Рішення
від 24.03.2023 по справі 308/13803/21
УЖГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 308/13803/21

Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24.03.2023 місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:

головуючої судді Сарай А.І.,

за участю секретаря судового засідання Козак А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Ужгороді заяву відповідача товариства з обмеженої відповідальністю «Танго Тревел»</a>, подану керівником Бажовською Ю.М., про ухвалення додаткового рішення в порядку статті 270 ЦПК України у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Танго Тревел»</a>, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: товариство з обмеженою відповідальністю «Батерфлай-Тревел», про захист прав споживачів туристичних послуг,

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 08.11.2022 у цивільній справі відмовлено у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до ТОВ «Танго Тревел», третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: ТОВ «Батерфлай-Тревел», про захист прав споживачів туристичних послуг.

26.12.2022 на адресу суду надійшла заява відповідача ТОВ «Танго Тревел», подана керівником Бажовською Ю.М., про ухвалення додаткового рішення, згідно з якою просить стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Танго Тревел» витрати на правничу допомогу у розмірі 9000грн.

В обґрунтування заяви посилається на те, що 26.11.2022 відповідачу ТОВ «Танго Тревел» стало відомо про ухвалення судом вказаного рішення, згідно з яким ухвалено відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі. Однак, судом не вирішено питання щодо відшкодування судових витрат. Відповідач ТОВ «Танго Тревел» поніс витрати на правову допомогу у розмірі 9000 грн., що підтверджується квитанцією, яку долучено до цієї заяви, договором від 25.11.2021 та актом приймання-передачі юридичних послуг № 01-1/11/21.

За положеннями ч. ч. 3, 4 ст. 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів із дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Сторони у судове засідання не з`явилися, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належним чином, що підтверджується довідками про доставку електронного листа відповідно, а саме надіслання судових повісток про виклик до суду, однак їх неприбуття не перешкоджає розгляду заяви.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.

Суд, розглянувши заяву про ухвалення додаткового рішення у цивільній справі № 308/13803/21, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.

Згідно зі ст. 246 ЦПК України, якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше двадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 270 цього Кодексу.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Згідно зі ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Згідно зі ст. 11 ЦПК України суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання цивільного судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.

Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом. Безоплатна правнича допомога надається в порядку, встановленому законом, що регулює надання безоплатної правничої допомоги (ст. 15 ЦПК України).

Однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п. 12 ч. 3 ст. 2 ЦПК України).

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову на відповідача; 2) у разі відмови в позові на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.

Згідно з положеннями ч. ч. 1 - 4 ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частини п`ята та шоста статті 137 ЦПК України).

Згідно з правилами п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові на позивача.

Відповідно до ч. 3 ст. 141 ЦПК України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.

Частиною 8 ст. 141 ЦПК України встановлено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

При визначенні суми відшкодування витрат на правову допомогу суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи.

З контекстного аналізу вказаних норм можна зробити висновок, що ЦПК України передбачено такі критерії визначення та розподілу судових витрат: 1) їх дійсність; 2) необхідність; 3) розумність їх розміру, з урахуванням складності справи та фінансового стану учасників справи.

Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір обґрунтованим (рішення у справі «East/West Alliance Limited» проти України, заява № 19336/04, п. 268).

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Лавентс проти Латвії» від 28 листопада 2002 року зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Крім того, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним зі: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони.

Велика Палата Верховного Суду також вказувала на те, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (пункт 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі № 755/9215/15-ц).

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі № 826/1216/16 (провадження № 11-562ас18) зроблено висновок, що склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені.

З матеріалів справи вбачається, що у відзиві ТОВ «Танго Тревел» на позовну заяву зазначено, що відповідач ТОВ «Танго Тревел» очікує понести орієнтовні судові витрати у зв`язку з розглядом даної справи у розмірі 9000 грн.

До заяви про ухвалення додаткового рішення додано договір № 02/21 про надання правової допомоги адвокатом (Pro Bono) від 25.11.2021, укладений між адвокатом Янків Ю.Л. та ТОВ «Танго Тревел», предметом якого є взяття адвокатом на себе зобов`язання надавати необхідну правову допомогу клієнту у справі № 308/13803/21 у форматі Pro Bono (п. 1.1).

Відповідно до п. 2.1 договору адвокат надає необхідну правову допомогу, відповідно до вимог законодавства України, а також чинних міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Адвокат надає послуги клієнту у форматі Pro Bono, тобто, за дорученням клієнта безкоштовно виконує свої зобов`язання (п. 4.1 договору).

Повноваження представника відповідача ТОВ «Танго Тревел» адвоката Янківа Б.Л. підтверджено наявним у матеріалах справи ордером серії ВС № 1111808 від 01.12.2021, виданого на підставі договору про надання правової допомоги.

На виконання умов договору про надання правової допомоги адвокатом були надані послуги на загальну суму 9000 грн., а саме: правова консультація директора ТОВ «Танго Тревел» (інтерв`ю щодо ситуації та проблеми) 1 год., 800 грн.; побудова правової позиції 2 год., 1200 грн.; підготовка відзиву на позовну заяву 6 год., 4600 грн.; підготовка додаткових письмових пояснень 3 год., 2400 грн.

Наведене підтверджується актом приймання-передачі юридичних послуг № 01-1/11/21 від 25.11.2021, в якому зазначено, що призначенням платежу є оплата онлайн послуг юриста згідно з рахунком 01-1/11/21 та оплата цього рахунку є підтвердженням надання послуг в повному обсязі.

Зазначені витрати на професійну правничу допомогу відповідач ТОВ «Танго Тревел» оплатив 26.11.2021, про що надано відповідну платіжну інструкцію № 3644 від 26.11.2021.

З урахуванням досліджених доказів, суд дійшов висновку, що вказаними доказами підтверджується надання адвокатом Янківим Б.Л. професійної правничої допомоги у погодженому між адвокатом та клієнтом розмірі, а також здійснення відповідачем оплати вказаних послуг у сумі 9000 грн.

Витрати на професійну правничу допомогу на вказану суму є співмірними зі складністю цієї справи, наданим адвокатом Янківим Б.Л., обсягом послуг, відповідають критерію реальності таких витрат, розумності їхнього розміру.

Обсяг поданих суду відповідачем та його представником документів у справі очевидно є пропорційним часу витраченому на їх складання, характер робіт не дублюється.

У постанові від 12 січня 2023 року у справі № 908/2702/21 Верховний Суд також зазначає, що під час вирішення питання про розподіл витрат на професійну правничу допомогу, суд: 1) має право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката за клопотанням іншої сторони; 2) з власної ініціативи, не розподіляти такі витрати повністю або частково та покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення. Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов`язаних зі сплатою судового збору не повинен бути не пропорційним до предмета спору. Суд із врахуванням конкретних обставин, зокрема і ціни позову, може обмежити такий розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що надані відповідачем докази підтверджують понесення ним витрат, пов`язаних з професійною правничою допомогою адвоката, позивач не подав до суду заперечень щодо заяви про ухвалення додаткового рішення, клопотання про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу адвоката від іншої сторони не надходило, а відтак, суд вважає за необхідне стягнути з позивача в користь відповідача 9000 грн. витрат на правничу допомогу.

Таким чином, наявні обґрунтовані підстави, визначені ст. 270 ЦПК України, щодо ухвалення додаткового судового рішення та стягнення витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката.

Керуючись ст. ст. 133, 137, 141, 270, 273, 354, 355 ЦПК України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Заяву відповідача товариства з обмеженої відповідальністю «Танго Тревел»</a>, подану керівником Бажовською Ю.М., про ухвалення додаткового рішення в порядку статті 270 ЦПК України у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Танго Тревел»</a>, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: товариство з обмеженою відповідальністю «Батерфлай-Тревел», про захист прав споживачів туристичних послуг задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь товариства з обмеженої відповідальністю «Танго Тревел»</a> судові витрати на професійну правничу допомогу в сумі 9000 (дев`ять тисяч) гривень.

Позивач:

ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач:

товариство з обмеженою відповідальністю «Танго Тревел»</a>, код ЄДРПОУ 36917900, що знаходиться за адресою: вул. Шевченка, 138, м. Золочів, Львівська область.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача:

товариство з обмеженою відповідальністю «Батерфлай-Тревел», код ЄДРПОУ 36943684, що знаходиться за адресою: вул. Добрянського, 8/15, м. Ужгород, Закарпатська область.

Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на додаткове рішення суду подається безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 24 березня 2023 року.

Суддя Ужгородського міськрайонного суду

Закарпатської області А.І. Сарай

СудУжгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення24.03.2023
Оприлюднено29.03.2023
Номер документу109827374
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів»

Судовий реєстр по справі —308/13803/21

Постанова від 16.05.2024

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Мацунич М. В.

Постанова від 16.05.2024

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Мацунич М. В.

Ухвала від 13.05.2024

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Мацунич М. В.

Ухвала від 02.06.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Мацунич М. В.

Ухвала від 02.06.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Мацунич М. В.

Ухвала від 12.05.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Мацунич М. В.

Ухвала від 28.04.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Мацунич М. В.

Рішення від 24.03.2023

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Сарай А. І.

Ухвала від 08.11.2022

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Сарай А. І.

Рішення від 08.11.2022

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Сарай А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні