Рішення
від 16.02.2023 по справі 308/13584/22
УЖГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 308/13584/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 лютого 2023 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:

головуючої судді Дегтяренко К.С.,

за участю секретаря судового засідання Чейпеш В.В.,

у складі учасників:

представник заявниці адвокат Канівець О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Ужгород цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою представника заявників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , адвоката Канівець Олександра Петровича, заінтересована особа відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Фраківськ) про встановлення факту народження осіб,

встановив:

Представник заявників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 адвоката Канівець О.П. заінтересована особа відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Фраківськ) звернувся до Ужгородського міськрайонного суду із вказаною заявою згідно якої просять встановити факт народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які народилися у м.Ясинувата, Донецької області та встановити дані про їх батьків.

В обґрунтування заяви адвокат посилається на те, що зі слів біологічного батька ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 його цивільна дружина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 (померла - ІНФОРМАЦІЯ_5 ) народила сина - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та народила доньку - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Вказує, що зі слів батька дітей мати народжувала вдома, тобто поза межами закладу охорони здоров`я, дітей не зареєструвала, не перебувала на обліку в жіночій консультації за місцем свого проживання АДРЕСА_1 , до лікарні після пологів не зверталася, діти зростали вдома.

На даний час заявників утримує та доглядає їх єдинокровний брат ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_6 та біологічний батько ОСОБА_3 . Оскільки заявники мають двобічну хронічну нейросенсорну приглухуватість 4-го ступеню. Глухонімота. Страждають цим діагнозом від народження.

В Ужгородському відділі РАЦСу повідомили про неможливість провести реєстрацію народження заявників, вказуючи на необхідність встановлення факту їх народження в судовому порядку.

Отримати свідоцтво народження у відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції неможливо, оскільки згідно відповіді №1109/24.15-25 від 08.09.2022 року відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Південно-Західного міжрегіонального управління1 Міністерства юстиції актових записів про народження заявників в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян не виявлено.

Місце народження АДРЕСА_1 .

Отже, заявники не можуть зареєструвати із запізненням факт народження у відділі ДРАЦС та отримати свідоцтва про народження, яке у подальшому є необхідним для виготовлення їм паспортів та інших життєво необхідних документів, що і стало причиною звернення до Ужгородського міськрайонного суду.

Таким чином, заявник просить встановити факт, народження:

-особи чоловічої статі ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 який народився: АДРЕСА_1

-особи жіночої статі ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 яка народилась: АДРЕСА_1 .

-

Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 18 жовтня 2022 року постановлено заяву про встановлення факту народження осіб залишити без руху.

Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 07 листопада 2022 року постановлено відкрити провадження у справі та призначити судове засідання, а розгляд здійснювати в порядку окремого позовного провадження.

В судовому засідання представник заявника адвокат Канівець О.П. підтримав вимоги повністю та просив їх задовольнити з підстав та мотивів наведених у заяві.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив, жодних заяв на адресу суду не надходило.

Свідок ОСОБА_3 вказав, що заявники являються його дітьми, від померлої ОСОБА_4 , вони проживали разом без реєстрації шлюбу, при цьому зазначив, що "роми" рідко офіційно реєструють шлюб, живуть за своїми звичаями. Діти народилися вдома, а не в лікарні, хотіли їх зареєструвати, але через відсутність медичних документів їм відмовили. Пізніше померла дружина, почалась війна, і їм довелось переїхати у Закарпатську область. При цьому вказав, що син народився ІНФОРМАЦІЯ_7 , а донька ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Свідок ОСОБА_5 вказав, що заявники є його братом і сестрою, які з народження проживали разом з ним та їх спільною мамою ОСОБА_4 .. Батько у брата і сестри інший. Діти народилися вдома, чому їх не зареєстрували не знає, пояснити не може. Зазначає, що мама хворіла на розсіяний склероз. Брат ОСОБА_1 народився у 1995 році, а сестра ОСОБА_2 у 1997 році.

Свідок ОСОБА_8 пояснив, що його колишня дружина ОСОБА_4 після розлучення проживала з іншим чоловіком та народила хлопчика та дівчинку, що проживали разом з його сином і колишньою дружиною. Його син ОСОБА_5 опікується братом і сестрою з народження і по цей день.

Суд, заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши письмові докази, з`ясувавши фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, застосувавши відповідні норми матеріального та процесуального права, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлені наступні фактичні обставини:

Зі слів біологічного батька ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 його цивільна дружина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 (померла- ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що надано свідоцтво про смерть від 11 жовтня 2019 року) народила сина - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та народила доньку - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 народжувала вдома, тобто поза межами закладу охорони здоров`я , дітей не зареєструвала, не перебувала на обліку в жіночій консультації за місцем свого проживання АДРЕСА_1 , до лікарні після пологів не зверталася, діти зростали вдома.

Заявники мають двобічну хронічну нейросенсорну приглухуватість 4-го ступеню. Глухонімота. Страждають цим діагнозом від народження, що підтверджується довідкою №1022 військово-лікарської комісії від 24.03.2022, що до ОСОБА_1 , з якої вбачається, що останній має двобічну хронічну нейросенсорну приглухуватість 4-го ступеню з народження.

Також додано Консультаційний висновок спеціаліста від 11.08.2022, що до ОСОБА_2 , зякого вбачається, що остання має вроджену двобічну хронічну нейросенсорну приглухуватість 4-го ступеню.

Довідкою від 04.11.2022 № 55 виданою Закарпатським обласним благодійним фондом «Ромське життя» підтверджується факт проживання ОСОБА_1 на тимчасово окупованій території за адресою АДРЕСА_1 , який у березні 2022 року виїхав до м.Харків, на сьогодні фактично проживає за адресою АДРЕСА_2 , документи, що ідентифікують особу відсутні.

Довідкою від 04.11.2022 № 54 виданою Закарпатським обласним благодійним фондом «Ромське життя» підтверджується факт проживання ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території за адресою АДРЕСА_1 , який у березні 2022 року виїхав до м.Харків, на сьогодні фактично проживає за адресою АДРЕСА_2 , документи, що ідентифікують особу відсутні

Згідно відповіді відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м.Ужгороді актовий запис про народження складений щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та актовий запис про народження складений щодо ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 не виявлені.

Відповідно до ч.1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

З матеріалів заяви вбачається, що реєстрацію дітей сина ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в органах реєстрації актів цивільного стану заявником проведено не було.

Пунктом 24 Порядку державної реєстрації актів цивільного стану визначено якщо заява про державну реєстрацію народження дитини, яка досягла одного року і більше (додаток 6) надійшла після закінчення одного року з дня народження дитини і до досягнення нею 16 років, то державна реєстрація народження проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання дитини на загальних підставах (за заявою будь-кого з осіб, визначених статтею 144 Сімейного кодексу України ( 2947-14), але після перевірки наявності державної реєстрації народження за місцем народження дитини, за місцем проживання батьків дитини на момент її народження або за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян).

У цих випадках одночасно подаються один із документів, передбачених у пункті 2 цієї глави, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу, а також довідка з місця проживання дитини. За відсутності такої довідки дані про місце проживання дитини можуть бути підтверджені паспортом або паспортним документом одного з батьків чи законних представників дитини.

Водночас подаються документи, що підтверджують походження дитини. Складений актовий запис про народження із зазначенням після порядкового номера: «Державна реєстрація з пропуском строку» включається до книги поновлених актових записів про народження.

У разі досягнення дитиною 16 років державна реєстрація її народження може проводитися за її особистою заявою з пред`явленням паспорта та відповідно до законодавства, яке регулює порядок поновлення актових записів цивільного стану.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров`я. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини.

За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Згідно п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Як вбачається з матеріалів справи, реєстрація народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану України не проводилась. Встановлення факту народження заявнику необхідне для реєстрації народження дитини, що надасть можливість отримати заявнику свідоцтво про народження, виданого державним органом України та виготовити паспорти громадян України.

Крім того, судом встановлено, що заявники позбавлені можливості здійснити державну реєстрацію народження дитини у позасудовому порядку. Встановлення даного факту прав та інтересів третіх осіб не порушує, та не пов`язано з подальшим вирішенням спору про право.

В зв`язку з наведеним, проаналізувавши надані докази, суд вважає, що оскільки обставини, викладені в заяві, знайшли своє повне підтвердження в ході судового розгляду, вимоги представника заявників підлягають задоволенню.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.12,13,77,81,259,263-265,268,293,294,315-319ЦПК України, суд,-

ухвалив:

Заяву задовольнити .

Встановити факт народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_8 , «місце народження дитини» - АДРЕСА_1 .

Встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_2 , яка народилась, ІНФОРМАЦІЯ_9 , «місце народження дитини» - АДРЕСА_1 .

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , який проживає за адресою: АДРЕСА_3 ;

Заявник: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_3 ;

Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Південно-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), ЄДРПОУ- 25999022, місцезнаходження: Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Небесної Сотні, 5.

Повний текст рішення складено 27 лютого 2023 року.

Суддя К.С.Дегтяренко

СудУжгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення16.02.2023
Оприлюднено08.03.2023
Номер документу109368328
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту народження, з них:

Судовий реєстр по справі —308/13584/22

Рішення від 04.03.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дегтяренко К. С.

Ухвала від 13.11.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Кожух О. А.

Ухвала від 11.12.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Кожух О. А.

Ухвала від 24.10.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Кожух О. А.

Ухвала від 02.10.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Кожух О. А.

Ухвала від 17.08.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Кожух О. А.

Ухвала від 08.06.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Готра Т. Ю.

Ухвала від 08.05.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Готра Т. Ю.

Рішення від 16.02.2023

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дегтяренко К. С.

Рішення від 16.02.2023

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дегтяренко К. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні