Рішення
від 29.09.2022 по справі 926/3005/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2022 року м. ЧернівціСправа № 926/3005/22

Суддя Господарського суду Чернівецької області Дутка В.В., при секретарі судового засідання Боднарчуку В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівцігаз збут", м. Чернівці

до приватного підприємства "Квінс Тревел", м. Чернівці

про стягнення заборгованості в сумі 41530,90 грн

представники сторін - не з`явилися

ВСТАНОВИВ:

11.08.2022 товариство з обмеженою відповідальністю "Чернівцігаз збут" звернулося до Господарського суду Чернівецької області з позовом до приватного підприємства "Квінс Тревел" про стягнення заборгованості в сумі 41530,90 грн.

Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 20.09.2022 позов задоволено, стягнуто з приватного підприємства "Квінс Тревел" на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівцігаз Збут" заборгованість за спожитий газ в сумі 41191,04 грн, пеню в сумі 295,53 грн, 3% річних в сумі 44,33 грн, 2481,00 грн судового збору.

21.09.2022 до суду від представника позивача надійшла заява про ухвалення додаткового рішення в якій просить стягнути з приватного підприємства "Квінс Тревел" на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівцігаз Збут" витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 12000,00 грн.

Ухвалою суду від 21.09.2022р. заява товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівцігаз Збут" призначена до розгляду в судовому засіданні на 29.09.2022р.

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

28.09.2022 представник позивача звернувся до суду з заявою, в якій повідомив про відсутність можливості участі в судовому засіданні 29.09.2022 в зв`язку з представництвом інтересів позивача в іншому судовому процесі. Крім того, представник позивача просив вважати вірною дату у звіті про фактично надані послуги - 20.09.2022.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином повідомлений про час, дату та місце проведення судового засідання.

Суд, оцінюючи подану позивачем заяву та документи в її обґрунтування за своїм переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному й об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення заяви з огляду на таке.

Відповідно до ст. 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо, зокрема, судом не вирішено питання про судові витрати. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Згідно ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема до них належать витрати на професійну правничу допомогу.

Частина 1 статті 124 Господарського процесуального кодексу України встановлює, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.

Стаття 161 Господарського процесуального кодексу України визначає, що заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.

У позовній заяві позивачем зазначено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які планує понести позивач у зв`язку з розглядом справи у вигляді витрат на професійну правничу допомогу, а саме в розмірі 9000,00 грн.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

За приписами ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом; адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Згідно зі ст. 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

За змістом статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

30.11.2017 між Адвокатським об`єднанням «ГАРАНТ ГРУП» (Виконавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «ЧЕРНІВЦІГАЗ ЗБУТ» (Замовник) укладено договір про надання правової допомоги №38АChrZ491-17, відповідно до умов якого Виконавець зобов`язується надавати комплекс послуг правової допомоги, а Замовник приймати та оплачувати їх.

Відповідно до п. 1.2 договору сторони визначили перелік юридичних послуг за договором.

Вартість щомісячної оплати за отримання правової допомоги згідно п.3.1.1. договору складає 45 000,00 грн.

Плата за ведення складних справ - у розмірі, визначеному в окремих додаткових угодах до Договору (п.3.1.2. договору).

Договір набуває чинності з моменту підписання Сторонами та діє в частині надання послуг з 01 грудня 2017 року до 28 лютого 2018 року включно, а в частині проведення розрахунків- до їх остаточного завершення.

Дію договору про надання правової допомоги №38АChrZ491-17 сторони неодноразово продовжували Додатковими угодами №3 від 29.01.2018, №5 від 27.12.2018, №7 від 27.12.2019, №11 від 31.12.2020, №18 від 31.12.2021, востаннє до 31.12.2022.

03.08.2022 сторони уклали Додаткову угоду №52 до Договору про надання правової допомоги №38АChrZ491-17. Відповідно до п. 3.1.2. Договору сторони домовились укласти окрему Додаткову угоду про надання Виконавцем професійної правничої допомоги, що полягає у захисті прав та законних інтересів Замовника адвокатами Виконавця, пов`язаних із стягненням з Приватного підприємства «Квінс Тревел» (код ЄДР 37368960, надалі - Боржник) заборгованості за спожитий природний газ, а також штрафних та фінансових санкцій (надалі-стягнення заборгованості) (п.1 Додаткової угоди №52).

Згідно п.3 Додаткової угоди №52 Виконавець надаючи професійну правничу допомогу у справі, пов`язаної із стягненням заборгованості з Боржника, зобов`язується, але не обмежуючись, вчинити наступні дії: зокрема здійснювати захист прав та законних інтересів Замовника адвокатами Виконавця.

Загальна вартість послуг, що надаються Виконавцем за умовами даної Додаткової угоди розраховується на підставі погодинної ставки вартості роботи адвоката, працевлаштованого у Виконавця, і становить 3000 ( три тисячі гривень ) грн. 00 коп. за годину та виходячи із фактичного обсягу наданих послуг. Фактичний обсяг наданих послуг визначається Сторонами в актах приймання-передачі наданих послуг (п.4 Додаткової угоди №52).

Оплата вартості наданих послуг здійснюється Замовником за фактом їх надання відповідно до наданого Виконавцем рахунку-фактури протягом 10 (десяти) календарних днів з дня вступу в законну силу рішення суду у справі, визначеної п.1 даної Додаткової угоди (п.6 Додаткової угоди №52).

Ця Додаткова угода, згідно п.9, набуває чинності з дати підписання Сторонами та діє до прийняття остаточного рішення у справі, а в частині проведення розрахунків - до їх повного виконання.

Наказом Адвокатського об`єднання «ГАРАНТ ГРУП» від 18.09.2018 року № 66-ОС прийнято Попова Віталія Дмитровича з 19.09.2018 року на посаду начальника управління в Чернівецькій області, з випробувальним терміном, з визначенням віддаленого місця роботи: ТОВ «ЧЕРНІВЦІГАЗ ЗБУТ».

09.12.2021 ТОВ «ЧЕРНІВЦІГАЗ ЗБУТ» видало довіреність, якою уповноважило адвоката Попова В.Д., зокрема представляти інтереси товариства в судах всіх інстанцій.

Підтвердженням того, що Попов Віталій Дмитрович є адвокатом свідчить свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю серії ЧЦ № 000306 від 30.11.2018.

Згідно Звіту про фактично надані послуги за Додатковою угодою №52, сторони підтвердили про надані послуги згідно переліку, де виконавцем витрачено 4,00 людино-годин згідно договору. Сторони претензій одна до одної з приводу наданих послуг не мають. Зокрема, вивчення судової практики, збір доказів, визначення правової позиції, підготовка позовної заяви - 1 год; ознайомлення з відзивом, підготовка відповіді на відзив та додаткових документів по справі - 1 год; ознайомлення із запереченнями на відповідь на відзив, проведення аналізу висновків Верховного Суду по справі №753/11000/14-ц, підготовка письмових пояснень щодо наданого заперечення на відповідь на відзив - 1 год; представництво інтересів Товариства в Господарському суді Чернівецької області у судовому засіданні по справі№926/3005/22 - 1 год.

Відповідно до п. 5 Додаткової угоди №5, сторони підписали Акт надання послуг №23 від 20.09.2022, згідно якого загальна вартість робіт (наданих послуг) становить 12000,00 грн., виходячи з розрахунку 4 год х 3000,00 грн.

Об`єднана палата Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду у постанові від 03.10.2019р. по справі №922/445/19 дійшла висновку, що витрати за надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено. При цьому, обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, що підлягають розподілу між сторонами.

Відповідно до ч.ч. 5, 6 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідачем не заявлено клопотання про зменшення розміру витрат позивача на професійну правничу допомогу адвоката позивача.

Слід зазначити, що за змістом статті ст. 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Відповідно до статті 28 Правил адвокатської етики, затверджених Звітно-виборним з`їздом адвокатів України від 09.06.2017, гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів професійної правничої (правової) допомоги клієнту.

Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата тощо), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань. При встановленні розміру гонорару можуть враховуватися складність справи, кваліфікація, досвід і завантаженість адвоката та інші обставини. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю. В разі виникнення особливих по складності доручень клієнта або у випадку збільшення затрат часу і обсягу роботи адвоката на фактичне виконання доручення (підготовку до виконання) розмір гонорару може бути збільшено за взаємною домовленістю.

Отже, адвокатський гонорар може існувати в двох формах - фіксований розмір та погодинна оплата. Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки, підставою для виплату гонорару, який зазначено як погодинну оплату, є кількість годин помножена на вартість такої години того чи іншого адвоката у залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв (аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 07.09.2020 у справі № 910/4201/19).

Адвокатський гонорар (ціна договору про надання правової допомоги) зазначається сторонами як одна із умов договору при його укладенні. Вказане передбачено як приписами цивільного права, так і Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»; відсутність в договорі про надання правової допомоги розміру та/або порядку обчислення адвокатського гонорару (як погодинної оплати або фіксованого розміру) не дає як суду, так і іншій стороні спору, можливості пересвідчитись у дійсній домовленості сторін щодо розміру адвокатського гонорару.

Отже, визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити з встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується зі статтею 30 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність».

Наявними в матеріалах справи документами підтверджується факт надання правової допомоги позивачу та понесення позивачем таких витрат на суму 12000,00 грн.

Відповідачем не підтверджено жодними засобами доказування неспівмірність розміру цих витрат.

Суд приходить до висновку про відповідність заявленого позивачем розміру витрат на професійну правову допомогу критеріям, що визначені ст. 126 Господарського процесуального кодексу України та не вбачає підстав для його зменшення.

Враховуючи те, що позивачем підтверджено правовий статус адвоката, наявність доказів фактичного надання послуг, а також співмірність розміру витрат з наданими послугами, господарський суд дійшов висновку, що у відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати позивача на правову допомогу покладаються на відповідача повністю в сумі 12000,00 грн.

Враховуючи викладене та керуючись ст. 244 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1.Заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівцігаз Збут" про ухвалення додаткового рішення про вирішення питання щодо розподілу судових витрат задовольнити.

2.Стягнути з приватного підприємства "Квінс Тревел" (58000, м. Чернівці, вул. І.Франка, буд.11, код ЄДР 37368960) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівцігаз Збут" (58018, м. Чернівці, вул. Сидора Воробкевича, 1А, код ЄДР 39584988) 12000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.

Додаткове рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Повний текст додаткового рішення складено і підписано 03.10.2022.

Суддя В.В.Дутка

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення29.09.2022
Оприлюднено04.10.2022
Номер документу106552992
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —926/3005/22

Повістка від 10.02.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Ухвала від 16.01.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Постанова від 15.12.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Постанова від 15.12.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Ухвала від 22.11.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Ухвала від 04.11.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Ухвала від 31.10.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Ухвала від 18.10.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Ухвала від 13.10.2022

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Дутка Віталій Володимирович

Рішення від 29.09.2022

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Дутка Віталій Володимирович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні