ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" листопада 2022 р. м. Київ Справа № 911/1149/21
Суддя О.В. Конюх, при секретарі судового засідання Лівандовському О.О., розглянувши у порядку загального позовного провадження справу
за позовомФермерського господарства «Агроперспектива-ХХІ», с. Барахти Київської області,
до відповідачів:1) державного реєстратора Комунального підприємства «Реєстрація нерухомості» Скрипки Лілії Володимирівни, м. Вишгород Київської області,
2) Товариства з обмеженою відповідальністю «Наш Край-1», м. Васильків Київської області,
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на
стороні позивача 1) Головного управління Держгеокадастру у Київській області, м. Київ,
2) Обухівської районної державної адміністрації Київської області, м. Обухів Київської області,
за участю третьої особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на
стороні відповідачів 3) ОСОБА_1 , м. Київ,
проскасування рішення державного реєстратора та скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку,
за участю представників:
від позивача:Голуб Л.І., адвокат, ордер від 14.01.2022 серія АІ №1197236;
від відповідачів: не з`явились;
від третьої особи 1: не з`явились;
від третьої особи 2: не з`явились;
від третьої особи 3: Удовиченко Д.Г., адвокат, ордер серії СВ №1023488 від 18.01.2022,
Котова Д.Д., адвокат, ордер серії АН №107744 від 15.09.2022;
СУТЬ СПОРУ:
позивач Фермерське господарство «Агроперспектива-ХХІ», с. Барахти Київської області (далі за текстом ФГ «Агроперспектива-ХХІ»), звернувся до господарського суду Київської області з позовом від 14.04.2021 до відповідачів Комунального підприємства «Реєстрація нерухомості», державного реєстратора Комунального підприємства «Реєстрація нерухомості» Скрипки Лілії Володимирівни, Товариства з обмеженою відповідальністю «Наш Край-1», м. Васильків Київської області (далі за текстом ТОВ «Наш Край-1»), ОСОБА_2 , в якому просив суд:
1) визнати недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №313899 від 30.10.2007, виданий ОСОБА_2 , який проживає (знаходиться): АДРЕСА_1 , і зареєстрований у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №011721605104 Васильківським райвідділом земельних ресурсів на земельну ділянку площею 65,8646 га, яка розташована: Барахтівська сільська рада Васильківського району Київської області, цільове призначення: для ведення фермерського господарства;
2) визнати недійсним акт оцінки та приймання-передачі майна, що вноситься до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «Наш Край-1», підписаний 24.10.2018 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ;
3) визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора комунального підприємства «Реєстрація нерухомості» Скрипки Лілії Володимирівни про державну реєстрацію права власності за індексним номером 44176260 від 21.11.2018, на підставі якого право власності на земельну ділянку площею 65,8646 га, цільове призначення: для ведення фермерського господарства, кадастровий номер 3221480200:03:003:0022, адреса: Київська обл., Васильківський р-н, Барахтівська сільська рада (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 1700326432214, номер запису про право власності 29039720), зареєстровано за Товариством з обмеженою відповідальністю «Наш Край-1» (код 42579798);
4) скасувати запис за індексним номером 44176260 від 21.11.2018 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 65,8646 га, цільове призначення: для ведення фермерського господарства, кадастровий номер 3221480200:03:003:0022, адреса: Київська обл., Васильківський р-н, Барахтівська сільська рада (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 1700326432214, номер запису про право власності 29039720), зареєстрованого за Товариством з обмеженою відповідальністю «Наш Край-1» (код 42579798);
5) стягнути з відповідачів на користь позивача ФГ «Агроперспектива-ХХІ» судовий збір.
Ухвалою господарського суду Київської області від 23.04.2021 позовну заяву від 14.04.2021 ФГ «Агроперспектива-ХХІ» залишено без руху. Зобов`язано ФГ «Агроперспектива-ХХІ» усунути недоліки позовної заяви, в строк не пізніше десяти днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
11.05.2021 до господарського суду Київської області від позивача ФГ «Агроперспектива-ХХІ» на виконання вимог ухвали від 23.04.2021 про залишення позовної заяви без руху надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви від 06.05.2021, в якій заявник просить суд:
- пункти 1, 2 прохальної частини позовної заяви виключити;
- пункт 4 прохальної частини позовної заяви викласти в такій редакції:
« 4. Скасувати державну реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових на нерухоме майно Товариства з обмеженою відповідальністю «Наш Край-1» (код ЄДРПОУ 42579798) на земельну ділянку площею 65,8646 га, цільове призначення: для ведення фермерського господарства, кадастровий номер 3221480200:03:003:0022, адреса: Київська обл., Васильківський район, Барахтівська сільська рада (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1700326432214, номер запису про право власності: 29039720; дата, час державної реєстрації: 21.11.2018 14:11:00; державний реєстратор: Скрипка Лілія Володимирівна, Комунальне підприємство «Реєстрація нерухомості», Київська обл., підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 44176260 від 21.11.2018 17:24:37) та припинити його»;
- пункти 3; 4; 5; 6 прохальної частини позовної заяви вважати відповідно пунктами 1;2; 3;
- виключити зі складу відповідачів відповідача 1 Комунальне підприємство «Реєстрація нерухомості» (07301, Київська обл., м. Вишгород, вул. Симоненка, буд. 4-Б, корпус 1, приміщення 1029, ідентифікаційний код 42011093) та відповідача 4 ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , індивідуальний податковий номер НОМЕР_1 );
- виключити зі складу третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Святопетрівську сільську раду Києво-Святошинського району Київської області (08141, Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Святопетрівське, вул. Володимирська, буд. 2-Б, ідентифікаційний код 02043485);
- залучити до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Головне управління Держгеокадастру у Київській області (03115, м. Київ, вул. Серпова, 3/14, ідентифікаційний код 39817550).
Відтак, позивач ФГ «Агроперспектива-ХХІ» сформулював свою позовну заяву до відповідачів: 1) державного реєстратора Комунального підприємства «Реєстрація нерухомості» Скрипки Лілії Володимирівни, 2) Товариства з обмеженою відповідальністю «Наш Край-1», за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Головного управління Держгеокадастру у Київській області, та просить суд :
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Комунального підприємства «Реєстрація нерухомості» Скрипки Лілії Володимирівни про державну реєстрацію права власності за індексним номером 44176260 від 21.11.2018, на підставі якого право власності на земельну ділянку площею 65,8646 га, цільове призначення: для ведення фермерського господарства, кадастровий номер 3221480200:03:003:0022, адреса: Київська обл., Васильківський р-н, Барахтівська сільська рада (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 1700326432214, номер запису про право власності 29039720), зареєстровано за Товариством з обмеженою відповідальністю «Наш Край-1» (код 42579798);
- скасувати державну реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно Товариства з обмеженою відповідальністю «Наш Край-1» (код ЄДРПОУ 42579798) на земельну ділянку площею 65,8646 га, цільове призначення: для ведення фермерського господарства, кадастровий номер 3221480200:03:003:0022, адреса: Київська обл, Васильківський район, Барахтівська сільська рада (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1700326432214, номер запису про право власності: 29039720; дата, час державної реєстрації: 21.11.2018 14:11:00; державний реєстратор: Скрипка Лілія Володимирівна, Комунальне підприємство «Реєстрація нерухомості», Київська обл., підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 44176260 від 21.11.2018 17:24:37) та припинити його;
- стягнути з відповідачів на користь позивача ФГ «Агроперспектива-ХХІ» судовий збір.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за договором оренди земельної ділянки від 27.04.2016, який укладений з орендодавцем ГУ Держгеокадастру у Київській області на підставі наказу від 04.03.2016 №10-3272/15-16-сг, та посвідченим нотаріально за номером 377, позивач є орендарем земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства площею 65,8646 га кадастровий номер 3221480200:03:003:0022 за адресою Київська область, Васильківський район, Барахтівська сільська рада. 27.04.2016 приватний нотаріусом Бобковим О.В. здійснено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки із строком дії до 29.04.2023 (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №29483306 від 29.04.2016).
21.05.2019 державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Київській області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства та складено Акт №172-ДК/209/АП/09/01/-19, згідно якого з наявної інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельна ділянка із кадастровим номером 3221480200:03:003:0022 зареєстрована на праві приватної власності за ТОВ «Наш Край-1». Реєстрація речових прав здійснена 30.10.2018 (номер запису 28659349) державним реєстратором КП «Реєстрація нерухомості» Скрипкою Л.В. на підставі акту оцінки приймання-передачі майна, що вноситься до Статутного капіталу від 24.10.2018, який видали Лєньков Ю.В. та Слободянюк Ю.І.
Попередньо 26.10.2018 було зареєстровано право власності (номер запису 28629497) за громадянином Лєньковим Ю.В., підставою для реєстрації права зазначено витяг з Державного земельного кадастру НВ-3212930572018 від 28.08.2018, виданий відділом у Васильківському районі ГУ Держгеокадастру у Київській області та державний акт на право власності на земельну ділянку ЯЖ №313899, зареєстрований 30.10.2007 за №011721605104 Васильківським районним відділом земельних ресурсів.
Разом із тим, другий примірник державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 313899 в архіві відсутній та відповідно до наявних у Відділі Книг записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, записів про реєстрацію державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 313899 на території Барахтівської сільської ради не виявлено.
Також, згідно інформації з програмного комплексу ведення Державного земельного кадастру «Національна кадастрова система», витяг з Державного земельного кадастру, серія та номер НВ-3212930572018 від 28.08.2018 не обліковується.
З огляду на викладене, державними інспекторами зроблено висновок про те, що державним реєстратором безпідставно здійснено державну реєстрацію права приватної власності на спірну земельну ділянку за гр. ОСОБА_2 з подальшою реєстрацією права приватної власності за ТОВ «Наш Край-1».
Як вбачається із поданої інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкту нерухомого майна (довідка від 01.04.2021 №250864656) 21.08.2019 здійснено державну реєстрацію обтяження арешту земельної ділянки кадастровим номером 3221480200:03:003:0022 шляхом заборони відчуження та користування.
Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 48529401, прийняте на підставі ухвали слідчого судді Васильківського міськрайонного суду Київської області від 01.08.2019 у справі №362/4525/19 щодо кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42019111200000107 від 13.02.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України.
Ухвалою господарського суду Київської області від 24.05.2021 відкрито провадження у справі №911/1149/21 за правилами загального позовного провадження за позовом ФГ «Агроперспектива-ХХІ» до відповідачів: державного реєстратора Комунального підприємства «Реєстрація нерухомості» Скрипки Л.В. (далі за текстом відповідач 1), ТОВ «Наш Край-1» (далі за текстом відповідач 2) про скасування рішення державного реєстратора та скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Головне Управління Держгеокадастру у Київській області, підготовче судове засідання призначено на 29.06.2021.
Ухвалою господарського суду Київської області від 29.06.2021 підготовче судове засідання відкладено на 20.07.2021; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Васильківську районну державну адміністрацію Київської області; витребувано від Васильківської РДА належним чином засвідчену копію реєстраційної справи на об`єкт нерухомого майна земельну ділянку загальною площею 65,8646 га, цільове призначення: для ведення фермерського господарства, кадастровий номер 3221480200:03:003:0022, яка знаходиться за адресою: Київська обл., Васильківський р-н., Барахтівська сільська рада (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1700326432214).
06.07.2021 до господарського суду Київської області від представника позивача ФГ «Агроперспектива-ХХІ» надійшов лист від 30.06.2021 №30-06/21-02 з доказами направлення позовної заяви з додатками на адресу Васильківської районної державної адміністрації Київської області, яка реорганізована та приєднана до Обухівської районної державної адміністрації.
20.07.2021 до господарського суду Київської області від представника громадянина ОСОБА_1 адвоката Голубничого О.І. надійшла заява від 19.07.2021 про залучення третьої особи, що не заявляє самостійних вимог - ОСОБА_1 як власника земельної ділянки кадастровий номер 3221480200:05:003:0022 для ведення фермерського господарства площею 65,8646 га.
Із матеріалів, доданих до вказаної заяви, вбачається, що гр. ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований у м. Києві) за нотаріально посвідченим договором купівлі-продажу земельної ділянки від 10.12.2018, зареєстрованим у реєстрі за №4364, придбав від ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого у м. Мирноград Донецької області) земельну ділянку кадастровий номер 3221480200:05:003:0022 для ведення фермерського господарства площею 65,8646 га, з них рілля 65,8646 га, за адресою Київська область, Васильківський район, Барахтівська сільська рада. Право приватної власності ОСОБА_1 зареєстровано у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер запису про право власності 29359488, рішення про державну реєстрацію прав приватного нотаріуса Бобкова О.В., індексний номер 44518068 на підставі договору купівлі-продажу від 10.12.2018 №4364.
Земельні ділянки із кадастровими номерами 3221480200:03:003:0022 (щодо якої виник спір у справі) та 3221480200:05:003:0022 (на яку зареєстровано право приватної власності ОСОБА_1 ) мають однакову площу.
Відповідно до роздруківок із публічної кадастрової карти вказані земельні ділянки візуально мають однакову конфігурацію та накладаються одна на одну.
Відтак, ухвалою господарського суду Київської області від 20.07.2021 суд відклав підготовче судове засідання на 02.08.2021; залучив до участі у справі в якості третьої особи 3, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_1 ; зобов`язав третю особу 3 подати суду Витяги з Державного земельного кадастру та кадастрові плани земельних ділянок із кадастровими номерами 3221480200:03:003:0022 (щодо якої виник спір у справі) та 3221480200:05:003:0022 (на яку зареєстровано право приватної власності ОСОБА_1 ) площею 65,8646 га (частина 4 ст. 74 ГПК України); зобов`язав третю особу 1 Головне управління Держгеокадастру у Київській області подати копію документації/проекту землеустрою, які стали підставою для державної реєстрації у Державному земельному кадастрі земельних ділянок із кадастровими номерами 3221480200:03:003:0022 та 3221480200:05:003:0022 для ведення фермерського господарства площею 65,8646 га на території Барахтівської сільської ради Васильківського району Київської області та документально підтверджені пояснення щодо реєстрації в ДЗК двох земельних ділянок з різними кадастровими номерами, які між собою накладаються.
20.07.2021 на електронну пошту суду від представника позивача ФГ «Агроперспектива-ХХІ» надійшла заява про неможливість участі в судовому засіданні, в якій представник просить відкласти судовий розгляд та призначити іншу дату судового засідання.
29.07.2021 до господарського суду Київської області від представника позивача ФГ «Агроперспектива-ХХІ» надійшов лист від 23.07.2021 №23-07/21-05 з доказами направлення позовної заяви з додатками на адресу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_1 .
02.08.2021 до господарського суду Київської області від представника третьої особи 3 ОСОБА_1 надійшло клопотання про відкладення підготовчого судового засідання з метою надання строку для підготовки письмової позиції по справі у вигляді пояснень, а також надання усіх затребуваних судом матеріалів.
02.08.2021 до господарського суду Київської області від представника позивача ФГ «Агроперспектива-ХХІ» надійшло клопотання від 29.07.2021 №29-07/21-01 про призначення судової експертизи, в якому представник позивача просить суд винести ухвалу про призначення у господарській справі судової земельно-технічної експертизи та на розгляд експерта поставити наступні питання (мовою оригіналу):
- чи відповідає фактичний порядок користування земельною ділянкою площею 65,8646 га кадастровий номер 3221480200:03:003:0022 (за договором оренди земельної ділянки від 27.04.2016, який укладений з орендодавцем ОСОБА_5 Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області на підставі наказу від 04.03.2016 №10-3272/15-16-сг, та посвідченим нотаріально за номером 377, який є орендарем земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства вказаної земельної ділянки за адресою Київська область, Васильківський район, Барахтівська сільська рада), правовстановлювальним документам на дану земельну ділянку та вимогам нормативно-правових актів з питань землеустрою та землекористування?
- чи відповідає фактичний порядок користування земельною ділянкою площею 65,8646 га кадастровий номер 3221480200:03:003:0022, право власності на яку за гр. ОСОБА_2 зареєстрував державний реєстратор речових прав Скрипка Лілія Володимирівна (КП «Реєстрація нерухомості» ЄДРПОУ 42011093, витяг з Державного земельного кадастру серія та номер НВ-3212930572018 від 28.08.2018) правовстановлювальним документам на дану земельну ділянку та вимогам нормативно-правових актів з питань землеустрою та землекористування?
- чи відповідає фактичний порядок користування земельною ділянкою площею 65,8646 га кадастровий номер 3221480200:03:003:0022, право власності на яку за гр. ОСОБА_2 з подальшою реєстрацією права власності на ТОВ «Наш-Край-1», що здійснено державним реєстратором речових прав Скрипка Лілія Володимирівна (КП «Реєстрація нерухомості» ЄДРПОУ 42011093) правовстановлювальним документам на дану земельну ділянку та вимогам нормативно-правових актів з питань землеустрою та землекористування?
- яка конфігурація, проміри та площа земельної ділянки з кадастровим номером 3221480200:03:003:002203, що передана у оренду ОСОБА_5 та земельною ділянкою, що реєструвалась гр. ОСОБА_2 з подальшою реєстрацією права власності за ТОВ «Наш Край-1»?
Чи співпадають конфігурація, проміри та площа земельної ділянки з кадастровим номером 03 та кадастровим номером 05?
- чи має місце порушення землекористування, зокрема порушення меж та накладання земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів на ці земельні ділянки та вимог нормативно-правових актів тощо?
Ухвалою господарського суду Київської області від 02.08.2021 суд продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів, відклав підготовче судове засідання та розгляд клопотання представника позивача про призначення у справі судової експертизи на 20.09.2021.
09.08.2021 до господарського суду Київської області від третьої особи 1 ГУ Держгеокадастру у Київській області із супровідним листом від 03.08.2021 №9-10-0.64-9080/2-21 надійшла витребувана судом копія проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_5 на території Барахтівської сільської ради, за межами населеного пункту, Васильківського району Київської області від 2012 року.
Третя особа 1 повідомила, що у місцевому фонді документації із землеустрою матеріали із землеустрою щодо земельної ділянки із кадастровим номером 3221480200:05:003:0022 не обліковуються (відсутні); земельні ділянки 3221480200:05:003:0022 та 3221480200:03:003:0022 були перенесені з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру відповідно до пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державний земельний кадастр» у автоматизованому порядку; Головне управління не володіє інформацією щодо причин виникнення ситуації, що склалася.
20.09.2021 на електронну пошту суду від представника відповідача 2 ТОВ «Наш Край-1» надійшла заява від 20.09.2021 про перенесення розгляду справи для надання останньому можливості ознайомитись з матеріалами справи та підготувати заперечення.
20.09.2021 до господарського суду Київської області від представника позивача ФГ «Агроперспектива-ХХІ» надійшло клопотання від 17.09.2021 №17-09/21-03 про приєднання доказів до справи.
У підготовчому судовому засіданні 20.09.2021 судом оголошено перерву до 04.10.2021.
01.10.2021 на електронну пошту суду від представника позивача ФГ «Агроперспектива-ХХІ» надійшло клопотання від 30.09.2021 №30-09/21-02 про заміну третьої особи Васильківської РДА Київської області на правонаступника Обухівську РДА Київської області в особі відділу цифрового розвитку, цифрової трансформації і цифровізації та організації діяльності центрів надання адміністративних послуг. Вказане клопотання надійшло на адресу суду в оригіналі 04.10.2021.
04.10.2021 на електронну пошту суду від представника відповідача 2 ТОВ «Наш Край-1» надійшла заява від 01.10.2021 про перенесення розгляду справи, мотивоване зайнятістю представника відповідача 2 в іншому проваджені. Подана заява в порушення вимог частини 8 ст. 42 ГПК України не скріплена електронним цифровим підписом, у зв`язку із чим, відповідно до ст. 170 ГПК України залишена судом без розгляду.
04.10.2021 до господарського суду Київської області від представника позивача ФГ «Агроперспектива-ХХІ» надійшло клопотання від 04.10.2021 №04-09/21-02 про приєднання доказів до справи.
Ухвалою господарського суду Київської області від 04.10.2021 суд здійснив заміну третьої особи 2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача у справі №911/1149/21 Васильківської районної державної адміністрації Київської області (ідентифікаційний код 24886244) на правонаступника Обухівську районну державну адміністрацію Київської області (ідентифікаційний код 04054725); зобов`язав третю особу подати суду обґрунтовані пояснення щодо позову, підтверджені наявними у третьої особи письмовими доказами; підготовче судове засідання відклав на 01.11.2021.
28.10.2021 до господарського суду Київської області від ГУ Держгеокадастру у Київській області надійшло клопотання від 20.10.2021 №04-15/2047 про розгляд справи №911/1149/21 без участі його представника.
01.11.2021 до господарського суду Київської області від представника позивача ФГ «Агроперспектива-ХХІ» надійшло доповнення від 01.11.2021 №01-11/21-01 до клопотання про призначення у справі судової експертизи, в якому позивач просить суд призначити у справі судову земельно-технічну експертизу, на розгляд експерта поставити наступні питання:
1. Яка конфігурація, проміри та площа земельної ділянки з кадастровим номером 3221480200:03:003:0022, що передана в оренду ОСОБА_5 ? Чи відповідає правовстановлювальним документам на дану земельну ділянку, вимогам нормативно-правових актів з питань землеустрою та землекористування така передача земельної ділянки в оренду ОСОБА_5 ?
2. Чи відповідає правовстановлювальним документам на земельну ділянку з кадастровим номером 3221480200:03:003:0022, вимогам нормативно-правових актів з питань землеустрою та землекористування право власності на таку земельну ділянку за гр. ОСОБА_2 з подальшою реєстрацією права власності за ТОВ «Наш Край-1»?
3. Чи співпадають конфігурація, проміри та площа земельної ділянки з кадастровим номером 3221480200:03:003:0022 та земельної ділянки із кадастровим номером 3221480200:05:003:0022?
Ухвалою господарського суду Київської області від 01.11.2021 у справі №911/1149/21 призначено судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручено Київському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України; провадження у справі №911/1149/21 зупинено у зв`язку із призначенням судової експертизи.
07.12.2021 до господарського суду Київської області надійшло клопотання судового експерта Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України від 01.12.2021 разом із супровідним листом від 02.12.2021 №2127/41/10-12-21 та матеріалами справи №911/1149/21, в якому судовий експерт просить суд:
надати роз`яснення щодо питання №2, поставленого на вирішення експертизи в ухвалі суду від 01.11.2021 (що саме і чому має відповідати), або привести дане питання відповідно до переліку орієнтованих питань, зазначених в науково-методичних рекомендаціях з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 №53/5 (у редакції наказу 26.12.2012 №1950/5).
Крім того, судовий експерт повідомляє, що частину другу питання №1: «Чи відповідає право встановлювальним документам на дану земельну ділянку, вимогам нормативно-правових актів з питань землеустрою та землекористування така передача земельної ділянки в оренду Бондаренку Олександру Анатолійовичу?» вирішити не вбачається за можливе, оскільки згідно ч. 4 п. 2.3 Інструкції про призначення та проведення судових експерти та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5, експерту забороняється вирішувати питання, які виходять за межі спеціальних знань експерта та з`ясовувати питання права і надавати оцінку законності проведення процедур, регламентованих нормативно-правовими актами.
Ухвалою господарського суду Київської області від 08.12.2021 поновлено провадження у справі №911/1149/21. Розгляд клопотання судового експерта Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України від 01.12.2021 про надання роз`яснень призначено на 21.12.2021.
09.12.2021 до господарського суду Київської області від Київського НДІСЕ надійшов лист від 03.12.2021 №2151/41/10-12-21, до якого додано копію рахунку від 30.11.2021 №4152 на оплату вартості судової експертизи.
20.12.2021 на електронну пошту суду від представника третьої особи 2 Обухівської районної державної адміністрації Київської області надійшло клопотання б/н та б/д, в якому представник третьої особи 2 просить судове засідання, призначене на 21.12.2021, проводити без участі представника третьої особи 2.
Ухвалою господарського суду Київської області від 21.12.2021 розгляд клопотання судового експерта Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України від 01.12.2021 про надання роз`яснень у справі №911/1149/21 відкладено на 18.01.2022. Вдруге запропонувано учасникам справи подати письмові пропозиції, пояснення щодо поданого клопотання судового експерта.
12.01.2022 на електронну пошту суду від представника третьої особи 2 Обухівської районної державної адміністрації Київської області надійшло клопотання б/н та б/д, в якому представник третьої особи 2 просить суд судове засідання, призначене на 18.01.2022, проводити без участі представника третьої особи 2.
Представник позивача ФГ «Агроперспектива-ХХІ» в судовому засіданні 18.01.2022 подала письмові пояснення щодо розгляду клопотання судового експерта Київського науково-дослідного інституту судових експертиз МЮУ про надання роз`яснень, в яких просила суд:
- частину другу питання першого, винесеного на судову експертизу згідно ухвали від 01.11.2021 «Чи відповідає правовстановлювальним документам на дану земельну ділянку, вимогам нормативно-правових актів з питань землеустрою та землекористування така передача земельної ділянки в оренду Бондаренку Олександру Анатолійовичу?» та питання №2 виключити із переліку питань, винесених на судову земельно-технічну експертизу;
- залишити на розгляд судової земельно-технічної експертизи питання:
Частину першу питання першого «Яка конфігурація, проміри та площа земельної ділянки з кадастровим номером 3221480200:03:003:0022, що передана у оренду ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_2 )?»,
Питання третє «Чи співпадають конфігурація, проміри та площа земельної ділянки з кадастровим номером 322148020:03:003:0022 та земельної ділянки з кадастровим номером 322148020:05:003:0022?».
Ухвалою господарського суду Київської області від 18.01.2022 у справі №911/1149/21 задоволено клопотання судового експерта Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України Ю. Баранова від 01.12.2021 про надання роз`яснень у справі №911/1149/21.
09.06.2022 до господарського суду Київської області від Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України разом із супровідним листом від 02.06.2022 №35199/21-41 та матеріалами справи №911/1149/21 надійшов висновок експерта від 02.06.2022 №35199/21-41 за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи у господарській справі №911/1149/21.
Ухвалою господарського суду Київської області від 16.06.2022 поновлено провадження у справі №911/1149/21. Підготовче судове засідання призначено на 11.07.2022. Також цією ухвалою запропоновано учасникам справи подати суду письмові пояснення із врахуванням висновку експерта від 02.06.2022 №35199/21-41. Встановлено додатковий строк для подання учасниками справи доказів, заяв по суті справи, заяв з процесуальних питань до 11.07.2022.
28.06.2022 на електронну пошту суду від представника третьої особи 2 Обухівської районної державної адміністрації Київської області надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника.
30.06.2022 на електронну пошту суду від представника відповідача 2 ТОВ «Наш Край-1» надійшло клопотання про перенесення розгляду справи на інший день, у зв`язку з відрядженням представника. Подана заява в порушення вимог частини 8 ст. 42 ГПК України не скріплена електронним цифровим підписом, відтак залишена без розгляду відповідно до частин 2, 4 ст. 170 ГПК України.
Ухвалою господарського суду Київської області від 11.07.2022 у справі №911/1149/21 підготовче судове засідання відкладено на 08.08.2022.
08.08.2022 до господарського суду Київської області від представника третьої особи 3 Григоровича С.В. надійшло клопотання на виконання ухвали господарського суду Київської області від 20.07.2022, до якого додано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку із кадастровим номером 3221480200:05:003:0022, яка перебуває у власності ОСОБА_1
08.08.2022 до господарського суду Київської області від представника відповідача 2 ТОВ «Наш Край-1» надійшло клопотання про зупинення провадження у справі, в якому заявник просить суд зупинити провадження у справі №911/1149/21 до набрання законної сили судовим рішенням у справі Васильківського міськрайонного суду Київської області №362/5618/21 за позовом Васильківської міської ради до керівника ФГ «Агроперспектива-ХХІ» Бондаренка Олександра Анатолійовича про розірвання договору оренди земельної ділянки від 27.04.2016 №377.
У судовому засіданні 08.08.2022 представником позивача ФГ «Агроперспектива-ХХІ» подано клопотання про витребування доказів, у якому представник позивача просить суд витребувати від Обухівської районної військової адміністрації Київської області копії наступних документів:
- реєстраційних справ щодо об`єктів нерухомого майна земельних ділянок з кадастровими номерами 3221480200:03:003:0022 та 3221480200:05:003:0022;
- кадастрових планів земельних ділянок з кадастровими номерами 3221480200:03:003:0022 та 3221480200:05:003:0022;
- документації, яка стала підставою для державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 3221480200:03:003:0022 та 3221480200:05:003:0022
Крім того, представник позивача просить зобов`язати Обухівську районну військову адміністрацію Київської області у разі неможливості надати вказані докази повідомити причини та надати підтверджуючі документи.
Ухвалою господарського суду Київської області від 08.08.2022 у справі №911/1149/21 підготовче судове засідання та розгляд заяви представника відповідача 2 про зупинення провадження у справі відкладено на 19.09.2022, витребувано від Обухівської районної військової адміністрації Київської області належним чином засвідчені копії реєстраційних справ щодо об`єктів нерухомого майна земельних ділянок з кадастровими номерами 3221480200:03:003:0022 та 3221480200:05:003:0022; кадастрових планів земельних ділянок з кадастровими номерами 3221480200:03:003:0022 та 3221480200:05:003:0022; документації, яка стала підставою для державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 3221480200:03:003:0022 та 3221480200:05:003:0022.
22.08.2022 до господарського суду Київської області від представника третьої особи 3 Григоровича С.В. надійшло клопотання від 19.08.2022 про долучення до матеріалів справи доказів надіслання іншим учасникам справи копій додатково поданих доказів.
Витребувані ухвалою господарського суду Київської області від 08.08.2022 документи до суду не були подані. Від Обухівської РВА Київської області на електронну пошту суду надійшов лист від 02.09.2022, у якому надано інформацію про те, що у відповідному відділі відсутні особи, які уповноважені на проведення реєстраційних дій та мають відповідне право доступу. Також вказано, що суди відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» мають право безкоштовного доступу до відомостей реєстру.
02.09.2022 до господарського суду Київської області від Обухівської РВА Київської області надійшли пояснення без номеру і дати, у яких вказано про те, що в Обухівській РДА здійснюється відновлення та облік реєстраційних справ, а також прийняття їх від юридичних осіб, що припинили свою діяльність, а саме: Кагарлицької, Києво-Святошинської, Васильківської, Богуславської райдержадміністрацій. У вказаних поясненнях Обухівська РДА, підтверджуючи передачу від Васильківської РДА більше 40000 реєстраційних справ, повідомляє про відсутність можливості надання запитуваної інформації у зв`язку із тим, що «ця робота не завершена».
15.09.2022 до господарського суду Київської області від представника позивача ФГ «Агроперспектива-ХХІ» надійшло клопотання від 12.09.2022 №12-09/22-01 про приєднання доказів до матеріалів справи, до якого долучено інформацію Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 3221480200:03:003:0022 та 3221480200:05:003:0022.
19.09.2022 до господарського суду Київської області від представника третьої особи 3 ОСОБА_1 адвоката Котової Д.Д. надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, мотивоване перебуванням представника третьої особи 3 у щорічній відпустці.
Крім того, 19.09.2022 до господарського суду Київської області від представника третьої особи 3 ОСОБА_1 адвоката Котової Д.Д. надійшли письмові пояснення від 16.09.2022, в яких представник третьої особи 3 просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову та твердить, що сама по собі зміна власника земельної ділянки, зокрема, й зміна відомостей в Державному реєстрі речових прав, не впливає на можливість реалізації позивачем свого права користування (оренди) такою ділянкою.
Разом з тим, представник третьої особи вказує, що виключення запису з Державного реєстру речових прав, в даному випадку, не є належним способом захисту, оскільки порушені права позивача полягають у неможливості фактичного користування земельною ділянкою, а не у відчуженні цієї ділянки на користь іншої особи (зміні власника).
Також представник третьої особи 3 вважає, що позовна заява не містить жодних доводів та доказів щодо фактичного обмеження прав користування (оренди) позивача на момент подачі позову та, відповідно, наявності підстав для його захисту в судовому порядку.
Представник третьої особи 3 наголошує на тому, що фермерське господарство з метою здійснення права оренди має перереєструвати на себе таке право від засновника. Однак, в державному реєстрі речових прав зареєстровано право оренди громадянина ОСОБА_5 , а не позивача.
Відтак, представник третьої особи 3 твердить, що ФГ «Агроперспектива-ХХІ» не є належним позивачем в межах даної справи.
19.09.2022 до господарського суду Київської області від представника позивача ФГ «Агроперспектива-ХХІ» надійшло клопотання від 16.09.2022 №16/09-22 про залучення третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, а саме Головного управління Держгеокадастру у Київській області.
Також 19.09.2022 до господарського суду Київської області від представника позивача ФГ «Агроперспектива-ХХІ» надійшли заперечення від 16.09.2022 №16/09-22 на клопотання про зупинення провадження у справі. Заперечення мотивовані тим, що Васильківська міськрада у справі №362/5618/21 є неналежним позивачем, оскільки власником земельної ділянки та орендодавцем є ГУ Держгеокадастру у Київській області; також тим, що копія позовної заяви Васильківської міської ради отримана адвокатом Кривша Я.А. із порушенням приписів ЦПК України, відповідно не може бути прийнята у якості доказу. Крім того, твердить, що у випадку розірвання договору оренди судовим рішенням він вважатиметься розірваним з моменту набрання рішенням законної сили, відтак договір був чинним як на момент подання позовної заяви, так і до теперішнього часу.
Крім того, 19.09.2022 до господарського суду Київської області від представника позивача ФГ «Агроперспектива-ХХІ» надійшло клопотання про застосування заходів процесуального примусу, у якому позивач вказує на незаконність дій Обухівської РВА щодо невиконання ухвали суду від 08.08.2022 та ненадання витребуваних доказів, та просить суд застосувати до начальника Обухівської районної військової адміністрації Київської області Олександра Гомона заходи процесуального примусу відповідно до ст. 135 ГПК України у вигляді накладення штрафу, а також направити документи до правоохоронних органів для порушення кримінального провадження, а також просить повторно зобов`язати Обухівську РВА надати запитувані документи.
19.09.2022 до господарського суду Київської області від представника відповідача 2 ТОВ «Наш Край-1» надійшло клопотання про проведення судового засідання без присутності представника відповідача. Вказане клопотання всупереч вимогам частини 8 ст. 42 ГПК України не підписано ЕЦП та у порядку частин 2, 4 ст. 170 ГПК України залишено судом без розгляду.
Ухвалою господарського суду Київської області від 19.09.2022 у справі №911/1149/21 залишено без задоволення клопотання представника ТОВ «Наш Край-1» про зупинення провадження; клопотання представника ФГ «Агроперспектива-ХХІ» від 16.09.2022 №16/09-22 про застосування заходів процесуального примусу задоволено частково, повторно витребувано від Обухівської РВА необхідні для розгляду справи документи, підготовче судове засідання відкладено на 11.10.2022.
05.10.2022 на електронну пошту суду від Обухівської РВА Київської області надійшли пояснення без номеру і дати, в яких вказано про те, що в Обухівській РДА здійснюється відновлення та облік реєстраційних справ, а також прийняття їх від юридичних осіб, що припинили свою діяльність, а саме: Кагарлицької, Києво-Святошинської, Васильківської, Богуславської та Миронівської РДА. За уточненими даними від Васильківської РДА прийнято більше 67 193 реєстраційних справ. Повідомлено, що станом на 04.10.2022 реєстраційні справи по земельним ділянкам з кадастровими номерами 3221480200:03:003:0022 та 3221480200:05:003:0022 не виявлені. В оригіналі вказані пояснення надійшли на адресу суду 18.10.2022.
Підготовче судове засідання 11.10.2022 не відбулося у зв`язку із оголошенням у місті Києві сигналу «повітряна тривога», відтак ухвалою господарського суду Київської області від 11.10.2022 підготовче судове засідання призначено на 24.10.2022.
13.10.2022 до господарського суду Київської області від представника позивача ФГ «Агроперспектива-ХХІ» надійшло клопотання від 10.10.2022 №10/10-22 про приєднання доказу до матеріалів справи №911/1149/21, а саме витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку кадастровий номер 3221480200:03:003:0022 від 05.11.2019 за номером НВ-3216972242019.
14.10.2022 на електронну пошту суду від третьої особи 2 Обухівської РДА надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника третьої особи 2 за наявними матеріалами та доказами.
У судовому засіданні 24.10.2022 представник позивача ФГ «Агроперспектива-ХХІ» подав заперечення №21/10-22 від 21.10.2022 на письмові пояснення третьої особи ОСОБА_1 від 16.09.2022, в яких вказує, що Головне управління Держгеокадастру у Київській області ніяким чином не передавало та не відчужувало ніяким способом спірну земельну ділянку і до цього часу є її власником. Також представник позивача твердить, що реєстрація права власності на цю ділянку за ОСОБА_2 та в подальшому за ТОВ «Наш Край - 1» відбулася незаконно без будь-якої правової підстави переходу права власності від Головного управління Держгеокадастру у Київській області.
Отже, твердження представника Григоровича С.В. про неналежний спосіб захисту, застосований позивачем, у вигляді позовної вимоги про скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності на спірну земельну ділянку за ТОВ «Наш Край-1» є безпідставним.
Крім того, позивач вказує, що твердження представника Григоровича С.В. щодо того, що ФГ «Агроперспектива-ХХІ» є неналежним позивачем, є безпідставними та підлягають відхиленню.
Ухвалою господарського суду Київської області від 24.10.2022 підготовче провадження закрито. Призначено справу до судового розгляду по суті на 07.11.2022.
28.10.2022 на електронну пошту суду від третьої особи 2 Обухівської РДА надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника третьої особи 2 за наявними матеріалами та доказами.
07.11.2022 до господарського суду Київської області від представника позивача ФГ «Агроперспектива-ХХІ» надійшла заява про розмір понесених судових витрат, в якій позивач просить суд при вирішенні питання про розподіл судових витрат врахувати понесені позивачем судові витрати по справі у розмірі 26 927,50 грн., з яких: 9 080,00 грн. витрат зі сплати судового збору за подання позовної заяви, яка містить 4 вимоги немайного характеру та 17 847,50 грн. витрат на проведення судової експертизи.
В судовому засіданні 07.11.2022 оголошено перерву до 28.11.2022, про що присутні представники позивача та третьої особи були повідомлені особисто під розпис, а відсутні відповідачі, третя особа 1 та третя особа 2 ухвалами про повідомлення у порядку ст.ст. 120-121 ГПК України.
11.11.2022 на електронну пошту суду від третьої особи 2 Обухівської РДА надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника третьої особи 2 за наявними матеріалами та доказами.
У судове засідання 28.11.2022 з`явились представники позивача та третьої особи 3. Відповідачі, третя особа 1 та третя особа 2 своїх уповноважених представників для участі у судовому засіданні повторно не направили.
Суд враховує, що відповідачем 2 неодноразово подавались клопотання про відкладення судового розгляду, в жодне судове засідання відповідач 2 явку свого уповноваженого представника не забезпечив, правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався.
Також судом враховано, що в матеріалах справи наявні клопотання третьої особи 1 та третьої особи 2 про здійснення розгляду справи за відсутності їх уповноважених представників.
Згідно з частинами 1, 3 статті 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
У судовому засіданні 28.11.2022 після виходу з нарадчої кімнати суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши позов ФГ «Агроперспектива-ХХІ» до Державного реєстратора КП «Реєстрація нерухомості» Скрипки Лілії Володимирівни, ТОВ «Наш Край-1», за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору Головного управління Держгеокадастру у Київській області та ОСОБА_1 , про скасування рішення державного реєстратора та скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку, господарський суд
УСТАНОВИВ:
Розпорядженням Васильківської районної державної адміністрації від 02.07.2012 №945 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування на умовах оренди терміном на 49 років ОСОБА_5 площею 70,00 га (остаточну площу земельної ділянки визначити проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки) для введення фермерського господарства за рахунок земель запасу Барахтівської сільської ради, за межами населеного пункту (т. 2, а.с. 8).
Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Кінг» розроблено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для введення фермерського господарства гр. ОСОБА_5 на території Барахтівської сільської ради, за межами населеного пункту, Васильківського району Київської області (т. 2, а.с. 2-28).
Згідно Висновку Управління Деркомзему у Васильківському районні Головного управління Деркомзему у Київській області від 07.12.2012 №216 «Про погодження проекту землеустрою» щодо відведення земельної ділянки в користування на умовах оренди для ведення фермерського господарства, площею 65,8646 га гр. ОСОБА_5 на території Барахтівської сільської ради Васильківського району Київської області, відповідно до статтей 20, 186 Земельного кодексу України, ОСОБА_6 у Васильківському районні Київської області погоджує проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування на умовах оренди для введення фермерського господарства площею 65,8646 га гр. ОСОБА_5 на території Барахтівської сільської ради Васильківського району Київської області (т. 2, а.с. 13-14).
Згідно Акту від 17.07.2012 про встановлення (відновлення) в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки та меж обмежень на використання земельної ділянки та передачу на зберігання межових знаків, площа ділянки наданої гр. ОСОБА_5 згідно кадастрового плану складає 65,8646 га. Цей акт є підставою для оформлення документів, що посвідчують право власності або користування землею (т. 2, а.с. 21).
Наказом Головного Управління Держземагенства у Київській області від 24.09.2013 №КИ-3221480200:03:003/00006211 «Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки» затверджено «Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду» для введення фермерського господарства гр. ОСОБА_5 на території Барахтівської сільської ради Васильківського районну Київської області. Надано в оренду гр. ОСОБА_5 земельну ділянку, загальною площею 65,8646 га (кадастровий номер 3221480200:03:003:0022), для ведення фермерського господарства, строком на 7 років, розташовану на території Барахтівської сільської ради Васильківського району Київської області. Встановити річну орендну плату за користування вказаною земельною ділянкою в розмірі 4 (чотири) відсотки від її нормативної грошової оцінки. Начальнику управління Держземагенства у Васильківському районі Київської області відповідно до вимог чинного законодавства України укласти договір оренди земельної ділянки від імені Головного управління Держземагенства у Київській області та підписати акт прийому передачі земельної ділянки (т. 2, а.с. 30).
Згідно до частин 3, 4 ст. 122 ЗК України (в редакції Закону України від 06.09.2012 № 5245-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" (який набрав чинності 01.01.2013) районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
а) ведення водного господарства;
б) будівництва об`єктів, пов`язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті;
в) індивідуального дачного будівництва.
Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відтак, спірна земельна ділянка державної власності сільськогосподарського призначення з 2013 року належала до юрисдикції територіального органу Державної служби з питань геодезії картографії та кадастру Головного управління Держгеокадастру у Київській області.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Київській області «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду» б/н б/д, затверджено документацію із землеустрою. Надано гр. ОСОБА_5 в оренду земельну ділянку 65,8646 га строком на 7 років (кадастровий номер 3221480200:03:003:0022) із земель сільськогосподарського призначення державної власності для введення фермерського господарства, розташовану на території Барахтівської сільської ради Васильківського районну Київської області. Встановлено річний розмір орендної плати за користування земельною ділянкою на правах оренди в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки. Доручено Управлінню Держгеокадастру у Васильківському районі Київської області укласти договір оренди земельної ділянки. Право оренди земельної ділянки (кадастровий номер 3221480200:03:003:0022) виникає відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (т. 2, а.с. 29).
27.04.2016 між Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області (орендодавець) та ОСОБА_5 (орендар) укладено Договір оренди земельної ділянки (т. 1, а.с. 21-22).
За умовами Договору:
- орендодавець, відповідно до Наказу Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 04.03.2016 №10-3272/15-15-16-сг, передає, а орендар приймає в строкове, платне користування земельну ділянку, загальною площею 65,8646 га, цільове призначення якої: для ведення фермерського господарства, кадастровий номер якої: 3221480200:03:003:0022, яка знаходиться за адресою: Київська область, Васильківський район, Барахтівська сільська рада (п. 1.1 Договору);
- в оренду передається земельна ділянка загальною площею 65,8646 га. Вказана земельна ділянка відноситься до Барахтівської сільської ради Васильківського району Київської області згідно з проектом формування територій і встановлення меж сільської ради, розробленим Київським відділенням Інституту землеустрою Української академії аграрних наук (п. 2.1 Договору);
- договір укладено строком на 7 (сім) років (п. 3.1 Договору);
- земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства (п. 5.1 Договору);
- цільове призначення земельної ділянки: 01.02 для ведення фермерського господарства (п. 5.2 Договору);
- перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору (п. 12.5 Договору);
- цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 14.1 Договору).
Вказаний Договір посвідчено приватним нотаріусом Васильківського районного нотаріального округу Київської області Бобковим О.В. та зареєстровано в реєстрі за №377.
Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №58469219 від 29.04.2016 за ОСОБА_5 27.04.2016 зареєстровано право оренди земельної ділянки площею 65,8646 га з кадастровим номером 3221480200:03:003:0022, строком до 29.04.2023, з правом пролонгації, з правом передачі в піднайм (суборенду) (т. 1, а.с. 26).
21.09.2016 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та громадських формувань здійснено запис №13561020000004476 про реєстрацію Фермерського господарства «Агроперспектива-ХХІ». Організаційно правова форма юридичної особи фермерське господарство. Керівником юридичної особи є ОСОБА_5 .
Згідно зі статтею 8 Закону №973-IV фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою.
Відповідно до частини першої статті 12 Закону №973-IV в редакції чинній на дату укладення договору оренди, землі фермерського господарства можуть складатися із, зокрема, земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.
Вищенаведеними нормами Закону №973-IV запроваджений механізм, за яким земельна ділянка спочатку надається в оренду громадянину з метою здійснення підприємницької діяльності (для ведення фермерського господарства), проте останній може використовувати її лише шляхом створення фермерського господарства як форми здійснення своєї підприємницької діяльності. Таке фермерське господарство створюється після отримання громадянином земельної ділянки в оренду. З моменту створення цього фермерського господарства та його державної реєстрації до нього за нормами Закону №973-IV переходять права й обов`язки орендаря такої земельної ділянки за договором оренди землі.
Приписами ст. ст. 2, 10, 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в редакції станом на момент прийняття спірного рішення про державну реєстрацію, унормовано, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстратор, зокрема: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Державна реєстрація прав проводиться в такому порядку, зокрема:
1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;
2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;
3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;
4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;
5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);
6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно, об`єкт незавершеного будівництва, майбутній об`єкт нерухомості та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів цих прав;
7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;
8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Згідно пп. 8, 14 ч. 1 ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в редакції станом на момент прийняття спірного рішення про державну реєстрацію, державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі, зокрема: державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року; інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
З наявних в матеріалах справи реєстраційних справ, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухому майно щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 3221480200:03:003:0022 та 3221480200:05:003:0022 суд встановив таке.
І. Документи, що стали підставою для реєстрації права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3221480200:03:003:0022:
24.10.2018 з метою виконання обов`язків щодо формування Статутного капіталу ТОВ «Наш Край-1» учасник ОСОБА_2 передав, а ТОВ «Наш Край-1» в особі підписанта ОСОБА_3 прийняв на баланс земельну ділянку кадастровий номер 3221480200:03:003:0022 загальною площею 65,8646 га, що вноситься до Статутного капіталу ТОВ «Наш Край-1» за ціною 35 000,00 грн., про що було складено та підписано Акт оцінки та приймання-передачі майна, що вноситься до Статутного капіталу ТОВ «Наш Край-1». Акт посвідчено приватним нотаріусом Смоліною І.В., зареєстровано у реєстрі за №975, 976, 977 (т. 2, а.с. 118-119).
На підставі вказаного Акту від 24.10.2018 оцінки та приймання-передачі майна 21.11.2018 державним реєстратором КП «Реєстрація Нерухомості» Скрипкою Л.В. прийнято рішення №44176260 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а саме вирішено провести державну реєстрацію права власності, форма власності приватна, на земельну ділянку 3221480200:03:003:0022 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1700326432214) за суб`єктом ТОВ «Наш Край-1», з відкриттям розділу у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційної справи на об`єкт нерухомого майна.
Також у матеріалах реєстраційної справи містяться:
копія Витягу з Державного земельного кадастру НВ-3212930572018 від 28.08.2018, відповідно до якої дата державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 3221480200:03:003:0022 30.10.2007, підстава технічна документація зі складення державного акта на право власності на земельну ділянку від 07.09.2007 ТОВ «Земельний кадастр», власником є ОСОБА_2 на підставі державного акту від 30.10.2007 ЯЖ 313899; експлікація земельних угідь рілля 65,8646 га (т. 2, а.с. 130-134);
копія Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЖ №313899 від 30.10.2007, відповідно до якого ОСОБА_2 є власником земельної ділянки кадастровий номер 3221480200:03:003:0022 площею 65,8646 га на підставі заяви власника про об`єднання земельних ділянок від 06.09.2007. Акт зареєстровано у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №01121605104 (т. 2, а.с. 135-136).
ІІ. Документи, що стали підставою для реєстрації права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3221480200:05:003:0022:
03.12.2018 приватним нотаріусом Смоліною І.В. за реєстровими номерами 1089,1090, 1091 посвідчено Протокол №2 загальних зборів засновників (учасників) ТОВ «Наш Край-1» від 03.12.2018, відповідно до якого вирішено збільшити статутний капітал товариства, а саме прийняти майновий внесок ОСОБА_2 на суму 36 000,00 грн., а саме земельну ділянку кадастровий номер 3221480200:05:003:0022 загальною площею 65.8646 га; відтак частка ОСОБА_2 у статутному капіталі товариства становить 100%, що відповідає 71 000,00 грн. (т. 2, а.с. 150-151).
03.12.2018 на виконання рішення загальних зборів учасників (протокол №2 від 03.12.2018) складено Акт оцінки та приймання-передачі майна, що вноситься до Статутного капіталу ТОВ «Наш Край-1», відповідно до якого учасник ОСОБА_2 передав, а ТОВ «Наш Край-1» в особі підписанта ОСОБА_3 прийняв на баланс земельну ділянку кадастровий номер 3221480200:05:003:0022 загальною площею 65.8646 га, що вноситься до Статутного капіталу ТОВ «Наш Край-1» за ціною 36 000,00 грн. Акт посвідчено приватним нотаріусом Смоліною І.В., зареєстровано у реєстрі за №1092, 1093, 1094 (т. 2, а.с. 152-153).
Також у матеріалах реєстраційної справи містяться:
копія Витягу з Державного земельного кадастру НВ-3212931572018 від 26.09.2018, відповідно до якої дата державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 3221480200:05:003:0022 30.10.2007, підстава технічна документація зі складення державного акта на право власності на земельну ділянку від 07.09.2007 ТОВ «Земельний кадастр», власником є ОСОБА_2 на підставі державного акту від 30.10.2007 ЯЖ 313900; експлікація земельних угідь рілля 65,8646 га (т. 2, а.с. 154-158);
копія Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЖ №313900 від 30.10.2007, відповідно до якого ОСОБА_2 є власником земельної ділянки кадастровий номер 3221480200:05:003:0022 площею 65,8646 га на підставі заяви власника про об`єднання земельних ділянок від 06.09.2007. Акт зареєстровано у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №011622185641 (т. 2, а.с. 159-160).
07.12.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Наш Край-1», в особі директора Лєнькова Юрія Вікторовича (продавець) та ОСОБА_4 (покупець) укладено Договір купівлі-продажу земельної ділянки, згідно якого продавець продав, а покупець купив земельну ділянку загальною площею 65,8646 га, яка розташована за адресою: Київська область, Васильківський район, Барахтівська сільська рада, кадастровий номер земельної ділянки: 3221480200:05:003:0022. Договір посвідчено приватним нотаріусом Бобковим О.В. за реєстраційним номером 4346 (т. 2, а.с. 148-149).
В подальшому, між ОСОБА_4 (продавець) та ОСОБА_1 (покупець) 10.12.2018 укладено Договір купівлі-продажу земельної ділянки, згідно якого продавець продав, а покупець купив земельну ділянку загальною площею 65,8646 га, яка розташована за адресою: Київська область, Васильківський район, Барахтівська сільська рада, кадастровий номер земельної ділянки: 3221480200:05:003:0022. Договір посвідчено приватним нотаріусом Бобковим О.В. за реєстраційним номером 4364 (т. 1, а.с. 171).
10.12.2018 приватним нотаріусом Бобковим О.В. здійснено державну реєстрацію права приватної власності громадянина ОСОБА_1 на земельну ділянку кадастровий номер 3221480200:05:003:0022 площею 65,8646 га для ведення фермерського господарства (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1710912332214), про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис про право власності 29359488.
21.05.2019 Управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області складено Акт №172-ДК/209/АП/09/01/-19 перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом земельної ділянки з кадастровим номером 3221480200:03:003:0022, що розташована на території Барахтівської сільської ради Васильківського районну Київської області (т. 1, а.с. 33-34).
В результаті перевірки встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 3221480200:03:003:0022 використовується для вирощування сільськогосподарської продукції та засіяна озимою пшеницею. Водночас, орендарем земельної ділянки ОСОБА_5 , під час здійснення заходу контролю повідомлено, що на теперішній час вказану земельну ділянку обробляють невідомі особи. Про даний факт ОСОБА_5 стало відомо перед початком весняно-польових робіт у 2019, про що він відповідно повідомив органи Національної поліції.
Також у вказаному Акті зазначено, що з наявної інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельна ділянка з кадастровим номером 3221480200:03:003:0022 зареєстрована на праві приватної власності ТОВ «Наш Край-1» (код ЄДРОУ 42579798). Зазначена реєстрація речових прав здійснена 30.10.2018 (номер запису про право власності 28659349) державним реєстратором речових прав Скрипкою Лілією Володимирівною (КП «Реєстрація нерухомості»), на підставі акту оцінки приймання-передачі майна, що вноситься до Статутного капіталу, серія та номер: б/н, що виданий 24.10.2018 видавниками: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (номер запису про право власності: 28659349 від 30.10.2018).
Водночас, вказаним вище державним реєстратором речових прав, попередньо 26.10.2018 (номер запису про право власності: 28629497) зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3221480200:03:003:0022 за гр. ОСОБА_7 . Підставою виникнення зазначеного права власності, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, задокументовано - витяг з Державного земельного кадастру, серія та номер: НВ-3212930572018 від 28.08.2018 (видавник: Відділ у Васильківському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області) та державний акт на право власності на земельну ділянку, серія та номер: ЯЖ №313899, що зареєстрований за №011721605104 30.10.2007 (видавник: Васильківський районний відділ земельних ресурсів).
Згідно інформації, наданої Відділом листом від 13.05.2019 №1353/331-19-0.24, другий примірник державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №313899 в архіві відсутній та відповідно до наявних у Відділі Книг записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, записів про реєстрацію державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №313899 на території Барахтівської сільської ради не виявлено.
Також, згідно інформації з програмного комплексу ведення Державного земельного кадастру «Національна кадастрова система», витяг з Державного земельного кадастру, серія та номер: НВ-3212930572018 від 28.08.2018 - не обліковується.
Судом встановлено, що земельні ділянки із кадастровими номерами 3221480200:03:003:0022 та 3221480200:05:003:0022 знаходяться за однією адресою, мають однакову площу та відповідно до роздруківок із публічної кадастрової карти візуально мають однакову конфігурацію та накладаються одна на одну.
За результатами проведення судової земельно-технічної експертизи від 02.06.2022 №35199/21-41 висновком експерта встановлено:
1. Конфігурацію, проміри та площу земельної ділянки з кадастровим номером 3221480200:03:003:0022, що передана в оренду ОСОБА_5 .
2. Конфігурація, проміри та площа земельної ділянки з кадастровим номером 3221480200:03:003:0022 та земельної ділянки із кадастровим номером 3221480200:05:003:0022 повністю співпадають (100% співпадіння).
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом (стаття 7 Закону України «Про судову експертизу»).
Положеннями статті 7-1 названого Закону визначено, що підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування, або договір з експертом чи експертною установою - якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб.
Відповідно до статті 104 Господарського процесуального кодексу України висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 86 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивоване в судовому рішенні.
Враховуючи, що експертні дослідження проведені відповідно до Закону України «Про судову експертизу» судовим експертом Барановим Юрієм Леонідовичем - старшим судовим експертом відділу досліджень з питань землеустрою та оцінки земель лабораторії інженерно-технічних видів досліджень, який має вищу освіту другого рівня за ступенем магістра, кваліфікацію судового експерта за спеціальностями 10.7 «Розподіл земель та визначення порядку користування земельними ділянками», 10.14 «Оцінка земельних ділянок», 10.20 «Дослідження з питань землеустрою», стаж експертної роботи з 2014 року, свідоцтво від 03.10.2018 №790-18, видане рішенням ЕКК КНДІСЕ, дійсне до 03.10.2023, свідоцтво від 03.10.2018 №791-18, видане рішенням ЕКК КНДІСЕ, дійсне до 03.10.2023, та містять докладний опис проведених досліджень, обґрунтовані висновки з поставлених запитань, враховуючи, що експерт, згідно до статей 384, 385 Кримінального кодексу України, несе кримінальну відповідальність за відомості, викладені у висновку, та попереджений про це, суд, оцінивши висновки за правилами статті 86 Господарського процесуального кодексу України, не вбачає обставин, які б давали підстави стверджувати про необґрунтованість, неправильність висновків чи суперечливість їх іншим матеріалам справи.
Враховуючи наведене, оскільки вищевказаний висновок судової земельно-технічної експертизи від 02.06.2022 №35199/21-41 містить інформацію щодо предмета доведення в даній господарській справі, суд приймає вказаний висновок в якості належного та допустимого доказу, що земельні ділянки з кадастровими номерами 3221480200:03:003:0022 та 3221480200:05:003:0022 повністю співпадають (100% співпадіння).
З огляду на викладене, земельні ділянки з кадастровим номером 3221480200:03:003:0022 та кадастровим номером 3221480200:05:003:0022 є однією земельною ділянкою, яка має два різних кадастрових номери.
Державний акт на право власності гр. ОСОБА_7 на земельну ділянку з кадастровим номером 3221480200:03:003:0022 серії ЯЖ №313899 та Державний акт на право власності гр. ОСОБА_7 на земельну ділянку з кадастровим номером 3221480200:05:003:0022 ЯЖ №313900 мають послідовні номери та датовані 30.10.2007.
Згідно із частинами другою та третьою статті 78 ЗК України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
За змістом ст. 2 ЗК України, відповідно до яких суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України у відповідній редакції, що діяла з 20.06.2007, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об`єкти незавершеного будівництва та законсервовані об`єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
З огляду на викладене, станом на жовтень 2007 спірна земельна ділянка сільськогосподарського призначення поза межами населеного пункту належала до юрисдикції Васильківської районної державної адміністрації.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (у відповідній редакції) Актами місцевих державних адміністрацій є розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, які є обов`язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Згідно з пунктом 1.4 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №43 від 04.05.1999 (далі - Інструкція № 43 від 04.05.1999), яка діяла на момент видання державних актів серії ЯЖ №313899 від 30.10.2007 та серії ЯЖ №313900 від 30.10.2007, державний акт на право приватної власності на землю, на право колективної власності на землю або право постійного користування землею видається на підставі рішення Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, Київської і Севастопольської міських, міської, селищної, сільської ради, а на право власності на землю - на підставі рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, районної, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій, міської, селищної, сільської ради.
Доказів прийняття відповідного розпорядження Васильківською районною державною адміністрацією Київської області суду не подано; у Державних актах не вказано реквізитів розпорядження Васильківської РДА, на підставі якого вони були видані. Всупереч наведеним положенням Інструкції у Державних актах вказано підставу для їх видачі заява власника про об`єднання земельних ділянок.
Судом досліджено документи, які містяться в реєстраційних справах та стали підставою для реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 3221480200:03:003:0022 та 3221480200:05:003:0022 та встановлено таке.
З наявної в матеріалах справи копії Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №313899 від 30.10.2007, згідно якого гр. ОСОБА_2 на підставі заяви власника про об`єднання земельних ділянок від 06.09.2007 є власником земельної ділянки площею 65,8646 га на території Барахтівської сільської ради Васильківського району Київської області. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №011721605104.
Вказаний Державний акт підписано головою Васильківської райдержадміністрації М.М. Стельмахом та начальником Васильківського райвідділу земельних ресурсів В.Ф. Шестак (т. 2, а.с. 135).
Згідно наданого гр. ОСОБА_2 державному реєстратору Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-3212930572018 від 28.08.2018 земельна ділянка з кадастровим номером 3221480200:03:003:0022, площею 65,8646 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 30.10.2007. Документ, який є підставою для виникнення права заява власника про об`єднання земельних ділянок 06.09.2007. Документ, що посвідчує право державний акт від 30.10.2007 ЯЖ 313899 (т. 2, а.с. 130-131).
Також в матеріалах справи наявна копія Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №313900 від 30.10.2007, згідно якого гр. ОСОБА_2 на підставі заяви власника про об`єднання земельних ділянок від 06.09.2007 є власником земельної ділянки площею 65,8646 га на території Барахтівської сільської ради Васильківського району Київської області. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №011622185641.
Вказаний Державний акт підписано головою Васильківської райдержадміністрації М.М. Стельмахом та начальником Васильківського райвідділу земельних ресурсів В.Ф. Шестак (т. 2, а.с. 159).
Згідно наданого гр. ОСОБА_2 державному реєстратору Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-3212931572018 від 26.09.2018 земельна ділянка з кадастровим номером 3221480200:05:003:0022, площею 65,8646 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 30.10.2007. Документ, який є підставою для виникнення права заява власника про об`єднання земельних ділянок 06.09.2007. Документ, що посвідчує право державний акт від 30.10.2007 ЯЖ 313900 (т. 2, а.с. 155-158).
Судом встановлено, що Розпорядженням Президента України В. Ющенка від 21.03.2005 №822/2005-рп звільнено ОСОБА_8 з посади голови Васильківської районної державної адміністрації Київської області.
Крім того, суд користуючись доступом до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та громадських формувань, за ідентифікаційним кодом юридичної особи 24886244, який міститься на печатці в Державному акті на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №313899 від 30.10.2007 та Державному акті на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №313900 від 30.10.2007, встановив, що на дату видачі вказаних Державних актів, а саме 30.10.2007 головою Васильківської районної державної адміністрації Київської області був ОСОБА_9 ч.
У відповідності до Інструкції №43 від 04.05.1999 , яка діяла на момент видання державних актів серії ЯЖ №313899 від 30.10.2007 та серії ЯЖ №313900 від 30.10.2007, державна реєстрація державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України; другий примірник державного акта або договору зберігається у вогнетривких шафах у приміщеннях відповідних рад чи державних адміністрацій або за їх дорученням - у приміщеннях районних (міських) відділів (управлінь) земельних ресурсів Держкомзему України (п. 4.2).
Згідно наданих відповідей, Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області листом від 30.07.2020 №29-10-0.332-10109/2-20 повідомлено, що за інформацією Відділу у Васильківському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області у Книгах записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі запис про реєстрацію державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №313899 від 30.10.2007, реєстраційний номер 011721605104, на земельну ділянку площею 65,8646 га, відсутній.
Згідно з Книгами записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі запис про реєстрацію державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №313899 від 30.10.2007, відсутній.
Реєстраційний номер 011721605104 у Книгах записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, відсутній.
Відповідно до Книг записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі запис про реєстрацію державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №313900 від 30.10.2007, на земельну ділянку площею 65,8646 га на території Васильківського району Київської області, відсутній.
У Книгах записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі запис про реєстрацію державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №313900 від 30.10.2007, відсутній.
Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області листом від 16.09.2021 №29-10-0.221-10860/2-21 повідомлено, що за інформацією, наданою Відділом №5 Управління у Обухівському районні Головного Управління Держгеокадастру у Київській області (лист №894/495-21-0.955 від 14.04.2021, далі Відділ) у місцевому фонді документації із землеустрою Відділу наявний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_5 на території Барахтівської сільської ради за межами населеного пункту Васильківського району Київської області площею 65,8646 га (кадастровий номер земельної ділянки 3221480200:03:003:0022). Документація із землеустрою на підставі якої сформована земельна ділянка з кадастровим номером 3221480200:05:003:0022 у місцевому фонді документації із землеустрою Управління відсутня (т. 2, а.с. 49).
Головне управління Держгеокадастру у Київській області на виконання ухвали господарського суду Київської області від 20.07.2021 листом від 03.08.2021 №9-10-0.64-9080/2-21 повідомило, що за інформацією наданою Відділом у Васильківському районі Головного управління, у місцевому фонді документації із землеустрою матеріали із землеустрою щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3221480200:05:003:0022 не обліковуються (відсутні). Відомості про земельні ділянки були перенесені з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру відповідно до п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» у автоматизованому порядку.
Враховуючи вище викладене, судом встановлено відсутність у органах земельних ресурсів записів про реєстрацію Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №313899 від 30.10.2007 та Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №313900 від 30.10.2007, а також документації із землеустрою щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3221480200:05:003:0022.
Крім того, суд звертає увагу, що Законом України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 №3613-VI витяг з Державного земельного кадастру в паперовій формі надається без використання спеціальних бланків, проставлення печатки та містить обов`язкове посилання на Державний земельний кадастр. Обов`язковим атрибутом витягу є QR-код, що містить інформацію про документ.
В порушення вказаних вимог Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 №3613-V надані гр. ОСОБА_2 державному реєстратору Комунального підприємства «Реєстрація нерухомості» Скрипці Лілії Володимирівні витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-3212930572018 від 28.08.2018 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3221480200:03:003:0022 та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-3212931572018 від 26.09.2018 щодо земельна ділянка з кадастровим номером 3221480200:05:003:0022, не містять обов`язкового атрибуту витягу - QR-коду.
З огляду на викладене, суд погоджується із твердженням позивача про те, що право власності на спірну земельну ділянку із кадастровим номером 3221480200:03:003:0022 за ОСОБА_2 і відповідно за ТОВ «Наш Край 1» було зареєстровано на підставі підроблених документів (Державного акту на право власності на земельну ділянку ЯЖ №313899 від 30.10.2007 та витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-3212930572018 від 28.08.2018), які ніколи не видавалися уповноваженими на це органами.
Встановлення відсутності у витягах з Державного земельного кадастру обов`язкового атрибуту, а отже встановлення невідповідності закону поданих для державної реєстрації документів не потребувало від державного реєстратора спеціальних знань чи додаткових перевірок.
Частиною 3 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в редакції станом на момент прийняття спірного рішення про державну реєстрацію, унормовано, що державний реєстратор, зокрема: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов`язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв`язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв`язку з вчиненням такої дії.
Відтак, державним реєстратором Комунального підприємства «Реєстрація нерухомості» при реєстрації за ТОВ «Наш Край-1» права власності на земельні ділянки з кадастровим номером 3221480200:03:003:0022 та з кадастровим номером 3221480200:05:003:0022 не дотримано вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» щодо встановлення відповідності заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; перевірки документів на наявність підстав для проведення реєстраційних дій. Також матеріали реєстраційних справ не містять запитів державного реєстратора до органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав.
Тобто, земельна ділянка з кадастровим номером 3221480200:03:003:0022 (вперше зареєстрована у Державному земельному кадастрі 23.07.2015 управлінням Держземагентства у Васильківському районі Київської області на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого ОСОБА_5 ) не вибувала із власності держави у будь-який передбачений законом спосіб, а державна реєстрація права власності ТОВ «Наш Край-1» 21.11.2018 фактично здійснена у протиправний спосіб на підставі підробних документів, фактично в результаті вчинення злочину.
Відтак, суд відхиляє посилання представників третьої особи 3 Григоровича С.В. на те, що зміна власника земельної ділянки не порушує право користування позивача на земельну ділянку кадастровим номером 3221480200:03:003:0022 на підставі договору оренди, оскільки відповідно до пункту 12.5 Договору оренди земельної ділянки від 27.04.2016 (який відповідає ст. 148-1 ЗК України) перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
У даному випадку відсутній факт переходу права власності на земельну ділянку до ТОВ «Наш Край-1», як відсутній і факт переходу прав орендодавця за договором оренди з орендарем ФГ «Агроперспектива-ХХІ», оскільки з юридичного факту здійснення державної реєстрації будь-які права не виникають.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
При цьому державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (пункт 1 частини 1 ст. 2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень).
Разом із тим, відповідно до частини 5 ст. 12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою до моменту державної реєстрації припинення таких прав, обтяжень у порядку, передбаченому цим Законом.
Відтак, державна реєстрація права створює спростовувану презумпцію правомірності відомостей, внесених до Реєстру.
Державна реєстрація права власності на спірну земельну ділянку за ТОВ «Наш Край-1», вчинена у протиправний спосіб, позбавляє можливості позивача укласти додаткову угоду щодо продовження строку оренди/поновлення договору на новий строк із належним орендодавцем та здійснити державну реєстрацію речового права оренди за ФГ «Агроперспектива-ХХІ», оскільки такі дії будуть суперечити відомостям, внесеним до Державного реєстру речових прав.
Згідно статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. До способів захисту цивільних прав та інтересів належать, в тому числі, визнання права, відновлення становища, яке існувало до порушення, визнання правочину недійсним. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з`ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підставу позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 частини третьої статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» N 1952 (у редакції, чинній із 16.01.2020) відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону. Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).
Отже, у розумінні положень наведеної норми у чинній редакції (яка діяла на час ухвалення судових рішень у даній справі), на відміну від положень частини другої статті 26 Закону України N 1952 у попередній редакції, яка передбачала такі способи судового захисту порушених прав як скасування записів про проведену державну реєстрацію прав та скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, наразі способами судового захисту порушених прав та інтересів особи є судове рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав; судове рішення про визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав; судове рішення про скасування державної реєстрації прав. При цьому з метою ефективного захисту порушених прав законодавець уточнив, що ухвалення зазначених судових рішень обов`язково має супроводжуватися одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).
У пункті 3 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству" унормовано, що судові рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, про визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що на момент набрання чинності цим Законом набрали законної сили та не виконані, виконуються в порядку, передбаченому Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" до набрання чинності цим Законом.
Отже, за змістом цієї правової норми виконанню підлягають виключно судові рішення: 1) про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень; 2) про визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень; 3) про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Аналогічні правові висновки наведені у постановах Верховного Суду від 03.09.2020 у справі N 914/1201/19, від 23.06.2020 у справах N 906/516/19, N 905/633/19, N 922/2589/19, від 30.06.2020 у справі N 922/3130/19, від 14.07.2020 у справі N 910/8387/19, від 20.08.2020 у справі N 916/2464/19, від 28.10.2020 у справі №910/10963/19.
Суд звертає увагу на те, що Верховний Суд неодноразово наголошував про те, що належним способом захисту права на землю є віндикаційний позов про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння.
Разом із тим, віндикація - це передбачений законом основний речово-правовий спосіб захисту цивільних прав та інтересів власника майна чи особи, що має речове право на майно (титульного володільця), який полягає у відновленні становища, що існувало до порушення, шляхом повернення об`єкта права власності у володіння власника (титульного володільця), з метою відновлення права використання власником усього комплексу його правомочностей.
Метою віндикаційного позову є забезпечення введення власника у володіння майном, якого він був незаконно позбавлений.
Віндикація застосовується до відносин речово-правового характеру, зокрема, якщо між власником і володільцем майна немає договірних відносин і майно перебуває у володільця не на підставі укладеного із власником договору. У цьому разі майно може бути витребуване від особи, яка не є стороною недійсного правочину, шляхом подання віндикаційного позову, зокрема від добросовісного набувача.
Відтак, віндикація покликана захистити неволодіючого власника у відносинах з володіючим не власником шляхом повернення майна власнику.
Разом із тим, у даному випадку ТОВ «Наш Край-1» не є володіючим не власником, оскільки судом встановлено, що станом на час звернення до суду з позовом спірна земельна ділянка оброблялася та перебувала у фактичному володінні третьої особи 3 ОСОБА_1 , право власності якого у Державному реєстрі речових прав зареєстровано на земельну ділянку з кадастровим номером 3221480200:05:003:0022.
З огляду на викладене, виходячи з фактичних обставин справи, позивачем обрано вірний спосіб захисту права у спорі із ТОВ «Наш Край-1» - скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію права власності та про скасування державної реєстрації права власності.
З огляду на викладене, суд відхиляє посилання представників третьої особи-3 на те, що обраний спосіб характерний для захисту прав власника а не користувача, а також на те, що ФГ «Агроперспектива-ХХІ» є неналежним позивачем. Крім того, на спростування вказаних тверджень суд зазначає таке.
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України та ст. 1 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
При цьому, за змістом ч. 1 ст. 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про оренду землі» орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
За приписами ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.
Суд відхиляє посилання представників третьої особи-3 на те, що позивач ФГ «Агроперспектива-ХХІ» не набув права користування земельною ділянкою, а отже і правомочностей щодо захисту свого порушеного права, оскільки у Державному реєстрі речових прав здійснено державну реєстрацію права оренди ОСОБА_5 , а не створеного ним ФГ «Агроперспектива-ХХІ».
Згідно із частинами першою та другою статті 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону. Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім`ї, відповідно до закону.
За положеннями частини четвертої статті 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа. Фермерське господарство діє на основі установчого документа (для юридичної особи - статуту). В установчому документі зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.
Згідно зі статтею 8 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою.
Відповідно до частини першої статті 12 Закону №973-IV (в редакції, що діяла станом на дату укладення договору оренди земельної ділянки) землі фермерського господарства можуть складатися із, зокрема, земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.
Згідно зі статтею 19 Закону України «Про фермерське господарство» до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.
Відповідно до частини другої статті 20 Закону України «Про фермерське господарство» майнові права, що входять до складеного капіталу фермерського господарства, передаються йому на визначений у статуті термін.
З наведених норм права вбачається, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію на земельних ділянках, наданих їм в оренду для ведення фермерського господарства. При цьому фермерське господарство створюється після набуття громадянином, який виявив бажання створити фермерське господарство, права користування земельною ділянкою. Землі фермерського господарства складаються, у тому числі із земельних ділянок, що використовується ним на умовах оренди. Право користування такими земельними ділянками зазначається в його статуті, який має містити відомості про земельну ділянку, а також термін, на який передається це майнове право.
Отже, в силу наведених вище норм права після укладення громадянином договору оренди земельної ділянки державної та комунальної власності для ведення фермерського господарства та створення цим громадянином фермерського господарства права й обов`язки орендаря такої земельної ділянки за договором оренди землі переходять від громадянина до фермерського господарства з дня проведення його державної реєстрації. З цього часу обов`язки землекористувача земельної ділянки здійснює фермерське господарство, а не громадянин, якому вона надавалась.
При цьому укладення з орендодавцем та подання державному реєстратору додаткової угоди до договору оренди землі про заміну орендаря з громадянина на фермерське господарство чинним законодавством України не передбачено, відповідно не є обов`язковим.
У відносинах, а також спорах з іншими суб`єктами, голова фермерського господарства, якому була передана у власність, постійне користування чи оренду земельна ділянка, виступає не як самостійна фізична особа, власник, користувач чи орендар земельної ділянки, а як представник (голова, керівник) фермерського господарства.
Велика Палата Верховного Суду вже звертала увагу, що у відносинах, а також спорах з іншими суб`єктами, голова фермерського господарства, якому була передана у власність, постійне користування чи оренду земельна ділянка, виступає не як самостійна фізична особа, власник, користувач чи орендар земельної ділянки, а як представник (голова, керівник) фермерського господарства. У таких правовідносинах їх суб`єктом є не фізична особа - голова чи керівник фермерського господарства, а фермерське господарство як юридична особа (постанова Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 615/2197/15-ц (провадження № 14-533цс18)).
Разом з тим, судом встановлено, що розпорядженням Кабінету Міністрів України «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад» від 31.01.2018 №60-р зобов`язано Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 1 лютого 2018 р. забезпечити:
формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах, визначених перспективним планом формування територій громад, шляхом проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшою передачею зазначених земельних ділянок у комунальну власність відповідних об`єднаних територіальних громад згідно із статтею 117 Земельного кодексу України;
передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, включених до переліку земельних ділянок державної власності, права на які виставлені на земельні торги, в комунальну власність об`єднаних територіальних громад після оприлюднення результатів земельних торгів та укладення договорів оренди таких земельних ділянок;
здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об`єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відтак, земельні ділянки, право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Реєстрація права комунальної власності здійснюється в силу закону без дотримання вимог статті 117 Земельного кодексу України.
Відповідно до положень пункту 24 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, з дня набрання чинності цим пунктом, тобто з 27.05.2021, землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:
а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);
б) оборони;
в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;
г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
ґ) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності;
д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;
е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Тобто, Головне управління Держгеокадастру у Київській області з дня набрання чинності пунктом 24 Земельного кодексу України, а саме, з 27.05.2021, не має права здійснювати правомочності власника щодо спірної земельної ділянки, яка мала бути передана у комунальну власність територіальних громад, отже не може виступати позивачем даному спорі, як про те твердять представники третьої особи-3.
Разом з тим, для переходу у комунальну власність територіальної громади земельної ділянки з кадастровим номером 3221480200:03:003:0022 за Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області має бути зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право державної власності.
У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право державної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3221480200:03:003:0022 перестало існувати, у зв`язку з вчиненими державним реєстратором Комунального підприємства «Реєстрація нерухомості» реєстраційниими діями щодо зміни власника вказаної земельної ділянки, з Головного управління Держгеокадастру у Київській області на ТОВ «Наш Край-1».
Відтак, вказані реєстраційні дії державного реєстратора Комунального підприємства «Реєстрація нерухомості» унеможливили виконання пункту 24 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України та перехід земельної ділянки у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту, а також унеможливлюють для позивача звернутися до належного орендодавця як для приведення у відповідність суб`єктного складу сторін договору оренди земельної ділянки від 27.04.2016 №377 до норм законодавства, яке змінилося, так і для ініціювання продовження строку оренди/поновлення договору оренди на новий строк.
Враховуючи вище викладене, орендар ФГ «Агроперспектива-ХХІ» як орендар є належним позивачем в даній справі, який має право вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, а позовні вимоги ФГ «Агроперспектива-ХХІ» про скасування рішення державного реєстратора та скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку за ТОВ "Наш Край-1", з огляду на вище викладене, є необхідним для ефективного відновлення його права.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року. Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» №475/97-ВР від 17 липня 1997 року ратифіковано Конвенцію про захист прав і основних свобод людини 1950 року. Перший протокол та протоколи № 2, 4, 7, 11 до Конвенції.
Згідно із статтею 1 Першого протоколу Конвенції кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами, міжнародного права.
Пунктом 21 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Федоренко проти України» від 30 червня 2006 року визначено, що відповідно до прецедентного права органів, що діють на підставі Конвенції, право власності може бути «існуючим майном» або коштами, включаючи позови, для задоволення яких позивач може обґрунтовувати їх принаймні «виправданими очікуваннями» щодо отримання можливості ефективного використання права власності.
Згідно з ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Однією з засад судочинства, регламентованих п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, є змагальність сторін та свобода в наданні ними до суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до положень ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідачами суду не надано жодних належних та допустимих доказів у спростування позовних вимог, не здобуто таких доказів і в ході судового розгляду.
Аргументи третьої особи 3 Григоровича С.В. судом уважно розглянуті, досліджені та не спростовують висновків суду, викладених у мотивувальній частині рішення.
Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч. 5 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до п. 5 ч. 4 ст. 238 Господарського процесуального кодексу України у мотивувальній частині рішення зазначається, зокрема, мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику.
Суд зазначає, що право на справедливий суд, передбачене статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає право особи на обґрунтоване рішення. У справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» від 27.09.2001 ЄСПЛ зазначив, що лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватися публічний контроль здійснення правосуддя.
Враховуючи вищевикладене, даючи юридичну оцінку зібраним по справі доказам у їх сукупності, рішення державного реєстратора Комунального підприємства «Реєстрація нерухомості» Скрипки Лілії Володимирівни про державну реєстрацію права власності за індексним номером 44176260 від 21.11.2018, на підставі якого право власності на земельну ділянку площею 65,8646 га, цільове призначення: для ведення фермерського господарства, кадастровий номер 3221480200:03:003:0022, адреса: Київська обл., Васильківський р-н, Барахтівська сільська рада (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1700326432214, номер запису про право власності 29039720), зареєстровано за Товариством з обмеженою відповідальністю «Наш Край-1» (ідентифікаційний код 42579798) є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
З огляду на те, що право власності ТОВ «Наш Край-1» на земельну ділянку площею 65,8646 га, цільове призначення: для ведення фермерського господарства, кадастровий номер 3221480200:03:003:0022, адреса: Київська обл., Васильківський р-н, Барахтівська сільська рада (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1700326432214 не було набуто у передбачений законом спосіб, вимога позивача про скасування державної реєстрації права власності ТОВ «Наш Край-1» у Державному реєстрі речових прав є обґрунтованою, документально доведеною та такою, яку також належить задовольнити.
У зв`язку із задоволенням позову витрати позивача по сплаті судового збору в розмірі 4 540,00 грн. (дві вимоги немайнового характеру) та витрати по сплаті за проведення судової земельно-технічної експертизи в сумі 17 847,50 грн., суд у відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладає порівну на відповідачів по 11 193,72 грн.
Суд звертає увагу на те, що первісна редакція позовної заяви, з якою ФГ «Агроперспектива-ХХІ» звернулось до господарського суду Київської області, містила чотири вимоги немайнового характеру, відтак, позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 9080,00 грн. (т. 1, а.с. 20).
В подальшому, заявою ФГ «Агроперспектива-ХХІ» від 06.05.2021 про усунення недоліків позовної заяви було змінено кількість позовних вимог, відтак ухвалою господарського суду Київської області від 24.05.2021 відкрито провадження у справі за двома вимогами немайнового характеру.
Відповідно до пункту 1 частини 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
З огляду на викладене, позивач ФГ «Агроперспектива-ХХІ» не позбавлено права вирішити питання про повернення зайве сплаченого судового збору в розмірі 4 540,00 грн., шляхом звернення до суду з відповідним клопотанням.
Керуючись статтями 4, 12, 73-92, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Фермерського господарства «Агроперспектива-ХХІ» до Державного реєстратора комунального підприємства «Реєстрація нерухомості» Скрипки Лілії Володимирівни, Товариства з обмеженою відповідальністю «Наш Край-1», за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Головного управління Держгеокадастру у Київській області, Обухівської районної державної адміністрації Київської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 , про скасування рішення державного реєстратора та скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку, задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора комунального підприємства «Реєстрація нерухомості» Скрипки Лілії Володимирівни про державну реєстрацію права власності за індексним номером 44176260 від 21.11.2018, на підставі якого право власності на земельну ділянку площею 65,8646 га, цільове призначення: для ведення фермерського господарства, кадастровий номер 3221480200:03:003:0022, адреса: Київська обл., Васильківський р-н, Барахтівська сільська рада (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1700326432214, номер запису про право власності 29039720), зареєстровано за Товариством з обмеженою відповідальністю «Наш Край-1» (ідентифікаційний код 42579798).
3. Скасувати державну реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно товариства з обмеженою відповідальністю «Наш Край-1» (ідентифікаційний код 42579798) на земельну ділянку площею 65,8646, цільове призначення: для ведення фермерського господарства, кадастровий номер 3221480200:03:003:0022, адреса: Київська обл., Васильківський район, Барахтівська сільська рада (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1700326432214, номер запису про право власності: 29039720; дата, час державної реєстрації: 21.11.2018 14:11:00; державний реєстратор: Скрипка Лілія Володимирівна, Комунальне підприємство «Реєстрація нерухомості», Київська обл., підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 44176260 від 21.11.2018 17:24:37) та припинити його.
4. Стягнути з державного реєстратора комунального підприємства «Реєстрація нерухомості» Скрипки Лілії Володимирівни (07301, Київська обл., м. Вишгород, вул. Симоненка, буд. 4-Б, корпус 1, приміщення 1029, ідентифікаційний код НОМЕР_3 )
на користь Фермерського господарства «Агроперспектива-ХХІ» (08646, Київська обл., Васильківський р-н, сільрада Барахтівська, с. Барахти, вул. Михайлівська 55, ідентифікаційний код 40846375)
11 193,72 грн. (одинадцять тисяч сто дев`яносто три гривні сімдесят дві копійки) судових витрат.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Наш Край-1» (08600, Київська обл., м. Васильків, вул. Шевченка, буд. 1-А, ідентифікаційний код 42579798),
на користь Фермерського господарства «Агроперспектива-ХХІ» (08646, Київська обл., Васильківський р-н, сільрада Барахтівська, с. Барахти, вул. Михайлівська 55, ідентифікаційний код 40846375)
11 193,72 грн. (одинадцять тисяч сто дев`яносто три гривні сімдесят дві копійки) судових витрат.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення підписано 26.12.2022.
Суддя О.В. Конюх
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2022 |
Оприлюднено | 28.12.2022 |
Номер документу | 108085552 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про визнання незаконним акта, що порушує право користування земельною ділянкою щодо визнання незаконним акта, що порушує право оренди |