У Х В А Л А
"10" січня 2023 р. Справа № 596/1375/22
Провадження № 2/596/77/2023
Гусятинський районний суд Тернопільської області в складі: головуючої судді Лисюк І.О., за участю секретаря судового засідання Стасюк О.Д., позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_1 адвоката Теслі П.О., представника відповідача ТОВ «Тернопільобленерго» Іванківа П.В.,
провівши підготовчесудове засідання в смт. Гусятин в цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах якого діє представник адвокат Тесля Петро Олексійович до ТОВ «Тернопільобленерго», третя особа на стороні відповідача Гусятинським РЕМ ВАТ «Тернопільобленерго» про визнання незаконним прийняття рішення про припинення електропостачання та зобов`язання його відновлення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 в інтересах якого діє представник адвокат Тесля П.О. звернувся до суду із позовом, посилаючись на те, що він, ОСОБА_1 фактично проживає с. Кривеньке Чортківського району, але зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 в житловому будинку загальною площею 89,4 кв.м. житловою площею 50,4 кв.м. в якому по 1/3 частина належить йому та покійній матері ОСОБА_2 .
Окрім нього в будинку зареєстровано 2 (двоє) осіб, дружина ОСОБА_3 , дочка ОСОБА_4 . Він користується спадковим майном, частково проживає в ньому, здійснює догляд за ним, обробляє земельну ділянку, здійснює поточні ремонти, тощо.
По вказаному будинку здійснюється електропостачання згідно договору по особовому рахунку № НОМЕР_1 який укладений з ОСОБА_2 .
Відповідачем з травні 2022 року прийнято рішення про відключення від системи розподілу будинку від електропостачання з підстав як зазначено у відповіді відповідача - звернень щодо надання послуг з розподілу електроенергії не було, дані про використання електроенергії не надходили, оплата не здійснювалася, що вважає такі дії відповідача не законними а підстави прийняття рішення про відключення від системи розподілу електроенергії будинку наведені відповідачем безпідставними.
Вважає, що він як співвласник будинку і не залежно від того на кого був укладений договір з електропостачання має такі ж самі права як і сторона договору яка його укладала, а але оскільки він не проживає у вказаному будинку, не користується електричними засобами, тобто не споживає електроенергію, відповідно не сплачує за її використання.
Вважає що відповідач неправомірно прийшов до такого рішення, керувався непідтвердженими підставами, зазначивши що вибула сторона договору у зв`язку із смертю а тому договір вважається припиненим, не переконався про наявність інших власників користувачів, спадкоємців, порушив рішення НКРЕКП в повідомленні якої зазначено, що з 24 лютого 2022 року і до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі. Така вимога діє відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2022 р. № 206.
Тому просить визнати незаконними дії відповідача з приводу прийняття рішення про відключення від системи розподілу електропостачання будинку за адресою АДРЕСА_1 відповідно до договору № 550001 та зобов`язати відновити електропостачання.
Ухвалою суду від 04 листопада 2022 року відкрито провадження у цивільній справі та прийнято до розгляду зазначену позовну заяву.
Представник відповідача ТОВ «Тернопільобленерго» подав відзив на позов, у якому виклав заперечення проти позову, посилаючись на те, що станом на дату припинення договірних відносин, закриття особового рахунку о/р НОМЕР_1 та припинення електропостачання - 31.07.2017, Гусятинський ТЕМ не мав жодної інформації протягом тривалого часу про наявність інших користувачів електроенергії чи співвласників домогосподарства за зазначеною адресою. Позивач не повідомляв Гусятинський РЕМ про зміну споживача по договору про користування електричною енергією для населення, не уклав договору з Гусятинським РЕМ про користування електричною енергією, а відповідно не набув статусу споживача електричної енергії. В свою чергу, ВАТ «Тернопільобленерго» не має повноважень встановлювати наявність спадкоємців чи власників майна.
Згідно п. 2 Правил користування електричною енергією для населення (діючих до26.06.2018 , побутовий споживач - фізична особа, яка використовує електричну енергію для задоволення власних побутових потреб на підставі договору про користування електричною енергією з електропостачальником.
Відповідно до п.6 Правил користування електричною енергією для населення (діючих до 26.06.2018, у разі звернення до електропостачальника особи, яка є спадкоємцем та/або яка на час відкриття спадщини проживала разом із побутовим споживачем, з яким було укладено договір, протягом строку оформлення відповідних прав на об`єкт відключення електроустановок об`єкта електропостачальником не здійснюється за умови своєчасної оплати спожитої електричної енергії. На цей строк електропостачальник укладає із зазначеними особами договір на строк, необхідний для оформлення відповідних прав на об`єкт.
Якщо день припинення постачання електричної енергії на об`єкт побутового споживача збігається з днем подання новим власником (користувачем) об`єкта заяви про укладення договору про користування електричною енергією або така заява подана до зазначеного дня, відключення електроустановок об`єкта побутового споживача не здійснюється. З новим власником (користувачем) об`єкта, укладається новий договір в установленому цими Правилами порядку.
З 01.01.2019 ВАТ «Тернопільобленерго» не здійснює постачання електричної енергії. Відповідно до вимог Закону та постанови НКРЕКП від 20.11.2018 №1468 ВАТ «Тернопільобленерго» виконує функції оператора системи розподілу у Тернопільській області та надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі відповідних договорів споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Взаємовідносини оператора систем розподілу та користувачів системи розподілу регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ), згідно вимог яких не допускається розподіл електричної енергії споживачу за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Відповідно до п. 2, 4 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії», укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією (індивідуальні характеристики об`єкта, потужність, клас надійності,ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо), укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом та операторами системи розподілу шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Таким чином, на дату введення на території України ринку електричної енергії - 01.01.2019 р. та зміни нормативно-правових актів та правовідносин суб`єктів ринку електричної енергії у сфері електроенергетики, ОСОБА_1 не звертався в Гусятинський РЕМ ВАТ «Тернопільобленерго» для встановлення договірних відносин про користування електричної енергії, а відповідно станом на 01.01.2019 не мав діючого договору про користування електричної енергії на умовах якого позивач міг би автоматично приєднатися до договору та стати споживачем послуги з розподілу електричної енергії, як то визначено п. 2, 4 Постанови від 14.03.2018 № 312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії».
На думку сторони відповідача, позивач не вчинив дій щодо встановлення договірних відносин про користування електричної енергії до 01.01.2019 року, відповідно, не маючи чинних умов договору про користування електричною енергією не набув по факту споживання чи оплати чи на умовах діючого договору про користування електричної енергії прав і обов`язків споживача послуги розподілу електричної енергії, а тому, з врахуванням положень 4.1.26, 4.1.9 Кодексу системи розподілу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 310, може приєднатися до системи розподілу електричної енергії на підставі послуги приєднання електроустановок замовника.
Позивач безпідставно вважає себе приєднаним до договору, укладеного ОСОБА_2 , оскільки процедура приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу передачі встановлена лише з впровадженням Правил роздрібного ринку електричної енергії п. 2.1.5) та введення на території України ринку електричної енергії. ВАТ «Тернопільобленерго» листом від 08.08.2022 № 3306/19 запропоновано Позивачу скористатись Порядком тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану та роз`яснено порядок такого приєднання.
Для приєднання електроустановок Позивача до електричної мережі, необхідно пройти процедуру приєднання електроустановок відповідно до вимог Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310 для отримання необхідної потужності та приєднання до системи розподілу.
ВАТ «Тернопільобленерго» не вчиняв незаконних дій і не порушував вимог постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 № 206, оскільки за об`єктом АДРЕСА_1 договірні відносини відсутні, а електропостачання припинене з 31.01.2017.
З 01.01.2022 р. згідно Закону України «Про ринок електричної енергії», ВАТ «Тернопільобленерго» є оператором системи розподілу і функції з електропостачання електричної енергії не здійснює.
Враховуючи вищенаведене, сторона відповідача вважає, що в позовних вимогах слід відмовити, оскільки дії товариства ґрунтуються на вимогах Закону України «Про ринок електричної енергії», діючих Правил роздрібного ринку електричної енергії.
В підготовчому судовому засіданні позивач, представники сторін стверджували, що надано усі докази, ними повідомлено про всі обставини що їм відомі, клопотань про витребування додаткових доказів, про забезпечення доказів, призначення експертиз не заявлено, вважали доцільним закрити підготовче провадження та призначити справу до розгляду по суті.
Також, у підготовчому судовому засіданні позивачем ОСОБА_1 було заявлено клопотання про виклик у судове засідання та допит судом свідка ОСОБА_5 , жительку с. Монастириха Чортківського району Тернопільської області.
Суд з урахуванням думки учасників справи приходить до висновку про обґрунтованість клопотання про виклик свідка, яке слід задовольнити та викликати свідка ОСОБА_5 , жительку с. Монастириха Чортківського району Тернопільської області для її допиту в суд. Попередити свідка про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання чи відмову від давання показань.
У підготовчому судовому засіданні проведені наступні дії відповідно до положень ст. 197 ЦПК України: вирішено питання вирішено питання про склад осіб, які беруть участь у справі, з`ясовано, якими доказами учасники справи обґрунтовують обставини, на які вони посилаються в позові; а також вирішено клопотання учасників справи, пов`язані з підготовкою справи до розгляду по суті.
Оскільки спір не врегульовано, виконані завдання підготовчого провадження, суд приходить до висновку про необхідність закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
Справу розглядати суддею одноособово.
Керуючись ст.ст. 91, 197-200, 353 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Закрити підготовче провадження та призначити справу за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах якого діє представник адвокат Тесля Петро Олексійович до ТОВ «Тернопільобленерго», третя особа на стороні відповідача Гусятинським РЕМ ВАТ «Тернопільобленерго» про визнання незаконним прийняття рішення про припинення електропостачання та зобов`язання його відновлення, до судового розгляду по суті у залі судових засідань Гусятинського районного суду Тернопільської області (смт.Гусятин, пр.Героїв Майдану, буд.7), на 17 січня 2023 року на 13 годину 30 хвилин.
Додатково визначити дату наступного судове засідання в справі на 24 січня 2023 року на 13 год.
Про день, час та місце слухання справи повідомити учасників справи.
Клопотання позивача ОСОБА_1 про виклик свідка, задовольнити.
В судове засідання викликати свідка ОСОБА_5 , жительку с. Монастириха Чортківського району Тернопільської області. Попередити свідка про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання чи відмову від давання показань.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Повний текст ухвали складено 10 січня 2023 року.
Суддя Гусятинського районного суду Ірина ЛИСЮК
Суд | Гусятинський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 10.01.2023 |
Оприлюднено | 12.01.2023 |
Номер документу | 108328793 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Гусятинський районний суд Тернопільської області
Лисюк І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні