Ухвала
від 21.02.2023 по справі 554/7617/22
ОКТЯБРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ПОЛТАВИ

Дата документу 21.02.2023Справа № 554/7617/22 Провадження № 1-кс/554/2479/2023

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2023 року м. Полтава

Слідчий суддя Октябрського районного суду міста Полтави ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , власника майна - підозрюваного ОСОБА_4 , розглянувши клопотання слідчого Першогослідчого відділу(здислокацією ум.Полтаві)Територіального управлінняДержавного бюророзслідувань,розташованого умісті Полтаві ОСОБА_5 про арешт майна у кримінальному провадженні №12022170570000209 від 19.04.2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 246, ч. 2 ст. 367 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

Слідчий звернувся до суду з клопотанням про арешт майна у кримінальному провадженні №12022170570000209 від 19.04.2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 246, ч. 2 ст. 367 КК України, в якому просив накласти арешт шляхом позбавленняправа навідчуження,розпорядження наступним майном:земельною ділянкоюз кадастровимномером 5310700000:07:089:0050,реєстраційний номермайна:1859005753107,яка направі приватноївласності належитьпідозрюваному ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 ; об`єктом житлової нерухомості квартирою АДРЕСА_1 , реєстраційний номер майна 1347927453107, яка на праві приватної власності належить підозрюваному ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 .

В обґрунтування клопотання посилається на те, що Першим слідчим відділом (з дислокацією у м. Полтаві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, за процесуального керівництва Полтавської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022170570000209 від 19.04.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 246, ч. 2 ст. 367 КК України та за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України.

21 лютого 2022 року повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367 та ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 191 КК України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до наказу директора Державного підприємства «Миргородське лісове господарство» (Далі ДП «Миргородський лісгосп») ОСОБА_6 № 98-к від 29.12.2021 прийнято по переводу з Державного підприємства «Лубенське лісове господарство» на посаду старшого майстра лісу Приміського лісництва ДП «Миргородський лісгосп» ОСОБА_4 з 30.12.2021.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», органи лісової охорони віднесено до правоохоронних органів.

Відповідно до «Положення про державну лісову охорону, лісову охорону інших лісокористувачів та власників лісів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 976 від 16.09.2009, старший майстер лісу відноситься до посадових осіб державної лісової охорони.

Згідно ст. 89 Лісового кодексу України, Державна лісова охорона здійснює захист лісів на території України та має статус правоохоронного органу.

Таким чином, у період часу з 30.12.2021 по 18.04.2022 включно, ОСОБА_4 був посадовою особою правоохоронного органу.

Відповідно до ст. 1 Лісового кодексу України «...Ліс - тип природних комплексів (екосистема), у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність і відповідними ґрунтами, трав`яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов`язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище.

Ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.

Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Лісова ділянка - ділянка лісового фонду України з визначеними межами, виділена відповідно до цього Кодексу для ведення лісового господарства та використання лісових ресурсів без вилучення її у землекористувача або власника землі.

Лісові ділянки можуть бути вкриті лісовою рослинністю, а також постійно або тимчасово не вкриті лісовою рослинністю (внаслідок неоднорідності лісових природних комплексів, лісогосподарської діяльності або стихійного лиха тощо). До не вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок належать лісові ділянки, зайняті незімкнутими лісовим: культурами, лісовими розсадниками і плантаціями, а також лісовими шляхами та просікам: лісовими протипожежними розривами, лісовими осушувальними канавами і дренажними, системами.

Земельна лісова ділянка - земельна ділянка лісового фонду України з визначеними: межами, яка надається або вилучається у землекористувача чи власника земельної ділянки для ведення лісового господарства або інших суспільних потреб відповідно до земельного законодавства.

Природні ліси (природні лісові екосистеми) - ліси (лісові екосистеми), в яких локально і тимчасово проявився антропогенний вплив, але він не змінив ценотичної структури фітоценозів і тому природні лісові екосистеми здатні протягом короткого часу регенеруватися (відновитися) природним шляхом до стану пралісових екосистем...».

Відповідно дост.5Закону України«Про охоронунавколишнього природногосередовища»:«...Державнійохороні ірегулюванню використанняна територіїУкраїни підлягають:навколишнє природнесередовище яксукупність природнихі природно-соціальнихумов тапроцесів,природні ресурси,як залученів господарськийобіг,так іневикористовувані векономіці вданий період(земля,надра,води,атмосферне повітря,ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Особливій державній охороні підлягають території та об`єкти природно-заповідного фонду України й інші території та об`єкти, визначені відповідно до законодавства України...».

Згідно п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок» № 733 від 16.05.2007: «...Ліси залежно від основних виконуваних ними функцій поділяються на такі категорії:

1)ліси природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення:

2)рекреаційно-оздоровчі ліси;

3)захисні ліси;

4)експлуатаційні ліси...».

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок»

№ 733 від 16.05.2007 регламентовано наступне:

«...6. До рекреаційно-оздоровчих лісів відносяться лісові ділянки, що виконують рекреаційну, санітарно-гігієнічну та оздоровчу функцію, використовуються для туризму, зайняття спортом, санаторно-курортного лікування та відпочинку населення і розташовані:

1)у межах міст, селищ та інших населених пунктів;

2)у межах округів санітарної охорони лікувально-оздоровчих територій і курортів:

3)у межах поясів зон санітарної охорони водних об`єктів;

4)у лісах зелених зон навколо населених пунктів. Площа таких лісових ділянок вичається за нормативами згідно з додатком 1;

5)поза межами лісів зелених зон, що виділяються за нормативами згідно з додатком 2.

Захисні ліси

7. До категорії захисних лісів відносяться лісові ділянки, що виконують функцію захисту навколишнього природного середовища та інженерних об`єктів від негативного шву природних та антропогенних факторів, зокрема:

1)лісові насадження лінійного типу (полезахисні лісові смуги, державні захисні лісові смуги, лісові смуги уздовж забудованих територій населених пунктів);

2)лісові ділянки (смуги лісів), розташовані у смугах відведення каналів, залізниць та ..мобільних доріг;

3)лісові ділянки (смуги лісів) у ярах, на легкорозвіюваних пісках, рекультивованих землях, кам`янистих розсипах, малопотужних кам`янистих ґрунтах, у високогірних зонах, на стрімких гірських схилах, у селенебезпечних басейнах та на схилах лавинонебезпечних басейнів (протиерозійні ліси), які виділяються за нормативами згідно з додатком 3;

4)лісові ділянки (смуги лісів), які прилягають до смуг відведення залізниць і виділяються з категорії експлуатаційних лісів на 500 метрів з кожного боку. У гірських районах ширина смуг лісів у разі потреби може бути збільшена з урахуванням результатів спеціальних обстежень до розмірів, що забезпечують захист залізниць і безпеку руху:

5)лісові ділянки (смуги лісів), що прилягають до смуг відведення автомобільних доріг державного значення і виділяються з категорії експлуатаційних лісів шириною 250 метрів з кожного боку дороги. Для забезпечення захисту зазначених доріг і безпеки руху у гірських районах ширина смуг лісів у разі потреби може бути збільшена з урахуванням результатів спеціальних обстежень;

6)лісові ділянки (смуги лісів) уздовж берегів річок, навколо озер, водоймищ та інших об`єктів, які виділяються з категорії експлуатаційних лісів за нормативами згідно з додатком 4. Ширина наявних смуг лісів, що перевищує нормативи, не підлягає перегляду;

7)інші лісові ділянки (смуги лісів), які не мають зазначених у підпунктах 1-6 цього пункту ознак віднесення до категорії захисних лісів, розташовані:

на схилах балок і річкових долин з крутизною схилів до 25 градусів (байрачні ліси);

серед безлісної місцевості та мають площу до 100 гектарів.

Експлуатаційні ліси

8. До категорії експлуатаційних лісів відносяться лісові ділянки, що не зайняті лісами природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення, рекреаційно-оздоровчими та захисними лісами (категорії лісів з особливим режимом лісокористування). Експлуатаційні ліси призначені для задоволення потреб національної економіки у деревині...».

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» : «...Особливій охороні підлягають природні території та об`єкти, що мають велику екологічну цінність як унікальні та типові природні комплекси, для збереження сприятливої екологічної обстановки, попередження та стабілізації негативних природних процесів і явищ.

Природні території та об`єкти, що підлягають особливій охороні, утворюють єдину територіальну систему і включають території та об`єкти природно-заповідного фонду, курортні та лікувально-оздоровчі, рекреаційні, водозахисні, полезахисні та інші типи територій та об`єктів, що визначаються законодавством України..»

Згідно ст. 69 Лісового кодексу України: «...Спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.

Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування, видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіці Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.

Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами.

На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом.

Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов`язаних і не пов`язаних із веденням, лісового господарства.

Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Рішення про видачу або відмову у видачі спеціального дозволу на використання лісових ресурсів приймається протягом одного місяця з дня подання документів власником лісу або лісокористувачем.

Підставами для прийняття рішення про відмову у видачі спеціального дозволу є:

-прийняття в установленому порядку рішення про зміну поділу лісів на категорії, в межах яких знаходяться лісові ділянки, виділені для спеціального використання лісових ресурсів, або про виділення особливо захисних лісових ділянок;

-прийняття рішення про припинення діяльності лісокористувача;

-невстановлення лімітів використання лісових ресурсів або їх перевищення;

-недотримання встановленого порядку видачі спеціального дозволу на використання лісових ресурсів;

-результати оцінки впливу на довкілля.

Спеціальний дозвіл на використання лісових ресурсів анулюється в разі:

-припинення права користування лісами з підстав, передбачених статтею 22 цього Кодексу;

-припинення права використання лісових ресурсів з підстав, передбачених статтею 78 цього Кодексу...».

Досудовим розслідуванням встановлено, що квартал 145 виділ 1 Приміського лісництва ДП «Миргородський лісгосп» розташований в межах території природно-заповідного фонду, а саме урочища «Морозівська дача».

Спеціальне використання природних ресурсів на території та об`єктах природно- заповідного фонду здійснюється відповідно до ст. 9і Закону України «Про природно- заповідний фонд України», в якій вказано:

«Стаття 91. Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду

Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду здійснюється в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду.

Перелік встановлених цим Законом видів використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду і порядок їх використання визначаються режимом територій та об`єктів природно-заповідного фонду.

Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує сформування, і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, а також на підставі дозволів, а також на підставі дозволів, що видаються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного зонду, затвердженого органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, а також на підставі дозволів.

Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення (крім корисних копалин) здійснюється на підставі дозволів, що видаються місцевими радами за погодженням з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

Порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів і встановлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об 'актів природно- заповідного фонду загальнодержавного значення визначається Кабінетом Міністрів України. Видача дозволів на спеціальне використання природних ресурсів здійснюється на безоплатній основі.

Видача дозволів здійснюється на підставі клопотання (заявки) природокористувача, погодженого із власником або постійним користувачем земельної ділянки та заінтересованими органами.

Дозвіл на спеціальне використання природних ресурсів може бути анульований органом, що його видав, у разі: різкого погіршення стану навколишнього природного середовища внаслідок природокористування, ліквідації підприємства, установи або організації, яка отримала дозвіл; порушення умов природокористування та режиму території природно-заповідного фонду; втрати чи пошкодження дозволу, що не дає можливості визначити зміст дозволу.

Здійснення господарської та іншої діяльності за декларативним принципом заборонено.

Дозвіл видається після затвердження лімітів протягом місяця з моменту подання клопотання. Підставами для відмови у видачі дозволу є відсутність затвердженого в установленому порядку ліміту, порушення умов природокористування та режиму території природно-заповідного фонду...».

Щодо пам`яток природи даним Законом передбачено:

«...Стаття28. Основні вимоги щодо режиму пам`яток природи

На території пам`яток природи забороняються суцільні, поступові, лісовідновні та прохідні рубки, видалення захаращеності, полювання та будь-яка інша діяльність, що загрожує збереженню або призводить до деградації чи зміни первісного їх стану.

На території пралісових пам`яток природи забороняються всі види рубок, в тому числі санітарні, рубки сформування та оздоровлення лісів та видалення захаращеності (крім догляду за лінійними об`єктами та вирубуванням окремих дерев під час гасіння пожежі), будівництво споруд, прокладання шляхів, лінійних та інших об`єктів транспорту і зв`язку, випасання худоби, промислова заготівля недеревинних лісових продуктів, проїзд транспортних засобів (крім доріг загального користування та. транспортних засобів оперативних і спеціальних служб).

Навколо пралісових пам`яток природи установлюються охоронні зони завширшки не менше подвійної висоти деревостану пралісу, в яких забороняються будь-які суцільні, у тому числі санітарні, а також поступові рубки.

Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів, оголошених пам`ятками природи, беруть на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження...»

Таким чином, згідно ст. 69 Лісового Кодексу України, ст. 91 Закону України «Про природно-заповідний фонд» спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється на підставі дозволу - лісорубного квитка. Згідно із ст. 28 Закону України «Про природно- заповідний фонд» забороняється проведення суцільних, поступових, лісовідновних та прохідних рубок на території пам`яток природи, а на території пралісових пам`яток природи забороняються всі види рубок, в тому числі санітарні, рубки формування та оздоровлення лісів та видалення захаращеності.

Відповідно до розділу 1 (Загальні положення) Посадової інструкції старшого майстра лісу, затвердженої директором ДП «Миргородське лісове господарство» 29.12.2021 (Далі Посадова інструкція старшого майстра лісу), з якою ОСОБА_4 був особисто ознайомлений 29.12.2021, старший майстр лісу серед іншого:

-здійснює керівництво працівниками на лісокультурних, лісозахисних, протипожежних та інших лісогосподарських роботах, вирощуванні лісового посадкового матеріалу та заготівлі лісового насіння на закріпленій за ним дільниці (п.1.1.);

-забезпечує виконання у встановлені терміни завдань з обсягів зазначених робіт та природоохоронних заходів, підвищення продуктивності праці, зниження трудомісткості робіт на основі повного і раціонального використання лісогосподарських машин і знарядь, сировини і матеріалів та робочого часу (п.1.2.);

-входить до складу державної лісової охорони, носить формений одяг встановленого зразка. Носіння форменого одягу при виконанні службових обов`язків обов`язкове (п.1.3.).

Згідно розділу 2 (Посадові обов`язки) Посадової інструкції старшого майстра лісу, ОСОБА_4 серед іншого зобов`язаний:

-здійснювати керівництво працівниками на лісокультурних, лісозахисних, протипожежних та інших лісогосподарських роботах, вирощуванні лісового посадкового матеріалу та заготівлі лісового насіння на закріпленій за ним дільниці (2.1.);

-забезпечувати виконання у встановлені терміни завдання з обсягів зазначених робіт та природоохоронних заходів, підвищення продуктивності праці, зниження трудомісткості робіт на основі повного і раціонального використання лісогосподарських машин і знарядь, сировини і матеріалів (п.2.2.);

-здійснювати контроль за правильністю лісокористування, охороною і захистом лісу на закріплених лісогосподарських дільницях (п.2.6.);

-затримувати у встановленому порядку осіб, винних у вчиненні лісопорушень, правил полювання, накладати арешт на незаконно добуту в лісі й на шляху з лісу продукцію (п.2.10.);

-майстр лісу несе персональну відповідальність за збереження ввірених йому деревини та товарно-матеріальних цінностей (п.2.16.).

З метою належного виконання обов`язків, відповідно до розділу 3 (Права) Посадової інструкції старшого майстра лісу, ОСОБА_4 зокрема мав право:

-складати протоколи та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, порушення у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів (п.3.2.);

-вилучати у встановленому законом порядку у громадян і юридичних осіб, які порушили лісове господарство або законодавство у галузі мисливського господарства та полювання, документи на право використання лісових ресурсів та направо полювання, добуті деревину та інші продукти лісу, незаконно добуті мисливські тварини і продукцію, що з них вироблена та знаряддя правопорушень (п.3.6.);

-проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням у сфері охорони, захисту, використання і відтворення лісів (п.3.7.).

З метою забезпечення збереження матеріальних цінностей, що належать ДП «Миргородське лісове господарство», між працівником Приміського лісництва перебуваючому на посаді старшого майстру лісу та ДП «Миргородське лісове господарство» ОСОБА_4 та ДП «Миргородське лісове господарство», в особі директора ОСОБА_6 , 30.12.2021 укладено «Договір про повну індивідуальну матеріалу відповідальність» відповідно до п.1 якого, «працівник, що займає посаду старшого майстра лісу Приміського лісництва та виконує роботу з охорони лісу приймає на себе повну матеріальну відповідальність за незабезпечення збереження ввірених йому цінностей та зобов`язаний зокрема:

-дбайливо ставитись до переданих йому для зберігання або для інших цілей матеріальним цінностям Підприємства і вживати заходів до запобігання шкоди Підприємству;

-своєчасно повідомляти адміністрації Підприємства про всі обставини, що загрожують забезпеченню збереження ввірених йому матеріальних цінностей;

-вести облік, складати та представляти в установленому порядку товарно-грошові та інші звіти про рух і залишки довірених йому матеріальних цінностей;

-брати участь в інвентаризації ввірених йому матеріальних цінностей.

Відповідно до наказу Державного агентства лісових ресурсів України

№ 581 від 27.09.2021 «Про припинення державного підприємства «Лубенське лісове господарство», шляхом реорганізації, а саме приєднання до державного підприємства «Миргородський лісгосп» та більш ефективної роботи в плані охорони лісових масивів від лісопорушників, шкідників та хвороб лісу наказом директора ДП «Миргородський лісгосп» ОСОБА_6 № 6 від 04.01.2022 створено майстерські дільниці лісництв.

Відповідно до вказаного наказу в Приміському лісництві створено майстерську дільницю № 1 (кв. 127-151,154,155) за якою закріплено старшого майстра лісу ОСОБА_4 , з яким останній ознайомлений особисто 04.01.2022.

Водночас старшиймайстер лісуПриміського лісництваДП «Миргородськелісове господарство» ОСОБА_4 будучи службовоюособою,що виконуєорганізаційно-розпорядчіфункції табудучи матеріальновідповідальною особою, покладені на нього обов`язки належним чином не виконував, внаслідок чого в період часу з березня по квітень 2022 року, більш точну дату під час досудового розслідування не встановлено, невідомими особами здійснено самовільний поруб лісу у кварталі 145 виділі 1 Приміського лісництва ДП «Миргородський лісгосп» розташованому в межах території природно-заповідного фонду, а саме урочища «Морозівська дача».

Незважаючи нате,що порубкадеревини неможливаза короткийпроміжок часу,в обов`язковомупорядку супроводжуєтьсязначним шумому лісі,а вивезеннятакої деревиниможливе виключноза допомогоювантажних транспортнихзасобів,що залишаєвідповідні слідивід колісна ґрунті(піску)на лісовихдорогах тана під`їздахдо лісу, ОСОБА_4 через службовунедбалість,тобто неналежневиконання своїхслужбових обов`язківчерез несумліннеставлення доних протягомберезня-квітня2022року,більш точнудату підчас досудовогорозслідування невстановлено,маючи обов`язокздійснювати контрольза правильністюлісокористування,охороною ізахистом лісуна закріпленихлісогосподарських ділянках,незаконну порубкулісу укварталі 145виділі 1 Приміського лісництва ДП «Миргородський лісгосп» розташованому в межах території природно-заповідного фонду, а саме урочища «Морозівська дача» не виявив.

Як наслідокчерез службовунедбалість,тобто черезненалежне виконанняпокладених настаршого майстралісу ОСОБА_4 обов`язків,ним невжито заходівспрямованих навиявлення тапритягнення допередбаченої закономвідповідальності осіб,які протягомберезня-квітня2022року,більш точнийчас підчас досудовогорозслідування невстановлено,здійснили самовільнийпоруб лісув кварталі145виділу 1 Приміського лісництва ДП «Миргородський лісгосп» розташованого в межах території природно-заповідного фонду - урочища «Морозівська дача», а саме: 32 дерева, з яких 23 сироростучих, з них: 18 дерев породи «дуб», 5 деревини породи «граб», та 9 сухостійних дерев, а саме: дерев породи «дуб» - 1, породи «клен» - 1, породи «граб» - 7, що відповідно до висновку експертів за результатами проведення комплексної судової інженерно-екологічної та економічної експертизи № 19223/19363-19365 від 08.09.2022 завдало істотну шкоду довкіллю на суму 655560,00 грн., що відповідно до п. 3 примітки до ст. 364 КК України є тяжкими наслідками.

В подальшому старший майстер Приміського лісництва ДП «Миргородський лісгосп» ОСОБА_4 , діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, в період часу з 11 по 18 квітня 2022 року здійснив закінчений замах на розтрату ввіреного йому майна, яке перебувало у його віданні, а саме деревини дров`яної непромислового використання твердолистової породи «Дуб» загальним об`ємом 29,88 м3, вартістю 16 951,82 грн., що призвело до завдання матеріальної шкоди ДП «Миргородське лісове господарство» (код ЄДРПОУ 00992697, вул. Козацька, 22/1, м. Миргород, Полтавської області) вчинену в умовах воєнного стану, тобто виконав усі дії, які вважав необхідними для доведення кримінального правопорушення до кінця, але кримінальне правопорушення не було закінчено з причин, які не залежали від волі ОСОБА_4 за наступних обставин.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Верховною радою України, у зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 год. 30 хв. 26.03.2022, строком на

30 діб.

Згідно розділу 1 (Загальні положення) Посадової інструкції старшого майстра лісу, затвердженої директором ДП «Миргородське лісове господарство» 29.12.2021 (Далі Посадова інструкція старшого майстра лісу), з якою ОСОБА_4 особисто ознайомлений 29.12.2021, старший майстр лісу серед іншого:

-здійснює керівництво працівниками на лісокультурних, лісозахисних, протипожежних та інших лісогосподарських роботах, вирощуванні лісового посадкового матеріалу та заготівлі лісового насіння на закріпленій за ним дільниці (п.1.1.);

-забезпечує виконання у встановлені терміни завдань з обсягів зазначених робіт та природоохоронних заходів, підвищення продуктивності праці, зниження трудомісткості робіт на основі повного і раціонального використання лісогосподарських машин і знарядь, сировини і матеріалів та робочого часу (п.1.2.);

-входить до складу державної лісової охорони, носить формений одяг встановленого зразка. Носіння форменого одягу при виконанні службових обов`язків обов`язкове (п.1.3.).

Згідно розділу 2 (Посадові обов`язки) Посадової інструкції старшого майстра лісу, ОСОБА_7 серед іншого зобов`язаний:

-здійснювати керівництво працівниками на лісокультурних, лісозахисних, протипожежних та інших лісогосподарських роботах, вирощуванні лісового посадкового матеріалу та заготівлі лісового насіння на закріпленій за ним дільниці (2.1.);

-забезпечувати виконання у встановлені терміни завдання з обсягів зазначених робіт та природоохоронних заходів, підвищення продуктивності праці, зниження трудомісткості робіт на основі повного і раціонального використання лісогосподарських машин і знарядь, сировини і матеріалів (п.2.2.);

-здійснювати контроль за правильністю лісокористування, охороною і захистом лісу на закріплених лісогосподарських дільницях (п.2.6.);

-затримувати у встановленому порядку осіб, винних у вчиненні лісопорушень, правил полювання, накладати арешту на незаконно добуту в лісі й на шляху з лісу продукцію (п.2.10.);

-майстр лісу несе персональну відповідальність за збереження ввірених йому деревини та товарно-матеріальних цінностей (п.2.16.).

Відповідно до п. 3 «Інструкції з ведення електронного обліку деревини», затвердженої Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України 27.09.2021 за № 621 (далі Інструкція № 621) основними завданнямиелектронного облікудеревини є: своєчаснета достовірневідображення інформаціїпро рухдеревини;моніторинг використаннялісових ресурсів; підтвердженняпоходження,заготівлі тареалізації лісоматеріалівнеоброблених,запобігання їхнелегальному обігу; систематизація та узагальнення інформації про походження, заготівлю та реалізацію деревини лісокористувачами.

Згідно п.12 Інструкції №621, електронний облік деревини починається з приймання її безпосередньо у місцях виконання робіт із заготівлі деревини.

Згідно п.36 Інструкції №621, вивезення деревини із місць заготівлі на склади лісокористувача (нижні, проміжні склади, цехи переробки та інші підрозділи) власним чи найманим транспортом здійснюється на підставі ТТН-ліс, сформованої в КПК.

Відповідно до 39.Інструкції № 621, іншими джереламинадходження деревиниможуть бути: лишки,виявлені підчас інвентаризації; деревина, яка заготовлена в результаті незаконних рубок.

Враховуючи вищевикладене, старший майстр лісу Приміського лісництва ДП «Миргородське лісове господарство» ОСОБА_4 на початку квітня 2022 року, більш точної дати під час досудового розслідування не встановлено, будучи матеріально відповідальною особою, перебуваючи в кварталі 145виділу 1 Приміського лісництва ДП «Миргородський лісгосп», розташованого в межах території природно-заповідного фонду, а саме урочища «Морозівська дача» виявив незаконну порубку дерев.

З метою уникнення кримінальної відповідальності за допущену службову недбалість у ОСОБА_4 виник злочинний умисел, спрямований на розтрату ввіреного йому мана ( деревини дров`яної непромислового використання твердолистової породи «Дуб» загальним об`ємом 29,88 м3, вартістю 16 951,82 грн.) із підконтрольної йому території - кварталу 145виділу 1 Приміського лісництва ДП «Миргородський лісгосп», розташованого в межах території природно-заповідного фонду, без будь-яких на те правовстановлюючих документів, товаротранспортних накладних та належним чином оформлених нарядів на відпуск деревини, без відповідної оплати, усвідомлюючи, що такий продаж відбувається лише шляхом внесення коштів на банківські рахунки ДП «Миргородське лісове господарство», реалізовуючи свій злочинний умисел незаконно розтратив, вищевказане майно, яке перебувало у його віданні та матеріальну відповідальність за яке він ніс, на користь ОСОБА_8 .

Так, старший майстр лісу Приміського лісництва ДП «Миргородське лісове господарство» ОСОБА_4 достовірно знаючи, що ОСОБА_8 , як покупець, для отримання деревини дров`яної непромислового використання твердолистової породи «Дуб», повинен здійснити оплату за кожну партію товару (деревини) шляхом перерахунку грошових коштів на розрахунковий рахунок постачальника державного підприємства «Миргородське лісове господарство» на умовах 100 % передоплати, за відсутності такої, в порушення вимог п.п. 3, 12, 36, 39 «Інструкції з ведення електронного обліку деревини», затвердженої Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України 27.09.2021 за № 621, а також п. 1.2, 2.2, 2.16 посадової інструкції старшого майстра лісу від 29.12.2021 та укладеного договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність від 30.12.2021, якими передбачено, що старший майстр лісу несе відповідальність за неналежне виконання, або не виконання своїх посадових обов`язків, за спричинені матеріальні витрати в межах визначених чинним трудовим і цивільним законодавством України, а також за збереження ввірених йому деревини та товаро-матеріальних цінностей, які йому ввірені на матеріальне зберігання, розтратив деревину дров`яну непромислового використання твердолистової породи «Дуб» загальним об`ємом 29,88 м3, вартістю 16 951,82 грн., яка заготовлена в результаті незаконної рубки, шляхом її безоплатної передачі ОСОБА_8 , який не був обізнаний у злочинних намірах останнього.

Для реалізаціїсвого злочинногоумислу ОСОБА_4 в періодз 11по 18квітня 2022року завідсутності длятого законнихпідстав дозволив ОСОБА_8 залишити територіюкварталу 145виділу 1 Приміського лісництва ДП «Миргородський лісгосп», розташованого в межах території природно-заповідного фонду, а саме урочища «Морозівська дача», де перебував, та надав можливість і дозвіл на вивезення деревини дров`яної непромислового використання твердолистової породи «Дуб» загальним об`ємом 29,88 м3.

При цьому ОСОБА_8 за вказівкою ОСОБА_4 частину деревиниз місцянезаконної порубки,а самекварталу 145виділу 1Приміського лісництва,вивіз замежі виділудо проїзноїчастини дорогипо вул.Олександрівська,в містіЛубни Полтавськоїобласті,а іншузавантажував докузова автомобіляСАЗ 3507д.н.з. НОМЕР_2 тамав залишититериторію кварталу145виділу 1 Приміського лісництва ДП «Миргородський лісгосп», розташованого в межах території природно-заповідного фонду, однак був зупинений працівниками Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області.

Тобто, ОСОБА_4 маючи умисел на розтрату ввіреного йому майна, яке перебувало у його віданні, а саме відповідно до висновку експерта № СЕ-19/117-22/4397-ТВ від 27.04.2022 деревини дров`яної непромислового використання твердолистової породи «Дуб» загальним об`ємом 29,88 м3,ринковою вартістю16951,82грн.,яка заготовленавнаслідок незаконноїрубки,вчинив усідії,які вважавза необхіднедля доведеннякримінального правопорушеннядо кінця,але кримінальнеправопорушення небуло доведенодо кінцяз причин,що незалежали відволі ОСОБА_4 ,а самеу зв`язкуз виявленнямйого працівникамиЛубенського РВПГУНП вПолтавській областіна територіїкварталу 145виділу 1 Приміського лісництва ДП «Миргородський лісгосп», розташованого в межах території природно-заповідного фонду, а саме урочища «Морозівська дача».

В даному кримінальному провадженні Філія «Миргородське лісове господарство» Державного підприємства «Лиси України», яке є правонаступником ДП «Миргородське лісове господарство» визнано потерпілим у кримінальному провадженні, як особа якій кримінальним правопорушенням заподіяно шкоду.

Водночас санкцією ч. 2 ст. 367 КК України, одним з додаткових видів покарання передбачено накладення штрафу від двохсот п`ятдесяти до семисот п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як встановлено досудовим розслідуванням, ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1 ) має у приватній власності: земельну ділянку з кадастровим номером 5310700000:07:089:0050, реєстраційний номер майна: 1859005753107; об`єкт житлової нерухомості квартира АДРЕСА_1 , реєстраційний номер майна 1347927453107.

Враховуючи викладене, з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, тому слідчий просить накласти арешт на вказане майно.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив задовольнити з підстав, вказаних у клопотанні.

Власник майна ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання. Зазначив, що він згоден добровільно відшкодувати збитки господарству.

Суд, заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, вважає клопотання слідчого таким, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Встановлено, що Першим слідчим відділом (з дислокацією у м. Полтаві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, за процесуального керівництва Полтавської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022170570000209 від 19.04.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 246, ч. 2 ст. 367 КК України та за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України.

21 лютого 2022 року повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367 та ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 191 КК України, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В судовомузасіданні прокуроромзазначено,що з метою відшкодування шкоди, необхідно накласти арешт на земельну ділянкуз кадастровимномером 5310700000:07:089:0050,реєстраційний номермайна:1859005753107,яка направі приватноївласності належитьпідозрюваному ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 ; об`єктом житлової нерухомості квартирою АДРЕСА_1 , реєстраційний номер майна 1347927453107, яка на праві приватної власності належить підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідно до положень ч.1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Частиною 2 ст. 170 КПК України передбачено, що арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

В порушення вищевказаних норм КПК України прокурором не доведено, що земельна ділянка з кадастровим номером 5310700000:07:089:0050, реєстраційний номер майна: 1859005753107, яка на праві приватної власності належить підозрюваному ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 ; об`єкт житлової нерухомості квартирою АДРЕСА_1 , реєстраційний номер майна 1347927453107, яка на праві приватної власності належить підозрюваному ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 , є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації, або іншим чином підпадає під чітко визначені правові ознаки, передбаченіст. 170 КПК України.

Навпаки прокурор просить накласти арешт фактично з метою забезпечення цивільного позову, при цьому не долучає до клопотання цивільний позов. Більш того, в клопотанні взагалі відсутні посилання про наявність заявленого у кримінальному провадженні цивільного позову, а відтак відсутні підстави для накладення арешту на майно з цією метою.

Крім того, слідчим не доведено, що земельна ділянка та об`єкт нерухомості, зберегли на собі його сліди або містить інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст.131, 132,170-173, 175, 309 КПК України, -

У Х В А Л И В:

В задоволенні клопотання слідчого Першогослідчого відділу(здислокацією ум.Полтаві)Територіального управлінняДержавного бюророзслідувань,розташованого умісті Полтаві ОСОБА_5 про арешт майна у кримінальному провадженні №12022170570000209 від 19.04.2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 246, ч. 2 ст. 367 КК України відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду на протязі 5 днів з моменту проголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудОктябрський районний суд м.Полтави
Дата ухвалення рішення21.02.2023
Оприлюднено09.05.2024
Номер документу109243288
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —554/7617/22

Ухвала від 13.04.2023

Кримінальне

Полтавський апеляційний суд

Томилко В. П.

Ухвала від 30.03.2023

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Гольник Л. В.

Ухвала від 30.03.2023

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Гольник Л. В.

Ухвала від 21.02.2023

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Чуванова А. М.

Ухвала від 21.02.2023

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Чуванова А. М.

Ухвала від 27.02.2023

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Гольник Л. В.

Ухвала від 24.02.2023

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Гольник Л. В.

Ухвала від 21.02.2023

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Чуванова А. М.

Ухвала від 21.02.2023

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Чуванова А. М.

Ухвала від 20.02.2023

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Гольник Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні