УХВАЛА
08 листопада 2022 року
м. Київ
cправа № 904/6998/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Малашенкової Т.М. (головуючий), Бенедисюка І.М., Колос І.Б.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківський вагонобудівний завод» (далі - ТОВ «Харківський вагонобудівний завод», скаржник)
на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 28.04.2022
та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 17.08.2022
у справі №904/6998/20
за первісним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Зовнішньоторговельна Фірма»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківський вагонобудівний завод»
про стягнення 419 029, 46 грн
та за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківський вагонобудівний завод»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Зовнішньоторговельна Фірма»
про стягнення 715 500, 00 грн
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Харківський вагонобудівний завод» надіслало касаційну скаргу до Верховного Суду 14.09.2022 (згідно накладної доданої до скарги), яка надійшла до Суду через «Скриню» Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду 27.09.2022. В касаційній скарзі ТОВ «Харківський вагонобудівний завод» просить скасувати повністю рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 28.04.2022 та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 17.08.2022 у справі №904/6998/20, справу передати повністю на новий розгляд. Крім того, скаржником в прохальній частині скарги заявлено клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.09.2027 у справі №904/6998/20 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Малашенкова Т.М., судді: Бенедисюк І.М., Колос І.Б.
Ухвалою Верховного Суду від 30.09.2022 касаційну скаргу ТОВ «Харківський вагонобудівний завод» у справі №904/6998/20 залишено без руху у зв`язку: з не зазначенням підстави (підстав) касаційного оскарження судових рішень, визначену (визначені) у конкретному пункті (пунктах) частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) з належним обґрунтуванням того, у чому полягає неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права чи/або порушення норм процесуального права під час ухвалення оскаржуваних судових рішень у даній справі; не наданням документа на підтвердження сплати судового збору в розмірі 34 035, 88 грн, який має бути перерахований за реквізитами рахунку для зарахування до Державного бюджету України судового збору за розгляд справ Верховним Судом. При цьому скаржнику надано строк для усунення недоліків касаційної скарги тривалістю 10 днів з дня вручення копії ухвали для усунення, недоліків касаційної скарги.
Вище вказана ухвала Верховного Суду направлена скаржнику та отримана останнім 07.10.2022, про що свідчить поштове повідомлення про вручення рекомендованого відправлення, а, отже, останній день усунення недоліків касаційної скарги припадає на 17.10.2022.
ТОВ «Харківський вагонобудівний завод» 12.10.2022 (згідно з поштовими відмітками на конверті) подало до Верховного Суду заяву про усунення недоліків касаційної скарги у справі №904/6998/20 та додало до неї докази сплати судового збору, зокрема - платіжне доручення від 10.10.2022 №5885 на суму 34 035, 88 грн.
Верховний Суд відзначає, що на його електронну адресу також надійшла від скаржника, ідентична за змістом заява про усунення недоліків касаційної скарги у справі №904/6998/20 підписана КУЕП, відтак Суд розглядає їх як одне.
З огляду на викладене скаржник подав матеріали усунених недоліків касаційної скарги у межах строку, наданого Судом ухвалою від 30.09.2022 у справі №904/6998/20.
Так, у заяві про усунення недоліків касаційної скарги та у касаційній скарзі в обґрунтування своєї правової позиції скаржник із посиланням на пункти 1, 4 частини другої статті 287 ГПК України та пункт 1 частини третьої статті 310 ГПК України вказує, що: суди попередніх інстанцій при ухваленні оскаржуваних судових рішень порушили норми процесуального права, а саме положення статей 86 та 236 ГПК України, що унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, внаслідок не дослідження судом доказів у справі; місцевим та апеляційним господарськими судами положення статей 86 та 236 ГПК України застосовано без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постановах Верховного Суду від 15.08.2019 у справі №905/2122/18 та від 25.06.2020 у справі № 924/233/18.
З огляду на викладене касаційна скарга ТОВ «Харківський вагонобудівний завод» подана із додержанням вимог пункту 5 частини другої статті 290 ГПК України.
Отже, суд дійшов висновку, що скаржником на виконання ухвали Верховного Суду від 30.09.2022 у справі №904/6998/20 усунуто недоліки касаційної скарги.
Згідно з частиною третьою статті 174 ГПК України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Відповідно до частини третьої статті 294 ГПК України питання про відкриття касаційного провадження у справі вирішується колегією суддів у складі трьох суддів не пізніше двадцяти днів з дня надходження касаційної скарги або з дня надходження заяви про усунення недоліків, поданої у порядку, визначеному статтею 292 цього Кодексу.
Отже, на момент відкриття касаційного провадження доводи касаційної скарги не є очевидно неприйнятними, а відтак подані матеріали достатні для касаційного розгляду на підставі пунктів 1, 4 частини другої статті 287 ГПК України.
Щодо клопотання ТОВ «Харківський вагонобудівний завод» про поновлення строку на касаційне оскарження судового рішення у разі необхідності слід відзначити таке.
Згідно з частиною першою статті 119 ГПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Частинами першою та другою статті 288 ГПК України визначено, що: касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення; якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення; учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Верховним Судом встановлено, що постанова Північного апеляційного господарського суду у справі №904/6998/20 ухвалена 17.08.2022, повний її текст виготовлено 25.08.2022, а тому останнім днем для оскарження є 14.09.2022. Скаржником касаційна скарга подана 14.09.2022.
За таких обставин касаційна скарга ТОВ «Харківський вагонобудівний завод» подана до Касаційного господарського суду складі у Верховного Суду у межах строку на касаційне оскарження судового рішення, а відтак клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження у цій справі залишається без розгляду.
Верховний Суд звертає увагу, що з 05.10.2021 офіційно розпочали функціонування три підсистеми (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: «Електронний кабінет», «Електронний суд», підсистема відеоконференцзв`язку, у зв`язку з чим, відповідно до частини шостої статті 6 ГПК України адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, державні органи, органи місцевого самоврядування та суб`єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.
Поряд з цим відповідно до Рішення Ради Суддів України від 05.08.2022 з метою підвищення рівня використання інструментів електронного судочинства під час відправлення правосуддя в умовах скрутного фінансового забезпечення судів рекомендовано судам, зокрема у випадках, коли адвокат, нотаріус, приватний виконавець, арбітражний керуючій, судовий експерт, державний орган, орган місцевого самоврядування, суб`єкт господарювання державного або комунального секторів економіки, який бере участь у справі, не має офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі - вимагати зареєструвати таку офіційну електронну адресу для подальшого направлення судом процесуальних документів в електронній формі; виклики та повідомлення, обмін процесуальними документами з учасниками судових проваджень у першу чергу здійснювати за допомогою електронної пошти та/або з використанням вказаних учасниками судових проваджень мобільних телефонів (в тому числі й з використанням месенджерів, які дозволяють отримати інформацію про доставку відповідного повідомлення, процесуального документа, та отримати інформацію про їх прочитання). Закликано усіх учасників судових проваджень, зокрема - з розумним інтервалом часу цікавитися провадженням у їх справах, добросовісно користуватися належними процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки; зареєструвати електронну адресу в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі; зареєструватися в підсистемі «Електронний кабінет» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи; використовувати функціонал «Електронного кабінету» для ознайомлення з поданими документами в електронній формі.
Керуючись статтями 174, 234, 235, 294 ГПК України, Касаційний господарський суд,
У Х В А Л И В:
1. Відкрити касаційне провадження у справі №904/6998/20 за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківський вагонобудівний завод» на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 28.04.2022 та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 17.08.2022 у справі №904/6998/20.
2. Призначити розгляд касаційної скарги у засіданні Верховного Суду Касаційного господарського суду на 01 грудня 2022 року о 14:20 у приміщенні суду за адресою: м. Київ, вул. О.Копиленка, 6, кімн. № 302.
3. Учасники справи мають право подати відзиви на касаційну скаргу до 24 листопада 2022 року до Верховного Суду Касаційного господарського суду за адресою: м. Київ, вул. О.Копиленка, 6, або через систему «Електронний суд». Відсутність відзиву на касаційну скаргу не перешкоджає перегляду судового рішення.
4. Довести до відома учасників справи, що їхня явка в судове засідання є необов`язковою. З урахуванням воєнного стану сторони можуть подати до Верховного Суду заяви про розгляд справи за їх відсутності.
5. Витребувати матеріали справи №904/6998/20 Господарського суду Дніпропетровської області за первісним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Зовнішньоторговельна Фірма» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківський вагонобудівний завод» про стягнення 419 029, 46 грн та за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківський вагонобудівний завод» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Зовнішньоторговельна Фірма» про стягнення 715 500, 00 грн.
6. Копію ухвали надіслати до Господарського суду Дніпропетровської області та Центрального апеляційного господарського суду для виконання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Т. Малашенкова
Суддя І. Бенедисюк
Суддя І. Колос
ДО УВАГИ УЧАСНИКІВ СУДОВОГО ПРОЦЕСУ !
Суди продовжують працювати, проте в умовах воєнного стану проведення судових засідань має особливості щодо явки до суду та необхідності забезпечення безпеки відвідувачів.
Просимо поєднати дотримання процесуальних норм з повагою до інших учасників справи, у зв`язку з чим:
- максимально реалізувати право на участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, передбачене статтею 197 Господарського процесуального кодексу України;
- про намір участі в судовому засіданні в приміщенні Касаційного господарського суду , або про розгляд справи без участі представників сторін, завчасно повідомити про це суд;
- звернути увагу учасників судового провадження щодо виконання вимог статті 6 Господарського процесуального кодексу України, а саме щодо реєстрації своїх офіційних електронних адрес в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі та використання функціоналу "Електронного кабінету".
Про свій вибір просимо завчасно повідомити суд поштою або в електронному вигляді на електронну адресу суду (kgs@supreme.court.gov.ua) із застосуванням електронного цифрового підпису, або з використанням підсистеми Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи "Електронний суд".
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2022 |
Оприлюднено | 09.11.2022 |
Номер документу | 107179092 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Малашенкова Т.М.
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Кеся Наталія Борисівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Кеся Наталія Борисівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні