ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2022 року
м. Київ
cправа № 910/20317/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Вронська Г.О. - головуюча, Губенко Н.М., Кондратова І.Д.,
за участю секретаря судового засідання Калітінського М.Ю.,
представників учасників справи:
від позивача: Костянецький М.В.,
від відповідача: Сіняк Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Автостояночного кооперативу "Північний"
на постанову Північного апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Демидова А.М., Владимиренко С.В., Ходаківська І.П.
від 07.09.2022
за позовом ОСОБА_1
до Автостояночного кооперативу "Північний"
про визнання незаконним та скасування рішення,
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У грудні 2021 року ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Автостояночного кооперативу "Північний" (далі - Кооператив, Відповідач) про визнання незаконним та скасування рішення "отчетно выборного собрания членов кооператива и уповноважных" АСК "Північний", оформленого п. 5 протоколу № 2 від 15.12.2009, в частині делегування повноважень правлінню кооперативу приймати рішення з усіх питань щодо діяльності Кооперативу.
2. Позов обґрунтований тим, що оскаржуване рішення Відповідача суперечить положенням п. 7.6 статуту АСК "Північний" і статті 8 Закону України "Про кооперацію".
Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
3. Рішенням Господарського суду міста Києва від 21.02.2022 у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
4. Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Позивач не довів порушення його прав та законних інтересів внаслідок прийняття оспорюваного рішення. Суд першої інстанції дійшов висновку, що з огляду на приписи ст. 16 Закону України "Про кооперацію", прийняте на звітно-виборних зборах членів та уповноважених АСК "Північний" рішення про делегування повноважень правлінню Кооперативу приймати рішення з усіх питань діяльності Кооперативу не суперечить нормам законодавства.
5. Постановою Північного апеляційного господарського суду від 07.09.2022 вищевказане рішення Господарського суду міста Києва змінено, викладено його мотивувальну частину в редакції постанови апеляційного суду. В іншій частині рішення Господарського суду міста Києва від 21.02.2022 залишено без змін.
6. Постанова апеляційного суду мотивована тим, що застосовуючи до спірних правовідносин положення ст. 16 Закону України "Про кооперацію", зокрема її частину 4, якою передбачено, що виконавчий орган може бути наділений іншими повноваженнями, визначеними вищим органом управління кооперативу або статутом кооперативу, суд першої інстанції не врахував, що наведена норма закріплює можливість наділити виконавчий орган кооперативу повноваженнями іншими, крім тих, що закріплені в ч. 3 цієї ж статті. Разом з тим частина 3 статті статі 16 Закону України "Про кооперацію", не надає право наділяти виконавчий орган кооперативу виключними повноваженнями його загальних зборів, визначених у ч. 2 ст. 15 Закону України "Про кооперацію". Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 05.03.2020 у справі № 918/703/18. Отже, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що, з огляду на приписи ст. 16 Закону України "Про кооперацію", прийняте на звітно-виборних зборах членів та уповноважених АСК "Північний" рішення про делегування повноважень правлінню Кооперативу приймати рішення з усіх питань діяльності Кооперативу не суперечить нормам законодавства. Однак апеляційний суд дійшов висновку про те, що Позивач звернувся до суду із цим позовом після спливу позовної давності, у зв`язку з чим у відповідності до вимог ч. 4 ст. 267 ЦК України, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та аргументи учасників справи
7. Відповідач звернувся з касаційною скаргою на вищевказану постанову апеляційного суду, в якій просив постанову Північного апеляційного господарського суду скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
8. Підставою касаційного оскарження Скаржник визначив пункт 2 частини другої статті 287 ГПК України. Скаржник зазначив, що суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував статтю 15 та частини третю, четверту статті 16 Закону України "Про кооперацію" відповідно до висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 05.03.2020 у справі №918/703/18. На думку Скаржника, необхідно відступити від висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 05.03.2020 у справі №918/703/18, оскільки зазначений правовий висновок наділив положення статей 15 та 16 Закону України "Про кооперацію" новим змістом, що стало причиною неправильного застосування норм права при вирішенні апеляційним судом цієї справи.
9. Касаційна скарга також містить клопотання про передачу справи на розгляд відповідної судової палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду в порядку статей 302, 303 ГПК України.
10 Позивач подав до Суду відзив на касаційну скаргу, в якому просив касаційну скаргу залишити без задоволення, а постанову апеляційного суду залишити без змін.
Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
11. 29 липня 2004 року установчими зборами колективу автостоянки "Північна", оформленими протоколом № 1, прийнято рішення:
- з питання 1 порядку денного - про створення Автостояночного кооперативу "Північний";
- з питання 2 порядку денного - про затвердження та прийняття статуту АСК "Північний";
- з питання 4 порядку денного - щодо складу правління Кооперативу, до якого крім інших, увійшов і Позивач.
12. Згідно з п.п. 1.1, 1.2, 1.4 статуту АСК "Північний" (далі - Статут) Кооператив створено за рішенням загальних зборів та зареєстровано рішенням виконкому Ватутінської районної ради народних депутатів від 02.03.1990 № 182, шляхом розподілу майна автостояночного кооперативу "Каштан". Кооператив є суб`єктом підприємницької діяльності, який надає послуги по зберіганню та обслуговуванню транспортних засобів з метою одержання прибутку.
13. Пунктом 7.1 Статуту передбачено, що внески членів Кооперативу складаються із: вступного внеску - грошового чи іншого майнового, який зобов`язана сплатити особа у разі вступу до Кооперативу; цільового внеску - грошових внесків членів Кооперативу, що вносяться понад пай для забезпечення статутної діяльності Кооперативу.
14. Відповідно до п. 7.6 Статуту розміри внесків і паїв, порядок та терміни сплати внесків і паїв, а також відповідальність за порушення зобов`язань щодо їх сплати визначається загальними зборами (зборами уповноважених) членів Кооперативу.
15. До компетенції загальних зборів (зборів уповноважених) членів Кооперативу належить, в тому числі, визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв (п.8.6 Статуту).
16. У п. 8.13 Статуту встановлено, що рішення загальних зборів (зборів уповноважених) членів Кооперативу про прийняття, внесення змін та доповнень до Статуту, вступ до кооперативного об`єднання або вихід з нього та про реорганізацію та ліквідацію Кооперативу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше 75 відсотків членів Кооперативу (уповноважених), присутніх на загальних зборах (зборах уповноважених) членів Кооперативу. З інших питань рішення приймається простою більшістю голосів членів (уповноважених) Кооперативу, присутніх на його загальних зборах (зборах уповноважених) членів Кооперативу.
17. Відповідно до п.п. 8.15, 8.16 Статуту виконавчим органом Кооперативу є правління, в кількості семи членів, яке очолює голова. Члени правління та голова Кооперативу обираються загальними зборами (зборами уповноважених) членів Кооперативу на п`ять років.
18. 15 грудня 2009 року відбулися звітно-виборні збори членів та уповноважених АСК "Північний", оформлені протоколом № 2, на яких, згідно із зазначеним протоколом, були присутні 50 членів Кооперативу, 14 уповноважених осіб та 5 робітників Кооперативу. Участь у цих зборах також брав і Позивач.
19. Членами та уповноваженими АСК "Північний" з питання 5 порядку денного зазначених зборів прийнято рішення про делегування повноважень правлінню Кооперативу приймати рішення з усіх питань діяльності Кооперативу. З цього питання порядку денного, Позивач проголосував позитивно.
20. ОСОБА_1 вважає, що спірне рішення звітно-виборних зборів членів та уповноважених АСК "Північний" фактично порушує права членів АСК "Північний" на участь у господарській діяльності Кооперативу, а також у подальшому на участь в управлінні ним та суперечить п. 7.6 статуту АСК "Північний" та ст. 8 Закону України "Про кооперацію", внаслідок чого підлягає визнанню незаконним та скасуванню.
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА
21. Цивільний кодекс України
Стаття 16. Захист цивільних прав та інтересів судом
1. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. …
Стаття 83. Організаційно-правові форми юридичних осіб
1. Юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом.
2. Товариством є організація, створена шляхом об`єднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві. Товариство може бути створено однією особою, якщо інше не встановлено законом.
Товариства поділяються на підприємницькі та непідприємницькі.
3. Установою є організація, створена однією або кількома особами (засновниками), які не беруть участі в управлінні нею, шляхом об`єднання (виділення) їхнього майна для досягнення мети, визначеної засновниками, за рахунок цього майна.
Особливості правового статусу окремих видів установ встановлюються законом.
4. Положення цієї глави застосовуються до всіх товариств та установ, якщо інші правила для окремих видів товариств або установ не встановлені законом.
Стаття 84. Підприємницькі товариства
1. Товариства, які здійснюють підприємницьку діяльність з метою одержання прибутку та наступного його розподілу між учасниками (підприємницькі товариства), можуть бути створені лише як господарські товариства (повне товариство, командитне товариство, товариство з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерне товариство) або виробничі кооперативи чи сільськогосподарські кооперативи, сільськогосподарські кооперативні об`єднання, що діють з метою одержання прибутку.
Стаття 97. Управління товариством
1. Управління товариством здійснюють його органи.
2. Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.
Стаття 98. Загальні збори учасників товариства
1. Загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що належать до компетенції інших органів товариства.
2. Рішення загальних зборів приймаються простою більшістю від числа присутніх учасників, якщо інше не встановлено установчими документами або законом.
Стаття 99. Виконавчий орган товариства
1. Загальні збори товариства своїм рішенням створюють виконавчий орган та встановлюють його компетенцію і склад.
2. Виконавчий орган товариства може складатися з однієї або кількох осіб. Виконавчий орган, що складається з кількох осіб, приймає рішення у порядку, встановленому абзацом першим частини другої статті 98 цього Кодексу.
3. Повноваження члена виконавчого органу можуть бути в будь-який час припинені або він може бути тимчасово відсторонений від виконання своїх повноважень.
22. Господарський кодекс України
Стаття 93. Поняття підприємства колективної власності
1. Підприємством колективної власності визнається корпоративне або унітарне підприємство, що діє на основі колективної власності засновника (засновників).
2. Підприємствами колективної власності є виробничі кооперативи, підприємства споживчої кооперації, підприємства громадських та релігійних організацій, інші підприємства, передбачені законом.
Стаття 94. Господарська діяльність кооперативів
1. Кооперативи як добровільні об`єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо). Діяльність різних видів кооперативів регулюється законом.
2. Господарська діяльність кооперативів повинна здійснюватися відповідно до вимог цього Кодексу, інших законодавчих актів.
Стаття 167. Зміст корпоративних прав та корпоративних відносин
1. Корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
23. Закон України «Про кооперацію» (в редакції станом на 15.12.2009)
Стаття 1. Кооперація
1. Кооперація - система кооперативних організацій, створених з метою задоволення економічних, соціальних та інших потреб своїх членів.
Стаття 2. Визначення термінів
1. У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:
Кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування;
Обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.
Стаття 4. Основні принципи кооперації
1. Кооперація базується на таких основних принципах:
- добровільності вступу та безперешкодного виходу з кооперативної організації;
- соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва;
- рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос);
- вільного вибору напрямів і видів діяльності;
- демократичного контролю за діяльністю кооперативних організацій та їх посадових осіб з боку членів кооперативних організацій;
- безпосередньої участі членів кооперативної організації у її діяльності.
Стаття 12. Основні права та обов`язки члена кооперативу
1. Основними правами члена кооперативу є:
- участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління;…
Стаття 15. Вищий орган управління кооперативу
1. Вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу.
2. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить:
- затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу;
- утворення органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, інших органів кооперативу;
- заслуховування звітів його органів управління і органів контролю;
- затвердження порядку розподілу доходу кооперативу;
- визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв;
- визначення розмірів, порядку формування та використання фондів кооперативу;
- визначення розмірів оплати праці голови правління, голови ревізійної комісії (ревізора), а також кошторису на утримання апарату органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу;
- затвердження річного звіту і балансу кооперативу;
- затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства;
- прийняття рішень щодо володіння, користування та розпорядження майном;
- утворення спеціальних комісій із залученням як консультантів найманих працівників;
- прийняття рішень про вступ кооперативу до кооперативних об`єднань;
- прийняття рішень про реорганізацію або ліквідацію кооперативу.
3. Рішенням загальних зборів членів кооперативу до компетенції загальних зборів можуть бути віднесені інші питання діяльності кооперативу.
Стаття 16. Виконавчий орган кооперативу
1. Виконавчим органом кооперативу є правління, яке очолює голова, повноваження якого визначаються статутом кооперативу. Виконавчий орган підзвітний вищому органу управління кооперативу і несе перед ним відповідальність за ефективність роботи кооперативу.
2. У кооперативі, до складу якого входить менше ніж 10 членів, обирається лише голова кооперативу.
3. Виконавчий орган кооперативу:
- здійснює управління кооперативом у період між загальними зборами членів кооперативу, забезпечує виконання їх рішень;
- представляє кооператив у відносинах з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, міжнародними організаціями, юридичними та фізичними особами;
- укладає угоди між кооперативом та іншими особами;
- діє від імені кооперативу в межах, передбачених статутом кооперативу.
4. Виконавчий орган може бути наділений іншими повноваженнями, визначеними вищим органом управління кооперативу або статутом кооперативу.
…
6. Порядок обрання або відкликання членів правління та голови кооперативу, а також порядок проведення засідань правління кооперативу та прийняття ним рішень визначаються статутом кооперативу.
24. Господарський процесуальний кодекс України
Стаття 300. Межі розгляду справи судом касаційної інстанції
1. Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
25. Як зазначено Судом вище, підставою касаційного оскарження судових рішень Скаржник визначив пункт 2 частини другої статті 287 ГПК України. В обґрунтування касаційної скарги Відповідач посилається на необхідність відступити від висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постанові Верховного Суду від 05.03.2020 у справі №918/703/18, оскільки правовий висновок Верховного Суду у справі №918/703/18 наділив положення статей 15 та 16 Закону України "Про кооперацію" новим змістом, що стало причиною неправильного застосування цих норм права при вирішенні апеляційним судом цієї справи.
26. У зазначеній постанові, Верховним Судом зазначено, що положення статті 16 Закону України "Про кооперацію", зокрема її частина 4, закріплює можливість наділити виконавчий орган кооперативу повноваженнями іншими, крім тих, що закріплені в частині 3 цієї ж статті, разом з тим, не надає право наділяти виконавчий орган кооперативу виключними повноваженнями його загальних зборів, визначених статтею 15 Закону України "Про кооперацію".
27. Розглядаючи питання про необхідність відступу від правової позиції, викладеної у наведеній постанові Верховного Суду у справі № 918/703/18, Суд зазначає таке.
28. Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначає Закон України "Про кооперацію".
29. Згідно з абзацом 5 статті 2 Закону України "Про кооперацію" обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.
30. Відповідно до статті 4 Закону України "Про кооперацію" кооперація базується, зокрема, на таких основних принципах: рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос); демократичного контролю за діяльністю кооперативних організацій та їх посадових осіб з боку членів кооперативних організацій; безпосередньої участі членів кооперативної організації у її діяльності.
31. Статтею 8 Закону України "Про кооперацію" передбачено, що Статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність. Статут кооперативу повинен містити серед іншого відомості про: порядок внесення змін до статуту кооперативу; порядок формування, склад і компетенцію органів управління та органів контролю кооперативу, а також порядок прийняття ними рішень, у тому числі з питань, рішення з яких приймається одноголосно чи кваліфікованою більшістю голосів членів кооперативу, які беруть участь у загальних зборах. При цьому Статут може містити інші пов`язані з особливостями діяльності кооперативу положення, що не суперечать законодавству.
32. У статті 12 Закону України "Про кооперацію" закріплено, що основними правами члена кооперативу є, зокрема, участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління.
33. Відповідно до положень статті 15 Закону України "Про кооперацію" вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить, зокрема, визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв. Кожний член кооперативу чи уповноважений кооперативу має один голос, і це право не може бути передано іншій особі.
34. Згідно зі статтею 16 Закону України "Про кооперацію" виконавчим органом кооперативу є правління, яке очолює голова, повноваження якого визначаються статутом кооперативу. Виконавчий орган підзвітний вищому органу управління кооперативу і несе перед ним відповідальність за ефективність роботи кооперативу.
Виконавчий орган кооперативу:
- здійснює управління кооперативом у період між загальними зборами членів кооперативу, забезпечує виконання їх рішень;
- представляє кооператив у відносинах з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, міжнародними організаціями, юридичними та фізичними особами;
- укладає угоди між кооперативом та іншими особами;
- діє від імені кооперативу в межах, передбачених статутом кооперативу.
Виконавчий орган може бути наділений іншими повноваженнями, визначеними вищим органом управління кооперативу або статутом кооперативу.
35. Суд апеляційної інстанції встановив, що відповідно до п. 7.6 Статуту Кооперативу розміри внесків і паїв, порядок та терміни сплати внесків і паїв, а також відповідальність за порушення зобов`язань щодо їх сплати визначається загальними зборами (зборами уповноважених) членів Кооперативу.
36. Саме до компетенції загальних зборів (зборів уповноважених) членів Кооперативу належить, зокрема, визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв (п.8.6 Статуту).
37. Проте положення статті 16 Закону України "Про кооперацію", зокрема її частина 4, закріплює можливість наділити виконавчий орган кооперативу повноваженнями іншими, крім тих, що закріплені в частині 3 цієї ж статті, разом з тим, не надає право наділяти виконавчий орган кооперативу повноваженнями його загальних зборів, визначених статтею 15 Закону України "Про кооперацію".
38. З огляду на зазначене, Суд доходить висновку, що визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв є компетенцією загальних зборів, яка у відповідності до вимог статей 15, 16 Закону України "Про кооперацію" та положень Статуту Кооперативу не може бути передана правлінню, як виконавчому органу.
39. За таких обставин, суд апеляційної інстанції, в цій справі, загалом дійшов правильного висновку, що питання розміру внесків і паїв не могло бути передане до компетенції його правління, що відповідає вимогам статті 15 Закону України "Про кооперацію".
40. Колегія суддів суду касаційної інстанції звертає увагу на те, що з урахуванням положень процесуального закону при касаційному оскарженні судових рішень з підстави, передбаченої у пункті 2 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, окрім посилання на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, касаційна скарга має містити обґрунтування щодо необхідності відступлення від висновку про застосування норми права, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні, із чіткою вказівкою на норму права (абзац, пункт, частина статті), а також зазначенням такого правового висновку, описом правовідносин та змістовного обґрунтування мотивів такого відступлення, чого Відповідачем належним чином зроблено не було. Касаційна скарга Відповідача фактично обмежується незгодою із оскарженим судовим рішенням апеляційного суду.
41. Водночас колегія судів зазначає, що причинами для відступу можуть бути вади попереднього рішення чи групи рішень (їх неефективність, неясність, неузгодженість, необґрунтованість, незбалансованість, помилковість); зміни суспільного контексту.
42. З метою забезпечення єдності та сталості судової практики для відступу від висловлених раніше правових позицій Верховного Суду суд повинен мати ґрунтовні підстави: попередні рішення мають бути помилковими, неефективними чи застосований у цих рішеннях підхід повинен очевидно застаріти внаслідок розвитку в певній сфері суспільних відносин або їх правового регулювання (до такого висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 04.09.2018 у справі № 823/2042/16).
43. З викладеного убачається, що з метою забезпечення єдності та сталості судової практики для відступу від висловлених раніше правових позицій Верховний Суд повинен мати ґрунтовні підстави: його попередні рішення або підходи застосовані в цих рішеннях мають бути очевидно застарілими внаслідок розвитку в певній сфері суспільних відносин або їх правового регулювання, враховуючи зміни, що відбулися в суспільних відносинах, у законодавстві, практиці ЄСПЛ; існування невідповідності критерію "якість закону" законодавчих норм, що призвело до різного тлумачення судами (колегіями, палатами) норм права.
44. Отже, необхідність відступу від правових позицій Верховного Суду повинна мати тільки важливі підстави, реальне підґрунтя, суд не повинен відступати від попередніх рішень за відсутності вагомої для цього причини, а метою відступу може слугувати виправлення лише тих суперечностей (помилок), що мають фундаментальне значення для правозастосування.
45. Наявності зазначених умов Судом не встановлено та Скаржником не доведено, тому правових підстав для відступу від висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 05.03.2020 у справі №918/703/18, немає.
46. Враховуючи все вищевикладене, постанову апеляційної інстанції, в частині підстави, передбаченої пунктом 2 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України слід залишити без змін з урахуванням мотивів викладених у цій постанові.
47. За таких обставин, враховуючи, що відсутні правові підстави для відступу від висновку викладеного у постанові Верховного Суду від 05.03.2020 у справі №918/703/18, в клопотанні про передачу справи на розгляд відповідної судової палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду в порядку статей 302, 303 ГПК України Судом відмовлено.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
48. Згідно з пунктом 1 частини першої статті 308 ГПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін, а скаргу - без задоволення.
49. Відповідно до частини першої статті 309 ГПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо судові рішення, переглянуті в передбачених статтею 300 цього Кодексу межах, ухвалені з додержанням норм матеріального і процесуального права.
50. Зважаючи на викладене, Суд дійшов висновку про відмову в задоволенні касаційної скарги.
51. Постанову апеляційної інстанції слід залишити без змін.
Судові витрати
52. Понесені Скаржником у зв`язку з переглядом справи у суді касаційної інстанції судові витрати покладаються на Скаржника, оскільки касаційна скарга залишається без задоволення.
Керуючись статтями 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу Автостояночного кооперативу "Північний" залишити без задоволення.
2. Постанову Північного апеляційного господарського суду від 07.09.2022 року у справі №910/20317/21 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуюча Г. Вронська
Судді Н. Губенко
І. Кондратова
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2022 |
Оприлюднено | 06.12.2022 |
Номер документу | 107651182 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Вронська Г.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні