Ухвала
від 17.11.2022 по справі 754/19235/21
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 754/19235/21 Головуючий у суді І інстанції Гринчак О.І.

Провадження № 22-ц/824/8097/2022 Доповідач у суді ІІ інстанції Ігнатченко Н.В.

У Х В А Л А

17 листопада 2022 року м. Київ

Київський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - Ігнатченко Н.В.,

суддів: Мережко М.В., Савченка С.І.,

за участю секретаря судового засідання - Череп Я.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Київського апеляційного суду у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за апеляційною скаргою Гімназії «Троєщина» ІІ-ІІІ ступенів Деснянського району міста Києва на рішення Деснянського районного суду міста Києва від 19 травня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Гімназії «Троєщина» ІІ-ІІІ ступенів Деснянського району міста Києва про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи та зобов`язання виплатити заробітну плату,

в с т а н о в и в:

Рішенням Деснянського районного суду м. Києва від 19 травня 2022 року позов задоволено.

Визнано незаконним та скасовано наказ Гімназії «Троєщина» ІІ-ІІІ ступенів Деснянського району м. Києва «Про відсторонення від роботи психолога ОСОБА_1 » від 8 листопада 2021 року № 160-к.

Зобов`язано Гімназію «Троєщина» ІІ-ІІІ ступенів Деснянського району м. Києва виплатити ОСОБА_1 середню заробітну плату за час незаконного відсторонення від роботи.

Вирішено питання розподілу судових витрат у вигляді витрат на професійну правничу допомогу та судового збору.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішення, 7 червня 2022 року відповідач в особі директора Гімназії «Троєщина» ІІ-ІІІ ступенів Деснянського району м. Києва - Солопенка В.А. звернувся з апеляційною скаргою.

Ухвалою Київського апеляційного суду від 21 липня 2022 року відкрито апеляційне провадження у справі, а ухвалою суду від 20 вересня 2022 року закінчено проведення підготовчих дій та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

15 листопада 2022 року до апеляційного суду надійшов відзив позивача на апеляційну скаргу відповідача.

В судовому засіданні суду апеляційної інстанції на вирішення було постановлено питання про зупинення апеляційного провадження у даній справі до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи № 130/3548/21 у подібних правовідносинах.

Позивач у судовому засіданні не заперечувала проти зупинення апеляційного провадження у справі, а відповідач, будучи належним чином повідомленим про розгляду справи, у судове засідання не з'явився.

Заслухавши доповідь судді апеляційного суду та пояснення учасника справи, який з`явився в судове засідання, з приводу поставленого питання, перевіривши мотиви оскаржуваного судового рішення та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційне провадження підлягає зупиненню з наступних підстав.

Частиною другою статті 381 ЦПК України передбачено, що процедурні питання, пов`язані з рухом справи, клопотання та заяви учасників справи, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення провадження у справі, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом апеляційної інстанції шляхом постановлення ухвал в порядку, визначеному цим Кодексом для постановлення ухвал суду першої інстанції.

Судом встановлено, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 3 серпня 2022 року справу № 130/3548/21 з подібних правовідносин передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду для забезпечення сталості та єдності судової практики щодо вирішення виключної правової проблеми.

Передаючи справу № 130/3548/21 на розгляд Великої Палати, Верховний Суд посилався на те, що існує необхідність формування єдиної правозастосовчої практики у справах про відсторонення працівників від роботи з підстав їх відмови або ухилення від обов`язкових профілактичних щеплень проти гострої респіраторної хвороби СОVID-19 для забезпечення розумної передбачуваності судових рішень, а тому справа містить виключну правову проблему та її вирішення необхідне для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики, а також задля запобігання судових помилок, які у подальшому не могли б бути виправлені відповідно до процесуального законодавства внаслідок неможливості касаційного оскарження судових рішень у малозначних справах.

Судове рішення у справі № 754/19235/21, яке наразі переглядається в апеляційному порядку, та судові рішення у справі, яка передана на розгляд Великої Палати Верховного Суду, ухвалені у подібних правовідносинах щодо визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи з підстав відсутності щеплення від респіраторної хвороби СОVID-19 і стягнення середнього заробітку за період відсторонення від роботи.

Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 7 вересня 2022 року справу № 130/3548/21 (провадження № 14-82цс22) прийнято та призначено до розгляду.

Процесуальний порядок провадження у цивільних справах визначається ЦПК України та іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови виконання процесуальних дій, сукупність цивільних процесуальних прав і обов`язків суб`єктів цивільно-процесуальних правовідносин та гарантій їх реалізації.

За змістом пункту 10 частини першої статті 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (у іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою.

Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об`єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення.

Згідно з пунктом 14 частини першої статті 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому пунктом 10 частини першої статті 252 цього Кодексу, - до закінчення перегляду в касаційному порядку.

Більше того, під час вирішення спорів суди мають враховувати саме правову позицію Верховного Суду в силу вимог частини четвертої статті 263 ЦПК України.

Європейський суд з прав людини зауважує, що національні суди мають вибирати способи такого тлумачення, які зазвичай можуть включати акти законодавства, відповідну практику, наукові дослідження тощо (Воловік проти України, № 15123/03, § 45, ЄСПЛ, 6 грудня 2007 року).

Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що формулювання законів не завжди чіткі. Тому їх тлумачення та застосування залежить від практики. І роль розгляду справ у судах полягає саме у тому, щоб позбутися таких інтерпретаційних сумнівів з урахуванням змін у повсякденній практиці (рішення від 11 листопада 1996 року у справі «Кантоні проти Франції», заява № 17862/91, § 31-32; від 11 квітня 2013 року у справі «Вєренцов проти України», заява № 20372/11, § 65). Судові рішення повинні бути розумно передбачуваними (рішення від 22 листопада 1995 року у справі «S. W. проти Сполученого Королівства», заява № 20166/92, § 36).

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає за необхідне зупинити апеляційне провадження у цивільній справі № 754/19235/21 за апеляційною скаргою Гімназії «Троєщина» ІІ-ІІІ ступенів Деснянського району м. Києва на рішення Деснянського районного суду м. Києва від 19 травня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Гімназії «Троєщина» ІІ-ІІІ ступенів Деснянського району м. Києва про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи та зобов`язання виплатити заробітну плату до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи № 130/3548/21 (провадження № 14-82цс22).

При цьому колегія суддів враховує, що розумність тривалості судового розгляду має визначатися з огляду на обставини справи та наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та компетентних органів, а також важливість предмета позову для заявника у справі (рішення ЄСПЛ у справі «Фрідлендер проти Франції» «Федіна проти України»від 2 вересня 2010 року, «Смірнова проти України» від 8 листопада 2005 року, «Матіка проти Румунії» від 2 листопада 2006 року, «Літоселітіс проти Греції» від 5 лютого 2004 року).

Європейський суд з прав людини також наголошує на тому, що право на доступ до суду має бути ефективним. Реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожна держава-учасниця Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух. Разом із тим не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним (рішення ЄСПЛ у справі «Жоффр де ля Прадель проти Франції» від 16 грудня 1992 року).

У зв`язку з наведеним, зупинення апеляційним судом розгляду справи не вплине на права та інтереси позивача щодо ефективного вирішення його справи протягом розумного строку та сприятиме ухваленню законного і обґрунтованого рішення, яке при цьому відповідатиме усталеній судовій практиці, завданням і основним засадам цивільного судочинства та забезпечить справедливе вирішення спору, а також попередить можливе скасування судового акту в касаційному порядку і проведення нового розгляду справи, що потребуватиме значно більшого проміжку часу.

Крім того, згідно із вимогами статті 125 ЦПК України зупинення провадження у справі зупиняє перебіг процесуальних строків. З дня відновлення провадження перебіг процесуальних строків продовжується.

На підставі викладеного та керуючись статтями 125, 252, 253, 368, 381 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Зупинити апеляційне провадження у цивільній справі № 754/19235/21 за апеляційною скаргою Гімназії «Троєщина» ІІ-ІІІ ступенів Деснянського району міста Києва на рішення Деснянського районного суду міста Києва від 19 травня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Гімназії «Троєщина» ІІ-ІІІ ступенів Деснянського району міста Києва про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи та зобов`язання виплатити заробітну плату до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи № 130/3548/21 (провадження № 14-82цс22).

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів до Верховного Суду виключно у випадках, передбачених у частині другій статті 389 ЦПК України.

Головуючий Н.В. Ігнатченко

Судді: М.В. Мережко

С.І. Савченко

СудКиївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення17.11.2022
Оприлюднено24.11.2022
Номер документу107457521
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —754/19235/21

Постанова від 21.11.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кирилюк Галина Миколаївна

Ухвала від 16.03.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Ігнатченко Ніна Володимирівна

Ухвала від 17.11.2022

Цивільне

Київський апеляційний суд

Ігнатченко Ніна Володимирівна

Ухвала від 20.09.2022

Цивільне

Київський апеляційний суд

Ігнатченко Ніна Володимирівна

Ухвала від 21.07.2022

Цивільне

Київський апеляційний суд

Ігнатченко Ніна Володимирівна

Ухвала від 21.06.2022

Цивільне

Київський апеляційний суд

Ігнатченко Ніна Володимирівна

Рішення від 18.05.2022

Цивільне

Деснянський районний суд міста Києва

Гринчак О. І.

Рішення від 18.05.2022

Цивільне

Деснянський районний суд міста Києва

Гринчак О. І.

Ухвала від 12.04.2022

Цивільне

Деснянський районний суд міста Києва

Гринчак О. І.

Ухвала від 28.12.2021

Цивільне

Деснянський районний суд міста Києва

Гринчак О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні