Рішення
від 29.11.2022 по справі 200/4561/22
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2022 року Справа№200/4561/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Великоновосілківського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними та скасування рішень і зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

12 жовтня 2022 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Великоновосілківського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Донецькій області (далі відповідач 1, Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області), Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації (далі відповідач 2, УСЗН Великоновосілківської РДА), надісланий на адресу суду 25 серпня 2022 року, в якому позивач просив:

-визнати протиправною бездіяльність Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області, яка полягає у невиплаті, починаючи з лютого 2020 року по вересень 2020 року, пенсії в загальному розмірі 18135,00 грн ОСОБА_1 ;

-визнати протиправною та скасувати постанову від 05 травня 2020 року № 0550/9036/9036/15 про затримання щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 ;

-визнати протиправною та скасувати постанову від 13 травня 2020 року № 0550/9036/9036/16 про припинення щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 ;

-зобов`язати Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області здійснити нарахування та виплатити страхові виплати ОСОБА_1 за період з лютого по вересень 2020 року в розмірі 18135,00 грн з урахуванням індексації після проголошення судового рішення врахувати підвищення (індексацію) своєчасно невиплачених ОСОБА_1 страхових виплат за весь період (шість місяців);

-скасувати та визнати неправомірним лист УСЗН Великоновосілківської РДА від 09 квітня 2020 року.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

14 жовтня 2022 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідачів докази.

Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі як відповідачів Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (далі відповідач 3, Управління ВД ФСС України в Донецькій області), Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у м. Києві (далі відповідач 4, Управління ВД ФСС України у м. Києві).

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі сторони повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

07 листопада 2022 року суд постановив ухвалу, якою задовольнив клопотання відповідача 4 Управління ВД ФСС України у м. Києві про продовження строку для подання відзиву на позовну заяву та надання витребуваних доказів.

29 листопада 2022 року суд постановив ухвалу, якою допустив процесуальне правонаступництво у справі, замінивши відповідача 2 УСЗН Великоновосілківської РДА його правонаступником Управлінням соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації (далі УСЗН Волноваської РДА).

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду цієї справи по суті триває широкомасштабна військова агресія Російської Федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 07 листопада 2022 року № 757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року № 2738-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що він є отримувачем щомісячних страхових виплат як особа, яка має стійку втрату професійної працездатності внаслідок трудового каліцтва; щомісячні страхові виплати призначені йому безстроково.

Як внутрішньо переміщена особа з 2014 року позивач проживав в смт Велика Новосілка Донецької області та перебував на обліку у Великоновосілківському відділенні Управління ВД ФСС України в Донецькій області, де отримував щомісячні страхові виплати.

Однак, 05 травня 2020 року Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області на підставі листа УСЗН Великоновосілківської РДА від 09 квітня 2020 року № 05/1625 прийняло постанову № 0550/9036/9036/15, яка передбачала затримання щомісячних страхових виплат з 01 лютого 2020 року в розмірі 2388,58 грн, в березні 2020 року в розмірі 2388,58 грн з проведенням відрахування щомісячних страхових виплат за лютий 2020 року в розмірі 2151,88 грн.

13 травня 2020 року Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області прийняло постанову № 0550/9036/9036/16 про припинення щомісячних страхових виплат з 01 лютого 2020 року в розмірі 2388,58 грн, в березні 2020 року в розмірі 2388,58 грн з проведенням відрахування щомісячних страхових виплат за лютий 2020 року в розмірі 2151,88 грн.

Позивач доводив, що вказані постанови Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки порушують його право на соціальний захист, гарантоване Конституцією України.

Зазначав, що 06 жовтня 2019 року у зв`язку з погіршенням стану здоров`я повернувся на тимчасово окуповану територію до м. Донецьк, де проходив лікування у сімейного лікаря.

21 січня 2020 року виїхав до м. Києва, де в період з 22 січня 2020 року по 15 лютого 2020 року перебував на стаціонарному лікуванні в Українському державному медико-соціальному центрі ветеранів війни.

16 лютого 2020 року повернувся на тимчасово окуповану територію за місцем свого постійного проживання; виїхати на підконтрольну органам державної влади України територію не мав можливості у зв`язку із запровадженням карантину з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Позивач зазначив, що 09 квітня 2020 року отримав повідомлення від АТ «Ощадбанк» про зняття коштів з його рахунку; в подальшому листом від 14 липня 2020 року банківська установа повідомила, що кошти повернуті за запитом Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області.

Позивач стверджував, що 14 липня 2020 року отримав лист Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області, зі змісту якого дізнався, що на підставі листа УСЗН Великоновосілківської РДА від 09 квітня 2020 року № 05/1625 з інформацією про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідач 1 прийняв постанови від 05 травня 2020 року № 0550/9036/9036/15 «Про затримання щомісячної страхової виплати» та від 13 травня 2020 року № 0550/9036/9036/16 «Про припинення щомісячної страхової виплати».

Позивач доводив, що в період з лютого 2020 року по вересень 2020 року не отримував щомісячні страхові виплати, а починаючи з жовтня 2020 року Управління ВД ФСС України у м. Києві без його згоди утримало з його щомісячних страхових виплат суму 4515,72 грн.

У зв`язку з цим позивач стверджував, що відповідачі безпідставно позбавили його страхових виплат строком на шість місяців на загальну суму 18135,00 грн (3022,50 грн х 6).

Вважаючи рішення та бездіяльність відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідач 1 Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалося.

Відповідач 2 УСЗН Великоновосілківської РДА, правонаступником якого є УСЗН Волноваської РДА, правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалося.

Відповідач 3 Управління ВД ФСС України в Донецькій області позов не визнало, надало відзив на позовну заяву.

Відповідач 3 доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.

Зазначав, що ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; має зареєстрований страховий випадок трудове каліцтво, що стався 22 вересня 1986 року на Станції швидкої допомоги м. Донецька ВСП КНП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф»; згідно з довідкою МСЕК серії 10 ААА № 041427 від 17 квітня 2013 року йому встановлено 25% втрати професійної працездатності з 08 квітня 2013 року безстроково.

З 08 квітня 2013 року ОСОБА_1 перебував на постійному обліку у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Київському районі в м. Донецька, де отримував щомісячні страхові виплати.

Внаслідок проведення антитерористичної операції на території Донецької області та припинення здійснення органами Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України своїх повноважень на тимчасово окупованій території, до якої належить м. Донецьк, позивач скористався правом на звернення до органів Фонду на підконтрольній органам державної влади України території для продовження щомісячних страхових виплат та з 01 листопада 2014 року по 31 січня 2020 року перебував на обліку у Великоновосілківському відділенні Управління ВД ФСС України в Донецькій області як внутрішньо переміщена особа.

В січні 2015 року Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області здійснило перерахунок щомісячної страхової виплати з 01 березня 2014 року, розмір якої склав 1 381,75 грн. Недотримані щомісячні страхові виплати за період з липня 2014 року по жовтень 2014 року виплачені потерпілому в квітні 2015 року.

Нарахування щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 припинено з лютого 2020 року у зв`язку із скасуванням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на підставі листа УСЗН Великоновосілківської РДА від 09 квітня 2020 року № 05/1625.

З вересня 2020 року позивач отримує щомісячні страхові виплати в Управлінні ВД ФСС України в Київській області.

Відповідач 3 вказував на те, що постанови від 05 травня 2020 року № 0550/9036/9036/15 «Про затримання щомісячної страхової виплати» та від 13 травня 2020 року № 0550/9036/9036/16 «Про припинення щомісячної страхової виплати» прийняті у зв`язку із скасуванням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Правомірність цих постанов відповідач 3 обґрунтовував нормами ч. 8 ст. 4 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (в редакції станом до 13 січня 2016 року) та ст. 4, ч. 6 ст. 6, п. 4 ч. 2 ст. 10, ч. 1 ст. 46, п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-ХIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі Закон № 1105).

Просив відмовити в позові.

Відповідач 4 Управління ВД ФСС України у м. Києві правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 09 червня 1965 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників війни з 1997 року, що підтверджено дублікатом посвідчення серії НОМЕР_3 , виданим Управлінням праці та соціального захисту населення Київського району м. Донецька 12 травня 2005 року.

У зв`язку з тимчасовою окупацією його населеного пункту позивач був вимушений покинути місце свого постійного проживання та набув статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджено довідками про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 15 листопада 2017 року № 1492, від 14 грудня 2018 року № 26909 та від 09 вересня 2020 року № 3009-5000305326.

Фактичне місце проживання/перебування позивача після переміщення: АДРЕСА_3 .

З 09 вересня 2020 року фактичне місце проживання/перебування позивача як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_4 .

Згідно з довідкою до акта огляду МСЕК серії 10 ААБ № 394256 від 17 квітня 2013 року ОСОБА_1 з 08 квітня 2013 року вперше встановлена інвалідність 2 групи з причини загального захворювання безстроково.

Довідка про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги, серії 10 ААА № 041427 від 17 квітня 2013 року, свідчить, що з 08 квітня 2013 року позивачу встановлено 25% втрати професійної працездатності.

Відповідач 3 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 41325231) зареєстроване як юридична особа, про що свідчать відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі ЄДР).

Відповідач 1 Великоновосілківське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП: 41424732) входить в структуру Управління ВД ФСС України в Донецькій області без статусу юридичної особи.

Крім того, в силу положень п. 5 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-ХIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі Закон № 1105) та постанови правління Фонду соціального страхування України від 24 травня 2017 року № 34 «Деякі питання реорганізації фондів соціального страхування» Управління ВД ФСС України в Донецькій області є правонаступником Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Київському районі м. Донецька (ідентифікаційний код: 25969009) (далі Відділення ВД ФССНВВПЗ України у Київському районі м. Донецька).

ОСОБА_1 має зареєстрований страховий випадок трудове каліцтво, що стався 22 вересня 1986 року на Станції швидкої допомоги м. Донецька ВСП КНП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф».

З 08 квітня 2013 року позивач перебував на обліку та отримував щомісячні страхові виплати у Відділенні ВД ФССНВВПЗ України у Київському районі м. Донецька.

З 01 листопада 2014 року ОСОБА_1 як внутрішньо переміщена особа перебував на обліку у Великоновосілківському відділенні Управління ВД ФСС України в Донецькій області, де отримував щомісячні страхові виплати.

В січні 2015 року Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області здійснило перерахунок щомісячної страхової виплати з 01 березня 2014 року, розмір якої склав 1 381,75 грн. Недотримані щомісячні страхові виплати за період з липня 2014 року по жовтень 2014 року виплачені позивачу в квітні 2015 року.

Відповідач 2 Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код: 03197227) зареєстроване як юридична особа 26 лютого 1996 року, про що до ЄДР внесений відповідний запис.

УСЗН Волноваської РДА є правонаступником УСЗН Великоновосілківської РДА.

У відповідь на запит відповідача 1 від 27 лютого 2019 року № 01-05/782 листом від 09 квітня 2020 року № 05/1625 УСЗН Великоновосілківської РДА надало інформацію щодо дії довідок внутрішньо переміщених осіб, зокрема про те, що довідка про взяття на облік ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеної особи (№ 1437-5000000094) скасована 29 січня 2020 року на підставі пп. 5 п. 1 ст. 12 Закону № 1706.

05 травня 2020 року Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області відповідно до ч. 3 ст. 44, ст. 46 Закону № 1105 прийняло постанову № 0550/9036/9036/15 «Про затримання щомісячної страхової виплати».

Постанова передбачала затримання потерпілому ОСОБА_1 (номер справи 9036, номер випадку 9036) щомісячної страхової виплати в розмірі 2388,58 грн.

В якості підстави затримання щомісячної страхової виплати Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області вказало:

«Припинення по скасуванню довідки ВПО згідно з листом УСЗН від 09 квітня 2020 року № 05/1625, зареєстрованим за за вхідним № 457/20.01-04 від 05 травня 2020 року».

Крім того, постанова передбачала проведення відрахування щомісячних виплат за лютий 2020 року в розмірі 2151,88 грн, за березень 2020 року в розмірі 2388,58 грн.

13 травня 2020 року Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області відповідно до ч. 3 ст. 44, ст. 46 Закону № 1105 прийняло постанову № 0550/9036/9036/16 «Про припинення щомісячної страхової виплати».

Постанова передбачала припинення потерпілому ОСОБА_1 (номер справи 9036, номер випадку 9036) щомісячної страхової виплати в розмірі 2388,58 грн.

В якості якості підстави припинення щомісячної страхової виплати Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області вказало:

«У зв`язку із зняттям з обліку справи потерпілого. Причина зняття: Скасування довідки (ВПО) згідно з листом УСЗН від 09 квітня 2020 року № 05/1625, зареєстрованим за вхідним № 457/20.01-04 від 05 травня 2020 року».

Крім того, постанова передбачала проведення відрахування щомісячних виплат: за лютий 2020 року в розмірі 2151,88 грн, за березень 2020 року в розмірі 2388,58 року.

Належні та допустимі докази, які б свідчили, що Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області після прийняття постанов, які є предметом спору, надіслало (вручило) їх позивачу, суду не надані.

Однак у відповідь на звернення ОСОБА_1 листом від 14 липня 2020 року № 20.01-12/750 Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області повідомило, що за інформацією УСЗН Великоновосілківської РДА (лист від 09 квітня 2020 року № 05/1625) довідка про взяття позивача на облік як внутрішньо переміщеної особи скасована 29 січня 2020 року на підставі п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону № 1706 (подання особою завідомо недостовірних відомостей).

На цій підставі відповідач 1 прийняв постанови від 05 травня 2020 року № 0550/9036/9036/15 «Про затримання щомісячної страхової виплати» та від 13 травня 2020 року № 0550/9036/9036/16 «Про припинення щомісячної страхової виплати».

У зв`язку з недостатністю коштів на рахунку ОСОБА_1 банківська установа повернула відповідачу 1 залишок в сумі 24,69 грн замість 4540,46 грн (2151,88 грн + 2388,58 грн).

Як наслідок, Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області запропонувало ОСОБА_1 добровільно сплатити заборгованість перед Фондом в сумі 4515,77 грн (4540,46 грн 24,69 грн).

Разом з листом від 14 липня 2020 року відповідач 1 надіслав ОСОБА_1 лист УСЗН Великоновосілківської РДА від 09 квітня 2020 року № 05/1625 та постанови від 05 травня 2020 року № 0550/9036/9036/15 «Про затримання щомісячної страхової виплати» та від 13 травня 2020 року № 0550/9036/9036/16 «Про припинення щомісячної страхової виплати».

Належні та допустимі докази нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати за період з 01 квітня 2020 року по 31 серпня 2020 року включно суду не надані.

14 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області з заявою про припинення щомісячних страхових виплат у зв`язку зі зміною місця проживання.

Відповідач 4 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у м. Києві (ідентифікаційний код: 41312290) зареєстроване як юридична особа 03 травня 2017 року, про що до ЄДР внесений відповідний запис.

У структуру Управління ВД ФСС України у м. Києві входить Правобережне відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП: 41865032) (далі Правобережне відділення Управління ВД ФСС України у м. Києві) без статусу юридичної особи.

14 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Управління ВД ФСС України у м. Києві з заявою про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати.

Разом з заявою він надав паспорт громадянина України, картку платника податків, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 09 вересня 2020 року № 3009-5000305326, картку реквізитів для проведення операцій поповнення карткового рахунку, відкритого в АТ «Ощадбанк», довідку до акта огляду МСЕК серії 10 ААБ № 394256 від 17 квітня 2013 року, довідку про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги, серії 10 ААА № 041427 від 17 квітня 2013 року, заяву до Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області від 14 вересня 2020 року про припинення щомісячної страхової виплати.

15 вересня 2020 року Правобережне відділення Управління ВД ФСС України у м. Києві звернулося до відповідача 1 з листом № 4844-02.1, в якому просило надати електронний файл особової справи потерпілого ОСОБА_1 , здійснити необхідні дії у системі ЄІАС, а також надати інформацію щодо призначення, перерахування та проведення страхових виплат, проведення перерахунків в березні 2017 року, січні 2018 року, березні 2018 року, березні 2019 року, березні 2020 року; сплатити заборгованість за минулий період по раніше призначеним, але не виплаченим страховим виплатам.

Листом від 15 вересня 2020 року № 5118-02.1 Правобережне відділення Управління ВД ФСС України у м. Києві повідомило ОСОБА_1 про те, що рішення про продовження щомісячної страхової виплати за його заявою від 14 вересня 2020 року буде прийнято після надходження витягу з протоколу засідання Комісії щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

У відповідь на лист Правобережного відділення Управління ВД ФСС України у м. Києві від 15 вересня 2020 року № 4844-02.1 листом від 29 вересня 2020 року № 20.01-14/1002 відповідач 1 повідомив, що ОСОБА_1 перебував на обліку у Великоновосілківському відділенні Управління ВД ФСС України в Донецькій області як внутрішньо переміщена особа з 01 листопада 2014 року по 31 березня 2020 року; щомісячні страхові виплати нараховані і виплачені з листопада 2014 року по березень 2020 року; заборгованість по раніше нарахованим, але не виплаченим страховим виплатам, та доплата по перерахунку виплачувалась за період з березня 2014 року по грудень 2014 року; перерахунки станом на 01 березня 2017 року, 01 березня 2018 року, 01 березня 2019 року, 01 березня 2020 року проведені; особова справа потерпілого призупинена з 01 квітня 2020 року згідно з листом УСЗН Великоновосілківської РДА від 09 квітня 2020 року № 05/1625.

Цим листом відповідач 1 звернув увагу Правобережного відділення Управління ВД ФСС України у м. Києві на те, що при нарахуванні щомісячних страхових виплат потерпілому ОСОБА_1 необхідно врахувати факт скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (з 01 лютого 2020 року по 31 березня 2020 року) та утримати утворену переплату.

30 вересня 2020 року Комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при Солом`янській районній в місті Києві державній адміністрації прийняла рішення про відновлення соціальних виплат ОСОБА_1 (витяг з протоколу від 30 вересня 2020 року № 31).

Листом від 12 жовтня 2020 року № 20.01-14/1045 відповідач 1 повідомим Правобережному відділенню управління ВД ФСС України у м. Києві інформацію, аналогічну тій, що зазначена в листі від 29 вересня 2020 року № 20.01-14/1002.

Додатково Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області зазначило, що при нарахуванні щомісячних страхових виплат потерпілому ОСОБА_1 необхідно врахувати факт скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та утримати утворену переплату за період з 01 лютого 2020 року по 31 березня 2020 року в сумі 4540,46 грн.

12 жовтня 2020 року Управління ВД ФСС України у м. Києві прийняло постанову № 2604/9036/9036/17 «Про продовження раніше призначеної страхової виплати».

Постанова передбачала продовження потерпілому ОСОБА_1 (номер справи 9036, номер випадку 9036) раніше призначеної щомісячної грошової суми в разі часткової втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку, в розмірі 2388,58 грн з 01 вересня 2020 року безстроково.

Також постанова передбачала донарахування щомісячних виплат за вересень 2020 року в розмірі 2388,58 грн.

12 жовтня 2020 року Управління ВД ФСС України у м. Києві прийняло постанову № 2604/9036/9036/18 «Про повернення зайво виплаченої суми страхової виплати».

Постанова передбачала відрахування із суми страхової виплати «щомісячна страхова виплата в разі стійкої втрати професійної працездатності» потерпілого ОСОБА_1 (номер справи 9036, номер випадку 9036) суми в розмірі 20% за кожний місяць, починаючи з 01 жовтня 2020 року до погашення суми зайво виплачених коштів в розмірі 4540,46 грн.

Підстава відрахування: згідно з листом Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області від 12 жовтня 2020 року № 20.01-14/1045.

08 грудня 2020 року Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області звернулося до Правобережного відділення Управління ВД ФСС України у м. Києві з листом № 20.01-14/1224.

Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області повідомило, що на лист Правобережного відділення Управління ВД ФСС України у м. Києві від 15 вересня 2020 року № 4844-02.1 надана відповідь від 12 жовтня 2020 року № 20.01-14/1045, в який помилково вказана сума зайво виплачених ОСОБА_1 коштів в розмірі 4540,46 грн.

Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області вказало, що в травні 2020 року ДОУ АТ «Ощадбанк» повернуло на рахунок відділення частину зайво виплачених коштів цьому потерпілому в розмірі 24,69 грн.

У зв`язку з цим при нарахуванні щомісячних страхових виплат потерпілому ОСОБА_1 необхідно врахувати факт скасування довідки внутрішньо переміщеної особи та утримати утворену переплату за період з 01 лютого 2020 року по 31 березня 2020 року в сумі 4515,77 грн.

Разом з листом від 10 грудня 2020 року № 6714-02.1 Правобережне відділення Управління ВД ФСС України у м. Києві надіслало лист Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області до Управління ВД ФСС України у м. Києві.

10 грудня 2020 року Управління ВД ФСС України у м. Києві прийняло постанову № 2604/9036/9036/18 «Про повернення зайво виплаченої суми страхової виплати».

Постанова передбачала відрахування із суми страхової виплати «щомісячна страхова виплата в разі стійкої втрати професійної працездатності» потерпілого ОСОБА_1 (номер справи 9036, номер випадку 9036) суми в розмірі 20% за кожний місяць, починаючи з 01 жовтня 2020 року до погашення суми зайво виплачених коштів в розмірі 4515,77 грн.

Підстава для відрахування: лист Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області від 08 грудня 2020 року № 20.01-14/1224.

29 березня 2021 року Управління ВД ФСС України у м. Києві прийняло постанову № 80001/41430/09036.0/18 «Про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати відповідно до частини другої статті 37».

Постанова передбачала призначення потерпілому ОСОБА_1 (номер справи 41430, номер випадку 09036.0) перерахованої щомісячної страхової виплати в розмірі 2651,32 грн з 01 березня 2021 року безстроково.

Постанова Управління ВД ФСС України у м. Києві від 12 жовтня 2020 року № 2604/9036/9036/17 визнана такою, що втратила чинність.

Листом від 02 червня 2021 року № 108/260-3471/33 Управління соціального захисту населення Солом`янської районної у місті Києві державної адміністрації повідомило Правобережному відділенню Управління ВД ФСС України у м. Києві про те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управління як внутрішньо переміщена особа з 09 вересня 2020 року по теперішній час; рішення про скасування дії довідки № 3009-5000305326 не приймалося.

17 березня 2022 року Управління ВД ФСС України у м. Києві прийняло постанову № 80001/41430/9036/19 «Про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати відповідно до частини другої статті 37».

Постанова передбачала призначення потерпілому ОСОБА_1 (номер справи 41430, номер випадку 9036) перерахованої щомісячної страхової виплати в розмірі 3022,50 грн з 01 березня 2022 року безстроково.

Постанова Управління ВД ФСС України у м. Києві від 29 березня 2021 року № 80001/41430/9036/18 визнана такою, що втратила чинність.

У відповідь на звернення позивача листом від 10 травня 2022 року № 1577-02 Управління ВД ФСС України у м. Києві серед іншого повідомило, що нього на підставі листа Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області провело відрахування із страхової виплати в розмірі 20% за кожний місяць, починаючи з жовтня 2020 року, а саме:

жовтень 2020 року сума щомісячної страхової виплати 4777,16 грн (з урахуванням доплати за вересень 2020 року), сума утримання 955,43 грн, сума до виплати 3821,73 грн;

листопад 2020 року сума щомісячної страхової виплати 2388,58 грн, сума утримання 477,72 грн, сума до виплати 1910,86 грн;

грудень 2020 року сума щомісячної страхової виплати 2388,58 грн, сума утримання 477,72 грн, сума до виплати 1910,86 грн;

січень 2021 року сума щомісячної страхової виплати 2388,58 грн, сума утримання 477,72 грн, сума до виплати 1910,86 грн;

лютий 2021 року сума щомісячної страхової виплати 2388,58, сума утримання 477,72 грн, сума до виплати 1910,86 грн;

березень 2021 року сума щомісячної страхової виплати 2651,32 грн, сума утримання 530,26 грн, сума до виплати 2121,06 грн;

квітень 2021 року сума щомісячної страхової виплати 2651,32 грн, сума утримання 530,26 грн, сума до виплати 2121,06 грн;

травень 2021 року сума щомісячної страхової виплати 2651,32 грн, сума утримання 530,26 грн, сума до виплати 2121,06 грн;

червень 2021 року сума щомісячної страхової виплати 2651,32 грн, сума утримання 58,68 грн, сума до виплати 2592,64 грн;

липень 2021 року сума щомісячної страхової виплати 2651,32 грн, сума утримання 0,00 грн, сума до виплати 2651,32 грн.

На підставі довідки Управління ВД ФСС України у м. Києві від 14 листопада 2022 року № 13-17/22 суд встановив такі обставини щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 щомісячної страхової виплати за період з вересня 2020 року по жовтень 2022 року:

жовтень 2020 року (донарахування виплат за вересень 2020 року) сума щомісячної страхової виплати 4777,16 грн; сума утримання переплати відповідно до листа Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області від 08 грудня 2020 року № 20.01-14/1224 в розмірі 20% - 955,43 грн; сума залишку 3560,33 грн, сума до виплати 3821,73 грн;

листопад 2020 року сума щомісячної виплати 2388,58 грн; сума утримання переплати 477,72 грн; сума залишку 3082,61 грн; сума до виплати 1910,86 грн;

грудень 2020 року сума щомісячної виплати 2388,58 грн; сума утримання 477,72 грн; сума залишку 2604,89 грн; сума до виплати 1910,86 грн;

січень 2021 року сума щомісячної виплати 2388,58 грн; сума утримання переплати 477,72 грн; сума залишку 2127,17 грн; сума до виплати 1910,86 грн;

лютий 2021 року сума щомісячної виплати 2388,58 грн; сума утримання переплати 477,72 грн; сума залишку 1649,45 грн; сума до виплати 1910,86 грн;

березень 2021 року сума щомісячної виплати 2651,32 грн; сума утримання переплати 530,26 грн; сума залишку 1119,19 грн; сума до виплати 2121,06 грн;

квітень 2021 року сума щомісячної виплати 2651,32 грн; сума утримання переплати 530,26 грн; сума залишку 588,93 грн; сума до виплати 2121,06 грн;

травень 2021 року сума щомісячної виплати 2651,32 грн; сума утримання переплати 530,26 грн; сума залишку переплати 58,68 грн; сума до виплати 2121,06 грн;

червень 2021 року сума щомісячної виплати 2651,32 грн; сума утримання переплати 58,68 грн; сума залишку переплати 0,00 грн; сума до виплати 2592,64 грн;

липень 2021 року сума щомісячної виплати 2651,32 грн; сума до виплати 2651,32 грн;

серпень 2021 року сума щомісячної виплати 2651,32 грн; сума до виплати 2651,32 грн;

вересень 2021 року сума щомісячної виплати 2651,32 грн; сума до виплати 2651,32 грн;

жовтень 2021 року сума щомісячної виплати 2651,32 грн; сума до виплати 2651,32 грн;

листопад 2021 року сума щомісячної виплати 2651,32 грн; сума до виплати 2651,32 грн;

грудень 2021 року сума щомісячної виплати 2651,32 грн; сума до виплати 2651,32 грн;

січень 2022 року сума щомісячної виплати 2651,32 грн; сума до виплати 2651,32 грн;

лютий 2022 року сума щомісячної виплати 2651,32 грн; сума до виплати 2651,32 грн;

березень 2022 року сума щомісячної виплати 3022,50 грн; сума до виплати 3022,50 грн;

квітень 2022 року сума щомісячної виплати 3022,50 грн; сума до виплати 3022,50 грн;

травень 2022 року сума щомісячної виплати 3022,50 грн; сума до виплати 3022,50 грн;

червень 2022 року сума щомісячної виплати 3022,50 грн; сума до виплати 3022,50 грн;

липень 2022 року сума щомісячної виплати 3022,50 грн; сума до виплати 3022,50 грн;

серпень 2022 року сума щомісячної виплати 3022,50 грн; сума до виплати 3022,50 грн;

вересень 2022 року сума щомісячної виплати 3022,50 грн; сума до виплати 3022,50 грн;

жовтень 2022 року сума щомісячної виплати 3022,50 грн; сума до виплати 3022,50 грн.

На підставі списку-реєстру страхових виплат за період з 01 вересня 2020 року по 31 жовтня 2022 року суд встановив, що Управління ВД ФСС України у м. Києві виплатило ОСОБА_1 за жовтень 2020 року 3821,73 грн, за листопад 2020 року 1910,86 грн, за грудень 2020 року 1910,86 грн, за січень 2021 року 1910,86 грн, за лютий 2021 року 1910,86 грн, за березень 2021 року 2121,06 грн, за квітень 2021 року 2121,06 грн, за травень 2021 року 2121,06 грн, за червень 2021 року 2592,64 грн, за липень 2021 року 2651,32 грн, за серпень 2021 року 2651,32 грн, за вересень 2021 року 2651,32 грн, за жовтень 2021 року 2651,32 грн, за листопад 2021 року 2651,32 грн, за грудень 2021 року 2651,32 грн, за січень 2022 року 2651,32 грн, за лютий 2022 року 2651,32 грн, за березень 2022 року 3022,50 грн, за квітень 2022 року 3022,50 грн, за травень 2022 року 3022,50 грн, за червень 2022 року 3022,50 грн, за липень 2022 року 3022,50 грн, за серпень 2022 року 3022,50 грн, за вересень 2022 року 3022,50 грн.

За розрахунком позивача, заборгованість Фонду соціального страхування України з щомісячної страхової виплати за період з 01 лютого 2020 року по 30 вересня 2020 року становить 18135,00 грн.

Здійснюючи власний розрахунок, ОСОБА_1 виходив з такого:

розмір щомісячних виплат: в лютому 2020 року 2388,58 грн, у вересні 2020 року 2388,58 грн, в березні 2021 року 2651,32 грн, в березні 2022 року 3022,50 грн;

повернуто Фонду АТ «Ощадбанк»: в травні 2020 року 24,69 грн;

утримано Правобережним відділенням Управління ВД ФСС України у м. Києві: в жовтні 2020 року червні 2021 року 4515,79 грн;

повернута Фонду сума за лютий 2020 року: в травні 2020 року червні 2021 року 4540,41 грн;

сума заборгованості за період з 01 лютого 2020 року по 01 вересня 2020 року: лютий 2020 року серпень 2020 року 14331,48 грн;

сума заборгованості за період з 01 лютого 2020 року по 01 вересня 2022 року 18135,00 грн;

повернута Фонду сума за лютий 2020 року 2388,58 грн.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Відповідно до ст. 1 Конституції України Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

Згідно зі ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що, крім іншого, включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Ст. 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», визначає, що Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I цієї Конвенції.

Ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що кожна фізична […] має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У справі «Суханов та Ільченко проти України», №№ 68385/10, 71378/10, §§ 52, 30-31, 53, рішення від 26 червня 2014 року, Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності.

Суд зазначив, що ст. 1 Першого протоколу включає в себе три окремих норми: «перша норма, викладена у першому реченні першого абзацу, має загальний характер і проголошує принцип мирного володіння майном; друга норма, що міститься в другому реченні першого абзацу, стосується позбавлення власності і підпорядковує його певним умовам; третя норма, закріплена в другому абзаці, передбачає право Договірних держав, зокрема, контролювати користування власністю відповідно до загальних інтересів. Проте ці норми не є абсолютно непов`язаними між собою. Друга і третя норми стосуються конкретних випадків втручання у право на мирне володіння майном, а тому повинні тлумачитися у світлі загального принципу, закріпленого першою нормою».

Щодо соціальних виплат ст. 1 Першого протоколу не встановлює жодних обмежень свободи Договірних держав вирішувати, мати чи ні будь-яку форму системи соціального забезпечення та обирати вид або розмір виплат за такою системою. Проте якщо Договірна держава має чинне законодавство, яке передбачає виплату як право на отримання соціальної допомоги (обумовлене попередньою сплатою внесків чи ні), таке законодавство має вважатися таким, що передбачає майнове право, що підпадає під дію ст. 1 Першого протоколу щодо осіб, які відповідають її вимогам.

Суд повторив, що першим і найголовнішим правилом ст. 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету «в інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов`язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар.

У справі «Щокін проти України», №№ 23759/03, 37943/06, § 50, рішення від 14 жовтня 2010 року, Європейський суд з прав людини вказав, що перша та найважливіша вимога ст. 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Так, друге речення першого пункту передбачає, що позбавлення власності можливе тільки «на умовах, передбачених законом», а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення «законів». Більш того, верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції. Таким чином, питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним.

21 травня 2015 року Постановою Верховної Ради України від 21 травня 2015 року № 462-VIII схвалена Заява Верховної Ради України «Про відступ України від окремих зобов`язань, визначених Міжнародним пактом про громадянські і політичні права та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод» щодо відступу від окремих зобов`язань, визначених пунктом 3 статті 2, статтями 9, 12, 14 та 17 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та статтями 5, 6, 8 та 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на період до повного припинення збройної агресії Російської Федерації, а саме: до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, керованих, контрольованих і фінансованих Російською Федерацією, російських окупаційних військ, їх військової техніки з території України, відновлення повного контролю України за державним кордоном України, відновлення конституційного ладу та порядку на окупованій території України.

Водночас від зобов`язань, визначених ст. ст. 1, 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції, Україна не відступала.

Згідно з п. 23 частини І Європейської соціальної хартії (переглянутої), яка вчинена 03 травня 1996 року та ратифікована Законом України від 14 вересня 2006 року № 137-V «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)», сторони визнають метою своєї політики, яку вони запроваджуватимуть усіма відповідними засобами як національного, так i міжнародного характеру, досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися такі права та принципи, зокрема, як право кожної особи похилого віку на соціальний захист.

У передмові до Керівних принципів з питання переміщення осіб всередині країни Організації Об`єднаних Націй (документ ООН E/CN.4/1998/53/Add.2), яка визначає сферу охоплення та мету принципів, визначено, що для цілей цих Принципів внутрішньо переміщеними особами вважаються особи або групи осіб, яких змусили покинути свої будинки або звичні місця проживання, зокрема в результаті або щоб уникнути негативних наслідків збройного конфлікту, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини, надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру, і які не перетинали міжнародно визнаних державних кордонів.

Згідно зі ст. 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі Закон № 1706) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, […], якого змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Облік внутрішньо переміщених осіб регламентований ст. 4 Закону № 1706.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених ст. 12 цього Закону.

В свою чергу ст. 12 Закону № 1703 визначає підстави для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону № 1706 підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи […] є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

1) подала заяву про відмову від довідки;

2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;

3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;

4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;

5) подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абз. 2 п. 3 ч. 2 ст. 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до п. 3 ч. 1 цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є:

дані, отримані з відповідних державних реєстрів;

дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;

дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об`єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до ст. 16 цього Закону.

Ст. 7 Закону № 1706 установлено, що Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат, внутрішньо переміщеним особам.

Суд зауважує, що визначення поняття внутрішньо переміщеної особи за національним правом, яке міститься у ст. 1 Закону № 1706, має описовий характер та охоплює три види конституційно-правового статусу людини (громадянин України, іноземець та особа без громадянства). З огляду на це визначення, внутрішньо переміщена особа це особа, яка: перебуває на території України на законних підставах; має право на постійне проживання в Україні; була змушена залишити або покинути своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Отже, спеціальний статус внутрішньо переміщеної особи не збігається та не може підміняти собою жоден із закріплених у Конституції України конституційно-правових статусів особи, та не є окремим конституційно-правовим статусом особи.

Разом з цим реєстрація особи як внутрішньо переміщеної надає можливість державним органам врахувати її особливі потреби. Серед таких особливих потреб: доступ до належного житла та правової допомоги, доступ до спеціальних державних програм, зокрема адресних програм для внутрішньо переміщених осіб тощо. Очевидно, що статус внутрішньо переміщеної особи надає особі спеціальні, додаткові права (або «інші права», як це зазначено у ст. 9 Закону № 1706), не звужуючи, між тим, обсяг конституційних прав та свобод особи та створюючи додаткові гарантії їх реалізації.

Суд відзначає, що прийняття Закону № 1706 спрямоване на встановлення додаткових гарантій дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб, а не на звуження їх прав, закріплених в інших законах.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування визначає Закон України від 23 вересня 1999 року № 1105-ХIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі Закон № 1105).

Гарантування державою реалізації застрахованими особами своїх прав є одним із принципів соціального страхування, що визначено п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону № 1105.

Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону № 1105 страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому […], у разі настання страхового випадку.

Строки проведення страхових виплат регламентує ст. 47 Закону № 1105.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 47 Закону № 1105 страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду: потерпілому з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання.

Відповідно до ч. 4 ст. 47 Закону № 1105 виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим […], провадяться за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням.

Згідно з ч. 5 ст. 47 Закону № 1105 страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв`язку із страховим випадком, […].

Відповідно до ч. 7 ст. 47 Закону № 1105 якщо потерпілому […], з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв`язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому ст. 34 Закону України «Про оплату праці».

Ч. 9 ст. 47 Закону № 1105 передбачено, що суми, одержані в рахунок страхових виплат потерпілим […], можуть бути утримані Фондом, якщо рішення про їх виплату прийнято на підставі підроблених документів або подано свідомо неправдиві відомості, а також якщо допущено помилку, яка впливає на суму страхових виплат.

Підстави припинення страхових виплат визначені ст. 46 Закону № 1105.

Так, згідно з ч. 1 ст. 46 Закону № 1105 страхові виплати припиняються:

1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;

2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого;

3) якщо з`ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку;

4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми;

5) якщо потерпілий ухиляється від медичної чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов`язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню;

6) в інших випадках, передбачених законодавством.

Згідно з п. 3 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1105 особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (далі - Порядок № 365.

На час прийняття Великоновосілківським відділенням Управління ВД ФСС України в Донецькій області постанов від 05 травня 2020 року № 0550/9036/9036/15 «Про затримання щомісячної страхової виплати» та від 13 травня 2020 року № 0550/9036/9036/16 «Про припинення щомісячної страхової виплати» Порядок № 365 діяв в редакції від 30 серпня 2019 року.

Згідно з п. 4 Порядку № 365 соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються […], робочими органами Фонду соціального страхування, […] (далі органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.

Згідно з п. 5 Порядку № 365 для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, […] подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.

До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред`являється оригінал такої довідки.

П. 6 Порядку № 365 передбачено, що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення не пізніше наступного робочого дня після отримання заяви про призначення (відновлення) соціальних виплат надсилає запит про отримання електронної справи отримувача соціальної виплати до державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України», який протягом п`яти робочих днів з дня отримання такого запиту надсилає відповідну електронну справу до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.

Згідно з п. 15 Порядку № 365 орган, що здійснює соціальні виплати, призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365 також був затверджений Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування (далі Порядок здійснення контролю № 365).

Порядок здійснення контролю № 365 визначав механізм здійснення контролю за проведенням виплати внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

П. 12 Порядку здійснення контролю № 365 було передбачено, що соціальні виплати припиняються у разі:

1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати;

2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї;

3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат;

4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»;

5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

В подальшому, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2022 року № 363 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо виплати пенсії та грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», яка набрала чинності 27 березня 2022 року, Порядок здійснення контролю № 365 втратив чинність.

Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат затверджений постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 11 (далі Порядок № 11).

Відповідно до п. 1.1 Порядку № 11 дія цього Порядку поширюється на потерпілих від нещасного випадку на виробництві та/або професійного захворювання (далі потерпілі) […].

Згідно з п. 1.2 Порядку № 11 у разі настання страхового випадку управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, або в межах повноважень відділення виконавчої дирекції Фонду в районах і містах обласного значення (далі - управління (відділення) Фонду) зобов`язані своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну потерпілому внаслідок ушкодження його здоров`я […], виплачуючи:

[…]

3) щомісячну страхову виплату втраченого заробітку потерпілого (далі щомісячна страхова виплата);

[…].

Відповідно до п. 1.3 Порядку № 11 Управління (відділення) Фонду розглядають справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого […], за наявності усіх необхідних документів, визначених Законом № 1105 та цим Порядком і приймають відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження останнього документа.

Згідно з п. 1.4 Порядку № 11 рішення про страхові виплати приймається начальником управління Фонду або за його письмовим дорученням начальником підпорядкованого відділення Фонду та оформляється постановою (у тому числі в разі призначення страхової виплати за рішенням суду), у якій зазначаються дані про потерпілого […], розміри виплат та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах.

Копія постанови на вимогу надається потерпілому […].

Управління (відділення) Фонду можуть затримати страхові виплати до з`ясування підстав для виплат, якщо документи про страховий випадок оформлені з порушенням встановлених вимог.

Відповідно до п. 1.5 Порядку № 11 справа про страхові виплати потерпілого формується за бажанням потерпілого в управліннях (відділеннях) Фонду за місцем знаходженням страхувальника або за місцем його проживання.

Згідно з п. 1.8 Порядку № 11 повернення зайво виплачених сум проводиться на підставі постанови управління (відділення) Фонду.

При кожній виплаті щомісячної страхової суми загальний розмір відрахування не може перевищувати двадцяти відсотків, а у випадках, окремо передбачених законодавством України, - п`ятдесяти відсотків щомісячної страхової виплати, яка належить до виплати потерпілому […]. Відсоток відрахування може бути збільшений за згодою отримувача страхових виплат.

Згідно з п. 1.11 Порядку № 11 страхова виплата припиняється у випадках, передбачених ст. 46 Закону, […].

Відповідно до п. 1.16 Порядку № 11 індексація щомісячних страхових виплат проводиться відповідно до ст. 37 Закону.

Пп. 3.2.2 п. 3.2 Порядку № 11 передбачено, що щомісячна страхова виплата виплачується щомісячно з наступного місяця після місяця, у якому вона призначена та нарахована (а також при призначенні щомісячної страхової виплати за рішенням суду, яке набрало законної сили), але не пізніше 30 календарних днів з дня прийняття постанови управління (відділення) Фонду про призначення страхових виплат.

Щомісячна страхова виплата проводиться протягом строку, на який встановлено МСЕК стійку втрату професійної працездатності. […] (пп. 3.2.3 п. 3.2 Порядку № 11).

Постановою правління Фонду соціального страхування України від 12 грудня 2018 року № 27 затверджений Порядок надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для внутрішньо переміщених осіб (далі Порядок № 27).

Відповідно до п. 1.1 розділу І. Порядку № 27 цей Порядок поширюється на внутрішньо переміщених осіб, які мають право на страхові виплати […] відповідно до Закону № 1105.

Згідно з п. 1.2 Порядку № 27 внутрішньо переміщені особи мають право на призначення та/або продовження раніше призначених страхових виплат, […] відповідно до Закону № 1105 безпосередньо в робочих органах виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України (далі робочі органи виконавчої дирекції Фонду) або їх відділеннях за фактичним місцем проживання (перебування), що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданою відповідно до Порядку оформлення і видачі довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 (далі довідка про взяття на облік), з дотриманням вимог Порядку № 365, та постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (далі постанова КМУ № 637).

П. 1.3 Порядку № 27 передбачено, що у разі зміни фактичного місця проживання (перебування) внутрішньо переміщена особа зобов`язана повідомити протягом 10 календарних днів до дати зміни місця фактичного проживання (перебування) (але не пізніш як за три дні до дня від`їзду робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення, яке здійснює йому страхові виплати, […] шляхом подання заяви особисто або надсилання рекомендованим листом (з описом вкладеної до нього такої заяви) про припинення йому виплат у зв`язку зі зміною місця проживання (перебування). Копія такої заяви або підтвердження надсилання рекомендованого листа подається до робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення за новим місцем фактичного проживання (перебування) одночасно з заявою на продовження страхових виплат.

Відповідно до п. 1.4 Порядку № 27 призначення, продовження (відновлення) та припинення страхових виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюється на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними державними адміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах рад (далі Комісії).

Згідно з п. 1.5 Порядку № 27 повернення зайво виплачених коштів (утримання) здійснюється відповідно до п. 9 ст. 47 Закону № 1105 та Порядку № 11 робочим органом виконавчої дирекції Фонду або його відділенням, яке здійснює страхові виплати на дату виявлення переплати.

Відповідно до п. 1.6 розділу І Порядку № 27 контроль за використанням коштів здійснюється робочим органом виконавчої дирекції Фонду або його відділенням, який проводить страхові виплати […] за фактичним місцем проживання (перебування).

П. 2.1 Порядку № 27 визначено, що страхові виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються робочим органом виконавчої дирекції Фонду або його відділенням за місцем фактичного проживання (перебування) за наявності документів, передбачених Порядком № 11, та копії довідки про взяття на облік і рішення Комісії.

Відповідно до п. 2.5 Порядку № 27 у разі зміни фактичного місця проживання (перебування) внутрішньо переміщеної особи виплати у робочому органі виконавчої дирекції Фонду або його відділенні, в якому сформовано справу про страхові виплати, припиняються та за його заявою справа про страхові виплати передається до робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення за місцем його подальшого проживання (перебування).

Згідно з п. 3.1 Порядку № 27 внутрішньо переміщені особи мають право на продовження раніше призначених страхових виплат у робочому органі виконавчої дирекції Фонду або його відділенні за фактичним місцем проживання (перебування).

Для продовження раніше призначених страхових виплат внутрішньо переміщена особа подає такі документи:

заяву;

копію довідки про взяття на облік;

рішення Комісії (у разі наявності на момент подачі документів);

копію паспорта або документа, що посвідчує особу;

копію реєстраційного номера облікової картки платника податків або паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті).

Копії документів засвідчуються працівником управління (відділення) при пред`явленні оригіналів.

Потерпілий на виробництві […] надає справу про страхові виплати, на підставі якої йому […] були призначені страхові виплати (за наявності).

Згідно з п. 3.2 Порядку № 27 у випадку відсутності у внутрішньо переміщеної особи оригіналу справи про страхові виплати, робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення за фактичним місцем проживання (перебування) одержує відомості з інформаційно-аналітичної системи Фонду про розмір щомісячних страхових виплат для продовження страхових виплат.

Відповідно до п. 3.4 Порядку № 27 у разі звернення внутрішньо переміщеної особи з повним переліком документів, зазначеним у п. 3.1 цього розділу та наявності рішення Комісії, робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення не пізніше десяти робочих днів приймає рішення про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати, яке оформлює постановою про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати на строк, на який особа має право на страхові виплати згідно з законодавством.

Згідно з п. 3.7 Порядку № 27 щомісячні страхові виплати внутрішньо переміщеній особі продовжуються (відновлюються) на підставі рішення Комісії з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи, та фінансуються впродовж тридцяти календарних днів з дати прийняття постанови про продовження раніше призначених страхових виплат.

П. 3.8 Порядку № 27 передбачено, що суми страхових виплат, які не виплачені за минулий період, виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

При цьому відповідно до п. 3.9 Порядку № 27 суми страхових виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в робочих органах виконавчої дирекції Фонду, в яких зберігались справи про страхові виплати до початку антитерористичної операції, та тимчасової окупації українських територій, в порядку визначеному виконавчою дирекцією Фонду.

Позивач звернувся до суду з позовними вимогами про визнання протиправними та скасування постанов від 05 травня 2020 року № 0550/9036/9036/15 та від 13 травня 2020 року № 0550/9036/9036/16.

Суд встановив, що 05 травня 2020 року у зв`язку із скасуванням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області прийняло постанову № 0550/9036/9036/15 «Про затримання щомісячної страхової виплати», яка передбачала затримання ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати в розмірі 2388,58 грн, а також проведення відрахування щомісячних виплат за лютий 2020 року в розмірі 2151,88 грн та за березень 2020 року в розмірі 2388,58 грн.

13 травня 2020 року Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області прийняло постанову № 0550/9036/9036/16 «Про припинення щомісячної страхової виплати», яка передбачала припинення ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати в розмірі 2388,58 грн, а також проведення відрахування щомісячних виплат: за лютий 2020 року в розмірі 2151,88 грн та за березень 2020 року в розмірі 2388,58 року.

Суд зауважує, що правові наслідки у вигляді затримання, а в подальшому припинення нарахування і виплати ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати створили ці постанови, а не дії (бездіяльність) Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області чи Управління ВД ФСС України в Донецькій області.

Як наслідок, саме ці рішення суб`єкта владних повноважень потребують оцінки судом на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.

Перевіряючи відповідність постанов Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області від 05 травня 2020 року № 0550/9036/9036/15 та від 13 травня 2020 року № 0550/9036/9036/16 критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС, суд виходить з такого.

Право на соціальний захист гарантовано ст. 46 Конституції України.

Це право також гарантують ст. 22 Загальної декларації прав людини, ст. 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права, п. 23 частини І Європейської соціальної хартії (переглянутої).

Відповідно до ст. 21 Конституції України усі люди є рівні у своїй гідності та правах.

Згідно з ч. 1 ст. 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права та є рівними перед законом.

Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками (ч. 2 ст. 24 Конституції України).

Ст. ст. 2, 7 Загальної декларації прав людини, ст. 2 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права, ст. 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 1 Протоколу № 12 до Конвенції закріплюють принцип рівності та визначають, що права людини, в тому числі право на соціальний захист, мають здійснюватися без дискримінації за будь-якою ознакою.

Конституційні права гарантуються і не можуть бути скасовані, що визначено ч. 2 ст. 22 Конституції України.

Ч. 1 ст. 64 Конституції України установлено, що конституційні права людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Окремі обмеження прав із зазначенням строку дії цих обмежень можуть встановлюватися в умовах воєнного або надзвичайного стану (ч. 2 ст. 64 Конституції України).

На час виникнення спірних правовідносин воєнний або надзвичайний стан в Україні не були введені, а обмеження права на соціальний захист не встановлено.

Водночас право позивача на соціальний захист, а саме його право на отримання щомісячної страхової виплати, було обмежено на підставі підзаконних нормативно-правових актів, що суперечить Конституції України.

Права людини і громадянина, гарантії цих прав, основи соціального захисту визначаються виключно законами України (п. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України).

Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 7 КАС у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Якщо суд доходить висновку, що закон чи інший правовий акт суперечить Конституції України, суд не застосовує такий закон чи інший правовий акт, а застосовує норми Конституції України як норми прямої дії.

Заперечуючи проти позову, Управління ВД ФСС України в Донецькій області покликається на п. 6 ч. 1 ст. 46 Закону № 1105, відповідно до якого страхові виплати припиняються в інших випадках, встановлених законодавством, а також на п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1105, згідно з яким Кабінету Міністрів України надані повноваження визначати порядок виплати страхових виплат внутрішньо переміщеним особам.

Суд відхиляє ці аргументи з огляду на положення п. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України.

Суд зауважує, що за змістом конституційних норм Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, так само як і приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України. Не наділений Кабінет Міністрів України і повноваженнями приймати правові акти, які скасовують, змінюють в бік звуження конституційні права людини і громадянина.

Скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не є передбаченою законом підставою для припинення соціальних виплат, а Порядок № 365 є підзаконним нормативно-правовим актом, який обмежує конституційне право позивача на соціальний захист.

У цьому випадку наявність у позивача статусу внутрішньо переміщеної особи потребує від нього на відміну від інших громадян України здійснення додаткових дій, не передбачених Законом № 1105.

Реалізація громадянином України його конституційних прав не може залежати від місця його проживання чи перебування. Обмеження прав за цією ознакою є дискримінаційним.

Таким чином, положення Порядку № 365 не можуть слугувати підставою для обмеження права ОСОБА_1 на отримання щомісячної страхової виплати.

З тих самих міркувань суд відхиляє аргументи Управління ВД ФСС України в Донецькій області, які стосуються застосування до спірних правовідносин Порядку № 27, оскільки він не є законом та не може скасовувати або змінювати у бік звуження конституційне право позивача на соціальний захист.

За приписами ч. ч. 1-2 ст. 6 КАС суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людини, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

За усталеною практикою Європейського суду з прав людини встановлення судом відсутності законності втручання, тобто вчинення дій не у спосіб, визначений законом, є достатньою підставою для висновку про те, що право позивача на мирне володіння своїм майном (в даному випадку у вигляді щомісячних страхових виплат, призначених позивачу безстроково) було порушено.

З огляду на викладене суд вважає, що припинення позивачу щомісячної страхової виплати було здійснено не у спосіб, передбачений законом, а з точки зору положень ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод мало місце втручання у право власності позивача, і таке втручання не було законним.

До того ж Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області не довело належними та допустимими доказами наявність передбачених ч. 9 ст. 47 Закону № 1105, Порядком № 11 та п. 1.5 Порядку № 27 підстав для утримання сум, одержаних в рахунок страхових виплат потерпілим, (а саме: якщо рішення про їх виплату прийнято на підставі підроблених документів або подано свідомо неправдиві відомості, а також якщо допущено помилку, яка впливає на суму страхових виплат).

Також Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області не довело належними та допустимими доказами наявність передбачених п. 1.4 Порядку № 11 підстав для затримання щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 .

Як наслідок, постанови Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області від 05 травня 2020 року № 0550/9036/9036/15 «Про затримання щомісячної страхової виплати» та від 13 травня 2020 року № 0550/9036/9036/16 «Про припинення щомісячної страхової виплати» підлягають визнанню протиправними.

Висновок суду про протиправність цих постанови ґрунтується на тому, що вони не відповідають критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС, оскільки прийняті не на підставі, яка визначена Конституцією чи законами України, не відповідають вимогам обґрунтованості, добросовісності, запобігання дискримінації, пропорційності, права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Крім того, суд встановив, що утримання сум, одержаних ОСОБА_1 в рахунок щомісячних страхових виплат за лютий 2020 року та березень 2020 року, проводило Управління ВД ФСС України у м. Києві на підставі постанов від 12 жовтня 2020 року № 2604/9036/9036/18 «Про повернення зайво виплаченої суми страхової виплати» та від 10 грудня 2020 року № 2604/9036/9036/18 «Про повернення зайво виплаченої суми страхової виплати».

Ці постанови Управління ВД ФСС України у м. Києві прийняло на підставі листа Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області.

При цьому, Управління ВД ФСС України у м. Києві не довело належними та допустимими доказами наявність передбачених ч. 9 ст. 47 Закону № 1105, Порядком № 11 та п. 1.5 Порядку № 27 підстав для утримання сум, одержаних в рахунок страхових виплат потерпілим.

Як наслідок, для повного та ефективного захисту прав позивача від порушень з боку суб`єкта владних повноважень, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними постанови Управління ВД ФСС України у м. Києві від 12 жовтня 2020 року № 2604/9036/9036/18 «Про повернення зайво виплаченої суми страхової виплати» та від 10 грудня 2020 року № 2604/9036/9036/18 «Про повернення зайво виплаченої суми страхової виплати».

Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людині і основоположних свобод кожен, чиї права і свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Обираючи спосіб захисту порушеного права, суд, крім іншого, зважає на його ефективність в контексті ст. 13 Конвенції про захист прав людині і основоположних свобод.

При цьому під ефективним способом слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

Суд встановив, що:

- Великоновосілківське відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області нарахувало та виплатило ОСОБА_1 щомісячні страхові виплати за лютий 2020 року в сумі 2151,88 грн та за березень 2020 року в сумі 2388,58 грн;

- на вимогу Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області АТ «Ощадбанк» повернуло відділенню з рахунку ОСОБА_1 24,69 грн;

- докази нарахування та виплати позивачу щомісячної страхової виплати за період з 01 квітня 2020 року по 31 серпня 2020 року включно суду не надані;

- на час розгляду справи ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні ВД ФСС України у м. Києві, де отримує щомісячні страхові вплати. При цьому щомісячна страхова виплата за вересень 2020 року в сумі 2388,58 грн нарахована Управлінням ВД ФСС України у м. Києві та виплачена позивачу в жовтні 2020 року;

- під час проведення щомісячних страхових виплат за період з жовтня 2020 року по червень 2021 року включно Управління ВД ФСС України у м. Києві на підставі листа Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області утримало 4515,76 грн, тобто суму, одержану ОСОБА_1 в рахунок страхових виплат за лютий 2020 року та березень 2020 року, за винятком суми 24,69 грн, повернутої АТ «Ощадбанк».

Таким чином, щомісячні страхові виплати за лютий 2020 року в розмірі 2151,88 грн та за березень 2020 року в розмірі 2388,58 грн були виплачені ОСОБА_1 , однак в подальшому утримані на користь Фонду; за період з 01 квітня 2020 року по 31 серпня 2020 року щомісячні страхові виплати не були нараховані та виплачені.

Також суд враховує, що на час розгляду справи ОСОБА_1 як внутрішньо переміщена особа перебуває на обліку та отримує щомісячні страхові виплати в Управлінні ВД ФСС України у м. Києві.

За цих обставин, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС для забезпечення повного та ефективного захисту порушеного права ОСОБА_1 також належить застосувати такі способи захисту:

- скасувати постанову Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області від 05 травня 2020 року № 0550/9036/9036/15 «Про затримання щомісячної страхової виплати»;

- скасувати постанову Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області від 13 травня 2020 року № 0550/9036/9036/16 «Про припинення щомісячної страхової виплати»;

- скасувати постанову Управління ВД ФСС України у м. Києві від 12 жовтня 2020 року № 2604/9036/9036/18 «Про повернення зайво виплаченої суми страхової виплати»;

- скасувати постанову Управління ВД ФСС України у м. Києві від 10 грудня 2020 року № 2604/9036/9036/18 «Про повернення зайво виплаченої суми страхової виплати»;

- стягнути з Управління ВД ФСС України у м. Києві на користь ОСОБА_1 нараховану та виплачену, а в подальшому утриману, суму щомісячних страхових виплат за період з 01 лютого 2020 року по 31 березня 2020 року включно в розмірі 4540,46 грн;

- зобов`язати Управління ВД ФСС України у м. Києві нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячні страхові виплати за період з 01 квітня 2020 року по 31 серпня 2020 року включно.

Задовольняючи позовні вимоги в цій частині, суд виходить з того, що відповідно до ч. 5 ст. 47 Закону № 1105 страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв`язку із страховим випадком.

Страхові виплати, призначені ОСОБА_1 у зв`язку з стійкою втратою працездатності внаслідок трудового каліцтва, мали сплачуватись останньому безстроково.

Згідно з ч. ч. 4, 7 ст. 47 Закону № 1105 виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим, провадяться за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням. Якщо потерпілому з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв`язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому ст. 34 Закону України «Про оплату праці».

Як вже було зазначено, відповідно до п. 3 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1105 особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.

08 червня 2016 року постановою Кабінету Міністрів України № 365 затверджений Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, до якого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 року № 335 внесені зміни.

Серед іншого пункт 15 зазначеного Порядку № 365 викладений в такій редакції:

«15. Орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України».

Вказані зміни набули чинності 12 травня 2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 червня 2019 року № 640/18720/18, яке набуло чинності 12 липня 2019 року, визнано протиправними та не чинними підпункт 2 пункту 1, підпункт 2 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 335 від 25 квітня 2018 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365», але лише в частині, що стосується сум невиплачених пенсій.

Разом з цим, враховуючи, що право позивача на отримання страхових виплат не може обмежуватися підзаконними правовими актами, суд дійшов висновку, що положення Порядку № 365, Порядку № 27, не звільняють Управління ВД ФСС України у м. Києві від обов`язку нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щомісячну страхову виплату за період з 01 квітня 2020 року по 31 серпня 2020 року включно.

Разом з цим не підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області, яка полягає у невиплаті, починаючи з лютого 2020 року по вересень 2020 року, пенсії в загальному розмірі 18135,00 грн.

Цей висновок суду ґрунтується на тому, що:

- позивач помилково ототожнив пенсію та щомісячну страхову виплату;

- правові наслідки для позивача у вигляді зупинення, а в подальшому припинення нарахування і виплати щомісячних страхових виплат створили не дії чи бездіяльність Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області, а його постанови, які визнані судом протиправними та скасовані.

Не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов`язання Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області здійснити нарахування та виплатити страхові виплати ОСОБА_1 за період з лютого по вересень 2020 року в розмірі 18135,00 грн з урахуванням індексації після проголошення судового рішення врахувати підвищення (індексацію) своєчасно невиплачених страхових виплат за весь період (шість місяців).

Цей висновок суду ґрунтується на тому, що:

-на час розгляду справи позивач перебуває на обліку та отримує щомісячні страхові виплати за місцем свого фактичного проживання/перебування як внутрішньо переміщена особа в Управлінні ВД ФСС України у м. Києві, а не у Великоновосілківському відділенні Управління ВД ФСС України в Донецькій області;

-за період з 01 лютого 2020 року по 31 березня 2020 року включно щомісячні страхові виплати нараховані та виплачені ОСОБА_1 , а в подальшому утримані, тому належним способом захисту порушеного права позивача в цій частині є стягнення з Управління ВД ФСС України у м. Києві на користь позивача нарахованої та виплаченої, а в подальшому утриманої, суми щомісячних страхових виплат за період з 01 лютого 2020 року по 31 березня 2020 року включно в розмірі 4540,46 грн (2151,88 грн + 2388,58 грн);

-щомісячна страхова виплата за вересень 2020 року нарахована та виплачена позивачу в жовтні 2020 року;

-нарахування щомісячних страхових виплат в силу положень Закону № 1105 належить до повноважень управлінь (відділень) Фонду соціального страхування України, а не потерпілого чи суду, а тому суд не приймає розрахунок заборгованості, здійснений позивачем. Нарахування щомісячної страхової виплати за період з 01 квітня 2020 року по 31 серпня 2020 року включно управління (відділення) Фонду соціального страхування України не проводили, а тому належним способом захисту порушеного права позивача в цій частині є зобов`язання Управління ВД ФСС України у м. Києві нарахувати та виплатити позивачу щомісячну страхову виплату за період з 01 квітня 2020 року по 31 серпня 2020 року включно;

-відповідно до Закону № 1105 індексація щомісячних страхових виплат належить до повноважень управлінь (відділень) Фонду соціального страхування України, а оскільки нарахування та виплата щомісячних страхових виплат за період з 01 квітня 2020 року по 31 серпня 2020 року включно на час розгляду справи не проводились, а будь-які належні та допустимі докази, які б свідчили, що під час нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячних страхових виплат за цей період Управління ВД ФСС України у м. Києві не виконуватиме вимоги Закону № 1105 щодо індексації щомісячних страхових виплат, суду не надані, позовні вимоги в частині покладання на відповідача обов`язку виплатити щомісячні страхові виплати з урахуванням індексації не підлягають задоволенню, як такі, що заявлені на майбутнє.

Також не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині визнання неправомірним та скасування листа УСЗН Великоновосілківської РДА від 09 квітня 2020 року.

Цей висновок суду ґрунтується на тому, що:

- спірні правовідносини виникли у зв`язку з порушенням права позивача на отримання щомісячної страхової виплати;

- скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не належить до визначених Законом № 1105 підстав для припинення щомісячної страхової виплати;

- правові наслідки для позивача у вигляді припинення нарахування та виплати щомісячної страхової виплати створили постанови Великоновосілківського відділення Управління ВД ФСС України в Донецькій області, які судом визнані протиправними та скасовані;

- лист УСЗН Великоновосілківської РДА не є рішенням суб`єкта владних повноважень та не створює для позивача правових наслідків; а з огляду на правове регулювання спірних правовідносин забезпечення повного та ефективного захисту порушеного права позивача на отримання щомісячної страхової виплати не потребує виходу суду за межі позовних вимог відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС та визнання протиправним і скасування рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам УСЗН Великоновосілківської РДА, яким скасована довідка про взяття ОСОБА_1 на облік як внутрішньо переміщеної особи.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Щодо строку звернення до суду.

За загальним правилом, встановленим КАС, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 122 КАС).

Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Зміст наведеної норми свідчить, що КАС є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Водночас відносини щодо строків звернення до адміністративного суду регулюються не тільки нормами КАС України, а й іншими законами України.

Спеціальним законом, яким врегульовано спірні правовідносини, є Закон № 1105.

Відповідно до ч. ч. 4, 7 ст. 47 Закону № 1105 виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим, провадяться за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням. Якщо потерпілому з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв`язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому ст. 34 Закону України «Про оплату праці».

Оскільки ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про виплату щомісячних страхових виплат, право на які відповідачем не заперечується, однак було піддано формальним обмеженням, з підстав та у спосіб, які суперечать вимогам Конституції та законів України, згідно зі ст. 47 Закону № 1105 суми заборгованості зі сплати щомісячних страхових виплат виплачуються без обмеження будь-яким строком.

Як наслідок, суд відхиляє аргументи Управління ВД ФСС України в Донецькій області щодо пропуску позивачем строку звернення до суду з цим позовом.

Щодо негайного виконання рішення суду.

За приписами п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.

Правовий статус Фонду соціального страхування України визначений ст. 4 Закону № 1105.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 1105 Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону № 1105 Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.

Кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України, що визначено ч. 4 ст. 4 Закону № 1105.

Кошти Фонду використовуються, крім іншого, на виплату страхових виплат, про що зазначено в п. 1 ч. 2 ст. 11 Закону № 1105.

Враховуючи, що щомісячні страхові виплати здійснюються за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, які не включаються до складу Державного бюджету України, а сам Фонд є некомерційною самоврядною організацію, підстави для звернення до негайного виконання рішення суду відсутні.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Як особа з інвалідністю 2 групи позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Докази здійснення позивачем інших судових витрат суду не надані, а тому судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_6 ) до Великоновосілківського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП: 41424732, місцезнаходження: 85500, Донецька обл., Великоновосілківський р-н, смт Велика Новосілка, вул. Пушкіна, буд. 40), Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації Донецької області (ідентифікаційний код: 03197227, місцезнаходження: 85700, Донецька обл., м. Волноваха, вул. Гагаріна, буд. 36), Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 41325231, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, вул. Свободи, буд. 5), Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у м. Києві (ідентифікаційний код: 41312290, місцезнаходження: 03062, м. Київ, пр. Перемоги, буд. 92/2) про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними та скасування рішень і зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Великоновосілківського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 05 травня 2020 року № 0550/9036/9036/15 «Про затримання щомісячної страхової виплати».

3. Визнати протиправною та скасувати постанову Великоновосілківського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 13 травня 2020 року № 0550/9036/9036/16 «Про припинення щомісячної страхової виплати».

4. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у м. Києві від 12 жовтня 2020 року № 2604/9036/9036/18 «Про повернення зайво виплаченої суми страхової виплати».

5. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у м. Києві від 10 грудня 2020 року № 2604/9036/9036/18 «Про повернення зайво виплаченої суми страхової виплати».

6. Стягнути з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у м. Києві на користь ОСОБА_1 нараховану та виплачену, а в подальшому утриману, суму щомісячних страхових виплат за період з 01 лютого 2020 року по 31 березня 2020 року включно в розмірі 4540 (чотири тисячі п`ятсот сорок) гривень 46 копійок.

7. Зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у м. Києві нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячні страхові виплати за період з 01 квітня 2020 року по 31 серпня 2020 року включно.

8. В іншій частині позовних вимог відмовити.

9. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

10. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

11. Повне судове рішення складено 29 листопада 2022 року.

Суддя Т.О. Кравченко

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення29.11.2022
Оприлюднено02.12.2022
Номер документу107593000
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі