпечення основного зобов`язання, спір розглядається господарським судом за місцезнаходженням відповідача, який є стороною основного зобов`язання.
Відповідно до статті 541 Цивільного кодексу України солідарний обов`язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов`язання.
Згідно з частиною 1 статті 554 Цивільного кодексу України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Оскільки спірні правовідносини виникли у зв`язку із невиконанням Товариством з обмеженою відповідальністю "Зеніт Склад", яке зареєстроване за адресою: 01014, місто Київ, вул. Звіринецька, буд. 63, зобов`язання з поставки оплаченого товару, саме для забезпечення якого було укладено договір поруки, спір у даній справі повинен розглядатися Господарським судом м. Києва відповідно до правил виключної підсудності справ за місцезнаходженням боржника за основним зобов`язанням.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 31 ГПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно до ч. 3 вказаної статті, передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне передати позовні матеріали на розгляд Господарського суду м. Києва.
Щодо заяви позивача про вжиття заходів забезпечення позову, яка надійшла до суду 31.08.2022, суд зазначає, що відповідно до положень п.2 ч.1 ст. 238 ГПК України заява про забезпечення подається одночасно з пред`явленням позову - до суду, до якого подається позовна заява, за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.
Оскільки заява про забезпечення позову фактично подана до моменту вирішення судом питання про відкриття провадження у справі, з огляду на виключну підсудність даного позову, вказана заява також підлягає надісланню за підсудністю до Господарського суду м. Києва.
Керуючись ч.15 ст.30, п.1 ч.1, ч.3 ст.31, ст.234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву (вх.№2183/22 від 26.08.2022), додані до неї документи та заяву про вжиття заходів забезпечення позову (2-727/22 від 31.08.2022) передати на розгляд Господарського суду м. Києва (01054, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 44-в).
Ухвала набрала чинності 31.08.2022 та може бути оскаржена в порядку ст.256 ГПК України.
Суддя Ю.М. Щавинська
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2022 |
Оприлюднено | 05.09.2022 |
Номер документу | 106018426 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Щавинська Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні