Рішення
від 10.03.2023 по справі 453/1375/21
СКОЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 453/1375/21

№ провадження 2/453/34/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 березня 2023 року Сколівський районний суд Львівської області

в складі: головуючого - судді Брони А.Л.

секретаря судового засідання - Корнути Т.Б.,

за участю: представника позивача Славської селищної ради Стрийського району Львівської області - Обухівського О.В. та представника відповідача Головного управління Держгеокадастру у Львівській області - Радченко М.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сколе в порядку позовного провадження цивільну справу за позовом Славської селищної ради Стрийського району Львівської області до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , з участю третіх осіб: Державного кадастрового реєстратора відділу у Сколівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Дмитрів Василя Ярославовича, Стрийської районної державної адміністрації про визнання недійсними та скасування наказів, скасування державної реєстрації права власності, визнання недійсними договорів купівлі-продажу,-

в с т а н о в и в :

29.09.2021 року Славська селищна рада Стрийського району Львівської області в особі голови Беги В.М. звернулася до Сколівського районного суду Львівської області з позовною заявою до до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , за участю третіх осіб: Державного кадастрового реєстратора відділу у Сколівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Дмитрів Василя Ярославовича, Сколівської районної державної адміністрації про визнання недійсними та скасування наказів, скасування державної реєстрації права власності, визнання недійсними договорів купівлі-продажу, в якій просить:

- визнати недійсним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 15.10.2020 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою № 1592-УБД;

- визнати недійсним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 03.11.2020 року №2053-УБД про затвердження проекту землеустрою;

- визнати недійсним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 15.10.2020 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою № 1590-УБД;

- визнати недійсним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 03.11.2020 року №2054-УБД про затвердження проекту землеустрою;

- визнати недійсним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 15.10.2020 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою № 1589-УБД;

- визнати недійсним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 17.11.2020 року №2520-УБД про затвердження проекту землеустрою;

- скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_4 на земельну ділянку 4624584300:04:000:4226, площею 1,8663 га в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером запису 39943411 від 26.12.2020 року та припинити право власності ОСОБА_4 на земельну ділянку 4624584300:04:000:4226, площею 1,8663 га із закриттям розділу;

- скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_4 на земельну ділянку 4624584300:04:000:4245, площею 1,8663 га в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером запису 39981168 від 29.12.2020 року та припинити право власності ОСОБА_4 на земельну ділянку 4624584300:04:000:4245, площею 1,8663 га із закриттям розділу;

- скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_3 на земельну ділянку 4624584300:04:000:4227, площею 1,8663 га в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером запису 39755137 від 14.12.2020 року та припинити право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку 4624584300:04:000:4227, площею 1,8663 га із закриттям розділу;

- визнати недійсним договір купівлі-продажу від 29.12.2020 року посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Романчук-Василик В.Р. за № 2824;

- визнати недійсним договір купівлі-продажу від 26.12.2020 року посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Романчук-Василик В.Р. за № 2797;

- скасувати державну реєстрацію земельних ділянок за кадастровими номерами: 4624584300:04:000:4227, площею 1,8663 га.

4624584300:04:000:4226, площею 1,8663 га.

4624584300:04:000:4245, площею 1,8663 га.

4624584300:04:000:4228, площею 0,5624 га.

-зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області поновити державну реєстрацію земельної ділянки площею 6,1613 га, розташовану на території Славської селищної ради Сколівського району Львівської області, в Державному земельному кадастрі.

Ухвалою Сколівського районного суду Львівської області від 28.10.2021 року позовну заяву було прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі з визначенням дати підготовчого засідання.

Ухвалою Сколівського районного суду Львівської області від 30.11.2021 року замінено третю особу у даній цивільній справі зі Сколівської районної державної адміністрації Львівської області на Стрийську районну державну адміністрацію Львівської області.

Ухвалою Сколівського районного суду Львівської області від 26.01.2023 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

Позовна заява обгрунтована тим, що відповідно до норм Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» №157-VІІІ від 05.02.2015 року у 2017 році було створено Славську об`єднану територіальну громаду Львівської області з адміністративним центром - селище Славське (далі також - Славська ОТГ).

На підставі постанови Центральної виборчої комісії України від 18.08.2017 року № 164 29.10.2017 року було проведено вибори депутатів Славської селищної ради Славської об`єднаної територіальної громади та Славського селищного голови Славської об`єднаної територіальної громади, в результаті чого сформовано органи місцевого самоврядування Славської ОТГ.

В межі Славської ОТГ увійшли території, на які поширювалась юрисдикція місцевих рад територіальних громад, що увійшли у Славську ОТГ. Зокрема, до її складу увійшли території, на які поширювалася юрисдикція:

- Славської селищної ради (селище Славське, село Грабовець);

- Волосянківської сільської ради (села Волосянка, Хащованя та Ялинкувате);

- Либохорівської сільської ради (село Либохора);

- Нижньорожанківської сільської ради (села Нижня Рожанка та Верхня Рожанка).

Відповідно до ст. 8 Закону України №157-VІІІ, об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою, а юридична особа, розміщена в адміністративному центрі об`єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.4 Закону України №157-VІІІ, територія об`єднаної територіальної громади має бути нерозривною, межі об`єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об`єдналися.

Згідно указу Президента України від 15.10.2020 року № 449/2020 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» та постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року № 1113 «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» всі земельні ділянки сільськогосподарського призначення в межах території об`єднаної територіальної громади підлягають передачі з державної власності у комунальну власність відповідної об`єднаної територіальної громади.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 р. № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад» Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 01.02.2018 р. доручено забезпечити:

-формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах, визначених перспективним планом формування територій громад, шляхом проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшою передачею зазначених земельних ділянок у комунальну власність відповідних об`єднаних територіальних громад згідно із статтею 117 Земельного кодексу України;

-передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, включених до переліку земельних ділянок державної власності, права на які виставлені на земельні торги, в комунальну власність об`єднаних територіальних громад після оприлюднення результатів земельних торгів та укладення договорів оренди таких земельних ділянок;

-здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об`єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно п.п. 34, 51 ч. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради здійснюється вирішення питань регулювання земельних відносин, надання згоди на передачу об`єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об`єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об`єктів державної власності.

Відтак, відповідно до вимог діючого на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, здійснення Держгеокадастром розпорядження землями сільськогосподарського призначення до їх передачі із державної у комунальну власність здійснюється виключно за погодженням з відповідною ОТГ. При цьому таке погодження відбувається шляхом прийняття рішення на пленарному засіданні відповідної ради.

На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 р. № 60-р наказом Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 09.01.2020 року №13-411/16-20-СГ Славській селищній раді надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Славської ОТГ загальною площею орієнтовно 60,00 га.

Відповідно до статті 35 Закону України «Про землеустрій» інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об`єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. У разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку.

На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 09.01.2020 року №13-411/16-20-СГ розробником землевпорядної документації ТОВ «Геоарх проект» на замовлення Славської селищної ради було розроблено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 59,9423 га за межами села Верхня Рожанка на території Славської ОТГ.

Вказана технічна документація за принципом екстериторіальності згідно вимог Тимчасового порядку взаємодії між територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру на період реалізації пілотного проекту із запровадження принципу екстериторіальності погодження документації із землеустрою територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру під час погодження документації із землеустрою, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 31.08.2016 р. № 580 була погоджена Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області (висновок від 10.06.2020 року № 9919/82-20).

Відповідно до ч. 1 ст. 79?1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні її як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Згідно ч. 9 цієї ж статті земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Земельні ділянки загальною площею 59,9423 га за межами села Верхня Рожанка на території Славської ОТГ, утворені внаслідок інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності, проведеної Славською селищною радою, були сформовані на підставі затвердженої технічної документації, розробленої на замовлення Славської селищної ради. Завдяки проведеній Славською селищною радою інвентаризації та розробленій технічній документації цим земельним ділянкам у встановленому порядку були присвоєні кадастрові номери та проведено їх реєстрацію в Державному земельному кадастрі.

22.10.2020 року Славська селищна рада звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області з клопотанням про затвердження технічної документації з інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Славської ОТГ та передачі земельних ділянок загальною площею 59,9423 га в комунальну власність на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України №60-р від 31.01.2018 року «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад».

Тим не менше всупереч:

-наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 09.01.2020 року №13-411/16-20-СГ про надання Славській селищній раді дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Славської ОТГ загальною площею орієнтовно 60,00 га,

-указу Президента України від 15.10.2020 року № 449/2020 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» та постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року № 1113 «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» щодо передачі всіх земельних ділянок сільськогосподарського призначення в межах території об`єднаної територіальної громади з державної у комунальну власність відповідної ОТГ,

-розпорядженню Кабінету Міністрів України №60-р від 31.01.2018 року щодо обов`язкового погодження Славською селищною радою будь-яких дій Держгеокадастру щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення в межах Славської ОТГ до їх передачі із державної у комунальну власність,

-незважаючи на державну реєстрацію проінвентаризованих Славською селищною радою земельних ділянок в Державному земельному кадастрі на підставі погодженої технічної документації,

Головне управління Держгеокадастру у Львівській області на земельну ділянку за кадастровим номером 4624584300:04:000:7021 площею 6,1613 га, що розміщена на території Славської ОТГ і входила до складу сформованих на підставі затвердженої технічної документації, розробленої на замовлення Славської селищної ради, земельних ділянок, видало накази від 15.10.2020 року про надання фізичним особам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

Як стало відомо Славській селищній раді, 27.10.2020 року державним кадастровим реєстратором Відділу у Сколівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розроблених на замовлення вищезгаданих фізичних осіб, було здійснено державну реєстрацію 4 земельних ділянок, які входили у попередньо зареєстровану одну земельну ділянку за кадастровим номером 4624584300:04:000:7021 площею 6,1613 га, що була сформована для передачі її Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області у комунальну власність Славської ОТГ.

Внаслідок таких протиправних дій Головного управління Держгеокадастру у Львівській області та державного кадастрового реєстратора Відділу у Сколівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, земельна ділянка за кадастровим номером 4624584300:04:000:7021 площею 6,1613 га на території Славської ОТГ була вилучена з Державного земельного кадастру, а взамін неї в Державному земельному кадастрі було зареєстровано та розміщено на Публічній кадастровій карті:

1. Земельну ділянку кадастровий номер 4624584300:04:000:4227, площа 1,8663 га, цільове призначення: 01.03 Для ведення особистого селянського господарства;

2. Земельну ділянку кадастровий номер 4624584300:04:000:4245, площа 1,8663 га, цільове призначення: 01.03 Для ведення особистого селянського господарства для ведення особистого селянського господарства;

3. Земельну ділянку кадастровий номер 4624584300:04:000:4226, площа 1,8663 га, цільове призначення: 01.03 Для ведення особистого селянського господарства

4. Земельну ділянку кадастровий номер 4624584300:04:000:4228, площа 0,5624 га, цільове призначення: 16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) землі сільськогосподарського призначення (надалі - спірні земельні ділянки).

Згідно загальнодоступних відомостей, розміщених на сайті Держгеокадастру України (https://land.gov.ua/) наказами Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 03.11.2020 року №2053-УБД, від 03.11.2020 року №2054-УБД та від 17.11.2020 року №2520-УБД (надалі - спірні накази про передання земельних ділянок у приватну власність) затверджено проекти землеустрою щодо відведення трьох спірних земельних ділянок площею 1,8663 га кожна і передано у власність фізичних осіб ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відповідно.

Згідно загальнодоступних відомостей з Державного земельного кадастру вказані вище фізичні особи зареєстрували право приватної власності на ці земельні ділянки.

В подальшому згідно договорів купівлі-продажу земельні ділянки за кадастровими номерами 4624584300:04:000:4245 та 4624584300:04:000:4226 були відчужені (перепродані) ОСОБА_4 .

Так земельна ділянка за кадастровим номером 4624584300:04:000:4245 була відчужена ОСОБА_2 у власність ОСОБА_4 згідно договору купівлі-продажу від 29.12.2020 року посвідченого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Романчук-Василик В.Р. за реєстровим № 2824.

Земельна ділянка за кадастровим номером 4624584300:04:000:4226 була відчужена ОСОБА_1 у власність ОСОБА_4 згідно договору купівлі-продажу від 26.12.2020 року посвідченого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Романчук-Василик В.Р. за реєстровим № 2797.

В свою чергу на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 16.11.2020 року №156-ІЗ було затверджено технічну документацію з інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Славської ОТГ загальною площею 52,0616 га та передано в комунальну власність Славської ОТГ земельні ділянки загальною площею лише 52,0616 га, тобто без земельних ділянок площею 6,1613 га, (з яких 5,5989 га земель було передано у приватну власність фізичним особам), про що було укладено акт приймання - передачі земельних ділянок від 16.11.2020 року.

Таким чином, Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області Славській ОТГ неправомірно було не передано земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 6,1613 га, що повинна була перейти у комунальну власність Славської ОТГ в складі проінвентаризованих земель згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 09.01.2020 року №13-411/16-20-СГ.

На думку позивача, такі дії Головного управління Держгеокадастру у Львівській області грубо порушують вимоги указу Президента України від 15.10.2020 року № 449/2020 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» та постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року № 1113 «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» щодо передачі всіх земельних ділянок сільськогосподарського призначення в межах території об`єднаної територіальної громади з державної у комунальну власність відповідної ОТГ та розпорядження Кабінету Міністрів України №60-р від 31.01.2018 року щодо обов`язкового погодження ОТГ будь-яких дій Держгеокадастру щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення в межах ОТГ до їх передачі із державної у комунальну власність.

Більше того, дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Славської ОТГ загальною площею орієнтовно 60,00 га був наданий Славській селищній раді наказом Головного управління Держгеокадастру у Львівській області №13-411/16-20-СГ від 09.01.2020 року, тобто ще за десять місяців до видачі Відповідачем-1 спірних наказів від 15.10.2020 року про надання фізичним особам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Розроблена технічна документація за принципом екстериторіальності була погоджена Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області згідно висновку від 10.06.2020 року № 9919/82-20, тобто за чотири місяці до видачі Відповідачем-1 спірних наказів від 15.10.2020 року.

Відтак всі передбачені діючим законодавством України дії щодо інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Славської ОТГ, розробки технічної документації, її погодження (з подальшим формуванням на її підставі земельних ділянок і присвоєння їм кадастрових номерів) з метою отримання зазначених земель у комунальну власність були вчинені Славською селищною радою задовго до першого звернення фізичних осіб - Відповідачів-2, 3, та 4 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про отримання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у приватну власність.

При цьому відповідачі фактично скористалися результатами проведеної на замовлення та за рахунок Славської ОТГ інвентаризації земельних ділянок та розробленої технічної документації, оскільки саме завдяки такій інвентаризації стало можливим формування спірних земельних ділянок, без чого подальша передача їх у власність Відповідачам-2, 3 та 4 була б неможливою.

Велика Палата Верховного Суду у п. 37 Постанови від 29.09.2020 року у справі № 688/2908/16-ц звернула увагу, що відсутність договірних відносин між сторонами до моменту укладення договору не означає, що на переддоговірній стадії сторони не несуть жодних обов`язків по відношенню одна до одної. Добросовісність та розумність належать до фундаментальних засад цивільного права (пункт 6 частини першої статті 3 ЦК України). Отже, і на переддоговірній стадії сторони повинні діяти правомірно, зокрема, поводитися добросовісно, розумно враховувати інтереси одна одної, утримуватися від недобросовісних дій чи бездіяльності. Прояви таких обов`язків та недобросовісної чи нерозумної поведінки є численними і не можуть бути визначені у вичерпний спосіб. Зокрема, недобросовісну поведінку може становити необґрунтоване припинення переговорів, пропозиція нерозумних умов, які завідомо є неприйнятними для контрагента, вступ у переговори без серйозних намірів (зокрема з метою зірвати укладення договору з третьою особою, наприклад з конкурентом недобросовісної сторони переговорів), нерозкриття необхідної контрагенту інформації тощо.

Згідно п. 39 цієї ж постанови Великої Палати Верховного Суду кваліфікуватися як недобросовісна може така поведінка власника земельної ділянки (в особі органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування), коли він необґрунтовано зволікає з наданням дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, не повідомляє чи несвоєчасно повідомляє про відмову у наданні дозволу або не наводить вичерпні мотиви такої відмови, надає дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, завідомо знаючи про перешкоди у наданні земельної ділянки в оренду, необґрунтовано зволікає з розглядом проєкту землеустрою щодо відведення, безпідставно відмовляє у його затвердженні і у той же час надає дозвіл на розробку проєкту землеустрою та затверджує цей проект щодо іншої особи.

Згідно ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року № 3477-IV практика ЄСПЛ застосовується українськими судами як джерело права.

Відповідно до усталеної практики Європейського суду «майном» може бути «наявне майно», або активи, включно з вимогами, стосовно яких заявник здатен довести, що він мав принаймні «правомірне очікування» дієвої реалізації його майнового права». При цьому Суд може визнати порушеним не лише право, але й правомірне очікування заявника (справи «Малхус проти Чехії» № 33071/96, ECHR 2000-XII; «Драон проти Франції» № 1513/03, ECHR 2006-IX; Прессос Компанія Навіера С.А. та Інші проти Бельгії» № 17849/91, §§ 29-31, ECHR A332).

Як було зазначено вище, Славською селищною радою було вчинено усі передбачені діючим законодавством дії і вжито усіх залежних від неї заходів щодо інвентаризації земель у межах Славської ОТГ, формування земельних ділянок із присвоєнням їм кадастрових номерів, розробки і погодження технічної документації та звернення із клопотанням до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про затвердження такої технічної документації з інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Славської ОТГ загальною площею 59,9423 га.

Відповідно до норм діючого законодавства України у відповідача-1 були відсутні будь-які законні правові підстави для відмови у затвердженні технічної документації з інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Славської ОТГ загальною площею 59,9423 га. Натомість норми діючого законодавства України гарантували перехід у комунальну власність Славської ОТГ земельних ділянок сільськогосподарського призначення в межах території об`єднаної територіальної громади за умови дотримання вимог ст. 117 ЗК України, указу Президента України від 15.10.2020 року № 449/2020 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» та постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року № 1113 «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 р. № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад».

За таких обставин Славська селищна рада набула майнове право «правомірного очікування» та «законного сподівання» щодо отримання вказаних земельних ділянок у комунальну власність, і таке право підлягає судовому захисту.

Вищенаведеними фактами також підтверджується, що у позивача наявний майновий охоронюваний законом інтерес на отримання спірної земельної ділянки загальною площею 6,1613 га у власність, який у відповідності до ст. ст. 2, 4, 5 ГПК України та ст. ст. 3, 15, 16 ЦК України підлягає судовому захисту.

Згідно пункту 1 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 01.12.2004 № 18-рп/2004 (справа про охоронюваний законом інтерес) поняття «охоронюваний законом інтерес» треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об`єктивного і прямо опосередкований у суб`єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

Факт наявності у Славської селищної ради «охоронюваного законом інтересу», «правомірного очікування» та «законного сподівання» на отримання спірної земельної ділянки площею 6,1613 га у комунальну власність підтверджується погоджувальними та дозвільними документами Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, які стали підставою для проведення Славською селищною радою інвентаризації земель у межах Славської ОТГ, їх формування, розробки і погодження технічної документації з інвентаризації таких земель.

Відтак позивач зазначає, що ним на підставі рішень та погоджень Головного управління Держгеокадастру у Львівській області було вчинено усі дії, спрямовані на отримання спірної земельної ділянки площею 6,1613 га у комунальну власність, проте відповідач-1, всупереч вимогам Закону, зокрема ст. 19 Конституції України та ст.ст. 116, 117 Земельного кодексу України, не прийняв рішення про затвердження технічної документації в цілому та надання Позивачу земельної ділянки площею 6,1613 га у комунальну власність в складі проінвентаризованих земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Славської ОТГ загальною площею 59,9423 га.

Згідно ч. 1 ст. 648 ЦК України, зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов`язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

Частина 1 ст. 203 ЦК України встановлює, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Пленум Верховного Суду України у пункті 5 постанови від 06.11.2009 № 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» зазначив, що відповідно до статей 215 216 ЦК вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним може бути заявлена як однією із сторін правочину, так й іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено вчиненням правочину.

З наведених фактичних обставин справи і відповідних правових норм вбачається, що оскаржувані рішення Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, проведена на його підставі реєстрація прав власності відповідачів-2, 3, 4 на спірні земельні ділянки та укладені договори купівлі-продажу цих ділянок суперечать вимогам діючого законодавства України та порушують права і законні інтереси Позивача на отримання земельної ділянки площею 6,1613 га у комунальну власність в складі проінвентаризованих земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Славської ОТГ загальною площею 59,9423 га.

Згідно норми ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.1 ст. 155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Згідно ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту прав є, зокрема визнання правочину недійсним; визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст. 21 цього ж Кодексу встановлено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права особи.

Згідно ч.10 ст. 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

18.11.2021 року на адресу суду за вх. №6395 надійшов до суду відзив представника відповідача 1 - Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Ю. Баїк на позовну заяву, в якому зазначає наступне.

Звертаючись до суду із вимогами про визнання протиправними та скасування наказів органу виконавчої влади щодо розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення, Славська селищна рада Стрийського району посилається на норми наступних підзаконних нормативно-правових актів: указу Президента України «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин від 15 жовтня 2020 року №449/2020, постанови Кабінету Міністрів України «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» від 16 листопада 2020 року №1113, Розпорядження Кабінету Міністрів України «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад» №60-р від 31.01.2018 року.

На переконання Головного управління Держгеокадастру у Львівській області обгрунтування необхідності скасування наказів уповноваженого органу, на підставі яких громадяни України набуто право власності на землю, названими підзаконними актами, не відповідає положенням статей 1,8,13,14,19,41,85,92 Основного Закону України, оскільки, названими підзаконними актами не врегульовано питання набуття права власності на землю. Набуття права власності на землю визнаються виключно законами України.

Конституція України має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частина друга статті 8).

Органи державної влади зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19)

Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключно (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України (далі - Кодекс), земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Положеннями 6 Кодексу визначено, що до повноважень Верховної Ради України в галузі земельних відносин належить: вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до Конституції України.

Відповідно до норм частини другої статті 78 Кодексу, право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області в межах повноважень прийнято рішення щодо розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення, на підставі та у спосіб визначений зокрема, Земельним кодексом України, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до статті 15-1 Кодексу до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

У відповідності до частини 1 статті 116 Кодексу, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до статті 118 Кодексу порядок безоплатної передачі земельних ділянок у власність громадян передбачає визначену процедуру, яка включає такі послідовні стадії:

1)подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність;

2)отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні);

3)після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у відповідності до приписів статті 186-1 Кодексу;

4)здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі;

5)подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельної ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов`язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Частиною 6 статті 118 Кодексу передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідно до частини 7 вказаної статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Аналіз норм ч.ч. 6,7 статті 118 Земельного кодексу України дозволяє дійти висновку, що до клопотання про отримання земельної ділянки слід додавати графічні матеріали, на яких зазначено її бажане місце розташування. Метою надання цих матеріалів є необхідність її ідентифікації відповідачем 1 для перевірки відповідності місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обгрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Від перевірки указаних підстав залежить рішення відповідача про надання чи відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

З метою встановлення відповідності місця розташування земельної ділянки вимогам переліченим у ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України, Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області використовується інформація щодо пропонованих до відведення земельних ділянок, яка надається Відділом Держгеокадастру у відповідному районі в межах області.

Відповідач 1 при розгляді клопотань гр. ОСОБА_3 №І-12588/0/36/20-СГ від 08.10.2020 року, гр. ОСОБА_1 №К-12583/0/36-20-СГ від 08.10.2020 року, гр. ОСОБА_2 №Ф-12586/0/36-20-СГ від 08.10.2020 року опрацював документи, скеровані Відділом у Сколівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, а саме:

-лист від 09.10.2020 року №2018/415-20-0.320, інформацію щодо земельної ділянки, яка розташована в межах №4624584300:04:000, викопіювання з кадастрової карти (плану) № НВ-4614258992020 від 09.10.2020 року;

-лист від 09.10.2020 року №2020/415-20-0.320, інформацію щодо земельної ділянки, яка розташована в межах №4624584300:04:000, викопіювання з кадастрової карти (плану) №НВ-4614259412020 від 09.10.2020 року;

-лист від 09.10.2020 року №2021/415-20-0.320, інформацію щодо земельної ділянки, яка розташована в межах №4624584300:04:000, викопіювання з кадастрової карти (плану) №НВ-4614259102020 від 09.10.2020 року.

Так, відповідно до інформації наданої Відділом у Сколівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області земельні ділянки, на які претендували гр.гр. ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на час розгляду відповідних клопотань, знаходились на землях сільськогосподарського призначення державної форми власності, у користуванні (власності) третіх осіб не перебували.

Даних про невідповідність місця розташування пропонованих до відведення земельних ділянок вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно- правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку не встановлено, тому у відповідача 1, як органу уповноваженого на розгляд питань та прийняття відповідного рішення щодо розпорядження землями державної власності, були відсутні передбачені законом підстави для відмови у наданні дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Верховним Судом висловлено правову позицію, яка відображена у низці постанов, зокрема від 17.12.2018 у справі №509/4156/15-а, від 13.11.2019 у справі 803/1244/16; від 09.01.2020 у справі 812/1264/17, відповідно до якої, зазначений частиною сьомою статті 118 ЗК України перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за результатами розгляду належним чином оформленого клопотання та додатків до нього є вичерпним. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України.

Зважаючи на те, що гр.гр. ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 виконано всі необхідні умови для надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у відповідності до вимог чинного законодавства, та Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області встановлено, що місце розташування земельних ділянок відповідає вимогам перелічених у ч 7 ст. 118 Земельного кодексу України, уповноваженим органом в межах повноважень, за результатами розгляду звернень вище вказаних громадян прийнято рішення у формі наказів: від 15.10.2021 року №1592-УБД «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою»; від 15.10.2021 року №1590-УБД «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою»; від 15.10.2020 року №1589-УБД «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою».

Підзаконні нормативні акти, а саме указ Президента України «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин від 15 жовтня 2020 року №449/2020, постанова Кабінету Міністрів України «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» від 16.11.2020 року №1113, які Славською селищною радою Стрийського району покладено в основу обгрунтувань своїх доводів, набрали чинності після прийняття Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області вказаних вище наказів.

Щодо розпорядження Кабінету Міністрів України «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад» № 60-р від З1.01.2018 року, зазначено наступне.

За юридичною позицією Конституційного Суду України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності при виданні постанов і розпоряджень повинен виходити із закріплених за ним виключно Конституцією та законами України повноважень, які не можуть встановлюватися іншими правовими актами (указами Президента України, постановами Верховної Ради України, власними актами) (абзац четвертий підпункту 3.1 пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 11 листопада 2008 року № 25- рп/2008).

Законодавцем з прийняттям розпорядження Кабінету Міністрів України № 60-р від 31.01.2018 року, жодних змін, у статтю 118 Земельного кодексу України, яка закріплює вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, внесено не було.

Розпорядження №60-р не є тим нормативно-правовим актом, що регулює порядок надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо надання земельних ділянок у власність та не прийняте відповідно до певного закону чи на виконання такого закону, яким регулюються вимоги щодо обмеження розташування земельних ділянок.

Відтак, положення ЗК України забороняє вимагати додаткові матеріали та документи, а також інші погодження, ніж встановлені відповідними статтями ЗК України.

Згідно приписів ЗК України, відповідач 1 є спеціально уповноваженим органом на розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення та відповідно наділений повноваженнями на прийняття самостійного рішення з питань, віднесених до його компетенції. Наявність У відповідача цих повноважень виключає необхідність участі у спірних правовідносинах місцевої ради. Аналогічний висновок відображений у постанові Верховного Суду від 03 липня 2019 року у справі №823/1103/16.

При цьому вказаними вище підзаконними актами, на норми яких посилається Славська селищна рада Стрийського району, не встановлено будь-яких заборон щодо надання дозволів на розроблення документації із землеустрою та передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність в межах норм безоплатної приватизації.

Із врахуванням наведених вище підстав, не підлягають до задоволення і позовні вимоги про визнання недійсними та скасування наказів Головного управління Держгеокадастру у Львівської області «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення»: №2053-УБД від 03.11.2020 року; №2054-УБД від 03.11.2020 року; №2520-УБД від 17.11.2020 року. Названі накази уповноваженим органом прийнято за результатами розгляду клопотань гр. ОСОБА_3 , гр. ОСОБА_1 , гр. ОСОБА_2 : №І-14922/0/36-20-СГ від 02.11.2020 року; №К-14923/0/36-20-СГ від 02.11.2020 року; №Ф-14921/0/36-20-СГ від 02.11.2020 року.

За приписами частини 9 ст. 118 ЗК України (у редакції чинній, на момент виникнення спірних правовідносин) відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно норм частини п`ятої статті 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Згідно з частиною першою, шостою, восьмою статті 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Підставою для відмови у погодженніпроекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих віпппвіяно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.

У висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений). Органами зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.

З наведених норм ЗК України вбачається, що єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому ст. 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов`язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України, норми статті 118 Земельного кодексу України не містять. При цьому перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватися саме на етапі погодження такого проекту.

Наведеного правового висновку дійшла колегія суддів Касаційного адміністративного суду у постанові Верховного Суду від 27 жовтня 2020 року у справі №480/313/19. При розгляді клопотань гр. ОСОБА_3 , гр. ОСОБА_1 , гр. ОСОБА_2 , Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області опрацьовано проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, встановлено що в складі таких наявні висновки про погодження проекту територіальними органами Держгеокадастру: Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області №26682/82-20 від 26.10.2020 року; Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області №18522/82-20 від 26.10.2020 року; Головним управлінням Держгеокадастру в Івано-Франківській області №17981/82-20 від 26.10.2020 року.

Як вбачається із висновків уповноважених суб`єктів №26682/82-20, №18522/82-20, №17981/82-20 проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства відповідають земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовимактам (п. 8), підсумкова оцінка документації із землеустрою - «погоджується»(п. 10).

В силу частини 9 статті 118 ЗК України, в межах строку визначених законом Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області прийнято рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання їх у власність названим громадянам.

Славською селищною радою Стрийського району також заявлено позовні вимоги про скасування державних реєстрацій земельних ділянок, які передані у власність вищевказаним громадянам, згідно наказів Головного управління у Львівській області. Зазначені позовні вимоги є похідними та залежить від задоволення інших позовних вимог (основних вимог).

З огляду на вищезазначене, Головне управління Держгеокадастру у Львівській області вважає вимоги позивача про скасування державних реєстрацій земельних ділянок, такими, що не підлягають задоволенню.

За приписами ч.ч. 6, 7 ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій.

Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора забороняється, крім випадків, встановлених цим Законом.

За змістом ч. ч. 6, 7 ст. 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр», кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

Скасований кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці. Відтак, беручи до уваги вищенаведене, позовна вимога про поновлення інформації про земельну ділянку площею 6,1613 га не підлягає до задоволення.

19.12.2022 року на адресу суду надійшла відповідь представника Славської селищної ради Стрийського району Львівської області О. Обухівського на відзив Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, в якій він просить не брати до уваги викладені Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області у відзиві на позовну заяву Славської селищної ради Стрийського району Львівської області доводи, як такі, що є необгрунтованими та безпідставними.

В судовому засіданні представник позивача Славської селищної ради Стрийського району

Львівської області - Обухівський О.В. позовні вимоги підтримав та просив такі задовольнити в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Львівській області - Радченко М.І. в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позовних вимог, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Відповідачі: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , будучи належним чином повідомлені про дату та час проведення судового зсідання, в таке повторно не з`явилися, про причини своєї неявки суд не повідомили.

Третя особа - Державний кадастровий реєстратор відділу у Сколівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Дмитрів В.Я., будучи належним чином повідомлений про дату та час проведення судового засідання, в таке не з`явився.

Третя особа - Стрийська районна військова адміністрація у Львівській області, яка утворена на базі Стрийської районної адміністрації на час воєнного стану в Україні, явку представника в судове засідання не забезпечила, але попередньо від начальника Б. Янко надійшла заява, в якій зазначає, що не взмозі забезпечити участь представника у судове засідання, у зв`язку із постійним виконанням заходів правового режиму воєнного стану, а відтак просить суд провести судовий розгляд за відсутності третьої особи.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши думку сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є невід`ємною частиною національного законодавства, кожна людина при визначенні її громадянських прав і обов`язків має право на справедливий судовий розгляд.

Згідно ч.1 ст. 4, ч.1 ст. 5 ЦПК України кожна особа має право у порядку, встановленим цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, а суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

В силу положень ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, у межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Виходячи із наведених вище процесуальних норм суд встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що відповідно до норм Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» №157-VІІІ від 05.02.2015 року у 2017 році було створено Славську об`єднану територіальну громаду Львівської області з адміністративним центром - селище Славське (далі також - Славська ОТГ).

На підставі постанови Центральної виборчої комісії України від 18.08.2017 року № 164 29.10.2017 року було проведено вибори депутатів Славської селищної ради Славської об`єднаної територіальної громади та Славського селищного голови Славської об`єднаної територіальної громади, в результаті чого сформовано органи місцевого самоврядування Славської ОТГ.

В межі Славської ОТГ увійшли території, на які поширювалась юрисдикція місцевих рад територіальних громад, що увійшли у Славську ОТГ. Зокрема, до її складу увійшли території, на які поширювалася юрисдикція: Славської селищної ради (селище Славське, село Грабовець); Волосянківської сільської ради (села Волосянка, Хащованя та Ялинкувате); Либохорівської сільської ради (село Либохора); Нижньорожанківської сільської ради (села Нижня Рожанка та Верхня Рожанка).

Наказом ГУ Держгеокадастру у Львівській області від 09.01.2020 №13-411/16-20-СГ Про проведення інвентаризації земель державної власності Славській селищній раді надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Славської ОТГ загальною площею орієнтовно 60,00 га.

На замовлення Славської селищної ради було розроблено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 59,9423 га за межами села Верхня Рожанка на території Славської ОТГ (надалі також - технічна документація), розроблена ТОВ «Геоарх проект» відповідно до технічного завдання (додаток №1 до договору від 20.02.2020 №01/66).

На підставі техдокументації було сформовано земельні ділянки, тому числі земельна ділянка за кадастровим номером 4624584300:04:000:7021 площею 6,1613 га на території Славської селищної ради Сколівського району Львівської області.

Технічна документація була погоджена Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області (висновок від 10.06.2020 року № 9919/82-20).

08.10.2020 року ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до ГУ Держгеокадастру в Львівській області з клопотаннями про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою для ведення ОСГ на території Славської ОТГ. Всі клопотання ідентичного змісту та на вказаних клопотаннях відсутня дата їх складання.

Наказами ГУ Держгеокадастру в Львівській області від 15.10.2020 надано дозволи на розроблення проектів землеустрою ОСОБА_3 (№1592-УБД), ОСОБА_1 (№1590-УБД), ОСОБА_2 (№1589-УБД).

22.10.2020 Славська селищна рада звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області з клопотанням про затвердження технічної документації з інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Славської ОТГ та передачі земельних ділянок загальною площею 59,9423 га в комунальну власність на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України №60-р від 31.01.2018 «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад».

27.10.2022 земельна ділянка за кадастровим номером 4624584300:04:000:7021 площею 6,1613 га на території Славської ОТГ була вилучена з Державного земельного кадастру, а взамін неї в Державному земельному кадастрі було зареєстровано та розміщено на Публічній кадастровій карті чотири земельні ділянки, а саме: кадастровий номер 4624584300:04:000:4227, площа 1,8663 га, цільове призначення: 01.03 Для ведення особистого селянського господарства; кадастровий номер 4624584300:04:000:4245, площа 1,8663 га, цільове призначення: 01.03 Для ведення особистого селянського господарства для ведення особистого селянського господарства; кадастровий номер 4624584300:04:000:4226, площа 1,8663 га, цільове призначення: 01.03 Для ведення особистого селянського господарства; кадастровий номер 4624584300:04:000:4228, площа 0,5624 га, цільове призначення: 16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) землі сільськогосподарського призначення.

Наказами Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 03.11.2020 №2053-УБД, від 03.11.2020 №2054-УБД та від 17.11.2020 №2520-УБД затверджено проекти землеустрою щодо відведення трьох спірних земельних ділянок площею 1,8663 га кожна у власність фізичних осіб ОСОБА_3 (за кадастровим номером 4624584300:04:000:4227), ОСОБА_1 (за кадастровим номером 4624584300:04:000:4226) та ОСОБА_2 (за кадастровим номером 4624584300:04:000:4245) відповідно.

На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 16.11.2020 року №156-ІЗ було затверджено технічну документацію з інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Славської ОТГ загальною площею 52,0616 га та передано в комунальну власність Славської ОТГ земельні ділянки загальною площею лише 52,0616 га, про що було складено акт приймання - передачі земельних ділянок від 16.11.2020 року.

В подальшому, згідно договорів купівлі-продажу, земельні ділянки за кадастровими номерами 4624584300:04:000:4245 та 4624584300:04:000:4226 були відчужені (перепродані) ОСОБА_4 .

Згідно договору купівлі-продажу від 29.12.2020 року, посвідченого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Романчук-Василик В.Р. за реєстровим № 2824, земельна ділянка за кадастровим номером 4624584300:04:000:4245 була відчужена ОСОБА_2 у власність ОСОБА_4

Земельна ділянка за кадастровим номером 4624584300:04:000:4226 була відчужена ОСОБА_1 у власність ОСОБА_4 згідно договору купівлі-продажу від 26.12.2020 року, посвідченого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Романчук-Василик В.Р. за реєстровим № 2797.

Згідно даних геопорталу «Подвійна приватизація» (який на даний час знаходиться в стадії наповнення) та який містить оприлюднені імена понад 4 000 громадян, які скористалися правом подвійної приватизації, серед осіб, які скористались «подвійним правом» на приватизацію земельної ділянки міститься інформація щодо відповідача-4 ОСОБА_3 , якому наказом ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 05.07.2018 №22-4051-СГ було передано у власність земельну ділянку, розташовану за межами населених пунктів Хоровецької сільської ради Славутського району Хмельницької області загальною площею 2,0000 га. кадастровий номер 6823988800:04:001:0046 для ведення особистого селянського господарства (01.03).

В подальшому, на підставі договору купівлі-продажу від 16.11.2018 року, посвідченого приватним нотаріусом Славутського районного нотаріального округу Хмельницької області Якимчук І.П. за реєстровим № 1807, ОСОБА_3 відчужив земельну ділянку площею 2,0000 га. цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства (01.03) кадастровий номер 6823988800:04:001:0046 ОСОБА_6 .

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина перша статті 15 ЦК України, частина перша статті 16 ЦК України).

Порушення права пов`язане з позбавленням його суб`єкта можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.

Для застосування того чи іншого способу захисту, необхідно встановити які ж права (інтереси) позивача порушені, невизнані або оспорені відповідачем і за захистом яких прав (інтересів) позивач звернувся до суду.

Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси (частина перша статті 21 ЦК України).

Щодо затвердження технічної документації щодо інвентаризації на меншу площу.

Відповідно до ч.1. ст. 117 Земельного кодексу України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.

На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.

Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.

Відповідно до п.3 ч.5 ст. 186 Земельного кодексу України технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель затверджується: щодо земельних ділянок державної або комунальної власності - Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування, уповноваженими розпоряджатися земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно ч.8 ст. 186 ЗК України підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Згідно ч.10 ст. 186 ЗК України висновок (рішення) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, іншого суб`єкта, визначеного цією статтею, щодо відмови у погодженні або затвердженні документації із землеустрою має містити вичерпний перелік недоліків документації із землеустрою з описом змісту недоліку та посиланням на відповідні норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, затверджену документацію із землеустрою або містобудівну документацію. Повторна відмова у погодженні або затвердженні документації із землеустрою допускається лише у разі, якщо розробник не усунув недоліки, зазначені у попередньому висновку (рішенні), а також якщо підстава для відмови виникла після надання попереднього висновку (рішення). Повторна відмова у погодженні або затвердженні не позбавляє розробника документації із землеустрою права усунути недоліки такої документації та подати її на погодження або затвердження.

Тобто, чинним законодавством не передбачено права державного органу або іншого субєкта затверджувати технічну документацію з землеустрою частково (вибірково), в більшій або меншій площі земельної ділянки ніж це зазначено в технічній документації. Однак, всупереч наведеним нормам права та ст. 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, Головне управління Держгеокадастру у Львівській області затвердило технічну документацію у меншій площі , ніж в ній зазначено, жодним чином не обґрунтувавши протиправну бездіяльність щодо незатвердження техдокументації на земельну ділянку площею 6,1613 га за кадастровим номером 4624584300:04:000:7021.

Щодо згоди ОТГ на передачу земельних ділянок у власність.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 р. № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад» Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 01.02.2018 р. доручено забезпечити:

формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах, визначених перспективним планом формування територій громад, шляхом проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшою передачею зазначених земельних ділянок у комунальну власність відповідних об`єднаних територіальних громад згідно із статтею 117 Земельного кодексу України;

передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, включених до переліку земельних ділянок державної власності, права на які виставлені на земельні торги, в комунальну власність об`єднаних територіальних громад після оприлюднення результатів земельних торгів та укладення договорів оренди таких земельних ділянок;

здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об`єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно п.п. 34, 51 ч. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради здійснюється вирішення питань регулювання земельних відносин, надання згоди на передачу об`єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об`єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об`єктів державної власності.

З аналізу вимог діючого на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, здійснення Держгеокадастром розпорядження землями сільськогосподарського призначення до їх передачі із державної у комунальну власність здійснюється виключно за погодженням з відповідною ОТГ. При цьому таке погодження відбувається шляхом прийняття рішення на пленарному засіданні відповідної ради.

З матеріалів справи вбачається відсутність отримання згоди Славської селищної ради на передачу у власність земельних ділянок ОСОБА_3 на земельну ділянку 4624584300:04:000:4227, площею 1,8663 га, ОСОБА_2 кадастровий номер 4624584300:04:000:4245, площа 1,8663 га та ОСОБА_1 кадастровий номер 4624584300:04:000:4226, площа 1,8663 га. Так, така згода не долучена до клопотань про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, відсутня в технічних документаціях та не долучена до заяв про затвердження проектів землеустрою. ГУ Держгеокадастру у Львівській області у процесуальних документах по суті справи та у поясненнях в судових засідання не надав заперечень з цього приводу.

Таким чином, при передачі земельних ділянок у власність громадян не була дотримана процедура їх відведення, встановлена чинним законодавством, в частині отримання згоди Славської селищної ради на передачу у власність. При чому така згода мала бути отримана на першому етапі - надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, який є обов`язковим в процесі отримання земельної ділянки у власність.

Щодо подвійної приватизації.

Згідно ч. 4 ст. 116 ЗК України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду цільового призначення.

Відповідно до ч. 1 статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства в розмірах не більше 2,0 гектара.

Разом з тим, як підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_3 повторно використав передбачене законом право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в розмірах більше 2,0 гектара, оскільки наказом ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області від 05.07.2018 року №22-4051-СГ отримав у власність земельну ділянку, яка розташована за межами населених пунктів Хоровецької сільської ради Славутського району Хмельницької області загальною площею 2,0000 га. кадастровий номер 6823988800:04:001:0046 для ведення особистого селянського господарства (01.03) та в подальшому відчужив її.

Таким чином, в ГУ Держгеокадастру у Львіській області були відсутні підстави для видачі наказу від 03.11.2020 року № 2053-УБД про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та надання ОСОБА_3 у власність земельної ділянки площею 1,8663 га.кадастровий номер 4624584300:04:000:4227 для ведення особистого селянського господарства.

У постанові Верховного суду від 11.12.2019 року у справі № 805/181/17-а викладено наступний висновок:

«…Так, згідно з частиною 1 статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства в розмірах не більше 2,0 гектара.

Водночас, частина 2 статті 121 Земельного кодексу України передбачено виняток, за якого гранична норма може бути збільшена - у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю), тобто реалізації права на приватизацію державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій.

Аналізуючи наведені правові положення, суд приходить до висновку, що стаття 121 Земельного кодексу України передбачає, як граничні розміри земельних ділянок, яку громадянин може отримати за певним призначенням, так і випадок можливості збільшення цього розміру. При цьому, збільшення стосується лише про земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Таким чином, Земельний кодекс України гарантує громадянину право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства в розмірах не більше 2,0 гектара».

Щодо добросовісності державного органу при розпорядженні земельними ділянками.

Відповідно до пункту «а» ч.3 ст. 22 ЗК Україниземлі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно з пункту «в» ч.3 ст. 116 ЗК Українибезоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених вказаним Кодексом.

Частиною шостою статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статті 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до абзацу першого частини сьомої статті 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

За результатами розгляду заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою орган, який розглядає заяву, має право вчинити лише такі дії: надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, або надати мотивовану відмову у його наданні з підстав, які прямо передбачені статтею 118 ЗК України.

Перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає, при цьому зобов`язує орган державної влади у випадках прийняття рішення про відмову в надані такого дозволу належним чином мотивувати причини цієї відмови.

Пунктом «б» ч.1 ст. 121 ЗК Українипередбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 га.

Ч.4 ст. 122 ЗК Українивизначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Головне управління Держгеокадастру у Львівській області згідно з положеннями частини четвертої статті 122 ЗК Україниє територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, який уповноважений здійснювати передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Зокрема, до таких повноважень входить затвердження проектів землеустрою.

Відповідно до частини першої статті 79 ЗК України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Згідно з Інструкцією «Про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками», затвердженої наказом Держземагентства України від 18 травня 2010 року № 376 (чинної на час виникнення спірних відносин), межа земельної ділянки - сукупність ліній, що утворюють замкнений контур і розмежовують земельні ділянки.

Бажане місце розташування земельної ділянки з її орієнтовними розмірами зазначається заявником на фрагментах планово-картографічних матеріалів, які надають можливість правильно визначити місце розташування земельної ділянки, на яку претендує особа, яка звернулась з клопотанням з метою безоплатного отримання земельної ділянки у власність.

Тобто, графічні матеріали, які додаються до клопотання, повинні бути такими, обсяг даних яких дозволяє чітко ідентифікувати бажане місце розташування земельної ділянки відносно інших землевласників та землекористувачів, а бажана земельна ділянка має бути максимально конкретизованою, що б давало можливість відповідачу насамперед встановити зазначене місце розташування, перевірити відповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів та у передбачених земельним законодавством випадках надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо чітко визначеної земельної ділянки.

Крім того, необхідно звернути увагу, що згідно з пунктами 45, 47, 162 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (далі - Порядок), з метою надання фізичним та юридичним особам актуальної картографічної інформації про об`єкти Державного земельного кадастру згідно з пунктами 162-199 цього Порядку державними кадастровими реєстраторами виготовляється викопіювання з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану) за формою згідно з додатком 7.

Згідно з пунктом 183 Порядку викопіювання з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану) формується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру в одному примірнику, який надається заявникові після підписання Державним кадастровим реєстратором, адміністратором центру надання адміністративних послуг, уповноваженою посадовою особою виконавчого органу місцевого самоврядування та засвідчення його підпису власною печаткою, а у разі, коли викопіювання надається в електронній формі, - посвідчення його власним цифровим підписом.

Порядок погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок регулюється статтями 118та 186-1 ЗК України.

Відповідно до частини дев`ятої статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно з приписами частини четвертої, п`ятої, шостої, сьомої статті 186-1 ЗК України розробник проекту землеустрою подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Орган, зазначений в частині першій цієї статті, зобов`язаний протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.

Згідно з вимогами статті 79-1 ЗК Україниформування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Положеннями статті 50 Закону України «Про землеустрій»також передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.

З аналізу наведених положень закону, а також із встановлених у справі обставин вбачається, що ГУ Держгеокадастру у Львівській області, всупереч застереженням, які містяться в частині сьомій статті 118 ЗК України, розглядаючи клопотання ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , які надійшли після проведення робіт з інвентаризації, складення техдокументації, формування земельних ділянок, в тому числі за кадастровим номером 4624584300:04:000:7021 площею 6,1613 га, проведення обовязкової експертизи та подання документації на затвердження до ГУ Держгеокадастру у Львівській області не пересвідчилось у відповідності розташування об`єкта вимогам законодавства та не врахувало вимог як вказаних вище норм законів та підзаконних актів, метою яких і є уникнення такого конфлікту між заінтересованими особами, так і положень Конституції Українищодо обов`язку органів державної влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією Українита законами України, всупереч наданим йому повноваженням не ухвалило рішення, за наявності для того законних підстав, про відмову в надання згоди на розроблення проекту землеустрою та відмову в затвердженні проекту землеустрою.

При чому суд зазначає, що ГУ Держгеокадастру у Львівській області не могло не знати про розроблення Славською ОТГ технічної документації з інвентаризації та подання її на затвердження.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 29 вересня 2020 року у справі № 688/2908/16-ц (провадження № 14-28цс20) вказано, що обов`язок діяти добросовісно поширюється на обидві сторони. Так, може кваліфікуватися як недобросовісна така поведінка власника земельної ділянки (в особі органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування), коли він необґрунтовано зволікає з наданням дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, не повідомляє чи несвоєчасно повідомляє про відмову у наданні дозволу або не наводить вичерпні мотиви такої відмови, надає дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, завідомо знаючи про перешкоди у наданні земельної ділянки в оренду, необґрунтовано зволікає з розглядом проєкту землеустрою щодо відведення, безпідставно відмовляє у його затвердженні і у той же час надає дозвіл на розробку проєкту землеустрою та затверджує цей проєкт щодо іншої особи.

Враховуючи протиправність дій ГУ Держгеокадастру в Львівській області при затвердженні технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 59,9423 га у площі меншій ніж була зазначена в ній, а саме - 52,0616 га, неотримання згоди Славської ОТГ на розпорядження землями, які підлягали передачі в комунальну власність, враховуючи доведеність факту недобросовісної поведінки ГУ Держгеокадастру в Львівській області при відведенні земельних ділянок, суд приходить до висновку про незаконність оспорюваних наказів та необхідність скасування державної реєстрації права власності з метою ефективного відновлення порушених прав Славської об`єднаної територіальної громади, оскільки з 27.05.2021 року в силу закону землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад (п.24 перехідних положень Земельного кодексу України).

Щодо визнання недійсними договорів купівлі-продажу спірних земельних ділянок.

Відповідно до ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається . У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

У статті 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Відповідно до ст.204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

На підставі п.1 ст.215, п.1 ст.203 ЦК України договір купівлі-продажу від 29.12.2020 року, посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Романчук-Василик В.Р. за реєстровим № 2824, між укладений ОСОБА_1 (щодо земельної ділянки за кадастровим номером 4624584300:04:000:4226) та ОСОБА_4 та договір купівлі-продажу від 26.12.2020 року, посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Романчук-Василик В.Р. за реєстровим № 2797, укладений між ОСОБА_2 (щодо земельної ділянки за кадастровим номером 4624584300:04:000:4245) та ОСОБА_4 , є такими, що підлягають визнанню недійсними оскільки їх було укладено на підставі протиправних наказів про затвердження проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадян.

Пленум Верховного Суду України у пункті 5 постанови від 06.11.2009 №9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» зазначив, що відповідно до статей 215, 216 ЦК вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним може бути заявлена як однією із сторін правочину, так і іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено вчиненням правочину.

Cуд вважає позивача заінтересованою особою в оспорюваних договорах, оскільки права і законні інтереси Славської ОТГ безпосередньо порушені укладеними договорами купівлі-продажу, а у результаті визнання вказаних договорів недійсними її майнові інтереси будуть відновлені, оскільки з 27.05.2021 року в силу закону землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад (п. 24 перехідних положень Земельного кодексу України).

Згідно ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року № 3477-IV практика ЄСПЛ застосовується українськими судами як джерело права.

Відповідно до усталеної практики Європейського суду «майном» може бути «наявне майно», або активи, включно з вимогами, стосовно яких заявник здатен довести, що він мав принаймні «правомірне очікування» дієвої реалізації його майнового права». При цьому Суд може визнати порушеним не лише право, але й правомірне очікування заявника (справи «Малхус проти Чехії» № 33071/96, ECHR 2000-XII; «Драон проти Франції» № 1513/03, ECHR 2006-IX; Прессос Компанія Навіера С.А. та Інші проти Бельгії» № 17849/91, §§ 29-31, ECHR A332).

Як встановлено судом, Славською селищною радою було вчинено усі передбачені діючим законодавством дії і вжито усіх залежних від неї заходів щодо інвентаризації земель у межах Славської ОТГ, формування земельних ділянок із присвоєнням їм кадастрових номерів, розробки і погодження технічної документації та звернення із клопотанням до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про затвердження такої технічної документації з інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Славської ОТГ загальною площею 59,9423 га.

Норми чинного законодавства України гарантували перехід у комунальну власність Славської ОТГ земельних ділянок сільськогосподарського призначення в межах території об`єднаної територіальної громади за умови дотримання вимог ст. 117 ЗК України, указу Президента України від 15.10.2020 року № 449/2020 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» та постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року № 1113 «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 р. № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад».

За таких обставин Славська селищна рада набула майнове право «правомірного очікування» та «законного сподівання» щодо отримання вказаних земельних ділянок у комунальну власність, і таке право підлягає судовому захисту.

Вищенаведеними фактами також підтверджується, що у позивача наявний майновий охоронюваний законом інтерес на отримання спірної земельної ділянки загальною площею 6,1613 га у власність, який у відповідності до ст. ст. 2, 4, 5 ГПК України та ст. ст. 3, 15, 16 ЦК України підлягає судовому захисту.

Згідно пункту 1 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 01.12.2004 № 18-рп/2004 (справа про охоронюваний законом інтерес) поняття «охоронюваний законом інтерес» слід розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об`єктивного і прямо опосередкований у суб`єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

Факт наявності у Славської селищної ради «охоронюваного законом інтересу», «правомірного очікування» та «законного сподівання» на отримання спірної земельної ділянки площею 6,1613 га у комунальну власність підтверджується погоджувальними та дозвільними документами Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, які стали підставою для проведення Славською селищною радою інвентаризації земель у межах Славської ОТГ, їх формування, розробки і погодження технічної документації з інвентаризації таких земель.

З наведених фактичних обставин справи і відповідних правових норм вбачається, що оскаржувані рішення Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, проведена на його підставі реєстрація прав власності Відповідачів ОСОБА_1 , та ОСОБА_8 на спірні земельні ділянки та укладені договори купівлі-продажу цих ділянок суперечать вимогам діючого законодавства України та порушують права і законні інтереси Позивача на отримання земельної ділянки площею 6,1613 га у комунальну власність в складі проінвентаризованих земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Славської ОТГ загальною площею 59,9423 га.

Відповідно до частини 1 статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Як вбачається з платіжного доручення №457 від 26 жовтня 2021 року позивачем за 16 вимог немайнового характеру було сплачено судовий збір в розмірі 36 320 грн.

У зв`язку із задоволенням позовних вимог Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, документально підтверджені судові витрати, сплачені позивачем при поданні позову, підлягають стягненню з відповідачів на користь позивача у розмірі 36 320 гривень.

Керуючись ст. ст. 13, 76, 81, 89, 90, 95, 258-259, 264-265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, статтями 22, 79-1, 116, 117, 118, 121, 122, 186 Земельного кодексу України, Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051суд-

у х в а л и в :

Позов Славської селищної ради Стрийського району Львівської області до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , з участю третіх осіб: Державного кадастрового реєстратора відділу у Сколівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Дмитрів Василя Ярославовича, Стрийської районної державної адміністрації про визнання недійсними та скасування наказів, скасування державної реєстрації права власності, визнання недійсними договорів купівлі-продажу - задовольнити.

Визнати недійсним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 15.10.2020 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою № 1592-УБД.

Визнати недійсним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 03.11.2020 року №2053-УБД про затвердження проекту землеустрою.

Визнати недійсним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 15.10.2020 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою № 1590-УБД.

Визнати недійсним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 03.11.2020 року №2054-УБД про затвердження проекту землеустрою.

Визнати недійсним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 15.10.2020 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою № 1589-УБД.

Визнати недійсним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 17.11.2020 року №2520-УБД про затвердження проекту землеустрою.

Скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_4 на земельну ділянку 4624584300:04:000:4226, площею 1,8663 га в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером запису 39943411 від 26.12.2020 року та припинити право власності ОСОБА_4 на земельну ділянку 4624584300:04:000:4226, площею 1,8663 га із закриттям розділу.

Скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_4 на земельну ділянку 4624584300:04:000:4245, площею 1,8663 га в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером запису 39981168 від 29.12.2020 року та припинити право власності ОСОБА_4 на земельну ділянку 4624584300:04:000:4245, площею 1,8663 га із закриттям розділу.

Скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_3 на земельну ділянку 4624584300:04:000:4227, площею 1,8663 га в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером запису 39755137 від 14.12.2020 року та припинити право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку 4624584300:04:000:4227, площею 1,8663 га із закриттям розділу.

Визнати недійсним договір купівлі-продажу від 29.12.2020 року посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Романчук-Василик В.Р. за № 2824.

Визнати недійсним договір купівлі-продажу від 26.12.2020 року посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Романчук-Василик В.Р. за № 2797.

Скасувати державну реєстрацію земельних ділянок за кадастровими номерами: 4624584300:04:000:4227, площею 1,8663 га.

4624584300:04:000:4226, площею 1,8663 га.

4624584300:04:000:4245, площею 1,8663 га.

4624584300:04:000:4228, площею 0,5624 га.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області поновити державну реєстрацію земельної ділянки площею 6,1613 га, розташовану на території Славської селищної ради Сколівського району Львівської області, в Державному земельному кадастрі.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (місце реєстрації: 79019, м. Львів, пр-т В`ячеслава Чорновола, 4, код ЄДРПОУ 39769942) на користь Славської селищної ради Стрийського району Львівської області (місце реєстрації: 82660, Львівська обл., Сколівський район, смт. Славське, вул. В. Івасюка, 24, код ЄДРПОУ 04370314) - 7 264 грн. 00 коп. сплаченого судового збору.

Стягнути з ОСОБА_1 , (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )на користь Славської селищної ради Стрийського району Львівської області (місце реєстрації: 82660, Львівська обл., Сколівський район, смт. Славське, вул. В. Івасюка, 24, код ЄДРПОУ 04370314) - 7 264 грн. 00 коп. сплаченого судового збору.

Стягнути з ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Славської селищної ради Стрийського району Львівської області (місце реєстрації: 82660, Львівська обл., Сколівський район, смт. Славське, вул. В. Івасюка, 24, код ЄДРПОУ 04370314) - 7 264 грн. 00 коп. сплаченого судового збору.

Стягнути з ОСОБА_3 (місце реєстрації: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь Славської селищної ради Стрийського району Львівської області (місце реєстрації: 82660, Львівська обл., Сколівський район, смт. Славське, вул. В. Івасюка, 24, код ЄДРПОУ 04370314) - 7 264 грн. 00 коп. сплаченого судового збору.

Стягнути з ОСОБА_4 (місце реєстрації: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_4 ) на користь Славської селищної ради Стрийського району Львівської області (місце реєстрації: 82660, Львівська обл., Сколівський район, смт. Славське, вул. В. Івасюка, 24, код ЄДРПОУ 04370314) - 7 264 грн. 00 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Львівського апеляційного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач: Славська селищна рада Стрийського району Львівської області (82660, Львівська обл., Сколівський район, смт. Славське, вул. В. Івасюка, 24, код ЄДРПОУ 04370314).

Відповідачі: Головне управління Держгеокадастру у Львівській області (79019, м. Львів, пр-т В`ячеслава Чорновола, 4, код ЄДРПОУ 39769942);

ОСОБА_1 , (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 );

ОСОБА_3 (місце реєстрації: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 );

ОСОБА_4 (місце реєстрації: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_4 ).

Треті особи: Державний кадастровий реєстратор відділу у Сколівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (місце реєстрації: 82600, Львівська обл., м. Сколе, вул. Стрийська, 30а);

Стрийська районна державна адміністрація (місце знаходження: Львівська обл., м. Стрий, вул. С. Бандери, 28, код ЄДРПОУ 04056428).

Повний текст рішення складено 13.03.2023 року.

Суддя

СудСколівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення10.03.2023
Оприлюднено17.03.2023
Номер документу109528496
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин