Справа № 536/939/22
Провадження № 2/536/574/22
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в цивільній справі
07 вересня 2022 року м. Кременчук
Суддя Кременчуцького районного суду Полтавської області Колотієвський О.О. вирішуючи питання про відкриття провадження по цивільній справі за позовом Фермерського господарства «АВАНГАРД-Т», ЄДРПОУ 38065834, юридична адреса: 28123, Кіровоградська область, Онуфріївський район, село Млинок, вулиця Молодіжна, буд. 30 до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Український страховий стандарт», ЄДРПОУ 22229921, юридична адреса: 04214, місто Київ, вулиця Північна, будинок 2-А, ОСОБА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 про відшкодування матеріальної шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, -
В С Т А Н О В И В :
Ухвалою Кременчуцького районного суду Полтавської області від 25.08.2022 року вищевказану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали для усунення недоліку, а саме сплатити судовий збір в розмірі 21019,86 грн.
07.09.2022 року на адресу суду надійшло клопотання позивача про відстрочку сплати судового збору, яке обґрунтовано зокрема тим, що ФГ «АВАНГАРД-Т» не має зараз фінансової можливості сплачувати судовий збір у такому великому розмірі.
Згідно довідки від 01.09.2022 року, що видана ФГ «АВАНГАРД-Т» відповідно до банківської виписки станом на 01.09.2022 року на банківському рахунку господарства наявний від`ємний залишок грошових коштів (- 575 524,02 грн.)
Головним видом діяльності ФГ «АВАНГАРД-Т» є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
Через ведений в Україні воєнний стан, у Позивача відсутня можливість реалізації сільськогосподарської продукції господарства за економічно обґрунтованими цінами для отримання прибутку та покриття витрат на виробництво.
Суд, дослідивши матеріали справи та клопотання позивача, приходить такого висновку.
Згідно ч.2 ст.133 ЦПК України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Законом України «Про судовий збір» визначений перелік осіб, які безумовно звільнені від сплати судового збору у всіх інстанціях у силу закону, який наділяє їх певним статусом, або виходячи із чітко визначеного предмета спору. Цей перелік наведений у статті 5 зазначеного Закону та є вичерпним.
З аналізу ж етапі 8 Закону України «Про судовий збір» чітко вбачається, що законодавець, застосувавши конструкцію «суд, враховуючи майновий стан сторони, може...», тим самим визначив, що питання звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору осіб, які не зазначені в етапі 5, або у справах із предметом спору, не охопленим статтею 5, є правом, а не обов`язком суду навіть за наявності однієї з умов для такого звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення.
Водночас у нормі ч.2 ст.133 ЦПК України відсилання до норм Закону України «Про судовий збір», зокрема до підстав для звільнення від сплати судового збору, визначених ст. 8, передбачене лише щодо питання звільнення від сплати судового збору.
Суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі (ч.1 ст.136 ЦПК України).
Тобто юридична особа не позбавлена права звернутися із клопотанням про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, і суд за результатами розгляду цього клопотання не обмежений у праві на власний розсуд відстрочити або розстрочити таку сплату. Крім того, із наведеного вбачається, що прийняти рішення про відстрочення або розстрочення сплати судового збору суд може і з власної ініціативи в тому разі, коли юридична особа звертається із клопотанням про звільнення від сплати судового збору. (Такий висновок викладений у постанови Великої Палати Верховного Суду від 14 січня2021 року у справі № 0940/2276/18 (провадження № 11-336апп20).
Враховуючи те, що згідно довідки від 01.09.2022 року, що видана ФГ «АВАНГАРД-Т» відповідно до банківської виписки станом на 01.09.2022 року на банківському рахунку господарства наявний від`ємний залишок грошових коштів (- 575 524,02 грн.),в тойчас головним видом діяльності ФГ «АВАНГАРД-Т» є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, заважаючи на те, що через ведений в Україні воєнний стан, у Позивача відсутня можливість реалізації сільськогосподарської продукції господарства за економічно обґрунтованими цінами для отримання прибутку та покриття витрат на виробництво, тому суд вважає вказані обставини об`єктивними, що в свою чергу порушують право позивача на судовий захист свої порушених прав, при цьому відстрочення сплати судового збору в будь-якому випадку не звільняє від обовязку сплати судового збору за результатами розгляду справи.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення позивачу права на доступ до правосуддя, суд вважає, що клопотання позивача відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі підлягає задоволенню.
Позовну заяву подано з додержанням вимог, викладених у статтях 175 і 177 ЦПК України. Підстав для залишення заяви без руху, повернення заяви чи відмови у відкритті провадження у суду не має.
Відповідно до ст. 187 ЦПК України, за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви.
Відповідно доч.3ст.274ЦПК України,при вирішенніпитання пророзгляд справив порядкуспрощеного абозагального позовногопровадження судвраховує: ціну позову , значення справи для сторін , обраний позивачем спосіб захисту , категорію та складність справи , обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо , кількість сторін та інших учасників справи.
Дослідивши матеріали справи та враховуючи складність та категорію справи, суд дійшов висновку, що позов слід прийняти до розгляду та відкрити провадження по справі, призначивши підготовче провадження, з метою виконання вимог передбачених ч.1 ст. 189 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 43, 49, 83, 175, 177, 178-180, 187, 189, 191, 274, 353-354 ЦПК України,-
У Х В А Л И В :
Клопотання Фермерського господарства «АВАНГАРД-Т» про відстрочення сплати судового збору задовольнити.
Відстрочити Фермерському господарству «АВАНГАРД-Т», сплату судового збору за подачу позовної заяви до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Український страховий стандарт», ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди - до ухвалення судового рішення у справі.
Прийняти до розгляду позовну заяву Фермерського господарства «АВАНГАРД-Т» до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Український страховий стандарт», ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, та відкрити провадження у загальному порядку.
Призначити підготовче провадження в приміщенні Кременчуцького районного суду Полтавської області на 03.11.2022 року о 10 годині 00 хвилин.
Здійснити виклик всіх учасників справи в судове засідання на призначений для розгляду справи день та час, та направити позивачу - копію даної ухвали, а відповідачам копію даної ухвали та копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Роз`яснити всім учасникам справи наступне:
Відповідно до ст. ст. 191, 278 ЦПК України, відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відзив подається протягом 15 днів із дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.4 ст.178 ЦПК України, копія відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами
Відповідно до ст.179 ЦПК України, позивач має право подати відповідь на відзив протягом 5 днів з дня отримання відзиву відповідача.
Згідно з ч.3 ст.179 ЦПК України, копія відповіді на відзив та доданих до неї документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) відповіді на відзив до суду.
Відповідно до ст.180 ЦПК України, відповідач має право подати заперечення на відповідь на відзив протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив.
Згідно з ч.3 ст. 180 ЦПК України, копія заперечення на відповідь на відзив та доданих до нього документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) заперечення на відповідь на відзив до суду.
Відповідно до вимог ст. 83 ЦПК України, відповідач повинен подати суду докази разом з поданням відзиву .
Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.
Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Відповідно до вимог ст. 49 ЦПК України, крім прав та обов`язків, визначених у ст.43 ЦПК України, позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.
Учасники справи можуть отримати інформацію на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, щодо справи, що розглядається за наступною веб-адресою сторінки: http://km.pl.court.gov.ua/fair/
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана лише з підстав недотримання правил підсудності до Полтавського апеляційного суду через Кременчуцький районний суд Полтавської області протягом 15 днів з дня її проголошення.
Учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяО. О. Колотієвський
Суд | Кременчуцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2022 |
Оприлюднено | 30.09.2022 |
Номер документу | 106488582 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП |
Цивільне
Кременчуцький районний суд Полтавської області
Колотієвський О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні