Ухвала
від 07.02.2023 по справі 366/406/20
СОЛОМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа №366/406/20

2/760/5655/23

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2023 року м. Київ

Солом`янський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Козленко Г.О.,

за участю секретаря - Дубаніної О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання ОСОБА_1 про заміну позивача у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , Тетерівської сільської ради Іванківського району Київської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-

встановив:

Позивач звернувся до Іванківського районного суду Київської області з позовом до відповідачів в якому просив:

- визначити йому додатковий строк на прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , - 2 місяці з дня прийняття судом рішення.

Ухвалою Іванківського районного суду Київської області від 12.03.2020 вищевказану справу направлено до Солом`янського районного суду м. Києва за підсудністю.

20.03.2020 ухвалою Іванківського районного суду Київської області виправлено описку в ухвалі про направлення за підсудністю.

05.06.2020 ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва відкрито загальне позовне провадження в цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , Тетерівської сільської ради Іванківського району Київської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

31.08.2022 від ОСОБА_1 надійшло клопотання про заміну позивача, відповідно до якого, остання просила суд, у зв`язку зі смертю свого чоловіка (позивача по даній справі), залучити її як правонаступника померлого позивача.

Сторони в судове засідання не з`явилися, причини неявки суду не повідомили. Від ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд клопотання щодо заміни позивача без її участі.

Суд, дослідивши матеріали справи, не вбачає підстав процесуального правонаступництва, але знаходить підстави для закриття провадження у справі у зв`язку зі смертю позивача, оскільки спірні правовідносини не допускають правонаступництва, з огляду на наступне.

Згідно ч.1 ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до вимог частини першої статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Так, предметом позовних вимог у цій справі є визначення саме позивачу додаткового строку на прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно ст.1272 ЦК України, вбачається, що тільки спадкоємець який не подав заяву про прийняття спадщини, протягом строку встановленого ст.1270 ЦК України, може звернутися до суду, для визначення йому додаткового строку, достатнього для подання ним заяви про прийняття спадщини. Пропуск строку в обов`язковому порядку повинен бути обумовлений поважною причиною пропуску строку, яка була наявна саме у позивача за позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Так, зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач в березні-квітні 2015 року був дуже зайнятий на своєму робочому місті та не знав про існування певного строку для подачі заяви про прийняття спадщини. Саме так позивач окреслив свої поважні причини пропуску строку звернення з заявою про прийняття спадщини.

Саме у зв`язку з цим позивач як особа, яка пропустила строк звернення з заявою про прийняття спадщини, вважав, що його права порушені, визначився зі своїми поважними причинами пропуску строку та звернувся до суду у 2020 році з цим позовом.

Як вбачається зі свідоцтва про смерть виданого 13.11.2020 Солом`янським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , позивач по справі - помер.

Розглядаючи питання щодо процесуального правонаступництва у даній справі, слід зазначити наступне.

Так, відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.

Згідно ст.55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також у інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі як правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує у цивільному судочинстві участь останнього.

Відповідно до вимог ч.4 ст.25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб.

За вимогами ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкоємцеві на момент відкриття спадщини і не припинились на час його смерті.

Відповідно ст.1219 ЦК України не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема:

1) особисті немайнові права;

2) право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами;

3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я;

4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом;

5) права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.

Спірні правовідносини щодо визначення додаткового строку для прийняття спадщини позивачу, який помер, нерозривно пов`язані із його особою, оскільки тільки позивач як спадкоємець після своєї матері, мав право на звернення до суду, окресливши свої поважні причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини та визначився з тим, що його права порушені і вони підлягають судовому захисту шляхом звернення до суду із цим позовом.

Відтак, у вказаній справі за визначеним предметом спору спірні правовідносини не допускають правонаступництва, а тому клопотання дружини позивача, який помер задоволенню не підлягає.

Між тим, вимогами п.7 ч.1 ст.255 ЦПК України визначено, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Зважаючи на смерть позивача та встановлення за вищевикладених обставин того, що спірні правовідносини не допускають правонаступництво, суд вважає за можливе закрити провадження у справі у зв`язку зі смертю позивача ОСОБА_2 .

Вказана позиція узгоджується із постановою Верховного суду від 23.09.2020 року у справі №521/13728/18.

У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і за тих самих підстав не допускається (ч.2 ст.256 ЦПК України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 4, 19, 251, 255, 352-355 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про заміну позивача у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , Тетерівської сільської ради Іванківського району Київської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - відмовити.

Провадження у цивільній справі №366/406/20 (провадження 2/760/5655/23) за позовною заявою ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , Тетерівської сільської ради Іванківського району Київської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - закрити.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя - Г.О. Козленко

СудСолом'янський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення07.02.2023
Оприлюднено22.02.2023
Номер документу109105650
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —366/406/20

Рішення від 16.04.2024

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Ішуніна Л. М.

Ухвала від 12.12.2023

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Ішуніна Л. М.

Ухвала від 08.11.2023

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Ішуніна Л. М.

Ухвала від 04.07.2023

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Ішуніна Л. М.

Постанова від 25.05.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Ратнікова Валентина Миколаївна

Ухвала від 02.05.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Ратнікова Валентина Миколаївна

Ухвала від 02.05.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Ратнікова Валентина Миколаївна

Ухвала від 04.04.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Ратнікова Валентина Миколаївна

Ухвала від 07.02.2023

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Козленко Г. О.

Ухвала від 04.06.2020

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Козленко Г. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні