ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
14.11.2022Справа № 910/45/18
Господарський суд міста Києва у складі судді Бондарчук В.В., за участю секретаря судового засідання Ярошевської І.О., розглянувши
заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Кредіт Інвестмент Груп» про заміну сторони (стягувача) її правонаступником у справі №910/45/18
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сучасні технології консалтингу»
про стягнення 3 818 509,70 грн,
Представники:
від заявника: не з`явилися;
від позивача (стягувача): не з`явилися;
від відповідача (боржника): не з`явилися.
ВСТАНОВИВ:
Господарський суд міста Києва (суддя Спичак О.М.) рішенням від 21.05.2018 у справі №910/45/18 позов задовольнив частково, зокрема, присудив до стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сучасні технології консалтингу» на користь Публічного акціонерного товариства «Банк "Фінанси та Кредит"» в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк "Фінанси та Кредит"» Ю.П. Ірклієнко заборгованість по основному боргу кредиту в сумі 2 108 333,00 грн, заборгованість по процентам за користування кредитом у розмірі 1 298 511,68 грн, пеню за порушення строків сплати процентів за користування кредитом в сумі 63 784,72 грн та судовий збір у розмірі 52 059,44 грн.
22.06.2018 на виконання судового акту Господарським судом міста Києва видано наказ.
01.11.2022 до суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Кредіт Інвестмент Груп» про заміну сторони стягувача - Публічного акціонерного товариства «Банк "Фінанси та Кредит"» його процесуальним правонаступником - Товариством з обмеженою відповідальністю «Кредіт Інвестмент Груп» на стадії виконання судового рішення у справі №910/45/18.
Розпорядженням в.о. керівника апарату Господарського суду міста Києва 01.11.2022 у зв`язку з відпусткою судді Спичака О.М., призначено повторний автоматизований розподіл матеріалів справи №910/45/18, за результатом якого вказану заяву передано на розгляд судді Бондарчук В.В.
Господарський суд міста Києва ухвалою від 02.11.2022 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Кредіт Інвестмент Груп» про заміну сторони правонаступником прийняв до розгляду, судове засідання призначив на 14.11.2022.
14.11.2022 у судове засідання представники заявника, стягувача та боржника не з`явилися, причин неявки суду не повідомили.
Розглянувши матеріали поданої заяви про заміну сторони (боржника) процесуальним правонаступником на стадії виконання судового рішення у справі №910/45/18, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви з огляду на таке.
В обґрунтування поданої заяви Товариство з обмеженою відповідальністю «Кредіт Інвестмент Груп» посилається на те, що 17.07.2020 між Публічним акціонерним товариством «Банк "Фінанси та Кредит"» (банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кредіт Інвестмент Груп» (новий кредитор) укладено договір про відступлення прав вимоги, відповідно до умов якого банк відступає новому кредитору належні банку, а новий кредитор набуває права вимоги банку до позичальників, заставодавців та/або поручителів, зазначених у Додатках 1, 2 до цього договору, включаючи права вимоги до правонаступників боржників, спадкоємців боржників або інших осіб, до яких перейшли обов`язки боржників, за кредитними договорами (договорами про надання кредиту (овердрафту), договорами застави та договорами поруки, з урахуванням всіх змін, доповнень і додатків до них, згідно з реєстрами у Додатках 1, 2 до цього договору; новий кредитор сплачує банку за права вимоги грошові кошти у сумі та у порядку, визначеними цим договором.
Відповідно до п. 2 договору відступлення прав вимоги від 17.07.2020 за цим договором новий кредитор в день настання відкладальної обставини відповідно до п. 16-1 цього договору, але в будь-якому випадку не раніше отримання банком у повному обсязі коштів, відповідно до п. 4 цього договору, набуває усіх прав кредитора за основними договорами, включаючи: право вимагати належного виконання боржниками зобов`язань за основними договорами, сплати боржниками грошових коштів, сплати процентів у розмірах, вказаних у додатку №1 до договору, право вимагати сплати неустойок, пеней, штрафів, передбачених основними договорами, право вимагати сплати сум, передбачених ст. 625 Цивільного кодексу України (індекс інфляції, 3% річних), право вимагати передачі предметів забезпечення в рахунок виконання зобов`язань за основними договорами, та інше. Розмір заборгованості за Основними договорами, права вимоги за якими переходять до Нового кредитора, вказані у Додатку №1 до цього Договору. Права кредитора за Основними договорами переходять до Нового кредитора у повному обсязі та на умовах, які існують на момент відступлення Права вимоги, за виключенням права на здійснення договірного списання коштів з рахунку/рахунків Боржників, що надане Банку відповідно до умов Основних договорів.
У п. 4 договору відступлення прав вимоги від 17.07.2020 сторони домовились, що за відступлення права вимоги за основними договорами та іншими договорами, які будуть укладені з метою виконання умов протоколу електронних торгів, новий кредитор сплачує банку грошові кошти у розмірі 30 079 325,17 грн. Ціна договору сплачена новим кредитором банку у повному обсязі з моменту набуття чинності цим договором, відповідно до п. 14 цього договору, на підставі протоколу, сформованого за результатами відкритих торгів (аукціону), переможцем яких став новий кредитор.
Таким чином, за твердженням заявника, враховуючи, що згідно додатку №1 до договору до нового кредитора перейшли права вимоги за кредитним договором №09-01-11 від 29.06.2011, укладеного між Публічним акціонерним товариством «Банк "Фінанси та Кредит"» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сучасні технології консалтингу», Товариство з обмеженою відповідальністю «Кредіт Інвестмент Груп» у встановленому законом порядку набуло всіх прав кредитора по відношенню до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сучасні технології консалтингу».
Так, відповідно до ч. 1 ст. 52 ГПК України, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно ст. 334 ГПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження. Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається (надається) учасникам справи, а також державному виконавцю, приватному виконавцю в порядку, передбаченому статтею 242 цього Кодексу. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов`язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов`язане з переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб`єкта права або обов`язку у правовідношенні, коли новий суб`єкт права (позивач, відповідач або третя особа) повністю або частково приймає на себе права чи обов`язки попередника.
Процесуальне правонаступництво є похідним від матеріального та випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони у матеріальному правовідношенні її правонаступником). У зв`язку з цим для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідна наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов`язків до іншої особи - правонаступника.
Отже, процесуальне правонаступництво, передбачене ГПК України, - це перехід процесуальних прав та обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні (аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 10.08.2020 у справі № 917/1339/16).
У виконавчому провадженні заміна сторони виконавчого провадження відбувається на підставі статті 334 ГПК України, а саме у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець (частини перша, друга цієї статті).
Відповідно до ч. 5 ст. 334 ГПК України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Отже, процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв`язок матеріального і процесуального права.
Здійснення правонаступництва є результатом наявності визначеного юридичного складу, тобто сукупності юридичних фактів, необхідних і достатніх для того, щоб отримати відповідний ефект - наступництво в правах та обов`язках. У кожному конкретному випадку для вирішення питань щодо можливості правонаступництва суду слід аналізувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права.
Передання кредитором своїх прав іншій особі за договором відступлення права вимоги (договором цесії) є правонаступництвом, і такий правонаступник кредитора має право звертатись до суду із заявою про заміну сторони.
Згідно з вимогами чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов`язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь-якій стадії процесу.
Аналогічна правова позиція у таких правовідносинах викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах Верховного Суду від 17.02.2020 у справі № 910/5737/15-г, від 20.03.2020 у справі № 906/703/16, від 06.02.2020 у справі № 908/2251/18, від 15.08.2019 у справі № 904/4253/17, від 16.04.2020 у справі № 5023/5604/11.
Відповідно до ст. 212 Цивільного кодексу України, особи, які вчиняють правочин, мають право обумовити настання або зміну прав та обов`язків обставиною, щодо якої невідомо, настане вона чи ні (відкладальна обставина).
Відкладальна обставина повинна мати вірогідний характер, однак сторонам завчасно невідомо, чи матиме місце така обставина; при цьому сторони не можуть впливати на настання такої обставини.
Обумовлення сторонами виникнення між ними певного господарсько-правового зобов`язання настанням певної обставини може здійснюватись саме на етапі укладення договору, тобто сторони визначають, що при умові настання погодженої умови між сторонами виникнуть відповідні правовідносини за договором. Однак, настання такої умови впливає на настання прав і обов`язків у обох сторін договору.
Так, в п. 16-1 договору відступлення прав вимоги від 17.07.2020 сторони погодили, що цей Договір укладається з відкладальною обставиною (в розумінні частини першої статті 212 Цивільного кодексу України) та набуває чинності (є укладеним) та породжує права й обов`язки у Сторін виключно після настання сукупності наступних обставин (далі та вище за текстом - відкладальна обставина) підписання цього Договору сторонами та укладення новим кредитором договорів купівлі-продажу (договорів відступлення прав вимоги) щодо усього майна та майнових прав/прав вимоги, які входять до складу пулу відповідно до протоколу електронних торгів, складеним ТОВ «Дебтекс Україна». При цьому, датою набуття чинності (моментом укладення) цим (цього) Договором (Договору) буде вважатися дата укладення Новим кредитором останнього з договорів купівлі-продажу (відступлення прав вимоги) майна/майнових прав/прав вимоги, які входять до складу пулу відповідно до протоколу електронного аукціону, переможцем якого став Новий кредитор. Сторони домовились, що у випадку не настання відкладальної обставини до 05 серпня 2020 року включно, цей Договір вважається неукладеиим та не створює для Сторін жодних прав та обов`язків, та Права вимоги на підставі цього Договору до Нового кредитора не переходять.
Крім того, в п. 2 договору відступлення прав вимоги від 17.07.2020 сторони передбачили, що за цим договором новий кредитор в день настання відкладальної обставини відповідно до п. 16-1 цього договору, але в будь-якому випадку не раніше отримання банком у повному обсязі коштів, відповідно до п. 4 цього договору, набуває усіх прав кредитора за основними договорами, включаючи: право вимагати належного виконання боржниками зобов`язань за основними договорами, сплати боржниками грошових коштів, сплати процентів у розмірах, вказаних у додатку №1 до договору, право вимагати сплати неустойок, пеней, штрафів, передбачених основними договорами, право вимагати сплати сум, передбачених ст. 625 Цивільного кодексу України (індекс інфляції, 3% річних), право вимагати передачі предметів забезпечення в рахунок виконання зобов`язань за основними договорами, та інше.
Таким чином, умовами договору відступлення прав вимоги від 17.07.2020 сторони визначили, що вказаний договір породжує права та обов`язки (тобто, Товариство з обмеженою відповідальністю «Кредіт Інвестмент Груп» набуває права нового кредитора по відношенню до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сучасні технології консалтингу») лише в тому випадку, коли:
1) сторони підписали договір відступлення прав вимоги від 17.07.2020 та
2) Товариство з обмеженою відповідальністю «Кредіт Інвестмент Груп» уклало договори купівлі-продажу (договори відступлення прав вимоги) щодо усього майна та майнових прав/прав вимоги, які входять до складу пулу відповідно до протоколу електронних торгів, складеним ТОВ «Дебтекс Україна» (При цьому, датою набуття чинності (моментом укладення) цим (цього) Договором (Договору) буде вважатися дата укладення Новим кредитором останнього з договорів купівлі-продажу (відступлення прав вимоги) майна/майнових прав/прав вимоги, які входять до складу пулу відповідно до протоколу електронного аукціону, переможцем якого став Новий кредитор. Сторони домовились, що у випадку ненастання відкладальної обставини до 05 серпня 2020 року включно, цей Договір вважається неукладеним та не створює для Сторін жодних прав та обов`язків, та Права вимоги на підставі цього Договору до Нового кредитора не переходять).
3) отримання банком у повному обсязі коштів, відповідно до п. 4 цього договору.
Так, відповідно до протоколу електронних торгів №debtx_9005 від 04.06.2020, пул активів складається з прав вимоги з прав вимоги та інших майнових прав за кредитними договорами, що укладені з суб`єктами господарювання, фізичними особами, дебіторської заборгованості та договорів фінансового лізингу, а саме:
- активи АТ «Банк "Фінанси та кредит"», а саме: права вимоги та майнові права за кредитним договорами, що укладені з суб`єктами господарювання та фізичними особами в кількості 108 договорів, дебіторська заборгованість, що виникла за операціями з суб`єктами господарювання, фізичними особами та банками-нерезидентами в кількості 6 429 позицій (детальна інформація в публічному паспорті активу);
- активи АТ «ВТБ Банк», а саме: права вимоги та майнові права за кредитними договорами, що укладені з суб`єктами господарювання та фізичними особами в кількості 53 договорів, дебіторська заборгованість в кількості 1 позиція (детальна інформація в публічному паспорті активу);
- активи АТ «ВТБ Банк» та ПАТ «Фідобанк», що складаються з прав вимоги за 2 кредитним договорами, укладеними з юридичною особою;
- активи ПАТ «Діамантбанк», а саме: права вимоги та майнові права за кредитними договорами, що укладені з суб`єктами господарювання та фізичними особами в кількості 20 договорів (детальна інформація в публічному паспорті активу);
- активи ПАТ «Фідобанк», а саме: права вимоги за кредитними договорами, що укладені з суб`єктами господарювання та фізичними особами в кількості 35 договорів (детальна інформація в публічному паспорті активу);
- активи ПАТ Банк «Траст», а саме: права вимоги за договором факторингу №20150430, укладеним з юридичною особою.
При цьому, до матеріалів заяви про заміну сторони (стягувача) правонаступником Товариством з обмеженою відповідальністю «Кредіт Інвестмент Груп» долучено договір про відступлення права вимоги від 17.07.2020, укладений між ПАТ «Банк "Фінанси та кредит"» та ТзОВ «Кредіт Інвестмент Груп», разом із додатком №1, за змістом якого вбачається реєстр кредитних договорів, що складається із 84 позицій); договір купівлі-продажу майнових прав за договорами іпотеки/застави від 17.07.2022, укладений між ПАТ «Банк "Фінанси та кредит"» та ТзОВ «Кредіт Інвестмент Груп»; договір купівлі-продажу майнових прав №debtx_9005/1 від 17.07.2020, укладений між ПАТ «Діамантбанк» та ТзОВ «Кредіт Інвестмент Груп»; договір про відступлення (купівлі-продажу) прав вимоги №debtx_9005/2 від 17.07.2020, укладений між ПАТ «Діамантбанк» та ТзОВ «Кредіт Інвестмент Груп»; договір про відступлення прав вимоги за іпотечними договорами №debtx_9005/3 від 17.07.2020, укладений між ПАТ «Діамантбанк» та ТзОВ «Кредіт Інвестмент Груп»; договір про відступлення прав вимоги за договорами застави №debtx_9005/4 від 17.07.2020, укладений між ПАТ «Діамантбанк» та ТзОВ «Кредіт Інвестмент Груп»; договір про відступлення прав вимоги №debtx_9005/1 від 17.07.2020, укладений між ПАТ «Фідобанк» та ТзОВ «Кредіт Інвестмент Груп»; договір про відступлення прав вимоги №debtx_9005 від 17.07.2020, укладений між ПАТ «Фідобанк» та ТзОВ «Кредіт Інвестмент Груп»; договір про відступлення прав вимоги №20-КБ від 17.07.2020, укладений між АТ «ВТБ Банк» та ТзОВ «Кредіт Інвестмент Груп»; договір про відступлення прав за договорами іпотеки (іпотечними договорами) від 17.07.2020, укладений між АТ «ВТБ Банк» та ТзОВ «Кредіт Інвестмент Груп»; договір про відступлення (купівлі-продажу) прав вимоги №БТ-ПВ-07/20 від 17.07.2020, укладений між ПАТ Банк «Траст» та ТзОВ «Кредіт Інвестмент Груп», разом із додатком №1.
Однак, заявником не додано до матеріалів справи реєстрів договорів, права вимоги за якими відступаються (додатків №1), до зазначених вище договорів (крім договору про відступлення права вимоги від 17.07.2020, укладеного між ПАТ «Банк "Фінанси та кредит"» та ТзОВ «Кредіт Інвестмент Груп» та договору про відступлення (купівлі-продажу) прав вимоги №БТ-ПВ-07/20 від 17.07.2020, укладеного між ПАТ Банк «Траст» та ТзОВ «Кредіт Інвестмент Груп»), а також доказів отримання банками в повному обсязі коштів за кожним із договорів, як це передбачено в пунктах 2 всіх вище перелічених договорів та протоколом електронних торгів №debtx_9005 від 04.06.2020 (крім перерахування коштів на рахунок ПАТ «Банк "Фінанси та кредит"»).
Таким чином, оскільки заявником не надано до матеріалів справи доказів укладення договорів купівлі-продажу (договорів відступлення прав вимоги) щодо усього майна та майнових прав/прав вимоги, які входять до складу пулу відповідно до протоколу електронних торгів, складеним ТОВ «Дебтекс Україна», а також отримання банками коштів, суд дійшов висновку, що заявником не надано належних та допустимих доказів набуття ним прав вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сучасні технології консалтингу», оскільки договір відступлення прав вимоги від 17.07.2020 породжує у Товариства з обмеженою відповідальністю «Кредіт Інвестмент Груп» права та обов`язки нового кредитора виключно після настання вказаної відкладальної обставини (п. 16-1 Договору відступлення прав вимоги від 17.07.2020).
Частиною 1 ст. 77 ГПК України встановлено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно з ч. 1 ст. 74 України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Отже, відповідно до приписів чинного законодавства саме на заявника покладений обов`язок належними та допустимими доказами довести ті обставини, на які він посилається як на підставу для задоволення поданої ним заяви, тобто, у даному випадку, саме Товариство з обмеженою відповідальністю «Кредіт Інвестмент Груп» повинно довести, що за договором про відступлення права вимоги від 17.07.2020 настали всі передбачені ним відкладальні обставини та, відповідно перейшли майнові обов`язки стягувача у цій справи, проте належних та допустимих доказів вказаного заявник до поданої ними заяви не додав.
Ураховуючи встановлене, суд дійшов висновку про відсутність достатніх підстав для здійснення заміни у виконавчому провадженні сторони стягувача - Публічного акціонерного товариства «Банк "Фінанси та Кредит"» на Товариство з обмеженою відповідальністю «Кредіт Інвестмент Груп».
Керуючись ст.ст. 234, 235, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Кредіт Інвестмент Груп» про заміну сторони (стягувача) її правонаступником у справі №910/45/18 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів в порядку, передбаченому ст.ст. 253-259, з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 розділу XI «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено: 17.11.2022.
Суддя В.В. Бондарчук
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2022 |
Оприлюднено | 18.11.2022 |
Номер документу | 107369600 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Бондарчук В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні