ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 554/172/22 Номер провадження 22-ц/814/4554/22Головуючий у 1-й інстанції Андрієнко Г. В. Доповідач ап. інст. Абрамов П. С.
У Х В А Л А
08 вересня 2022 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
Головуючого судді: Абрамова П.С.
Суддів: Дорош А.І., Лобова О.А.,
вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційноюскаргою представника відповідача, Державної казначейської служби України, на рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 06 квітня 2022 року
у справі за позовом ОСОБА_1 до Полтавської обласної прокуратури, Державної казначейської служби України, про стягнення моральної шкоди
УСТАНОВИВ:
Ухвалою Полтавського апеляційного суду від 29.08.2022 апеляційну скаргу Державної казначейської служби України залишено без руху, надано строк десять днівз моменту отримання копії даної ухвали сплатити судовий збір урозмірі 18607,50грн та надати до суду документ, що підтверджує його сплату.
07.09.2022 від представника Державної казначейської служби України надійшла заява про відстрочення сплати судового збору. Зазначено, що органи Казначейства не мають пільг при сплаті судового збору; Казначейство утримується за рахунок державного бюджету, є державним органом. У зв`язку із введенням воєнного стану в Україні постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 № 590 було затверджено Порядок виконання повноважень Казначейством в особливому режимі в умовах воєнного стану, яким визначено черговість здійснення Казначейством платежів, серед іншого судового збору в третій черзі.
Вирішуючи вказану заяву колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Закон України «Про судовий збір» також містить положення щодо відстрочення сплати судового збору, а саме статтею 8 передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1)розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік;
або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
У постанові Пленуму вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 № 10 «Про застосування судами законодавства про судові витрати» у цивільних справах Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод(РИМ, 4.XI.1950),Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя № R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду. Разом із тим, ураховуючи положенняпункту 1статті 6 Конвенції та прецедентну практику Європейського суду з прав людини (зокрема,рішення від 19 червня 2001 року у справі "Креуз проти Польщі"(Kreuz v. Poland)), сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
У зв`язку із цим при здійсненні правосуддя у цивільних справах суди повинні вирішувати питання, пов`язані з судовими витратами (зокрема, щодо відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх сплати), у чіткій відповідності доЦивільного процесуального кодексу України, Закону України від 08 липня 2011 року№ 3674-VI«Про судовий збір», а також інших нормативно-правових актів України, забезпечуючи при цьому належний баланс між інтересами держави у стягненні судового збору за розгляд справ, з одного боку, та інтересами позивача (заявника) щодо можливості звернення до суду, з другого боку.
Відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 у зв`язку із військовою агресією Російської Федерації проти України в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Наразі, згідно із Указом Президента «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 12.08.2022 № 573/2022, воєнний стан в Україні продовжено з 05:30 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, до 21 листопада 2022 року.
Чинний цивільно-процесуальний кодекс України, Закон України «Про правовий режим воєнного стану», а також Закон України «Про судовий збір» не визначають воєнний стан як самостійну підставу відстрочення сплати судового збору.
Встановлені особливості виконання повноважень Казначейством в особливому режимі в умовах воєнного стану та передбачена черговість проведення Казначейством платежів зі сплати судового збору у третій черзі, не є доказом матеріального стану скаржника, з урахуванням якого суд може відстрочити сплату судового збору.
Разом із тим, наявність цих обставин є об`єктивною підставою для продовження судом строку на усунення недоліків апеляційної скарги, залишеної без руху.
Згідно з пунктом 6 рекомендацій Ради суддів України щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам необхідно виважено підходити до питань, пов`язаних з поверненням різного роду процесуальних документів, залишення їх без руху, встановлення різного роду строків, по можливостіпродовжувати їх щонайменше до закінчення воєнного стану.
Згідно з ч. 2 ст. 127 ЦПК України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення клопотання скаржника про відстрочення сплати судового збору та приходить до висновку про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги, залишеної без руху.
Керуючись статтями ч. 2 ст. 127, ст. 136 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні клопотання скаржника про відстрочення сплати судового збору за подачу апеляційної скарги на рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 06 квітня 2022 року відмовити.
Продовжити скаржнику строк до 21листопада 2022року на усуненнянедоліків апеляційної скарги, залишеної без руху ухвалою Полтавського апеляційного суду від 29.08.2022.
У разі не усунення недоліків належним чином та у встановлений судом строк з дня закінчення строку на усунення недоліків апеляційна скарга буде визнана неподаною та повернута скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя П.С. Абрамов
Судді А.І. Дорош
О.А. Лобов
Суд | Полтавський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2022 |
Оприлюднено | 12.09.2022 |
Номер документу | 106134898 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Полтавський апеляційний суд
Абрамов П. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні