Справа № 931/740/21
Провадження № 2/931/41/22
У Х В А Л А
про зупинення провадження у справі
23.11.22 смт. Локачі
Локачинський районний суд Волинської області
у складі: головуючого - судді Масляної С.В.,
за участю: секретаря - Марчук Н.Я.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залісуду в селищіЛокачах цивільну справу за позовом Селянського (фермерського) господарства Романюка Ігоря Миколайовича до Фермерського господарства "Агротрейд-ПСС", ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів Державний реєстратор Берестечківської міської ради Волинської області Степанюк Наталія Олександрівна, про визнання недійсним договору оренди землі та скасування рішення про реєстрацію права оренди земельної ділянки, зустрічним позовом ОСОБА_1 до Селянського (фермерського)господарства РоманюкаІгоря Миколайовича про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою,
в с т а н о в и в :
В провадженні Локачинського районного суду знаходиться вказана цивільна справа.
Ухвалою судді Локачинського районного суду Волинської області від 29.12.2022 року відкрито провадження у даній цивільній справі в порядку загального позовного провадження.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання 04.11.2022 року не з`явились, водночас в суду відсутні відомості щодо належного повідомлення учасників справи про дату, час та місце розгляду справи. Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення ОСОБА_1 повернулося з відміткою "померла".
Ухвалою Локачинського районного суду Волинської області від 04.11.2022 року розгляд справи відкладено на 16:00 23.11.2022 року, витребувано у Локачинському відділі державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) актовий запис про смерть ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 .
10 листопада 2022 року від Локачинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) на адресу суду надійшов актовий запис про смерть № 170, з якого встановлено, що ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
23 листопада 2022 року від представника позивача СФГ " ОСОБА_2 " Жука Ю.Б. на адресу суду надійшла заява, в якій просить розгляд справи відкласти у зв`язку із зайнятістю в іншому судовому процесі.
Від представника відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_3 через "Електронний суд" 23.11.2022 року надійшло клопотання про проведення судового засідання, призначеного на 16:00 23.11.2022 року, в режимі відеоконференції.
Ухвалою суду від 23 листопада 2022 року у задоволенні клопотання представника відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_3 про проведення підготовчого судового засідання, що призначене на 16:00 23 листопада 2022 року у справі №931/740/21, в режимі відеоконференції - відмовлено.
Згідно ч.1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Таким чином, суд дійшов висновку про відмову в заявленому клопотанні представника позивача СФГ " ОСОБА_2 " ОСОБА_4 та можливість розгляду справи без учасників справи, які належним чином повідомлені про дату, час і місце цього засідання.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.
Відповідач ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку із вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.
Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1218 цього Кодексу до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 1219 ЦК України не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема:
1) особисті немайнові права;
2) право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами;
3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я;
4) право на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом;
5) права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені ст. 608 цього Кодексу.
В позовній заяві позивач просила суд розірвати договір оренди землі.
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Статтею 148-1 Земельного кодексу України передбачено, що до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов`язки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки.
Таким чином, в разі смерті фізичної особи-наймодавця разом із правом власності на земельну ділянку до його спадкоємців переходять права та обов`язки за договором оренди, в тому числі і право на розірвання договору, якщо інше прямо не передбачено в самому договорі.
Отже, право на розірвання договору не відноситься до тих прав, які в силу ст. 1219 ЦК України є особистими і відносно яких правонаступництво недопустиме, оскільки здійснення цього права не пов`язано з певною особою, а тому може здійснюватися і спадкоємцями цієї особи на передбачених законом умовах.
Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктами 1, 3 частини першої ст. 251 цього Кодексу, - до залучення до участі у справі правонаступника чи законного представника.
Положеннями ст. 1270 ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №164 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану" перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
Строк на прийняття спадщини після померлої ОСОБА_1 не сплинув.
За огляду на наведене, провадження у справі підлягає зупиненню.
Керуючись ст.ст. 1216, 1218, 1219, 1225,1270, 1276, ЦК України, 251, 253, 259, 268, 272 ЦПК України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Зупинити провадження у справі за позовом Селянського (фермерського) господарства Романюка Ігоря Миколайовича до Фермерського господарства "Агротрейд-ПСС", ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів Державний реєстратор Берестечківської міської ради Волинської області Степанюк Наталія Олександрівна, про визнання недійсним договору оренди землі та скасування рішення про реєстрацію права оренди земельної ділянки, зустрічним позовом ОСОБА_1 до Селянського (фермерського)господарства РоманюкаІгоря Миколайовича про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою до залучення до участі у справі правонаступника відповідача ОСОБА_1 .
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Ухвала може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 23.11.2022 року.
Суддя Локачинського районного суду С.В. Масляна
Суд | Локачинський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 23.11.2022 |
Оприлюднено | 25.11.2022 |
Номер документу | 107476321 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Локачинський районний суд Волинської області
Масляна С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні