Постанова
від 25.10.2007 по справі 33/207
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33/207

донецький апеляційний господарський суд

 

Постанова

Іменем України

23.10.2007 р.                                                                           справа №33/207

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:Старовойтової Г.Я.    

суддів:

Волкова Р.В.Запорощенка М.Д.

за участю  представників сторін:

від позивача:Кушнір Г.О. –дов. від 22.10.07.

від відповідача:Марьєнко В.В. –дов. від 03.10.07.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в Кіровському районі         м. Макіївки

на рішення господарського суду

Донецької області

від27.08.2007 р.

у справі№33/207 (суддя Новікова Р.Г. )                                              

за позовом:Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в Кіровському районі         м. Макіївки

до відповідача:

Дочірнього підприємства “Сантехмонтаж” №562 Відкритого акціонерного товариства “Донбассантехмонтаж” м. Макіївка в особі ліквідаційної комісії Дочірнього підприємства ВАТ “Донбассантехмонтаж” м. Макіївка

проСтягнення 79599 грн. 98 коп.

                            

   ВСТАНОВИВ:

                                                                        

Рішенням господарського суду Донецької області від 27.08.2007 р. у справі                №33/207 (суддя Новікова Р.Г.), (з урахуванням заяви №305/07 від 02.07.2007р. про зменшення розміру позовних вимог), частково задоволені позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Кіровському районі м. Макіївки до Дочірнього підприємства “Сантехмонтаж” №562 Відкритого акціонерного товариства “Донбассантехмонтаж” м. Макіївка, в особі ліквідаційної комісії Дочірнього підприємства ВАТ “Донбассантехмонтаж” м. Макіївка про стягнення капіталізованих платежів в розмірі 79599 грн.98коп.

Стягнено з відповідача на користь позивача суму капіталізованих платежів в розмірі 50835 грн.58 коп.

В решті позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням господарського суду, позивач, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Кіровському районі м. Макіївки, звернувся з апеляційною скаргою про скасування рішення господарського суду в частині відмови в задоволенні позову в сумі 28764 грн., оскільки вважає, що судом не повно з'ясовані обставини, які мають значення для справи та неправильно застосовані норми матеріального права.

Скаржник просить частково скасувати рішення господарського суду та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити повністю.

Відповідач, Дочірнє підприємство “Сантехмонтаж” №562 Відкритого акціонерного товариства “Донбассантехмонтаж” м. Макіївка в особі ліквідаційної комісії Дочірнього підприємства ВАТ “Донбассантехмонтаж” м. Макіївка, проти апеляційної скарги позивача заперечує та вважає, що підстави для її задоволення відсутні. Просить рішення господарського суду скасувати повністю, при цьому спірне рішення у даній справі ним у встановленому законом порядку оскаржене не було.  

Вивчивши матеріали справи, доводи заявника скарги, вислухавши представників сторін, які прибули в засідання суду, перевіривши повноту встановлених судом обставин справи та їх юридичну оцінку, судова колегія встановила.

Дочірнє підприємство “Сантехмонтаж” №562 ВАТ “Донбассантехмонтаж”, на підставі заяви від 14.05.2001р.,  було зареєстроване як платник страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

04.03.2005р. Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Кіровському районі м. Макіївки отримало  від відповідача лист №32 від 01.03.2005р., в якому повідомлялось про ліквідацію підприємства.

Згідно з витягом з протоколу №8 чергових загальних зборів акціонерів ВАТ “Донбассантехмонтаж” від 04.06.2004р. було вирішено ліквідувати дочірні підприємства №562, 564, №565 ВАТ “Донбассантехмонтаж” із створенням на їх основі філій.

Наказом №20 від 27.12.2004р. “Про реорганізацію Дочірнього підприємства “Сантехмонтаж” №562 ВАТ “Донбассантехмонтаж” та передачу основних засобів встановлено –створити комісію з реорганізації Дочірнього підприємства “Сантехмонтаж” №562 ВАТ “Донбассантехмонтаж” шляхом ліквідації.

Оголошення про ліквідацію було опубліковане в газеті “Вечерняя Макеевка” від 24.02.2005р.

Згідно протоколу №9 чергових загальних зборів акціонерів ВАТ “Донбассантехмонтаж” від 16.05.2005р. було вирішено ліквідувати Дочірнє підприємство “Сантехмонтаж” №562 ВАТ „Донбассантехмонтаж”.

Позивачем в листопаді 2005р. на адресу голови ліквідаційної комісії Дочірнього підприємства “Сантехмонтаж” №562 ВАТ “Донбассантехмонтаж” була направлена вимога про визнання кредитором на суму 37419грн.93коп. капіталізованих платежів (лист №1464/07 від 02.11.2005р.). Вдруге на адресу відповідача вимога про визнання та сплату сум капіталізації в розмірі 75596 грн.11коп. направлена позивачем в грудні 2005р. (лист №1796/07 від 20.12.2005р.)

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Кіровському районі         м. Макіївки видало довідку №164 від 08.02.2006р., якою Дочірнє підприємство “Сантехмонтаж” №562 ВАТ “Донбассантехмонтаж” зняте з обліку 08.02.2006р.

Не отримавши коштів, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Кіровському районі м. Макіївки звернулось до суду із вимогою про стягнення капіталізованих платежів в розмірі 100968грн.92коп. для їх перерахування в майбутньому колишньому працівникові підприємства –Бутильському М.І.

Оцінюючи правильність застосування місцевим господарським судом норм чинного законодавства, судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду у даній справі  не відповідає вимогам матеріального права, обставинам справи та  підлягає частковому скасуванню з наступних підстав.

Статтею 112 Цивільного Кодексу України встановлено, що у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи задовольняються у першу чергу вимоги щодо відшкодування шкоди завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю та вимоги забезпечені заставою.

Таким чином, вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідаційної процедури.

Згідно зі ст.5 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” №1105-ХІV від 23.09.1999р. (із змінами та доповненнями) (далі Закон №1105) одним з основних принципів страхування від нещасних випадків є обов'язковість сплати страхувальником страхових внесків.

Статтею 45 цього ж Закону передбачено, що роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до відповідного Фонду соціального страхування.

Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 46  Закону  №1105 фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювання України №12 від 20.04.2001р. була затверджена Інструкція “Про порядок перерахування, обліку та витрачення страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювання України” (далі Інструкція), у відповідності до пункту 5.9. якої передбачено, що для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до Фонду сплачуються згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000року №765 (далі Порядок).

Відповідно до цього Порядку здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів враховується заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

Відповідно до пункту 2 Порядку розрахунок щодо кожного платежу, що підлягає капіталізації, для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами, які отримали травму або професійне захворювання на цьому підприємстві, або членами їх сімей, здійснюється таким чином:

-          щомісячні виплати втраченого заробітку - з урахуванням середньомісячного заробітку та ступеня втрати професійної працездатності;

-          витрати на пенсійне забезпечення - на підставі довідки відповідного органу соціального захисту населення.

Капіталізація таких платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

Пунктом 4.17 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, встановлено, що при ліквідації страхувальник зобов'язаний провести повний розрахунок з Фондом на день закінчення процедури банкрутства (ліквідації), після затвердження ліквідаційного балансу в порядку, передбаченому Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Матеріали справи містять розрахунок позивача, що проведений з урахуванням інформації про середню очікувану тривалість життя для чоловіків та жінок по Донецькій області, отриманої від Головного управління статистики у Донецькій області (арк.44), згідно з яким сума капіталізованих платежів становить 79599грн.98коп., а саме -

-          щомісячної виплати втраченого заробітку в розмірі 265грн.10коп. (постанова №1296 від 23.03.2007р. про призначення перерахованої страхової виплати станом на 01.03.2007р.);

-          щомісячної пенсії через трудове каліцтво в розмірі 150грн. (довідка Управління Пенсійного Фонду України в Советському районі м. Макіївки від 21.06.2004р., довідка від 05.04.2005р., довідка від 23.03.2006р., довідка від 20.02.2007р.).

Приймаючи до уваги, що чинне законодавство не звільняє  платоспроможні підприємства у разі їх ліквідації від фінансування фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів та відповідно до ст.112 ЦК України у разі ліквідації підприємства заявлені вимоги підлягають задоволенню у першу чергу,  а правлінням Фонду страхування від нещасних випадків в межах своєї компетенції, встановленої ст. 17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”,  визначено порядок перерахування страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, за яким капіталізація платежів повинна проводитись у разі ліквідації підприємства та не суперечить порядку, визначеному Постановою КМ України № 765 від 06.05.2000р. “Про реалізацію статей 31 і 43 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, тому господарський суд дійшов правомірного висновку про задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача капіталізованих платежів в розмірі 50835 грн.58 коп.

Щодо оскаржуваної суми витрат на пенсійне забезпечення громадянина Бутильського М.І. у розмірі 28764грн., яка зазначена позивачем, судова колегія вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з п.2 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №765 від 06.05.2000 року, до складу капіталізованих платежів слід включати не лише щомісячні виплати втраченого заробітку, але й витрати на пенсійне забезпечення, які розраховуються на підставі довідки відповідного органу соціального захисту населення.

Відповідно до статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення” виплата пенсій, у тому числі по інвалідності, здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.

Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями (в тому числі й тими, що використовують працю громадян за угодами цивільно-правового характеру) на заходи соціального страхування за тарифами, диференційованими залежно від небезпечності, шкідливості, тяжкості робіт та стану інших умов праці, страхових внесків громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, обов'язкових страхових внесків громадян, а також коштів державного бюджету України.

Стаття 10 Закону України “Про пенсійне забезпечення” передбачає, що пенсійне забезпечення здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Підпунктами “г” і “д” пункту 1 статті 21 Закону №1105, передбачено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Потерпілі, документи яких не передані до Фонду соціального страхування від нещасних випадків, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом соціального страхування від нещасних випадків в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.

У Порядку до складу капіталізованих платежів включені саме витрати на пенсійне забезпечення.

З огляду на викладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції помилково відмовив у задоволенні позову в частині стягнення з відповідача на користь позивача витрат на пенсійне забезпечення Бутильському М.І. у розмірі 28764грн.

Беручи до уваги надані до матеріалів справи документи, та враховуючи вимоги                 чинного законодавства, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку, що доводи, викладені в апеляційній скарзі є підставою для її задоволення.                                                                                                     

З урахуванням викладеного, апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення господарського суду  підлягає частковому скасуванню, як таке, що прийняте з неправильним застосуванням норм матеріального права.

А відтак, суд апеляційної інстанції приймає нове рішення про задоволення позовних вимог.

Керуючись  ст. ст. 49, 93, 99, 101, 102, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія Донецького апеляційного господарського  суду, -                                                                                    

   

                                                П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Кіровському районі м. Макіївки на рішення господарського суду Донецької області від 27.08.2007р. у справі №33/207 - задовольнити.

Рішення господарського суду Донецької області від 27.08.2007р. у справі №33/207 (суддя Новікова Р.Г.) –скасувати частково.

Задовольнити позов в частині стягнення  витрат на пенсійне забезпечення в сумі 28764 грн.

Стягнути з Дочірнього підприємства “Сантехмонтаж” №562 Відкритого акціонерного товариства “Донбассантехмонтаж” м. Макіївка в особі ліквідаційної комісії Дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства “Донбассантехмонтаж”          м. Макіївка (86105, м. Макіївка, вул. Дімітрова, 2, ЗКПО 01414809) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Кіровському районі м. Макіївки (86101, м. Макіївка, вул.. Папаніна, 1, ЗКПО 26351607, МФО 834016) суму витрат на пенсійне забезпечення в розмірі 28764 грн.

В іншій частині рішення залишити без змін.

Стягнути з Дочірнього підприємства “Сантехмонтаж” №562 Відкритого акціонерного товариства “Донбассантехмонтаж” м. Макіївка в особі ліквідаційної комісії Дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства “Донбассантехмонтаж”        м. Макіївка (86105, м. Макіївка, вул. Дімітрова, 2, ЗКПО 01414809) на користь Державного бюджету суму державного мита в розмірі 431 грн.46 коп.

Доручити господарському суду Донецької області видати наказ.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до ст. ст. 85, 99 Господарського процесуального кодексу України за  згодою представників сторін в засіданні суду була оголошена вступна та резолютивна частини постанови.

Повний текст постанови підписаний 26.10.2007р.

Головуючий          

Судді:          

                                                                    Надруковано 6 прим.:

                                                          1 прим. –у справу;

                                                          2 прим. - сторонам;

                                                          2 прим. –ДАГС;

                                                                                                                                                                        1 прим. –ГСДО.

СудДонецький апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення25.10.2007
Оприлюднено30.10.2007
Номер документу1063555
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —33/207

Ухвала від 18.10.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жельне С.Ч.

Ухвала від 09.10.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жельне С.Ч.

Ухвала від 09.10.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жельне С.Ч.

Рішення від 08.02.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сич Ю.В.

Постанова від 16.12.2011

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Куксов В.В.

Постанова від 16.12.2011

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Куксов В.В.

Ухвала від 23.09.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Ковальчук Л.В.

Ухвала від 02.09.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Ковальчук Л.В.

Ухвала від 10.01.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сич Ю.В.

Ухвала від 11.08.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Савченко А.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні