ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,
тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
03 жовтня 2022 рокуСправа № 912/1312/22
Суддя Господарського суду Кіровоградської області Коваленко Н.М.,
розглянувши матеріали позовної заяви №215-Ю1 від 22.09.2022 Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР ГАЗ РЕСУРС"</a> (далі - ТОВ "УКР ГАЗ РЕСУРС"), код ЄДР 41427817, вул. Новокостянтинівська, 13/10, офіс 201, м. Київ, 04080
про стягнення заборгованості за договором поставки в розмірі 234 161,57 грн,
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Кіровоградської області через систему "Електронний суд" надійшла позовна заява ТОВ "УКР ГАЗ РЕСУРС" до Державного підприємства водних шляхів "Укрводшлях", код ЄДР 03150102 в особі відокремленого підрозділу "Кременчуцький судноплавний шлюз" Державного підприємства водних шляхів "Укрводшлях", код ЄДР 23229231 з вимогами:
1. Прийняти позовну заяву до свого провадження.
2. Здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
3. Винести рішення, яким стягнути з Державного підприємства водних шляхів "Укрводшлях" (код ЄДРПОУ 03150102) в особі відокремленого підрозділу "Кременчуцький судноплавний шлюз" Державного підприємства водних шляхів "Укрводшлях" (ЄДРПОУ 23229231) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР ГАЗ РЕСУРС"</a> (ЄДРПОУ 41427817) основної заборгованість в розмірі 234 161,57 грн з яких: 208 632,73 грн - сума основної заборгованості по Договору, 22 219,31 грн - інфляційних витрат; 3 309,53 грн - три відсотки річних.
1. Стягнути з Державного підприємства водних шляхів "Укрводшлях" (код ЄДРПОУ 03150102) в особі відокремленого підрозділу "Кременчуцький судноплавний шлюз" Державного підприємства водних шляхів "Укрводшлях" (ЄДРПОУ 23229231) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР ГАЗ РЕСУРС"</a> (ЄДРПОУ 41427817) витрат на професійну правничу допомогу адвоката 15 000,00 грн.
2. Покласти судові витрати на Відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Розглянувши вказану позовну заяву, господарський суд дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити, зокрема, місцезнаходження сторін та інших учасників справи, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України).
Позивач не дотримався вимог п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України з огляду на таке.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 4 ГПК України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням мають юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування.
Коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відособлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу. Водночас, стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відособлений підрозділ.
Відповідно до ст. 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Частиною 3 ст. 95 Цивільного кодексу України визначено, що філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Приписами ч. 1 ст. 29 ГПК України позивачу надано право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, за винятком виключної підсудності, встановленою статтею 30 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 29 ГПК України позови у справах, що виникають з діяльності філії або представництва юридичної особи, можуть пред`являтись також за їх місцезнаходженням.
Позивач звернувся з даним позовом до Господарського суду Кіровоградської області, визначивши у якості відповідача Державне підприємство водних шляхів "Укрводшлях" в особі відокремленого підрозділу "Кременчуцький судноплавний шлюз" Державного підприємства водних шляхів "Укрводшлях".
Однак при цьому позивач зазначив лише місцезнаходження відокремленого підрозділу юридичної особи відповідача, втім не зазначив місцезнаходження юридичної особи відповідача - Державного підприємства водних шляхів "Укрводшлях".
Разом з тим, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України, до позовної заяви, яка подається до господарського суду, мають бути додані документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Згідно з ч. 1 ст. 172 ГПК України, позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Положеннями ст. 13 Закону України "Про поштовий зв`язок" передбачено, що послуги поштового зв`язку надаються на договірній основі згідно з Правилами надання послуг поштового зв`язку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, та повинні відповідати встановленим нормам якості. У договорі про надання послуг поштового зв`язку, якщо він укладається у письмовій формі, та у квитанції, касовому чеку тощо, якщо договір укладається в усній формі, обов`язково зазначаються найменування оператора та об`єкта поштового зв`язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість. У договорі, стороною якого є національний оператор зв`язку, укладеному у будь-якій формі, має міститися попередження про недопущення пересилання письмової кореспонденції, виконаної і розтиражованої друкарським способом, без вихідних даних (тираж, назва друкарні, номер замовлення та інше). За недотримання цієї вимоги несе відповідальність оператор поштового зв`язку. Договір про надання послуги поштового зв`язку вважається укладеним після оплати користувачем вартості цієї послуги, якщо інше не передбачене відповідними договорами.
Відповідно до Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №270 від 05.03.2009 (з наступними змінами та доповненнями), розрахунковий документ - документ встановленої відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо), що підтверджує надання послуг поштового зв`язку; згруповані поштові відправлення, поштові перекази - внутрішні реєстровані поштові відправлення, поштові перекази, кількість яких становить п`ять і більше, що одночасно подаються для пересилання одним відправником (пункт 2 Правил). Внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю можуть прийматися для пересилання з описом вкладення та/або з післяплатою (пункт 19 Правил).
За змістом пунктів 59, 61 вказаних Правил, внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю з описом вкладення подаються для пересилання відкритими для перевірки їх вкладення. У разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.
За змістом пп. 66 - 68 Правил, у разі відправлення згрупованих поштових відправлень, поштових переказів відправник складає їх список в електронному вигляді за формою, визначеною оператором поштового зв`язку. Кількість поштових відправлень, поштових переказів одного виду та категорії (згрупованих за способом пересилання), що включаються до одного списку, та кількість таких списків визначаються оператором поштового зв`язку. Список засвідчується підписом відправника. Якщо відправником є юридична особа, список згрупованих внутрішніх рекомендованих поштових карток, листів, бандеролей засвідчується підписом відповідального працівника цієї особи, список згрупованих внутрішніх листів та бандеролей з оголошеною цінністю, посилок, прямих контейнерів, поштових переказів - підписами керівника та головного бухгалтера. Підписи скріплюються відповідними печатками (за наявності). Про прийняття для пересилання згрупованих поштових відправлень, поштових переказів видається один розрахунковий документ на один список. Один примірник списку видається відправникові.
Враховуючи вищевикладене, належними доказами відправлення учасникам справи копії позовної заяви та доданих до неї документів є надані в оригіналі розрахунковий документ (касовий чек, розрахункова квитанція), виданий відправникові оператором поштового зв`язку при прийнятті реєстрованого поштового відправлення для пересилання, та опис вкладення у цінний лист, засвідчений підписом працівника відділення поштового зв`язку та відбитком календарного штемпеля цього відділення, у якому зазначаються номер поштового відправлення, найменування одержувача, його адреса та поштовий індекс, поіменний перелік документів, вкладених до відправлення.
На підтвердження надіслання відокремленому підрозділу "Кременчуцький судноплавний шлюз" Державного підприємства водних шляхів "Укрводшлях" копії позовної заяви з доданими до неї документами позивачем надано опис вкладення до листа №0504501909037 та список згрупованих відправлень №186 від 22.09.2022 ф. 103А.
Поряд з цим, підтвердженням надання послуг поштового зв`язку може бути квитанція або касовий чек, в якому зазначено найменування оператора та об`єкта поштового зв`язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість, а сам лише опис вкладення у цінний лист не може бути належним доказом надіслання відповідних документів (аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 17.07.2018 у справі №921/311/17-г/7).
Суд зазначає, що список згрупованих поштових відправлень не може бути прийнятим як належний доказ надіслання заяви з додатками та листом з описом вкладення іншим учасникам справи, оскільки, всупереч вказаним нормам, не є розрахунковим документом, який підтверджує факт надання послуг поштового зв`язку (ухвала Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 11.02.2019 у справі №910/17784/16).
Таким чином, позивач всупереч вимогам п. 1 ч. 1 ст. 164, ч. 1 ст. 172 ГПК України не надав належних доказів направлення відокремленому підрозділу "Кременчуцький судноплавний шлюз" Державного підприємства водних шляхів "Укрводшлях" копії позовної заяви з доданими до неї документами.
Крім того, як зазначено в позовній заяві, позов подано до Державного підприємства водних шляхів "Укрводшлях" в особі відокремленого підрозділу "Кременчуцький судноплавний шлюз" Державного підприємства водних шляхів "Укрводшлях".
Проте, позивачем, в порушення вищевказаних вимог, не надано докази направлення позовної заяви з доданими до неї документами на адресу Державного підприємства водних шляхів "Укрводшлях".
Частиною ч. 2 ст. 164 ГПК України передбачено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Водночас, згідно з вимогами ст. 91 ГПК України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасники справи мають право подавати письмові докази в електронних копіях, посвідчених електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до закону. Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Порядок засвідчення копій документів визначений пунктом 5.26 Національного стандарту України "ДСТУ 4163:2020", який прийнято з наданням чинності з 01 вересня 2021 року наказом №144 від 01.07.2020 Державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" "Про прийняття та скасування національних стандартів", відповідно до якого відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів "Згідно з оригіналом" (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії.
За п. 5.10 зазначеного стандарту, дата документа - це, відповідно, дата його підписання, затвердження, прийняття, реєстрації або складення. Крім того, датують усі службові відмітки, проставлені на документі, а саме: візу, резолюцію, відмітку про засвідчення копії документа, відмітку про надходження документа до юридичної особи, відмітку про виконання документа, відмітку про ознайомлення з документом.
Дату оформлюють цифровим або словесно-цифровим способом.
У разі оформлення дати цифровим способом її елементи зазначають арабськими цифрами в один рядок у такій послідовності: день місяця, місяць, рік. У цьому разі день місяця і місяць проставляють двома парами цифр, розділеними крапкою; рік чотирма цифрами, крапку наприкінці не ставлять.
Приклад
07.12.2019
Допустимо оформлювати дату у зворотній послідовності: рік, місяць, день місяця. Такий спосіб найчастіше використовують під час службового листування з іноземними партнерами, оскільки він відповідає міжнародній системі датування документів.
Приклад
2019.05.25
У текстах нормативно-правових актів та посиланнях на них і в документах, що містять відомості фінансового характеру, застосовують словесно-цифровий спосіб зазначення дат із проставлянням нуля в позначенні дня місяця, якщо він містить одну цифру.
Приклад
07 грудня 2019 року
Допустимо вживати слово "рік" у скороченому варіанті "р.".
Приклад
25 травня 2019 р.
У різних реквізитах одного документа дата може бути оформлена як словесно-цифровим способом, так і цифровим.
Поруч з цим деякі копії, додані до позову, містять відмітку "Копія", "Згідно з оригіналом Представник Невструєв Л.Б.", проте не містять дати засвідчення копій.
При цьому копії документів, доданих до позовної заяви, поганої якості, деякі з них взагалі не піддаються читанню, а саме: копії договору про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу №1 від 02.02.2021 з додатками та додаткової угоди №7 від 21.12.2021 до Договору.
З огляду на викладене, такі копії документів не є доказами у розумінні ч. 2 ст. 91 ГПК України.
Отже, позивачем не дотримано приписи ч. 2 ст. 164 ГПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 ГПК України - суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно ч. 2 ст. 174 ГПК України - в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
За ч. 3-4 ст. 174 ГПК України - якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймає до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Керуючись ст. 162, 164, 172, 174, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву №215-Ю1 від 22.09.2022 Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР ГАЗ РЕСУРС"</a> залишити без руху.
У строк, який не перевищує десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, позивачу усунути недоліки позовної заяви, а саме подати:
- уточнену позовну заяву із зазначенням місцезнаходження Державного підприємства водних шляхів "Укрводшлях" на першій сторінці позову та у прохальній частині;
- належні докази направлення на адресу Державному підприємству водних шляхів "Укрводшлях" та відокремленому підрозділу "Кременчуцький судноплавний шлюз" Державного підприємства водних шляхів "Укрводшлях" копії позовної заяви з доданими до неї документами (опис вкладення та розрахункові документи);
- належним чином засвідчені копії, доданих до позовної заяви документів, та такі, що піддаються читанню;
- докази направлення заяви про усунення недоліків Державному підприємству водних шляхів "Укрводшлях" та відокремленому підрозділу "Кременчуцький судноплавний шлюз" Державного підприємства водних шляхів "Укрводшлях" (опис вкладення та розрахункові документи).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Копію ухвали направити позивачу засобами поштового зв`язку та через електронний кабінет.
Суддя Н.М. Коваленко
Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.
Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5013.
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2022 |
Оприлюднено | 04.10.2022 |
Номер документу | 106552015 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Коваленко Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні