Ухвала
від 08.02.2023 по справі 761/5301/17
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

------------------------------------------------------------------------------------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

8 лютого 2023 року колегія суддів Судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду в складі:

суддів ОСОБА_1 ,

ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

за участю:

секретаря ОСОБА_4 ,

прокурора ОСОБА_5 ,

обвинуваченого ОСОБА_6 ,

захисника ОСОБА_7 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві кримінальне провадження за апеляційними скаргами прокурора Київської місцевої прокуратури №10 ОСОБА_8 , представника ПАТ «Банк Національний Кредит» ОСОБА_9 на вирок Шевченківського районного суду м. Києва від 27.04.2020, яким

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,

визнано невинуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364-1 КК України, та виправдано у зв`язку із недоведеністю, що ОСОБА_6 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 364-1 КК України,

ВСТАНОВИЛА:

Вказаним вироком ОСОБА_6 визнано невинуватим у пред`явленому обвинуваченні, а саме у тому, що Публічне акціонерне товариство «Банк Національний Кредит» (ЄДРПОУ 20057663) (далі Банк або ПАТ «Банк Національний Кредит») створене 31.01.1996 та є юридичною особою з дня його державної реєстрації відповідно до вимог чинного законодавства. У статутному капіталі Банку відсутня частка державної або комунальної власності, відповідно Банк є юридичною особою приватного права.

Відповідно до пункту 2.1 статуту Банку, який затверджений Протоколом річних загальних зборів акціонерів ПАТ «Банк Національний Кредит» № 57 від 15.04.2014 та погоджений Національним Банком України 02.06.2014 (далі Статут), Банк створений для надання певного спектру банківських послуг, включаючи всі без обмеження банківські операції, які пов`язані із здійсненням комерційної, інвестиційної та будь-якої іншої діяльності.

Відповідно до пункту 2.2 Статуту, завданням Банку є отримання прибутку від використання власних та залучених коштів з метою розвитку банківської справи та забезпечення виплати дивідендів акціонерам Банку.

Відповідно до пункту 8.1 статуту управління Банком здійснюють: 1. Загальні збори акціонерів; 2. Спостережна (Наглядова) рада Банку; З. Правління Банку.

Відповідно до пункту 8.5.1. статуту Правління є виконавчим органом Банку, який здійснює керівництво його поточною діяльністю.

Відповідно до пункту 8.5.11. статуту Голова Правління Банку:

-діє без довіреності від імені Банку, представляє його інтереси в усіх установах, підприємствах та організаціях незалежно від форм їх власності;

-керує роботою Правління Банку; розподіляє функції між членами Правління;

-організовує ведення протоколів засідань Правління, з якими акціонери, члени Правління та члени Спостережної Ради Банку мають змогу ознайомитись у будь-який час;

-діє від імені Банку у всіх взаємовідносинах із працівниками Банку відповідно до вимог чинного законодавства України, в тому числі норм трудового права;

-самостійно вчиняє правочини, враховуючи обмеження, встановлені цим статутом.

Відповідно до пункту 8.5.14. статуту до компетенції Правління Банку відноситься:

-організація та здійснення керівництва поточною діяльністю Банку шляхом визначення правил, умов та порядку ведення фінансово-господарської діяльності Банку, проведення банківських та інших операцій, ведення бухгалтерського обліку та звітності;

-прийняття рішень щодо вчинення правочинів, якщо ринкова вартість майна або послуг, що є їх предметом становить від 4 000 000, 00 (чотирьох мільйонів) гривень до 10% вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності Банку.

Наказом № 114к від 12.03.2012 ОСОБА_6 призначено на посаду Голова Правління ПАТ «Банк Національний Кредит».

Таким чином, ОСОБА_6 , як Голова Правління ПАТ «Банк Національний Кредит», обіймав посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто був службовою особою юридичної особи приватного права і наділений правомочністю з розпорядження й управління майном підприємства (Банку).

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000 № 2121 -III (далі - Закон) поняття банківського кредиту визначено як будь-яке зобов`язання банку надати певну суму грошей, будь-яка гарантія, будь-яке зобов`язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов`язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов`язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми.

Відповідно до норм ст. 49 Закону № 2121 до кредитних операцій банків належать операції, зазначені у п. 3 ч. 3 ст. 47 цього ж Закону, зокрема: розміщення залучених у вклади (депозити), у тому числі на поточні рахунки, коштів та банківських металів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик; здійснення операцій на ринку цінних паперів від свого імені; надання гарантій і поручительств та інших зобов`язань від третіх осіб, які передбачають їх виконання у грошовій формі; придбання права вимоги на виконання зобов`язань у грошовій формі за поставлені товари чи надані послуги, приймаючи на себе ризик виконання таких вимог та прийом платежів (факторинг); лізинг.

Відповідно ст. 53 Закону, банкам забороняється:

- укладати договори з метою обмеження конкуренції та монополізації умов надання кредитів, інших банківських послуг, встановлення процентних ставок та комісійної винагороди ;

- встановлювати процентні ставки та комісійні винагороди на рівні нижче собівартості банківських послуг у цьому банку;

вчиняти будь-які дії щодо впровадження у своїй практиці недобросовісної конкуренції.

Факти недобросовісної конкуренції щодо надання банком тих чи інших банківських послуг або здійснення операцій є підставою для заборони цьому банку подальшого надання таких послуг або здійснення операцій.

З метою реалізації названих цілей, а також з метою відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків створюється спеціальний резерв. У зв`язку з цим перелік кредитних операцій розширюється Положенням про порядок формування та використання банками України резервів для відшкодування можливих втрат за активними банківськими операціями», затвердженого Постановою Правління № 23 від 25.01.2012, (надалі Положення № 23). Положення визначає порядок (методику) формування та використання банками України резервів для відшкодування можливих втрат за активними банківськими операціями.

Положенням № 23 наводяться методики та процедури, які є обов`язковими і мінімально необхідними для оцінки ризиків банків за кредитними операціями. Так, згідно п. 1.8. Положення № 23, банк за кожним кредитом боржника формує кредитну документацію (справу) боржника.

На виконання вимог Положення № 23 рішенням Правління ПАТ «Банк Національний Кредит» від 28.04.2011 № 127 затверджено Положення «Про кредитування клієнтів - суб`єктів господарювання» (далі - Положення про кредитування № 127), яке регулює порядок та загальні базові умови надання кредитів (крім міжбанківських) в системі ПАТ «Банк Національний Кредит» клієнтам - суб`єктам господарювання, подальший контроль (моніторинг) за їх використанням, порядок повернення кредитів та сплати процентів, інші питання, пов`язані з процесом кредитування, дотримання яких є обов`язковим для всіх установ та служб Банку.

Пунктом 1.3. Положення про кредитування № 127 зазначено, що надання кредитів на умовах, відмінних від вимог цього Положення здійснюється за рішенням Головного кредитного комітету, Правління або Спостережної Ради у межах їх повноважень.

Підпунктом 5.6.3 Положення про кредитування № 127 зазначено, що розмір процентної ставки за кредитом не може бути нижче за гранично мінімальну (базову) процентну ставку, встановлену уповноваженим на це колегіальним органом банку в розрізі валют. Виключенням з цієї норми є кредитування за схемою «кредит проти депозиту» та кредиту за компенсаційними схемами, коли кредит надається за компенсаційними схемами, коли кредит надається за відсотковою ставкою нижчою гранично мінімальної, а недоотриманий Банком процентний дохід компенсується контрагентом позичальника.

Положенням про Головний кредитний комітет ПАТ «Банк Національний Кредит», затвердженим Протоколом Правління ПАТ «Банк Національний Кредит» № ЗО від 19.03.2013 регламентується діяльність Головного кредитного комітету Банку.

Пунктом 2.1 Розділу 2 Положення про Головний кредитний комітет визначено, що Головний кредитний комітет є колегіальним, оперативним, постійно діючим органом.

Пунктом 2.3 Розділу 2 Положення про Головний кредитний комітет визначено, що Головний кредитний комітет здійснює свою діяльність, виходячи з інтересів Банку в цілому, дотримується основних принципів політики управління кредитним ризиком Банку та вирішує питання щодо проведення кредитних операцій, додержуючи принципів ефективного розміщення ресурсів (капіталу) Банку та мінімізації кредитних ризиків.

Пунктом 2.8 Розділу 2 Положення про Головний кредитний комітет визначено, що прийняття рішення на проведення (видачу, зміну Суттєвих умов) Кредитної операції понад Права (ліміт) Головного кредитного комітету здійснюється Правлінням або Спостережної радою Банку за дворівневою (Головний кредит комітет - Правління або Спостережна рада Банку) або трирівневою (Головний кредит комітет - Правління - Спостережна рада).

Пунктом 4.4 Розділу 4 Положення про Головний кредитний комітет визначено, що Головний кредитний комітет має виключне право повноваження/Право (ліміт) на прийняття рішення в межах Банку на проведення (видачу, зміну суттєвих умов) Кредитної операції з Корпоративним або Приватним клієнтом в сумі, що не перевищує 4 (чотири) мільйони гривень або еквіваленту в іноземній валюті за офіційним курсом встановленим Національний Банком України на дату прийняття рішення.

Пунктом 4.6 Розділу 4 Положення про Головний кредитний комітет визначено, що прийняття рішення на проведення (видачу, зміну суттєвих умов) Кредитної операції, понад Право (ліміт) Головного кредитного комітету, вказаного в пп. 4.4. цього Положення, здійснюється Правлінням Банку.

Положенням про Правління ПАТ «Банк Національний Кредит», затвердженим протокол Загальних зборів акціонерів № 57 від 15.04.2014 (далі Положення про Правління), регламентується діяльність Правління Банку.

Підпунктом 1.3. Положення про Правління Банку передбачено, що Правління є виконавчим органом Банку, який здійснює керівництво всією його поточною діяльністю та організовує виконання рішень Загальних зборів акціонерів та Спостережної Ради Банку.

Підпунктом 2.1. Положення про Правління Банку передбачено, що до складу Правління входять такі члени Правління: 1) Голова Правління Банку; 2) Перший заступник Голови Правління Банку; 3) Заступник Голови Правління Банку; 4) інші особи, обрані до складу Правління Банку.

Підпунктом 4.9 Положення про Правління Банку передбачено, що до компетенції Правління Банку відноситься:

- організація та здійснення керівництва поточною діяльністю Банку шляхом визначення правил, умов та порядку ведення фінансово-господарської діяльності Банку, проведення банківських та інших операцій, ведення бухгалтерського обліку та звітності;

-прийняття рішення щодо вчинення правочинів, якщо ринкова вартість майна або послуг, що є їх предметом становить від 4 000 000 (чотирьох мільйонів) гривень до 10% вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності Банку.

Підпунктом 5.2. Положення про Правління Банку передбачено, що Голова Правління Банку:

-діє без довіреності від імені Банку, представляє його інтереси в усіх установах, підприємствах та організаціях незалежно від форм їх власності;

-самостійно вчиняє правочини, враховуючи обмеження, встановлені цим Положенням;

-здійснює інші дії правового та організаційного характеру, що пов`язані з діяльністю Банку.

Підпунктом 6.6. Положення про Правління Банку передбачено, що Рішення Правління приймаються шляхом голосування простою більшістю голосів членів Правління, які приймають участь у голосуванні, і оформлюються протоколом засідання Правління.

Так, 17.01.2015 голова Правління ПАТ «Банк Національний Кредит» ОСОБА_6 у невстановлений час перебуваючи в приміщенні Банку по вул. Тургенєвській, 52/58 у м. Києві, уклав Договір про надання відновлювальної кредитної лінії № 05.1-2ю/2015/2-1 від 17.01.2015 (далі Договір) з ТОВ «Востокімпорт» (код ЄДРПОУ 3831 11 19) в особі директора ОСОБА_10 .

Згідно умов цього Договору, ПАТ «Банк Національний Кредит» (Кредитор) повинен надати ТОВ «Востокімпорт» (Позичальнику) кредит в межах максимального ліміту заборгованості до 9 000 000,00 грн. на строк до 17.04.2015.

Підпунктом 1.1.1 Договору процентна ставка по кредиту встановлена на рівні 30 % річних. Ціль кредиту - поповнення обігових коштів.

Зазначений договір укладено на підставі погоджень протоколу Головного кредитного комітету № 5/1 від 17.01.2015, яким прийнято рішення щодо можливості перегляду відсоткової ставки по кредиту кожні 14 календарних днів, та протоколу Правління ПАТ «Банк Національний Кредит» № 5 віл 17.01.2015.

Пунктом 1.3 Договору визначено, що в якості забезпечення Позичальником своїх зобов`язань, кредитор укладає з позичальником Договір застави майнових прав (вимоги отримання грошових коштів) №04-1626/1-1 від 17.01.2015 за Договором поставки № ВІ-14.1 від 14.01.2015, що був укладений між Позичальником та ТОВ «Каре» (код ЄДРПОУ 30604733).

Шляхом укладення Договорів про внесення змін № 1 від 26.01.2015, № 2 від 30.01.2015, № 3 від 13.02.2015, № 4 від 01.04.2015, № 5 від 06.04.2015, № 6 від 09.04.2015, № 7 від 20.04.2015 до Договору встановлено діючий ліміт кредитування в сумі 21 415 000,00 грн., кінцевий термін повернення заборгованості за Кредитом - 23.12.2015, термін сплати нарахованих відсотків за березень 2015 року - 17.04.2015 та встановлено процентну ставку по кредиту у розмірі 32 % річних з 17.04.2015.

У кінці квітня 2015 року, точну дату досудовим слідством не встановлено, однак до 29.04.2015, у голови Правління ПАТ «Банк Національний Кредит» ОСОБА_6 виник умисел на зловживання своїми повноваженнями, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, використанні всупереч інтересам юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми службовою особою такої юридичної особи своїх повноважень, що спричинило тяжкі наслідки інтересам юридичної особи.

З метою доведення своїх злочинних дій до кінця, 29.04.2015 у невстановлений час в приміщенні Банку по вул. Тургенєвській, 52/58 у м. Кигві ОСОБА_6 проведено засідання Головного кредитного комітету, яке оформлено протоколом № 64/7 та відбулося за участі його членів: голови правління Банку ОСОБА_6 , першого заступника голови правління Банку ОСОБА_11 , начальника сектору фінансово-економічної безпеки Банку ОСОБА_12 та начальника управління по роботі з клієнтами Банку ОСОБА_13 . На цьому засіданні прийнято рішення про надання дозволу на внесення змін в умови кредитування ТОВ «Востокімпорт» згідно Договору, а саме:

- встановити з 30.04.2015 процентну ставку - 35,21% річних. Перегляд процентної ставки кожні 14 днів;

- встановити з 01.06.2015 процентну ставку - 1,0% річних. Перегляд процентної ставки за окремим рішенням Кредитного Комітету Банку;

- комісії - без комісії;

- сплата відсотків за період з 30.04.2015 по 30.10.2015 здійснюється клієнтом починаючи з 30.10.2015. Інші умови кредитування залишились без змін.

Того ж дня, тобто 29.04.2015 у невстановлений час перебуваючи в приміщенні Банку по вул. Тургенєвській, 52/58 у м. Києві відбулось засідання Правління Банку за участю голови правління Банку ОСОБА_6 , секретаря Правління Банку ОСОБА_14 , членів правління Банку ОСОБА_11 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та ОСОБА_17 , яке оформлено протоколом № 144/2. На цьому засіданні, відповідно до порядку денного, прийнято рішення лише щодо встановлення процентної ставки по Кредиту у розмірі 35,21% річних починаючи з 30.04.2015. Рішення Головного кредитного комітету, яке оформлено протоколом № 64/7 від 29.04.2015 щодо встановлення з 01.06.2015 процентної ставки в розмірі 1,0% річних по відновлювальній кредитній лінії № 05.1-2ю/2015/2-1 від 17.01.2015 до порядку денного засідання Правління Банку не включалось.

Згідно даних статистичної звітності Банку форми № 310 Д «Звіт про суми і вартість кредитів (у процентах річних)» за 29.04.2015, процентна ставка за виданими кредитами для суб`єктів господарювання становила у цей день від 16% до 28,29%.

Після цього 29.04.2015 ОСОБА_6 , діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, перебуваючи в приміщенні Банку по вул. Тургенєвській, 52/58 у м. Києві, обіймаючи посаду Голови правління Банку, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно- господарських функцій, тобто будучи службовою особою і будучи наділеним правомочністю з розпорядження й управління майном підприємства, не маючи відповідного погодження Правління Банку та в порушення ст. 53 Закону України «Про банки та банківську діяльність», пунктів 8.5.1 1. та 8.5.14. статуту Банку, затвердженого Протоколом річних загальних зборів акціонерів ПАЇ «Банк Національний Кредит» №57 від 15.04.2014 та погодженого Національним Банком України 02.06.2014, пунктів 1.3. та 5.6.3. Положення «Про кредитування клієнтів - суб`єктів господарювання», затвердженого протоколом Правління ПАТ «Банк Національний Кредит» № 127 від 28.04.2011, пункту 2.8 Розділу 2, пунктів 4.4 та 4.6 Розділу 4 Положення про Головний кредитний комітет ПАТ «Банк Національний Кредит», затвердженого Протоколом Правління ПАТ «Банк Національний Кредит» № 30 від 19.03.2013, підпунктів 4.9., 5.2. та 6.6. Положення про Правління ПАТ «Банк Національний Кредит», затвердженого протоколом Загальних зборів акціонерів № 57 від 15.04.2014, зловживаючи своїми повноваженнями, діючи умисно, всупереч інтересів Банку на отримання прибутку, уклав Договір про внесення змін № 8 до договору про надання відновлювальної кредитної лінії № 05.1-2ю/2015/2-1 від 17.01.2015, згідно якого змінено лише підпункт 1.1.1 основного Договору та встановлено процентну ставку по Кредиту та викладено його у наступній редакції:

«1.1.1. Надання кредиту буде здійснюватись окремими частинами, надалі за текстом кожна частина окремо - «Транш», а у сукупності «Транші»;

-зі сплатою 35,21% річних (з можливістю перегляду розміру процентної ставки кожні чотирнадцять днів) починаючи з 30 квітня 2015 року;

-зі сплатою 1.0% річних починаючи з 01 червня 2015 року, та комісій в розмірі та в порядку, визначеному Тарифами на послуги по наданню кредитів, які містяться в Додатку 1 до цього Договору, що є невід`ємною складовою частиною цього Договору, надалі за текстом - «Тарифи», в межах максимального ліміту заборгованості до 21 415 000,00 гривень та кінцевим терміном повернення заборгованості з Кредитом до 23 грудня 2015 року на умовах визначених цим договором.

Сплата відсотків за період з 30.04.2015 по 30.10.2015 здійснюється Позичальником починаючи з 30.10.2015.

Інші умови договору про надання відновлювальної кредитної лінії № 05.1-2ю/2015/2-1 від 17.01.2015 не змінювались.

Крім того, 28.01.2015 голова Правління ПАТ «Банк Національний Кредит» ОСОБА_6 у невстановлений час перебуваючи в приміщенні Банку по вул. Тургенєвській, 52/58 у м. Києві уклав Договір про палання відновлювальної кредитної лінії № 05.1-6ю/2015/2-1 (далі Договір) з ТОВ «Поділля Промпостач» (код ЄДРПОУ 38709044) в особі директора ОСОБА_18 .

Згідно умов цього Договору, ПАТ «Банк Національний Кредит» (Кредитор) повинен надати ТОВ «Поділля Промпостач» (Позичальнику) кредит в межах максимального ліміту заборгованості до 11 378 000,00 гривень на строк до 17.04.2015.

Договір укладено на підставі погоджень протоколу Головного кредитного комітету № 12/9 від 27.01.2015, яким прийнято рішення щодо можливості перегляду процентної ставки по кредиту кожні 14 календарних днів та протоколу Правління ПАТ «Банк Національний Кредит» № 15 від 27.01.2015.

Підпунктом 1.1.1 Договору процентна ставка по кредиту встановлена на рівні 30 % річних. Ціль кредиту - поповнення обігових коштів.

Підпунктом 1.3 договору визначено, що в якості забезпечення Позичальником своїх зобов`язань, кредитор укладає з позичальником Договір застави майнових прав вимоги отримання грошових коштів за Договором поставки № 3 від 16.01.2015 року, що був укладений між Позичальником та ТОВ «Востокімпорт» та за Договором поставки №1 від 12.01.2015 року, що укладений між Позичальником та ТОВ «Каре».

Шляхом укладення Договорів про внесення змін № 1 від 27.02.2015, № 2 від 24.03.2015, № 3 від 06.04.2015 та № 4 від 21.04.2015 до Договору встановлено діючий ліміт кредитування в сумі 13 528 000,00 гри., кінцевий терміну повернення заборгованості за Кредитом - 23.12.2015 та встановлено процентну ставку по кредиту у розмірі 32 % річних з 17.04.2015.

У кінці квітня 2015 року, точну дату досудовим слідством не встановлено, однак до 29.04.2015, у голови Правління ПАТ «Банк Національний Кредит» ОСОБА_6 виник умисел на зловживання своїми повноваженнями, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, використанні всупереч інтересам юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми службовою особою такої юридичної особи своїх повноважень, що спричинило тяжкі наслідки інтересам юридичної особи.

З метою доведення своїх злочинних дій до кінця, 29.04.2015 у невстановлений час в приміщенні Банку по вул. Тургенєвській, 52/58 у м. Києві ОСОБА_6 проведено засідання Головного кредитного комітету, яке оформлено протоколом №64/8 від 29.04.2015 та відбулося за участі його членів: голови правління Банку ОСОБА_6 , першого заступника голови правління Банку ОСОБА_11 , начальника сектору фінансово-економічної безпеки Банку ОСОБА_12 та начальника управління по роботі з клієнтами Банку ОСОБА_13 . На засіданні прийнято рішення надати дозвіл на внесення змін в умови кредитування ТОВ «Поділля Промпостач» згідно Договору про надання відновлювальної кредитної лінії № 05.1-6ю/2015/2-1 від 28.01.2015, а саме:

- встановлено з 30.04.2015 відсоткову ставку - 33,34% процента річних. Перегляд відсоткової ставки кожні 14 днів;

- встановлено з 01.06.2015 відсоткову ставку - 1,0% процент річних; Перегляд відсоткової ставки за окремим рішенням Кредитного Комітету Банку.

- комісії - без комісії;

- сплата процентів за період з 30.04.2015 по 30.10.2015 здійснюється клієнтом починаючи з 30.10.2015. Інші умови кредитування залишились без змін.

Того ж дня, тобто 29.04.2015 у невстановлений час перебуваючи в приміщенні Банку по вул. Тургенєвській, 52/58 у м. Києві відбулось засідання Правління Банку за участю голови правління Банку ОСОБА_6 , секретаря Правління Банку ОСОБА_14 , членів правління Банку ОСОБА_11 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та ОСОБА_17 , яке оформлено протоколом № 144/1. На цьому засіданні прийнято рішення лише щодо встановлення відсоткової ставки по Кредиту у розмірі 33,34% річних починаючи з 30.04.2015. Рішення Головного кредитного комітету, яке оформлено протоколом № 64/8 від 29.04.2015 щодо встановлення з 01.06.2015 процентної ставки в розмірі 1,0% річних по відновлювальній кредитній лінії № 05.1-6ю/2015/2-1 від 28.01.2015 до порядку денного засідання Правління Банку не включалось.

Згідно даних статистичної звітності Банку форми № 3 10 Д «Звіт про суми і вартість кредитів (у процентах річних)» за 29.04.2015, процентна ставка за виданими кредитами для суб`єктів господарювання становила у цей день від 16% до 28,29%.

Після цього 29.04.2015 ОСОБА_6 , діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, перебуваючи в приміщенні Банку по вул. Тургенєвській, 52/58 у м. Києві, обіймаючи посаду Голови правління Банку, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно - господарських функцій, тобто будучи службовою особою і будучи наділеним правомочністю з розпорядження й управління майном підприємства, не маючи відповідного погодження Правління Банку та в порушення ст. 53 Закону України «Про банки та банківську діяльність», пунктів 8.5.11. та 8.5.14. статуту Банку, затвердженого Протоколом річних загальних зборів акціонерів ПАТ «Банк Національний Кредит» №57 від 15.04.2014 та погодженого Національним Банком України 02.06.2014, пунктів 1.3. та 5.6.3. Положення «Про кредитування клієнтів - суб`єктів господарювання», затвердженого протоколом Правління ПАТ «Банк Національний Кредит» № 127 від 28.04.2011, пункту 2.8 Розділу 2, пунктів 4.4 та 4.6 Розділу 4 Положення про Головний кредитний комітет ПАТ «Банк Національний Кредит», затвердженого Протоколом Правління ПАТ «Банк Національний Кредит» № 30 від 19.03.2013, підпунктів 4.9., 5.2. та 6.6. Положення про Правління ПАТ «Банк Національний Кредит», затвердженого протоколом Загальних зборів акціонерів № 57 від 15.04.2014, повторно, зловживаючи своїми повноваженнями, всупереч інтересів Банку на отримання прибутку, уклав Договір про внесення змін № 5 до договору про надання відновлювальної кредитної лінії № 05.1-6ю/2015/2-1 від

28.01.2015, згідно якого змінено підпункт 1.1.1 основного Договору та встановлено процентну ставку по Кредиту та викладено його у наступній редакції:

«1.1.1. Надання кредиту буде здійснюватись окремими частинами, надалі за текстом кожна частина окремо - «Транш», а у сукупності «Транші»,

-зі сплатою 33.34% річних починаючи з 30 квітня 2015 року;

-зі сплатою 1.0% річних починаючи з 01 червня 2015 року та комісій в розмірі та в порядку, визначеному Тарифами на послуги по наданню кредитів, які містяться в Додатку 1 до цього Договору, що є невід`ємною складовою частиною цього Договору, надалі за текстом - «Тарифи», в межах максимального ліміту заборгованості до 13 528 000,00 грн. та кінцевим терміном повернення заборгованості за Кредитом до 23 грудня 2015 року на умовах визначених цим договором.

Сплата відсотків за період з 30.04.2015 по 30.10.2015 здійснюється Позичальником починаючи з 30.10.2015.

Інші умови договору про надання відновлювальної кредитної лінії № 05.1-6ю/2015/2-1 від 28.01.2015 не змінювались.

Таким чином, 29.04.2015 Голова Правління ОСОБА_6 , діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, будучи службовою особою юридичної особи приватного права, достовірно знаючи процедуру та порядок зміни процентної ставки по укладеним кредитним лініям в ПАТ «Банк Національний Кредит», за відсутності відповідного погодження Правління Банку та в порушення вказаних законодавчих актів, перебуваючи в приміщенні Банку по вул. Тургенєвській, 52/58 у м. Києві, зловживаючи службовим становищем, вчинив суспільно небезпечні дії, які містять склад злочину,- передбаченого ч. 2 ст. 364-1 КК України, що виразились:

- у незаконному підписанні 29.04.2015 Договору про внесення змін № 8 до договору про надання відновлювальної кредитної лінії № 05.1-2ю/2015/2-1 від 17.01.2015, що призвело до отримання ТОВ «Востокімпорт» неправомірної вигоди у вигляді сплати заниженої процентної ставки за період з червня по вересень 2015 року, чим спричинив шкоду Банку в сумі 2 250 359,60 грн., що станом на 2015 рік у понад 250 разів перевищувало неоподатковуваний мінімум доходів громадян і згідно з приміткою 4 до ст. 364 КК України є тяжкими наслідками;

- у незаконному підписанні 29.04.2015 Договору про внесення змін № 5 до договору про надання відновлювальної кредитної лінії № 05.1-6ю/2015/2-1 від 28.01.2015, що призвело до отримання ТОВ «Поділля Промпостач» неправомірної вигоди у вигляді сплати заниженої процентної ставки за період з квітня по вересень 2015 року, чим спричинив шкоду Банку в сумі 1 414 690,80 грн., що станом на 2015 рік у понад 250 разів перевищувало неоподатковуваний мінімум доходів громадян і згідно з приміткою 4 до ст. 364 КК України с тяжкими наслідками.

Прокурор Київської місцевої прокуратури № 10 ОСОБА_8 подав апеляційну скаргу, в якій просить вирок суду скасувати, постановити новий вирок, яким ОСОБА_6 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364-1 КК України, та призначити йому покарання у виді 6 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій строком 3 роки. Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, прокурор посилається на невідповідність висновків суду фактичним обставинам кримінального провадження. Зокрема прокурор зазначає, що суд не надав належної оцінки показанням свідків ОСОБА_17 , ОСОБА_16 , експертів ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , представника потерпілого. Крім того, суд безпідставно не врахував Аудиторській звіт банку та висновки судово-економічної експертизи.

В доповненнях до апеляційної скарги прокурор просив допитати свідків ОСОБА_17 і ОСОБА_16 , а також експерта ОСОБА_19 , дослідити письмові докази, які містяться в матеріалах кримінального провадження.

Представник потерпілого та цивільного позивача ПАТ «Банк Національний Кредит» ОСОБА_9 подав апеляційну скаргу, в якій просить вирок скасувати, постановити новий вирок, яким ОСОБА_6 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364-1 КК України, призначити йому покарання у виді 6 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій строком 3 роки та задовольнити заявлені цивільні позови. Зазначає, що суд першої інстанції не надав належної оцінки показанням свідків ОСОБА_17 , ОСОБА_16 , експертів ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , представника потерпілого. Крім того, суд безпідставно не врахував Аудиторській звіт банку та висновки судово-економічної експертизи.

В доповненнях до апеляційної скарги представник ПАТ «Банк Національний Кредит» просив допитати свідків ОСОБА_17 і ОСОБА_16 , а також експерта ОСОБА_19 , дослідити письмові докази, які містяться в матеріалах кримінального провадження.

Представник ПАТ «Банк Національний Кредит» до апеляційного суду багаторазово не з`являвся, у зв`язку з чим колегією суддів було прийнято рішення про можливість проведення апеляційного розгляду без його участі.

Крім того, у зв`язку із наявністю даних про ліквідацію ПАТ «Банк Національний Кредит» апеляційним судом вживались заходи до виклику в судове засідання представника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, який до суду також не прибув.

Заслухавши доповідь судді, доводи учасників апеляційного розгляду, провівши судові дебати, заслухавши останнє слово обвинуваченого, вивчивши матеріали кримінального провадження, обговоривши і перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного висновку.

Розглядаючи кримінальне провадження відносно ОСОБА_6 , суд першої інстанції, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створив необхідні умови для реалізації сторонами прав та свобод у наданні доказів, дослідженні та доведенні їх переконливості перед судом.

Постановляючи виправдувальний вирок щодо ОСОБА_6 , суд першої інстанції безпосередньо дослідив та оцінив всі надані сторонами докази.

Висновок суду першої інстанції про недоведеність, що в діянні обвинуваченого є склад інкримінованого йому кримінального правопорушення ґрунтується на результатах дослідження в судовому засіданні доказів сторін провадження.

В судовому засіданні суду першої інстанції обвинувачений ОСОБА_6 заперечив свою причетність до вчинення інкримінованого йому злочину та показав суду, що рішення про зміну порядку надання кредиту ТОВ «Востокімпорт» і ТОВ «Поділля Промпостач» та зменшення його розміру до 1% на певний період часу було прийняте відповідно до встановленого порядку - на підставі поданих представниками товариств документів щодо стану фінансово-господарської діяльності та прийнятих за результатами їх розгляду рішень Головного кредитного комітету, які в подальшому були погоджені правлінням банку. Метою прийняття таких рішень було збереження можливості товариств здійснити основні виплати по кредитам. Жодної особистої зацікавленості у зменшенні розміру кредиту для ТОВ «Востокімпорт» і ТОВ «Поділля Промпостач» у нього не було.

Представник ПАТ «Банк Національний Кредит» ОСОБА_9 суду показав, що ОСОБА_6 , будучи головою Правління ПАТ «Банк Національний Кредит», одноосібно, не маючи відповідного погодження Правління банку, 29.04.2015 незаконно підписав договір про внесення змін № 8 до договору про надання відновлювальної кредитної лінії від 17.01.2015 з ТОВ «Востокімпорт», що призвело до отримання ТОВ «Востокімпорт» неправомірної вигоди у вигляді сплати заниженої процентної ставки за період з червня по вересень 2015 року у сумі 2250359,60 грн., а також 29.04.2015 незаконно підписав договір про внесення змін № 5 до договору про надання відновлювальної кредитної лінії від 28.01.2015 з ТОВ «Поділля Промпостач», що призвело до отримання ТОВ «Поділля Промпостач» неправомірної вигоди у вигляді сплати заниженої процентної ставки за період з квітня по вересень 2015 року у сумі 1414690,80 грн. При цьому головним кредитним комітетом не приймалось рішення про встановлення процентної ставки у розмірі 1% річних за вказаними кредитами. Своїми незаконними діями ОСОБА_6 , спричинив ПАТ «Банк Національний Кредит» збитки на суму 3665050,40 грн.

За результатами дослідження в судових засіданнях Аудиторського висновку служби внутрішнього аудиту ПАТ «Банк Національний Кредит» за результатами окремих операцій з кредитування ТОВ «Востокімпорт» у ПАТ «Банк Національний Кредит» від 09.02.2016, Аудиторського висновку служби внутрішнього аудиту ПАТ «Банк Національний Кредит» за результатами окремих операцій з кредитування ТОВ «Поділля Промпостач» у ПАТ «Банк Національний Кредит» від 16.03.2016, висновку економічної експертизи № 22/07/16-1 від 22.07.2016, висновку додаткової судово-економічної експертизи № 277/16 від 18.11.2016, допиту експертів ОСОБА_19 і ОСОБА_20 , судом першої інстанції встановлено, що при вирішенні питання про порушення головою Правління ПАТ «Банк Національний Кредит» ОСОБА_6 вимог законодавства при підписанні договору про внесення змін № 8 до договору про надання відновлювальної кредитної лінії від 17.01.2015 з ТОВ «Востокімпорт» і договору № 5 до договору про надання відновлювальної кредитної лінії від 28.01.2015 з ТОВ «Поділля Промпостач», якими було знижено процентну ставку за кредитами до 1% річних, аудитори та експерти виходили з того, що голова Правління ПАТ «Банк Національний Кредит» ОСОБА_6 прийняв рішення про зниження процентної ставки за кредитами одноосібно, без погодження з Правлінням банку.

Як вбачається з протоколу Головного кредитного комітету ПАТ «Банк Національний Кредит» № 64/7 від 29.04.2015, за результатами перегляду відсоткової ставки по кредиту ТОВ «Востокімпорт» згідно договору про надання відновлювальної кредитної лінії № 05.1-2ю/2015/2-1 від 17.01.2015 членами комітету ОСОБА_6 , ОСОБА_11 , ОСОБА_13 і ОСОБА_12 визнано за можливе надання дозволу на внесення змін щодо встановлення з 01.06.2015 відсоткової ставки 1 % річних.

Відповідно до протоколу № 144/2 від 29.04.2015 засідання правління ПАТ «Банк Національний Кредит» у складі голови правління ОСОБА_6 , секретаря ОСОБА_14 , членів ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_11 погоджено рішення Головного кредитного комітету ПАТ «Банк Національний Кредит» № 64/7 від 29.04.2015 з дотриманням умов, зазначених у вказаному рішенні.

Як вбачається з протоколу Головного кредитного комітету ПАТ «Банк Національний Кредит» № 64/8 від 29.04.2015 за результатами перегляду відсоткової ставки по кредиту ТОВ «Поділля Промпостач» згідно договору про надання відновлювальної кредитної лінії № 05.1-6ю/2015/2-1 від 28.01.2015 членами комітету ОСОБА_6 , ОСОБА_11 , ОСОБА_13 і ОСОБА_12 визнано за можливе надання дозволу на внесення змін щодо встановлення з 01.06.2015 відсоткової ставки 1 % річних.

Відповідно до протоколу № 144/1 від 29.04.2015 засідання правління ПАТ «Банк Національний Кредит» у складі голови правління ОСОБА_6 , секретаря ОСОБА_14 , членів ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_11 погоджено рішення Головного кредитного комітету ПАТ «Банк Національний Кредит» № 64/8 від 29.04.2015 з дотриманням умов, зазначених у вказаному рішенні.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_15 , ОСОБА_12 , ОСОБА_21 , ОСОБА_17 , ОСОБА_11 , ОСОБА_14 , ОСОБА_16 підтвердили зміст прийнятих Головним кредитним комітетом ПАТ «Банк Національний Кредит» рішень про зменшення відсоткової ставки кредитів ТОВ «Востокімпорт» і ТОВ «Поділля Промпостач» до 1 % річних та факт погодження цих рішень на засіданнях правління ПАТ «Банк Національний Кредит».

Свідок ОСОБА_18 суду показала, що, будучи директором ТОВ «Поділля Промпостач», укладала з ПАТ «Банк Національний Кредит» договір про надання відновлювальної кредитної лінії № 05.1-6ю/2015/2-1 від 28.01.2015. В процесі виконання кредитного договору до нього вносились зміни шляхом підписання додаткових угод та знижувалась відсоткова ставка по кредиту до 1 % з 01.05.2015. Конкретних обставин зниження відсоткової ставки вона не пам`ятає, усі звернення до банку оформлювались письмово.

Інші досліджені судом першої інстанції докази не містять відомостей про обставини підписання ОСОБА_6 договорів про внесення змін до договорів про надання відновлювальної кредитної лінії ТОВ «Востокімпорт» і ТОВ «Поділля Промпостач», на підставі яких було знижено процентні ставки по кредитам.

Отже стороною обвинувачення не було доведено, що підписання головою Правління ПАТ «Банк Національний Кредит»ОСОБА_6 договору про внесення змін № 8 до договору про надання відновлювальної кредитної лінії від 17.01.2015 з ТОВ «Востокімпорт» і договору про внесення змін № 5 до договору про надання відновлювальної кредитної лінії від 28.01.2015 з ТОВ «Поділля Промпостач», якими було зменшено процентні ставки про кредитам до 1% річних, відбулось незаконно, всупереч встановленому порядку, оскільки відповідні рішення були прийняті Головним кредитним комітетом ПАТ «Банк Національний Кредит», погоджені правлінням ПАТ «Банк Національний Кредит», і лише потім укладено відповідні договори.

Недоведеність факту незаконності укладання вказаних договорів виключає наявність в діях ОСОБА_6 ознак зловживання службовим становищем.

З огляду на те, що ніхто з учасників апеляційного розгляду не оспорював належність, допустимість та достовірність отриманих в ході судового розгляду доказів, наявних в матеріалах справи та описаних у вироку, колегія суддів не знайшла підстав для повторного дослідження доказів в ході апеляційного розгляду за клопотаннями прокурора та представника ПАТ «Банк Національний Кредит».

У такому випадку повторне дослідження зазначених у клопотанні прокурора доказів суперечить положенням ч.3 ст.404 КПК України, не має жодного юридичного сенсу та призведе лише до затягування апеляційного розгляду кримінального провадження.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції, оцінивши докази у їх сукупності, обґрунтовано дійшов висновку про необхідність ухвалення виправдувального вироку у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_6 у зв`язку з недоведеністю вчинення обвинуваченим кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364-1 КК України.

Вирок суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, підстави для задоволення апеляційних скарг прокурора і представника ПАТ «Банк Національний Кредит» відсутні.

Керуючись ст.ст.404, 405 КПК України, колегія суддів

У Х В А Л И Л А:

Апеляційні скарги прокурора Київської місцевої прокуратури №10 ОСОБА_8 і представника ПАТ «Банк Національний Кредит» ОСОБА_9 залишити без задоволення, а вирок Шевченківського районного суду м. Києва від 27.04.2020 щодо ОСОБА_6 без змін.

Ухвала апеляційного суду може бути оскаржена в касаційному порядку до суду касаційної інстанції протягом трьох місяців з дня проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції.

СУДДІ:




ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

СудКиївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення08.02.2023
Оприлюднено17.02.2023
Номер документу109001772
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —761/5301/17

Постанова від 12.10.2023

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Стефанів Надія Степанівна

Ухвала від 05.06.2023

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Стефанів Надія Степанівна

Ухвала від 15.05.2023

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Стефанів Надія Степанівна

Ухвала від 15.05.2023

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Стефанів Надія Степанівна

Ухвала від 08.02.2023

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Кияшко Олександр Анатолійович

Ухвала від 10.07.2020

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Кияшко Олександр Анатолійович

Ухвала від 30.06.2020

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Кияшко Олександр Анатолійович

Ухвала від 09.06.2020

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Кияшко Олександр Анатолійович

Вирок від 27.04.2020

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Бугіль В. В.

Ухвала від 16.08.2017

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Бугіль В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні