1Справа № 335/11221/21 1-кс/335/2551/2022
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2022 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021080000000199 від 07.07.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 199, ч. 3 ст. 204 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Слідчий ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором ОСОБА_4 , звернувся до суду з вищевказаним клопотанням, у якому просить накласти арешт на майно, вилучене у ході обшуку гаражу, який розташовується на території гаражно-експлуатаційного кооперативу «Жигулі» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Адмірала Макарова, за GPS-координатами 47.884340459769035, 35.03919473087548, а саме на: 62 пляшки об`ємом 1 літр кожна, в яких містяться харчові ароматизатори; 23 каністри об`ємом 10 літрів кожна, в яких містяться харчові ароматизатори; 2 каністри об`ємом 12 літрів кожна з харчовими ароматизаторами; 1 каністру об`ємом 5 літрів з харчовими ароматизаторами, шляхом позбавлення права на відчуження, розпорядження та користування ним.
В обґрунтування клопотання зазначено, що СУ ГУНП в Запорізькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості за яким внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021080000000199 від 07.07.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 199, ч. 3 ст. 204 КК України 10.02.2021.
Досудовим розслідуванням встановлено, що невстановлені особи на території м. Запоріжжя здійснюють незаконну діяльність, пов`язану із незаконним виготовленням, придбанням, транспортуванням та зберіганням з метою збуту, а також збутом алкогольних напоїв, які становлять загрозу для життя здоров`я людини.
У ході проведення досудового розслідування було встановлено, що група осіб у складі ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , організували незаконну діяльність, пов`язану із незаконним виготовленням фальсифікованих алкогольних напоїв, а саме «сидру» в порушення вимог ДСТУ та з використанням спеціального приладдя для незаконного виготовлення зазначених алкогольних напоїв, а також із залученням найманих працівників.
З метою приховування своєї злочинної діяльності та вчинюваних злочинів, а також надання вигляду виготовленим фальсифікованим алкогольним напоям якісності та легальності, фігурантами кримінального провадження було створене підприємство ТОВ «Монополіст Трейд» (код ЄДРПОУ 44322741), директором та засновником якого є ОСОБА_5 , а також при збуті фальсифікату використовується неофіційна торгівельна марка та назва «Apple Craft».
При збуті фальсифікату складаються документи від імені підприємства ТОВ «Монополіст Трейд» (код ЄДРПОУ 44322741), до яких, зокрема, вносяться недостовірні відомості з приводу якості виготовлених алкогольних напоїв та відповідності їх ДСТУ.
Крім цього, з метою приховування злочинної діяльності фігурантами кримінального провадження подається податкова звітність до органів ДПС щодо придбання сидру, який вони фактично виготовляють та в подальшому збувають, у ТОВ «ДГС Трейдинг» (код ЄДРПОУ 42677003), оскільки за ТОВ «Монополіст Трейд» (код ЄДРПОУ 44322741) не зареєстрована ліцензія на виготовлення алкогольних напоїв.
При цьому, засновником ТОВ «ДГС Трейдинг» (код ЄДРПОУ 42677003) являється ОСОБА_7 , який є обізнаним щодо незаконної діяльності фігурантів провадження та сприяє їм у вчиненні злочинів, надаючи допомогу у заздалегідь обіцяному приховуванні злочинів.
Зазначені обставини підтверджуються отриманими в порядку, передбаченим КПК України, в ході досудового розслідування доказами, а саме: протоколами допитів свідків, висновками судових хімічних експертиз спиртовмісних сумішей, висновками судових медичних експертиз, матеріалами проведених контролів за вчиненням злочину у формі контрольованої закупки у місцях збуту фальсифікованих алкогольних напоїв (сидру), які були незаконно виготовлені, транспортовані з метою збуту та збуті фігурантами кримінального провадження до торгівельних закладів м. Запоріжжя та Запорізької області, іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.
Так, згідно висновків судових хімічних експертиз спиртовмісних сумішей, які були складені за результатами дослідження алкогольних напоїв, що були закуплені у місцях збуту фальсифікату, встановлено, що вказані алкогольні напої є спиртовмісними сумішами (розчинами), які не відповідають вимогам ДСТУ. Зазначені алкогольні напої виготовлені кустарним саморобним способом шляхом розбавлення неякісного етилового спирту непідготовленою водою з додаванням штучних ароматичних композицій, чому свідчить завищена концентрація альдегідів та наявність неспецифічних легких органічних сполук ацетону, кротованого альдегіду та ін. із штучною примусовою газацією.
У свою чергу, згідно висновків судових медичних експертиз встановлено, що вказані вище алкогольні напої при вживанні їх у їжу можуть бути небезпечними для життя і здоров`я людини.
У ході проведення досудового розслідування встановлено, що цех з виробництва фальсифікованих алкогольних напоїв, який використовується фігурантами кримінального провадження та в якому фактично здійснюється виготовлення та зберігання з метою збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв, розташовується за адресою: м. Запоріжжя, Дніпровське шосе, 15.
07.10.2022, у період часу з 13 год. 25 хв. по 15 год. 02 хв., на підставі ухвали слідчого судді проведено обшук гаражу, який розташовується на території гаражно-експлуатаційного кооперативу «Жигулі» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Адмірала Макарова, за GPS-координатами 47.884340459769035, 35.03919473087548, у ході якого виявлено та вилучено: 62 пляшки об`ємом 1 літр кожна, в яких містяться харчові ароматизатори; 23 каністри об`ємом 10 літрів кожна, в яких містяться харчові ароматизатори; 2 каністри об`ємом 12 літрів кожна, з харчовими ароматизаторами; 1 каністру об`ємом 5 літрів з харчовим ароматизатором; каністру об`ємом 30 літрів зі зразками спиртовмісної рідини, взятої з бочки.
Ухвалою слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя надано дозвіл на відшукання та вилучення спиртово-горючих сумішей, у тому числі спирту, фальсифікованих лікеро-горілчаних напоїв (сидру), обладнання, за допомогою якого вони газуються та охолоджуються, чорнових записів із зазначенням відомостей про реалізацію лікеро-горілчаних напоїв, документів з приводу придбання у ТОВ «Монополіст-Трейд» (код ЄДРПОУ 44322741) алкогольних напоїв (сидру) з 01.01.2022 по 20.09.2022.
Вилучена у ході проведення обшуку каністра, об`ємом 30 літрів, зі зразками спиртовмісної рідини, взятої з бочки, не являється тимчасово вилученим майном, оскільки слідчим суддею надано прямий дозвіл на відшукання і вилучення спиртово-горючих сумішей при постановленні ухвали про проведення обшуку.
Водночас, дозволу на відшукання і вилучення 62 пляшок об`ємом 1 літр кожна, в яких містяться харчові ароматизатори, 23 каністр об`ємом 10 літрів кожна, в яких містяться харчові ароматизатори, 2 каністр об`ємом 12 літрів кожна, з харчовими ароматизаторами, 1 каністри об`ємом 5 літрів з харчовим ароматизатором, слідчим суддею при постановленні ухвали про проведення обшуку не надано, а тому на теперішній час, відповідно до положень Глави 16 КПК України, перераховані вище речі, вилучені в ході проведення обшуку, є тимчасово вилученим майном.
Однак, тимчасово вилучене у ході проведення обшуку майно є знаряддями вчинення злочину, передбаченого ч. 3 ст. 204 КК України, оскільки ароматизатори являються компонентами, за допомогою яких фігурантами кримінального провадження здійснюється незаконне виготовлення фальсифікованих алкогольних напоїв (сидру).
Слідчий вказує, що вилучені у ході проведення обшуку речові докази, мають важливе доказове значення у кримінальному провадженні та можуть бути використані, як доказ факту та обставин, що встановлюють у ході досудового розслідування, у зв`язку із чим просить накласти на них арешт.
Слідчий ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд клопотання без його участі, просив клопотання задовольнити в повному обсязі.
Від ОСОБА_5 надійшла заява про розгляд клопотання про арешт майна без його участі, у якій він також заперечував проти задоволення клопотання.
Дослідивши матеріали клопотання, перевіривши надані в його обґрунтування, слідчий суддя доходить до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що СУ ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості за яким внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021080000000199 від 07.07.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 199, ч. 3 ст. 204 КК України.
У витязі з ЄРДР за № кримінального провадження 12021080000000199, у графі «короткий виклад обставин, що можуть свідчить про вчинення кримінального правопорушення зазначено: на території Запорізької області невстановлені особи здійснюють незаконну діяльність, пов`язану із незаконним виготовленням, придбанням, транспортуванням та зберіганням з метою збуту, а також збутом незаконного виготовлених підакцизних товарів, які становлять загрозу для життя та здоров`я людини.
У своєму клопотанні слідчий зазначає, що наразі органом досудового розслідування здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 12021080000000199 з приводу здійснення незаконної діяльність невстановленими особами на території м. Запоріжжя, яка пов`язана із незаконним виготовленням фальсифікованих алкогольних напоїв, а саме «сидру», який виготовлено з порушенням вимог ДСТУ та з використанням спеціального приладдя для незаконного виготовлення зазначених алкогольних напоїв, а також із залученням найманих працівників.
В рамках вказаного кримінального провадження слідчий ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку, в якому зазначив, що у ході досудового розслідування встановлено, що фігурантами кримінального провадження для зберігання з метою подальшого збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв та сировини, необхідної для їх виготовлення, використовується гараж, який розташовується на території гаражно-експлуатаційного кооперативу «Жигулі» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Адмірала Макарова, за GPS-координатами 47.884340459769035, НОМЕР_1 .
Ухвалою слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 20.09.2022, надано дозвіл на проведення обшуку гаражу, який розташовується на території гаражно-експлуатаційного кооперативу «Жигулі» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Адмірала Макарова, за GPS-координатами 47.884340459769035, НОМЕР_1 , з метою виявлення та вилучення: спиртово-горючих сумішей, у тому числі спирту, фальсифікованих лікеро-горілчаних напоїв (сидру), обладнання, за допомогою якого вони газуються та охолоджуються, чорнових записів із зазначенням відомостей про реалізацію лікеро-горілчаних напоїв, документів з приводу придбання у ТОВ «Монополіст Трейд» (код ЄДРПОУ 44322741) алкогольних напоїв (сидру) з 01.01.2022 по 20.09.2022.
07.10.2022, на підставі ухвали слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 20.09.2022, проведено обшук гаражу, який розташовується на території гаражно-експлуатаційного кооперативу «Жигулі» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Адмірала Макарова, за GPS-координатами 47.884340459769035, 35.03919473087548, у ході проведення якого виявлено та вилучено: 62 пляшки об`ємом 1 літр кожна, в яких містяться харчові ароматизатори; 23 каністри об`ємом 10 літрів кожна, в яких містяться харчові ароматизатори; 2 каністри об`ємом 12 літрів кожна, з харчовими ароматизаторами; 1 каністру об`ємом 5 літрів з харчовим ароматизатором; каністру об`ємом 30 літрів зі зразками спиртовмісної рідини, взятої з бочки.
Відповідно до ч. 5 ст. 171 КПК України, клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено.
У разі тимчасового вилучення майна під час обшуку, огляду, здійснюваних на підставі ухвали слідчого судді, передбаченої статтею 235 цього Кодексу, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано слідчим, прокурором протягом 48 годин після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.
Обшук проведено 07.10.2022, клопотання слідчого про арешт майна подано поштовим зв`язком 08.10.2022, що підтверджується відміткою про дату оформлення поштового відправлення, а відтак слідчим дотримано строки подання клопотання про арешт майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 170 КПК України визначено, що арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів .
Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
При вирішенні питання про арешт майна, слідчим суддею враховано вимоги ст. 173 КПК України, а саме правові підстави для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; а також наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
У вказаному клопотанні про арешт майна, слідчий просить накласти арешт на 62 пляшки об`ємом 1 літр кожна, в яких містяться харчові ароматизатори; 23 каністри об`ємом 10 літрів кожна, в яких містяться харчові ароматизатори; 2 каністри об`ємом 12 літрів кожна, з харчовими ароматизаторами; 1 каністру об`ємом 5 літрів з харчовим ароматизатором, та, як на підставу для накладення арешту посилається на те, що вказане майно є речовими доказами у кримінальному провадженні, оскільки воно є знаряддям вчинення злочину, передбаченого ч. 3 ст. 204 КК України, зокрема компонентами за допомогою яких фігуранти кримінального провадження здійснюють незаконне виготовлення сидру.
Частиною 3 ст. 204 КК України передбачена кримінальна відповідальність за незаконне виготовлення спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива, тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, пального або інших підакцизних товарів , що становлять загрозу для життя і здоров`я людей, а так само збут таких товарів, що призвело до отруєння чи спричинило смерть особи.
З наданих слідчому судді матеріалів кримінального провадження можна встановити, що дійсно на території м. Запоріжжя здійснюється діяльність пов`язана із виготовленням, придбанням, транспортуванням, та зберіганням з метою збуту, а також збутом алкогольного напою сидру, який не відповідає вимогам ДСТУ.
Разом з тим, у клопотанні слідчим не доведено, що вилучені у ході обшуку харчові ароматизатори, використовувались у здійсненні незаконного виготовлення сидру, який становить загрозу для життя і здоров`я людей, та у подальшому його збуті.
При цьому, самі по собі харчові ароматизатори, не є предметом кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 204 КК України, оскільки можуть бути використані, як складові частини, компоненти, при виготовленні сидру або іншої алкогольної продукції.
Слідчим не надано доказів на підтвердження його припущень з приводу того, що вилучені у ході обшуку харчові ароматизатори, будуть використовуватись фігурантами кримінального провадження задля незаконного виготовлення, з метою збуту, алкогольного напою - сидру, який становить загрозу для життя і здоров`я людей.
Слід зазначати, що оскільки харчові ароматизатор, які вилучені у ході обшуку, станом на час їх вилучення є лише компонентами для виготовлення сидру, не були використані при виготовлені алкогольних напоїв, з приводу яких наявний у слідчого висновок експерта, то підстави вважати, що вони будуть використані саме для незаконного виготовлення сидру відсутні.
З урахуванням викладених обставин, а також принципу розумності та співрозмірності обмеження права власності завданням кримінального провадження, слідчий суддя доходить до висновку, що клопотання слідчого про накладення арешту на 62 пляшки об`ємом 1 літр кожна, в яких містяться харчові ароматизатори; 23 каністри об`ємом 10 літрів кожна, в яких містяться харчові ароматизатори; 2 каністри об`ємом 12 літрів кожна, з харчовими ароматизаторами; 1 каністру об`ємом 5 літрів з харчовим ароматизатором, не підлягає задоволенню, оскільки слідчим не доведено, що вказане майно є речовими доказами у кримінальному провадженні, зокрема, що воно є знаряддям та предметом вчиненого злочину, передбаченого ч. 3 ст. 204 КК України, та використовується у будь-якій незаконній діяльності.
Керуючись ст. ст. 98, 131, 170-173 КПК України,-
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого про арешт майна, яке вилучене у ході проведення обшуку гаражу 07.10.2022, який знаходиться на території гаражно-експлуатаційного кооперативу «Жигулі», за адресою: м. Запоріжжя, вул. Адмірала Макарова, за GPS-координатами 47.884340459769035, 35.03919473087548, у рамках кримінального провадження № 12021080000000199 від 07.07.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 199, ч. 3 ст. 204 КК України, залишити без задоволення.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2022 |
Оприлюднено | 13.05.2024 |
Номер документу | 106905198 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні