ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
22.11.2022Справа № 910/1503/22
За первісним позовом Першого заступника керівника Київської міської прокуратури в інтересах держави в особі Київської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аллан Плюс"
про розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
та за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аллан Плюс"
до Київської міської ради
про визнання укладеною додаткову угоду договору оренди земельної ділянки
Суддя Шкурдова Л.М.
секретар с/з Лисенко А.І.
Представники сторін: згідно протоколу судового засідання.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Перший заступник керівника Київської міської прокуратури звернувся з позовом до Господарського суду міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аллан Плюс" про розірвання договору оренди земельної ділянки площею 4,0881 га, яка розташована на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі міста Києва (кадастровий номер 8000000000:63:243:0188), укладеного між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Аллан Плюс" та зареєстрованого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від 08.08.2012 р. за № 63-6-00661 у книзі записів державної реєстрації договорів.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що ТОВ «Аллан Плюс» в порушення вимог Земельного кодексу України та п. 5.1, п. 8.4 договору використовує земельну ділянку в комерційних цілях для розташування об`єкта дорожнього сервісу (автостоянки), тобто не за цільовим призначенням визначеним умовами договору оренди землi вiд 08.08.2012 р. Водночас, ТОВ «Аллан Плюс» протягом тривалого часу (понад 9 років) не приступило до використання земельної ділянки, тобто допускає порушення умов договору оренди від 08.08.2012 р. щодо забудови земельної ділянки багатоповерховим паркінгом з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення. Враховуючи викладене, прокурор просить розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Аллан Плюс" на підставі п.п. 11.4, 11.5 договору та ч. 2 ст. 651 ЦК України.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.02.2022 р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.06.2022 р. залучено до участі у справі у процесуальному статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
11.07.2022 р. до Господарського суду міста Києва від третьої особи надійшли пояснення, в яких вона просить задовольнити позовні вимоги. Третя особа зазначає, що земельна ділянка, яка передавалась ТОВ «Аллан Плюс» в оренду для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення використовується як автомобiльна стоянка, що суперечить умовам Договору та статті 96 Земельного кодексу України.
23.08.2022 р. до Господарського суду міста Києва від відповідача надійшов відзив на позов, в якому він просить відмовити в повному обсязі в задоволенні позовних вимог прокурора. Заперечуючи щодо твердження прокурора про використання ТОВ «Аллан Плюс» земельної ділянки не за цільовим призначенням, відповідач зазначає, що після набуття ним права оренди було виявлено, що земельна ділянка незаконно використовується іншими суб`єктами господарювання без належних і законних підстав, які надають послуги з платного паркування. Щодо не здійснення відповідачем будівництва на земельній ділянці відповідач зазначає, що використання земельної ділянки не за цільовим призначенням передбачає активно вчинені діп орендаря. Водночас, у відповідача відсутня можливість фактичного використання земельної ділянки на даний час, що означає відсутність здійснення активних дій щодо фактичного користування земельною ділянкою. В той же час, відповідач як належний землекористувач реалізує своє право на захист права користування земельною ділянкою, сплачує орендні платежі, що вказує на намір використання земельної ділянки в подальшому та продовжує підготовку технічної Документації для початку будівельних робіт.
23.08.2022 р. до Господарського суду міста Києва від Товариства з обмеженою відповідальністю "Аллан Плюс" надійшов зустрічний позов до Київської міської ради про визнання укладеною Додаткову угоду про поновлення Договору оренди земельно ділянки між Товариством з обмеженою вiдповiдальнiстю «Аллан Плюс» та Київською міською радою визнаного укладеним рішенням Господарського суду міста Києва від 16.03.2010 р. у справі № 35/546-27/99-11/34 та зареєстрованого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 08.08.2012 р. за № 63-6-00661 в редакції, зазначеній в прохальній частині зустрічного позову.
В обґрунтування позовних вимог за зустрічним позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Аллан Плюс" посилається на те, що Київська міська рада, як орендодавець за договором оренди землі від 08.08.2012 р., строк дії якого закінчився 08.08.2022 р., не розглянула у місячний термін надісланий ТОВ «Аллан Плюс» лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, рiшення про поновлення договору оренди землі Київською міською радою не приймалось, додаткова угода про поновлення договору оренди землі з ТОВ «Аллан Плюс» не укладена, що є підставою звернення до суду за захистом свого порушеного переважного права на поновлення договору оренди земельної ділянки та визнання додаткової угоди укладеною.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 30.08.2022 р. прийнято зустрічну позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Аллан Плюс" до Київської міської ради про визнання укладеною додаткову угоду договору оренди земельної ділянки до спільного розгляду з первісним позовом та об`єднано вимоги за зустрічним позовом в одне провадження з первісним позовом у справі № 910/1503/22.
19.09.2022 р. до Господарського суду міста Києва від третьої особи за первісним позовом надійшли пояснення щодо зустрічної позовної заяви, в яких вона вказує на відсутність переважного права у ТОВ «Аллан Плюс» на поновлення договору оренди земельної ділянки.
19.09.2022 р. до Господарського суду міста Києва від прокурора надійшов відзив на зустрічну позовну заяву, звернення ТОВ «Аллан Плюс» із зустрічним позовом про визнання додаткової угоди про поновлення договору оренди укладеною є передчасним, оскільки фактичне звернення із зустрічним позовом до спливу місячного строку, передбаченого ч. 6 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» свідчить про відсутність порушеного права товариства щодо укладення додаткової угоди. Крім того, ТОВ «Аллан Плюс» втратило переважне право на поновлення договору оренди землі від 08.08.2012 р., оскільки, як вбачається з доводів первісного позову, товариство порушило взятий на себе за договором обов`язок цільового використання земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення, в той час як фактично земельна ділянка використовується для розміщення автостоянки. Вказане свідчить про неналежне виконання ТОВ «Аллан Плюс» обов`язків за умовами договору та відсутність підстав для його поновлення вiдповiдно до ч.ч. 1-5 ст. 33 Закону України «Про оренду землі».
19.09.2022 р. до Господарського суду міста Києва від прокурора надійшла відповідь на відзив на первісний позов. Прокурор звертає увагу на те, що відповідач, як на обставини неможливості приступити до використання спірної земельної ділянки, посилається на судові спори у справах, які мали місце в період часу з 2012 по 2016 роки, тобто протягом 4 років з моменту укладення 08.08.2012 р. спірного договору оренди землi та на перевірки контролюючих та правоохоронних органів. Однак вiдповiдач не зазначає будь-яких перешкод, які б заважали йому використовувати земельну ділянку за призначенням починаючи з 2016 року та не зазначено об`єктивних причин, які б перешкоджали йому приступити до використання спірної земельної ділянки починаючи з 2016 року, у зв`язку з чим має місце порушення відповідачем обов`язкiв за договором щонайменше протягом 6 років.
21.09.2022 р. до Господарського суду міста Києва від відповідача за зустрічним позовом надійшов відзив на зустрічний позов, в якому він просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Київська міська ради зазначає, що у зв`язку з тим, що лист-повідомлення позивача за зустрічним позовом, не містив документів, які підтверджують відсутність заборгованості по сплаті орендної плати за договором, а також, у зв`язку з неналежним виконанням умов договору та нецільовим використанням наданої в оренду спірної земельної ділянки, у відповідача за зустрічним позовом були відсутні правові підстави для поновлення договору оренди землі від 08.08.2012 р.
У підготовчому засіданні 01.11.2022 р. протокольною ухвалою закрито підготовче провадження та призначено розгляд даної справи по суті на 22.11.2022 р. згідно з ч. 6 ст. 182 ГПК України.
У судовому засіданні 22.11.2022 р. було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Рiшенням Господарського суду міста Києва від 16.03.2010 р. у справі № 35/546-27/99-11/34 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Аллан Плюс» до Київської міської ради, Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), третя особа - Комунальне підприємство по будівництву та експлуатації автостоянок та гаражів Дарницького району м. Києва, за участю Прокуратури міста Києва в інтересах Київської міської ради, визнано укладеним між ТОВ «Аллан Плюс» та Київською міською радою договір оренди земельної ділянки площею 4, 0881 га, кадастровий номер 8000000000:63:243:0188 за адресою: вул. Ревуцького, 1, м. Київ, строком на 10 років для будівництва багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення.
Вказаний договір оренди землі зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від 08.08.2012 р. за № 63-6-00661 у книзі записів державної реєстрації договорів.
Відповідно до п. 2.1 договору об`єктом оренди є земельна ділянка площею 4,0881 га (кадастровий номер 8000000000:63:243:0188) з цільовим призначенням - для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення, яка розташована за адресою: м. Київ, Дарницький р-н, вул. Ревуцького, 1.
Договір укладено на 10 років (п. 3.1 договору).
Відповідно до плану земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:63:243:0188 та Схеми розташування земельної ділянки, які є додатками та невід`ємною частиною договору оренди земельної ділянки, земельна ділянка площею 4,0881 га передається Товариству з обмеженою відповідальністю «Аллан Плюс» у довгострокову оренду на 10 років на підставі рішення Господарського суду міста Києва від 16.03.2010 р. № 35/546-27/99-11/34 для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення.
Київською міською радою (орендодавець) передано, а Товариством з обмеженою відповідальністю «Алан Плюс» (орендар) прийнято у володіння та користування земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:63:243:0188 за адресою: вул. Ревуцького, 1, м. Київ, площею 4,0881 га, цільове призначення для будівництва багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України (в редакції станом на 08.08.2012 р.) право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про оренду землі» (в редакції станом на 08.08.2012 р.) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» (в редакції станом на 08.08.2012 р.) договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до Витягу вiд 30.06.2022 р. № НВ-0000564372022 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:63:243:0188, розташованої за адресою: м. Київ, Дарницький р-н, вул. Ревуцького, 1, цільове призначення земельної ділянки: 03.10 для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов`язаною з отриманням прибутку; категорія земель: землі житлової та громадської забудови; вид використання земельної ділянки: для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення; форма власності: комунальна власність.
Отже надана в оренду ТОВ «Алан Плюс» на підставі договору про оренду землі від 08.08.2012 р. земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:63:243:0188 належить до земель житлової та громадської забудови.
Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) проведено перевірку земельної ділянки за адресою: вул. Ревуцького, 1, м. Київ, площею 4,0881 га, кадастровий номер 8000000000:63:243:0188, за результатом якої складено Акт № 21-0056-02 перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 16.12.2021 р.
Під час перевірки вказаної земельної ділянки встановлено, що на земельній ділянці розташовано відкриту автостоянку та капітальну споруду для охорони. Частина автомобілів на автостоянці розміщується під навісом. В`їзд на земельну ділянку регулюється шлагбаумом. Земельна ділянка огороджена парканом та охороняється. Ознак ведення будівельних робіт не виявлено. Земельна ділянка за цільовим призначенням не використовується, будівництво багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення не ведеться та не розпочато.
Вiдповiдно до ч. 1 ст. 67 Земельного кодексу України до земель транспорту належать землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об`єктів транспорту.
Пунктом «б» ч. 2 ст. 71 Земельного кодексу України встановлено, що до земель дорожнього господарства належать землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном, декоративним озелененням, резервами, кюветами, мостами, тунелями, транспортними розв`язками, водопропускними спорудами, підпірними стінками і розташованими в межах смуг відведення іншими дорожніми спорудами та обладнанням, а також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, у тому числі майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, підприємства та об`єкти служби дорожнього сервісу.
Вiдповiдно до ч. 1 ст. 20 Земельного кодексу України при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється внесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення.
Згідно з ст. 96 Земельного кодексу землекористувачі зобов`язані, зокрема, забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.
Пунктом 5.1 договору сторони погодили умови збереження стану об`єкта оренди, а саме: - на земельній ділянці не дозволяється діяльність, не пов`язана з цільовим призначенням Земельної ділянки. Зміна цільового призначення земельної ділянки можлива лише в разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у зв`язку зі зміною цільового призначення земельної ділянки та внесення відповідних змін до договору. Роботи по розробці проекту землеустрою щодо відведення сплачує орендар.
Київською міською радою рішення про зміну цільового призначення спірноп земельноп дiлянки площею 4,0881 га (кадастровий номер 8000000000:63:243:0188) не приймалось та змiни до договору оренди не вносились.
Відповідно до п. 8.4 договору орендар зобов`язаний, зокрема, використовувати земельну ділянку відповідно до її призначення.
Проте, ТОВ «Аллан Плюс» використовує земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:63:243:0188 в комерційних цілях для розташування об`єкта дорожнього сервісу (автостоянки), тобто не за цільовим призначенням визначеним умовами договору оренди землі від 08.08.2012 р.
Використання ТОВ «Алан Плюс» земельної ділянки по вул. Ревуцького, 1 в м. Києві (кадастровий номер 8000000000:63:243:0188) не за цільовим призначенням, є порушенням пункту а) частини першої статті 96 Земельного кодексу України та п. 5.1, п. 8.4 договору.
Доводи відповідача за первісним позовом щодо неможливості використання земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:63:243:0188) за цільовим призначенням, оскільки вказана земельна ділянка незаконно використовується іншими особами для розміщення автостоянки, не беруться судом до уваги, з огляду на те, що виконавче провадження про зобов`язання звільнити на користь ТОВ «Аллан Плюс» самовільно зайняту земельну ділянку, не яке він посилався у відзиві на первісний позов, завершено ще у 2015 році, а заходів щодо будівництва на багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення не вжито, що підтверджується Актом № 21-0056-02 перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 16.12.2021 р., складеним Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) за результатом перевірки земельної ділянки за адресою: вул. Ревуцького, 1, м. Київ.
Разом з цим, посилання відповідача на намір використання земельної ділянки за цільовим призначенням в подальшому та на підготовку технічної документації для початку будівельних робіт не знайшли свого підтвердження, оскільки додані відповідачем до відзиву на первісний позов документи свідчать про вжиття ТОВ «Аллан Плюс» дій на розроблення документації для будівництва на земельній ділянці житлового комплексу з вбудованими нежитловими приміщеннями, торгівельним комплексом, тоді як земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:63:243:0188 згідно договору оренди землі від 08.08.2012 р. була надана в оренду з цільовим призначенням - для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення.
Враховуючи, що предметом зустрічного позову є визнання укладеною Додаткову угоду про поновлення Договору оренди земельної ділянки від 08.08.2012 р., про розірвання якого прокурор звернувся із первісним позовом до суду, то судом спочатку розглядається зустрічний позов.
Як вже зазначалось, договір про оренду земельної ділянки укладено на 10 років, тобто вказаний договір діє з 08.08.2012 р. до 08.08.2022 р.
Договір оренди припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено (п. 11.3 договору).
Отже договір оренди землі від 08.08.2012 р. припинив свою дію 08.08.2022 р. за закінченням строку, на який його було укладено.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» (тут і далі в редакції на час укладення договору оренди) по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
Відповідно до п. 8.3, п. 11.7 договору орендар має право після закінчення строку, на який було укладено цей договір, при умові належного виконання обов`язків відповідно до умов цього договору, орендар має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 3 місяці до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Як було встановлено судом, земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:63:243:0188 використовується ТОВ «Алан Плюс» не за цільовим призначенням, а саме з порушенням а) частини першої статті 96 Земельного кодексу України та п. 5.1, п. 8.4 договору.
06.05.2022 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Аллан Плюс» звернулось до Київської міської ради з Листом-повідомленням про поновлення договору оренди земельної ділянки від 08.08.2012 р., в якому просило укласти договір оренди землі на новий термін (поновити договір оренди земельної ділянки). До вказаного листа-повідомлення було додано проект додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки, підписаний та скріплений печаткою орендаря.
Направлення Листа-повідомлення про поновлення договору оренди земельної ділянки підтверджується копіями опису вкладення до цінного листа від 06.05.2022 р. та накладною відділення поштового зв`язку від 06.05.2022 р.
Таким чином, ТОВ «Аллан Плюс» дотримано вимоги п. 11.7 договору оренди земельної ділянки від 08.08.2012 р. та ч. 2 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» щодо строку звернення з клопотанням про поновлення договору оренди землі.
Відповідно до ч. 5 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Для застосування частини першої статті 33 Закону України «Про оренду землі» та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди згідно з частинами 2-5 цього закону необхідно встановити такі юридичні факти: орендар належно виконує свої обов`язки за договором; орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив орендаря про наявність заперечень та своє рішення.
Вказаний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2018 р. у справі № 594/376/17-ц та у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 28.09.2020 р. у справі 272/440/18.
Реалізація переважного права на поновлення договору оренди, яка передбачена частиною 1 статті 33 Закону №161-XIV, можлива лише за умови дотримання обома сторонами договору оренди встановленої цією нормою процедури і строків.
Відповіді щодо розгляду Листа-повідомлення про поновлення договору оренди земельної ділянки Київською міською радою у місячний термін надано не було.
Повноваження на розгляд клопотань про поновлення договору оренди землі покладено на Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) відповідно до Порядку набуття прав на землю iз земель комунальної власності у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 № 241/2463 (далі - Порядок), та вiдповiдно до Положення про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 № 182/342 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Положення № 182/342).
Згідно з підпунктом 3.4 пункту 3 Положення № 182/342 Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) здійснює самоврядний контроль за додержанням власниками землі та землекористувачами земельного законодавства, встановленого режиму використання земель усіх форм власності відповідно до їхнього цільового призначення та умов надання, відповідно до повноважень, делегованих Київською міською радою.
Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) проведено обстеження спірної земельної ділянки на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі міста Києва (кадастровий номер 8000000000:63:243:0188), за результатами якого складено Акт від 08.06.2022 р. № 22-0133/02 обстеження земельної ділянки.
Під час обстеження земельної ділянки встановлено, що зазначена земельна ділянка використовується, як автомобiльна стоянка, в межах вказаної земельної ділянки розташовано будівлю охорони та навіси для автомобiлiв, будiвництво не ведеться та не розпочато, з чого вбачаються ознаки використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
Листом вiд 15.07.2022 № 05716-9017 Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) у вiдповiдь на Лист-повідомленням про поновлення договору оренди земельної ділянки від 08.08.2012 р., проінформував ТОВ «Аллан Плюс» про те, що вiдповiдно до пункту 11.7 договору та положень Закону України «Про оренду землі» орендар має переважне право на поновлення договору за умови належного виконання своїх обов`язкiв за договором.
Також Департамент повідомив ТОВ «Аллан Плюс» про те, що подані ним документи не містять довiдки/листа органів Державної податкової служби про відсутність заборгованості з орендної плати, а також відсутні документи, які підтверджують виконання умов договору щодо будівництва об`єкта або які обґрунтовують необхідність поновлення договору оренди земельної ділянки для завершення такого будівництва (п.п. 4, 5 додатку 4 до рішення Київської міської ради від 20.04.2017 р. № 241/2463, оприлюдненому, зокрема, на офіційному вебсайті Київської міської ради).
Таким чином, неналежне виконання ТОВ «Аллан Плюс» п. 5.1, п. 8.4 договору щодо використання земельної ділянки за цільовим призначенням, також підтверджується Актом від 08.06.2022 р. № 22-0133/02 обстеження земельної ділянки, складеним за результатом проведеного Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) обстеження земельної ділянки на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі міста Києва (кадастровий номер 8000000000:63:243:0188).
Проте лише орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору оренди, може реалізувати переважне право на продовження орендних правовідносин, тоді як було встановлено судом ТОВ «Аллан Плюс» було порушено п. 5.1, п. 8.4 договору. При цьому невикористання земельної ділянки за цільовим призначенням є істотним порушенням відповідачем за зустрічним позовом умов договору оренди землі від 08.08.2012 р.
З огляду на те, що позивачем за зустрічним позовом було допущено порушення умов договору оренди землі від 08.08.2021 р. і таке порушення визнано судом істотним, то наведене унеможливлює реалізацію позивачем за зустрічним позовом свого переважного права, як орендаря, на укладення додаткової угоди про поновлення Договору оренди земельної ділянки між Товариством з обмеженою вiдповiдальнiстю «Аллан Плюс» та Київською міською радою.
Враховуючи викладене, позовна вимога ТОВ «Аллан Плюс» за зустрічним позовом до Київської міської ради не підлягає задоволенню.
Щодо первісного позову прокурора суд зазначає наступне.
Прокурором заявлено вимогу про розірвання договору оренди земельної ділянки від 08.08.2012 р., укладеного між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Аллан Плюс", відповідно до п.п. 11.4, 11.5 договору та ч. 2 ст. 651 ЦК України, з підстав порушення відповідачем за первісним позовом вимог п. 5.1, п. 8.4 договору оренди землi вiд 08.08.2012 р.
За загальним правилом, визначеним у частині першій статті 651 ЦК України, розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
У пунктах 11.4, 11.5 договору сторони передбачили можливість його припинення шляхом дострокового розірвання в односторонньому порядку за ініціативою орендодавця, зокрема, у разі використання земельноп дiлянки не за цільовим призначенням, а також у разі невиконання або неналежного виконання орендарем обов`язків визначених п.п. 5.1 та 8.4 договору.
Частиною другою статті 651 ЦК України встановлено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до частини четвертої статті 188 ГК України у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Разом з тим, відповідно до частини першої статті 631 ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору.
За змістом зазначених норм розірвано може бути лише чинний (такий, що діє на час звернення до суду з позовом та прийняття відповідного судового рішення) договір. В іншому разі буде відсутній предмет спору, яким і виступає у такому разі договір.
Отже, перш ніж розглядати по суті заявлену у справі вимогу про розірвання договору оренди землі від 08.08.2012 р. (і іншу вимогу про зобов`язання повернути земельну ділянку) суд має пересвідчитись, у чинності такого Договору.
Як було встановлено судом, договір оренди землі від 08.08.2012 р. припинив свою дію 08.08.2022 р. за закінченням строку, на який його було укладено.
Разом з цим, договір оренди землі від 08.08.2012 р. припинив свою дію після звернення прокурором з первісним позовом до суду.
Відтак, щодо вимоги прокурора про розірвання договору оренди земельної ділянки від 08.08.2012 р., укладеного між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Аллан Плюс" відсутній предмет спору
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Враховуючи, що предмет спору в частині розірвання договору оренди земельної ділянки від 08.08.2012 р. відсутній, то відповідно до п.2 ч.1 ст.231 Господарського процесуального кодексу України провадження у справі в цій частині підлягає закриттю у зв`язку з відсутністю предмета спору.
Стосовно вимоги прокурора про зобов`язання ТОВ «Аллан Плюс» повернути земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:63:243:0188 суд зазначає наступне.
Згідно з п. 7.1 договору після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Прокурор просить зобов`язати ТОВ «Аллан Плюс» повернути земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:63:243:0188, орендарем якої воно було відповідно до договору оренди землі від 08.08.2012 р., Київській міській раді у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому воно одержало її в оренду.
Як було зазначено вище, дія договору оренди землі від 08.08.2012 р., на підставі якого ТОВ «Аллан Плюс» користувалося земельною ділянкою, припинилася 08.08.2022 р.
З огляду на те, що строк дії договору оренди землі від 08.08.2012 р. припинився 08.08.2022 р., то він не може розглядатися як підстава виникнення права користування земельною ділянкою площею 4,0881 га, яка розташована на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі міста Києва (кадастровий номер 8000000000:63:243:0188).
Частинами 2 - 6 статті 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки можуть виникати з рішення суду. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов`язків може бути настання або ненастання певної події.
Відтак, право відповідача за первісним позовом на володіння та користування земельною ділянкою з кадастровим номером 8000000000:63:243:0188 має існувати на одній з наведених підстав.
Разом з тим у матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б свідчили про існування підстав, з якими законодавство пов`язує виникнення у відповідача права володіння та користування земельною ділянкою з кадастровим номером 8000000000:63:243:0188. Договір оренди землі від 08.08.2012 р. при цьому такою підставою не є, оскільки, як було зазначено вище, його дія припинена, а відтак з моменту припинення його дії він не спричиняє виникнення будь-яких прав та обов`язків для його сторін.
Отже відповідач безпідставно володіє та користується земельною ділянкою площею 4,0881 га, яка розташована на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі міста Києва (кадастровий номер 8000000000:63:243:0188).
Приписами статті 34 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
В матеріалах справи відсутні докази повернення відповідачем позивачу земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:63:243:0188 після закінчення строку дії договору, а відтак вимога прокурора про зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Аллан Плюс» повернути Київській міській раді земельну ділянку площею 4,0881 га, яка розташована на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі міста Києва (кадастровий номер 8000000000:63:243:0188) у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст.74, 76-80, 129, п. 2 ч. 1 ст. 231, 236 - 240 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Первісний позов задовольнити частково.
2. Закрити провадження у справі в частині заявлених вимог про розірвання договору оренди земельної ділянки площею 4,0881 га, яка розташована на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі міста Києва (кадастровий номер 8000000000:63:243:0188), укладеного між Київською міською радою (ЄДРПОУ 22883141, вул. Хрещатик, 36, м. Київ, 01044) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Аллан Плюс» (ЄДРПОУ 33994144, Дніпровська набережна, 19-А, м. Київ, 02081) та зареєстрованого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від 08.08.2012 за №63-6-00661 у книзі записів державної реєстрації договорів.
3. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Аллан Плюс» (ЄДРПОУ 33994144, Дніпровська набережна, 19-А, м. Київ, 02081) повернути Київській міській раді (ЄДРПОУ 22883141, вул. Хрещатик, 36, м. Київ, 01044) земельну ділянку площею 4,0881 га, яка розташована на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі міста Києва (кадастровий номер 8000000000:63:243:0188) у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Аллан Плюс» (ЄДРПОУ 33994144, Дніпровська набережна, 19-А, м. Київ, 02081) на користь Київської міської прокуратури (03150, місто Київ, вул. Предславинська, будинок 45/9, код ЄДРПОУ 02910019) суму судового збору у розмірі 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн 00 коп.
5. Повернути Київській міській прокуратурі (03150, місто Київ, вул. Предславинська, будинок 45/9, код ЄДРПОУ 02910019) з Державного бюджету України 50% суми судового збору у розмірі 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн 00 коп., сплачену згідно з платіжним дорученням №2566 від 29.12.2021.
6. В задоволенні зустрічного позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили через 20 днів з моменту виготовлення повного тексту рішення в разі не оскарження його в установленому порядку. Рішення може бути оскаржене в 20-денний строк до суду апеляційної інстанції.
Суддя Шкурдова Л.М.
Дата складення тексту рішення: 13.12.2022 р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2022 |
Оприлюднено | 15.12.2022 |
Номер документу | 107846853 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про державну власність щодо оренди |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні