Постанова
від 27.06.2023 по справі 596/1375/22
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 596/1375/22Головуючий у 1-й інстанції Лисюк І.О. Провадження № 22-ц/817/540/23 Доповідач - Храпак Н.М.Категорія -

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 червня 2023 року м. Тернопіль

Тернопільський апеляційний суд в складі:

головуючого - Храпак Н.М.

суддів - Дикун С. І., Костів О. З.,

за участі секретаря Дідух М.Є.

та сторін позивача ОСОБА_1 , його представника адвоката Теслі П.О., представника відповідача ВАТ Тернопільобленерго Балда-Денисюк Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу №596/1375/22 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Гусятинського районного суду Тернопільської області від 05 квітня 2023 року, ухваленого суддею Лисюк І.О., повний текст якого складено 10 квітня 2023 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до відкритого акціонерного товариства Тернопільобленерго, третя особа на стороні відповідача Гусятинський РЕМ ВАТ Тернопільобленерго про визнання незаконним прийняття рішення про припинення електропостачання та зобов`язання його відновлення,

В С Т А Н О В И В:

у жовтні 2022 року ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до відкритого акціонерного товариства Тернопільобленерго, третя особа на стороні відповідача Гусятинський РЕМ ВАТ Тернопільобленерго про визнання незаконним прийняття рішення про припинення електропостачання будинку за адресою АДРЕСА_1 відповідно до договору № 550001 та зобов`язати відновити електропостачання.

В обґрунтування позову посилається на те, що він фактично проживає с.Кривеньке Чортківського району, але зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 в житловому будинку загальною площею 89,4 кв.м. житловою площею 50,4 кв.м., який належить йому та покійній матері ОСОБА_2 по 1/3 частині кожному.

Окрім нього, в будинку зареєстровано 2 (двоє) осіб, дружина ОСОБА_3 , дочка ОСОБА_4 . Він користується спадковим майном, частково проживає в ньому, здійснює догляд за ним, обробляє земельну ділянку, здійснює поточні ремонти, тощо.

По вказаному будинку електропостачання надавалося згідно договору по особовому рахунку № НОМЕР_1 , який укладений з ОСОБА_2 .

Відповідачем з травні 2022 року прийнято рішення про відключення від системи розподілу будинку від електропостачання з підстав як зазначено у відповіді відповідача - звернень щодо надання послуг з розподілу електроенергії не було, дані про використання електроенергії не надходили, оплата не здійснювалася, що вважає такі дії відповідача не законними а підстави прийняття рішення про відключення від системи розподілу електроенергії будинку наведені відповідачем безпідставними.

Вважає, що він як співвласник будинку і незалежно від того на кого був укладений договір з електропостачання має такі ж самі права як і сторона договору, яка його укладала, але оскільки він не проживає у вказаному будинку, не користується електричними засобами, тобто не споживає електроенергію, відповідно не сплачує за її використання.

Вважає, що відповідач неправомірно прийшов до такого рішення, керувався непідтвердженими підставами, зазначивши що вибула сторона договору у зв`язку із смертю, а тому договір вважається припиненим, не переконався про наявність інших власників користувачів, спадкоємців, порушив рішення НКРЕКП в повідомленні якої зазначено, що з 24 лютого 2022 року і до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі. Така вимога діє відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2022 р. № 206.

Рішенням Гусятинського районного суду Тернопільської області від 05квітня 2023 року у задоволенні позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , жителя: АДРЕСА_1 ) до відкритого акціонерного товариства Тернопільобленерго (адреса місцезнаходження: вул. Енергетична, 2 м. Тернопіль, Тернопільська область, 48245, ідентифікаційний код ЄДРПОУ: 00130725), третя особа на стороні відповідача Гусятинський РЕМ ВАТ Тернопільобленерго про визнання незаконним прийняття рішення про припинення електропостачання та зобов`язання його відновлення, відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення Гусятинського районного суду Тернопільської області від 05 квітня 2023 року та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що суд у рішенні не надав оцінки доказам, а саме, що на час існування спірних правовідносин в будинку проживала внутрішньо переміщена сім`я, яка користувалася електроенергією, та відповідно до довідки сільської ради будинок був обладнаний доступом до електроенергії. Також, 13 грудня 2019 року ОСОБА_1 звертався із заявою до відповідача про переукладення договору №550001, надавши документи, які в нього вимагали та мав на меті укласти договір, але не досяг свої мети через неправомірні дії відповідача, який в силу свого монопольного становища в цій галузі свідомо проігнорував таку заяву та не уклав договору із позивачем.

В матеріалах справи відсутні відомості про відключення від електропостачання будинку в якому зареєстрований позивач станом на 31 січня 2017 року, як на обставину на яку посилався відповідач.

ВАТ Тернопільобленерго подало відзив на апеляційну скаргу ОСОБА_1 , у якому зазначили, що зі смертю ОСОБА_2 дія договору про користування електричною енергією припинилась в силу ст. 25 ЦК України.

Станом на дату припинення договірних відносин, закриття особового рахунку о/р НОМЕР_1 та припинення електропостачання 31.07.2017, Гусятинський РЕМ не мав жодної інформації протягом тривалого часу про наявність інших користувачів електроенергії чи співвласників домогосподарства за зазначеною адресою. Позивач не повідомляв Гусятинський РЕМ про зміну споживача по договору про користування електричною енергією для населення, не уклав договору з Гусятинським РЕМ про користування електричною енергією, а відповідно не набув статусу споживача електричної енергії. В свою чергу, ВАТ Тернопільобленерго не має повноважень встановлювати наявність спадкоємців чи власників майна.

Відповідно до спеціальних нормативно-правових актів, для споживання електроенергії договірні відносини з іншим власником, новим користувачем (власником) об`єкта постачання набувалися після його звернення до енергопостачальника для укладення договору про користування електричною енергією.

Також, у травні 2022 було виявлено факт користування електроенергією особами без договірних відносин, без обґрунтованих підстав користування електричною енергією за адресою ( АДРЕСА_1 ), тому було проведено відключення від системи розподілу. Акт про відключення не складався, оскільки: не було належної особи, відповідального за житловий будинок; без наявності договірних відносин, зафіксованої інформації в базі даних про закриття ос. рах № НОМЕР_1 , таке користування електричною енергією, згідно підпункту 3 п.11.5.2 Кодексу систем розподілу, є несанкціонованим відновленням електроживлення і підставою для припинення розподілу електричної енергії.

Безпідставним та необґрунтованим є висновки апелянта про неправомірність дій відповідача, та свідомого ігнорування заяви від 13.12.2019 року про переукладення договору в силу свого монопольного становища у галузі енергетики.

На заяву від 13.12.2019 року позивач отримав відповідь листом від 19.12.2019 № 244, яким роз`яснено: положення п. 4.1.26 Кодексу системи розподілу щодо резервування договірної потужності за об`єктом терміном 180 днів; необхідністю звернення зі заявою про приєднання електроустановок певної потужності; перелік документів, що потребує долученню до заяви.

На дату введення на території України ринку електричної енергії 01.01.2019 року та зміни нормативно-правових актів та правовідносин суб`єктів ринку електричної енергії у сфері електроенергетики, ОСОБА_1 не звернувся в Гусятинський РЕМ ВАТ Тернопільобленерго для встановлення договірних відносин про користування електричної енергії, а відповідно станом на 01.01.2019 не мав діючого договору про користування електричної енергії на умовах якого позивач міг би автоматично приєднатися до договору про розподіл та стати споживачем послуги з розподілу електричної енергії, як то визначено п. п. 2, 4 Постанови від 14.03.2018 № 312 Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Невірним є судження апелянта, що суд визнав встановленими не доведені обставини стосовно відключення та закриття рахунку 31.07.2022, а також відключення в травні 2022 року, оскільки до матеріалів справи надано копію електронного доказу витягу з бази даних Побут ВАТ Тернопільобленерго по особовому рахунку НОМЕР_1 , під яким міститься зафіксована інформація Відключений з 31.01.2017. На опір. Особовий рахунок закритий 31.01.2017р.

У судовому засіданні ОСОБА_1 та його представник адвокат Тесля П.О. апеляційну скаргу підтримали з мотивів, викладених в ній.

Представник АВТ Тернопільобленерго Балда-Денисюк Л.М. апеляційну скаргу ОСОБА_1 не визнала, вважаючи її безпідставною, а рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим.

Розглянувши справу в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги, заслухавши доповідача, пояснення учасників процесу, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення.

Згідно з ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Як вказано в частині третій статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Частина друга статті 129 Конституції України визначає основні засади судочинства, однією з яких згідно з пунктом 3 цієї частини є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і в доведенні перед судом їх переконливості.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 належить на праві приватної власності 1/3 частина житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_2 частка зазначеного домоволодіння також належала ОСОБА_2 (а.с. 9, 10).

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 06.05.2013 року (а.с. 87).

ОСОБА_1 та члени його сім`ї ОСОБА_3 , ОСОБА_4 з 7 жовтня 2020 року зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , але фактично не проживають у вказаному домоволодінні (а.с. 7, 16).

В цьому домоволодінні у період з 01 квітня 2022 року по 21 червня 2022 року проживали внутрішньо переміщені особи: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 (а.с.17).

Дані факти сторонами не заперечуються, відповідно є такими, що не підлягають доказуванню в силу вимог ч. 1 ст. 82 ЦПК України.

Також встановлено, що на теперішній час енергопостачання в за адресою: АДРЕСА_1 , відключено.

Як слідує із доповідної записки майстра Гримайлівської дільниці Гусятинського РЕМ Тараненка І.М. начальнику Гусятинського РЕМ ВАТ «Тернопільобленерго» від 31.01.2017 року, в результаті проведеної перевірки в населених пунктах с. Монастирихи в січні 2017 року було встановлено, зокрема, що абонент ОСОБА_2 померла, електропостачання господарства припинено, борги вважає безнадійними та пропонує рахунки закрити. До доповідної записки долучено довідку видану виконавчим комітетом Малолуціької сільської ради від 24 січня 2015 року (а.с. 88, 89).

Письмовими доказами у справі також підтверджується та не заперечувалося сторонами, що позивач ОСОБА_1 неодноразово звертався до ПАТ «Тернопільобленерго».

Так, зокрема, 13.12.2019 року позивач звернувся з заявою до керівника Гусятинського ЦОК ТОВ «Тернопільелектропостач» ОСОБА_8 про переукладення договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг по особовому рахунку № НОМЕР_1 . 13.12.2019 року з заявою до начальника Гусятинського РЕМ Іванкова В.П. про переоформлення особового рахунку № НОМЕР_1 з ОСОБА_2 на нього (позивача) у зв`язку зі смертю матері та укласти договір про надання послуг з розподілу електричної енергії., яка була зареєстрована в Гусятинському РЕМ ВАТ «Тернопільобленерго» з вхідним номером 199 від 13.12.2019 року (а.с.92).

На заяву Гусятинським РЕМ ВАТ «Тернопільобленерго» надано відповідь 12.12.2019 року № 244, із змісту якої слідує, що стороною відповідача роз`яснено позивачу, що відповідно до вимог пункту 1.3 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, у разі звернення іншого замовника (нового власника електроустановки) після розірвання договору про постачання електричної енергії (договору про користування електричною енергією) із попереднім власником та здійснення електропередавальною організацією технічних заходів щодо відключення та фактичного від`єднання електроустановок від електричних мереж після 180 календарних днів від дати розірвання відповідного договору електропередавальна організація надає послугу з приєднання в порядку, визначеному цими Правилами. Роз`яснено заявнику право на звернення до Гусятинського РЕМ із заявою про приєднання електроустановки певної потужності, типова форма якого передбачена додатком 2 цих Правил з наданням документів, тобто через проходження процедури приєднання та отримання обсягу договірної потужності на платній основі.

Як слідує із матеріалів справи, наступні звернення позивача до відповідача мали місце в 2022 році. Так, на звернення ОСОБА_1 до Гусятинського РЕМ ВАТ «Тернопільобленерго» від 18 липня 2022 року, від 25липня 2022 року, від 30.09.2022 року, Гусятинським РЕМ додатково було роз`яснено процедуру приєднання електроустановок житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 13, 14, 15).

Також за результатами звернення ОСОБА_1 на урядову «гарячу лінію» від 17.08.2022 року № ГН-14328072/2, від 25.07.2022 року № ГН-14328072, ВАТ «Тернопільобленерго» додатково повідомили позивачу, що договірні відносини по о/р 550001 за адресою: АДРЕСА_1 припинено з 31.01.2017, у зв`язку із смертю власника приватного домогосподарства ОСОБА_2 . З іншим споживачем за зазначеною адресою договірні відносини з розподілу електричної енергії не укладались. Для приєднання електроустановок до електричної мережі, слід пройти процедуру приєднання електроустановки певної потужності відповідно до Кодексу.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що даних про те, що позивачем було вчинено дії, що свідчать про факт приєднання споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) своєчасно, тобто 180 днів після смерті матері, з якою був укладений договір про користування електричної енергією, або даних про те, що позивач пройшов процедуру приєднання електроустановок відповідно до вимог Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14березня 2018 року № 310, для отримання необхідної потужності та приєднання до системи розподілу матеріали справи не містять, а тому позивачем не доведено порушення його прав з боку відповідача.

З таким висновком суду першої інстанції погоджується колегія суддів з огляду на таке.

За загальними правилами статей 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес в один із способів, визначених частиною першою статті 16 ЦК України, або іншим способом, що встановлений договором або законом.

Як вбачається зі змісту частини 1 статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Згідно положень частини 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до частини першої ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Згідно з п. 2 Правил користування електричною енергією для населення (діючих до 26.06.2018 року, надалі - Правил), побутовий споживач - фізична особа, яка використовує електричну енергію для задоволення власних побутових потреб на підставі договору про користування електричною енергією з електропостачальником.

Відповідно до п. 6 Правил, у разі звернення до електропостачальника особи, яка є спадкоємцем та/або яка на час відкриття спадщини проживала разом із побутовим споживачем, з яким було укладено договір, протягом строку оформлення відповідних прав на об`єкт відключення електроустановок об`єкта електропостачальником не здійснюється за умови своєчасної оплати спожитої електричної енергії. На цей строк електропостачальник укладає із зазначеними особами договір на строк, необхідний для оформлення відповідних прав на об`єкт.

Якщо день припинення постачання електричної енергії на об`єкт побутового споживача збігається з днем подання новим власником (користувачем) об`єкта заяви про укладення договору про користування електричною енергією або така заява подана до зазначеного дня, відключення електроустановок об`єкта побутового споживача не здійснюється. З новим власником (користувачем) об`єкта, укладається новий договір в установленому цими Правилами порядку.

Згідно з п. 7 Правил, для споживання електроенергії новий наймач (власник) квартири або іншого об`єкта повинен звернутися до енергопостачальника для укладення договору про користування електричною енергією.

Пунктом 1.13 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених постановою НКРЕ від 17.01.2013 № 32 (діяла до 19.04.2018) та п. 4.1.26 Кодексу системи розподілу електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310 (діючого з 19.04.2018), у разі розірвання договору про постачання електричної енергії (договору про користування електричною енергією) та, як наслідок, здійснення електропередавальною організацією технічних заходів щодо відключення та фактичного від`єднання електроустановок (об`єкта в цілому) від електричних мереж резервування потужності за таким об`єктом відбувається впродовж 180 календарних днів від дати розірвання договору.

У разі звернення іншого замовника (нового власника електроустановки (об`єкта) після розірвання договору про постачання електричної енергії (договору про користування енергією) із попереднім власником та здійснення електропередавальною організацією технічних заходів щодо відключення та фактичного від`єднання електроустановок (об`єкта) від електричних мереж після 180 календарних днів від дати розірвання договору електропередавальна організація надає послугу з приєднання в порядку, визначеному цими Правилами.

11 червня 2017 року набрав чинності Закон України Про ринок електричної енергії» (надалі Закон), яким запроваджено нову модель ринку, який передбачає відокремлення діяльності з розподілу та постачання електроенергії.

З 01.01.2019 ВАТ Тернопільобленерго не здійснює постачання електричної енергії. Відповідно до вимог Закону та постанови НКРЕКП від 20.11.2018 № 1468 ВАТ Тернопільобленерго виконує функції оператора системи розподілу у Тернопільській області та надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі відповідних договорів споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Так, положеннями ст. 72 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що роздрібний ринок функціонує для задоволення потреб споживачів у електричній енергії та пов`язаних з цим послуг. Учасниками роздрібного ринку електричної енергії є споживачі, електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачам.

Постачання електричної енергії споживачу здійснюється електропостачальником за відповідним договором постачання електричної енергії, укладеним відповідно до правил роздрібного ринку.

Оператор системи передачі та оператори систем розподілу забезпечують приєднання електроустановок споживачів до електричних мереж у порядку, встановленому статтею 21 цього Закону.

Передачу та розподіл електричної енергії, що постачається споживачам, здійснюють оператор системи передачі та оператори систем розподілу відповідно до договорів, що укладаються із споживачем та/або постачальником електричної енергії відповідно до Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Правил роздрібного ринку. Облік спожитої споживачем електричної енергії здійснюється постачальником послуг комерційного обліку.

Взаємовідносини оператора систем розподілу та користувачів системи розподілу регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), затвердженими постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №312.

Відповідно до пункту 1.2.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Згідно з пунктом 3.1.7 ПРРЕЕ договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником.

Відповідно до пункту 3.1.8 ПРРЕЕ договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання споживачу всього обсягу фактичного споживання електричної енергії за певним об`єктом у певний період часу одним електропостачальником відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції.

Згідно пункту 3.1.9 ПРРЕЕ споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається.

Приписами пункту 4.1.26 Кодексу системи розподілу електричної енергії, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310 регламентовано, що у разі розірвання договору про постачання електричної енергії договору про користування електричною енергією) та, як наслідок, здійснення електропередавальною організацією технічних заходів щодо відключення та фактичного від`єднання електроустановок (об`єкта в цілому) від електричних мереж резервування потужності за таким об`єктом відбувається впродовж 180 (ста вісімдесяти) календарних днів (від дати розірвання договору).

У разі звернення іншого замовника (нового власника електроустановки (об`єкта)) після розірвання договору про постачання електричної енергії (договору про користування електричною енергією) із попереднім власником та здійснення електропередавальною організацією (ОСР в редакції Кодексу) технічних заходів щодо відключення та фактичного від`єднання електроустановок (об`єкта) від електричних мереж після 180 (ста вісімдесяти) календарних днів від дати розірвання відповідного договору електропередавальна організація (ОСР згідно Кодексу) надає послугу з приєднання в порядку, визначеному цими Правилами ( розділом Кодексу).

З 24 лютого 2022 року на території України, введено воєнний стан Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022. У зв`язку з цим, постановою НКРЕКП 26.03.2022 №352 затверджено Порядок тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану.

Для отримання проекту договору про тимчасове приєднання рекомендуємо звернутись до Гусятинського РЕМ із заявою про тимчасове приєднання. До заяви про тимчасове приєднання додаються такі документи: копії паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, належним чином оформлений документ, що посвідчує право на представництво інтересів особи у випадку подання заяви представником; копію документа, що підтверджує право власності чи користування об`єктом нерухомого майна; лист суб`єкта господарювання про згоду приєднати електроустановки замовника до власних електричних мереж у рахунок тимчасового зменшення величини договірної потужності споживання за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії та технічні вимоги та/або вихідні дані, отримані від суб`єкт: господарювання (у разі приєднання електроустановок замовника до електричних мереж суб`єкта господарювання); графічні матеріали у довільній формі із зазначенням місця розташування об`єкт: (об`єктів) замовника, земельної ділянки замовника та прогнозованої точки приєднання (для об`єктів, що приєднуються до електричних мереж уперше). Оператор системи розподілу не пізніше ніж на п`ятий календарний день з дати реєстрації заяви про тимчасове приєднання та всіх необхідних документів надає замовнику проект договору про тимчасове приєднання, орієнтовний розрахунок вартості приєднання, також проект технічних умов на тимчасове приєднання.

Матеріалами справи підтверджується, що електропостачання до будинку АДРЕСА_1 по особовому рахунку НОМЕР_1 здійснювалося згідно договору, укладеного з ОСОБА_2 , яка ІНФОРМАЦІЯ_2 померла. Тому договірні відносини 31.07.2017 з ОСОБА_2 припинилися, було закрито особовий рахунок НОМЕР_1 , про що зафіксовано в електронній базі даних Побут ВАТ Тернопільобленерго, витяг з бази даних по даному особовому рахунку долучено до матеріалів справи.

Станом на дату припинення договірних відносин і відключення електроенергії, та в подальшому у Гусятинського РЕМ була відсутня інформація щодо наявності інших користувачів електроенергії чи співвласників домогосподарства за зазначеною адресою, позивач протягом 180 днів не повідомив Гусятинський РЕМ про зміну споживача по вказаному договору про користування електричною енергією, не уклав у вказаний термін договору про користування електричною енергією і відповідно не набув статусу набувача електричною енергії.

Тому, згідно з п. 1.13 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених постановою НКРЕ від 17.01.2013 № 32 (діяла до 19.04.2018) та п. 4.1.26 Кодексу системи розподілу електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310 (діючого з 19.04.2018), у разі розірвання договору про постачання електричної енергії (договору про користування електричною енергією) та, як наслідок, здійснення електропередавальною організацією технічних заходів щодо відключення та фактичного від`єднання електроустановок (об`єкта в цілому) від електричних мереж резервування потужності за таким об`єктом відбувається впродовж 180 календарних днів від дати розірвання договору.

У разі звернення іншого замовника (нового власника електроустановки (об`єкта) після розірвання договору про постачання електричної енергії (договору про користування енергією) із попереднім власником та здійснення електропередавальною організацією технічних заходів щодо відключення та фактичного від`єднання електроустановок (об`єкта) від електричних мереж після 180 календарних днів від дати розірвання договору електропередавальна організація надає послугу з приєднання в порядку, визначеному цими Правилами та отримання обсягу договірної потужності на платній основі.

Як вбачається із матеріалів справи, що позивач звернувся до відповідача із заявою про переукладення договору про користування електричною енергією за спірною адресою лише 13 грудня 2019 року, тобто значно пропустивши 180 днів, визначених діючим законодавством. На заяву від 13.12.2019 року позивач отримав відповідь листом від 19.12.2019 № 244, яким роз`яснено: положення п. 4.1.26 Кодексу системи розподілу щодо резервування договірної потужності за об`єктом терміном 180 днів; необхідністю звернення зі заявою про приєднання електроустановок певної потужності; перелік документів, що потребує долученню до заяви.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що не заслуговують на увагу доводи апелянта про те, що незалежно від того на кого був укладений договір з електропостачання, відповідач зобов`язаний укласти з ним відповідний договір, оскільки неукладення договору правонаступником або співвласником протягом встановленого строку 180 календарних днів від дати розірвання договору є наслідком приєднання до системи розподілу через проходження процедури приєднання та отримання обсягу договірної потужності на платній основі.

Також є безпідставними доводи заявника, що в матеріалах справи відсутні відомості та докази про відключення від електропостачання будинку станом на 31 січня 2017 року, оскільки відповідачем надано суду витяг з бази даних по особовому рахунку НОМЕР_1 з електронної бази даних Побут ВАТ Тернопільобленерго, який долучений до матеріалів справи, де зафіксовано факт припинення електропостачання до спірного будинку.

Отже, наведені в апеляційній скарзі доводи були предметом дослідження у суді першої інстанції із наданням відповідної правової оцінки всім фактичним обставинам справи, яка ґрунтується на вимогах законодавства.

Відповідно до статті 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Таким чином, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без задоволення, а рішення Гусятинського районного суду Тернопільської області від 05 квітня 2023 року залишити без змін, оскільки висновки місцевого суду відповідають обставинам справи, узгоджуються з нормами процесуального права, які судом застосовані правильно, а доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції.

Судові витрати за розгляд в апеляційній інстанції покласти на строни в межах ним понесених.

Керуючись ст. ст. 35, 259, 374, 375, 381, 382, 383, 384, 389, 390 ЦПК України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Гусятинського районного суду Тернопільської області від 05квітня 2023 року залишити без змін.

Судові витрати покласти на сторони в межах ними понесеними.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст судового рішення виготовлений 03 липня 2023 року.

Головуюча Н.М. Храпак

Судді: С.І. Дикун

О.З. Костів

СудТернопільський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення27.06.2023
Оприлюднено05.07.2023
Номер документу111936329
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них

Судовий реєстр по справі —596/1375/22

Постанова від 27.06.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Храпак Н. М.

Ухвала від 22.05.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Храпак Н. М.

Ухвала від 03.05.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Храпак Н. М.

Рішення від 05.04.2023

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Рішення від 05.04.2023

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 10.01.2023

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 10.01.2023

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 04.11.2022

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні