Ухвала
від 15.02.2023 по справі 521/1949/23
МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 521/1949/23

Провадження № 2-з/521/21/23

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2023 року

Суддя Малиновського районного суду м.Одеси Мурзенко М.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання права власності у порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В :

До Малиновського районного суду м.Одеси звернулась з позовом представник ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання права власності у порядку спадкування.

Разом з позовною заявою позивачем було подано заяву про забезпечення позову, у якій просить суд:

1)заборонити державним нотаріусам Малиновської державної нотаріальної контори у місті Одесі нотаріальні дії до майна ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 по спадковій справі № 130/22.

Обґрунтовуючи заявупро забезпеченняпозову,позивач зазначив,що 16.11.1971року ОСОБА_1 ,зареєстрував шлюбз ОСОБА_6 ,від шлюбуу сторіннародились діти:сина - ОСОБА_2 ,дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 та донька- ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_1 померла дружина позивача - ОСОБА_7 , після її смерті залишилося спадкове майно, яке є спільною сумісною власністю. 02.12.2022 року позивач звернувся з заявою до державного нотаріусу Малиновської державної нотаріальної контори у місті Одеса - Михальової Л.1. та прохав видати свідоцтво про право власність на частку в спільному майні подружжя на частку житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Відповіддю на заяву від 02.12.2022 року державний нотаріус Малиновської державної нотаріальної контори у місті Одеса - Михальова Л.І. відмовила у видачі свідоцтва про право власність на частку в спільному майні подружжя на частку житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який належав ОСОБА_7 . Також, позивачу стало відомо, що на його доньку був склений заповіт, але незалежно від нього, позивач має право на обов`язкову долю у спадщині після смерті дружини.

На думку позивача, існують об`єктивні підстави для заборони нотаріусу вчиняти дії щодо оформлення спадщини, оскільки невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду, ефективний захист, поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів позивача, за захистом яких вона звернулася до суду. При цьому, заборона приватному нотаріусу вчиняти будь-які дії щодо оформлення спадщини по спадковій справі 14/2021 до вирішення спору по суті не призведе до обмеження прав ОСОБА_2 в майбутньому як співвласника квартири, що є спадковим майном.

Відповідно до ч. 1ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно зі ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч.ч. 3, 5ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.

Згідно зст. 149 ЦПК України, суд за заявою учасника справи має право вжити передбаченихстаттею 150 цього Кодексузаходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Відповідно до ч.3ст. 150 ЦПК України, заходи забезпечення позову, крім арешту морського судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги, мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами.

Згідно ч.10ст. 150 ЦПК України, не допускається вжиття заходів забезпечення позову, які за змістом є тотожними задоволенню заявлених позовних вимог, якщо при цьому спір не вирішується по суті.

Відповідно до п. 4Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову» від 22 грудня 2006 року N 9розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.

У відповідності дост. 153 ЦПК Українизалежно від обставин справи суд може забезпечити позов повністю або частково. Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу. В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову і підстави його обрання та вирішує питання зустрічного забезпечення.

Станом на час розгляду судом заяви про забезпечення позову, у суду відсутні підстави вважати, що існують обставини, за наявності яких законодавець встановив обов`язок суду щодо застосування зустрічного забезпечення (ч. 3ст. 154 ЦПК України).

Згідно зіст. 153 ЦПК України, заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи.

Інститут забезпечення позову являє собою сукупність встановлених законом заходів, що вживаються судом за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, якщо у них існують побоювання, що виконання ухваленого у справі рішення виявиться у майбутньому утрудненим чи неможливим.

Отже, умовою застосування заходів забезпечення позову є достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може утруднити або унеможливити виконання рішення по суті позовних вимог.

Забезпечення позову є тимчасовим обмеженням і його значення полягає в тому, що ним захищаються законні інтереси позивача на той випадок, коли відповідач буде діяти недобросовісно або коли невжиття заходів забезпечення позову може потягти за собою неможливість виконання судового рішення. Крім цього, інститут забезпечення позову захищає в рівній мірі інтереси як позивача, так і відповідача.

При вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не учасниками даного судового процесу.

Адекватність заходу забезпечення позову, що застосовується судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється судом, зокрема, з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, та інтересів сторін та інших учасників судового процесу.

Вирішуючи питання про забезпечення позову, суд має брати до уваги інтереси не тільки позивача, а й інших осіб, права яких можуть бути порушені у зв`язку із застосуванням відповідних заходів.

Метою вжиття заходів забезпечення позову є охорона матеріально-правових інтересів позивача, які гарантують за його позовом присудження реальне виконання позитивно прийнятого рішення, у разі прийняття такого.

Підставою забезпечення позову є обґрунтоване припущення заявника про те, що незастосування заходів по забезпеченню позову, може утруднити або взагалі унеможливити виконання рішення суду.

Разом з тим, суд враховує, що заходи забезпечення позову застосовуються для того, щоб гарантувати виконання рішення суду і повинні застосовуватися лише у разі необхідності, оскільки безпідставне звернення до даних дій може спричинити порушення прав та законних інтересів інших осіб чи учасників процесу.

У своїй заяві ОСОБА_1 просить суд в порядку забезпечення позову заборонити державним нотаріусам Малиновської державно нотаріальної контори у місті Одесі нотаріальні дії до майна ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 по спадковій справі № 130/22.

Враховуючи предмет позову, викладені в заяві про забезпечення позову обставини та надані до позовної заяви докази, вбачається, що вимога про вжиття заходів забезпечення є обґрунтованою, так як отримання спадкоємцями свідоцтв про право на спадщину може призвести до того, що у випадку задоволення позову для відновлення прав позивача, за захистом яких той звернувся до суду, необхідно буде докласти значних зусиль.

Разом з тим, такий вид забезпечення позову, як заборона вчиняти будь-які дії майна померлої ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 по спадковій справі № 130/22, вбачається неспівмірним із заявленими вимогами, оскільки в межах дій з оформлення спадщини нотаріусом можуть вчинятися дії, які прямо не впливають на права та обов`язки заявника та не можуть утруднити або унеможливити виконання рішення по суті позовних вимог.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги характер спірних правовідносин, суд дійшов висновку про наявність підстав для заборони нотаріусу вчиняти дії по видачі свідоцтв про право на спадщину.

Враховуючи, що з наданих суду відомостей не вбачається, що вжиття заходів забезпечення позову в обраний судом спосіб може спричинити збитки відповідачу по справі, суд не вбачає підстав для застосування зустрічного забезпечення.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст.149,150,153-154,353 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 прозабезпечення позовупо цивільнійсправі запозовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 провизнання прававласності упорядку спадкування задовольнити частково.

Заборонити державному нотаріусу Малиновської державно нотаріальної контори у місті Одесі Михальовій Л.І. вчиняти дії щодо видачі свідоцтв про право на спадщину після смерті ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 до винесення рішення по справі.

Зустрічне забезпечення не застосовувати.

Ухвала про забезпечення позову підлягає негайному виконанню в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвалу може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подання протягом п`ятнадцяти днів з дня постановлення даної ухвали апеляційної скарги. Подача апеляційної скарги не зупиняє виконання даної ухвали, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Головуючий:

СудМалиновський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення15.02.2023
Оприлюднено20.02.2023
Номер документу109017869
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів

Судовий реєстр по справі —521/1949/23

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Мурзенко М. В.

Ухвала від 21.05.2024

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Мурзенко М. В.

Рішення від 07.05.2024

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Мурзенко М. В.

Рішення від 07.05.2024

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Мурзенко М. В.

Ухвала від 16.03.2023

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Мурзенко М. В.

Ухвала від 15.02.2023

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Мурзенко М. В.

Ухвала від 15.02.2023

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Мурзенко М. В.

Ухвала від 15.02.2023

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Мурзенко М. В.

Ухвала від 27.01.2023

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Мурзенко М. В.

Ухвала від 27.01.2023

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Мурзенко М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні