У Х В А Л А
31 березня 2023 року м. Шаргород
Справа №274/328/23
Провадження №2/152/139/23
Суддя Шаргородського
районного суду
Вінницької області Славінська Н.Л.,
розглянувши та перевіривши навідповідність вимогамЦПК Українипозовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , з участю третіх осіб Служби у справах дітей Шаргородської міської ради, Служби у справах дітей Бердичівської міської ради, про позбавлення батьківських прав та збільшення розміру стягуваних аліментів аліментів,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася доБердичівського міськрайонногосуду Житомирськоїобласті зпозовом до ОСОБА_2 , з участю третіх осіб Служби у справах дітей Шаргородської міської ради, Служби у справах дітей Бердичівської міської ради, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.
Ухвалою судді Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 25.01.2023 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження з проведенням підготовчого судового засідання (а.с.24).
Відповідно до ухвали судді Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 16.02.2023 року означена цивільна справа передана по підсудності для розгляду до Шаргородського районного суду Вінницької області (а.с.36).
20.03.2023 року цивільна справа Бердичівським міськрайонним судом Житомирської області надіслана до Шаргородського районного суду та отримана в суді 28.03.2023 року (а.с.42).
28.03.2023 року проведено автоматизований розподіл судової справи між суддями та визначено головуючого у справі суддю Славінську Н.Л. (а.с.44).
Перевіривши позовну заяву, вбачається, що вона подана з додержанням вимог, викладених у статтях 175, 177 ЦПК України.
Справа підлягає розглядові в судах у порядку цивільного судочинства на підставі ст.19 ЦПК України.
Частиною 1 ст.188 ЦПК України встановлено, що в одній позовній заяві може бути об`єднано декілька вимог, пов`язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Згідно із ч.1 ст.27 ЦПК України, позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Справи про позбавлення батьківських прав є справами позовного провадження, тому ця категорія справ підлягає розгляду за загальними правилами підсудності (відповідно достатті 27 ЦПК України) за місцем проживання відповідача. Якщо в одному позові вимоги про позбавлення батьківських прав (та інші вимоги щодо захисту прав дитини) поєднуються з вимогою про стягнення аліментів (або оплату додаткових витрат на дитину), такий позов може подаватися за вибором позивача згідно з частиною першоюстатті 28 ЦПК України.
Такий правовий висновок висловлено Верховним Судом у постанові від 09.04.2020 року у справі №200/11563/18 (провадження №61-7883св19).
Разом з тим, ухвала Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 25.01.2023 року учасниками справи в апеляційному порядку не оскаржувалася, тому набрала законної сили, а, відповідно до вимог ст.32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються.
28.03.2023 року, на виконання вимог ч.6 ст.187 ЦПК України, з метою з`ясування питання про підсудність справи Шаргородському районному суду на підставі ч.1 ст.27 ЦПК України, судом здійснено запит до Шаргородської міської ради про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача ОСОБА_2 (а.с.45).
31.03.2023 року до Шаргородського районного суду Вінницької області надійшло повідомлення виконавчого комітету Шаргородської міської ради про те, що відповідач ОСОБА_2 зареєстрований в АДРЕСА_1 , але не проживає за адресою реєстрації (а.с.47).
Згідно з постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 року №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», яка набрала чинності 19.07.2020 року, в Україні утворено 136 нових та ліквідовано 490 районів, в тому числі, ліквідовано Шаргородський район Вінницької області та утворено Жмеринський район (з адміністративним центром у місті Жмеринка) та Тульчинський район (з адміністративним центром у м. Тульчин) у складі територій територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Відтак, населений пункт село Калинівка, яке входить до складу Шаргородської міської ради, разом з нею включено до складу утвореного Жмеринського району Вінницької області.
Пунктом 3.1 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», встановлено, що до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Таким чином, справа підсудна Шаргородському районному суду Вінницької області на підставі ч.1 ст.27 ЦПК України та пункту 3.1 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» ЦПК України.
Підстав для відмови у відкриті провадження у справі, передбачених ч.1 ст.186 ЦПК України, та для повернення позовної заяви, передбачених ч.4 ст.185 ЦПК України, не вбачається.
Відтак, слід прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Оскільки спір між сторонами виник із сімейних правовідносин, зокрема, щодо позбавлення батьківських прав та збільшення розміру стягуваних аліментів, то розгляд справи належить здійснювати в порядку загального позовного провадження, відповідно до вимог п.1 ч.4 ст.274 ЦПК України, з проведенням підготовчого засідання.
Крім того, при вивченні позовної заяви та доданих до неї документів встановлено, що позивач просить залучити до участі в справі в якості третіх осіб Службу у справах дітей Шаргородської міської ради та Службу у справах дітей Бердичівської міської ради, при цьому, не зазначає в якому процесуальному статусі слід залучити третіх осіб, зокрема, з самостійними вимогами, чи без самостійних вимог, а також на стороні позивача чи відповідача.
Статтями 52, 53 ЦПК України встановлено, що треті особи є такими, які заявляють самостійні вимоги щодо предмету спору, і такими, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору.
Відповідно до ч.1 ст.53 ЦПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі …, у разі, коли рішення у справі може вплинути на їхні права та обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі в справі також за заявою учасників справи.
Частинами 3, 5-6 статті 53 ЦПК України встановлено, що якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов`язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору… Про залучення третіх осіб до участі в справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права і обов`язки, встановлені статтею 43 цього Кодексу.
Частиною 4 ст.19 СК України передбачено, що при розгляді судом спорів щодо, в тому числі, позбавлення батьківських прав, обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.
Відповідно до ч.1 ст.56 ЦК України, органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
Частиною 4 ст.42 ЦПК України встановлено, що у справах можуть брати участь органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть бути залучені судом до участі в справі або брати участь у справі за своєю ініціативою для подання висновків на виконання своїх повноважень. Участь зазначених органів у судовому процесі для подання висновків у справі є обов`язковою у випадках, встановлених законом, або якщо суд визнає це за необхідне (ч.6 ст.56 ЦПК України).
Відповідно до приписів ч.5 ст.19 СК України, орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Таким чином, позивачем не обґрунтовано належними доказами підстави для залучення судом до участі в справі в якості третіх осіб Служби у справах дітей Шаргородської міської ради та Служби у справах дітей Бердичівської міської ради.
Разом з тим, для з`ясування питань розв`язання спору та з метою ухвалення законного і обґрунтоване судового рішення, суд вважає за необхідне залучити до участі в справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача виконавчий комітет Шаргородської міської ради як орган опіки та піклування та виконавчий комітет Бердичівської міської ради як орган опіки та піклування для надання суду висновків щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Керуючись ст.ст.4, 19, 23, 27, 42, 56, 175, 177-180, 187 ЦПК України, ст.19 СК України,
ухвалив:
У задоволенні клопотання позивача ОСОБА_1 про залучення до участі в справі в якості третіх осіб Служби у справах дітей Шаргородської міської ради, Служби у справах дітей Бердичівської міської ради відмовити.
Прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та збільшення розміру стягуваних аліментів та відкрити провадження у справі.
Розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження з проведенням підготовчого засідання.
Залучити до участі в справі в якостітретіх осіб,які незаявляють самостійнихвимог щодопредмету споруна стороніпозивача виконавчий комітет Шаргородської міської ради як орган опіки та піклування та виконавчий комітет Бердичівської міської ради як орган опіки та піклування для наданнясуду висновківщодо розв`язанняспору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи, які слід подати до Шаргородського районного суду до 02 травня 2023 року.
Відкрити підготовчепровадження усправі запозовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,з участютретіх осіб,які незаявляють самостійнихвимог щодопредмета споруна стороніпозивача виконавчого комітетуШаргородської міськоїради якоргану опікита піклування,виконавчого комітетуБердичівської міськоїради якоргану опікита піклування, про позбавленнябатьківських правта збільшеннярозміру стягуванихаліментів тапризначити підготовчесудове засіданняна 10 годину 08травня 2023року у залі судових засідань №3 Шаргородського районного суду Вінницької області (вул. Героїв Майдану, 231, м. Шаргород, Вінницька область).
Роз`яснити третім особам, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача, виконавчому комітету Шаргородської міської ради як органу опіки та піклування, виконавчому комітету Бердичівської міської ради як органу опіки та піклування, що вони мають процесуальні права і обов`язки, встановлені статтею 43 цього Кодексу.
Запропонувати відповідачу ОСОБА_2 в п`ятнадцятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали подати до суду відзив на позовну заяву, який має відповідати вимогам, встановленим статтею 178 ЦПК України. До відзиву на позовну заяву слід додати докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем та документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу та третій особі.
Роз`яснити відповідачу ОСОБА_2 , що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Повідомити відповідача ОСОБА_2 про те, що відповідно до ч.1 ст.193 ЦПК України у строк для подання відзиву він має право пред`явити зустрічний позов.
Копію відзиву та доданих до нього документів відповідачу ОСОБА_2 слід також у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали надіслати позивачу ОСОБА_1 та третім особам виконавчому комітету Шаргородської міської ради як органу опіки та піклування, виконавчому комітету Бердичівської міської ради як органу опіки та піклування.
Роз`яснити відповідачу ОСОБА_2 , що у випадку визнання позову, відзив напозовну заяву до суду не надсилається, а в строк, встановлений для подання відзиву, слід надіслати до суду письмову заяву про визнання позову.
Запропонувати третімособам виконавчому комітетуШаргородської міськоїради якоргану опікита піклування,виконавчому комітетуБердичівської міськоїради якоргану опікита піклування в п`ятнадцятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали подати до суду письмові пояснення щодо позову, які мають відповідати вимогам, встановленим статтею 181 ЦПК України. До пояснень щодо позову слід додати докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову, якщо такі докази не надані позивачем та документи, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до них доказів позивачу та відповідачу. Крім того, запропонувати третім особам у п`ятиденний строк з дня отримання відзиву відповідача надати письмові пояснення щодо відзиву.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі Судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/.
Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи. Крім того, відповідачу та третій особі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Ця ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду через Шаргородський районний суд лише щодо недотримання правил підсудності, учасником справи, а також особою, яка не бере участі у справі, якщо суд вирішив питання про її права, свободи, інтереси та (або) обов`язки.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Під часдії карантину,встановленого КабінетомМіністрів Україниз метоюзапобігання поширеннюкоронавірусної хвороби(COVID-19),суд зазаявою учасниківсправи таосіб,які небрали участіу справі,якщо судвирішив питанняпро їхніправа,інтереси та(або)обов`язки (уразі наявностіу нихправа навчинення відповіднихпроцесуальних дій,передбачених цимКодексом),поновлює процесуальністроки,встановлені нормамицього Кодексу,якщо визнаєпричини їхпропуску поважнимиі такими,що зумовленіобмеженнями,впровадженими узв`язку зкарантином.Суд можепоновити відповіднийстрок якдо,так іпісля йогозакінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином (п.3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» ЦПК України).
Суддя:
Суд | Шаргородський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 31.03.2023 |
Оприлюднено | 03.04.2023 |
Номер документу | 109929293 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Шаргородський районний суд Вінницької області
Славінська Н. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні