ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
Іменем України
РІШЕННЯ
14 червня 2010 року справа № 5020-5/021
За позовом: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
(АДРЕСА_1)
до фізичної особи-п ідприємця ОСОБА_2
(АДРЕСА_2)
Про розірвання договору переуступки права вимоги від 05.06.2009 та стягнення 160000,00 грн.
за зустрічним позов ом: фізичної особи-підприємц я ОСОБА_2
(АДРЕСА_2)
до: фізичної осо би-підприємця ОСОБА_1
(АДРЕСА_1)
про визнання договор у переуступки права вимоги в ід 05.06.2009 дійсним та стягнення 79890 ,00 грн.
Суддя Євдокімов І.В.
Представники сторін:
Позивач (ФОП ОСОБА_1) - О СОБА_3, представник, довірен ість ВМІ № 801684 від 03.11.2009 ;
Відповідач (ФОП ОСОБА_2) - ОСОБА_4, представник, дові реність ВМІ № 306336 від 30.09.2009.
Суть спору:
Позивач, фізична особ а-підприємець ОСОБА_1, зве рнувся до суду з позовом до ві дповідача, фізичної особи-пі дприємця ОСОБА_2, про розі рвання договору переуступки права вимоги від 05.06.2009 та стягн ення 160000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтова ні тим, що договір переуступк и права вимоги від 05.06.2009 є неукл аденим.
В процесі розгляду справи п озивач за первісним позовом уточнив позовні вимоги, та пр осить суд стягнути з відпові дача незаконно отримані грош ові кошти розмірі 160000,00 грн.
В ході розгляду справи ві дповідач заявив зустрічний п озов визнання договору переу ступки права вимоги від 05.06.2009 ді йсним та стягнення 79890,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтова ні тим, що сторони при уклада нні договору переуступки пра ва вимоги від 05.06.2009 досягли усіх істотних вимог, які передбач ені для даних договорів, а том у спірний договір відповідач за зустрічним позовом проси ть визнати дійсним.
Представникам сторін в суд овому засіданні роз'яснені ї х процесуальні права і обов'я зки, передбачені ст. ст. 20, 22 Госп одарського процесуального к одексу України.
Розглянувши матеріали сп рави, дослідивши надані дока зи, заслухавши представників сторін, суд
в с т а н о в и в:
05.06.2009 між Кримським Закр итим акціонерним товариство м „Кримтур” у особі філії - Т уристсько-оздоровчого компл ексу „Крим” (Орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендар) укладени й договір оренди № 02/09 (далі - Дог овір).
Відповідно до розділу 1 Дого вору, орендодавець передає, а орендар приймає в орендне ко ристування приміщення ресто рану філії Кримського ЗАТ „К римтур” - Туристсько-оздоро вчого комплексу „Крим” загал ьною площею 700 кв.м. , розташован ого за адресою: м. Севастополь , вул.6-а Бастіонна, 46.
05.06.2009 між позивачем та відпов ідачем був укладений правочи н по передачі за плату права о ренди об' єкту оренди - диск отека „Цепеллин”, розташован ого за адресою: м. Севастополь , вул.6-а Бастіонна, 46.
Вивчивши матеріали справ и, надані докази, суд вважає по зовні вимоги за первісним по зовом такими, що не підлягают ь задоволенню, а позовні вимо ги за зустрічним позовом під лягаючими задоволенню повні стю, з наступних підстав.
Згідно положень статті 193 Господарського кодексу Укра їни № 436-ІV від 16.01.2003 та статей 525, 526 Ц ивільного кодексу України № 435-ІV від 16.01.2003 зобов' язання пови нні виконуватись належним чи ном відповідно до умов догов ору та вимог цього Кодексу, ін ших актів цивільного законод авства, а за відсутності таки х умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно с тавляться. Одностороння відм ова від зобов' язання або од ностороння зміна його умов н е допускається, якщо інше не в становлено договором або зак оном.
Відповідно до ст. 283 Господа рського кодексу України, за д оговором оренди одна сторона (орендодавець) передає другі й стороні (орендареві) за плат у на певний строк у користува ння майно для здійснення гос подарської діяльності.
У користування за договоро м оренди передається індивід уально визначене майно вироб ничо-технічного призначення (або цілісний майновий компл екс), що не втрачає у процесі в икористання своєї споживчої якості (неспоживча річ).
Об'єктом оренди можуть бути :
· державні та ко мунальні підприємства або їх структурні підрозділи як ці лісні майнові комплекси, тоб то господарські об'єкти із за вершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг), від окремленою земельною ділянк ою, на якій розміщений об'єкт, та автономними інженерними к омунікаціями і системою енер гопостачання;
· нерухоме майн о (будівлі, споруди, приміщенн я);
· інше окреме інди відуально визначене майно ви робничо-технічного призначе ння, що належить суб'єктам гос подарювання.
Відповідно до статей 15,16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захи ст свого цивільного права у р азі його порушення, невизнан ня або оспорювання. Кожна осо ба має право на захист свого і нтересу, який не суперечить з агальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з частиною першою статті 11 Цивільного кодексу У країни, цивільні права та обо в'язки виникають із дій осіб, щ о передбачені актами цивільн ого законодавства, а також, із дій осіб, що не передбачені ци ми актами, але за аналогією по роджують цивільні права та о бов'язки.
Відповідно до пункту 1 части ни другої цієї статті, підста вою виникнення цивільних пра в та обов' язків, зокрема, є до говори та інші правочини.
Згідно вимог статей 202, 204 цьог о Кодексу, правочином є дія о соби, спрямована на набуття, з міну або припинення цивільни х прав та обов' язків. Правоч ин є правомірним, якщо його не дійсність прямо не встановле на законом або якщо він не виз наний судом недійсним.
Відповідно до частин першо ї та другої статті 205 Цивільно го кодексу України, правочин може вчинятися усно або в пис ьмовій формі. Сторони мають п раво обирати форму правочину , якщо інше не встановлено зак оном. Правочин, для якого зако ном не встановлена обов'язко ва письмова форма, вважаєтьс я вчиненим, якщо поведінка ст орін засвідчує їхню волю до н астання відповідних правови х наслідків.
Згідно з зі статтею 638 Цивіль ного кодексу України, догові р є укладеним, якщо сторони в н алежній формі досягли згоди з усіх істотних умов договор у. Істотними умовами договор у є умови про предмет договор у, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а т акож усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторі н має бути досягнуто згоди. Д оговір укладається шляхом пр опозиції однієї сторони укла сти договір (оферти) і прийнят тя пропозиції (акцепту) друго ю стороною.
У письмовій формі належить вчиняти правочини фізичних осіб між собою на суму, що пере вищує у двадцять і більше раз ів розмір неоподатковуваног о мінімуму доходів громадян, крім правочинів, передбачен их частиною першою статті 206 ц ього Кодексу (стаття 208 Цивіль ного кодексу України).
Відповідно до частин першо ї та другої статті 207 Цивільно го кодексу України, правочин вважається таким, що вчинени й у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у лис тах, телеграмах, якими обміня лися сторони. Правочин вважа ється таким, що вчинений у пис ьмовій формі, якщо воля сторі н виражена за допомогою теле тайпного, електронного або і ншого технічного засобу зв'я зку. Правочин вважається так им, що вчинений у письмовій фо рмі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Зміст угоди про переуступц і права оренди викладено у ро зписках від 05.06.2009 (а.с.9, 70), підписа них сторонами.
Оскільки правочин відпові дає вимогам статті 207 Цивільно го кодексу України, суд дійшо в висновку про те, що він уклад ений у письмовій формі.
У вказаних розписках сторо ни досягли усіх істотні умов даної угоди.
Так, розпискою, виданою ФЛП ОСОБА_2, передбачений пр едмет договору - переуступ ка права оренди дискотеки «Ц епеллин»строком на 5 років, ціна договору - 30000 доларів США в гривні по курсу Націона льного банку України, а також термін проведення розрахунк ів за даним договором.
Термін дії укладеного дог овору не був визначений стор онами, оскільки зобов'язання за договором з боку позивача (відповідача за первинним по зовом) були виконані в повном у обсязі, а відповідачем (пози вачем за первинним позовом) - ч астково, у момент його уклада ння.
У своєму листі Вищий госпо дарський суд України № 01-8/211 від 07.04.2008 „Про деякі питання практи ки застосування норм Цивільн ого та Господарського кодекс ів України” вказує на те, що в разі недодержання сторонами письмової форми правочину, д ля з'ясування факту його вчин ення та змісту слід застосов увати за аналогією частину д ругу статті 205 ЦК України.
У якості доказів то го, що воля сторін була реальн о направлена на виникнення н аслідків, може виступати укл адений 05.06.2009 між ФЛП ОСОБА_1 та ЗАТ «Кримтур»договір оре нди № 02/09 (а.с. 10-13), а також факт пере дачі грошових коштів, підтве рджений розпискою.
Відповідно до статті 218 Цив ільного кодексу України, нед одержання сторонами письмов ої форми правочину, яка встан овлена законом, не має наслід ком його недійсність, крім ви падків, встановлених законом . Заперечення однією із сторі н факту вчинення правочину а бо оспорювання окремих його частин може доводитися письм овими доказами, засобами ауд іо-, відеозапису та іншими док азами. Рішення суду не може ґр унтуватися на свідченнях сві дків. Якщо правочин, для яког о законом встановлена його н едійсність у разі недодержан ня вимоги щодо письмової фор ми, укладений усно і одна із ст орін вчинила дію, а друга стор она підтвердила її вчинення, зокрема шляхом прийняття ви конання, такий правочин у раз і спору може бути визнаний су дом дійсним.
Як вбачається із змісту поз овної заяви відповідач (пози вач за первинним позовом) під тверджує факт виконання ФЛП ОСОБА_2 договору, оскільки з ФЛП ОСОБА_1 був укладени й договори оренди.
Факт прийняття виконання п ідтверджується розпискою, ви даною ОСОБА_1
Таким чином, позивачем (відп овідачем за первинним позов ом) зобов'язання по угоді про п ереуступку права оренди вико нані в повному обсязі - з ФЛП ОСОБА_1 укладений договір о ренди строком на п'ять років.
Згідно розпискам, підписан им ФЛП ОСОБА_1, останній зо бов'язався протягом трьох мі сяців (червень, липень, серпен ь 2009 року) сплатити у розмірі 15000 ,00 доларів США, що залишилася, в гривні по курсу НБУ.
Відповідно до статті 526 Циві льного кодексу України, зобо в'язання має виконуватися на лежним чином відповідно до у мов договору та вимог цього К одексу, інших актів цивільно го законодавства, а за відсут ності таких умов та вимог - від повідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що зв ичайно ставляться.
Згідно зі статтею 530 Цивільн ого кодексу України, якщо у зо бов'язанні встановлений стро к (термін) його виконання, то в оно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, с трок (термін) виконання якого визначений вказівкою на под ію, яка неминуче має настати, п ідлягає виконанню з настання м цієї події.
Відповідно до частини перш ої статті 612 Цивільного кодекс у України, боржник вважаєтьс я таким, що прострочив, якщо ві н не приступив до виконання з обов'язання або не виконав йо го у строк, встановлений дого вором або законом.
Згідно з частиною другою ст аттею 533 Цивільного кодексу Ук раїни, якщо у зобов'язанні виз начено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що під лягає сплаті у гривнях, визна чається за офіційним курсом відповідної валюти на день п латежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи інш им нормативно-правовим актом .
Відповідач (позивач за перв инним позовом) прийняв на себ е зобов'язання сплатити суму у розмірі 15000,00 доларів США що за лишилася, протягом трьох міс яців (червень, липень, серпень 2009 року).
Відповідно до частини трет ьої статті 254 Цивільного кодек су України, строк, що визначен ий місяцями, спливає у відпов ідне число останнього місяця строку.
Таким чином, зобов'язання по винне бути виконано до 31.08.2009.
16.07.2009 і 25.08.2009 ОСОБА_1 переда в ОСОБА_5 5000 доларів США (по 2 500 доларів США).
На момент подачі зустрічн ої позовної заяви заборгован ість ФЛП ОСОБА_1 перед ФЛП ОСОБА_2 за договором про п ереуступку права оренди скла дає 10000 доларів США, що відповід ає 79890 (сімдесят дев'ять тися ч вісімсот дев'яносто) гривен ь 00 копійок (офіційний курс НБУ на 31.08.2009 згідно довідці ПАО «Імексбанк»від 21.04.2010 складав 79 8,9 грн. за 100 доларів США).
Відповідно до статей 193, 202, 216 Го сподарського кодексу Україн и, статей 526, 527, 530, 599, 622 Цивільного к одексу України, суб'єкти госп одарювання і інші учасники г осподарських відносин повин ні виконувати господарські з обов'язання належним чином в ідповідно до закону, інших пр авових актів, договору. Госпо дарське зобов'язання припиня ється виконанням, проведеним належним чином. За правопору шення у сфері господарювання учасники господарських відн осин несуть господарсько-пра вову відповідальність шляхо м застосування до правопоруш ників господарських санкцій на підставах і в порядку, пере дбаченому цим Кодексом, інши ми законами і договорами. Зас тосування господарських сан кцій до суб'єкта, який порушив зобов'язання, не звільняє йог о від обов'язки виконати зобо в'язання в натурі.
Відповідно до статті 15 Цив ільного кодексу України, кож на особа має право на захист с вого цивільного права у разі його порушення, невизнання а бо оспорювання. Кожна особа м ає право на захист свого інт ересу, який не суперечить з агальним засадам цивільног о законодавства.
Згідно зі статтею 16 в казаного кодексу, кожна особ а має право звернутися до су ду за захистом свого особи стого немайнового або майнов ого права та інтересу.
Відповідно до пункту 13 Постанови Пленуму Верховно го Суду України № 9 від 06.11.2009 „Про судову практику розгляду ци вільних справ про визнання п равочинів недійсними”, у зв' язку з недодержанням вимог з акону про нотаріальне посвід чення правочину договір може бути визнано дійсним лише з п ідстав, встановлених статтям и 218 та 220 ЦК.
Враховуючі вищевикла дене суд вважає, що зустрічні позовні вимоги підлягають з адоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, к еруючись статтями 22, 49, 82 - 85 Гос подарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. У задоволенні п ервісного позову відмовити.
2. Зустрічний позов за довольнити повністю.
3. Визнати дійсним д оговір про переуступку права вимоги від 05.06.2009, укладений між фізичною особою-підприєм цем ОСОБА_2 (АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМ ЕР_1) та фізичною особою-пі дприємцем ОСОБА_1 (АД РЕСА_1, ідентифікаційний ко д НОМЕР_2)
4. Стягнути з фізичн ої особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаці йний код НОМЕР_2,) на корист ь фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ідент ифікаційний код НОМЕР_1) заборгованість за догов ором про переуступку права о ренди в розмірі 79890,00 грн., а тако ж витрати по сплаті державно го мита в сумі 798,90 грн., та витра ти на інформаційно-технічне забезпечення судового проце су в сумі 236,00 грн.
Видати наказ після набра ння рішенням законної сили.
Суддя І.В. Єв докімов
Суд | Господарський суд м. Севастополя |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2010 |
Оприлюднено | 09.08.2010 |
Номер документу | 10627319 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Прокопанич Галина Кризостанівна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Фенько Тетяна Павлівна
Господарське
Господарський суд м. Севастополя
Євдокімов Ігор Вячеславович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні