ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.12.2022 м. Івано-ФранківськСправа № 909/95/18 (909/716/22)
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Рочняк О. В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання) матеріали справи
за позовом: ТОВ "Роял Хоспітелеті Груп" б/н від 10.09.2022 (вх.№12308/22 від 12.09.2022)
вул. Військових Ветеранів, 10, м. Івано-Франківськ, 76019
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Планета Тревел"
вул. Бойчука Михайла, 13, м. Київ, 01103
про стягнення заборгованості в розмірі 464 100 грн
ВСТАНОВИВ: в провадженні Господарського суду Івано-Франківської області знаходиться справа про банкрутство ТОВ "РОЯЛ ХОСПІТЕЛЕТІ ГРУП".
Товариство з обмеженою відповідальністю "Роял Хоспітелеті Груп" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Планета Тревел" про стягнення суми боргу в розмірі 464100 грн несплаченої орендної плати за договором оренди нежитлового приміщення №1 від 10.09.2014.
Відповідно до ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 04.10.2022, суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; постановив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановив строк для надання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечення.
Копії ухвали від 04.10.2022, направлені сторонам за юридичними адресами, вказаними в позовній заяві, що відповідають даним з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, отримано позивачем 14.10.2022, від відповідача копія ухвали повернулася до суду з відміткою Укрпошти "не знаходиться" (адресат відсутній за вказаною адресою).
Відповідно до п.1, п.5 ч.6 ст.242 ГПК України, днем вручення судового рішення є: день вручення судового рішення під розписку; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Згідно з частиною першою статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного держаного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Тобто надіслання судом процесуальних документів на адресу, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у разі відсутності повідомлення особою іншої адреси для направлення поштової кореспонденції, є належним виконанням приписів процесуального закону щодо надсилання судових рішень учасникам справи.
Отже, з врахуванням приписів п.1, п.5 ч.6 ст.242 ГПК України, сторони належними чином повідомлені про розгляд справи судом.
Заперечень щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін від учасників справи до суду не надходило.
ПОЗИЦІЇ СТОРІН
Позиція позивача. Позов мотивовано тим, що ТОВ "Планета Тревел" неналежним чином виконувало зобов`язання за договором оренди нежитлового приміщення №1 від 10.09.2014, внаслідок чого виникла заборгованість перед позивачем в розмірі 464 100 грн, про яку ліквідатор дізналася під час проведення ліквідаційної процедури ТОВ "Роял Хоспітелеті Груп". Ліквідатор також зазначила, що розмір заборгованості відображено в інвентаризаційних актах ТОВ "Роял Хоспітелеті Груп" та визнано відповідачем у відзиві на претензію №5 від 18.01.2018 щодо повернення коштів у справі про банкрутство.
Позиція відповідача. Правом на надання відзиву на позов відповідач не скористався.
Як вбачається із ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ч. 9 ст. 165 ГПК України, ч. 2 ст. 178 ГПК України, суд вирішує спір за наявними матеріалами справи.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, давши оцінку доказам у відповідності до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, які мають значення для справи, суд встановив таке:
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
10.09.2014 між Товариством з обмеженою "Роял-Хоспітелеті-Груп" (орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Планета Тревел" (орендар, відповідач) укладено договір №1 оренди нежитлового приміщення (а.с. 7-12).
Відповідно до п. 1.1 договору, орендодавець у відповідності з цим договором передає, а орендар приймає в оренду, тобто в тимчасове платне користування, нежитлове приміщення (надалі "приміщення") за адресою: м. Київ, вулиця Молодогвардійська, 32, 5 поверх загальною площею 1500,00 кв. м.
Згідно з 2.1 договору, прийом-передача приміщення в оренду оформляється актом прийому-передачі приміщення в оренду, в якому зазначається технічний стан, загальна площа приміщення, та інші дані. Акт підписується уповноваженими представниками обох сторін і є невід`ємною частиною договору.
Не пізніше 10.09.2014 орендодавець зобов`язаний передати приміщення орендареві за актом прийому-передачі (п. 2.2).
Приміщення вважається фактично переданими орендареві з дати підписання акту прийому-передачі приміщення (додаток №1 до договору) (п. 2.3).
Пунктом 2.4 договору передбачено, що строк оренди починається з моменту підписання акту прийому-передачі приміщення в суборенду, тобто з 10.09.2014 та закінчується в термін, зазначений у п. 7.1 договору.
Згідно з п. 2.5 договору, орендар зобов"язується повернути приміщення орендодавцю протягом 3 (трьох) діб з дня припинення або розірвання договору. Приміщення вважається поверненим орендодавцю з дати підписання сторонами акта приймання-передачі приміщення орендарем орендодавцю. Прострочення строку повернення приміщення орендарем та/або відмова підписати акт прийому-передачі, не є підставою та не вважається продовженням (пролонгацією) договору. У випадку дострокового припинення оренди дата акту, яким приміщення повертається орендодавцю, вважається останнім днем оренди.
Відповідно до п. 3.1 договору, розмір місячної орендної плати, що підлягає сплаті орендарем на користь орендодавця складає 75 000 грн з ПДВ.
В подальшому орендна плата сплачується орендарем щомісяця в національній валюті України у безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок орендодавця, але не пізніше 20 числа поточного місяця за наступний місяць (п. 3.2).
Згідно з п. 3.4 договору, орендна плата, що перерахована несвоєчасно або в неповному обсязі, стягується орендодавцем з орендаря за весь період заборгованості з урахуванням пені згідно цього договору. Сума боргу за орендну плату та пеня підлягає сплаті впродовж 5 (п`яти) банківських днів з моменту отримання відповідного повідомлення від орендодавця про сплату, якщо інше не зазначено у цьому договорі.
Орендодавець має право в тому числі своєчасно одержувати орендну плату та інші платежі так, як це передбачено цим договором (п. 4.1.5).
Орендар зобов`язаний в тому числі своєчасно здійснювати платежі, передбачені договором (п. 5.2.2).
Пунктом 6.1 передбачено, що за невиконання обов`язків за даним договором сторони несуть відповідальність, встановлену законодавством України та даним договором та компенсують нанесені збитки іншій стороні.
Відповідно до п. 6.2 договору, за прострочення перерахування орендної плати орендар сплачує орендодавцю пеню за кожен день прострочення платежу у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу.
Даний договір укладається та діє у період з 10.09.2014 по 31.12.2015 включно. Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами. Припинення строку дії договору не звільняє сторони від виконання невиконаних по цьому договору зобов`язань, сплати неустойки та компенсації збитків і витрат та відшкодування шкоди згідно умов цього договору (п. 7.1).
10.09.2014 сторонами складено акт прийому-передачі приміщення до договору оренди №1 від 10.09.2014, згідно з яким ТОВ "Роял-Хоспітелеті-Груп" (орендодавець) передав, а ТОВ "Планета Тревел" (орендар) прийняв в строкове, платне використання нежитлове приміщення, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Молодогвардійська, 32, загальною площею 15000,00 кв. м. (а.с. 13).
Як вбачається з копії інвентаризаційного опису ТОВ "Роял-Хоспітелеті-Груп" від 25.09.2017 у справі про банкрутство, заборгованість відповідача перед позивачем становить 464100 грн (строки вимоги не настав); згідно з додатку №1 від 21.11.2016 до договору оренди №1 від 10.09.2014 кінцевий термін розрахунку повинен бути здійснений орендарем до 31.12.2017; у відзиві №5 від 18.01.2018 на претензію ліквідатора ТОВ "Роял Хоспітелі Груп" №22 від 12.01.2018 на суму 464100 грн ТОВ "Планета Тревел" факт наявності заборгованості визнало (а.с.43-54).
Постановою господарського суду Івано-Франківської області від 29.03.2018 ТОВ "РОЯЛ ХОСПІТЕЛЕТІ ГРУП" визнано банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру щодо нього, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Москву Юлію Орестівну.
НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД ТА МОТИВИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Відповідно до ч.1 ст.7 Кодексу України з процедур банкрутства, спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Ч.2 вказаної статті визначає, що господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника. Склад учасників розгляду спору визначається відповідно до Господарського процесуального кодексу України.
Господарський суд розглядає спори, стороною в яких є боржник, за правилами, визначеними Господарським процесуальним кодексом України. За результатами розгляду спору суд ухвалює рішення.
Абзацом першим та восьмим частини першої статті 61 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що ліквідатор з дня свого призначення у тому числі заявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості.
Згідно зі статтею 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Відповідно до частин 1, 3 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.
Згідно ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. (ч.1 ст. 627 ЦК України).
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 ЦК України).
Укладаючи договір оренди від 10.09.2014 сторони погодили всі його істотні умови.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Як визначено в ч.1 ст.283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (ч.6 ст.283 ГК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.
В ч.1 та ч.5 ст.762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Частинами 1 ст. 763 ЦК України передбачено, що договір найму укладається на строк, встановлений договором.
За приписами статей 525, 526 цього Кодексу зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Положеннями статті 615 Цивільного кодексу України визначено, що у разі порушення зобов`язання однією стороною друга сторона має право частково або в повному обсязі відмовитися від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом. Одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання. Внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання частково або у повному обсязі відповідно змінюються умови зобов`язання або воно припиняється.
В ст.629 Цивільного кодексу України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору (ч.4 ст.631 ЦК України).
Відповідно до ст.599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
За встановлених судом обставин, внаслідок укладення договору оренди нежитлового приміщення №1 від 10.09.2014 та підписання акту приймання-передачі приміщення від 10.09.2014, між сторонами виникли зобов`язання, відповідно до яких позивач надав в оренду відповідачу нежитлове приміщення на період з 10.09.2014 по 31.12.2015, а відповідач з 10.09.2014 за користування орендованим нежитловим приміщенням відповідно до умов п.п. 3.1 та 3.2 договору повинен був сплачувати щомісячно оренду плату у розмірі 75 000 грн шляхом перерахування коштів на поточний рахунок орендодавця, але не пізніше 20 числа поточного місяця за наступний місяць.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (п. 1 ст. 612 ЦК України).
Згідно із ч. 2 ст. 614 ЦК України відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.
Відповідно до ст. 73, 74 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію ст. 13 ГПК України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідач доводи позивача не спростував, суму заборгованості визнав, доказів виконання зобов`язань за договором у повному обсязі суду не надав.
Враховуючи вищенаведене в сукупності суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 464100 грн заборгованості з орендної плати за користування нежитловим приміщенням є обґрунтованими та належать до задоволення.
Щодо позовної давності
Згідно зі ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Статтею 257 ЦК України передбачено, що загальна позовна давність установлюється тривалістю у три роки.
Відповідно до ч. 3 та ч.4 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
За загальним правилом ч. 1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Отже, за змістом ст.ст. 256, 261 ЦК України позовна давність є строком пред`явлення позову як безпосередньо особою, право якої порушене, так і тими суб`єктами, які уповноважені законом звертатися до суду з позовом в інтересах іншої особи - носія порушеного права (інтересу).
При цьому і в разі пред`явлення позову особою, право якої порушене, і в разі пред`явлення позову в інтересах цієї особи іншою уповноваженою на це особою, позовна давність починає обчислюватися з одного й того самого моменту: коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Таким чином, положення закону про початок перебігу позовної давності поширюється і на звернення арбітражного керуючого (ліквідатора) до суду із заявою про захист інтересів Боржника.
Тому при визначенні початку перебігу позовної давності у спорі за вимогами боржника/арбітражного керуючого не допускається врахування як обставин (дати) порушення провадження у справі про банкрутство та дати призначення (заміни кандидатури) арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), оскільки ні Закон про банкрутство (положення якого втратили чинність), ні чинний Кодекс України з процедур банкрутства не встановлюють спеціальних норм про позовну давність (у тому числі щодо звернення до суду арбітражного керуючого із заявою про визнання недійсними правочинів, укладених боржником). Отже, до цих правовідносин застосовуються загальні норми позовної давності.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду в постанові від 11.02.2020 у справі №10/5026/995/2012.
З огляду на викладене, доводи ліквідатора про те, що перебіг позовної давності для звернення з позовом до суду розпочався з дня її призначення ліквідатором ТОВ "Роял-Хоспітелеті-Груп" (29.03.2018) є помилковими.
Разом з тим, виходячи з положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» №540-ІХ від 30.03.2020, який набрав чинності 02.04.2020, розділ Прикінцеві положення ЦК України доповнено п. 12 наступного змісту: «Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-2019), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину».
Отже, строк позовної давності, визначений статтями 257, 258 ЦК України в силу приписів п. 12 Прикінцевих положень ЦК України продовжено на строк дії карантину.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2022 продовжено до 31 грудня 2022 року на всій території України карантин через COVID-19 та режим НС.
З врахуванням додатку №1 від 21.11.2016 до договору оренди №1 від 10.09.2014, початком перебігу строку позовної давності є 01.01.2018, відповідно закінченням строку є 31.12.2021. З позовною заявою ліквідатор звернувся 12.09.2022.
До того ж, відповідно до ст.264 ЦК України визнання боргу (відзив на претензію №5 від 18.01.2018) перериває строк позовної давності, після чого перебіг позовної давності починається заново.
Враховуючи, що станом на 02.04.2020 строк позовної давності щодо позовних вимог не сплинув, відповідно в силу наведених вище правових норм він є продовженим на строк дії такого карантину, який як на момент звернення позивача з позовом до суду так і на момент винесення рішення не закінчився.
Судовий збір, у відповідності до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, слід покласти на відповідача.
Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Планета Тревел" (вул. Бойчука Михайла, 13, м. Київ, 01103, код ЄДРПОУ 34348826) на користь ТОВ "Роял Хоспітелеті Груп" (вул. Військових Ветеранів, 10, м. Івано-Франківськ, 76019, код ЄДРПОУ 34694915) 464 100 (чотириста шістдесят чотири тисячі сто) гривень 00 коп. заборгованості та 6 961 (шість тисяч дев`ятсот шістдесят одну) гривню 50 коп. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до апеляційної інстанції в порядку розділу 4 ГПК України.
Рішення складено та підписано 19.12.2022
Суддя О.В. Рочняк
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2022 |
Оприлюднено | 20.12.2022 |
Номер документу | 107919979 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: майнові спори, стороною в яких є боржник, з них: |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Рочняк О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні