РІШЕННЯ
Іменем України
02 лютого 2023 року м. Чернігівсправа № 927/1030/22
Господарським судом Чернігівської області, в складі судді Романенко А.В., за правилами спрощеного позовного провадження розглянуто справу
за позовом: Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз",
вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14021;
адреса електронної пошти: nataliya.ignatenko@cngas.com.ua;
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Український-Аграрний-Союз",
вул. Гагаріна, 43, с. Кунашівка, Ніжинський район, Чернігівська область, 16646;
адреса електронної пошти: i.babkin@nezhin.ua;
предмет спору: про стягнення 180015,75грн
без виклику (повідомлення) сторін
21.11.2022, надійшов позов Акціонерного товариства "Оператор газорозподільчої системи "Чернігівгаз" (далі - АТ "Оператор "ГРМ Чернігівгаз") до Товариства з обмеженою відповідальністю "Український-Аграрний-Союз" (далі - ТОВ "Український - Аграрний - Союз") про стягнення 180015,75грн заборгованості за надані послуги з розподілу природного газу за договором №094210198РЕР016 від 01.10.2016 за період з 01.03.2022 по 31.05.2022 (надалі - Договір).
Ухвалою суду від 05.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду; відкрито провадження в справі; постановлено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та без повідомлення (виклику) сторін; сторонам установлено процесуальні строки для подачі заяв по суті спору, зокрема відповідачу 15 календарних днів з дня отримання ухвали суду, для подачі відзиву на позов.
Будь-яких клопотань від сторін про розгляд даної справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи, в порядку визначеному статтею 252 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України), на адресу суду не надходило. Право сторін на подачу до суду клопотань наведеного змісту роз`яснено при відкритті провадження в справі.
Ухвала суду про відкриття провадження в справі направлена сторонам засобами електронного та поштового зв`язку за адресами їх державної реєстрації (рекомендовані поштові відправлення 1400055331687, 1400055331830).
Відповідач, у належний строк, скористався правом на подачу, в порядку статей 165, 178, 251 ГПК України, мотивованого відзиву на позов (що попередньо направлений на адресу позивача), в якому проти задоволення вимог заперечував у повному обсязі. Звертав увагу суду, що 31.01.2022 о 09:00, працівниками АТ «Чернігівгаз», в особі провідного інженера з метрології ВМУМ Мельничок О.Д. та слюсаря Кандаурова Ю.В., у присутності представника відповідача Жиманя М.І., проведено контрольний огляд комерційного ВОГ та відключено споживача від газопостачання, методом установлення інвентарної заглушки на вхідній засувці згідно з Правилами безпеки систем газопостачання (п.3.17) (акт обстеження / контрольного огляду ВОГ, що доданий до матеріалів позовної заяви), що відповідно до абзацу 4 п.9 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем (затвердженого постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015) звільняє відповідача від обов`язку по оплаті вартості послуг з розподілу природного газу в спірному періоді, враховуючи, що він постійно був відключений від систем газоспоживання.
Позивач, у належний строк, правом на подачу письмової відповіді на відзив не скористався.
Судочинство в господарських судах здійснюється на засадах диспозитивності та змагальності сторін (статті 13, 14 ГПК України).
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, установлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, установлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 248 ГПК України, суд розглядає справи в порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження в справі.
Судом також враховано, що в силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
Правовідносини між споживачем та газорозподільною організацією врегульовано Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015 (надалі - НКРЕКП) та постановою НКРЕКП №2498 від 30.09.2015 «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу».
Відповідно до п.4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем (надалі - Кодекс ГРМ):
- договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким оператор газорозподільної системи забезпечує цілодобовий доступ об`єкта споживача до газорозподільної системи для можливості розподілу природного газу;
- доступ до газорозподільної системи - право користування потужністю складової (об`єкта) газорозподільної системи в обсязі та на умовах, установлених у договорі (технічній угоді) про надання відповідних послуг з оператором газорозподільної системи.
Згідно з п.1 глави 3 розділу І Кодексу ГРМ доступ суб`єктів ринку природного газу до ГРМ, що на законних підставах знаходиться в власності чи користуванні (в тому числі в експлуатації) Оператора ГРМ, здійснюється на принципах: забезпечення рівних прав доступу, в тому числі приєднання, до ГРМ відповідно до вимог цього Кодексу; забезпечення Оператором ГРМ належної якості послуг доступу (приєднання) на договірних засадах; забезпечення суб`єктами ринку природного газу критеріїв доступу, визначених розділами V та VI цього Кодексу, та належних розрахунків за надані послуги.
За п.3 глави 3 розділу І Кодексу ГРМ для забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи та можливості розподілу (переміщення) належного споживачу (суміжному суб`єкту ринку природного газу) природного газу ГРМ обов`язковою умовою є наявність фізичного підключення об`єкта споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) до ГРМ.
Споживачі, в тому числі побутові, та суміжні суб`єкти ринку природного газу, які фізично підключені до ГРМ, забезпечуються цілодобовим доступом до ГРМ та можливістю розподілу (переміщення) природного газу ГРМ у порядку, визначеному в розділі VI цього Кодексу.
Взаємовідносини, пов`язані з розподілом природного газу споживачам, у тому числі побутовим споживачам, підключеним до/через ГРМ, включаючи забезпечення Оператором ГРМ цілодобового їх доступу до ГРМ для споживання (розподілу) належного їм (їх постачальникам) природного газу, регулюються договором розподілу природного газу, укладеним між Оператором ГРМ та споживачем відповідно до вимог глави 3 розділу VI цього Кодексу (пункт 5 глави 3 розділу І Кодексу ГРМ).
На підставі укладеного договору розподілу природного газу Оператор ГРМ: присвоює споживачу (точці комерційного обліку), в тому числі побутовому споживачу, персональний EIC-код суб`єкта ринку природного газу та передає його Оператору ГТС для ідентифікації споживача в інформаційній платформі Оператора ГТС, у тому числі для цілей закріплення споживача в Реєстрі споживачів відповідного постачальника та здійснення оперативних заходів при запровадженні процедури зміни його постачальника; надає послугу споживачу із забезпечення цілодобового доступу до ГРМ в межах приєднаної потужності його об`єкта для можливості споживання ним відповідних об`ємів природного газу, виділених постачальником природного газу; забезпечує формування та передачу даних прогнозів відборів/споживання природного газу та обсягів фактичного споживання природного газу споживачем Оператору ГТС у порядку, визначеному Кодексом ГТС та цим Кодексом (п.6 глави 3 розділу І Кодексу ГРМ).
За п.1, та п.2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРМ суб`єкти ринку природного газу (в тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року N2498 (надалі - типовий договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.
Відповідно до п.1 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, в тому числі побутовими споживачами, об`єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.
Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.
Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
За п.3 та п.4 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) за формою Типового договору розподілу природного газу.
Оператор ГРМ зобов`язаний на головній сторінці свого веб-сайту, а також в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору розподілу природного газу та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Пунктами 1, 2, 3 глави 5 розділу VI Кодексу ГРМ передбачено, що споживання (відбір) природного газу з газорозподільної системи за наявності укладеного договору розподілу природного газу між споживачем та Оператором ГРМ здійснюється за умови: включення споживача до Реєстру споживачів будь-якого постачальника на відповідний розрахунковий період; забезпечення споживачем своєчасних розрахунків з Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.
Порядок включення споживача до Реєстру споживачів постачальника визначається відповідно до вимог Кодексу ГТС.
Фактичний розподіл природного газу для потреб споживача здійснюється Оператором ГРМ у загальному потоці природного газу від точок його надходження в ГРМ до пунктів призначення споживача.
За відсутності в споживача діючого постачальника (якщо споживач не включений до Реєстру споживачів будь-якого постачальника) в відповідному розрахунковому періоді споживач не має права здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи та має подати до Оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт.
За абзацом 1 п.9 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадків, передбачених цим пунктом, у тому числі розірвання цього договору або внесення змін до заяви-приєднання, що є додатком до договору розподілу природного газу, та вилучення об`єкта споживача.
Судом установлено, що 01.10.2016, ТОВ «Український-Аграрний-Союз» (споживач, відповідач) підписав заяву-приєднання №094210198РЕР016 до умов типового договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) на об`єкт, розташований за адресою: вул. Франка, 267Е, с. Кунашівка, Ніжинський район, Чернігівська область; величина приєднаної потужності - 396,077м3/год; персональний ЕІС-код - 56ХО00010198Р00U; оператор ГРМ: АТ Чернігівгаз (позивач).
Згідно з п.2.1. типового договору Оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та оплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
Відповідно до п.2.2. договору обов`язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ.
За п.5.4. договору порядок визначення об`єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об`ємів природного газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього Договору.
Згідно з п.1 та п.2 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.
Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, установлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
Річна замовлена потужність (за замовчуванням) об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу, крім випадків, передбачених цією главою.
Згідно з дефініцією, наведеною в п.4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ, газовий рік - період часу, який розпочинається з першої газової доби жовтня поточного календарного року і триває до першої газової доби жовтня наступного календарного року.
У п.6.1. договору сторони передбачили, що оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, установленим регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу ГРМ.
Постановою НКРЕКП №2777 від 22.12.2021 для АТ «Чернігівгаз», з 01.01.2022, затверджено тариф на послуги з розподілу природного газу в розмірі 1,76грн за 1м3 на місяць (без ПДВ).
Судом установлено, що сторонами погоджено річну замовлену потужність на 2022 рік у розмірі 340938,92м3 згідно з актом приймання-передачі природного газу №ЧН00048695 від 30.09.2021 (складеного на кінець попереднього газового року), що розраховано Оператором ГРМ, виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, тобто за період з 01.10.2020 по 30.09.2021, про що зокрема свідчать належним чином засвідчені копії актів-приймання природного газу, складені сторонами в указаний період часу (наявні в матеріалах справи).
Матеріали справи не містять будь-яких доказів на підтвердження того, що в подальшому вказаний обсяг річної замовленої потужності скоригований сторонами.
Таким чином, місячна вартість послуги з розподілу природного газу в спірному періоді складає 60005,26грн ((340938,92м3 : 12) х 1,76грн/м3) +20% ПДВ).
Надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватись підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу ГРМ (п.6.8. договору).
Відповідно до п.10 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ Оператор ГРМ до п`ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає споживачу два примірники оригіналу акта наданих послуг за звітний період, підписані уповноваженим представником Оператором ГРМ. Споживач протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг зобов`язаний повернути Оператору ГРМ один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством. До вирішення спірних питань сума до сплати за надані послуги з розподілу природного газу ГРМ установлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.
Виходячи з умов п.6.6. договору оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка Оператора ГРМ. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.
Керуючись положеннями Кодексу ГРМ та типового договору розподілу природного газу, до умов якого приєднався відповідач, позивачем в односторонньому порядку, в період з березня по травень 2022 року, складено акти наданих послуг: №ЧНЯ82004341 від 31.03.2022 на суму 60005,26грн, №ЧНЯ82004341 від 30.04.2022 на суму 60005,26грн, № ЧНЯ82008247 від 31.05.2022 на суму 60005,23грн, за якими ним надано відповідачу послуги з розподілу природного газу обсягом 85234,73 м3 (помісячно - 28411,58 м3), загальною вартістю 180015,75грн.
На оплату перелічених актів наданих послуг позивачем виставлено відповідачу до сплати рахунки: №62003203 від 15.02.2022, №62003830 від 25.03.2022, №62004826 від 15.04.2022.
Акти наданих послуг, складені позивачем у спірному періоді, направлено відповідачу засобами поштового зв`язку та отриманні ним 15.07.2022, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №1402103910182.
Враховуючи, що відповідач до цього часу за указані послуги не розрахувався, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Судом установлено, що типовий договір розподілу природного газу №094210198РЕР016 від 01.10.2016, припинив свою дію станом на 01.06.2022 шляхом його розірвання, за згодою сторін, відповідно до додаткової угоди б/н б/д до нього.
Відповідач, заперечуючи проти позову, звертав увагу суду, що 31.01.2022, працівниками АТ «Чернігівгаз», в особі провідного інженера з метрології ВМУМ Мельничок О.Д. та слюсаря Кандаурова Ю.В., у присутності представника споживача, Жиманя М.І., проведено контрольний огляд комерційного ВОГ та відключено ТОВ «Український - Аграрний - Союз» від газопостачання, методом установлення інвентарної заглушки на вхідній засувці згідно з Правилами безпеки систем газопостачання (п.3.17), що підтверджується актом обстеження / контрольного огляду ВОГ (доданий до матеріалів позовної заяви), що відповідно до абзацу 4 п.9 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ звільняє споживача від обов`язку по оплаті вартості послуг з розподілу природного газу в спірному періоді, враховуючи, що він постійно був відключений від систем газоспоживання.
Позивач наведені обставини не спростовує.
Натомість, за доводами позивача, враховуючи, що договірні відносини сторін припинено з 01.06.2022, згідно з додатковою угодою про розірвання типового договору розподілу природного газу №094210198РЕР016 від 01.10.2016, відповідач має розрахуватись за послуги з розподілу природного газу за весь час дії вказаного договору, в тому числі за період з березня по травень 2022 року.
Відповідно до п.9 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадків, передбачених цим пунктом, у тому числі розірвання цього договору або внесення змін до заяви-приєднання, що є додатком до договору розподілу природного газу, та вилучення об`єкта споживача. У разі розірвання договору розподілу природного газу або вилучення об`єкта споживача із заяви-приєднання оплата вартості послуги за договором розподілу природного газу здійснюється споживачем з урахуванням повного календарного місяця, у якому сталося розірвання договору або вилучено об`єкт із заяви-приєднання. У цих випадках Оператор ГРМ коригує дані технічної потужності та вільної потужності для забезпечення нових приєднань (резерву потужності) на відповідній ГРП згідно з вимогами розділу VII цього Кодексу.
Водночас, абзацом 4 п.9 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ встановлено, що якщо припинення або обмеження розподілу природного газу здійснюється за ініціативи Оператора ГРМ у випадках, передбачених п.3.17. глави 3 розділу V Правил безпеки систем газопостачання, нарахування вартості послуги за договором розподілу природного газу не здійснюється. При цьому місячна вартість послуг розподілу зменшується з урахуванням кількості днів припинення (обмеження) розподілу природного газу. Таке припинення (обмеження) та відновлення розподілу природного газу споживачу здійснюється за рахунок Оператора ГРМ.
Як установлено судом, виходячи зі змісту акту обстеження / контрольного огляду вузла обліку №1766, Оператором ГРМ відключено ТОВ «Український-Аграрний-Союз» від газопостачання з 31.01.2022 о 09:00 відповідно до п.3.17 Правил безпеки споживання газу, що підпадає під виключний перелік підстав, установлений п.9 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ, за яких споживач звільняється від зобов`язання з оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу в період його дії.
Судом також враховано, що глава 3 розділу V Правил безпеки систем газопостачання (затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 №285) має назву «Вимоги безпечної експлуатації газопроводів і установок, що використовують газ, промислових і сільськогосподарських підприємств, котелень, підприємств комунально-побутового обслуговування виробничого характеру» і містить перелік вимог, які стосуються, в першу чергу, технічного обслуговування і ремонту споруд та об`єктів системи газопостачання промислових і сільськогосподарських підприємств, підприємств комунально-побутового обслуговування населення.
Зокрема, п.3.17. глава 3 розділу V Правил безпеки систем газопостачання передбачено, що перед ремонтом і при тривалій зупинці (понад 3 доби) установки (за винятком котлоагрегатів, що знаходяться в резерві) газопровід до неї і газопровід до пальника (при його живленні від колектора до відключення на установку) необхідно відключати від діючих газопроводів першим по ходу газу до неї запірним пристроєм із установленням інвентарної заглушки. Газопроводи безпеки у цей час повинні залишатися в відкритому стані.
Виходячи з умов пп. 5 п.9.1. та п.9.4. договору, Оператор ГРМ має право припинити / обмежити розподіл природного газу споживачу в порядку та в випадках, передбачених Кодексом ГРМ, зокрема, в разі проведення ремонтно-відновлювальних робіт.
Відтак, оскільки Оператором ГРМ з 31.01.2022 відключено газ на об`єкті відповідача на підставі п.3.17. глави 3 розділу V Правил безпеки систем газопостачання, постачання якого не було ним відновлено в період з 01.02.2022 по 31.05.2022, а починаючи з 01.06.2022 сторони, за взаємною згодою, розірвали типовий договір розподілу природного газу №094210198РЕР016, суд дійшов висновку про відсутність підстав для нарахування Оператором ГРМ у період з 01.03.2022 по 31.05.2022 оплати за послуги з розподілу природного газу ТОВ «Український-Аграрний-Союз».
Відповідно до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
За статтею 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Виходячи з установлених обставин, суд дійшов висновку, що позивачем на підставі належних та допустимих доказів, у розумінні статей 76, 77 ГПК України, не доведено наявність підстав для стягнення з відповідача вартості послуг з розподілу природного газу в період з 01.03.2022 по 31.05.2022, враховуючи, що в цей час останній був відключений від газопостачання Оператором ГРМ відповідно до п.3.17. глави 3 розділу V Правил безпеки систем газопостачання.
При ухваленні рішення в справі, суд у тому числі вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами, зокрема, судового збору.
За статтею 129 ГПК України судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином, оскільки позов задоволенню не підлягає, судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2700,24грн покладено на позивача.
Керуючись статтями 42, 46, 73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 165, 178, 233, 236, 238, 241, 247- 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» (вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14021; код ЄДРПОУ 03358104) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Український-Аграрний-Союз» (вул. Гагаріна, 43, с. Кунашівка, Ніжинський район, Чернігівська область, 16646; код ЄДРПОУ 36045313) про стягнення 180015,75грн, відмовити в повному обсязі.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови в відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду, відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Північного апеляційного господарського суду в порядку визначеному статтею 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя А.В. Романенко
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 02.02.2023 |
Оприлюднено | 03.02.2023 |
Номер документу | 108739166 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Романенко А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні