Провадження №2/359/424/23
Справа №755/19254/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.03.2023 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Чирки С.С.
при секретарі судового засіданні Дьяченку В.В.
розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до приватного виконавця виконавчого округу м.Києва Бережного Ярослава Вікторовича, товариства з обмеженою відповідальністю «Сейв компані», треті особи: акціонерне товариство «Укрсиббанк», ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Бориспільського міськрайонного суду Київської області перебуває вищезазначена цивільна справа.
Позивач двічі поспіль в судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи суд прийшов до наступного висновку.
В судове засідання позивач двічі не з`явився, а саме 15.02.2023 року та 09.03.2023 року та був повідомлений про розгляд справи двічі належним чином про що свідчать судова повістка про виклик до суду від 26.12.2012 року (а.с.139), довідка про доставку електронного листа (а.с.140), судова повістка про виклик до суду від 16.02.2023 року (а.с.159) та довідка про доставку електронного листа (а.с.160).
Заява про розгляд справи за відсутності позивача в матеріалах справи відсутня.
За п.3 ч. 1 ст.257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо належним чином повідомлений позивач повторно не з`явився в судове засідання або не повідомив про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, має тлумачитися з урахуванням верховенства права, яке вимагає, щоб сторони у справі мали ефективний судовий засіб, що давав би їм можливість заявляти про свої громадянські права. Таким чином, це положення втілює "право на суд", право на доступ до якого, тобто право на звернення до суду у цивільних справах, є лише одним аспектом; однак, це аспект, який фактично дає можливість скористатися додатковими гарантіями, викладеними в пункті 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Європейський суд з прав людини вказав, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Каракуця проти України", заява N 18986/06, від 16 лютого 2017 року).
Перебіг строків судового розгляду у цивільних справах починається з часу надходження позовної заяви до суду, а закінчується ухваленням остаточного рішення у справі, якщо воно не на користь особи, або виконанням рішення, ухваленого на користь особи. Недотримання строків розгляду цивільних справ порушує конституційне право на судовий захист, гарантований статтею 55 Конституції України, і негативно впливає на ефективність правосуддя та на авторитет судової влади.
Відтак, суд зобов`язаний присікати недобросовісні дії позивача та залишати позов без розгляду у разі повторної неявки належно повідомленого позивача, від якого не надійшло заяви про розгляд справи без його участі. Зазначене забезпечує дотримання судом строків розгляду справи та балансу інтересів сторін спору.
Залишення заяви без розгляду - це форма закінчення розгляду цивільної справи без ухвалення судового рішення у зв`язку із виникненням обставин, які перешкоджають розгляду справи. Зазначені наслідки настають незалежно від причин повторної неявки, які можуть бути поважними. Таким чином, навіть маючи докази поважності причин неявки позивача, суд повинен залишати позовну заяву без розгляду. Зазначена норма дисциплінує позивача, як ініціатора судового розгляду, стимулює його належно користуватися своїми правами та не затягувати розгляд справи. Якщо позивач не може взяти участь в судовому засіданні, він може подати заяву про розгляд справи за його відсутності. Така заява може бути подана на будь-якій стадії розгляду справи.
Залишення заяви без розгляду - це форма закінчення розгляду цивільної справи без ухвалення судового рішення у зв`язку із виникненням обставин, які перешкоджають розгляду справи.
Пунктом 33 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року № 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» судам роз`яснено, що суд зупиняє або закриває провадження у справі чи залишає заяву без розгляду з підстав, передбачених відповідно статтями 201, 202, 205, 207ЦПК України(2004 року), перелік яких є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Отже, правом на залишення заяви без розгляду суд наділений лише за сукупності певних установлених законом умов: належного повідомлення позивача про час та місце судового засідання; повторної неявки позивача в судове засідання, яка в такому разі визнається як друга поспіль неявка; ненадходження від позивача клопотання про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення перешкоджає розгляду справи.
При цьому процесуальний закон не вказує на необхідність врахування судом поважності причин повторної неявки позивача до суду.
Такі положення процесуального закону пов`язані із принципом диспозитивності цивільного судочинства, відповідно до змісту якого особа, яка бере участь у справі, самостійно розпоряджається наданими їй законом процесуальними правами.
Зазначені наслідкинастаютьнезалежно відпричин повторноїнеявки,які можутьбути поважними.Таким чином,навіть маючидокази поважностіпричин неявкипозивача,суд повинензалишати позовнузаяву безрозгляду.Зазначена нормадисциплінує позивача,як ініціаторасудового розгляду,стимулює йогоналежно користуватисясвоїми правамита незатягувати розглядсправи.Якщо позивачне можевзяти участьв судовомузасіданні,він можеподати заявупро розглядсправи зайого відсутності.Така заяваможе бутиподана набудь-якійстадії розглядусправи.Подібні висновкивикладені упостанові ВерховногоСуду від22вересня 2021 року у справі N 465/205/17 (провадження N 61-9536св21).
За таких обставин, суд прийшов до висновку про наявність підстав для залишення позову без розгляду на підставі п.3 ч. 1 ст.257 ЦПК України,
Керуючись ст. ст.257,353,354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до приватного виконавця виконавчого округу м.Києва Бережного Ярослава Вікторовича, товариства з обмеженою відповідальністю «Сейв компані», треті особи: акціонерне товариство «Укрсиббанк», ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя: Чирка С.С.
Суд | Бориспільський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 09.03.2023 |
Оприлюднено | 20.03.2023 |
Номер документу | 109613074 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них |
Цивільне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Чирка С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні