Справа № 308/14417/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.03.2023 місто Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання детектива відділу детективів Територіального управління БЕБ у Закарпатській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_4 ,, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42021070000000337, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.09.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,
В С Т А Н О В И В:
16.03.2023 до слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшло клопотання детектива відділу детективів Територіального управління БЕБ у Закарпатській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_4 ,, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42021070000000337, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.09.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
В обґрунтування клопотання детектив посилається на те, що як встановлено досудовим розслідуванням, службові особи КНП «Закарпатські обласний центр громадського здоров`я» Закарпатської обласної ради (код ЄДРПОУ 43595346; м. Ужгород, вул. Другетів, 72), достовірно знаючи про порядок надання медичних послуг на підприємстві, про відсутність в установі можливості проводити касові операції, оскільки не забезпечено покладання обов`язків касира на наявні штатні одиниці, умисно, діючи умисно, маючи на меті заволодіння коштами підприємства, в порушення вимог наказу від 15.05.2020 № 15/1 «Про надання медичних послуг» в КНП ЗОЦГЗ ЗОР та вимог до ведення бухгалтерського обліку на підприємстві, при наданні платних послуг, в період з 01 січня по 31 серпня 2021 року, організували, в порушення вимог «Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні», затверджено Постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 № 148, яким визначено, що суб`єкти господарювання здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами через касу, а також, зафіксовано, що готівка, яка надходить до каси, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі; підприємство на підставі цього Положення зобов`язане розробити та затвердити внутрішнім документом порядок оприбуткування готівки в касі підприємства, у якому максимально врахувати особливості роботи; приймання готівки в касу проводиться за прибутковим касовим ордером (додаток 2), підписаним головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником установи/підприємства, отримання грошових коштів безпосередньо від пацієнтів в приміщенні адміністративної будівлі КНП ЗОЦГЗ ЗОР за адресою: м. Ужгород вул. Другетів, 72.
Крім того, Положенням зафіксовано, що суб`єкти господарювання здають готівкову виручку (готівку) для переказу на банківські рахунки суб`єктів господарювання до операторів поштового зв`язку, національних операторів та небанківських установ, після отримання грошові кошти підприємством належним чином оприбутковані не були, відповідно службові особи КНП ЗОЦГЗ ЗОР в такий спосіб створили умови, за яких мали можливість розпорядитися грошовими коштами на власний розсуд.
Після чого, отримані в незаконний спосіб готівкові грошові кошти, із залученням інших працівників закладу, в порушення вимог бухгалтерського обліку, були частково внесені на рахунок підприємства від імені фізичних осіб, яким підприємством надавалися платні послуги, а в іншій частині, з метою приховання злочинної діяльності, їх нібито внесення на рахунок підприємства було підтверджено службовими чеками АТ «Укрпошта» ВПЗ Ужгород 09, які видавалися на прохання працівників КНП ЗОЦГЗ ЗОР та не відповідали вимогам пунктів 1 та 2 розділу II Наказу Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13 «Про затвердження Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів».
Таким чином, підприємством у період з 01 січня по 31 серпня 2021 року надані послуги по 4114 договорам фізичним особам, від яких грошові кошти не надійшли на рахунок КНП ЗОЦГЗ ЗОР, а їх надходження, з метою приховування причетності до вчинення кримінального правопорушення було підтверджено виключно службовими чеками, долученими до договорів.
У відповідності до висновку експерта № СЕ-19/107-22/686-ЕК від 27.01.2022 експертами документально підтверджується несплата грошових коштів КНП ЗОЦГЗ ЗОР за надані послуги згідно з укладеними 4114 договорами про надання послуг за період з січня по серпень 2021 року на загальну суму 2 266 684 гривень.
При цьому у відповідності до висновку експерта №СЕ-19/107-22/6853-ЕК від 28.09.2022 вартість витратних матеріалів за надані медичні послуги КНП ЗОЦГЗ ЗОР по 4114 договорам, щодо яких у зазначений період не надійшли грошові кошти на рахунок підприємства, становить 1 249 007,05 гривень.
Детектив зазначає, що під час досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні проведені наступні слідчі дії, а саме: тимчасові доступи до документів, що зберігаються в КНП ЗОЦГЗ ЗОР; проведено огляди документів; допитано свідків всіх учасників подій, виконано одночасні допити між особами; проведено дві судово-економічні експертизи, визначено суму спричинених збитків кримінальним правопорушенням; залучено потерпілими Закарпатську обласну раду; винесено постанову про тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні ПрАТ «ВФ Україна», а саме з`єднань абонентів; виконано тимчасовий доступ та 13.03.2023 отримані відомості направлено для проведення аналізу до УСБУ в Закарпатській області.
Строк досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, відповідно до ч. 1 ст. 294 КПК України закінчується 22.03.2023, однак до вказаного терміну достатніх доказів для повідомлення про підозру у вчиненні вказаного кримінального правопорушення не здобуто. На даний час завершити досудове розслідування неможливо, необхідно отримати результати аналізу з`єднань абонентів, підготувати повідомлення про підозру особам, що вчинили кримінальне правопорушення.
З метою виконання завдань кримінального провадження, зокрема шляхом забезпечення повного та неупередженого розслідування і судового розгляду, детектив вказує, що є обґрунтована необхідність у продовженні строку досудового розслідування для проведення ряду слідчих та процесуальних дій, зокрема: отримати результати аналізу з`єднань абонентів та виконати інші необхідні слідчі-розшукові дії.
За твердженням детектива, результати проведення вищеописаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій, мають значення для досудового розслідування та можуть бути використані як докази обставин вчинення службовою особою вищеописаного кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.191 КК України.
Завершити досудове розслідування у цей термін не вдалося.
Беручи до уваги викладене та те, що 22.03.2023 закінчується строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, а в межах встановленого абз. 2 ч. 1 ст. 219 КПК України строку, через складність провадження неможливо винести кінцеве рішення у встановленні КПК України строки, детектив просить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021070000000337 від 22.09.2021, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, до дванадцяти місяців, тобто до 22.03.2024.
Детектив у судове засідання не з`явилася, при цьому подала заяву, згідно з якою просить провести розгляд клопотання без її участі у зв`язку із завантаженням у інших кримінальних провадженнях та продовжити строки досудового розслідування у відповідності до клопотання.
Розглянувши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, дійшов наступного висновку.
Як встановлено слідчим суддею, відділом детективів Територіального управління БЕБ у Закарпатській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021070000000337, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.09.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Жодній особі у даному кримінальному провадженні про підозру не повідомлено.
Статтею 2 КПК України визначено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно з ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: 1) дванадцять місяців у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину; 2) вісімнадцять місяців у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати: 1) двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у виняткових випадках передбачених пунктами 1 і 2 частини третьої цієї статті; 2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину; 3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
За приписами ч. 1 ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу.
Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 191 КК України, відповідно до ст. 12 КК України відноситься до категорії особливо тяжкого злочину.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 24 лютого 2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» відповідно до пункту 31 частини першої статті 85 Конституції України та статті 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Верховною Радою України затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
Указом Президента України № 133/2022 від 14.03.2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 15.03.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» Верховною Радою України затверджено вказаний Указ Президента України № 133/2022 від 14.03.2022.
Указом Президента України № 259/2022 від 18.04.2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 21.04.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» Верховною Радою України затверджено вказаний Указ Президента України № 259/2022 від 18.04.2022.
Указом Президента України № 341/2022 від 17.05.2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено дію воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Законом України № 2263-IX від 22.05.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» Верховною Радою України затверджено вказаний Указ Президента України № 341/2022 від 17.05.2022.
Указом Президента України № 573/2022 від 12.08.2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Законом України № 2500-IXвід 15.08.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» Верховною Радою України затверджено вказаний Указ Президента України № 573/2022 від 12.08.2022.
Указом Президента України № 757/2022 від 07.11.2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Законом України № 2738-IXвід 16.11.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» Верховною Радою України затверджено вказаний Указ Президента України № 757/2022 від 07.11.2022.
Указом Президента України № 58/2023 від 06.02.2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Законом України № 2915-IX від 07.11.2023 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» Верховною Радою України затверджено вказаний Указом Президента України № 58/2023 від 06.02.2023.
Відповідно до ч. 8 ст. 615 КПК України у кримінальних провадженнях, в яких жодній особі не було повідомлено про підозру на дату введення воєнного стану, строк від зазначеної дати до дати припинення чи скасування воєнного стану не зараховується до загальних строків, передбачених статтею 219 цього Кодексу.
Як вбачається із клопотання про продовження строку досудового розслідування, у даному кримінальному провадженні жодній особі не повідомлено про підозру
Отже, з урахуванням вказаних положень ч. 8 ст. 615 КПК України, період з 24.02.2022 до дати закінчення дії воєнного стану в Україні не включається у строк досудового розслідування, передбачений ст. 219 КПК України, а відтак відсутня доцільність продовження строку досудового розслідування.
На підставі наведеного, зважаючи на те, що строк від дати введення до дати припинення чи скасування воєнного стану не зараховується до загальних строків, передбачених ст. 219 КПК України, слідчий вважає, що у задоволенні клопотання слід відмовити.
Відповідно до ч. 7 ст. 295-1 КПК України у разі відмови слідчим суддею у продовженні строку досудового розслідування прокурор, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення цього досудового розслідування, зобов`язаний протягом п`яти днів здійснити одну з дій, передбачених частиною другою статті 283 цього Кодексу.
Слідчий суддя зауважує, що рішення про відмову в задоволенні клопотання прийнято не на підставі ч. 4 ст. 295-1 КПК України, а у зв`язку з тим, що строк від дати введення до дати припинення чи скасування воєнного стану не зараховується до загальних строків, передбачених статтею 219 цього Кодексу, і строк досудового розслідування триває, а тому підстави для виконання прокурором вимог, передбачених ч. 2 ст. 283 КПК України відсутні.
Керуючись ст. ст. 219, 294, 295-1, 309 КПК України, слідчий суддя,
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити у задоволенні клопотання детектива відділу детективів Територіального управління БЕБ у Закарпатській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_4 ,, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42021070000000337, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.09.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області ОСОБА_1
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2023 |
Оприлюднено | 24.03.2023 |
Номер документу | 109714521 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні