ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649
ДОДАТКОВЕ СУДОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.02.2023р. Справа № 905/662/22
Господарський суд Донецької області у складі судді Зельман Ю.С.
при секретарі судового засідання (помічник судді) Коханової Ю.І
розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Фурлендер Віндтехнолоджі»
про ухвалення додаткового рішення
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Фурлендер Віндтехнолоджі»
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрахттранссервис»
про повернення безпідставно отриманих грошових коштів у розмірі 8 610 776,55 грн.
За участю представників сторін:
від позивача - не з`явились;
від відповідача - не з`явились;
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фурлендер Віндтехнолоджі» звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрахттранссервис» про повернення безпідставно отриманих грошових коштів у розмірі 8 610 776,55 грн.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 23.01.2023 по справі № 905/662/22 позовні вимоги задоволено. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрахттранссервис» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фурлендер Віндтехнолоджі» грошові кошти у розмірі 8 610 776 грн 55 коп та витрати по сплаті судового збору у розмірі 129 161,65 грн.
26.01.2023 від позивача надійшла заява про долучення доказів та ухвалення додаткового рішення про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 150 000,00 гривень, розгляд заяви позивач просив провести без його участі.
Ухвалою суду від 30.01.2023 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Фурлендер Віндтехнолоджі» призначено до розгляду в судовому засіданні на 09.02.2023. Явка сторін визнана не обов`язковою.
Вказана ухвала, у зв`язку з відсутністю знаків поштової оплати (поштових марок) та у зв`язку із запровадженням дистанційної роботи, через воєнний стан в Україні та небезпеку у місті Харкові направлена на електронну адресу сторін.
Крім того, Ухвала суду від 30.01.2023 була розміщена на сторінці Господарського суду Донецької області офіційного веб-порталу "Судова влада в Україні" в мережі Інтернет за адресою https://dn.arbitr.gov.ua/sud5006/pov/1376763/
Суд також враховує, що ухвала суду від 30.01.2023 розміщена в ЄДРСР, який є відкритим для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України, а тому сторони мали можливість ознайомитися з нею у вказаному реєстрі.
09.02.2023. у судове засідання сторони не з`явились.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
За приписами ч.ч. 3, 4 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
При зверненні з позовною заявою до суду позивач надавав попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку з розглядом справи: витрати по сплаті судового збору у сумі 129 161,65 грн та витрати на професійну правничу допомогу адвоката в розмірі 500 000 грн.
Статтею 123 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
За приписами ч.ч.1, 2 ст.126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Відповідно до ч.3 ст.126 Господарського процесуального кодексу України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до ч.8 ст.129 Господарського процесуального кодексу України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Отже враховуючи, що рішення ухвалено 23.01.2023, а заява про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу направлена до суду 26.01.2023, суд приходить до висновку, що останнім не пропущено строк для подання доказів на підтвердження понесення витрат на правову допомогу.
Відповідно до пункту 4 частин 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
У відповідності до ст.26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: договір про надання правової допомоги; довіреність; ордер; доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Відповідно до частини 3 статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Матеріалами справи встановлено, що 01.05.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Фурлендер Віндтехнолоджі» та Адвокатом Байрак Романом Володимировичем укладено Договір про надання правової допомоги №01/05/2021, за умовами якого Адвокат бере на себе обов`язок надавати правову допомогу в обсязі та на умовах, передбачених цим Договором, а Клієнт зобов`язаний оплатити замовлення у порядку та строки, обумовлені Сторонами.
Відповідно до п.2.1. цей Договір набирає чинності з 01.05.2021 і діє до 01.12.2023 включно.
Пунктами 3.1, 3.2 Договору сторони погодили, що за надану адвокатом правову допомогу, передбачену в п.1.2 Договору, Клієнт сплачує Адвокату винагороду (гонорар). Розмір винагороди Адвоката визначається Сторонами виходячи із обсягу фактично наданих Адвокатом послуг. Обсяг наданих послуг узгоджується Сторонами шляхом підписання Акту приймання-передачі наданих послуг у кожному окремому звітному місяці або по факту виконання окремого доручення/ надання послуги.
Фактичні витрати щодо виконання Адвокатом зобов`язань за Договором сплачуються Клієнтом на підставі наданих Адвокатом підтверджуючих документів. Винагорода Адвоката за надання правової допомоги, оплачується Клієнтом по факту надання Адвокатом правової допомоги, на підставі підписаних Сторонами Актів приймання-передачі наданих послуг (п.3.3., 4.1. Договору).
Договір підписано повноважними представниками сторін без зауважень та скріплено печатками.
Додатковою угодою №01/07 від 29.07.2022 до Договору сторони визначили предмет послуги, вартість та порядок оплати юридичних послуг (гонорару) Адвоката за надання правової допомоги у справі щодо судового стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрахттранссервис» на користь Клієнта, безпідставно отриманих грошових коштів у розмірі 8 610 776, 55 грн сплачених в рамках договору транспортно- експедиторського обслуговування №15/45-10/2021 від 27.10.2021 року, а саме: правова допомога з організації процесу стягнення безпідставно отриманих грошових коштів з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрахттранссервис» на користь Клієнта, сплачених за договором транспортно-експедиторського обслуговування №15/45-10/2021 від 27.10.2021 у розмірі 8 610 776, 55 грн, включаючи : вивчення документів, наданих Клієнтом та судової практики з приводу спірних правовідносин, підготовка та подання позовної заяви до Господарського суду Донецької області, представництво клієнта в судових засіданнях по справі, підготовка та подача процесуальних документів (за необхідністю), процесуальний супровід справи у суді першої інстанції до винесення рішення суду. Загальна вартість послуги визначена у розмірі 150 000 грн.
Порядок оплати гонорару: 50 000 грн, протягом 3 календарних днів з моменту підписання даної Додаткової угоди; 50 000 грн, протягом 3 календарних днів з моменту подання позовної заяви та винесення судом ухвали про відкриття провадження по справі; 50 000грн, протягом 3 календарних днів з моменту винесення рішення судом першої інстанції (п.3 Додаткової угоди).
Пунктом 5 Додаткової угоди встановлено порядок приймання- передачі наданої правової допомоги: правова допомога вважається наданої після підписання акту приймання- передачі наданої правової допомоги, який підписується сторонами та скріплюється печатками. Адвокат надає клієнту акт приймання-передачі наданої правової допомоги, розмір гонорару, додаткові витрати, які були понесені Адвокатом понад узгоджену суму гонорару (якщо такі мали місце).
Відповідно п.6 Додаткової угоди, клієнт зобов`язаний на протязі 3 днів з моменту отримання акту приймання-передачі наданої правової допомоги підписати його або протягом вказаного строку надати письмове заперечення, в якому обґрунтувати причину відмови від приймання наданої правової допомоги.
На виконання умов укладеного Договору ТОВ «Фурлендер Віндтехнолоджі» було сплачено адвокату Байрак Р.М.:
-відповідно до прибуткового касового ордера №45 від 01.08.2022 50 000грн;
-відповідно до прибуткового касового ордера №4 від 25.01.2023 50 000грн;
-відповідно до прибуткового касового ордера №46 від 23.08.2022 50 000грн.
Крім того, 25.01.2023 між Клієнтом та Адвокатом складено та підписано акт приймання-передачі наданої правової допомоги №01/07 від 25.01.2023, відповідно до якого Адвокат передав, а Клієнт прийняв наступні послуги: правова допомога з організації процесу стягнення безпідставно отриманих грошових коштів з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрахттранссервис» на користь Клієнта, сплачених за договором транспортно-експедиторського обслуговування №15/45-10/2021 від 27.10.2021 у розмірі 8 610 776, 55 грн, включаючи : вивчення документів, наданих Клієнтом та судової практики з приводу спірних правовідносин, підготовка та подання позовної заяви до Господарського суду Донецької області, представництво клієнта в судових засіданнях по справі, підготовка та подача процесуальних документів (за необхідністю), процесуальний супровід справи у суді першої інстанції до винесення рішення суду. Загальна вартість послуг склала 150 000грн.
Сторони зазначили, що підписанням цього Акту Клієнт підтверджує факт належного отримання послуг відповідно до положень Додаткової угоди №01/07 до договору про надання правової допомоги № 01/05/2021 від 01.05.2021, а також не має претензій до адвоката стосовно отриманих від нього послуг, вказаних у цьому акті.
Крім того в матеріалах справи міститься Ордер на надання правничої допомоги ТОВ «Фурлендер Віндтехнолоджі» на підставі Договору про надання правової допомоги №01/05/2021 від 01.05.2021 у Господарському суді Донецької області адвокатом Байрак Р.В.
Байрак Р.В. є адвокатом, відомості про якого розміщені в Єдиному реєстрі адвокатів України.
Дослідивши зазначений договір, додаткову угоду, акт надання послуг, врахувавши характер спору по даній справі, ступінь її складності, витрачений адвокатом час на надання правової допомоги, суд вважає, що заявлені позивачем до стягнення витрати на професійну правничу допомогу підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно правової позиції, викладеної у постанові об`єднаної палати Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19, з огляду на зміст пункту 1 частини 2 статті 126, частини 8 статті 129 ГПК витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено.
Відповідно до статті 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом, і може бути змінений лише за їх взаємною домовленістю. Суд не має права його змінювати і втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.
Визначаючи розмір сум, які підлягають сплаті за послуги адвоката, повинні братися до уваги, зокрема: час, який міг би витратити на підготовку матеріалів кваліфікований фахівець; вартість оплати відповідних послуг адвокатів, яка склалася в країні або в регіоні; наявні відомості органів статистки або інших органів про ціни на ринку юридичних послуг; тривалість розгляду і складність справи тощо.
Докази, які підтверджують розумність витрат на оплату послуг адвоката, повинна подавати сторона, що вимагає відшкодування таких витрат.
Відповідно до частини 5 статті 129 Господарського процесуального кодексу України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
У розумінні положень частини 5 статті 126 Господарського процесуального кодексу України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.
Загальне правило розподілу судових витрат визначене в частині 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України.
Частиною шостою статті 126 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Отже, у разі недотримання заявником вимог частини четвертої вказаної статті щодо співмірності розміру заявлених до відшкодування витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим на виконання робіт, суд має право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката за клопотанням сторони.
Від відповідача заява про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу не надходила.
Таким чином, вищевказані документи, подані позивачем, суд визнає належними та допустимими доказами понесення витрат на професійну правничу допомогу в загальній сумі 150 000 грн та визнає таку суму співмірною, зокрема, позовним вимогам, строку розгляду справи, послугам, наданим позивачу, а тому такі витрати підлягають стягненню з відповідача, відтак, суд дійшов висновку задовольнити подану заяву в повному обсязі та стягнути з відповідача 150 000 гривень судових витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись ст.ст. 123, 126, 129, 221, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Фурлендер Віндтехнолоджі» про ухвалення додаткового рішення у справі задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрахттранссервис» (87504, Донецька область, місто Маріуполь, вул. Мартенівська, буд.16; код ЄДРПОУ 20390931) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фурлендер Віндтехнолоджі» (89200, Закарпатська область, м. Перечин, вул. Промислова, буд.7А, код ЄДРПОУ 37011495) 150 000,00 (сто п`ятдесят тисяч) гривень витрат на правову допомогу.
Після набрання додатковим рішенням законної сили видати наказ в установленому порядку.
Відповідно до ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
В судовому засіданні 09.02.2023 підписано вступну та резолютивну частину додаткового рішення.
Повний текст додаткового рішення складено та підписано 14.02.2023.
Суддя Ю.С. Зельман
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2023 |
Оприлюднено | 15.02.2023 |
Номер документу | 108955121 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань повернення безпідставно набутого майна (коштів) |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Крестьянінов Олексій Олександрович
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Крестьянінов Олексій Олександрович
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Крестьянінов Олексій Олександрович
Господарське
Господарський суд Донецької області
Зельман Юлія Сергіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні