Справа № 716/2106/21
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30.11.2022 року Заставнівський районний суд Чернівецькоїобласті в складі:
головуючого судді - Сірик І.С.
з участю: секретаря судових засідань - Барабащук О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Заставна Чернівецької області питання про розподіл судових витрат після ухвалення судового рішення по цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ПП «Західний Буг» про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до приватного підприємства "Західний Буг" про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою.
Рішенням суду від 19.05.2022 в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
31.05.2022 року судом постановлено ухвалу про залишення без розгляду заяви представника відповідача Боровця М.С. про ухвалення додаткового рішення щодо розподілу судових витрат у даній справі.
01.06.2022 року представник відповідача Боровець М.С. заявив клопотання про ухвалення додаткового рішення по справі та стягнення на користь ПП «Західний Буг» витрат на професійну правову допомогу в сумі 15525,00 грн. На підтвердження розміру понесених витрат на правову допомогу стороною, інтереси якої він представляє, надано суду письмові докази на підтвердження обсягу робіт, витраченого часу та оплати послуг з надання відповідачу правничої допомоги адвокатом Боровцем М.С.
19.10.2022 року постановою Чернівецького апеляційного суду ухвалу Заставнівського районного суду Чернівецької області від 31.05.2022 року про залишення без розгляду заяви представника відповідача Боровця М.С. про ухвалення додаткового рішення щодо розподілу судових витрат у даній справі скасовано та направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Так, відповідно до ч. 8 ст. 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це заяву.
Згідно ст. 246 ЦПК України якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше двадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 270 цього Кодексу.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 270 ЦПК України додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання.
Представник позивача ОСОБА_3 23.11.2022 року не заперечуючи наявність підстав для компенсації здійснених відповідачем витрат, проте не погоджуючись із заявленим до стягнення розміром витрат на правову допомогу, вважаючи його необґрунтованим та не співмірним, звернувся до суду із клопотанням про зменшення вказаних судових витрат та просив розгляд справи провести у його відсутності.
Представник відповідача Боровець М.С. в судове засідання не з`явився, від останнього до суду надійшла заява, згідно якої представник просить заяву про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення судових витрат з позивача розглянути за його відсутності, заявлені вимоги підтримує просив їх задовольнити.
Відповідно ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З урахуванням зазначеного заяви про відшкодування судових витрат розглянута без участі сторін та фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши надану представником позивача заяву та представником відповідача заяви, докази, якими вони їх обґрунтовують, суд вважає, що заяви обґрунтовані, однак підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Судом встановлено, що відповідачем по справі ПП «Західний Буг» 01.01.2021 укладено Договір №1/НП про надання підприємству правової допомоги із адвокатським об`єднанням «Галицька правнича група».
Згідно протоколу доручення №19 від 12.11.2021, ПП «Західний Буг» доручає АО «Галицька правнича група» в особі Боровця М.С. вести судову справу в усіх судових органах та інстанціях по справі за позовом ОСОБА_1 до ПП «Західний Буг» про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою. Крім цього згідно вказаного протоколу, визначено вартість години роботи адвоката .
Згідно ордеру на надання правничої (правової) допомоги від 15.11.2021, на підставі договору про надання правничої допомоги ПП «Західний Буг» уповноважив Боровця М.С. на ведення справ у Заставнівському районному суді Чернівецької області.
Згідно п.1 ч. 3 ст.133 ЦПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
За змістом ч.ч. 2-4 ст.137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничоїд опомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг) 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторонни або публічним інтересом до справи.
Згідно ч.ч.5-6 ст.137 ЦПК України у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Отже, приписами ЦПК України передбачено такі критерії визначення та розподілу судових витрат: 1) їх дійсність; 2) необхідність; 3) розумність їх розміру, з урахуванням складності справи та фінансового стану учасників справи.
Відповідно до ст.30 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фінансовий розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумний та враховувати витрачений адвокатом час.
Згідно практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, як зазначено в п. 95 Рішення у справі Баришевський протии України від 26.02.2015р., п. 88 Рішення у справі Меріт протии України від 30.03.2004, заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише в разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.
На підтвердження понесених відповідачем витрат на професійну правничу допомогу представником відповідача надано копії: акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 480 від 31.12.2021 року; звіт до Акту здачі-приймання робіт (надання послуг) №480 від 31.12.2021 року; рахунок на оплату №436 від 31.12.2021 року; акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 31 від 31.01.2022 року; звіт до Акту здачі-приймання робіт (надання послуг) №31 від 31.01.2022 року; рахунок на оплату №27 від 31.01.2022 року; акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 83 від 28.02.2022 року; звіт до Акту здачі-приймання робіт (надання послуг) № 83 від 28.02.2022 року; рахунок на оплату №82 від 28.02.2022 року; акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 88 від 31.03.2022 року; звіт до Акту здачі-приймання робіт (надання послуг) № 88 від 31.03.2022 року; рахунок на оплату №85 від 31.03.2022 року; акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 124 від 30.04.2022 року; звіт до Акту здачі-приймання робіт (надання послуг) № 124 від 30.04.2022 року; рахунок на оплату №124 від 30.04.2022 року.
Пунктом 5 Договору №1/НП від 01.01.2021 про надання підприємству правової допомоги, укладеного між ПП «Західний Буг» та Адвокатським об`єднанням «Галицька правнича група», визначено строки сплати винагороди за надану правову допомогу, порядок її обчислення і оплата.
Згідно п.5.4 Договору сума рахунку на сплату винагороди адвокатській фірмі на підставі погодинних ставок, складається із розрахунку фактично витраченого часу працівників адвокатської фірми на виконання завдань в рамках Протоколів доручень, довірителя, помноженого на погодинну ставку роботи відповідного працівника адвокатської фірми.
Згідно протоколу доручення №19 від 12.11.2021 вартість однієї години роботи адвоката за надання правової допомоги у формі: вивчення, аналіз до порушення провадження у судовій справ, вивчення, аналіз законодавства та судової практики, виготовлення відзиву на позовну заяву, виготовлення інших процесуальних документів у судовій справі, що передбачені процесуальним Кодексом, представництво у судовому засіданні, виготовлення юридичних документів у судовій справі ( адвокатський запит, заява, вимога) тощо становить 900 грн. за 1 год.
Згідно актів здачі-приймання робіт (надання послуг) та звітів до актів здачі робіт представником відповідача Боровцем М.С. надано правову допомогу ПП «Західний Буг» по справі ОСОБА_1 загальною вартістю 15525,00 грн.
Отже, витрати відповідача на правничу допомогу у зв`язку із розглядом даної справи в суді становлять 15525,00 грн, які відповідачем ПП «Західний Буг» сплачено АО «Галицька правнича група», що підтверджується рахунками на оплату, які зазначені вище.
Вирішуючи питання про розмір судових витрат на правничу допомогу відповідача, які підлягають стягненню з позивача, суд приймає до уваги заяву представника позивача про зменшення розміру витрат на правничу допомогу. Враховуючи, що заявлений до компенсації розмір судових витрат є завищеним, оскільки представником відповідача не доведено реальність надання адвокатських послуг, на які ним витрачено час на підготовку до судових засідань, на підготовку клопотань про проведення засідання в режимі відеоконференції (зокрема преставником відповідача подано 5 клопотань про розгляд справи в режимі відеоконференції, на які відповідно до акту здачі приймання робіт, витрачено 1 година, проте вказані клопотання містять аналогічні обгрунтування. Крім того, після подачі вказаних клопотань до суду неодноразово надходили клопотання про відкладення розгляду справи, у зв`язку із чим судові засідання не відбувалися), тому суд вважає, що витрати на правничу допомогу в розмірі 15525,00 грн є необґрунтованими.
Враховуючи складність справи, співмірність та пропорційність понесених витрат щодо предмета спору та виконаних адвокатом Боровець М.С. робіт, час, витрачений адвокатом на виконання відповідних робіт (незначний обсяг юридичної та технічної роботи щодо підготовки справи до розгляду та проведенням одного судового засідання), значенням справи для сторін, суд дійшов висновку про необхідність зменшення розміру стягнутих з ОСОБА_1 на користь ПП Західний БУГ витрат на професійну правничу допомогу, що надавалася у суді з 15525,00 грн до 7000 грн., що є належним чином обґрунтованим, не суперечить принципу розподілу судових витрат.
На підставінаведеного та керуючись ч.5-6 ст.142, ст.257-259 ЦПК України суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Заяву адвоката Боровця Миколи Степановича, який діє в інтересах відповідача - приватного підприємства «Західний Буг» про компенсацію здійснених відповідачем витрат - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 на користь приватного підприємства «Західний Буг» (проспект Юності,39, с.Павлів Червоноградського району Львівської області, поштовий індекс 80250, код ЄДРПОУ32478033) судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 7000 гривень.
Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сірик І.С.
Суд | Заставнівський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2022 |
Оприлюднено | 02.12.2022 |
Номер документу | 107583613 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою |
Цивільне
Заставнівський районний суд Чернівецької області
Сірик І. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні