Постанова
від 21.03.2023 по справі 752/20137/17
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 752/20137/17

№ апеляційного провадження: 22-ц/824/5642/2023

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 березня 2023 року м. Київ

Київський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

судді - доповідача Слюсар Т.А.,

суддів: Білтич І.М., Коцюрби О.П.,

за участю секретаря судового засідання Хоменко О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Голосіївського районного суду м. Києва від 10 січня 2023 року у складі судді Плахотнюк К.Г.

у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , третя особа: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Комарницька Ольга Володимирівна про визнання договорів дарування недійсними, скасування державної реєстрації,-

В С Т А Н О В И В :

У вересні 2017 року ОСОБА_2 звернувся у суд до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 третя особа: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Комарницька О.В. про визнання договорів дарування недійсними, скасування державної реєстрації.

Під час провадження справи ОСОБА_3 було подано заяву про залучення її до участі у справі як правонаступника позивача ОСОБА_2 , посилаючись на те, що останній помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а вона є єдиною спадкоємицею.

Ухвалою Голосіївського районного суду міста Києва від 10 січня 2023 року заяву ОСОБА_3 про залучення до участі у справі як процесуального правонаступника позивача задоволено частково.

Залучено ОСОБА_3 до участі у справі №752/20137/17 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , третя особа приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Комарницька О.В. про визнання договорів дарування недійсними, скасування державної реєстрації, як процесуального правонаступника позивача ОСОБА_2 , в частині позовних вимог до відповідача ОСОБА_1 .

Закрито провадження у справі № 752/20137/17 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , третя особа приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Комарницька О.В. про визнання договорів дарування недійсними, скасування державної реєстрації в частині позовних вимог ОСОБА_2 до ОСОБА_3 .

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 посилаючись порушення норм процесуального права неправильне застосування норм матеріального права, порушення принципу змагальності та диспозитивності, просить скасувати ухвалу Голосіївського районного суду міста Києва від 10.01.2023 про заміну сторони у справі як таку, що перешкоджає подальшому розгляду справи, в частині залучення ОСОБА_3 до участі у справі як процесуального правонаступника позивача ОСОБА_2 в частині позовних вимог до відповідача ОСОБА_1 .

Вказано, що під час постановлення оскаржуваної ухвали суд першої інстанції вийшов за межі заявленого ОСОБА_3 клопотання, факультативно частково закривши провадження відносно неї, між тим остання просила лише про залучення її як процесуального правонаступника померлого позивача. Питання про закриття провадження у справі в цій заяві ОСОБА_3 не піднімалось.

Крім того вказано, суд першої інстанції на надав правової оцінки факту, що ОСОБА_3 прийняла спадщину за позивачем не за законом, а заповітом. Не надав правової оцінки щодо дати складання заповіту та об`єму майна, яке спадкується за заповітом, оскільки ОСОБА_2 склав заповіт на ОСОБА_3 після відчуження на користь відповідачів нерухомого майна в 2015 році. Тобто на момент складання заповіту позивач не володів вищезазначеним нерухомим майном, а відтак обсяг заповіту не може розповсюджуватися на майно. Оскільки заповіт не стосувався на момент його складання нерухомого майна, яке є предметом спору, цей заповіт унеможливлює процесуальне правонаступництво у спорі щодо цього майна.

Таким чином, у випадку встановлення судом процесуального випадку за якого позивачем і відповідачем у справі є фактично одна і та сама особа, розгляд заявленого позову у цій частині є неможливим за відсутністю спору, як такого.

Відзиву на апеляційну скаргу не надійшло.

В судовому засіданні адвокат Панченко О.В. в інтересах ОСОБА_1 просив апеляційну скаргу задовольнити, адвокат Мішин Ю.С. в інтересах ОСОБА_3 просив залишити апеляційну скаргу без задоволення.

Колегія суддів, заслухавши учасників справи, розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість ухваленого по справі судового рішення, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Відповідно до статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до частини 1 статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до частини 1 статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до частини 1 статті 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до частини 1 статті 42 ЦПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи.

Позивачем є особа, яка стверджує про порушення її прав, свобод та інтересів та задля захисту яких вона звернулась до суду.

Відповідачем є особа, яка на твердження і переконання позивача є тією особою, яка порушила права, свободи та інтереси позивача та/або зобов`язана вчинити дії або на неї має бути покладено інший обов`язок з метою їх відновлення.

За положеннями статті 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.

Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України, частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право у порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

З аналізу пункту 7 частини першої статті 255 ЦПК України слідує, що правонаступників у справі можна залучити тільки у випадку, коли смерть особи сталася вже після набуття нею статусу сторони у справі, тобто після відкриття провадження у справі.

Процесуальне правонаступництво у разі смерті фізичної особи в порядку статті 55 ЦПК України можливо лише шляхом залучення правонаступника померлої сторони за умови, що смерть фізичної особи настала після звернення позивача до суду та відкриття провадження у справі, адже залучення правонаступників особи, яка померла до відкриття провадження у справі, суперечить принципам цивільного судочинства (пункти 35, 37 постанови Великої Палати Верховного Суду від 07 квітня 2020 року в справі № 473/1433/18).

Встановлено, що смерть ОСОБА_2 , який був позивачем у справі, настала після відкриття провадження у цій справі.

Залучаючи ОСОБА_3 до участі у справі як процесуального правонаступника позивача ОСОБА_2 в частині позовних вимог до відповідача ОСОБА_1 та закриваючи провадження у справі в частині вимог ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , районний суд виходив з того, остання є єдиною спадкоємицею померлого позивача, а тому не може бути відповідачем по справі.

З такими висновками районного суду колегія суддів погоджується з огляду а таке.

Так, з довідки виданої приватним нотаріусом КМНО Неліним С.О. убачається, що після смерті ОСОБА_2 заведена спадкова справа за № 11/2021 та зареєстрована в Спадковому реєстрі за № 67361151. Також повідомлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 дійсно є спадкоємцем померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.19 т.4).

Крім того з листа наданого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Неліним С.О. на ухвалу суду від 22.07.2022 убачається, що в межах спадкової справи до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 протягом строку, передбаченого ст. 1270 ЦК України, звернулися:

- ОСОБА_3 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , - із заявою про прийняття спадщини за чинним заповітом, за якою відкрито спадкову справу;

- ОСОБА_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 , - із заявою про прийняття спадщини за заповітами, що втратили чинність згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 1254 Цивільного кодексу України. Також вказано, що єдиним спадкоємцем після померлого є ОСОБА_3 . Про неможливість спадкування за заповітами, що втратили чинність, ОСОБА_1 роз`яснено в інформаційному листі, другий примірник якого зберігається в спадковій справі (а.с 38 т.4).

Крім того, установлено, що правовідносини, які виникли між сторонами щодо скасування державної реєстрації, визнання недійсними договорів дарування нерухомого майна, допускають правонаступництво, і спадкоємцем позивача ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за чинним заповітом є племінниця ОСОБА_3 , яка спадщину прийняла, а тому суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про залучення останньої до участі у справі як правонаступника позивача та закриття провадження в частині вимог заявлених до неї, з яким погоджується й апеляційна інстанція.

Щодо доводів апеляційної скарги про те, що під час постановлення оскаржуваної ухвали суд першої інстанції вийшов за межі заявленого ОСОБА_3 клопотання, факультативно частково закривши провадження відносно неї, між тим остання просила лише про залучення її як процесуального правонаступника померлого позивача. Питання про закриття провадження у справі в цій заяві ОСОБА_3 не піднімалось, варто зазначити наступне.

Відповідно до змісту долученої до справи копії заповіту від 13.07.2018, складеного ОСОБА_2 та засвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бонтлаб О.В., ОСОБА_2 заповів ОСОБА_3 все своє майно де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі, все те, що буде йому належати на день смерті і на що він матиме право за законом (а.с.71 т.4).

Установлено, що на підставі указаного заповіту за заявою ОСОБА_3 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Неліним С.О. відкрито спадкову справу (а.с.38 т.4)

Отже єдиним спадкоємцем померлого позивача за заповітом є ОСОБА_3 , а тому не може бути відповідачем у справі, оскільки всі права позивача перейшли до неї, з огляду на що районний суд обґрунтовано закрив провадження у справі в зазначеній частині вимог.

Об`єм спадкового майна, що залишилося після смерті ОСОБА_2 та спадкується за заповітом, підлягає установленню приватним нотаріусом під час видачі відповідного свідоцтва про право на спадщину, а не в процесі розгляду даної справи.

За таких обставин, колегія суддів відхиляє за безпідставністю твердження ОСОБА_1 про неправомірне закриття провадження у справі в частині вимог до ОСОБА_3 .

Не підтвердив скаржник й належними доказами доводи, що в момент складання заповіту позивач не володів вищезазначеним нерухомим майном, а відтак обсяг заповіту не може розповсюджуватися на це майно.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (рішення у справі «Проніна проти України», № 63566/00, параграф 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Викладені в ухвалі висновки відповідають обставинам справи до долученим до справи доказам, положення процесуального права застосовано правильно.

За таких обставин, ухвала суду першої інстанції підлягає відхиленню, а оскаржувана ухвала - залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 367, 374, 375, 382 ЦПК України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Ухвалу Голосіївського районного суду м. Києва від 10 січня 2023 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дня її прийняття, може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дати складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Повне судове рішення складено 27 березня 2023 року.

Суддя-доповідач:

Судді:

СудКиївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення21.03.2023
Оприлюднено04.04.2023
Номер документу109915522
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них дарування

Судовий реєстр по справі —752/20137/17

Ухвала від 08.05.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Яремко Василь Васильович

Постанова від 21.03.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Слюсар Тетяна Андріївна

Ухвала від 23.02.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Слюсар Тетяна Андріївна

Ухвала від 23.02.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Слюсар Тетяна Андріївна

Ухвала від 26.01.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Слюсар Тетяна Андріївна

Ухвала від 10.01.2023

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Плахотнюк К. Г.

Ухвала від 21.07.2022

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Плахотнюк К. Г.

Ухвала від 21.07.2022

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Плахотнюк К. Г.

Ухвала від 22.07.2022

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Плахотнюк К. Г.

Ухвала від 22.07.2022

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Плахотнюк К. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні