Рішення
від 23.11.2022 по справі 278/2217/22
ЖИТОМИРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 278/2217/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 листопада 2022 року м. Житомир

Житомирський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Євгена Татуйка, за участю секретаря Наталії Вербовської, розглянув цивільну справу за заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В :

Позивачі звернулись до суду із даною заявою згідно якої просили суд ухвалити рішення щодо визначення останнім додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті їх матері. В обґрунтування зазначеного заявниці вказали, що ними пропущено строк для звернення до нотаріуса із відповідною заявою про прийняття спадщини з огляду на те, що вони, на момент смерті матері, з нею не проживали, а відтак і не знали про наявність у неї спадкового майна. Про наявність у спадкодавиці прав на земельну ділянку позивачки, за їх словами, дізнались лише у березня 2021 року. Опісля виявлення документу про право власності на земельну ділянку спадкодавиці звернення до нотаріуса із відповідною заявою, за словами позивачів, було унеможливлено через пандемію Covid-19 та введення воєнного стану в Україні.

У судове засідання учасники справи не з`явились, натомість скерували заяви про проведення судового розгляду справи без їх участі.

Разом з тим, відповідачем направлено відзив на позовну заяву, згідно якого сторона відповідача заперечує проти даного позову.

Враховуючи зазначене вище, судом ухвалено здійснювати судовий розгляд справи у відсутність учасників та, відповідно, без фіксації його перебігу технічними засобами, що відповідає приписам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Проаналізував матеріали справи судом встановлено наступні фактичні обставини та відповідно ним правовідносини.

Позивачі є громадянками України, отримували код платника податків, мають зареєстроване місце проживання та сплатили судовий збір при звернені до суду з даною заявою.

Позивачі є доньками спадкодавиці ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 76 років в с. Троянів Житомирського району Житомирської області.

Станом на день смерті спадкодавиця проживала сама. У приватній власності останньої перебувала земельна ділянка загальною площею 1,2337 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарська та кадастровим номером 1822086200:01:000:0565, що розташована на території Руднє-Городищенської сільської ради Житомирського району Житомирської області.

22 квітня 2021 року приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу Силіною Н.В. винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, у видачі свідоцтва про право на спадщину позивачкам на вище згадану земельну ділянку з огляду на пропуск останнім шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Положеннями законодавства України вказані правовідносини врегульовані наступним чином.

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини

Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її (ч. 1 ст. 1272 ЦК України).

Приписами ч. 3 ст. 1272 ЦК України визначено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Проаналізувавши фактичні обставини справи у сукупності із нормами законодавства України, якими врегульовані вказані правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вказаної заяви з огляду на наступне.

Щодо причин пропуску строку на прийняття спадщини зазначених заявниками. Згідно правової позиції Верховного суду, що відображена у постанові суду від 13 березня 2020 року у цивільній справі № 314/2550/17 поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Разом з тим, у п. 2 інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 зазначено, що судами не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як: юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини; необізнаність особи про наявність спадкового майна; похилий вік; непрацездатність; встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім`єю); невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину; відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини; несприятливі погодні умови; перебування у депресії у зв`язку зі смертю спадкодавця.

Зазначені та встановлені судом фактичні обставини справи у сукупності із нормами законодавства, якими врегульовано вказані правовідносини не дають підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

Щодо посилання позивачів на необізнаність у питанні наявності у власності спадкодавиці спадкового майна суд зазначає, що така необізнаність, відповідно до судової практики, не є поважною причиною пропуску строку для звернення до нотаріуса із заявою щодо прийняття спадщини.

Щодо посилань заявниць на встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, то останніми не наведено жодних підстав, які б давали суду можливість встановити наявність конкретних життєвих обставин, спричинених даними заходами, що об`єктивно перешкоджали позивачкам звернутись до нотаріуса задля прийняття спадщини у визначеному законодавством України порядку.

Посилання позивачів на введення воєнного стану в Україні судом теж не приймається до уваги, з огляду на те, що, за словами заявниць, вони дізнались про наявність спадкового майна у березні 2021 року і звернулись до приватного нотаріуса з метою отримання такого майна в спадок у квітні 2021 року. Разом з тим, воєнний стан в нашій державі введено з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, який затверджено Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року.

Відтак, враховуючи наведене вище, суд вказує, що позивачами не зазначено жодної поважної причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, а відтак, даний позов, поданий після спливу більш як семи років після цього не підлягає до задоволення.

Результати вирішення вказаного спору не дають підстав для подальшого розподілу судових витрат понесених позивачем. Судові витрати відповідача не декларувались, відтак суд позбавлений можливості вирішити питання щодо їх відшкодування.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 263-265 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

У задоволенні позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення виготовлене 23 листопада 2022 року.

Суддя Євген Татуйко

СудЖитомирський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення23.11.2022
Оприлюднено28.11.2022
Номер документу107482781
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —278/2217/22

Постанова від 17.01.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Павицька Т. М.

Постанова від 17.01.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Павицька Т. М.

Ухвала від 02.01.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Павицька Т. М.

Ухвала від 02.01.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Павицька Т. М.

Ухвала від 02.01.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Павицька Т. М.

Рішення від 23.11.2022

Цивільне

Житомирський районний суд Житомирської області

Татуйко Є. О.

Ухвала від 20.09.2022

Цивільне

Житомирський районний суд Житомирської області

Татуйко Є. О.

Ухвала від 22.08.2022

Цивільне

Житомирський районний суд Житомирської області

Татуйко Є. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні