Ухвала
від 13.02.2023 по справі 522/10755/22
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 522/10755/22

Провадження № 2/522/1406/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2023 року м.Одеса

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Домусчі Л.В.,

за участі секретаря судового засідання Кулябко О.В.,

розглянувши у підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Громадської організації «Народне Бюро Розслідувань», ОСОБА_2 , META PLATFORM, INC про захист честі, гідності, ділової репутації, спростування недостовірної інформації та стягнення моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

До Приморського районного суду м.Одеси надійшов позов ОСОБА_1 до Громадської організації «НАРОДНЕ БЮРО РОЗСЛІДУВАНЬ», ОСОБА_2 , META PLATFORMS, INC про захист честі, гідності, ділової репутації, спростування недостовірної інформації та стягнення моральної шкоди.

Із матеріалів позову вбачається, що відповідач META PLATFORM, INC розташований у Сполучених Штатах Америки, що знаходиться за адресою: 1601, Willow Rd, Menlo Park, CA, 94025, US (1601, Уілоу Роуд (дорога), Менло Парк, Каліфорнія штат, 94025, Сполучені Штати Америки). Місця реєстрації у м. Одесі та Одеській області відповідач не має.

Згідно з ч. 2 ст. 10 ЦПК України суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч. 8 ст. 130 ЦПК України особам, які проживають за межами України, судові повістки вручаються в порядку, визначеними міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, в разі відсутності таких в порядку, встановленому ст. 502 цього Кодексу.

За положеннями ч. 1 ст. 498 ЦПК України, яка кореспондується з ч. 1 ст. 80 Закону України «Про міжнародне приватне право», у разі, якщо в процесі розгляду справи суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, суд України може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

У рамках Гаазької конвенції 1961 року з питань цивільного процесу Україна має отримувати допомогу від таких країн як Білорусія, Бельгія, Болгарія, Канада, Китай, Кіпр, Чехія, Данія, Єгипет, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Ірландія, Ізраїль, Італія, Японія, Латвія, Литва, Люксембург, Мексика, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Корея, Румунія, Росія, Словаччина, Словенія, Іспанія, Шрі-Ланка, Швеція, Швейцарія, Туреччина, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, США, Венесуела, Антигуа і Барбуда, Багами, Барбадос, Ботсвана, Кувейт, Малаві, Пакистан, Сан-Марино і Сейшели.

Між Україною та США міжнародні договори про правову допомогу і правові відносини в цивільних і сімейних справах не укладалися.

Конвенція про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15 листопада 1965 року (далі Конвенція), учасником якої є Україна, застосовується у цивільних та комерційних справах щодо всіх випадків, коли існує потреба в передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном.

Згідно зі ст. 5 Конвенції від 15 листопада 1965р., якщо документ має бутивручений відповідно до ч. 1 цієї статті, то Центральний Орган може вимагати, щоб документ був складений або перекладений офіційною мовою або однією з офіційних мов запитуваної Держави.

Відповідно дост.7Конвенції від 15 листопада 1965р., типові умови формуляра, доданого до цієї Конвенції, у всіх випадках обов`язково мають бути складені французькою або англійською мовами. Вони можуть при цьому бути складені офіційною мовою або однією з офіційних мов запитуючої Держави. Відповідні пробіли заповнюються або мовою запитуваної держави, або французькою чи англійською мовами.

Відповідно до ст. 12 Конвенції від 15 листопада 1965 року, вручення судових документів, отриманих від Договірної Держави, не потребує оплати або відшкодування зборів або витрат в зв`язку з врученням, здійсненим запитуваною Державою.

Згідно зі ст. 1 Конвенції проотримання закордоном доказіву цивільнихабо комерційнихсправах від18березня 1970 року (далі Конвенція), судовий орган Договірної Держави може відповідно до положень законодавства цієї Держави шляхом надіслання судового доручення звернутися до компетентного органу другої Договірної Держави з проханням отримати докази або провести інші процесуальні дії.

Згідно зі ст. 2 Конвенції від 18 березня 1970 року договірна Держава призначає Центральний Орган, який зобов`язується отримувати судові доручення, що надходять від судових органів іншої Договірної Держави, і передавати органу, компетентному їх виконати.

Відповідно достатті16Закону України"Проміжнародні договориУкраїни",статей 119,126 Закону України "Про судоустрій України",статті 80 Закону України "Про міжнародне приватне право" та з метою удосконалення організації роботи судових органів та органів системи Міністерства юстиції України щодо виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах стосовно вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, враховуючи те, що відповідно до міжнародних договорів України у сфері правових відносин і правової допомоги у цивільних справах Міністерство юстиції України визначено центральним органом.

Особливості виконання Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965 року визначено розділом VI Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженоїнаказом Міністерстваюстиції Україниі Державноїсудової адміністраціїУкраїни від27.06.2008року №1092/5/54 (далі Інструкція), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.07.2008 року за № 573/15264.

А особливості виконання Конвенції проотримання закордоном доказіву цивільнихабо комерційнихсправах від18березня 1970 року визначено розділом VIІ цієї Інструкції .

Згідно п.1.7., 1,8, 1,9 Інструкції суди України з питань надання міжнародної правової допомоги в цивільних справах взаємодіють з іноземними компетентними органами через головні територіальні управління юстиції та Міністерство юстиції України, яке відповідно до положень міжнародних договорів України є центральним органом України з питань надання міжнародної правової допомоги в цивільних справах (далі - Центральний орган України).

Відповідно до п. 2.1 Інструкції, у разі, якщо при розгляді цивільної справи в суду України виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд України складає доручення про надання правової допомоги за кордоном.

Згідно з п. 2.3 розділу ІІ Інструкції, доручення та документи, що до нього додаються, складаються мовою, передбаченою відповідним міжнародним договором України.

Якщо доручення чи документи, що до нього додаються, складено українською мовою, слід додавати завірений переклад на мову запитуваної держави або на іншу мову, передбачену міжнародним договором України. Документи, що підлягають врученню згідно з дорученням суду України, складаються мовою запитуваної держави чи іншою мовою, передбаченою міжнародним договором України, або супроводжуються завіреним перекладом на таку мову. У відповідних випадках документи, що підлягають врученню, можуть бути складені або перекладені на ту мову, яку, як є підстави вважати, розуміє особа, якій необхідно вручити документи.

Згідно з пунктом 6.1 розділу VI Інструкції, у разі якщо правова допомога запитується або надається на підставі Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах 1965 року, застосовуються відповідні положення цієї Інструкції з урахуванням викладеного в пунктах 6.2-6.14 цієї Інструкції.

Так, відповідно до пункту 6.7 даної Інструкції суд чи інший компетентний орган України надсилає доручення на підставі Конвенції про вручення до Центрального органу іноземної держави, визначеного запитуваною державою відповідно до статті другої цієї Конвенції, напряму.

Відповідно до п. 7.3 цієї Інструкції, доручення України на підставі Конвенції 1970 року надсилається через територіальні органи Міністерства юстиції України.

Таким чином, саме на позивача покладається обов`язок забезпечити подання до суду належно оформлених, перекладених, нотаріально посвідчених документів, після чого вони надсилаються судом у порядку повідомлення, визначеного Інструкцією про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень».

Суд зазначає, що співвідповідач META PLATFORM, INC згідно матеріалів справи знаходиться за кордоном - у Сполучених Штатах Америки. Знаходження відповідача за межами України позбавляє суд можливості самостійно виконати процесуальні дії по врученню йому документів, тому примірник матеріалів позову та копії процесуальних документів по справі підлягають йому направленню в порядку правової допомоги згідно із ст.ст.498,499ЦПК України та згідно положень Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах 1965 року.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що направлення копії позовної заяви з додатками до неї є забезпеченням права відповідача на справедливий та неупереджений судовий розгляд.

13 лютого 2023 року представником позивача до суду надано клопотання про приєднання додаткових доказів у справі, а саме, примірники перекладу позовної заяви з додатками, також ухвали про відкриття провадження по даній справі на англійську мову, як офіційну мову США з метою вручення напряму.

На підставі викладеного, враховуючи, що відповідач META PLATFORM, INC знаходиться в США, з метою забезпечення його процесуальних прав та встановлення всіх обставин справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для направленнясудових дорученькомпетентному органуСполучених ШтатівАмерики для вручення документів, проведення певних процесуальних дій .

13 лютого 2023 року представником відповідача ОСОБА_2 до суду надана заява про долучення до матеріалів справи доказів самостійного надсилання процесуальних документів- відзиву відповідачу META PLATFORM, INC за місцем їх знаходження (1601, Willow Rd, Menlo Park, CA, 94025, US) на електронну пошту.

Згідно сайту НССН, Office of International Judicial Assistance, Civil Division, U.S. Department of Justice Benjamin Franklin Station P.O. Box 14360 Washington, D.C. 20044 United States of America (Центральний орган: Управління міжнародної судової допомоги. Цивільний відділ, Міністерство юстиції США, знаходиться за адресою Benjamin Franklin Station, P.O. Box 14360, Washington, D.C. 20044, United States of America).

Окрім цього, з огляду на предмет позову, компетентному органу США слід доручити здійснити запити довідповідача щодо його позиції відносно заявлених позовних вимог і можливості розгляду справи за його відсутності через головне територіальне управління юстиції та Міністерство юстиції України.

З огляду на вищенаведене, а також враховуючи правову позицію Верховного Суду викладену у постанові від 13.05.2020 року справа № 711/17/19, необхідно направити судове доручення про отримання доказів до Міністерства юстиції України через територіальне управлінняюстиції, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами компетентним органам США.

Враховуючи положення п. 8 ч. 1ст. 252 ЦПК Українисуд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.

Відповідно до п. 12 ч. 1ст. 253 ЦПК Українипровадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 8 частини першоїстатті 252 цього Кодексу, - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів.

Відтак, до надходження відповіді на судові доручення про надання правової допомоги провадження у справі слід зупинити.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про міжнародне право», Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах 1965 року, Конвенції проотримання закордоном доказіву цивільнихабо комерційнихсправах від18березня 1970р., ст.ст.4,10-13,43, 44, 76, 81, 89, 95, ч.8 ст.130, 197, 247, 252, 253, 258-261, 268, 284, 287, 353-354, 496-499 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Звернутися з судовим дорученням про надання правової допомоги до компетентного органу Сполучених Штатів Америки з проханням вручити документи та провести певні процесуальні дії, а саме:

1.Вручити відповідачу META PLATFORM, INC, що знаходиться за адресою: 1601, Willow Rd, Menlo Park, CA, 94025, US (1601, Уілоу Роуд (дорога), Менло Парк, Каліфорнія штат, 94025, Сполучені Штати Америки), копії судових документів, а саме: позовної заяви з додатками, ухвали про відкриття провадження у справі, повідомлення про виклик до суду;

2. Відібрати у відповідача META PLATFORM, INC, що знаходиться за адресою: 1601, Willow Rd, Menlo Park, CA, 94025, US (1601, Уілоу Роуд (дорога), Менло Парк, Каліфорнія штат, 94025, Сполучені Штати Америки), пояснення за наступними запитаннями:

- Чи визнає відповідач позовні вимоги? Якщо не визнає, зазначити причини з наданням доказів, які спростовують позовні вимоги;

- Що відповідач може пояснити по суті позовних вимог?

- Чи згоден відповідач, щоб справа розглядалася за його відсутності?.

Зупинити провадження в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Громадської організації «Народне Бюро Розслідувань», ОСОБА_2 , META PLATFORM, INC про захист честі, гідності, ділової репутації, спростування недостовірної інформації та стягнення моральної шкоди.

Ухвала в частині зупинення провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня винесення ухвали.

В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали суду складено 18.02.2023 року.

Суддя Л.В. Домусчі

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення13.02.2023
Оприлюднено28.02.2023
Номер документу109211143
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах про захист немайнових прав фізичних осіб, з них про захист честі, гідності та ділової репутації, з них:

Судовий реєстр по справі —522/10755/22

Рішення від 11.10.2024

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Домусчі Л. В.

Ухвала від 16.07.2024

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Домусчі Л. В.

Ухвала від 19.02.2024

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Домусчі Л. В.

Ухвала від 19.02.2024

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Домусчі Л. В.

Ухвала від 22.09.2023

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Домусчі Л. В.

Ухвала від 13.02.2023

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Домусчі Л. В.

Ухвала від 13.02.2023

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Домусчі Л. В.

Ухвала від 11.10.2022

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Домусчі Л. В.

Ухвала від 05.10.2022

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Домусчі Л. В.

Ухвала від 23.08.2022

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Домусчі Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні