Постанова
від 03.04.2023 по справі 2-1249/11
ЗАКАРПАТСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 2-1249/11

П О С Т А Н О В А

Іменем України

03 квітня 2023 року м. Ужгород

Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Закарпатського апеляційного суду в складі:

головуючого-судді: Собослой Г.Г.,

суддів: Кондор Р.Ю., Готра Т.Ю.,

з участю секретаря: Гусонька З.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 в інтересах якого діє представни к - адвокат Лещинець Любомир Васильовича на ухвалу Ужгородського міськрайонного суду від 31 серпня 2022 року у справі № 2-1249/11 (Головуючий: Фазикош О.В.),-

В С Т А Н О В И Л А :

У червні 2022 року ОСОБА_1 в інтересах якого діє його представник адвокат Сочка Віталій Іванович звернувся до суду із заявою про роз`яснення рішення Ужгородського міськрайонного суду від 11 лютого 2015 року у справі № 2-1249/11 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про поділ майна, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, розподіл земельної ділянки, та зустрічною позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення коштів.

Заява мотивована тим, що рішенням Ужгородського міськрайонного суду від 31 серпня 2022 року було розділено спільне майно подружжя на частки згідно із запропонованим експертом варіантом поділу і водночас, одну з частин всього майна колишнього подружжя, а саме земельну ділянку під забудовою та двором площею 618,8 кв.м, було залишено у «спільному користуванні» колишнього подружжя без вирішення питання про право власності сторін на даний об`єкт.

Як вбачається з матеріалів справи, до моменту ухвалення рішення вказана земельна ділянка під забудовою та двором площею 618,8 кв. м. була частиною земельної ділянки з кадастровим номером 2124886301:02:007:0006 загальною площею 0,0874 га, яка належала сторонам на праві спільної сумісної власності, але зареєстрована була за ОСОБА_1 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЗК №050497. Після ухвалення рішення про поділ майна подружжя вказана земельна ділянка була поділена на окремі земельні ділянки, щодо однієї з яких судом зазначено, що вона залишається у спільному користуванні співвласників без зазначення порядку реєстрації права власності та визначення правового титулу володіння цією земельною ділянкою.

Вказане неоднозначне формулювання резолютивної частини судового рішення унеможливлює його належне виконання саме у вказаній частині, в іншій частині рішення суду виконано у повному обсязі.

Також заявник зазначає, що на підставі рішення суду сторонами проведено реєстрацію права власності у відповідній частині на об`єкти нерухомого майна, в тому числі на дві окремі квартири та земельні ділянки (копії підтверджуючих документів додаються). Після поділу земельній ділянці під забудовою було присвоєно кадастровий номер 2124886300:11:017:0048.

Однак, через невизначеність у рішенні суду правового режиму земельної ділянки під забудовою та двором площею 618,8 кв. м., реєстрація будь-яких прав сторін на вказану земельну ділянку є технічно неможливою. Вказане створює перешкоди для заявника у реалізації своїх прав як власника об`єкта нерухомого майна, що знаходиться на вказаній земельній ділянці.

Як вбачається з рішення суду І інстанції, земельна ділянка під забудовою та двором площею 618,8 кв. м по суті не була поділена судом між сторонами в натурі, а отже, була залишена судом у спільній частковій власності подружжя, що є підставою для визнання ідеальних часток подружжя в цьому майні без його реального поділу.

Посилаючись на вказані обставини заявник просив суд роз`яснити резолютивну частину рішення Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 11 лютого 2015 року у даній справі, а саме у частині: земельну ділянку під забудову та двором площею 616,8 кв.м., залишити у спільному користуванні співвласників, наступним чином: земельна ділянка під забудовою та двором площею 616,8 кв.м. залишається у спільній частковій власності співласників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в рівних частках по 1\2 кожному, що є підставою для проведення державної реєстрації права спільної часткової власності кожного співвласника на відповідну частку у встановленому законом порядку.

Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду від 31 серпня 2022 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 (відповідача за первісним позовом, позивача за зустрічним позовом), в інтересах якого діє його представник адвокат Сочка Віталій Іванович, про роз`яснення резолютивної частини рішення Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 11.02.2015 року у справі № 2-1249/11 відмовлено.

Не погоджуючись із даною ухвалою суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу в якій ставиться питання про скасування ухвали суду першої інстанції, оскільки судом в межах розгляду заяви про роз`яснення судового рішення, не в повному обсязі досліджені обставини справи і твердження суду в ухвалі про зміну способу і порядку виконання рішення суду є помилковими.

Заслухавши пояснення представника ОСОБА_1 - Лещинець Л.В. , який підтримує доводи викладені в апеляційній скарзі, представника ОСОБА_2 - адвоката Бойко Б.Б., який просить апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу суду залишити без змін, перевіривши матеріали справи, судова колегія приходить до висновку що апеляційна скарга не підлягає задоволенню із наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що У вересні 2008 року ОСОБА_2 звернулася в суд із позовом до ОСОБА_1 про поділ майна, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя.

ОСОБА_1 у свою чергу подав зустрічний позов до ОСОБА_2 про стягнення коштів.

Рішенням Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 11 лютого 2015 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено.

Виділено позивачу приміщення з домоволодіння в АДРЕСА_1 по другому варіанту розподілу висновку експерта № 70 від 29.09.2014 року, а саме: приміщення житлового будинку літ. А - коридор площею 4,9 м. кв.; приміщення житлового будинку літ. А - житлова кімната площею 19,6 м. кв.; приміщення житлового будинку літ. А - кухня площею 7,4 м. кв.; приміщення житлового будинку літ. А - суміщений санвузол площею 5,1м. кв.; приміщення житлового будинку літ. А - кладова площею 7,4 м. кв.; приміщення літньої кухні (житловий будинок літ. В) площею 15,4 м. кв.; приміщення літньої кухні (житловий будинок літ. В) площею 16,0 м.кв.; приміщення літньої кухні (житловий будинок літ. В) площею 5.8 м.кв.

Колодязь - № 1, огорожа - № 2, вбиральня - Д, прибудова А1 залишено в спільну користуванні власників.

Земельну ділянку площею 0,16.73 га з кадастровим номером 2124886301:02:007:0006 розподілено в такому порядку, а саме: земельну ділянку під забудовою та двором площею 618,8 кв. м, залишено у спільну користуванні співвласників, земельну ділянку площею 1056,2 кв.м., розподілено по - 528,1 кв.м. згідно додатку VI висновку експерта № 70 від 29.09.2014 року.

Земельну ділянку площею 0,0874га з кадастровим номером 2124886301:02:007:0007 наданої для ведення особистого селянського господарства розташованої за адресою: АДРЕСА_1 розподілено відповідно до визначених ідеальних часток У та У по - 437 кв.м. кожному згідно додатку VIII висновку експерта № 70 від 29.09.2014 року.

У задоволенні зустрічної позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення коштів відмовлено.

Відповідно до ч. 1 ст. 271 ЦПК України, за заявою учасників справи, державного виконавця, приватного виконавця суд роз`яснює судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення. Суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може викликати учасників справи, державного чи приватного виконавця в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розглядові заяви про роз`яснення рішення.

В силу роз`яснень, що викладені у пункті 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 18 грудня 2009 року «Про судове рішення у цивільній справі», роз`яснення рішення суду можливе тоді, коли воно не містить недоліків, що можуть бути усунені лише ухваленням додаткового рішення, а є незрозумілим, що ускладнює його реалізацію. Зазначене питання розглядається судом, що ухвалив рішення, і в ухвалі суд викладає більш повно та ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.

Суд може відмовити у роз`ясненні рішення, якщо воно не припускає різного тлумачення, незрозумілість рішення зумовлена неуважністю прочитання тексту рішення, правовою безграмотністю, або у випадку, коли судове рішення не підлягає роз`ясненню.

Якщо фактично порушено питання про зміну рішення або внесення в нього нових даних, у тому числі й роз`яснення мотивів ухваленого рішення, суд ухвалою відмовляє в роз`ясненні рішення.

Таким чином, виходячи із системного тлумачення положень чинного законодавства, рішення суду може бути роз`яснено у разі, якщо без такого роз`яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.

Тобто, роз`яснення рішення суду це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі.

Отже, за змістом ст. 271 ЦПК України та з урахуванням наведених роз`яснень, які містяться в зазначеній постанові Пленуму Верховного Суду України, роз`яснення рішення - це більш повний, ясний, зрозумілий виклад тих пунктів рішення, які підлягають виконанню та розуміння яких викликає труднощі.

Як зазначає Верховний Суд у численних постановах роз`яснення судового рішення, полягає у виправленні формальних недоліків, усуненні неясності судового акту, викладенні рішення суду в більш ясній та зрозумілій формі; як наслідок, учасники справи та особа, на яку покладається виконання судового рішення, мають можливість зрозуміти спосіб і порядок виконання та неухильно цього дотримуватись.

В свою чергу, чинним законодавством передбачено механізм надання роз`яснення змісту судового рішення, а не роз`яснення порядку виконання судового рішення.

Ініціюючи питання про роз`яснення вказаного рішення, ОСОБА_1 посилався на те, що оскільки земельна ділянка під забудовою та двором площею 618,8 кв.м. по суті не була поділена судом між сторонами в натурі, а отже, виходячи з вказаних вище приписів, вона була залишена судом у спільній частковій власності подружжя, що є підставою для визнання ідеальних часток подружжя в цьому майні без реального поділу, у зв`язку з чим просив роз`яснити резолютивну частину рішення Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 11.02.2015 року у справі № 2-1249/11, а саме у частині: земельну ділянку під забудову та двором площею 616,8 кв.м., залишити у спільному користуванні співвласників, наступним чином: земельна ділянка під забудовою та двором площею 616,8 кв.м. залишається у спільній частковій власності співвласників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в рівних частках по кожному, що є підставою для проведення державної реєстрації права спільної часткової власності кожного співвласника на відповідну частку у встановленому законом порядку.

Тобто фактично, заявник просить у своїй заяві змінити резолютивну частину рішення, а не викласти її більш повно та зрозуміло.

У пункті 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року № 14 «Про судове рішення у цивільній справі» зазначено, що відповідно до статті 221 ЦПК України роз`яснення рішення суду можливе тоді, коли воно не містить недоліків, що можуть бути усунені лише ухваленням додаткового рішення, а є незрозумілим, що ускладнює його реалізацію. Зазначене питання розглядається судом, що ухвалив рішення, і в ухвалі суд викладає більш повно та ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. Роз`яснення рішення не допускається, якщо воно виконане або закінчився установлений законом строк, протягом якого рішення може бути пред`явлене до виконання.

Якщо фактично порушено питання про зміну рішення або внесення в нього нових даних, суд ухвалою відмовляє в роз`ясненні рішення.

Доводи заявника, які викладені в заяві про роз`яснення рішення, не є підставою для роз`яснення рішення суду у відповідності до вимог ст. 271 ЦПК України.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що ухвала суду постановлена з додержанням вимог закону.

Ухвала суду є законною та обґрунтованою і підстав для її зміни чи скасування не має.

Доводи апеляційної скарги, судова колегія до уваги не приймає, так як вони не ґрунтуються на вимогах закону та фактичних обставинах справи і не спростовують висновки суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 374, 375, 381-384 ЦПК України, судова колегія,-

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах якого діє представник - адвокат Лещинець Любомир Васильович залишити без задоволення.

Ухвалу Ужгородського міськрайонного суду від 31 серпя 2022 року залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і оскарженню не підлягає

Повний текст постанови складено - 06 квітня 2023 року.

Головуючий

Судді:

СудЗакарпатський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення03.04.2023
Оприлюднено11.04.2023
Номер документу110085008
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Інші справи позовного провадження

Судовий реєстр по справі —2-1249/11

Рішення від 28.07.2011

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Бобуйок А. Д.

Постанова від 03.04.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Собослой Г. Г.

Ухвала від 09.11.2022

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Собослой Г. Г.

Ухвала від 17.10.2022

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Ларіонова Н. М.

Ухвала від 20.09.2022

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Собослой Г. Г.

Ухвала від 30.08.2022

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Фазикош О. В.

Ухвала від 30.08.2022

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Фазикош О. В.

Ухвала від 10.06.2021

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Рибалка Ю. В.

Ухвала від 03.08.2021

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Лемак О. В.

Ухвала від 25.08.2020

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Осаулов А. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні