№ 2/207/197/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2022 року м. Кам`янське .
Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі головуючого судді Скиби С.А. , при секретареві Куцевол А.В. , за участю представника позивача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кам`янське справу № 207/1505/21 за позовом Громадської організації «Добровільне товариство судноводіїв-аматорів «Нептун» до ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю ,
В С Т А Н О В И В
У травні 2021 року Громадська організація «Добровільне товариство судноводіїв-аматорів «Нептун» звернулася до суду з позовною заявою , у якій просила визнати за нею право власності за набувальною давністю на човнову станцію , яка знаходиться за адресою : АДРЕСА_1 , яка складається з : А-1 човникової станції площею 135,9 метрів квадратних , Б-1 навісу площею 112,3 метрів квадратних , № 1 воріт , № 2 огорожі , № 3 хвіртки , № 4 огорожі , № 5 воріт , І тротуару , розташованою на земельній ділянці 0,6707 га , оскільки 14 липня 2010 року на базі колишньої човникової станції «Нептун» , належної спільноті судноводіїв-аматорів ВАТ «ДніпроАзот» та із її членів була створена Громадська організація «Добровільне товариство судноводіїв-аматорів «Нептун» (ГО «ДТСВА «Нептун») , яка є правонаступником човникової станції «Нептун» . Згідно довідки Карнаухівської селищної ради № 86 від травня 2010 року вбачається , що човникова станція ГО «ДТСВА «Нептун» створена та діє по АДРЕСА_1 з 1963 року по теперішній час . Згідно наданих копій документів з ОКП «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» рішенням постійно діючого третейського суду «Південно-східний Міжрегіональний» від 17 жовтня 2008 року право власності на будівлі та споруди човникової станції за адресою : АДРЕСА_1 визнано за ОСОБА_2 , якому в державній реєстрації права власності на нерухоме майно було відмовлено і формальний власник приміщеннями за цільовим призначенням не користувався та не володів і не розпоряджувався , а станцією як безперервно користувалася і володіла так і продовжувала безперервно володіти спільнота судноводіїв-аматорів , яка ІНФОРМАЦІЯ_1 реорганізувалася у ГО «ДТСА «Нептун» . Спільнота судноводіїв-аматорів човнової станції «Нептун» протягом 47 років , а потім майже 11 років спільнота судноводіїв-аматорів реорганізована в ГО «ДТСА «Нептун» добросовісно заволоділа і добросовісно володіє , користується за цільовим призначенням човновою станцією за адресою : АДРЕСА_1 .
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 заявлений позов підтримав повністю і пояснив , що з 2010 року на базі колишньої човникової станції «Нептун» , належної спільноті судноводіїв-аматорів ВАТ «ДніпроАзот» та із її членів була створена Громадська організація «Добровільне товариство судноводіїв-аматорів «Нептун» , яка є правонаступником човникової станції «Нептун» . Згідно довідки Карнаухівської селищної ради № 86 від травня 2010 року човникова станція ГО «ДТСВА «Нептун» створена та діє по АДРЕСА_1 з 1963 року по теперішній час . Згідно рішення постійно діючого третейського суду «Південно-східний Міжрегіональний» від 17 жовтня 2008 року право власності на будівлі та споруди човникової станції за адресою : АДРЕСА_1 визнано за ОСОБА_2 , який не є членом ГО, жодного відношення до човникової станції не має . Однак , у державній реєстрації човникової станції ОСОБА_2 було відмовлено . ОСОБА_2 цільовим призначенням човникової станції не користується , не розпоряджується майном та будівлями човникової станції . Човниковою станцією розпоряджується та володіє спільнота судноводіїв-аматорів , яка ІНФОРМАЦІЯ_1 реорганізувалася у ГО «ДТСА «Нептун» . Таким чином , спочатку спільнота судноводіїв-аматорів човнової станції «Нептун» протягом 47 років , а потім майже 11 років спільнота судноводіїв-аматорів ГО «ДТСА «Нептун» добросовісно заволоділа і добросовісно володіє , користується за цільовим призначенням човновою станцією за адресою : АДРЕСА_1 . Згідно відповіді КП «Кам`янське районне бюро технічної інвентаризації» ДОР від 5 серпня 2022 року стосовно об`єкту нерухомого майна човнової станції по АДРЕСА_1 інформація щодо зареєстрованого права власності на вказаний об`єкт відсутня . Тому , є всі наявні підстави вважати , що майно , а саме човнова станція добросовісно набуте . ГО «ДТСА «Нептун» фактично володіє та користується човновою станцією , тому просив визнати право власності за набувальною давністю на човнову станцію .
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання неодноразово не явився , про день та час розгляду справи повідомлений належним чином , причину неявки суду не повідомив , тому суд вважає можливим розглянути справу без його участі за наявними у справі доказами .
Суд , вислухавши пояснення представника позивача , вивчивши матеріали справи , вважає , що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити з наступних підстав .
У судовому засіданні встановлено , що рішенням постійно діючого третейського суду «Південно-східний Міжрегіональний» від 17 жовтня 2008 року визнано за ОСОБА_2 право власності на будівлі та споруди човнової станції , а саме : будівлю складу А-1 площею 110 метрів квадратних та споруди № 1 , 2 огорожі , які знаходяться на земельній ділянці площею 3,5 га за адресою : АДРЕСА_1 ( а.с. 36 38 ) . Згідно довідки Карнаухівської селищної ради № 86 від травня 2010 року вбачається , що човнова станція Добровільного товариства судноводіїв-аматорів «Нептун» створена у 1963 році та діє по теперішній час , розташована по АДРЕСА_1 ( а.с. 41 ) . 14 липня 2010 року на базі колишньої човникової станції «Нептун» , належної спільноті судноводіїв-аматорів ВАТ «ДніпроАзот» та із її членів була створена Громадська організація «Добровільне товариство судноводіїв-аматорів «Нептун» (ГО «ДТСВА «Нептун») , яка є правонаступником човникової станції «Нептун» ( а.с. 6 , 7 17 ) .
Згідно ст. 16 ЦК України2003 року кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу . Способом захисту цивільних прав та інтересів можуть бути зокрема визнання прав .
Згідно ст. 20 ЦК України2003 року право на захист своїх прав особа здійснює на власний розсуд .
Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»визначає , що речові права на нерухоме майно , їх обтяжень та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов`язковій державній реєстрації в порядку , встановленому цим Законом .
Відповідно до положень ч. 1 ст. 182 ЦК України2003 року право власності та інші речові права на нерухомі речі , обмеження цих прав , їх виникнення , перехід і припинення підлягають державній реєстрації .
Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються Законом ( ч. 4 ст. 182ЦК України 2003 року ,ст.4Закону України«Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» ).
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення , переходу або припинення прав на нерухоме майно , обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ( ст. 2 Закону ).
Згідност. 344 ЦК України2003 року особа , яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито , безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років , набуває право власності на це майно (набувальна давність) , якщо інше не встановлено цим Кодексом .
Право власності на нерухоме майно , що підлягає державній реєстрації , виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації .
Право власності за набувальною давністю на нерухоме майно , транспортні засоби , цінні папери набувається за рішенням суду .
Враховуючи положення ст. 335і344 ЦК України 2003 року , право власності за набувальною давністю може бути набуто на майно , яке належить на праві власності іншій особі (а не особі , яка заявляє про давність володіння) , а також на безхазяйну річ. Отже , встановлення власника майна або безхазяйності речі є однією з обставин , що має юридичне значення , і підлягає доведенню під час ухвалення рішення суду .
Судом встановлено , що на замовлення Громадської організації «Добровільне товариство судноводіїв-аматорів «Нептун» , 16 квітня 2021 року Обласним комунальним підприємством «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» було виготовлено технічний паспорт на нерухоме майно - човнова станція , яка знаходиться за адресою : смт. Карнаухівка , Південний район , Дніпропетровська область ( а.с. 20 28 ) . Згідно листа КП «Кам`янське районне бюро технічної інвентаризації» ДОР від 5 серпня 2022 року № 1/955 вбачається , що згідно даних КП «Кам`янське районне бюро технічної інвентаризації» ДОР щодо об`єкту нерухомого майна човнова станція по АДРЕСА_1 інформація щодо зареєстрованого права власності на вказаний об`єкт відсутня ( а.с. 97 ) .
Згідно ч. 2 , ч. 3 ст. 331 ЦК України 2003 року право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна) . Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації , право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації . Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації , право власності виникає з моменту державної реєстрації .
До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна) .
Крім того , відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію об`єкта нерухомого майна , державна реєстрація прав на такий об`єкт проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку .
Свідок ОСОБА_3 пояснив , що знаходиться на човновій станції з 1995 року , у нього там знаходяться особисті речі , мотор , тощо . Щодо приміщення човнової станції , то це все так і стоїть вже тривалий час . Протягом тривалого період часу човновою станцією використовує та володіє ГО «ДТСА «Нептун» , там знаходяться мотори , речі у боксах , у приміщеннях стоять знаряддя , також є охорона . З 1995 року ГО «ДТСА «Нептун» використовує човнову станцію для власних цілей . ОСОБА_2 взагалі не знає , ніколи не чув та не бачив його . На загальних зборах судноводіїв-аматорів ОСОБА_2 присутнім не був . Підтверджує , що ГО «ДТСА «Нептун» використовує човнову станцію відкрито та добросовісно .
Свідок ОСОБА_4 пояснив , що він є членом човнової станції з вересня 2011 року . Знає , що будівлями човнової станції користуються усі члени човнової станції , які зберігають там свої мотори , особисті речі та човни . Особистого майна ОСОБА_2 на човновій станції немає , човна теж немає . Підтверджує , що ГО «ДТСА «Нептун» використовує човнову станцію відкрито та добросовісно . Своє право на приміщення човнової станції ніхто не заявляв .
За набувальною давністю може бути набуто право власності на нерухоме майно, яке не має власника або власник якого невідомий , або власник відмовився від права власності на належне йому нерухоме майно , що придбане добросовісним набувачем і у витребуванні якого його власнику було відмовлено .
При цьому необхідно враховувати , що добросовісність , як одна із загальних засад цивільного судочинства , означає фактичну чесність суб`єктів у їх поведінці , прагнення сумлінно захистити цивільні права та забезпечити виконання цивільних обов`язків . Позивачі , як незаконні володільці , протягом всього часу володіння майном повинні бути впевнені , що на це майно не претендують інші особи і вони отримали це майно з підстав , достатніх для того , щоб мати право власності на нього . У такому випадку при вирішенні питання щодо визнання права власності на майно в порядку набувальної давності слід виходити з того , що задоволення таких вимог можливе лише за наявності необхідних умов , а саме : добросовісності заволодіння , відкритості , безперервності , безтитульності володіння . Звідси , йдеться про добросовісне, але неправомірне , в тому числі без титульне , заволодіння майном особою , яка в подальшому претендуватиме на набуття цього майна у власність за набувальною давністю . Підставою добросовісного заволодіння майном не може бути , зокрема , будь-який договір , що опосередковує передання майна особі у володіння (володіння та користування) , проте не у власність . Володіння майном за договором , що опосередковує передання майна особі у володіння (володіння та користування) , проте не у власність , виключає можливість набуття майна у власність за набувальною давністю , адже у цьому разі володілець володіє майном не як власник .
Якщо володілець знає або повинен знати про неправомірність заволодіння чужим майном (у тому числі і про підстави для визнання договору про його відчуження недійсним) , то , незважаючи на будь-який строк безперервного володіння чужим майном , він не може його задавнити , оскільки відсутня безумовна умова набуття права власності - добросовісність заволодіння майном .
Відповідна особа має добросовісно заволодіти саме чужим майном , тобто , об`єкт давнісного володіння повинен мати власника або бути річчю безхазяйною (яка не має власника або власник якої невідомий) . Нерухоме майно може стати предметом набуття за набувальною давністю якщо воно має такий правовий режим , тобто , є об`єктом нерухомості , який прийнято в експлуатацію .
Відкритість володіння майном означає , що володілець володіє річчю відкрито , без таємниць , не вчиняє дій , спрямованих на приховування від третіх осіб самого факту давнісного володіння . При цьому володілець не зобов`язаний спеціально повідомляти інших осіб про своє володіння . Володілець має поводитися з відповідним майном так само , як поводився б з ним власник .
Давнісне володіння є безперервним , якщо воно не втрачалося володільцем протягом усього строку , визначеного законом для набуття права власності на майно за набувальною давністю . При цьому втрата не зі своєї волі майна його володільцем не перериває набувальної давності в разі повернення майна протягом одного року або пред`явлення протягом цього строку позову про його витребування (абзац 2 ч. 3 ст. 344ЦК України 2003 року) ; не переривається набувальна давність , якщо особа , яка заявляє про давність володіння , є правонаступником іншого володільця , адже в такому випадку ця особа може приєднати до часу свого володіння увесь час , протягом якого цим майном володіла особа , чиїм спадкоємцем (правонаступником) вона є (ч. 2 ст. 344ЦК України 2003 року) . Також не перериває набувальної давності здійснення володільцем фактичного розпорядження майном у вигляді передання його в тимчасове користування іншій особі .
Давнісне володіння має бути безперервним протягом певного строку , тобто , бути тривалим . Тривалість володіння передбачає , що має спливти визначений уЦивільному кодексі Українистрок , що різниться залежно від речі (нерухомої чи рухомої) , яка перебуває у володінні певної особи . Для нерухомого майна такий строк складає десять років . Також для набуття права власності на майно за набувальною давністю закон не повинен обмежувати чи забороняти таке набуття . При цьому право власності за набувальною давністю на нерухоме майно , транспортні засоби , цінні папери набувається виключно за рішенням суду . Отже , набуття відповідною особою права власності за набувальною давністю можливе лише за наявності всіх указаних умов у сукупності .
Саме таких висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду від 14 травня 2019 року у справі №910/17274/17 (провадження №12-291гс18) .
У постанові від 1 серпня 2018 року у справі № 201/12550/16-ц , провадження № 61-19156св18 , Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду зазначив , що при вирішенні спорів , пов`язаних з набуттям права власності за набувальною давністю , необхідним є встановлення , зокрема , добросовісності та безтитульності володіння . Наявність у володільця певного юридичного титулу унеможливлює застосування набувальної давності . При цьому безтитульність визначена як фактичне володіння , яке не спирається на будь-яку правову підставу володіння чужим майном . Отже , безтитульним є володіння чужим майном без будь-якої правової підстави . Натомість володіння є добросовісним , якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності .
З огляду на викладене , за набувальною давністю може бути визнано право власності на нерухоме майно , яке не має власника , або власник якого невідомий , або власник відмовився від права власності на належне йому нерухоме майно , а також на майно , що придбане добросовісним набувачем і у витребуванні якого його власнику було відмовлено .
Суд приходить до висновку , що відсутні підстави вважати , що ГО «Добровільне товариство судноводіїв-аматорів «Нептун» набула право власності на човновою станцією за адресою : АДРЕСА_1 за набувальною давністю , тому у задоволенні позовних вимог ГО «Добровільне товариство судноводіїв-аматорів «Нептун» необхідно відмовити у повному обсязі .
При розподілі судових витрат суд враховує , що у задоволенні позову відмовлено , тому судові витрати не підлягають стягненню з відповідача .
Керуючись ст. 182 , 331 , 344 ЦК України 2003 року , ст. 10 , 19 , 81 ЦПК України , суд
В И Р І Ш И В
У задоволенні позовних вимог Громадської організації «Добровільне товариство судноводіїв-аматорів «Нептун» , місцезнаходження : м. Кам`янське Дніпропетровської області , смт. Карнаухівка , вулиця Поповича , ідентифікаційний код юридичної особи: 37103302 , до ОСОБА_2 , місце проживання : АДРЕСА_2 , номер облікової картки платника податків : НОМЕР_1 , про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
Суддя С.А. Скиба
Суд | Баглійський районний суд м.Дніпродзержинська |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2022 |
Оприлюднено | 05.12.2022 |
Номер документу | 107606851 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Цивільне
Баглійський районний суд м.Дніпродзержинська
Скиба С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні